De gemeenteraad van Lisse handelde een lange agenda in zeer vlot tempo af Grote teleurstelling over het bouwvolume voor '54-'55 Boerenleenbank te Leidsendam gaat gouden jubileum vieren Generaal Naguib als premier Wanneer kan een gans geplukt worden? DINSDAG 9 MAART 1954 aV. LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Maandagavond kwam de raad van Lisse voltallig bijeen om een 37-tal agendapunten te behandelen. De voorz. deelde vooraf mede, dat vele punten op de agenda zijn ge bracht op verlangen van 'hogere in stanties, speciaal die op het kapi- taalvlak liggen, teneinde een goed beeld te verkrijgen van de begro tingstekorten 1954 en de beoordeling daarvan. Een mededeling in mineur kwam bij de bekendmaking van het bouw volume dezer gemeente n.l. 85 wo ningen voor de jaren 19541956, hetgeen betekent 9 minder dan over vorige jaren. Het toegewezen con tingent betekent slechts 28 huizen per jaar. Alleen als men de trouw lustigen aan een woning zou willen helpen behoudt dit reeds een jaar lijks tekort in van 50 woningen. Spr. meende namens B. en W. te kunnen mededelen, dat zij zich zul len beraden op plannen om uit de woningimpasse te geraken door te bouwen in de vrije sector. Zij zullen overwegen om hier voor uitgaven op de begroting te brengen, hetgeen evenwel met zich brengt een zwaar der last, welke weer gedekt dient te worden door de burgerij in de een of andere vorm van belasting. Hierna werd begonnen met de agenda. De heer H. M. v. d. Peeterman werd benoemd tot ambtenaar van de burg. stand. Aan Pro Juventute werd een sub sidie verleend van rond 264. In vlot tempo. De straat tussen de Hyacinthen- straat en de Grevelingstraat werd de naam „Anemonenstraat" gege ven. Het voorstel inzake subsidiëring kleuteronderwijs ten aanzien van leerlingen uit de zogenaamde bui tengemeenten werd aanvaard. Eveneens werden aanvaard de voorstellen tot verhoging van het subsidie 1954 t.b.v. de stichting „Ge meentelijk Sportpark Lisse", alsme de tot het verstrekken van 'n rente dragend voorschot, het voorstel in zake subsidiëring Mater Amabilis- school, het voorstel om niet over te gaan tot invoering van een afwij kende gemeentelijke progressieve kinder-toelage-regeling en het voor stel tot vaststelling van een nieuwe bezoldigingsverordening. Ook het voorstel inzake subsidië ring van scholen voor land- en tuinbouwonderwijs, alsmede voor land'bouwhuishoudonderwijs; tot vaststelling van een nieuwe veror dening regelende de verdeling der werkzaamheden van de ambtenaren van de burgerlijke stand en het voorstel tot verkoop van een per ceel grond aan de Prinsessestraat werden zonder bespreking aangeno men. Doortrekking Hyacinthonstraat Aan de orde werd vervolgens ge steld het voorstel tot beschikbaar stelling' van een crediet voor door trekking van de Hyacinthenstraat en aanleg van een verbindingsweg tus sen de Hyacinthenstraat en Greve lingstraat. De heer C. de Vrees vond de aan leg van een schoolsportterrein een fraaie oplossing, doch onder wiens toezicht en onderhoud komt dit ter rein. De voorz. verklaarde dat dit nog moet worden bekeken. Het ligt in de bedoeling om bij meerdere scho lencomplexen zulk een terrein doen aanleggen. De door de heer de Vries geopperde punten zijn aange legenheden welke later komen. Het gaat hier om het principe decentra lisatie van sportterreinen. Hierna werd het voorstel aanvaard. De voorstellen tot beschikbaar stelling van grond voor de bouw van de school met de Bijbel en de Chr. Huishoudschool werden zonder meer aanvaard. Het voorstel tot het doen vervaar digen van een nieuwe ambtsketen voor de burgemeester werd na am- mede de wijziging van de verorde ning op de heffing van de vermake lijkheidsbelasting en het voorstel tot het aangaan van een geldlening. Bij het voorstel inzake subsidië ring muziek- en zangverenigingen maakte de heer van Dijk enig be zwaar tegen het gedwongen deelne men aan een concours. Bij de bon den van deze verenigingen wordt overwogen om de concoursen af te schaffen wegens de kosten. De voorz. verklaarde, dat de ver enigingen niet gedwongen worden, doch dat de subsidie hiervan afhan kelijk is Het stimuleert de vereni gingen om steeds hoger op te komen, waardoor hun subsidie ook hoger wordt. De heer de Vries voelde de be zwaren van de heer van Dijk even eens en de verenigingen hebben hier tegen eveneens hun bezwaren. Hij gaf B. en W. in overweging om het voor stel terug te nemen en opnieuw te bezien of de oude regeling te hand haven. Verschillende leden spraken hun visie uit. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Het klokluiden. Bfj het voorstel inzake toeken ning van een vergoeding aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeen te i.v.m. het verzorgen van het uur werk in de gemeente-toren verklaar de de heer Tibboel d'at hfj de min derheid vormde van het college van B. en W. en dat zijn standpunt be kend is. Uit historisch oogpunt wenst hij het klokluiden in stand te houden des middags om 12 uur. Hij releveerde het standpunt van de Ned. Herv. Kerkvoogdij. De heer Steenwinkel wenste even eens uit dit oogpunt het klokluiden te handhaven, De heer Tibboel stelde voor voor het klokluiden en het onderhoud 'n bedrag van 200.uit te trekken, waarvoor hij wel iemand zou kun nen vinden. Dit voorstel werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen zodat het voor stel van B. en W. werd aangenomen, hetgeen inhoudt, dat de gemeente- klok om 12 uur niet meer wordt ge luid. Overgegaan werd vervolgens tot het verlenen van een crediet voor de uitbreiding van een gemeentelijk sportpark. De heer van Waveren vond het in orde maken van het stukje grond zeer duur en zou gaarne zien, dat de details nog in de commissie-ver gadering zou worden behandeld. De voorz. deelde mede, dat dit be sluit formeel wordt genomen en dat de details nog nader bezien zullen worden. De heer de Vries heeft gedacht aan de verwezenlijking van een zwem bad; kan in de Commissie van open bare werken dit niet bekeken wor den? De voorz. verklaarde, dat dit niet mogelijk was in verband met dit agendapunt. Deze aangelegenheid wordt bekeken door een speciale commissie uit particulieren. Het voorstel werd hierna aan- vaqxfl. Het voorstel tot het verlenen van een 'crediet voor de verbetering van de straat verlichting op de Hereweg werd zonder meer aanvaard. De voorstellen tot het verlenen van een crediet voor verbouw van de voormalige gasfabriek en tot het verlenen van een crediet voor ver bouw van het gebouw voor openba re werken tot brandweergarage was voor de heer Barnhoorn aanleiding om te verklaren dat hij deze voor stellen ruim ziet, doch gaarne had dat de commissie van openbare werken een zekere gebondenheid heeft aan het raadsbesluit ten op zichte van de details. De diverse on derdelen dienen z.i. nog eens terdege worden doorgenomen, omdat hierbij tamelijk grote bedragen zijn ge moeid. De voorz. verklaarde dat dit zeer zeker zal plaats hebben en dat het niet onmogelijk is, dat verschillende kapitaalsuitgaven nogmaals in de raad komen, wanneer tot de uitvoe ring moet worden overgegaan met het oog op belangrijke wijzigingen van de plannen. Vervolgens besprak de heer Ban hoorn de verkaveling van het ter rein van de gasfabriek met het- oog op de eventuele verkoop van gega digden. Dit zal eveneens worden bekeken aldus de voorz., waarna de voorstel len werden aangenomen. Het verslag van de overige agen dapunten zal morgen worden ver volgd, aangezien dé vergadering zeer laat werd beëindigd. Het was half twee in de nacht toen de voor zitter de vergadering sloot. OEGSTGEEST AFSCHEID VAN DE KOSTER Koster Molenkamp geniet thans van zijn welverdiende pensioen. Op een officiële bijeenkomst is hem door de pastoor het geschenk van de parochianen aangeboden, namelijk een prachtig ameublement. Ook de oud-kapelaans hebben van hun sym pathie doen blijken en boden de scheidende koster een lamp en twee schilderijen aan. Het kerkbestuur, afgevaardigden van organisaties en vele parochianen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om af scheid te nemen van de koster in de hernieuwde St. Jozefzaal. DE KWAKEL Geboren: Nicolaas Antonius Maria z. van N. A. M. Konijn en D. Stelleman; Simone Johanna Maria d. van S. D. Verweij en A. G. Bol; Francisca Josephina Maria d. van G. P. Snabel en G. W. M. Dessink; Folkert Diederik z. van J. W. H. Groeneveld en M. W. Weinberg. Ondertrouwd: Petrus Cornelis Ze venhoven en Maria Clasina van Rijn. Getrouwd: J. C. van der Meer en A. C. Klijn. WEES 'N HEER; Een tweetal dieven, die er kennelijk genoeg van hadden er voor „schobberdebonk" bij te lo- 1 pen, gingen vannacht ex wa- J venhuis in het plaatsje Bath binnen. Zij staken zich volledig in de nieuwe kleren, waarbij zij J zelfs de bretels niet vergaten. De nieuwe costuums bleken overigens nog niet geheel aan de verlangens van de beide he- ren te voldoen, want zij maakten I een strijkijzer warm en persten een betere vouw in de panta- Ion. Zij vervolmaakten hun ..nieuwe verschijning" met een horloge, dat zij in de klokken- afdeling van het warenhuis „te- genkwamen". NOORDWIJKERHOUT BESCHERMING BEVOLKING (BB). Met de organisatie van de zelf bescherming wordt thans spoed betracht. Naar wij vernemen wordt thans ook in Noordwijkerhout de organisa tie van de zelfbescherming met gro te voortvarendheid ter hand geno men. Deze zelfbescherming is een onderdeel en eigenlijk de eerste pij ler van de organisatie Bescherming Bevolking. De overige pijlers zijn de onderdelen van de overheidsorgani satie, zoals brandweer, geneeskun dige dienst, politie, opruim- en red dingsdienst enz. Maar deze diensten moeten, indien een bepaalde straat of wijk door een ramp, bijv. een luchtaanval wordt getroffen, worden gealarmeerd en vanuit een centraal punt uitrukken. De eerste minuten na een luchtaanval zijn echter de be langrijkste en de in die minuten ge nomen maatregelen en verleende hulp hebben het meeste effect. Daar om moet de bevolking ook zichzelf leren beschermen. Om met de organisatie van de zelf bescherming een begin te maken heeft de burgemeester een aantal mensen uitgenodigd voor een bijeen komst in het raadhuis. Deze bijeen komst werd bijgev/oond door de heer Stikkelbroeck, commandant van de brandweer, de adjudant der Rijkspoli tie. de heer Been en de heer Pij nenburg, die de leiding van de zelf bescherming op zich zal nemen. In deze bijeenkomst waarin de be tekenis van de zelfbescherming en de manier, waarop deze zal worden georganiseerd, werd uiteengezet, ver klaarden de daartoe aangezochte per- Toen gedurende de jaren 1880 1890 hier te lande een vrij ernstige crisis heerste in de landbouw en vele boeren en tuinders noodgedwongen hun bedrijf moesten verlaten omdat zij er geen voldoende bestaan konden vinden, werden van alle kanten mid delen overwogen om ondanks de ern stige omstandigheden nog te redden wat te redden was. Uit deze crisis is ook te Leidschedam de Boerenleen bank ontstaan, omdat men van oor deel was dat de nog beschikbare gel den bijeen gebracht moesten worden om met deze gelden de in nood ver kerende bedrijven voor de ondergang te behoeden. De heer P. van Leeuwen nam toen voor de oprichting van de Boeren leenbank het initiatief en met de he ren C. J. van Bohemen, F. van Hei ningen, L. J. Hooymans, J. D. M. Meijer, J. Sonius, C. van Veen en C. Weerdenburg werd dit initiatief ver der uitgewerkt totdat de stichting van de Boerenleenbank op 30 Mei 1904 een feit was geworden. Dadelijk werd de vereiste koninklijke goed keuring aangevraagd en toen deze verkregen was, namen de werkzaam heden op 1 September 1904 een aan vang. Het ledental van de bank be droeg toen 38, waarvan thans nog in leven is de heer J. de Jong. De initiatiefnemer, de heer P. van Leeuwen, werd tot directeur van de bank aangewezen met als plaatsver vanger de heer F. van Heiningen. De eerste president van de raad van beheer was de eveneens tot de op richters behorende heer J. D. M. Meijer, die deze functie na enige tijd overdroeg aan pastoor R. J. C. Bed ding. Deze bekleedde het president schap tot het jaar 1912. Daar van ker kelijke zijde bezwaar gemaakt werd tegen zijn functie van president van de raad van beheer, moest pastoor Bedding bedanken en hij werd toen opgevolgd door de heer C. van Veen. Vervolgens werd deze fuctie vervuld door de heer T. Romijn en sinds 1939 door de heer A. J. Hendriks. De functie van bezoldigd kassier werd achtereenvolgens vervuld door de heren P. J. Kieboom, A. M. J. Smeele, A. A. M. Haagen en sinds 1 Maart 1946 door de onderwijzer, de heer H. J. Mol. Directeuren waren sinds de oprich ting de heren P. van Leeuwen tot April 1915, F. van Heiningen tot Ja nuari 1933, C. Weerdenburg tot No vember 1940 en C. J. van Heiningen tot op heden. Tot 1 Juli 1952 hebben de kassiers steeds te eigen huize bank gehouden. Daar de werkzaamheden te omvang rijk werden, moest de boerenleenbank naar een groter onderkomen uitzien. Aan de Damlaan werd een perceel grond gekocht om daarop een eigen kantoorgebouw te stichten. Daar de omstandigheden voor eigen bouw steeds ingewikkelder werden heeft het bestuur van de gelegenheid tot aankoop van de grote woning van de voormalige burgemeester F. Keijzer aan de Leidsekade gebruik gemaakt, zodat van de bouw van een speciaal bankgebouw werd afgezien. Door de toename van werkzaamheden wegens de geldsanering heeft de bank naast de kassier nog twee bedienden moe ten aanstellen, waardoor het tevens mogelijk werd vrijwel op ieder uur van de dag voor de leden ter beschik king te staan. Ook het spaarbankwe zen werd ter hand genomen alsook het jeugdsparen. In de vergadering op 2 Maart 1953 is een commissie "benoemd die de feestviering van het gouden jubileum zou -voorbereiden. Deze commissie is van mening, dat het drukke seizoen omstreeks de maand Mei a.s. zich niet leent voor een waardig feestbetoon. Daarom is besloten de feestelijkhe den te doen houden op 14 en 15 Sep tember a.s. in het patronaatsgebouw aan de Damlaan. Stille Omgang. Het genootschap van de Stille Omgang heeft gister avond jaarvergadering gehouden in het patronaatsgebouw. Onder de vele aanwezigen was ook pastoor H. J. A. M. v. d. Ven. De voorz. wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van de overleden secretaris, de heer J. C. Coomans, waarvoor tevens een kort gebed werd gebeden. Verder deelde de voorz. mede, dat de heer C. J. Blokland in verband met zijn verge vorderde leeftijd heeft bedankt voor het voorzitterschap. In zijn plaats heeft de heer W. Vader zitting in het bestuur genomen, terwijl in de plaats van de overleden secretaris zal op treden de heer G. J. Huls. Het leden tal bedraagt thans 526. Verleden jaar namen 382 leden aan de Stille Om gang deel. Prof. A. Hammerstein uit Warmond voerde vervolgens het woord. Hij sprak niet over de geschiedenis en ook niet over de vorm van de Om gang. Spr. zette uiteen de reden en de betekenis van de intentie voor de Omgang. Vooral in dit Mariale jaar is het van groot belang, dat wij als katholieken ons meer en meer bewust worden, dat de Kerk voor grote moeilijkheden staat, zoals .dat ook was in de vroegere eeuwen yan de geloofsvervolging. Spr. schreef dit toe aan de materialistische inslag, welke zich boven de geestelijke be langen heeft weten te dringen. Daar het bestuur een nieuw „Beê- vaartboekje" had doen samenstellen en daarin ook enige nieuwe liederen waren opgenomen, werden deze liede ren met pianobegeleiding van de or ganist grondig doorgenomen, waarna pastoor v. d. Ven nog mededeelde, dat de wens om niet in uniform aan de Omgang deel te nemen, geen betrek king heeft op militairen maar meer op groepen padvinders enz. De Om gang is geen demonstratie maar een bedetocht ter ere van het H. Sacra ment van Mirakel, waarvoor de Om gang met de gewenste devotie moet geschieden. Behalve president van Egypte is generaal Naguib ook weer minister president geworden en voorzitter van de Revolutionnaire Raad. Overste Nasser, die tien dagen geleden Naguib wipte, heeft zelf weer het veld moe ten ruimen. De lachende president Naguib tezamen met v.l.n.r. Aly Maher, de afgetreden minister-president, Gamal Abdel Nasser, minister-president Naguib en doctor Abdel Razzak El Sanhouri, president van de Staatsraad, de hoogste rechterlijke macht in Egypte. sonen zich bereid de functie van blokhoofd op zich te nemen. Voor de organisatie van de zelfbescherming is de gemeente n.l. in 8 blokken ver deeld en in elk blok krijgt 1 persoon de leiding, terwijl de heer Pijnen burg de leiding van het geheel heeft. De genoemde blokhoofden zijn de heren. H. A. v. Denzen, P. Heshof, A. F. Jeukens, W. A. Timmers, Joh. v. d. Eist, S. P. C. J. Verdegaal, P. v. d. Sleet en A. A. de Groot (Zilk). De allereerste taak van de blok hoofden is nu het samenstellen van hun blokploegen. De blokhoofden mo gen zelf hun medewerkers kiezen, omdat z'n blokploeg een hecht team moet vormen. Naast het blokhoofd en zijn plaatsvervanger zal elke ploeg mosten bestaan uit brandwachten, melders, E.H.B.O.'ers en redders. De ploeg krijgt de belangrijke taak om de mensen uit zijn blok voor te lich ten over hetgeen bij een ramp ge daan ën nagelaten moet worden en bij een ramp, die hulp te bieden, welke vereist wordt en op de plaats, waar ze vereist wordt. Het is de bedoeling, dat de ploe gen op korte termijn worden gefor meerd, zodat nog in dit voorjaar met de instructiecursussen een aanvang kan worden gemaakt. Want de ploe gen moeten natuurlijk voor hun taak berekend zijn. Het Vierde Prinsenkind. Mor genavond heeft in de grote zaal van Brama (te 8 uur) een filmavond lts, waarvan de opbrengst be stemd is voor de kinderen, die het slachtoffer zijn van oorlog en wa tersnood. Het interessante program ma en het goede doel bevelen wij gaarne aan. WARMOND BOUWVOLUME Voor de jaren 1954 tot en met 1956 is het woningbouwcontingcnt (bouwvolume) voor Warmond door Ged. Staten vastgesteld op 42 wo ningen. Geslipt. Een autobus van de NZHVM, komende uit de richting Sassenheim, raakte gistermiddag te 5 uur in de bocht nabij de Was- beeklaan aan 't slippen. Via de weg berm kwam de bus op de Wasbeek- laan terecht. Zij kwam hier nog net in aanraking met de juist passeren de vrachtauto van de heer v. S. uit deze gemeente. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor. De schade bleef beperkt to'' enkele gebroken ruiten en een in gedeukt spatbord van de autobus. De verkeerspolitie heeft de zaak in on derzoek. De pasagiers konden met een andere bus hun .reis voortzet- I ten. Rechter was zijn veren kwijt De Haagse Politierechter, mr. Nau- ta, heeft zich uitvoerig laten voor lichten over het plukken van le vende ganzen. Dit gebeurde naar aanleiding van de zaak tegen twee ganzenplukkers uit Bodegraven, aan wie ten laste was gelegd dat zij op 15 September en 31 October j.l. te Delft door dons en veren te rukken uit de huid van levende ganzen die renmishandeling hadden gepleegd. Als getuige-deskundige werd ge hoord de Rijkspluimveeteeltconsu lent Ir J. Hoogendoorn, een expert op het gebied van ganzen. Van het veren- en donsplukken voelt het dier niets, als er tenminste een tussen ruimte van 7 a 8 weken in acht wordt genomen vertelde de deskundige. De veren zijn dan rijp en staan op het punt om uit te vallen. Zou.men het eerder doen dan heeft het dier pijn, zou men het later doen dan zijn de veren minder waardevol. De op brengst is plm. 2 ons per pluk en een gans levert zo per jaar ongeveer ƒ8.- %op. De handelaar verlangt veren die goed rijp zijn. Na deze uiteenzetting bogen des kundige, verdediger, verbalisant, rechter en officier zich over de in beslaggenomen veren. De deskundi ge constateerde dat de meeste rijp waren. Het had iets later gekund. Hij zelf had ook veren bij zich en legde deze veren ter vergelijking over. Hierdoor dreigde enige ver warring te ontstaan. „Waar zijn mijn veren", zei de rechter op een gege ven moment." De deskundige kwam aan de hand van de veren tot de overtuiging dat de dieren iets pijn konden hebben gehad, maar dat geen dierenmishan deling was gepleegd. Over het eerste geval, waarvan geen veren beschik baar waren, moest hij afgaan op de getuigenverklaringen. Een Delftse dierenarts was er bij geweest, maar de deskundige wilde hierop niet te positief bouwen. Als de ganzen schreeuwen, dan wil dat nog niet zeggen, dat dit van pijn is. Voorts was aangevoerd dat de dieren een dag na het plukken de vleugels had den laten hangen. Zou dit zo zijn dan was er te veel geplukt, maar uit de verklaring van de verbalisant bleek dat de ganzen de vleugels niet lieten slepen, maar ze wel een eindje van het lichaam hielden. De officier van Justitie, mr. De Lint, vond geen aanknoping in het schreeuwen, daar het hierbij een le- kenwaarneming gold. Ook het vleu gels laten hangen verviel. Hij acht te het tenlaste gelegde niet bewezen, maar wel was hem gebleken dat het bedrijf van plukken gemakkelijk kan ontaarden. Hij waarschuwde de^ver dachten het winstbejag niet te ver te laten gaan en een contract, zoals hier het geval was, achtte hij gevaarlijk omdat er d^n voor een zekere ter mijn enige malen moet worden ge plukt. De rechter vond het een weliswaar achtenswaardig, maar ook gevaarlijk beroep voor diegenen die te biuut optreden. Hij waarschuwde verdach ten en sprak hen vrij. Nog eenmaal clementie. Een nachtwaker uit Den Haag had te Wassenaar in Juni en Juli jl. borden, glazen, messen e.d. gestolen ten na dele van een restauranthouder. In 1946 was de waker als eens in een krankzinnigeninrichting geplaatst en daar was hij vijf jaar later als gene zen ontslagen, zo vertelde hij de Haagse Politierechter. Het afgelopen jaar had alles hem echter tegen ge zeten. Hij had juist voor zijn 12J4- jarig huwelijksfeest bericht gekre gen dat zijn vrouw, die in een ze nuwinrichting verblijft, nooit meer genezen zal. Verdachte vertelde voorts zich met oud papier ophalen nu uitstekend te kunnen redden. De officier van Justitie requireer- de ontslag ,van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor een jaar. De rechter wilde de man nog een kans geven en stel de hem voorwaardelijk ter beschik king van de regering en vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Doorrijden. Op 8 December j.l. was een veehouder uit Alphen a. d. Rijn bij een stoplicht te Bodegraven met zijn gehuurde auto tegen de auto van gemeente-secretaris mr Vonk opgereden. Hij had zich ver wijderd voordat zijn identiteit vast stond en hiervoor moest hij zich thans verantwoorden bij de Haagse Poli tierechter. Hier bleek, dat een ver keersagent, die de aanrijding niet had gezien, verdachte een teken had gegeven dat hij door moest rijden. „Ik mocht daar niet staan, dus moest ik doorrijden", zei verd... De rechter vond dit geen argument. Na een eis van 50.of 20 dagen werd het 40 of 20 dagen. Protestant gezant bij het Vaticaan Dr. Wolfgang Jaenicke, thans am bassadeur in Pakistan, is tot West- Duits gezant bij het Vaticaan be noemd. Dit maakt een einde aan een strijd, die in Bonn meer dan drie jaar lang achter -de schermen is ge voerd. Het Vaticaan was een der eerste mogendheden, die diplomatieke ver bindingen met de bondsrepubliek aanging en dr. Alouis Munch, de huidige pauselijke nuntius, was een der eerste diplomatieke vertegen woordigers bij de regering in Bonn. Wanneer de zetel van het Duitse ge zantschap bij het Vaticaan daarente gen al die jaren open is gebleven, dan was dit een gevolg van de me ningsverschillen in Bonn over de vraag of de post door een katholiek dan wel met een protestants diplo maat zou moeten worden bezet. Thans wordt de diplomatieke zetel bij het Vaticaan door een protestant bezet, waarmee diegenen in het ge lijk gesteld worden, die meenden, dat de traditie van voor de oorlog, moest worden voortgezet. Het Duit se rijk was toen eveneens door een protestants diplomaat vertegenwoor digd, terwijl het land Beieren een eigen, en wel een katholieke verte genwoordiger bij het Vaticaan had. Teruggang van roepingen in België Een ontstellende teruggang in de priester- en kloosterroepingen con stateert de bisschop van Doornik, mgr. C. M. Himmer in zijn Vasten brief, die Zondag j.l. in zijn diocees is voorgelezen. Hij meldt, dat in tien jaren reeds 9 broederkloosters geslo ten zijn door gebrek aan bezetting. Het aanta zusterkloosters is sedert 1920 met 78 verminderd. Sedert 1936 is het aantal kloosterzusters gedaald van 6040 tot 4660. Voor 1.253.718 ka tholieken beschikt mgr. Himmer over 1300 priesters van wie ruim honderd gebrekkig, ziek of reeds te oud zijn. WASSENAAR ZUIDWIJCK GAAT WEER TENNISSEN. Begin April gaat de tennisafdeling van R.K. Zuidwijck weer draaien. De terrein- en clubhuisaccommodatie zal dan weer belangrijk verbeterd en uitgebreid worden en de condities voor het lidmaatschap zijn wel zeer gunstig te noemen. Er worden uitsluitend R.K. leden ingeschreven, die een wekelijkse con tributie betalen en daarvoor een vaste speelavond krijgen toegewezen. Het secretariaat van de R.K. tennis vereniging is gevestigd p.a. mevr. v. d. Holst, Oostdorperweg 34, tel. 3301, Wassenaar. Men zie voor nadere bijzonderheden ook de advertentie elders in dit blad. Lente in het Dierenpark. De kudde Guanaco's (wilde lama's), waar het Dierenpark Wassenaar zo trots op is, heeft ook dit jaar weer een nieuw geluid in deze nieuwe lente laten horen. Zo juist is een vrouwelijk veulen geboren. Moeder en kind maken het best. De Guanaco's behoren tot de zo genaamde schaapkamelen, een groep paarhoevigen uit Zuid-Amerika, die nauw verwant zijn aan de kamelen van de Oude Wereld. De heer C. H. ten Haven slaag de voor civiel ingenieur aan de Techn. Hogeschool te Delft. ZOETERMEER R.K. Schaak ver. De wedstrijd van ons le tiental legen Duindorp is uitgesteld tot a.s. Dinsdag 16 Maart. De in de H.S.B. competitie te spelen wedstrijd tegen Gona voor ons 2e tiental heeft a.s. Donderdag 11 Maart plaats. Precies half acht wordt weg gereden. Voor de eigen club-compe titie zijn niet minder dan 7 partijen gespeeld, waarvan 4 zijn afgebro ken. Er wordt dus zeer voorzichtig gespeeld. Het resultaat van de 3 uit gespeelde partijen, was: Dr. P. Schou tenM. J. v. Staveren 01; A. NühnTh. v. d. Meer 10: Th. v. Galen Jr.A. W. v. d. Broek 0—1.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2