DUINSTREEK Utóse&hutspot Dr, Braat over opgravingen van Pompejien Herculaneum GROEME TAFEL Mevr. H. Lindenhoff-Hop aanvaardde presidentschap Excursie van „St. Antonius" Weth. Malmberg neemt ontslag WOENSDAG 10 MAART 1954 UE LlilDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Lezing in Rijksmuseum Gisteravond hield dr. W. C. Braat in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een lezing over de Ro meinse steden, die in het jaar 79 na Chr. door een geweldige en volko men onverwachte uitbarsting van de Vesuvius resp. onder een dikke laag lapilli (kleine puimsteentjes) en as en onder een laag tot een steenharde massa gestolde vulkanische modder bedolven zijn. Door deze natuurramp is er een plotseling en volledig einde gemaakt aan het bestaan van deze twee bloeiende provinciesteden. Het leven is er als het ware nu bijna 2000 jaar geleden plotseling stil (blijven staan en bij de opgra vingen heeft men veelal meubilair (voor zover niet van hout of ander vergankelijk materiaal), vaatwerk en een ongelooflijk aantal kunstwerken aangetroffen op de plaatsen waar het zich op het moment van de ramp bevond. Zo zijn de opgravingen van Pompeji en Herculaneum natuurlijk van eminent belang voor onze kennis van het Romeinse leven en van de levensgewoonten van die tijd en eveneens voor onze kennis van de architectuur gedurende de periode van hun bestaan, d.w.z. van circa 600 voor Chr. af. Dramatische ondergang Afgezien van hun (belang voor de archeologische wetenschap, werken de namen van deze twee steden nog altijd fascinerend op ons door de dramatiek van hun ondergang. In de laatste tijd hebben wij van nabij, of door 'berichten in krant en radio, juist enige zeer grote natuurrampen meegemaakt en innig meegeleefd met de slachtoffers van de waters nood en aardbeving, zowel hier in Nederland als in Italië en Grieken land. Wij bunnen ons daarom zeer goed verplaatsen in de gevoelens der tijdgenoten van deze vulkani sche uitbarsting, die voor hen vol komen onverwachts kwam, omdat de Vesuvius sinds mensenheugenis, wel licht in meer dan duizend jaar, geen Burgerlijke Stand Geboren: Anna Philomena Theo dora Maria, d. v. J. van de Poel en G." M. Vollebregt; Tjeerd, z. v. C. Pasma en C, Rasser; Robbie, z. v. W. Kapaan en J. van Leeuwen; Eduard Christoph, z: v. E. C. Stol en J. G. M. Mosseveld; Henricus Petrus, z. v. H- L. van Kampen en C. J. van Rijn; Marion Cornelia Hendrika, d. v. A. A. Bonarius en C. Laman; Willem, z. v. G. E. Dijkema en H. Vlijm; Ro bert Johannes Jacob, z. v. J. Pikaar en A. M. Schiferli. Overleden: L. C. Heijmans, huis vrouw van Van Varick, 70 jaar; A. van Leeuwen, man, 79 jaar; J. J. v. Weerlee, zoon, 17 jaar. VOOR DE Leldenaar stal koffer met lederwa ren. Voor de Haagse rechtbank. verscheen Dinsdagmiddag een 46- jarige Leidse haringvisser, aan wie ten laste was gelegd, dat hij in de nacht van 7 op 8 Januari j.l. in Den Haag vanuit een geparkeerde auto op de Voldersgracht een koffer vol met plastic en leren portefeuilles, portemormaies en étui's had ge stolen. De auto was geforceerd en er wa ren in totaal drie koffers uit de auto verdwenen, die later zijn teruggevon den. Verdachte hield echter vol dat hij slechts schuldig was aan het weg halen van één koffer en dat de auto reeds open was. Hij was al vier da gen achtereen beschonken en toen hadden verkeerde kameraden hem er op uitgestuurd. De volgende morgen had hij diverse lederwaren meege kregen om in Leiden van de hand te doen. De waarde .van één koffer was 000 a 700. Verdachte was reeds een groot aantal keren veroordeeld en had in totaal reeds elf jaar in de gevange nis doorgebracht. De Prot. Chr. re classering kwam tot de conclusie dat de drank hieraan voor een groot deel schuld was. Verdachte wilde nu een onthoudingskuur volgen. De officier van Justitie wilde hem daartoe de kans geven en requireer- de een jaar gevangenisstraf "met af trek, waarvan negen maanden voor waardelijk met toezicht van de Prot. Chr. reclassering en de bijzondere voorwaarde dat verdachte zich zal onderwerpen aan een refusalkuur. Direct hierop stond terecht een 54- jarige Leidse bouwvakarbeider. Deze had op 10 Januari de vorige verdach te, die hij kende van cafébezoek, ont moet in café ,,De Pelikaan". Na enig nadenken had h!j voor de vorige ver dachte een adres geweten om de le derwaren kwijt te raken. Samen had den zij de tas met portefeuilles e.d. gehaald. Hij ontkende nu voor de rechtbank geweten te hebben dat de zaak mis was, al had hij wel zoiets vermoed. Deze verdachte was nog niet eerder veroordeeld. De eis luid de: drie maanden gevangenisstraf. De zaak tegen de koper, een Leid se koopman, werd voor onbepaalde tijd aangehouden wegens familie-om standigheden van verdachte. In de andere zaken volgt de uitspraak 23 Maart a.s. tekenen van activiteit meer vertoond had en als een uitgedoofde vulkaan werd beschouwd. By na actueel wordt deze gebeurtenis weer, wan neer wij de gipsafgietsels zien van de lijken van mensen en dieren, waarvan de er omheen gestolde lava zuivere nagatiefvormen heeft ge vormd. Kunst-invloeden Spr. gaf een overzicht van de ge schiedenis van Pompeji en besprak in het kort de werkmethoden en steenverbanden, die in de verschil lende perioden werden toegepast en die ons in staat stellen om openbare en particuliere getouwen ongeveer te dateren. Hij wees op de invloed van de Griekse, vooral de Hellenis tische kunst, die in het bijzonder in de beeldhouw weiden, in kostbaar huisraad en vaatwerk en in de ge schilderde wanddecoratie tot uiting komt. De voordracht werd door een groot aantal lichtbeelden, waaronder zeer veel gekleurden, geïllustreerd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het kerkelijk voor bereidend examen, de heer J. A. P. Bongaards te Apeldoorn. HUTSPOT GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan een kiezer op zijn verzoek wordt toe gestaan te zijner keuze aan de a.s. stemming ter verkiezing van de le den van de Provinciale Staten deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling (9 Maart) is op genomen, hetzij in een door hem bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen gemeente. Beide gemeenten moeten in dezelf de provincie gelegen zijn. De kiezer, die van vorenbedoelde bevoegdheid gebruik wenst te maken, moet daarvan uiterlijk 7 April a.s. in. persoon mededeling doen ter secre tarie ener gemeente. De Burgemeestre van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 9 Maart 1954, INENTING TEGEN POKKEN. Met intrekking van alle vorige mededelingen, wordt bekend ge maakt dat voor kosteloze inenting (voor kinderen tot 2 jaar) en herin enting (voor ouderen) tegen pokken, bij de Gem. Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst. Nieuwe Mare 13a, voortaan voorlopig uitsluitend gele genheid zal zijn. iedere Woensdag van 14.00 tot 15.00 uur. De Directeur van de G.G. <5z G.D., C. R. ZIJERVELD. Leiden, 9 Maart 1954. 7187 R.K. Vrouwengilde, Leiden Interessante lezing over Joegoslavië Gisteravond was het dan zover! Het Gilde van de Kath. Ned. Vrouwen beweging, afd. Leiden, kreeg weer een presidente! Met grote voldoening kon de waarnemend voorzitster, rae- De heer Dominicus, die een reis van zeven weken door Joegoslavië gemaakt heeft, vertelde van zijn ont moetingen met dit vriendelijke, b£ hulpzame en voorkomende volk, dat grotendeels analphaibeet is en dat zich uit angst grotendeels achter Tito schaart, zonder communist te zijn. Ook de kerkvervolging kwam ter vrouw F. MolBolsius, de nieuwe sprake. Men vindt er op Zondag uit- presidente aan de vergadering voor stellen: mevr. H. J. LindenhofïHop, die zich bereid verklaard had deze functie op zich te nemen. Mevr. Mol puilende kerken, maar dat is dan ook het enige. Verder mogen de priesters niets deen; zij hebben geen enkele invloed op de scholen, vereni- sprak de wens uit, dat mevr. Linden-1 gingen en pers. Vooral nu beseft hoff de afdeling tot grote bloei zou men daar, hoe bevoorrecht Neder- brengen en dat de belangstelling vanland is met zijn talrijke katholieke de leden steeds zo groot zal zijn als verenigingen en organisaties, die een gisteravond in In den Vergulden dergelijk terroriseren van een kleine Turk het geval was. Met het over-1 groep niet zou gedogen, dragen van de voorzittershamer werd Tenslotte behandelde de heer Do de overdracht bekrachtigd. De aan we zigen onderstreepten dit alles met hartelijk applaus. Mevr. Lindehoff begon haar func tie met dank te brengen aan mevr. Mol voor de vlotte en gemakkelijke wijze, waarop zij gedurende meer dan een jaar het voorzitterschap had waargenomen en de afdeling op peil gehouden. Zij dankte de leden voor het in haar gestelde vertrouwen, maar ving toch haar functie aan met enige schroom, omdat zij een presi dente moest opvolgen mevr. C. A. M. van der KlugtHendriks die de afdeling met zoveel tact, bezieling en enthousiasme had geleid. Mevr. Lindenhoff wist zidh gedragen door de medewerking van het bestuur, maar vroeg ook de belangstelling van de leden, omdat al het werk an ders nutteloos zou zijn. Zij wees er nog eens op, dat de Vrouwenbewe ging zich ten doel stelt de kath. idea len en beginselen uit te dragen, re den waarom men niet kan volstaan met alleen gezellige ontspanning te brengen. Er zal ook aandacht aan ontwikkeling in allerlei vorm be steed moeten worden. Het slot van de overdracht van het voorzitsterschap kwam aan het einde van de bijeenkomst, toen de penningmeesteresse, rnevr. C. Ba- rendseBik, mede namens de overi ge bestuursleden mevr. Mol een prachtige orchidee aanbood, uit dank voor de prettige samenwerking in het bestuur. Stadsbbestuur opgeheven. minicus ook de gevangenneming van bisschoppen en priesters, het syste matisch verwijderen der katholieken van belangrijke posten en de oplei ding van communistische priesters, die op de jeugd een fatale invloed uitoefenen. In een ietwat theatraal besluit spoorde spr. zijn gehoor aan medelijden te hebben met dit arme volk en er voor te bidden. VOORSCHOTEN AVOND VAN BEZINNING. Gisteravond vond in het Bondsge- bouw een bijeenkomst plaats, geor ganiseerd door de Voorschotense afdelingen van de R.K. Vrouwenbe weging, K.A.B., L.T.B. en R.K. Mid denstandsbond. De besturen van de bovengenoemde organisaties waren erin geslaagd de heer F. B. Kooymans uit Vreeswijk, godsdienstleraar aan een R.K. Lyceum te Utrecht en voormalig predikant, bereid te vin den om een lezing te houden over het onderwerp „Mijn overgang tot de Kerk en wat er leeft onder onze af gescheiden christenbroeders". Voor een zeer groot aantal belangstellen den vertelde spreker hoe hij tot het inzicht was gekomen, dat hy de ka tholieke Kerk moest erkennen als de ware Kerk van Christus. Het geloof is een genade Gods en de werking van deze genade werd in sprekers le vensverhaal bijna tastbaar afgeschil derd. In een vlotte rede vertelde spreker van de jaren van strijd en zoeken, van gebed en studie en uit eindelijk van zijn overgang tot de katholieke Kerk. Spr. tipte hierbij aan het werk van St. Willibrords- apostolaat, dat in Nederland zulk ze genrijk werk verricht. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waartoe de stof zich wel leende. Aan het begin van de avond had de heer G. Schrama, die deze avond de voorzittershamer hanteerde allen een hartelijk wel kom toegeroepen. Het kinderzang- koortje van de R.K. Vrouwenbewe ging trad op deze avond voor de eer ste keer voor het voetlicht. Ze wis ten zieh aardig te pressenteren en deden hun naam „De Zonnebloe men" eer aan. Onder leiding van de dirigente, mevrouw J. Streng- Schoonderwoerd, werden enige stem mige en enige vrolijke liederen ten gehore gebracht. Door de presidente van de R.K. Vrouwenbeweging wer den na dit eerste optreden aan de di rigente bloemen aangeboden. De avond werd weer gesloten door de heer G. Schrama, die spreker dank bracht voor de gehouden lezing, ter wijl er bij het uitgaan van de zaal nog gelegenheid was om zich aan te melden voor het St. Willibrords- apostolaat bij mej. A. Smit, Pape laan 14. Geboren: Petrus Johannes Maria, z. v. P. M. Steijn en J. A. v. Benten. Geboren te 's-Gravenhage: Saskia Maria, d. v. J. Kuipers en H. M. Spoelstra. Ondertrouwd: Sander Marius Dek ker, 28 jaar. te Gorinchem en Akke Boonstra, 30 jaar. Gehuwd: Hendrik van Eijk, te Pijnacker en Elisabeth Bogerd; Jo- hannus Bertus Saarberg te Delft en Anna Dijkstra. Overleden: Louis Lambert Joseph, 68 jaar, echtg. van Johanna Maria Dina ter Haar. WARMOND De V.V.V.-afdeling hield gister avond een propaganda-filmavond, in hotel „de Zon" die in alle opzichten goed geslaagd mag heten. De wnd. voorz., burgemeester jhr. mr L. M. E. von Fisenne, verwelkomde in zijn openings-speech speciaal de nlet-in- gezetenen, die van hun belangstel ling blijk kwamen geven. Hy deelde tevens nog enkele bijzonderheden mede omtrent het zomer-program- ma. Zo zal op 14 Juni a.s. de alge mene leden-vergadering wederom ge houden worden in de Kaagsociëteit, waaraan verbonden een boottocht. Eveneens zal wederom een braderie met winkelweek georganiseerd wor den. Het ligt in het voornemen om aan de opening van de winkelweek een ballon-wedstrijd voor de jeugd te verbinden, waarmede enkele fraaie prijzen gewonnen kunnen worden. Spr. sprak ook de hoop uit, dat er dit jaar veel bloemen-mozaïken ge legd zullen worden, vooral omdat de bussen naar en van Haarlem de ge meente thans passeren. Hierna werd de kleurenfilm „Rendez-vous in Hol land" vertoond, waarin Piet Korte- kaas één der hoofdrollen vervult, wat vanzelfsprekend als speciale at tractie gold. Als „toegift" werd ook nog het filmpje „Wind en Water" ge draaid, opgenomen in Nederlands merengebied. Verheugend was de grote opkomst van de Warmondse belanghebben den. Het resultaat was dan ook, dat een aantal nieuwe leden en dona teurs van de V.V.V. genoteerd kon den worden. In een geestig slotwoord sprak de wnd. voorzitter hierover zijn dank en voldoening uit. ZOETERMEER Brinkers-woningen zijn gegund Naar wij van welingelichte zijde vernemen is de bouw van de 42 eengezinswoningen door de fa. Brin- kers, die dit bouwvolume van de ge gund aan de fa. Huisman te Zoeter- meer. Met de bouw zal spoedig een aan vang worden gemaakt. Zoals wij reeds eerder berichtten, is dit bouw volume officieel door het ryk inge trokken. Voorlopig gaat dit vokime dus af van de nieuwe 3-jarige toe zegging. Gezien echter de mededeling van burgemeester Verzède in de laatstgehouden raadszitting is het zo goed als zeker, dat het ingetrokken bouwvolume, evenals die van de an dere zestig gedupeerde gemeenten, alsnog zal worden toegewezen. De bedoeling is, dat met de huren deze woningen worden afbetaald, zo dat de bewoners na 25 jaar eigenaar kunnen zijn. De huurders moeten dan over een bepaald bedrag kun nen beschikken. Degenen, die dit niet bezitten, betalen wel iets meer huur, doch krijgen dan dezelfde rechten. BOUW NIEUWE GYMNASTIEK LOKAAL De werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe gymnastieklokaal, dat naast de openbare school gepro jecteerd is, hebben goede voortgang. De fundamenten zijn gelegd en met het betonstorten is begonnen. Het Laatste Berichten KLEUTER VERDRONKEN. Tijdens het spelen op een grasveld nabij een beek is een jongetje van 2 jaar uit het gezin te W. te Hengelo (O.) te water geraakt. Het ventje dreef een honderdtal meter stroom afwaarts voordat het op het droge kon worden gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet me ar baten. RAMPOK IN BUITENWIJK VAN BOGOR. Een bende, bestaande uit onge veer 20 man, waarvan een aantal in uniformen met militaire helmen op en zwaar bewapend, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag drie huizen in de nieuwe buitenwijk van Bogor gerarnpokt. De bende roof de voor een kleine 15.000 rupiahs en vermoordde een Indonesische za kenman. De bende trapte de deuren van drie huizen in, mishandelde twee Chinezen en dwong hen tot afgifte van kleren, sieraden en geld, tot een waarde van oneveer 14.000 rupiah. De Chinezen boden geen wterstand, doch een Indonesische bewoner van het derde huis dat aangevallen werd, schijnt dit wel te hebben gedaan, want hij werd met een stengun neer geschoten. Toen de politie, die inmid dels door de buren was gewaar schuwd, met twee man in een motor zijspan naderde, nam de bende de wijk in Zuidelijke richting, al schie tende op de motorzijspan, doch nie mand werd geraakt. Ruim een maand geleden is ook in deze wyk gerarnpokt, ondanks de aanwezigheid van een politiepost. De nabije politiepost had van deze aan val niets gemerkt. Men vermoedt, dat de bende tot de Tentara Islam Indonesia behoort MONSTERKALF. Een der koeien van de landbou wer M. Schouten te Andel (NJB.) heeft een dood monsterkalf ter we reld gebracht. Het geleek op een vis- otter. Het dier had zwemvliezen tus sen de tenen, korte poten en een spitse kop. terwijl de staart te hoog. d.w.z. op de rug was ingeplant. Wel een grillige speling der natuur nieuwe gymnastieklokaal, dat in een dringende behoefte voorziet, zal dus binnen afzienbare tyd werkelijkheid worden. OEGSTGEEST „Kind en bioscoop". De com missie huishoudelijke voorlichting hield gisterenavond een bijeenkomst onder leiding van de presidente, mevr. Smits-Witvliet. Deze zomer zal een excursie naar Haarlem wor den gemaakt. Mej. mr L. H. Callois secretaresse van het Instituut Film en Jeugd hield een lezing: „Kind cn Bioscoop". SASSENHEIM Hutspot-nieuws kan tot 1.30 nar telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Woensdag 10 Maart. Het is vandéag vijftig jaar geleden, dat de lieer C. van Venetiën als jong maatje zijn intrede deed bij het juwe- liersbedrijf van de firma J. P. Dries- sen, dat toen gevestigd was aan de Botermarkt. In 1930 fuseerde de heer Driessen zijn zaak met die van de fir ma van Rossum du Cattel, waarbij de jubilaris zyn werkzaamheden in de gecombineerde firma voortzette. In een langs reeks van jaren heeft hij zich ontwikkeld tot een bekwaam goudsmid, door wiens handen talloze kostbaarheden en sieraden zijn ge gaan. Zijn liefde voor dit vak is er niet vreemd aan, dat hij zich steeds met overgave van zijn verantwoorde- Medegeeld werd, dat in overleg lijke taak heeft gekweten. De heer met het diocesane bestuur beslotenVan Venetiën en diens echtgenote was het Leidse overkoepelende afde- 1 werden hedenmorgen op het kantoor lingsbestuur op te heffen, zodat Gil-1 ontvangen door de heer en mevr. de en K.A.V. nu als twee geheel zelf- Driessen en het voltallige personeel, standige groepen zullen verder wer- De heer Driessen schetste in zijn toe ken. De presidente van het thans op- spraak de voortreffelijke samenwer- geheven stadsbestuur, mevr. J. Man- I hing, die er steeds heeft bestaan, en dersVermeulen, hoopte, dat beide groepen toch contact met elkaar zou den blijven houden. Mevr. Manders blijft de bouwkos beheren van het eigen gebouw, dat zij nog steeds als een idaal voor ogen heeft staan. De leden/werden aangespoord de collec ten voor dit doel niet te vergeten. Joegoslavië De hoofdschotel van deze bijeen komst werd verzorgd door de heer J. Dominicus, leraar aan 'het R.K. Lyceum te Alkmaar, die een lezing hield over Joegoslavië, het land van Tito. Hij vertelde hoe Joegoslavië uit zes kleine republiekjes was op gebouwd tot één geheel, negen maal zo groot als Nederland, met 16.000.000 inwoners,waarvan er in 1940 slechts 3.200 communist waren. Thans bedraagt het aantal commu nisten nog slechts 5%, maar het is een kleine fanatieke groep, die de grote slappe massa de wet voor schrijft en alle belangrijke posten bezet. Wie over dit onbekende land spreekt, moet er dus rekening mee houden, dat men niet alle bewoners voor communisten verslijten mag. de stiptheid, accuratesse en het ver antwoordelijkheidsbesef van de jubi laris. Ook namens het personeel wer den hem hartelijke gelukwensen aan geboden, terwijl hem vanwege de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel het vererend ge tuigschrift voor 50 jaren trouwe dienst werd uitgereikt. De sprekers onderstreepten hun woorden met fraaie geschenken. Na een kort gezellig samenzijn wordt de viering van het jubileum hedenavond met een gezamenlijk di ner besloten. Tegelijk met de feestviering van de gouden jubilaris, valt het afscheid van de heer P. Braamzeel, die na 44 jaren trouwe dienst de firma met pensioen gaat verlaten. De buitenge wone toewijding en de grote vakbe kwaamheid als zilversmid, werden door de heer Driessen in de scheiden de bediende geprezen. De heer Braamzeel zei de prettigste herinne ringen aan de firma te bewaren en bracht nog eens in herinnering de bijzondere sfeer en de prettige sa menwerking, die er steeds heerste. De Leidse politie waarschuwt de eigenaars var. honden, omdat er de laatste dagen herhaaldelijk klachten binnengekomen zijn over honden, die de Boshuizerpolder achter de schapen aanzitten. Wanneer een hond op dit misdrijf betrapt wordt, zal de eigenaar aansprakelijk gesteld worden voor de schade, die de hond aan de schapen heeft toegebracht. Hedenavond om 8 uur houdt rector H. M. J. Brans zyn eerste conferentie voor de kath. jongelui (jongeman nen en meisjes) van 17 jaar en ouder in de St. Lodev, ijkskerk. Gedurende de Vastentijd zal deze conferentie iedere Woensdagavond gehouden worden. Laten de jongeren heden avond door een grote opkomst to nen, dat zij dit bijzondere initiatief waarderen. Om misverstand te voor komen: de conferentie is 'bedoeld voor jongeren uit de gehele stad, dus niet alleen uit de St. Lodewijksparochie. STADSKOK INTERESSANTE FILMAVOND VAN j „DE OUDE LEUDSE". In de benedenzaal van Café Oud- j HoHuszicht hield de pluimvee- en IConijnensportver. „De Oude Leidse" een filmavond voor haar leden. De heer C. A. M. Spruyt uit Gouda, ver maard fokker van sierduiven en pluimvee, vertoonde verschillende films, die in zijn park te Gouda wa ren opgenomen. Zij toonden een gro te verscheidenheid van de fraaiste sierduiven-rassen. Vooral de kleu renfilm met duiven, kippen, fazan ten en pauwen in hun natuurlijke pracht oogstten grote bijval. Ook de postduivenfilm, opgeno men bij de heer Boer te Gouda, viel zeer in de smaak. In de zaal waren diverse soorten sierduiven door de leden in kooien geplaatst, o.a. de bekende Norwich Kroppers van de heer Ramak, de Duitse Schoonheidspostduiven van de heer v. d. Meer, een fraaie collec tie Vinlcduiven van de heer Sibie en een mooie sortering Helmduiven en Hyacintduiven van de heer Kreft. Voorzitter Van der Mark deed de zeer verblijdende mededeling, dat de heer Spruyt, bij wijze van uitzonde ring, gaarne deze zomer een excursie van leden en donateurs der vereni ging in zijn park te Gouda zou ont vangen. Het voornemen van de afd. Leiden van geëmployeerden in het hotel- en café-restaurantbedrijf „St. Anto nius" tot het houden van een excur sie naar de Zuid-Hollandse Bierbrou werij te Den Haag, is gisteren ein delijk verwezenlijkt. De deelnemers het waren ongeveer 25 dames en heren troffen het bijzonder met deze eerste lentedag van 1954 en welgemoed door de milde voorjaars stemming trok men naar Den Haag en op het terrein van de ZHB aan de Noordstraat werden allen op harte lijke wijze ontvangen door de heer P. H. Buter, die namens de directie een woord van welkom sprak en vervolgens onmiddellijk met de ex cursie een aanvang maakte. De heer Buter liet aan de hand van de verschillende afdelingen, wel ke geleidelijk bezocht werden, het gehele bedrijf aan het oog der toe schouwers voorbij trekken. Men kreeg daarbij een indruk van de lan ge weg, die de gerst moet afleggen alvorens het geschikt is de functie als product voor het bier te vervul len en de mannen uit het hieraan zo verwante vak hebben dikwijls met grote ogen staan kijken als zy hoor den wat er zoal nodig is alvorens „het bier is weer best" werkelijk heid is geworden. We kunnen niet het interessante proces van het ontstaan van het bier op de voet volgen, doch mogen toch wel zeggen, dat de heer Buter zich een vlot causeur toonde, wiens uit eenzettingen met heel veel interesse werden gevolgd en waarbij de dele- nemers genoten van hetgeen zij van dit voor hun bedrijf zo wetenswaar dige onderdeel konden opsteken Maar zij genoten misschien nog meer na afloop van de excursie, welke en kele uren in beslag had genomen, van het biertje, dat in de gezellig ingerichte ontvangzaal van de ZHB werd aangeboden, waarna de heer Joh. v. Asperdt ongetwijfeld aller tolk was, toen hij de ZHB en de heer Buter dank zegde voor het gebode ne, waaraan alle deelnemers onge twijfeld met veel genoegen zullen terugdenken. Verschillende deelnemers bleven rog voor „een etentje" in Den Haag en te 9 uur waren allen weer in de Sleutelstad terug. Naar wij vernemen heeft de heer J. J. M. Malmberg, wethouder van Sociale Zaken, zijn ontslag als wethouder en lid van de gemeente raad ingediend. Volgens de candida- tenlyst is de heer Th. L. v. d. Geest zyn opvolger als lid van de ge meenteraad. Waarschijnlijk zal in de volgende Raadsvergadering een nieu we wethouder worden gekozen. SPORT WIELRENNEN. DE RONDE VAN EUROPA NAAR AMSTERDAM Het dagblad „France Soir" publi ceert bijzonderheden over de Ronde van Europa, welke in het bijzonder betrekking hebben op het gedeelte, dat door Nederland zal leiden. De heer J. de Montandon, administratief directeur van het lichaam, dat deze ronde organiseert, is dezer dagen te Amsterdam geweest om maatregelen te treffen voor een goed verloop van de tweede etappe, welke op 22 Sep tember van Gent naar Amsterdam voert (de start is op 21 September te Parijs) en voor de derde etappe, welke van Amsterdam over Eindho ven naar Namen zal leiden. In dit verband, aldus „France Soir" is een overeenkomst getekend tussen de heer De Montandon en de Neder landse dagbladen „De Telegraaf" en „De Courant Nieuws van de Dag" te Amsterdam, waardoor de financiële en organisatorische opzet voor de aankomst en het vertrek van Amster dam verzekerd is. De finish van de tweede etappe van Gent naar de hoofdstad zal in het Olympisch Sta dion zijn. Het spreekt vanzelf, dat in het stadion diverse maatregelen zullen worden getroffen om aan de zware eisen, welke aan een aankomst van een etappe in organisatorisch opzet worden gesteld, te voldoen. Want de moeilijkheden aan een aankomst verbonden zijn heel wat groter dan die, welke verband houden met het vertrek van renners, officials, jour nalisten, reclamewagens enz. Marktberichten WOERDEN, 10 Maart. Kaas. Aangevoerd: 6 partyen, le kwal. 218225. Kalme handel. LEIDSCHENDAM, 9 Maart. Groen - te. Spinazie f 1.04—1.05, sla A 2—40. id. B Ï526, id. C 9—18, stoofsla 97115, spruiten 3038, id II 1618, boerenkool 89, prei 24—25.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3