GENERAAL NAGUIB HEEFT DE MACHT WEER IN HANDEN Egypte's allernieuwste omwenteling Lawines maken weer slachtoffers in de Alpen Geslaagde overvallen op vliegveld in Indo-China Waarschijnlijk twee doden bij een nachtelijke brand te Tiel Herdenking van verzetsstrijders bij Woeste Hoeve Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 9 MAART 1954 45ste JAARGANG No. 13138 EGYPTISCH RAADSEL: ,f Wie is vandaag premier" Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° GRONDWETS HERZIENING VI. Stemoverdracht. stemoverdracht heeft weer een onderwerp van overweging uitge maakt voor de Staatscommissie, die met de herziening van de Grondwet was belast. Zoals men zich misschien herin nert, werd de mogelijkheid van stem overdracht reeds geopend door de aanneming van een amendement- Andriessen opgenomen in de wet van 8 Mei 1952 Stb. 246 tot het in over weging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet. De meerderheid der Staatscommissie blijkt echter voor die stern-over dracht niet zo heel veel te voelen'. Het uitgangspunt voor deze stem overdracht is deze, dat de taken van de Kamerleden in de internationale verhoudingen zó zijn uitgebreid, dat zij dikwijls buitenslands moeten vertoeven in verband met interna tionale vergaderingen in Straats burg of elders, bijeenkomsten, die een gevolg zijn van de internationale samenwerking op parlementair ter rein. De minderheid gaat hier uit van het standpunt, dat de grondwette lijke voorziening tevens behoort te zijn afgestemd op de best mogelijke vervulling van de verantwoordelijk heid van de volksvertegenwoordi ger en op het zover mogelijk ontzien van 'het karakter der volksvertegen woordiging. Zij wil daarom een artikel in de Grondwet zien opgenomen luidende: „De wet kan regels stellen over eenkomstig welke een lid van een der Kamer-s der Staten Generaal zijn stem kan doen uitbrengen door een zijner medeleden tijdens zijn door de Kamer verantwoord geachte afwe zigheid wegens verblijf buitenslands, dat met zijn lidmaatschap der Kamer verband houdt. Het lid, dat van deze bevoegdheden gebruik maakt, wordt bij tegenwoordigheid van zijn Frankrijk en Vietnam onderhandelen Kolonel Nasser blijft vice-premier Generaal Naguib is Maandagavond weer benoemd tot minïstér-president en voorzitter van de Revolutionnaire Raad. Volgens een officiële bekend making uit Cairo is hem hiermee „de hoogste macht in handen gelegd". Dit betekent, dat Naguib de strijd om het gezag welke er in de nacht van 24 op 25 Februari toe leidde, dat hij van al zijn functies werd ontheven en onder politiebewaking in zijn villa opgesloten (voorlopig?) volledig heeft gewonnen. Naguibs aanspraak op de hoogste macht was één der voornaamste oor zaken van het geschil in de Revolutionnaire Raad, dat leidde tot het afzet ten van Naguib door kolonel Nasser, die Naguib toen als premier ging ver vangen. Gisteren nog werd kolonel Nasser tot militaire gouverneur van Egypte benoemd met volledige bevoegdheid. SALEM HAD HEEL WAT TE SLIKKEN Het besluit, om Naguib weer pre mier te maken is genomen op een gemeenschappelijke bijeenkomst van de militaire raad en het kabinet. Ook aanwezig was de minister van voor lichting Salah Salem, die elf dagen geleden Naguib nog beschuldigde van het saboteren van het werk van de Revolutionnaire raad. Hij verklaar de bij die gelegenheid: „Wij hadden hem (Naguib) kunnen doden, maar hebben besloten hem in leven te laten". den, doordat Naguib Maandag van zijn vroegere eisen had afgezien. Naguib beschikt in de Revolution naire raad thans over één stem, zoals alle leden van deze raad, zo zeide hij. Er is nu niets meer, dat de leden van de revolutionnaire Raad scheidt, al dus de aftredende premier. De samenstelling van Revolution naire Raad en kabinet is bijna gelijk aan die van vóór de regeringscrisis. Luitenant-kolonel Nasser is weer plaatsvervangend eerste-minister. Al leen het vroegere plaatsvervangend hoofd van de Revolutionnaire Raad, worden voorzien. luitenant-kolonel Gamal Salem, is niet in deze functie hersteld, hij is thans uitsluitend minister van ver bindingen. Nasser ,is behalve vice-ipremier, ook weer plaatsvervangend hoofd van de revolutionnaire raad. Honger in China Volgens het te Peking verschijnende „Volksdagblad", het officiële orgaan der Chinese communistische parij, hebben ongeveer honderd millioen plattelandsbewoners een tekort aan graan of lijden honger. De regering moet er thans voor j zorgen, dat ongeveer tweehonderd millioen Chinezen waaronder hon- derd millioen stadsbewoners, tegen redelijke prijzen levensmiddelen kunnen krijgen. Communistisch China telt, volgens officiële communisti sche schattingen, vijfhonderd mil lioen inwoners. GELEIDE PROJECTIELEN VOOR EUROPA. Het eerste escadrille geleide pro jectielen van het type „Matador" wordt vandaag verzonden naar een basis in West-Duitsland, aldus is door de Amerikaanse luchtmacht gemeld. De projectielen worden per trein en schip vervoerd van het proefcen trum te Cocoa, Florida. Zij zullen deel uitmaken van het verdedigingssys teem van de NAVO en kunnen van een gewone of van een atoomlading De thans weer afgetreden eerste minister, Nassei*, heeft Maandag- avond een correspondent van het doeld medelid, gerekend eveneens j Franse persbureau AFP, medege- te behoren tot de tegenwoordige le-1 deeld, dat een terugkeer tot de vroe- j 1 r j gere toestand mogelijk was gewor-i jOIlCJCn OVCriCCIQC Cf In de Salie de I'Horloge van het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs zijn gistermorgen de besprekingen begonnen tussen vertegenwoordigers van de Franse regering en van Vietnam. Voor Frankrijk nemen aan de besprekingen deel o.a. premier Laniel. minister Bidault en minister Reynaud terwijl Vietnam o.a. wordt vertegenwoordigd door Prins Buu Loc het staatshoofd van Vietnam. Een algemeen overzicht van de juist aangevangen conferentie. Rechts de Franse delegatie, links de delegatie van Vietnam. Volkomen verrassing den.' twee op één dag met Japan i Lawines hebben de laatste dagen i in het Oostenrijkse Alpengebied I weer dertien slachtoffers gemaakt. 1 Het aantal doden tengevolge vah la wines sinds het begin van dit jaar is daarmee gestegen tot 141. Op 1 Maart zijn de eerste waar schuwingen voor nieuwe lawines ver schenen. Een paar dagen later begon nen de eerste berichten binnen te ko- rVE commissie acht de bezwaren i Z Tarlan'tïboXn Amerikaans pact Eerstens -wijst zij er op, dat elk Ka merlid zijn stem naar eigen inzicht J uitbrengt na kennis te hebben ge- nomen van de argumenten pro en Na acht maanden van moeizame contra. Artikel 96, waarin is be- i onderhandelingen hebben Japan en paald, dat de leden stemmen zonder i Amerika een pact van wederzijdse last of ruggespraak met hen, die be-militaire bijstand getekend. noemen, gaat eveneens van dit begin- Krachtens dit pact zal Japan bin- sel uit. Maar de commissie wijst dan j nen drie maanden voor 100 millioen men over dodelijke ongelukken in op de practische moeilijkheden. Een dollar aan Amerikaanse hulp ontvan- j de bergen. Op het ogenblik wordt er Kamerlid kan wel een collega zijn j gen. Deze hulp is nog maar een begin, j naarstig door honderden mensen ge- stem overdragen, maar het is zeer j zodat het totaalbedrag veel hoger zal zocht naar veertien vermisten, wel mogelijk en in vele gevallen j zijn. gebeurt dat ook dat er intussen een amendement wordt ingediend,Japan zal zijn strijdkrachten (de waarvan het afwezige Kamerlid geen j z.g. veiligheidstroepen) van 120.000 kennis draagt en dat wellicht zijnop 160.000 man brengen. Amerika zal mening over het onderhavige wets- j schepen en vliegtuigen leveren en een voorstel grondig zou wijzigen. De i begin maken met de leverantie van staatscommissie meent, dat men door i 500.000 ton surplus-tarwe en 100.000 stemoverdracht toe te laten afbreuk i ton gerst. Japan zal dit graan op de doet aan de eigen verantwoordelijk- j binnenlandse markt verkopen en de heid der Kamerleden en dat hierdoor uit de verkopen verkregen fondsen het conflict van plichten voor de le-bestemmen voor de productie van den, die wegens ambtsbezigheden ge-1 wapens en munitie, lijktijdig elders èn in de Kamer aan-Namens Amerika werd het pact ge- wezig behoren te zijn, niet wordt op- j teleend door ambassadeur John Alli- gelost. son en namens Japan door de minis- Bovendien zegt men, dreigt de be- i ter van Buitenlandse Zaken, Okazaki. sluitvorming hierdoor te worden ge- Allison verklaarde, dat het pact denatureerd. j „Amerika een stap dichter brengt bij Een andere vraag is of men de de tijd, dat het zijn troepen uit Ja- - - pan zai kunnen terugtrekken". stemoverdracht, zo men daartoe al wil overgaan, zou moeten beperken tot de gevallen van het verblijf bui tenslands. Waarom niet ook voor ge vallen van langdurige ziekte een overeenkomstige voorziening getrof fen. De commissie acht de vrees zelfs niet ongegrond, dat, als men deze weg eenmaal inslaat, het eind niet meer zal zijn te voorzien. I'VE voorstanders voor deze stem-1 U overdracht betogen echter, dat het hier geen principiële uitspraak betreft. Men moet een keuze maken, zeggen zij, uit drie mogelijkheden. De eerste is de door de volksvertegen woordiger te verrichten taak al dan niet te doen combineren met door hem buitenslands te verrichten ta ken. De voorstanders van stemover dracht menen, dat deze combinatie zeker moet open blijven, waaraan wij zouden willen toevoegen, dat, wil men de eenheid van Europa op aller lei gebied bevorderen, men deze combinatie onmogelijk uit de weg zal kunnen gaan. De tweede keuze is deze, of men de volksvertegenwoordiger dan mag belasten met een conflict van plich ten, dat zich kan voordoen, doordat zijn dubbele of meervoudige taak zowel zijn aanwezigheid hier als el ders vereist? Zij menen, dat een volksvertegenwoordiger voor zulk een conflict van plichten moet wor- dne behoed. Met deze conclusie zijn wij h^t niet geheel eens, want het gaat ei* hier in de allereerste plaats om, of het conflict van plichten van de volksvertegenwoordiger het belang rijkst is of de bezwaren, die daaruit voor een goede gang van zaken in de parlementaire democratie het ge volg zijn. De derde keuze is dan deze of de Nederlandse wetgever zich al of niet Oscar Zobl, een jongen van zestien jaar, is gisteren voor de tweede maal op één dag door een lawine bedolven. De eerste keer werd hij slechts van zijn voeten geschoven door een massa sneeuw en kostte het hem weinig moeite om zichzelf te bevrijden. De tweede keer werd hij door een grote lawine in een boom gesmakt waar in hij met zijn hoofd naar beneden bleef hangen. De boom verdween ge heel onder de sneeuwmassa en Oscar kon zich niet bewegen. Hij bleef ze ven uur lang met zijn hoofd naar beneden hangen voor het werd ge red. Hij was bewusteloos en licht gewond. Zijn toestand is nu weer goed. Negentig soldaten van het Ameri kaanse bezettingsleger nemen deel den die bij het skiën door een lawine is verrast en bedolven. Waarschijn lijk ligt zij begraven onder een zwa re laag stenen, bomen en sneeuw. Het betrekkelijk warme voorjaars weer is er de oorzaak van dat men rekening moet blijven houden met vele nieuwe lawines. Om te voorko men dat er zich een soortgelijke ramp voordoet als in Januari, is er ditmaal een algemeen alarm gegeven. Tweemaal in drie dagen hebben commandotroepen van de Vietminh een geslaagde overval gedaan op een Frans militair vliegveld in Indochina. Naar het j-adiostation van de rebel len heeft gemeld, zijn 78 vliegtuigen zwaar beschadigd. De Fransen zelf Enige ogenblikken later begon een reeks ontploffingen de luoht te ver vullen. De wacht maakte alarm en er ontstond een vuurgevecht, waar in vijf man van de rebellen sneuvel den en drie gevangen werden geno men. Maar de schade was al aange richt. Er stonden op het vliegveld vliegtuigen van allerlei soort, van lichte verkenners tot aware bom menwerpers. Het veld waarop de aanslagen zyn zijn zeer zwijgzaam over het ge- gepleegd is het hoofdkwartier van beurde. A v" Overdag hadden de rebellen zich verscholen gehouden in de sawahs en in de nacht waren zij het vliegveld opgekropen waar zij hun bommen aan de vliegtuigen hadden bevestigd zonder dat de bewaking er iets van bemerkte. Adenauer te Parijs De West-Duitse Bondskanselier dr Adenauer is vanmorgen uit Bonn in Parijs aangekomen om het gesprek over de Saarkwestie te hervatten met de Franse minister van buiten landse zaken, Georges Bidault, en premier Joseph Laniel. Tegende middag vertrekt Ade nauer weer om zich naar Athene te begeven. Na een verblijf in Grieken land gaat Adeauer naar Turkije. Het bezoek aan beide landen zal in het geheel achttien dagen duren en is officieel. j aan pogingen om een vrouw te vin- Voor hun leven wordt gevreesd. Bewoners sprongen uit de ramen naar buiten Een felle brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in het café-restau rant „De Roskam" te Tiel. Waarschijnlijk zijn hierbij twee personen om het leven gekomen. De brand is omstreeks kwart voor vier in het cafégedeelte van het pand ontstaan. De eigenaar, en zijn gezin, alsmede enige logé's en drie kostgan gers, in totaal negen personen, sliepen allen op de boven het café gelegen étage. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat niemand van de be woners het gebouw via de trap heeft kunnen verlaten. Drie hunner spron gen uit het raam en werden ernstig gewond. Zij zijn de woning van een tegenover het pand wonende sigarenhandelaar binnengedragen en later naar het ziekenhuis vervoerd. Enkele andere personen wisten via het dak een naast het pand gelegen woning te bereiken. Twee personen, een elfjarig dochtertje van de eigenaar, alsmede een in het café logerende textielhandelaar uit Dordrecht worden nog vermist. op het standpunt kan plaatsen, dat het niet op zijn weg ligt aan de op lossing van een conflict van plich ten de helpende hand te bieden. Naar onze mening niet, indien daar grotere bezwaren voor onze parle-1 mentaire democratie uit zouden voortvloeien. En de commissie heeft waarschijn lijk op het oog gehad de Franse toe standen, waar stemoverdracht vrij wel onbeperkt is toegelaten. Bindt men deze stemoverdracht aan strik te voorwaarden door haar te beper ken tot gevallen, waarin een Ka merlid door werkzaamheden in 's lands dienst verhinderd is de ver gadering der Kamer bij te wonen, dan zou men aan dit stelsel inhae- rente bezwaren tot zeer kleine pro porties kunnen terug brengen. Nu de meerderheid der staatscom missie zich hiertegen echter heeft uit gesproken, is er van de regering een voorstel tot stemoverdracht waar schijnlijk niet te verwachten. de missie van Amerikaanse technici die belast zijn met het onderhoud van de vliegtuigen die de Fransen van de Amerikanen krijgen. Geen van de Amerikanen was aanwezig. Volgens een van de gevangenen zijn er vijftig man voor de actie uit gezocht. Zij waren verscheidene da gen tevoren naar dorpen in de buurt overgebracht óm vertrouwd te ge raken met de omgeving. De Fransen hebben nu op alle vliegvelden bijzondere maatregelen genomen. Burgers krijgen er geen toegang meer. In de stad Haiphong, waar het grootste deel van het oorlogsmate riaal uit Amerika aankomt, is de noodtoestand afgekondigd. Men wil niet het risico lopen dat de Viet minh een bliksemoorlog onderneemt op het oorlogstuig dat daar is opge slagen. (Geldig van Dinsdagavond tot i Woensdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). VRIJ ZACHT. Droog weer met geleidelijk afnemende bewolking. Zwakke j tot matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht iets kouder dan i de afgelopen nacht, morgen j overdag vrij zacht. I 10 Maart: zon op: 7.08; onder 18.34; I maan op 9.04; onder 1.19. I Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —1 C. OSLO nevel 1 STOCKHOLM sneeuw 1 KOPENHAGEN geheel bew. 1 LONDEN regen 6 AMSTERDAM nevel 6 BRUSSEL geheel bew. 8 half bew. 7 zwaar bew. 8 onbewolkt Op deze plaats werden, zoals bekend op 8 Maart 1945 117 personen bijna allen verzetsstrijders gefu silleerd wegens de aanslag op Rauter. Namens de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, werd een krans gelegd aan de voet van het monument. PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME onbewolkt nevel nevel nevel nevel mist onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew 1 Korreltje Rijkdom bestaat soms uit het kun nen ontberen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1