S)e £eidóe(Boii/fca/nt De priester-arbeiders in|Een dynastie wordt opgegraven nieuw gewaad Paus weer aan het werit Molotof lonkt naar het Westen Herstel hiërarchie in de Congo Belastingverlaging en kinderbijslag in West-Duitsland Personeel genoeg op de boerderij mm m De kus van de koningin Kouder weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13141 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w.» f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.5® Eenstemmig ouderdomspensioen E'EN waardevast ouderdomspen sioen voor het gehele Nederland se volk, waarvoor ieder premie be taalt naar draagkracht en dat be staat uit een vaste uitkering voor iedereen bij het bereiken van de leef tijd van 65 jaar ziedaar de grond gedachte van het adres, dat de So ciaal Economische Raad aan de rege ring heeft uitgebracht. De Raad is, na bestudering van de huidige stand der ouderdomsvoor ziening in ons land, tot de gevolg trekking gekomen, dat aan een nieu we wettelijke regeling grote behoefte bestaat, omdat de tegenwoordige ouderdomsverzekering, neergelegdin de Invaliditeitswet, onvoldoende is wegens de lage uitkeringen en aan de noodwet ernstige bezwaren kleven. Twee jaren is aan het thans uit gebrachte advies gedokterd. Het is verheugend, dat de Raad vrijwel eenstemmig met zijn advies in deze zeer belangrijke aangelegenheid is gekomen. Weliswaar hebben drie Katholieke hoogleraren, die in de S.E.R. zetelen, een minderheidsnota ingediend, waarin zij zich kanten te gen de voorgestelde regeling, doch de overige Katholieke leden in de S.E.R. staan achter het uitgebrachte advies. Dit advies is, als men het in zijn onderdelen uiteenrafelt, kennelijk een compromis tussen de verlangens en eisen van de verschillende politieke stromingen in ons volk. Zoals het er nu ligt, is het eigenlijk niemand ge heel naar de zin. Er is gewikt en ge wogen, gegeven en genomen, en het eindresultaat is een aanvaardbaar en in de practijk van het moderne leven hanteerbaar plan, dat in brede la gen van de bevolking grote voldoe ning zal wekken, en door de rege ring eerlang aan het parlement voor gelegd met overgrote meerderheid zal worden aanvaard. De S.E.R. heeft zowel met de in houd als met de eenstemmigheid van dit advies een goede beurt gemaakt. De hoop is gewettigd, dat voor einde des jaars het van een advies Als sociale werkers Onder het motto: „Bologna cat to - lica resorge" (Katholiek Bologne her rijst) heeft kardinaal aartsbisschop Lercaro van Bologne in Italië een actie in het leven geroepen voor de herkerstening van de arbeiders in zijn stad, waar de communistische invloed zeer krachtig is. De kardinaal wil hierbij gebruik maken van een nieuw systeem, volgens welk de priesters onder directe leiding van de Geen maarschalk staven te koop Onder de curiositeiten, welke ex- koning Faroek verzameld had en welke thans successievelijk geveild worden, bevindt zich ook de maar schalkstaf van de overleden Duitse maarschalk von Brauchitsch. Op ver zoek van de Westduitse regering is deze staf echter niet ten verkoop aangeboden. De Westduitse regering was nl. van mening, dat Duitse maarschalkstaven niet openbaar verkocht dienen te worden, zo heeft de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken in de Bondsdag verklaard. Daarom had zij de Duitse ambassadeur in Kaïro de Egyptische regering doen verzoeken de maarschalkstaf van de in 1948 ge storven vroegere Duitse opperbevel- hebben Van Brauchitsch uit de vei ling te nemen. Volgens de minister was de maar schalkstaf in 1945 „op een niet zui vere manier" van Voni Brauchitsch af genomen, en terecht gekomen in de omgezet" zafÏÏn'ta "een "werkeUi'S verzameling curiositeiten van koning heid, waarvan het gehele volk kan Faroekt °P v«z°ek vtn ,,de .we(d™e profiteren van e veldmaarschalk heeft de bondsregering na Faroeks val het di plomatieke apparaat in werking ge steld om te voorkomen, dat de staf op een veiling zou wórden gebracht. De ze diplomatieke stap is met succes bekroond. Aan het einde van de komende zo mer zullen de Nederlandse Spoor wegen de bouw van een nieuwe spoorbrug over de Maas bft Maas tricht in de spoorlijn Maastricht Hasselt aanbesteden. De nieuwe brug zal evenals de be staande noodbrug enkelsporig zijn en worden gebouwd op de bestaande peilers naast de noodbrug. De nieuwe overbrugging zal be staan uit een boogvormige overspan ning van 66 meter lengte met aan de Maastrichtse zijde twee plaatsta len bruggen van elk 34 meter aan de Sasseltse zijde drie plaatstalen brug gen van resp. 34, 28 en 17 meter lengte. Bij de bouw van de plaatstalen ^heenvaartrnntes brug van 34 meter aan de Hasseltse i n0®g e scheepvaartroutes, kant wordt de mogelijkheid openge- Er zijn al eerder dergelijke proe- houden deze brug te zijner tijd hef-Wen gedaan voor de Schotse kust al- baar te maken. Doordat de nieuwe het^ ministerie, inaar het thans brug hoger komt te liggen, dan de u"''* bisschoppen als sociale werkers in de fabrieken worden tewerkgesteld. Zij moeten onder de arbeiders het apostolaat van het gebed verbreiden, Vincentiusverenigingen in het leven roepen, conferenties houden van katechetische- apologetische- en so ciale aard, maandelijks bezinnings dagen organiseren en iedere gele genheid aangrijpen om in de fabrie ken de H. Mis te lezen. Zelf staan de priesters, die dit apostolaat uitoefenen, niet als ar beider in de fabrieken. Zij werken als „vliegende patrouilles" binnen de fabrieken en wenden zich op de eer ste plaats tot die arbeiders, die tot het communisme zijn overgegaan. Naar wij vernemen is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de Franse bisschoppen dit voorbeeld volgen. Verwacht wordt, dat de Franse pries ter-arbeiders, die zich aan de richt lijnen van het Franse Episcopaat hebben onderworpen en zich ter be schikking hebben gesteld van hun bisschoppen en kloosteroversten in dezelfde geest zullen worden omge schoold en eveneens als „sociale werkers" in de fabrieken worden Sedert de hoofdinspecteur voor het antiquiteitenbezit in Egypte, doctor Zakaria Goneim, de bedolven, onvoltooide grafkelder van een Egyptisch koning uit de derde Dynastie ontdekte, hebben archeologen in spanning op verdere bijzonderheden gewacht. Nu is een opening gemaakt in de acht voet dikke massieve muur van zware zandsteen, die meer dan 5000 jaar geleden werd gebouwd om de grafkelder af te sluiten. Zand en steenresten binnengedrongen in de gang achter de muur sluiten deze echter tot de zol dering volkomen af zodat het voorlopig onmogelijk blijft door te dringen tot de ruimte, waar vermoedelijk Koning Sanakt is begraven. De onvol tooide pyramide, waar de opgravingen nog maanden en maanden zullen vergen, is gevonden bij Sakkarah, in de buurt van Cairo. Op de foto: de Minister van Onderwijs van Egypte (links) Doctor Abbas A mm ar, die het eerste laagje zandsteen verwijdert van de muur die de - toegang tot de pyramide afsluit. Z. H. Paus Pius XII heeft vier mid dagen met toestemming van zijn lijfarts, prof. Galeazzi-Lisi, zijn zie kenkamer verlaten om enige uren te werken in de Pauselijke Bibliotheek. Ten Vaticane wordt verklaard, dat de Paus zijn studeeerkamer omtrent het middaguur betreedt en eerst om 15.30 uur naar zijn ziekbed terug keert. Opnieuw hebben Vaticaanse krin gen aangedrongen alle sensatie-be richten over de toestand van de H. Vader te vermijden. „Zelfbeheersing én nuchterheid moeten de normen zijn in de berichtgeving over de ziekte van paus Pius XII", zo zeide men. „Het is waar, dat het juiste ka rakter van de ziekte van de Paus nog niet is vastgesteld. Feit is echter, dat het genezingsproces gestadig, zij het ook langzaam, voortgang maakt. De algemene toestand van de H. Va der werd de laatste dagen in het Vaticaan naar omstandigheden rede lijk wel genoemd. De natuurlijke voeding wordt dagelijks vermeer derd, terwijl ook de hoeveelheid vaste spijzen groter wordt. Men hoopt de zwakte in de toestand van de H. Vader langzaam te kunnen overwinnen. Complicaties zijn echter bij de huidige stand van zaken nog niet uitgesloten. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, heeft gister avond in een verkiezingstoespraak te Moskou gezegd, dat de internatio nale spanning in het afgelopen jaar enigszins verminderd is. Hij laakte de „zinloze" discriminatie op het ge bied van de handel jegens de Sovjet- Unie, China en Oost-Europa. Het was het doel van de Russische- buitenlandse politiek de mternatio-1 De Belgische Kamer van volksver, nale spanningen verder te vermin-f tegenwoordigers heeft gisteren haar deren en op handelsgebied samen/ goedkeuring gehecht aan een con- te werken op basis van wederzijds! cordaat tussen Belglë en het Vati_ Bacteriologische oorlogvoering Het Britse ministerie van bevoor rading heeft meegedeeld, dat Enge land dit jaar in de wateren van de Bahama-eilanden proeven zal nemen met verdedigingsmiddelen tegen bac teriologische oorlogvoering. De plaats waar de proeven geno men worden*, ligt 30 km. van het naaste bewoonde eiland en ver ge- noodbrug zal de doorvaarthoogte voor schepen groter zijn. Behoudens bijzondere tegenslag zal de nieuwe brug in de tweede helft van 1956 gereed komen. uitgezochte gebied is beter geschikt. De proeven bij Schotland werden uitgevoerd door speciaal uitgeruste schepen van de Britse marine. Er werden geen bacteriologische wape nen door vliegtuigen uitgeworpen. voordeel met alle landen, die dat wensen. Molotof nodigde de Westelijke mo- genheden uit het Russische plan voor collectieve veiligheid nog eens in overweging te nemen. Hij gaf te kennen, dat de Russen misschien be reid zijn concessies te doen op pun ten, waartegen de Westelijken be zwaar hebben. caan betreffende de Congo. Volgens deze overeenkomst zal er in de Belgi sche Congo voortaan een normale bis schoppelijke hiërarchie bestaan in plaats van het thans nog geldende missiesysteem. Alle socialisten stem den tegen. De liberalen onthielden zich. Men kan zich wat veroorloven De Westduitse regering heeft een wetsontwerp ingediend waarin belas tingverlagingen worden voorgesteld variërende van 6.4 tot 41.6 percent voor verschillende groepen van inko- Bovendien zal een wettelijke rege ling van de kinderbijslag worden in gevoerd. De belastingverlagingen zijn van zeer ingrijpende aard. Geen enkel ander Europees land heeft sinds de tweede wereldoorlog zich dergelijke belastingverlagingen kunnen veroor loven. De nieuwe wet zal, wanneer zij door het parlement wordt aanvaard, hetgeen practisch zeker is, op 1 Octo ber van kracht worden. Wat de kinderbijslag betreft is West-Duitsland de enige Europese staat, waar nog geen wettelijk gere gelde kinderbijslag bestaat. In het Westduitse ministerie van arbeid wordt echter de laatste hand ge legd aan een wetsvoorstel om ook in Duitsland de kinderrijke gezin nen door een bijslag op het loon te ondersteunen. De op stapel staande wet wil één procent van het loon heffen teneinde een bijslag van twintig mark te kun nen betalen, voor elk kind, te begin nen bij het derde. Schaf passen af. Het Westduitse parlement over weegt de mogelijkheid om de pas poorten af te schaffen voor de inwo ners van alle landen van de vrije wereld. De socialist Karl Mombea: heeft in de Bondsdag voorgesteld in het vervolg geen paspoorten meer te eisen van onderdanen van bevriende mo gendheden bij 't overschrijden van de Duitse grens, maar alleen identiteits kaarten. Het voorstel werd onmiddellijk gesteund door de minister van Bin nenlandse Zaken, Gerhard Schroeder, en is naar een commissie verwezen voor ander onderzoek. Duizend agenten achter ontvoerde baby Gisteravond zijn duizend man po litie gemobiliseerd om te zoeken naar een zuigeling van zes dagen, die uit het Saint Margaret-riekenhuis te Sidney is ontvoerd. De politie ge looft, dat het kindje Garry John Costello zal sterven, als het niet zeer spoedig gevonden wordt. Garry werd gisteren tegen vijf uur in de middag vermist, nadat zijn moeder, de 23-jarige Patricia Anne Costello, het op de kinderzaal had bezocht. Tien minuten later be merkte een verpleegster dat de wieg leeg was. De politie denkt, dat een vrouw, die door een raam naar bin nen is geklommen, het kind uit dt wieg heeft genomen. Dit is de tweede ontvoering in Nieuw-Zuid-Wales deze week. Maan dag werd de vier maanden oude Christopher Hills uit het Royal Hospital in New Castle ontvoerd. Hij is Woensdagavond bij zijn ouders teruggebracht. Een vrouw van 40 jaar is beschuldigd van het ontvoe ren van Christopher. Een vierjarig Australisch meisje, Nazelle Dirk uit Brisbane, is er in geslaagd in het wereldnieuws te ko men, door zomaar tegen elk protocol in op het podium te klimmen, tijdens de ontvangst van koningin Elizabeth en bij de koningin op schoot te gaan zitten. Dat stond helemaal niet op het programma, maar daar stoorde Na- relle zich niet aan. Zij gaf de konin gin een stevige pakkerd en kreeg een kusje op haar voorhoofd terug. Maar nu wil Narelle nooit meer haar voorhoofd laten wassen, omdat de koningin haar daa.r een kus heeft gegeven. Dat heeft zij haar moeder verteld. Inmiddels is het voorval met Na relle voor de autoriteiten, die met de zorg voor de veiligheid van de koningin belast zijn, aanleiding ge worden met nadruk aan te kondigen, dat iedereen, die zich in het vervolg nog te dicht in ie buurt van de ko ningin ophoudt, onveibiddellijk in de kraag zal worden gepakt. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOUD. Meest matige wind tussen Oost en Noordoost. Overwegend droog weer met op vele plaatsen, voor al in de Noordelijke helft van het land, tijdelijk mist of laag hangende bewolking. In de Zui delijke helft van het land echter ook opklaringen. Vrij koud met in de nacht en vroege ochtend temperatuur om het vriespunt. 13 Maart: zon op 7.01; onder 18.40; maan op 12.03; onder 4.20. Het weer in Europa OSLO nevel 0 C. STOCKHOLM ijzel —1 KOPENHAGEN geheel bew. —2 LONDEN nevel 6 AMSTERDAM onbewolkt 2 BRUSSEL onbewolkt 3 PARIJS onbewolkt 2 BORDEAUX zwaar bew. 8 M GRENOBLE zwaar bew. 1 ft 10 NICE regen FRANKFORT nevel —1 ZURICH nevel 0 GENEVE zwaar bew 0 LOCARNO geheel bew. 7 WENEN mist 3 ft INNSBRUCK zwaar bew —1 ROME licht bew. 7 DISPENSATIE VOOR ST. JOZEF- FEEST. De heer en mevrouw Helidore Cyr, uit Ledges, New Brunswick in Canada, hebben nooit moeite om voor hun grote boerderij het nodige personeel bij elkaar te halen, want hun gezin is groot genoeg. Kortgeleden werd in het gezin van mevrouw Cyr, die 26 jaar is getrouwd, de 25e baby geboren en zij was er erg mee in haar nopjes. Haar enige verdriet Is, dat er in de loop van de jaren zeven kinderen bij de geboorte of kort daarna gestorven zijn. Het gezin zoals het hier is afgebeeld in „stijgende lijn" omvat van links naar rechts: Mevrouw Helidor Cyr met de baby Diane, Gilda 4 jaar, Louiselle 6 jaar, Lawrence 8 jaar, Norman 9 jaar, Florence 10 jaar, Arman- de 11 jaar, Alfred 12 jaar, Reginald 13 jaar, Carmel 14 jaar, Marie Bertha 15 jaar, Jeanine 16 jaar, die Pris- cella van 2 jaar in de armen houdt, Reo 17 jaar, Lillian 18 jaar, Philip 22 jaar en Anbert 24 jaar. Houd die namen maar eens uit elkaar..». De Congregatie van het officie heeft op verzoek van talrijke bis schoppen bepaald, dat op 19 Maart, de feestdag van St. Jozef, dispensa tie wordt verleend ln de onthoudlngs- wet, die anders voor de Vrijdag s^e bataljon van het Royal Sussex re I giment. Vervolgens bieden de officie- geldt. De bepalingen van de vasten. ®en van het rcgiment aan Hare Maje- wet blijven van kracht. steit een lunch aan. Koningin Juliana naar Engeland H.M. koningin Juliana zal op 7 en 8 Mei a.s. een bezoek brengen aan Engeland. Haar zal de „Honorary freedom of the Carpenters Compa ny" worden aangeboden. De Carpen ters Company ir een van de oude gil den van de City van Londen. Voorts zal H. M. een bezoek brengen aan het Royal Sussex regiment, waar van zij ere-kolonel is. H. M. de koningin zal op 7 Mei 's ochtends de Carpenters' Compa ny in Drapers Hall te Londen be zoeken. Hierna wordt door het gilde een lunch aangeboden. Op 8 Mei gaat H. M. des ochtends naar Tidworth (Hampshire) voor het afnemen van een parade van het eer- Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling heeft zich de laatste paar dagen geleidelijk in zodanige richting ontwikkeld, dat de winden boven West-Europa van Zui delijke richtingen naar Oostelijke richtingen draaiden. Transporteerden Zuidelijke winden voor de tijd van het jaar warme lucht naar onze om geving, waarin de maximumtempe raturen van omstreeks 15 graden voorkwamen, de Oostelijke winden voerden nu geledielijk koudere uit Rusland afkomstige lucht over Po len en Duitsland naar het Westen. Donderdag al waren de maximum temperaturen al iets lager dan Woensdag, tefwijl de lucht, welke heden over ons land stroomt weer iets kouder is. Daar de lucht boven Scandinavië verder stijgt en een oude depressie voor Portugal de ba rometerstanden in het Middellandse Zeegebied doet dalen, mag verwacht worden dat de Oostelijke winden boven West-Europa nog iets zullen toenemen, waardoor de aanvoer van deze koudere lucht wordt versterkt. Daar met deze lucht bovendien uit gebreide laaghangende wolkenvelden meedrijven, zullen de temperaturen vooral overdag nog een verdere da ling ondergaan. Vooral in het uiter ste Noorden van het land in de kop van Noord-Holland, waar de lucht gedeeltelijk over het nog zeer koude water van de Waddenzee en het IJsselmeer aangevoerd wordt, zullen de temperaturen laag blijven. De nachtelijke minimumtemperaturen, welke de laatste dagen omstreeks nul graden waren, zullen niet veel ver andering ondergaan. De nu ingetre den toestand met Oostelijke winden kan verscheidene dagen voortduren. De kans op neerslag blijft zeer ge ring. Korreltje Plagiaat is de grootste vleierij. Uit „Onze afnemers"

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1