Alle medicijnen zijn voortaan overbodig Motie aan de regering i.v.m. zandzuigen in de Brasem Vele goede wensen bij opening van de R.K. Mulo Kunt U een tientje wisselen? Is er iets te doen aan wratten? ZATERDAG 6 MAART 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Gemeenteraad Alkemade Vrijdagavond kwam de raad van diëntie te willen ontvangen. Door Alkemade in vergadering bijeen on- AAJ u; der leiding van loco-burgemeester C. v. d. Meer. Afwezig waren de heren P. v. d. Velden en dr A. v. d. Bijl. Na goedkeuring der notulen volg de allereerst uit de ingekomen stuk ken een serie door G. S. goedge keurde raadsbesluiten. Aan het Ko ningin Wilhelminafonds werd ingaan de 1 Jan. 1954 een subsidie gegeven van 1 ct. per inwoner, (voorheen K cent). Het schrijven van de V.V.V. te Oude Wetering met het verzoek om medewerking voor de aanleg van een binnenhaven langs de Galgenkade van het Brasemmermeer, werd in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. Door de heer C. de Jong werd opgemerkt bij de stukken niet gevonden te hebben een adres ge richt aan de raad van bewoners van vijftal huizen tegenover het de raad werd hierna een motie aan genomen en besloten deze te richten aan de minister van verkeer en wa terstaat en deze ook ter kennis te brengen aan de minister-president, de minister van binnenlandse zaken, de commissaris der koningin, alsme de aan de volksvertegenwoordiging. Deze motie was gesteld als volgt: De raad der gemeente Alkemade, kennis genomen hebbende van de plannen om over te gaan tot zand winning uit het Braassemmermeer: In kennis gesteld van de ernstige bezwaren, die tegen deze zandwin ning rijzen met het oog op de belan gen van een grote groep bevolking in deze gemeente. Volledig instemmend met de be zwaren neergelegd in het schrijven van burgemeester en wethouders van raadhuis, in welk schrijven verzocht is tot het aanbrengen van herstellin gen aan deze huizen. Wel is een ant woord van B. en W. verzonden aan adressanten, waarin is vermeld, dat aan de gemeente-architect opdracht is gegeven om te bekijken welke re paraties noodzakelijk zijn. De heer de Jong verzocht echter dit eerst in handen te stellen van de commissie van Openbare werken. Leningen. Goedgekeurd werd het aangaan van een vaste lening met de bank van Ned. Gemeenten groot f 75000 a 3 H welke gelden benodigd zijn voor verbetering straatverlichting. Alsmede tot het aangaan van een tweetal conversieleningen groot 228,324.— en 596.027.— a 3H dit ter vervanging van de hiervoor door het Rijk verleende voorschotten a 4%. Een nieuwe salarisverordening voor het gsmeentepersoneel, waarin thans alle toeslagen zijn geïncorpo reerd en aangepast aan de laatste 5% verhoging en verlaging van 2% voor 3e klas gemeenten, werd zonder discussie aangenomen. Voor enkele gemeentewoningen werd om bijzon dere redenen de vastgestelde huur verhoging van 29% verlaagd tot 20% Het voorstel om over te. gaan tot benoeming van lid van commissie tot wering schoolverzuim, waarin voor de vacature W. J. Rietbroek werd geadviseerd L. Oosterveld, on derwijzer Chr. school te Oude We tering, ondervond enige tegenkan ting van de heer C. de Jong, die be zwaren maakte tegen benoeming van onderwijzers in deze commissie. De heer Kerkvliet bestreed dit. Hierna werd de heer Oosterveld met 9 stem men voor als zodanig benoemd. Bij een vorig raadsbesluit was goedgekeurd een gedeelte van het erfpacht groot 68 are rtabij het pa viljoen „De Brasem" over te schrij ven op de heer A. C. P. Zegers sr. Aangezien de heer Zegers sr is over leden werd deze huurovereenkomst opgezegd en werd ingevolge de wens van de erfgenamen besloten dit recht te doen overschrijven op de heer A. C. P. Zegers jr. Rondvraag. In de rondvraag wees de heer Hoo- genboom nogmaals op de ernst van de toestand in het Zuid-Einde, ont staan doordat de sinds jaren be staande plannen tot demping van het te verzekeren van een terzake vol ledig deskundige persoon als advi seur, werd de motie met algemene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. De Zondagsdienst der huisart sen wordt waargenomen door dr. v. d. Bijl en dr v. d. Werf. Geboren: Christianus J. M. z. van L. C. Koek en C. W. van Veen; Anthonius A. J. z. van A. J. Schoo en E. W. M. de Koning; Aemilianus G. M. z. van P. W. Hiep en J. A. Zwetsloot; Willibrordus D. M. z. van P. Th. de Koning en J. H. van der Hoorn; Engeibertus A. M. z. van J. M. Klein en J. Elstgeest; Gerardus J. M. z. van J. C. Castelein en M. W. A. de Jeu; Catharina A. M. d. van A F. van Tiem en M. P. v. d. Broek; Johannes G. M. z. van W. L. van Klink en J. M. van Amsterdam; Petrua J. M. z. van A. Th. Engel en Th. M. v. d. Klugt; Hugo P. Th. z. van H. P. van Wieringen en C. Th. M Zwartjes; Johannes J J. z. van J. G. Olijerhoek en R. de Roode; Wilhelmus W. z. van J. van der Star en P. C. v. d. Star. Ondertrouwd: P. C. Turk en M. C. van Amsterdam: C. de Kruijff en P. H. van den Heuvel. Gehuwd: M. N. van der Veer en Alkemade van 5 Maart 1954, dringt er bij de minister van verkeer en waterstaat met klem op aan, de W. G. Zandvliet; Th. A- van der voorgenomen plannen voor deze Ta1—A a zandwinning niet uit te voeren, aan gezien meer dan 300 tuinders hier door in hun bestaan worden be dreigd. Nadat door de heer v. d. Geest nog was geadviseerd om bij een moge lijke audiëntie by de minister zich wed. W. P. van der Salm, 81 j. Ploeg en A. F. van der Voorn; G. A. Rietbroek en C. J. van Klink: C. J. M. Hoogenboom en A. M. van der Zwet; Q. Verwer en C. J. van der Vlugt; J. van der Tang en E. J. Kennis. Overleden: Geertruida Zandvliet Zoals wij gisteren reeds meldden dat een nieuwe school zeker in het bestond voor de opening van het nieuwe schoolgebouw voor de Mulo grote belangstelling. Aanwezig waren o.a. vertegenwoordigers van het ge- gcmeentebestuur, het voltallige kerk- schoolbestuur, de heer P. Rozestra- tcn, bisschoppelijk bouw-inspecteur, de waarnemend rijksinspecteur voor het onderwijs, Me heer Banning, de heren H. G. de Boer en Th. Rem merswaal, hoofdbestuursleden van de R.K. diocesane onderwijzersver. „St. Augustinus". Na beëindiging van de feestelijke maaltijd begaf het gezelschap zich naar het nieuwe schoolgebouw, waar pastoor J. J. Lauwrier de inzegening verrichtte. In de toespraak, die hierna volgde zeide de pastoor: Deze school voor ziet in een noodzakelijke behoefte en ik hoop, dat zij tot grote bloei zal mogen komen tot heil van degenen die hier him opleiding ontvangen. Bijzondere dank is verschuldigd aan de vertegenwoordigers van het bur- gerlijk gezag, want met him lofwaar dige medewerking is het mogeliik geworden dit schoolgebouw, dat een sieraad is voor Boskoop, tot stand te brengen. Vervolgens kwam men bijeen op het schoolplein, waar met enkele woor den van toelichting door het hoofd der school, de heer J. H. M. Roze- meijer, voor de eerste maal de nieu we schoolvlag werd gehesen. Deze vlag is het resultaat van een gehou den wedstrijd onder de leerlingen, voor het maken van een ontwerp. Jammer was, dat de le prijs niet uit voerbaar bleek. Nu werd het tweede ontwerp gekozen. Licht blauwe vlag - -i met witte baan „Don Bosco". In het water in het Zuid-Einde nog niet zyn bjauw jn de hoeken, in geel het wa- uitgevoerd. Het vaarwater is in zeer gebrekkige toestand gekomen, ter wijl nu ook nog niet tot uitbreiding van straatverlichting kan worden overgegaan. Door de gem.-secreta- ris werd hierop geantwoord, dat dit werk aangezien het niet in D.U.W.- verband kan worden uitgeven, prac- tisch onmogelijk is geworden. Zon der Rijkssubsidie zullen de kosten volgens begroting 145.000.bedra gen voor de gemeente. Aangezien verzakking van de schoêiingen op treed en noodzakelijke herstellingen dienen te worden uitgevoerd, is dit plan verwezen naar de commissie van Openbare werken. De heer v. d. Geest zeide reeds meerdere malen gesproken te heb ben over aansluiting op de water leiding voor de bewoners in de on rendabele gebieden en informeerde, of er reeds plannen gemaakt worden om tot verbetering te komen. Hier op werd geantwoord, dat een com missie deze zaak evenals in verschei dene andere gemeenten in onderzoek heetf, waarbij werd aangedrongen om hier vooral de belangen voor de zuivelbereiding kenbaar te maken. De zandwinning;. Vervolgens werd door de heer C. de Jong geïnformeerd, of er nu niets is te doen tegen de plannen tot zand zuigen in de Brasemmermeer, waar van het vergevorderd stadium mid dels artikelen in de pers dezer dagen is aangekondigd. Door het gemeen tebestuur was. zoals gemeentesecre taris mededeelde, naar de juistheid van het in de pers vermelde bericht geïnformeerd. Zowel bij de Provin ciale Waterstaat als bij de Rijkswa terstaat kon geen officiële bevestiging van dit bericht worden verkregen. Alhoewel de ambtenaar, die deze kwestie behandelde niet aanwezig was, werd wel medegedeeld, dat het geenszins in de bedoeling ligt hier mede direct te beginnen. Voorts werd er op gewezen, dat door de tuinders organisatie op allerlei wijze tegen deze plannen was geageerd en hier voor zelfs beroep was aangetekend bij de Kroon. In de raad was men pen van Boskoop. Sprekers. Hierna verzamelden de genodigden zich weer in het Verenigingsgebouw. Als eerste spreker trad naar voren de heer Banning, die zeide met ge mengde gevoelens naar Boskoop te zijn gekomen, om gelukwensen aan te bieden. Hij had gaarne gezien dat wijlen zijn vriend, de heer W. Roo- zenbeek deze taak nog had mogen vervullen. De wethouder van onderwijs, mr. Taat sprak namens het gemeentebe stuur en merkte op, dat Boskoop ruimtegebrek heeft en dat de oplos sing van dit vraagstuk vele jaren in beslag zal nemen. Eén ruimtegebrék nadert zijn oplossing, n.l. de school ruimte. Deze opening is een belang rijk moment, want het is niet gemak kelijk geweest dit resultaat te be reiken. De heer Remmerswaal merKte bij het uitspreken van zyn felicitatie op, BODEGRAVEN L.T.B. De leden van de Land en Tuinbouwbond kwamen met hun dames in het Parochiehuis bijeen om te luisteren naar de belevenissen van een jongeman, die 3 jaar in Ca nada had gezworven. Voor een aar dig bezette zaal sprak voorzitter W. Agterof het openingswoord, waarin hij o.a. opmerkte, dat er nu eens niet door een Hollandse bril over Cana da zou worden gesproken, maar van uit de omstandigheden in den vreem de. Vervolgens kreeg de heer A. Roe- leveld sr., lid van het hoofdbestuur van de L.T.B. het woord, die aan toonde, dat emigratie verantwoord was, want 60 van de bedrijven in ons land bezit minder dan 10 H.A. grond. Nu zou men nog w"el de gro tere bedrijven kunnen splitsen, maar als men minder dan 5 H.A. heeft, is de zaak niet meer lonend. Er zijn thans 280.000 Nederlanders in Canada waarvan 100.00 in Ontario. *De be- volkingsdichtheid^ jlaar is _1_,2 per gezien de besprekingen 1 km2. In ons land plm 300. Na nog meen van oordeel, dat alles geSaan enkele bijzonderheden over eigen moest worden om de plannen tot pogingen tot emigreren, was de zandzuigen ongedaan te maken. beurt aan de heer Roeleveld jr, die De gemeentesecretaris las hierna circa 3 jaar op verschillende Cana een schrijven voor van B. en W. ge-1 dese bedrijven werkzaam was ge richt aan de Minister van Verkeer weest. Aanvankelijk verdiende en Waterstaat, waarin ernstig be zwaar tegen de plannen tot zand zuigen wordt gemaakt, en zelfs ge vraagd wordt een commissie ter be spreking van deze bezwaren in au- later in een betonbedrijf 250 (koers 1 4). De gehele lezing van spr. was meer een opsomming van de plaatsen waar hij geweest was, en wat hij daar had uitgevoerd. belang is van het onderwijs. Nadat ook de heer Weusten zijn gelykwens had aangeboden, bood de heer A. A. v. Velzen, als voorz. van het ouderscomité, met enkele toepas selijke woorden een fraaie electrische klok aan. Dr. Berg wees in zijn gelukwens op het feit, dat de opvoeding nog be langrijker is dan het opdoen van exacte kennis. Ook de architect, de heer Osna- brugge, feliciteerde het schoolbestuur met de nieuwe school. De heer J. Loef sprak als hoofdaannemer, na mens de anderen en zeide, dat met grote bescheidenheid een aannemer toch onmisbaar is by de bouw van een school en is verheugd dat hy ook een steentje heeft mogen bijdragen. Pastoor Lauwrier daïikte alle spre kers voor hun gelukwensen. Ook hij betreurde de afwezigheid van de heer Roozenbeek, die heeft getoond een warm hart te hebben voor de school en ook daadwerkelijk medewerkte. Brutale overval Dat er tegenwoordig ook nog eigen aardige dingen gebeuren, daarvan kan de boomkweker P. J. v. d. H. te Boskoop vertellen. Toen hij ijverig op zijn kwekerij werkzaam was, kreeg hij bezoek van een jonge man, die vroeg of H. een tientje kon wisselen. De bereidwillige kweker keek even in zijn portemonnaie en constateerde dat het wel zou gaan. De man van groot geld zeide, dat hy dan even het tientje bij zijn broer zou gaan halen. Deze broer bleek echter ver weg te zijn, althans het duurde on geveer een uur alvorens de „mag naat" terug kwam. Na een ogenblik te hebben gepraat bleek echter, dat de jongeman dit uur nodig had gehad om zijn moed te verzamelen, want plotseling ging hij op de voeten van H. staan en gaf hem een flinke stomp in de maag streek. De kweker raakte even de kluts kwijt doch bleef in zoverre bij zijn positieven, dat hij de onverlaat behoorlijk van repliek diende. De overvaller vond het toen maar beter haastig te verdwijnen. De politie had hem echter spoedig te pakken. Het bleek een 15-jarige woonwagenbewo ner uit Alphen a. d. Rijn te zijn. Voorlopig heeft hy een gratis onder dak, doch de kweker, die geen raad weet met zijn werk, heeft een ernstige beenblessure opgelopen, die hem voorlopig aan bed en stoel zal kluis teren. Geboren: Auke, z. van G. C. Bos en M. A. Blonk; Christiaan Doe we, z. van J. C. Slykhuis en T. J. A. Hui- zinga; Margaretha Gerarda Maria, d. van J. A. de Jong en W. A Meyer. Getrouwd: E. J. Jongejan 28 J. en M. Rotteveel 26 J. Overleden: Albertus Zaal 84 j.; Teunis Verkade 78 j.; Ingenette Jo hanna van den Hoorn, echtgen. van C. van Veen 72 j. NIEUWKOOP Géboren: Robertus Nicolaas Anto- nius zn van J. Hoogerwerf en B. H. A. Pouw. Gehuwd: G. E. Hilhorst 28 jr en A. A. M. van der Geld 23 jr. NIEUW VEEN Jaarvergadering Groene Kruis. In het wijkgebouw van het Groene Kruis werd de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. De heer Ha- goort vraagt of het niet beter is, dat men de contributie verhoogt daar de onkosten en materialen veel duur der zijn en dan te brengen op 9.—. Daar de vergadering met dit voorstel accoord gaat wordt met ingang van 1 Jan. 1954 de contributie vastgesteld op ƒ9.per jaar. Door Consultatie bureau voor zuigelingen en - het Kleuterbureau werd in 26 zittingen resp. 83 en 475 maal bezocht. De af tredende bestuursleden Sprey en Schellingerhout werd herkozen.. \LPHEN AAN DEN RIJN De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. H. J. Pilon. Geboren: Elizabeth Jozephina Gemma d. van W. M. de Lange en M. C. Kok; Aafje d. van F. C. van Dolder en Joh. J. van Eijk; Hendrik z. van Jacob Metselaar en Cl. An- naars; John Melchior z. van Jolte Pieters en Jantje Swaak; Maria So phia d. van Ant. van Gils en Joh. J. Zevenhoven; Bernardus Herman Jo hannes Maria z. van G. J. Meulman en H. C. Meijer. Ondertrouwd: Jacob Kool 30 j. en Jantje Adriana van Eek 23 j.: Hen- dricus Maria van der Zalm 31 j. en Elizabeth M. Rozestraten 28 j.; Cor nells H. Veerman 25 j. en Niesjö E. van Leeuwen 23 j.; Jacob J. Ver schuur 27 j. en Margje ter Wal 23 j. Getrouwd: Arie van 't Wout en Neeltje G. van den Dool. Overleden: Nicolaas de Rijk 63 j.; Marrigje Meiboom 65 j., echtg. van R. Kakes; Abraham de Groot 88 j.; Frederika de Jager 77 j., v/ed. van A. G. Schram de Jong. LEIDERDORP - Dokter C. J. Hoefman, Hoofd straat 40, tel. 30070, neemt de Zon dagsdienst waar. TER AAR Schaken en dammen Aan de door de schaakclub „Nooit Gedacht" uitgeschreven simultaanwedstrijd schaken, namen 16 spelers deel. De heer A. E. J. Modderman uit Leiden gaf de seance en won 12 partijen. De heer Nic. van Eyk wist een over winning te boeken op de heer Mod derman, terwijl drie spelers het tot remise brachten, n.1. de heren H. Bos, A. Koelman en C. J. Pieterse. Dammen, competitie: D. SpekA. Hartveld 11; H. MuhrJac. v. d. I Starre 02; W. SnaterseJ. Bese- mer 11; W. van VlietR. Lubberts 20; Jac. v. d. StarreN. Groen in 't Woud 02; H. BroerJ. Besemer 20; R. LubbertsJac. v. d. Starre 20; W. van VlietH. Muhr 20; W. v. d. StarreA. Hartveld afg.; N. Groen in 't WoudW. v. d. Star re 20. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Stille Omgang Gisteravond werd de jaarvergadering van de Stille Om gang gehouden in het Parochiehuis. Pater H. Fynagel, OFM, hield voor slechts een gering aantal leden, een gloedvolle inleiding over de Heilige Eucharistie. De notulen en het even eens uitgebreide jaarverslag van de secretaris werden goedgekeurd, zo ook het financieel jaaroverzicht van de penningmeester. De voorzitter, de heer Van Zaal, werd bij acclamatie herkozen. Vanuit het bestuur werd een voorstel gedaan om een vaandel fonds te stichten, waarvoor gecollec teerd zal worden onder de H. Mis na de Omgang. Voor de leden-militai ren zullen ook dit jaar weer gratis kaarten verkrijgbaar zijn. Pastoor Van Leeuwen vroeg een schijnbare I schroom te onderdrukken om voor de Omgang persoonlijke intenties in de zaak in orde. te leveren. Natuurlijk mag ook het feest van het 40-urengebed, dat dit jaar met de Omgang samenvalt, geen nadelige invloed hiervan ondergaan. Voorgesteld werd ook op de Zondag van het 40-urengebed biduren voor de leden vast te stellen. ZEVENHOVEN Gemeenteraad De raad komt bijeen Woénsdag a.s. te half acht 's avonds. Op de agenda staat o.m.: Aangaan van een kasgeldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten; het aanvragen en aanvaar den van de Grond- en Bouwvoor- schotten met betrekking tot het com plex van 6 woningen in het Noord einde; verlenen van een crediet ten behoeve van het geven van verkeers- onderwijs op de scholen; verlenen van een crediet in verband met de a.s. viering van Koninginnedag; het in erfpacht aannemen van grond ten behoeve van de tuin, liggende achter het raadhuis; verzoek om een bij drage in de kosten van woningsplit sing. ZWAMMERDAM Minder belasting voor filmvertoning Onder voorzitterschap van burge meester Van Dobben de Bmyn kwam de gemeenteraad van Zwammerdam samen om te beraadslagen over de aankoop van twee woningen gelegen in de Vinkebnurt. Nadat de raad in geheime zitting was geweest werd tot aankoop be sloten. onder mededeling, dat de aankoop in overleg met B. en W. van Alphen a. d. Rijn plaats heeft in verband met de toekomstige ontwik- keling van de Vinkebuurt. De aan koopsom is 3500. Ged. Staten hebben er hun goed keuring aangehecht, dat zy als be roepsinstantie fungeren bij geschil len verbandhoudende met aankoop of onteigeningen van gronden gele gen in het uitbreidingsplan. Naar aanleiding van een brief van de Minister van Binnenlandse Zaken stelden B. en W. voor de vermake lij khedenbelasting voor bioscopen te verlagen tot 20 De heer Hoogteij- ling vond, dat het niet op de weg ligt van de overheid om door verla ging van deze belasting het bioscoop bezoek te bevorderen. De voorz. zei de, dat de minister een officieel on derzoek heeft ingesteld naar de be drijfsuitkomsten der bioscooponder nemers. Het nut van de film wil hij buiten beschouwing laten; er is te Zwammerdam geen vaste bioscoop. Z.h.st., met de aantekening, dat de heer Hoogteijling geacht wil worden te hebben tegen gestemd, werd de belasting verlaagd tot 20% voorheen 40 Bij de rondvraag vroeg do heer van Wijngaarden wanneer de woningen in het bouwplan „Kerklaan" nu ein delijk klaar komen. Men beweert, dat er betalingsmoeilijkheden zijn. De voorz. zei, dat de vorst een belang rijke factor is geweest. Financieel is Nieuw Zweeds uniform Voor de motorordonnansen van het Zweedse leger is een nieuwe uniform ontworpen, welke bestaat uit een motorjas en een zware leren broek. Het voorpand van de jas is uit een stuk gemaakt en sluit aan de rechter zijde op een wijze, die zowel tocht als het inlopen van regenwater voor komt. De jas is verder voorzien van een grote zak voor liet opbergen van kaarten. De valhelm op de foto is van „Cromwell-type", deze is echter door het leger nog niet als behorende bij het uniform geaccepteerd. De proef nemingen zullen moeten uitwijzen of de helm deugdelijk is. Een slaapmachine Radio-Moskou deelt mee, dat er in Rusland binnenkort een slaaptoestel ter beschikking van de aldaar wer kende artsen zal komen, waarmee de meest uiteenlopende ziekten met succes zullen kunnen worden behan deld. In deze uitzending werd na melijk gesproken over hartvergTO- ting, maagzweer en zenuwstoringen. Bovendien zou het apparaat een spoedig herstel na operaties ten zeerste bevorderen. Nu is het voor iemand die de we- reldberichten over de vorderingen der geneeskundige wetenschap gere geld bijhoudt allang geen geheim meer. dat men speciaal op dit gebied in Rusland wel het een en ander schijnt te hebben bereikt. Ongeveer vier jaar geleden ont ving prof. Andrejef te Moskou de Stalin-prijs voor zijn „succesvolle toepassing van de slaap bij de be handeling van inwendige ziekten". Andrejef schijnt al^ slaapmiddel het natrium amytal te hebben ge bruikt, een stof, die ook in het wes ten een zekere bekendheid geniet. Hij liet de patiënten 18 tot 20 uur per etmaal slapen, de duur van de behandeling zou variëren van 2 tot 25 dagen. Operatie overbodig Ook was het reeds bekend, dat men in de Sovjet-Unie de slaap als behandelingsmethode in de chirur- die gebruikte. Destijds maakte het Wisjnefsky-instituut voor operatie ve geneeskunde reeds melding van uitstekende resultaten. Patiënten, die geopereerd rijn, ko men na de ingreep sneller op krach ten, wanneer zij in de nabehande ling een slaapkuur ondergaan", heet te het toen reeds. Bij sommige ziekten, die anders operatief behandeld werden, zou door toepassing van langdurige slaap het gehele chirurgisch ingrijpen overbodig kunnen worden. Nog niet zo lang geleden was men met de proefnemingen zover gevor derd, dat men achter het ijzeren gordijn de mening was toegedaan, dat de behandeling met kunstmatige slaap het experimentele stadium nu te boven was en dat men de be schikking had gekregen over een nieuwe therapeutische mogelijkheid, waarmee tal van ziekten ter dege zouden kunnen worden aangepakt. En nu is daar dan het bericht van de electrische slaapmachine, gecon strueerd in het instituut voor expe rimentele chirurgie te Moskou. Er wordt daarin gesproken van een zwakke, rhythm ische stroom, waar door het centrale zenuwstelsel tot rust komt en waardoor de patiënt binnen een minuut in een volkomen natuurlijke slaap valt. Niet «6 fantastisch Nu zijn slaapkuren als zodanig ens niet onbekend. In verschillende psychiatrische inrichtingen hier te lande wordt de somnifen-slaapkuur al sinds jaar en dag toegepast. Ook heeft men uit de electro-shock reeds de electronarcose ontwikkeld, een behandelingsmethode, waarbij het bewustzijn geruime tijd kan worden uitgeschakeld. Het bijzondere van de Russische geneeswijze is, dat het daarby niet in het bijzonder om geesteszieken schijnt te gaan. Ook allerlei licha melijke afwijkingen schijnen daar met succes te worden behandeld door zulk een slaapkuur. Dit alles is minder fantastisch, dan het op het eerste gezicht wel lijkt. Om te beginnen, komen de meeste mensen door te laat naar bed te gaan immers voortdurend slaap te kort. Hierdoor wordt hun geestelijke en lichamelijke weerstand tegen aller lei schadelijke invloeden belangrijk kleiner. Er zouden waarschijnlijk heel wat minder kwalen zijn, wan neer iedereen zich de tijd gunde voldoende nachtrust te genieten. Daarenboven kent iedereen de verkwikkende invloed, die een rus tige en langdurige slaap bij tal van ziekten kan hebben. De gedachte om op kunstmatige wijze zulk een toe stand, waarbij lichaam en geest tot rust zijn gekomen, te scheppen, be hoeft ons derhalve eigenlijk niet tc verontrusten. In deze slaaptoestand kan alle energie waarover de zieke mens be schikt, gebruikt worden om de ziek te, waaraan hij lijdende is, de baas te worden. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER De dokter kan het BIJ HEEL veel mensen wordt de huid op de handen en ook wel op an dere delen van het lichaam ontsierd door wratten. Wat zijn wratten eigen lijk en Is er ook. iets aan te doen, om ze kwijt te raken? ALS DE BOVENSTE LAAG cellen van de huid plaatselijk wat te weel derig gaat groeien, ontstaat er een verdikking, een knobbeltje, dat bo ven het oppervlak uitpuilt: een wrat. Die celwoekering is op zichzelf be schouwd beslist niet kwaadaardig. Het is vrijwel uitsluitend om het on smakelijk aspect, dat men moet pro beren, zulke grote of kleine uitwas- jes weg te maken. Nu is de behandeling van wratten een merkwaardige zaak: in sommige gevallen gelukt het spelenderwijs ze tot verdwijning te brengen, ja zelfs wel eens zonder enigerlei moeite te doen (dus dan genezen ze zogenaamd „vanzelf'), maar het komt helaas ook nog al eens voor, dat de wratten aan de meest gevarieerde bewerkingen weerstand blijven bieden. Doordat wratten af en toe om on bekende reden vanzelf kleiner wor den of geheel verdwijnen, heeft zich op dit punt velerlei bijgeloof ontwik- „wegbranden". gevoerd! en het lijkt dan wel eens, of dat succes heeft. Hoewel deze grappenmakerijen als regel niet veel kwaad kunnen, is het toch niet raadzaam, dat men zich hiermee bezighoudt. Men doet er ver- stadig aan, de wratten aan de dok ter te laten zien, want als regel kan deze een deugdelijker behandeling geven. BOVENDIEN is de ene soort van wratten de andere nog niet en het is gewenst, dat de deskundige arts be oordeelt, met welke afwijking men in een bepaald geval te maken heeft: het is heel wel mogelijk, dat hiermee bij de behandeling rekening moet worden gehouden. De vooral bij kinderen en jonge mannen dikwijls optredende wratjes ontstaan waarschijnlijk door inwer king van een infectieuze factor, van daar ook. dat ze besmettelijk kunnen zijn en zich bij een en dezelfde per soon uitbreiden over verscheidene plekken. Gewoonlijk zal de dokter op de woekeringen een bepaalde stof aan brengen, die de uitwas doet verdwij nen, bijvoorbeeld een sterk gecon centreerde salicyl verbinding. Zeer goed werkt ook de dikwijls door huidartsen toegepaste bewer king met de diathermische naald, het keld. Óp de wrat spugen, er een cent op leggen, de plek blootstellen aan maanlicht en allerhande andere to verijen worden aanbevolen en uit- In geen geval moet men zelf met bijtende stoffen, pleisters e.d. gaan knoeien, want dat is lang niet onge vaarlijk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9