DE TAM TAMK OFFICIEREN IN JEEPS BESCHADIGDEN WEGEN Faroeks schatten onder de hamer Dader kwam om te stelen Wederom nieuw alastrimgeval De „onthoofde" wordt gekroond Douanier liet zich omkopen Gen» Aler tot opvolger van dr* Plesman gekozen DINSDAG 9 MAART 1954 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 Hevige verontwaardiging op de Veluwe Op een gedeelte van de Veluwe is grote verontwaardiging ontstaan over de vernieling van wagen en fietspa den, tijdens een corpsrit voor officie ren in de nacht van Woensdag op Donderdag LL, waarbij 237 jeeps wa ren ingeschakeld. Zowel in Epe, Vaassen, Ernst als Gortel zijn wegen stukgereden. De totale schade zal naar schatting ƒ8000 zijn; daarbij komt nog, dat er geruime tijd nodig zal zijn om het grote ongerief voor de gebruikers der wegen ongedaan te maken. „Wij weten niet in welk militair brein het rampzalige plan is gerijpt om juist in deze tijd, pu de niet of te weinig verharde wegen door vorst en dooi in een uiterst kwetsbare staat verkeren, een nachtoefening te houden, waarbij van tal van zulke wegen gebruik moest worden ge maakt", zo schrijft het is Epe ver schijnende nieuwsblad Het Veluwse Nieuws. „Wel weten wij, dat dit ge bied in die nacht het toneel is ge weest van een schandelijk vernie lingswerk". Het ergste hebben de co lonnes wel huisgehouden in de om geving van Ernst. De Langeweg is tot één onbegaanbare woestenij gemaakt en van het rijwielpad zyn zelfs grote stukken totaal weggereden. Van de zijwegen zijn niet meer dan moeras- banen overgebleven. Met de Herten kamp is het zeker niet beter gesteld en tal van andere wegen zijn in min. dere mate, maar niettemin ernstig vernield. Alles bijeen genomen strekken de vernielingen zich over een 25-tal we gen uit. Sommige boeren kunnen hun land niet bereiken. Jeeps hebben ook over het land gereden. Een landbou wer zag zelfs zijn aardappelkuil open gereden en een deel van de inhoud in de modder verspreid. Leveranciers, postboden en andere bezoekers kunnen sommige buurten niet bereiken. Van de zijde van de legervoorlich- tingsdienst vernemen wij, dat de on derhavige oefening ohgeveer vier maanden van te voren werd georga niseerd en dat men met opzet dit seizoen heeft uitgezocht, o.m. met het oog op de lange nachten. De gemeen te-secretaris van Epe deelde ons me de, dat militaire autoriteiten nadruk kelijk hadden verklaard, dat uitslui tend van verharde wegen gebruik zou worden gemaakt. Schadecommissaris. sen van het ministerie van Oorlog, die gewoonlijk de schade opnemen na een militaire oefening, hebben nog 'geen contact opgenomen met de betrokken gemeentebesturen. KONINGIN JULIANA BEZOCHT EXPOSITIE H.M. de Koningin heeft gister middag een bezoek van omstreeks een uur gebracht aan het gebouw van de vereniging „Het Goois schep pend ambacht" aan de Kerkbrink te Hilversum, waar een tentoonstelling wordt gehouden van werk van de Amsterdamse edelsmid Archibald Dumbar. Hare Majesteit onderhield zich daarbij geruime tijd met de ex poserende edelsmid en bestuursleden van „Het Goois scheppend ambacht" KONINKLIJK WERKBEZOEK AAN GRONINGEN Het ligt in de bedoeling van Hare Majesteit de Koningin, zo vernemen wij van het provinciaal bestuur van Groningen om in de maand Mei a.s. een werkbezoek te brengen aan stad en provincie Groningen. Als voorlo pige datum voor dit bezoek werd gesteld 25 Mei. DE MOORD TE DEN HAAG L in de couranten, dat hij het meisje ge- A ypiölK DCircipCc nem i dood had en geheel overstuur meldde Rijnschip gezonken in Rotterdams haven Bij de ingang van de Waalhaven te Rotterdam is gistermiddag te onge veer half vier het Duitse Rijnschip „Raab Karcher 34" aangevaren en gezonken. De aanvaring geschiedde door een uit zee komende Duits mo torschip. Het Rijnschip, dat met erts geladen was en versleept werd, liep een groot gat op. Door het snel bin nenstromende water zonk de „Raab Karcher 34" binnen enkele minuten. De acht opvarenden konden zich ech ter nog tijdig in de roeiboten bege ven. Bediende van girokantoor Een 17-jarige Haagse bediende van het girokantoor in de Zaanstraat, heeft daar gisteren voor enige be roering gezorgd, toen bekend werd, dat hij na twee dagen observatie besmet bleek met „witte pokken". Op aanraden van de directie liet het personeel zich in grote getalen inen ten en de afdeling, waar de jongen werkte, heeft huisarrest gekregen. Deskundigen achten de genomen maatreglen van dien aard en om vang, dat het gevaar voor uitbreiding behoorlijk ingedamd is. Met deze nieuwe patiënt mee, be vinden zich thans nog 6 alastrimpa tiënten in de Haagse ziekenhuizen. Ruim 24 uur, nadat de hospita in de Van Kinsbergenstraat te Den Haag de gruwelijke ontdekking deed, dat haar 31-jarige pensiongast vermoord was, meldde haar oudste zoon zich bij de Amsterdamse politie en bekende, dat hij het meisje gedood had, alhoe wel dit zijn bedoeling niet was ge weest. In de nacht van Zaterdag op Zon dag drong hij de kamer van het meis je binnen met het doel daar een vrij aanzienlijk bedrag te bemach igen, dat de typiste enkele dagen daarvoor mee naar huis gebracht had. Tijdens het doorzoeken van de kamer werd het meisjes wakker en om haar te beletten alarm te maken, greep de dief haar bij de keel. Na een korte worsteling gaf het meisje de tegenstand op; de aanvaller meen de, dat Zij bewusteloos geraakt was. Hij bemachtigde het geld en trok het huis uit. Maandagmorgen las hij Verzetsstrijders bij Woesfe Hoeve herdacht Op dc plaats, waar negen jaar ge leden 117 verzetsstrijders werden neergeschoten door de bezetters, we gens de aanslag op Rauter, is gisteren onder grote belangstelling een korte hcrdenkingsplech tigheid gehouden Vele autoriteiten, alsmede talrijke familieleden, vrienden en kennissen van de gefusilleerden waren naar de „Woesie Hoeve" gekomen waar de voorzitter van de afdeling Apeldoorn van de reunistenvereniging „Oud- Illegale Werkers", de heer M. Bui tenhuis, in een kort welkomstwoord opmerkte, dat wij allen ondanks grote verscheidenheid van opvattin gen de plicht hebben het werk voor hij zich bij de politie. De Amsterdamse politie gaf hem over aan haar Haagse collega's, waar de man tijdens een eerste verhoor verklaarde, dat hij het geld wegge smeten heeft, toen hij las, dat hij het meisje gedood had. Het Haagse gemeentebestuur heeft een royaal gebaar gemaakt en daar mede een bron van ergernis voor haar onderdanen gedempt. Geen een rechtgeaard Hagenaar kan zijn goede humeur bewaren, wanneer hij langs de Jacobsto- ren wandelde en daar de onthoofde spits zag, die nu al zo lange tijd op herstel wachtte, doch wegens geldge brek van de hoofdzaak verstoken bleef. Nu wordt de onthoofde weer ge kroond en daar het gemeentebestuur toch eenmaal over de brug komt, wil het zijn milddadigheid eens uitge breid tonen, dus gaat het niet alleen de spits afbouwen, maar zal tevens het klokkenspel met negen carillons en een luiklok uitbreiden. De restauratie zal 862.000.en het klokkenspel ƒ73.000.koF*~n; 30.000.van het laatste bedrag betaald worden door het Haagse to renspitsactie. Nederlandse kopers met buit beladen Met koffers vol munten en post zegels zijn Maandag op Schiphol twee bruingebrande landgenoten uit Cairo teruggekeerd, waar zij als enige Ne derlanders gedurende enige weken aankopen hebben gedaan op de vei ling van ex-koning Faroek's kunst schatten. De postzegelhandelaar H. K. Berg- huys uit Deventer, wiens belang stelling niet alleen uitging naar de postzegels, doch ook naar de munten, vertelde dat de prijzen voor histori sche zegels dermate hoog waren, dat hij slechts weinig heeft kunnen ko pen. Wel wist hij beslag te leggen op een door de Nederlandse P.T.T. aan koning Faroek geschonken album van Marokkaans leer, dat als souve nir een niet onbelangrijke waarde vertegenwoordigt. De Amsterdamse muntexpert en -handelaar, de heer Jacques Schul- man, deelde mee, dat de muntenver zameling van de ex-koning twee en een half millioen gulden heeft opge bracht voor de kas van het gouver nement. Hoewel ook de prijzen van de munten en het historische bank papier vrij hoog lagen, heeft hij toch driekwart van zijr. '•pdrp'^en kun nen uitvoeren. De veiling in 'i -toning" zomer residentie, het Koebbeh-paleis, werd zwaar bewaakt, doch de bezoekers is geen enkele moeilijkheid in de weg gelegd. Als onderdak voor de ko pers was speciaal beschikbaar 't voor mali? koninklijk jacht met de ko ninklijke emblemen er nog op, aan boord waarvan de heer Schulman heeft geloeeerd. Talrijke munten zijn door de Egyptische regering terug getrokken, waaronder ook cie kost bare Romeinse gouden baren uit de tweede en derde eeuw na Christus, die door de heer Schulman elk Op on geveer 10.000 gulden waren ge taxeerd. Voor de historische Neder- WERKLOOSPFTD WEINIG GEDAALD. De werkloosheid is in Februari slechts weinig gedaald o.a. als ge volg van de strenge vorst waardoor de werkzaamheden in de landbouw stagneerden en de aanvang van nieu we bouwobjecten werd opgeschort, i Het aantal werkloze mannen daalde i vail 101.064 lót 100.725. Het aantal j personen, werkzaam op door de rijksdienst voor de uitvoering van werken gesubsidieerde objecten, daalde van 22.511 tot 22.401. Zes maanden geëist Voer de meervoudige kamer der economische rechtbank te Maastricht heeft gisteren een 26-jarige mare chaussee uit Kerkrade zes maanden tegen zich horen eisen, omdat hij zich de, dat de Duitse douanebeambte bij hem was gekomen met het voorstel om de smokkelarij oogluikend toe te staan hetgeen deze bits ontkende hoorde zes maanden tegen zich de vrijheid, dat deze verzetshelden i door twee smokkelaars zou hebben met de dood moesten bekapen, eens- I laten omkopen een oogje dicht te j doen bij het over de grens werken Tombe j van bijna 600 blikken koffie. noemde, hetgeen zich hier negen jaar geleden heeft afgespeeld, een J Deze smokkelarij, die in de nacht van de grootste drama's, die in Ne- van 14 op 15 Januari 1.1. aan de derland zijn voorgekomen.. Namens Nieuwst raat te Kerkrade gebeurde, gezind voort te zetten. Burgemeester het gemeentebestuur legde de burge meester een krans in de Apeldoornse kleuren aan de voet van het eenvou dige monument. Voorts werden kransen gelegd door de kolonel N. D. Nammensma, commandant depot Koninklijke Mare chaussee namens het garnizoen en door vertegenwoordigers van de ver eniging van reserve-officieren en de vereniging van ex-politieke gevange nen uit de oorlogstijd. Familieleden en vrienden legden eenvoudige bou- quetjes aan de voet van het monu ment. Een behangetje, waar geld, in zit. De bekende weldoener van de armen in Parijs, Abbé Pierre, kijkt naar de bankbiljetten, die milde klanten met punaises op de muren van een mo del voor een „prefab" huis hebben geprikt in een van de grote Parijse wa renhuizen, waar het model op een tentoonstelling staat opgesteld. De Ka tholieke priester, die door het gehele land een actie op touw zette tot hulp aan de daklozen, ontving van de directie van het warenhuis een c-hèque ter waarde van 1.500.000 Franse francs. Het geld werd bijeengebracht door het gezamenlijke personeel. was echter van te voren reeds „verra den", omdat een Duitse douanebe ambte die door de marechaussee in het complot was genomen, zijn chef van deze ontwikkeling op de hoogte had gesteld en verder gedaan had, alsof hij op de voorstellen van de marechaussee inging. Terwijl de marechaussee en de douanebeambte ieder een andere kant uitkeken, werden de blikken koffie over de prikkeldraadversper ring gewerkt, daar in ontvangst ge nomen werd en naar Aken vervoerd. De koffie is allemaal in beslag ge nomen. De marechaussee, die de fei ten erkende, maar daarnaast beweer- landse gouden en zilveren munten was weinig belangstelling, zodat de Amsterdamse munthandelaar een groot aantal naar Nederland heeft kunnen brengen. Er zijn kopers geweest uit alle de len van de wereld, echter niet uit Egypte zelf. De beide Nederlanders roemden de gastvrijheid van de Egyptenaren en.de eerlijkheid van de inwoners, die toeneemt naarmate de huidskleur donkerder is. Zowel het aftreden van generaal Naguib, als de onlusten bij zijn terug keer als premier, hebben de Neder landers van nabij meegemaakt. Er was voor een uitmuntende bewa king gezorgd, zodat de buitenlandse kopers weinig risico hebben gelo pen. Toch droge kleren Teneinde met droge kleren naar huis te kunnen gaan, hingen enkele arbeiders gisteren in een werkkeet te Rotterdam hun goed by de kachel. Even later moesten zij een bood schap naar huis sturen om nieuwe kleding, want in him verlangen om spoedig het textiel watervrij te heb ben, hadden zij het te dicht bij de kachel gehangen. De schade be draagt ongeveer 1000. ONDERNEMINGSRADEN KOMEN TRAAG TOT ONTWIKKELING. Onder bovenstaande titel geeft vSp. in „De Katholieke Werkgever" van 6 Maart j.l. antwoord op verschillen de perspublicaties, waarin naar vo ren wordt gebracht, dat de Onderne mingsraden zo traag tot ontwikkeling komen. „Het Vrije Volk" noemde hiervoor een drietal oorzaken: moeilijkheden van organisatori sche aard; weerstanden bij de werkgevers; geringe animo bij de arbeiders. De schrijver in „De Katholieke Werkgever" gelooft echter, dat er nog andere omstandigheden zijn, waaraan het moet worden toegeschre ven, dat het aantal Ondernemingsra den nog niet boven de 50 uitgaat, en vervolgt dan: „Er zijn ons n.l. gevallen bekend, waarin door de onderneming een voorlopig reglement is ontworpen, dit voorlopig reglement door de Be- drijfscommissie is goedgekeurd, maar de verkiezing van de ondernemings raad reeds maanden en maanden wacht op de candidaatstelling door de daarvoor door de Bedrijfscommis- sie aangewezen werknemersorganisa- i flies. Of de Bestuurders van deze (werknemersorganisatie de tijd niet j kunnen vinden voor het overleg met hun leden in de betrokken onderne ming over de candidatenlysten, dan I wel of bij dit overleg de moeilijkheid 1 zich voordoet, dat te weinig Candida- Iten gevonden kunnen worden, moeten wij in het midden laten". Bij de grote brand aan de Recht- boom9loot te Amsterdam op 25 Ja nuari j.l. liep de 76-jarige heer H. S. zodanige verwondingen op, dat hij er gisteren aan bezweken is. Pres.-dir. van de KLM De raad van bestuur van de KJL.M. heeft aan luitenant-generaal b.d. I. A. Aler de functie van president-directeur van de K.LJVI. aangeboden. De da tum waarop hij zijn nieuwe belangr ijke post zal gaan vervullen is 1 Mei. Deze aanstelling, indien aanvaard, zal moeten bekrachtigd worden door de raad van commissarissen van de K.LJVI., waarin ook prins Bernhard zitting heeft. De benoeming tot leidsman van de nationale luchtvaartmaatschappij vormt voor generaal Aler de bekroning van een zeer succesvolle loopbaan, in zowel de burgerlijke als militaire vliegerij. De toekomstige directeur is een groot voorstander van het gebruik van Nederlandse vliegtuigen door de K.L.M. Dit verklaarde hij in een rede, die hij vorige week hield voor een auditorium van Delftse studenten in de vliegtuigbouw. VESTIGINGSEISEN IN DE TUINBOUW. De regering heeft met het georga niseerde bedrijfsleven geen overleg gepleegd over het vaststellen van vestigingseisen voor producenten in de tuinbouw. De stichting voor de landbouw heeft zich tot de Tweede Kamer gericht en voorgesteld, niet met de regering mee te gaan in haar voorstel dit over te laten aan de drie productschappen in de tuinbouw. Er is voldoende tijd, aldus de stichting, om overleg te plegen met het bedrijfs leven. DRAAGSTER NIGHTINGALEMEDAILLE OVERLEDEN. In de ziekenverpleging te Amster dam is na een langdurig ziekbed in de leeftijd van 78 jaar overleden de oud-verpleegster A. E. Schipper. Zij was de enige Nederlandse verpleeg ster, die was begiftigd met de Flo rence Nightingalemedaille. Mej. Schipper is o.a. werkzaam geweest in de Boerenoorlog in Transvaal en de eerste wereldoorlog. Zij was verder onderscheiden met de Nederlandsche Roods Kruisme- daille van verdienste, de Roode Kruismedailles van Frankrijk en Griekenland en de regeringsmedail le van Zuid-Afrika. Aetherklanken WOENSDAG Televisie programma NTS: 20.15—21.30' 1. Europese film- spiegel II; 2. Documentaire film. (Gezamenlijk Programma). HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. huisvr.; 9.00 Gym v. d. vrouw; 9.10 Gram.; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Instr. trio; 12.30 Land en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platte land; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Dansmuz.; 13.45 „De weg omhoog", caus.; 14.00 V. d. kind.: 16.00 V. d. zieken; 16.30 Radio Philharm. sext.; 17.15 Gram.; 17.50 Regeringsuitz.: D. J. van Wijnen: „Nederland en de wereld: Nederland en de wereldten toonstelling in Sao Paulo"; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 „Het volle pond", caus.; 18.35 Viool en piano; 18.55 V. d. kind.; 19.00 „De Katho lieken en het Socialisme", caus,; 19.15 VARA-Varia en gram.; VPRO: 19 30 V. d. jeugd; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Pol. comm.; 20.15 Omr. ork. en soliste; 21.30 „Een Phoenix herrijst te vaak" hoorsp.; 22.15 Cabaret; 22.45 „Emil Behring, redder van kinde ren", caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto; 23.20 Gram.; 23.4524.00 Idem. HLLVERSUiM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.30 Tot Uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 „Als de Hollandse Hemel in Maart" hoorsp.; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Ge- var. muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prol. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muz.; 13.50 ,£in deutsches Requiem"; 15.12 Ka- merork.; 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelsp.; 18.00 Mil. caus.; 18.15 Cello en orgel; 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie en Verenigingsleven; 18.45 Geeste lijke liederen; 19.00 Nieuws en weer ber.; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Bidstond; 21.45 Vocaal ensemble; 22.20 Intern. Evangelisch Comm.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS ber.; 23.1524.00 Gram.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6