R.K. Kraamcentrum voor Leiden en Omstreken heeft hulp nodig VOOR MOEDER, BABY EN GEZIN Kraamverzorgster is een prachtig, maar veel-eisend beroep De werkloosheid in Leiden onderging lichte daling In de Lakenhal te Leiden Expositie van fantastische humor en traditionele ernst met de etsnaald ZATERDAG 6 MAART 1954 Ltr LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 JOHANNES NICOLAAS HENDRI- KUS heet hij. Het is nauwelijks zes dagen geleden, dat het koude doopwater over z'n rode gerimpelde hoofdje stroomde. Hij ligt in z'n wiegje en heeft er geen weet van met welke goede zorgen zijn prille leventje omringd wordt. Het is stil op de kraamkamer. De gelukkige moeder ligt keurig verzorgd in bed. Nu en dan steekt de kraamverzorg ster haar hoofd om de hoek van de deur om te zien of alles goed gaat. Het gaat goed. Alles. Een vredig ta fereeltje, zo'n kraamkamer, waarin de eerste voorjaarszonnestralen even tjes een vleugje vreugde naar binnen werpen. Een treffende ontmoeting tussen de jeugd van de lente en het nieuwe leven. JN HUIS GAAT ALLES z'n gewone gang. De kamers worden gedaan, de kinderen gewassen, de aardappe len geschild. Als straks de vader van de nieuwe wereldburger thuis komt, vindt hij alles in orde, zoals gewoon lijk. Er is slechts één verschil. Het is niet z'n vrouw, die in de keuken met pannen en ander eetgerei rom melt, maar een meisjt^in-uniform met een kraak-helder wit schort, de kraamverzorgster. Dadelijk zit zij aan tafel en voert de kleine kinde ren, zoals gewoonlijk de vrouw des huizes doet. De laatste ligt echter in bed. Zij weet, dat alles goed gaat, dat een an der haar plaats heeft ingenomen. In plaats van anderen te verzorgen, wordt zij nu zelf verzorgd. En hoe! De kraamverzorgster is er goed voor! Zo gaat het iedere dag in vele ge zinnen. Zo trekken de kraamver zorgsters door stad en dorpen. Tien dagen hier, tien dagen daar. Nu eens in een gezin waar zij royaal kan zijn met roomboter, dan bij mensen die zuinig moeten zijn met margarine. Maar overal waar zij komen, wacht hen een dubbele taak: de verzorging van moeder en kind en de leiding van het huishouden. Een zware taak. Maar een mooie! Is er iets liefelijker dan zo'n klein pril kindje, dat zich van zijn bestaan nog niet bewust is, maar toch ver zorging nodig heeft? Is er iets mooier dan het geluk te delen met zo'n moe der en haar bij te staan? Hoe fijn is de sfeer in een gezin, dat juist is uitgebreid; hoe prettig moet het zijn daarin te mogen werken. HOGE EISEN. J AAT ONS OVERIGENS de zaak nuchter bekijken. Want het is wel verleidelijk de mooie kanten op te sommen, de werkelijkheid gebiedt echter ook te wijzen op de hoge eisen, die het beroep van kraamver zorgster stelt. Hoge eisen wat ken nis, handigheid, omgang en uithou dingsvermogen betreft. Zo'n kraam verzorgster komt als vreemde in een gezin, maar moet dadelijk aanpak ken alsof zij van alles volledig op de hoogte is. Zij moet immers de moeder vervangen hetgeen reeds een vol le dagtaak is en bovendien de zorg voor moeder en baby op zich nemen. Zij moet zich kunnen aanpassen aan het gezin, lief zijn voor de kinderen en handig wat het dagelijkse werk betreft. Het huis moet er netjes uit zien, want er heerst een feestelijke stemming en er kan bezoek komen. Kortom, de kraamverzorgster heeft haar handen vol. Helemaal vol! IDEALISME. yUSTER M. VAN VORST, de leid- ster-docente van het Centrum voor Kraamhulp „Leiden en Omstre ken" van het Wit Gele Kruis, steekt dan ook niet onder stoelen en ban ken, dat de kraamverzorgsters een zwaar leven hebben. „Er moet een Dc gelukkige moeder, mevr. J. C. van der PoelKok, Sophia- straat 50A, Leiden, behoeft zich geen zorgen te maken. Zij heeft een kraamverzorgster, mej. Annie Wijfje uit Nieuwkoop, in huis die voor alles zorgt. Niet alleen voor de baby, die Maandag ge boren werd, maar ook voor het gezin. De twee andere kinderen zitten netjes in de huiskamer en wanneer de kraamverzorgster weet, dat het moeder en de baby aan niets meer ontbreekt, gan zij haar zorgen wijden aan de twee peuters, die zich eens lekker laten verwennen. (Foto's: „De Leidse Courant") zekere dosis idealisme aanwezig zijn om dit werk goed te kunnen doen", vertelt zij ons, tijdens een onder houd in haar gezellige kamer van het wijkgebouw aan de 1ste Binnen vestgracht, die uitziet op de Mors- poort. Zij vertelt, dat het Wit Gele Kruis na enige jaren met het Groene Kruis samen een Kraamcentrum aan de Herengracht gehad te hebben in 1952 een eigen Centrum voor Kraamhulp op de eerste verdieping van dit wijkgebouw gevestigd heeft. Het Centrum is een onderafdeling van de Wit Gele Kruis-afdelingen in Leiden en Omstreken met een zelf standig bestuur, dat uit de verschil lende afdelingen is samengesteld. Het Centrum is het trefpunt van de Kraamhulp. Hier komen de men sen afspraken maken voor kraam hulp. Bovendien is hier het internaat gevestigd voor de interne kraamver zorgsters en leerlingen. Vanuit dit Centrum wordt het gehele werk ge- Het officiële insigne van de Kraamverzorgsters COC** leid. Er werken momenteel 15 gedi plomeerde kraamverzorgsters en 2 leerlingen. LET OP INSIGNE. |XE OPLEIDING is een hoofdstuk apart. Meisjes 20 jaar en ouder die huishoudelijk onderlegd zijn en van aanpakken weten, krij gen op het internaat in Wassenaar (Meyboomlaan 2) een theoretische opleiding van 3 maanden. Daarna worden zij in een kraamcentrum ge plaatst voor een jaar practische op leiding. Samen met de leidster-do cente bezoeken zij de gezinnen en langzamerhand mogen de leerlingen ook zelf aanpakken. Ondertussen worden de theoretische lessen voort gezet, evenals de godsdienstlessen (kapelaan W. B. J. Wüst uit Oegst- geest). Na dit jaar doen de leerlingen examen en ontvangen dan het offi ciële insigne, zilver met blauw, waar- In de avonduren maken de interne kraamverzorgsters het zich in de huiskamer van het centrum gezellig en gemakkelijk, hetgeen zij na een zware dagtaak in de gezinnen wel verdiend hebben. op een ooievaar staat afgebeeld met het woord „Kraamverzorging". „Jammer, dat de mensen niet vol doende op dit insigne letten" zegt zuster Van Vorst. „Wij hebben nog een onbeschermd beroep en ieder een, die een sluier draagt, kan zich ongestraft voor kraamverzorgster uitgeven. Mensen, die verstandig zijn, kijken daarom eerst naar het officiële insigne, dat een deskundige opleiding garandeert." Wat de hulpverlening verder be treft, merkt zuster Van Vorst nog op, dat de mensen vaak te laat op het centrum komen om af te spre ken. Men moet dit vier a vijf maan1- den voor de te verwachten geboorte doen. Dan is men er zeker van, dat het Centrum hulp bieden zal. Indien mogelijk wordt er zelfs rekening ge houden met de wensen ten aanzien van bepaalde kraamverzorgsters. Maar wanneer men pas een maand soms nog korter! tevoren komt, kan het Centrum geen hulp garan deren, al doet de leidster aÜe moge lijke moeite óm in geval van nood een kraamverzorgster van een ander Centrum te lenen, soms ook van het Groene Kruis. „In Januari heb ik nog 14 geval len voor Maart aangenomen", ver volgt zuster Van Vorst. „Vaak be treft dit mensen, die eerst gepro beerd hebben op andere wijze hulp te krijgen, b.v. van familie of buren. Als er dan iets tussen komt, moet het Centrum maar in de 'bres sprin gen". Bovendien komen er vaak men sen naar het Centrum, die geen lid zijn van het Wit Gele Kruis, terwijl de hulp uitsluitend voor leden be doeld is. Wie geen lid is. kan het in zo'n geval worden door drie maan den contributie met terugwerkende kracht te betalen. De leden krijgen gratis alle mogelijke artikelen als weegschaal, zeil e.d. in bruikleen. GROOT TEKORT JJET CENTRUM marcheert goed. Dat kan men aan alles mer ken. Maar toch verkeert zuster Van Vorst in grote zorgen. Er is name- ijlk een ontstellend tekort aan kraam verzorgsters; het schijnt wel, dat de tegenwoordige meisjes opzien tegen dit werk. „Ik zou er onmiddellijk tien bij kunnen hebben", verklaart de leidster-docente. Momenteel zijn er zes kraamverzorgsters intern; de an deren wonen in Leiden en omgeving. Deze zorgen zijn begrijpelijk, als men weet, dat het Centrum niet al leen Leiden bestrijkt, maar ook Zoeterwoude, Leiderdorp, Hazers- woude, Voorschoten, Wassenaar (tot viaduct), Oegstgeest, Warmond, Kat wijk en Stomp wijk. In al deze dor pen wordt regelmatig spreekuur ge houden, waarop men de kraamhulp bespreken kan. Andere Kraamcen- tra van het Wit Gele Kruis vindt men in Voorburg, Den Haag, Delft, Noordwijk, Sassenheim en Roelof- arendsveen. Tenslotte nog de financiën. Men betaalt 5per dag voor een kraamverzorgster, plus 10% toeslag voor sociale voorzieningen e.d. Waarschijnlijk wordt deze toeslag binnenkort iets verhoogd. Bij de in schrijving moet 2.50 betaald wor den, bestemd voor administratie e,d, Gewoonlijk duurt de kraamhulp tien dagen; men betaalt dus een be hoorlijk bedrag. Maar hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat verplicht verzekerden bij bevalling een uitkering van ƒ55.krijgen. De andere zijde van de financiën, dus het loon van de kraamverzorg sters, laten we hier buiten béschou- wing. Meisjes, die belangstelling voor dit mooie werk hebben, kunnen bij zuster Van Vorst alle inlichtingen krijgen. Zij kunnen er van overtuigd zijn, dat het Centrum hun komst met vreugde tegemoet ziet! Want de nood is hoog. Moge de versterking der gelederen spoedig komen! Jongeren conferentie in de St. Lodewijkskerk Gedurende de Vasten zullen er in de St. Lodewijkskerk te Leiden jon geren-conferenties worden gehouden door de algemeen directeur van het Diocesane Jeugdwerk, rector H. M. J. Brans. De eerste conferentie is op Woens dag 10 Maart a.s. 's avonds 8 uur en vervolgens iedere Woensdagavond op dezelfde tijd tot Pasen. Rector Brans zal problemen behan delen, waarmede de jeugd in deze tijd worstelt. Jongens en meisjes bo ven 17 jaar worden verwacht. Het was niet mogelijk een avond te vin den, waarop geen enkele cursus voor 18-jarigen werd g'-'ieven. Degene die op Woensdagavond 18-jarigen cursus heeft, wordt dringend ver zocht daarheen te gaan. Alle an deren komen natuurlijk naar de Lo dewijkskerk. „EX ANIMO" BRENGT MATTHAEUS PASSION WEER IN LEIDEN Evenals vorige jaren brengt de Christ. Zangvereniging „Ex Animo" te Leiden ook dit jaar weer de Mat- thaeus Passion van J. S. Bach in on verkorte vorm. Velen worden weer in de gelegenheid gesteld dit be roemde meesterwerk te kunnen be luisteren. Medewerkenden hieraan zijn: Dora van DoornLindeman, sopraan; Annie Woud, alt; Rein- hard van Randwijk, tenorEvange list; Gerard v. d. Berk tenor; Anton Eldering bas-Christuspartij; Meine Pot, bas; Hans Schouwman, clave- cimbel; M. Zonneheld, orgel; Mase Werner, viola da gamba; het Rot- terd. Philharm. Orkest; Gemengd- en Jongenskoor „Ex Animo". Het ge heel staat onder leiding van Herman de Wolff., in de Stadsgehoorzaal. De uitvoering zal geschieden op Woensdag 7 en Donderdag 8 April Op 27 Februari 1954 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1468 werklo zen ingeschreven, terwijl daarenbo ven 120 personen bij diverse werk voorzieningsobjecten tewerkgesteld waren. Het totaal 'beschikbare aan bod geheel werklozen plus arbei ders werkobjecten - bedroeg derhalve 1588. Ten opzichte van de vorige stand betekent dit een daling van 107, welke voornamelijk is toe te schrijven aan de plaatsing van een aantal grondwerkers in werk van tijdelijke aard van zeer korte duur en van losse arbeiders in diverse be drijfstakken voor werk, dat stagnatie heeft ondervonden door de vorstpe riode. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953 wijst uit, dat het algemene beeld thans bedui dend gunstiger is, hetgeen uit de standcijfers blijkt, n.l. 2177 per 28 Februari 1953 tegen 1588 per 17 Fe bruari 1954. Eén voordelig verschil van 589. De vraag naar mannelijke arbeids krachten vertoonde een lichte daling n.l. van 161 tot 139, als gevolg van het voldoen van een aantal aanvra gen om jeugdig personeel en losse arbeiders. In hoofdzaak is de vraag nog altijd gericht op jeugdige krach ten 15 t.m. 18 jaar. Vooral aan kantoorbedienden, ongeschoolde voor de metaal en textielindustrie bestaat grote behoefte. •Voor volwassenen bestaat plaat singsmogelijkheid in de metaalindus trie en aanverwante bedrijfstak ken. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen daalde en bedroeg op 27 Februari 1954 nog 150. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten bleef gelijk en be droeg 226. Aan huishoudelijk perso neel blijft grote behoefte bestaan, terwijl daarnaast geplaatst zouden kunnen worden: ervaren verkoop sters, administratief personeel (ty pistes), naaisters, leerling-naaisters, stiksters en ongeschoolde krachten in diverse bedrijfstakken. Grafische kunst in Nederland 1IAËN BEWEERT WEL eens dat Nederland bij uitstek het land is, waar de inwoners zich toe leggen op de pietepeuterig heden des levens Dat is nattiurlijk bedoeld als een vry kwalijke kwalificatie, maar kan ook in goede zin uitgelegd worden. Reeds door de eeuwen heen im mers heeft men hier de etsnaald gehanteerd op een wijze, die maar weinig twijfel geeft aan degenen die beweren, dat stipt heid en afwerking de Ne derlanders in het bloed zit. De grafische kunst is wel bij uitstek een kunst die grote technische vaardig heid en dus langdurige op leiding vergt. Iedereen kan in een opwelling, hoe die opgewekt wordt doet er niet toe een voorstelling op het doek kladderen, die onbegrijpelijk genoeg is om bij een wedstrijd de eerste prijs weg te slepen. Hier mee willen we niets van de jury's zeggen, want mis schien géven die de prijs juist om een opleiding te kunnen bekostigen. In ieder geval is dit alles by de grafisohe lamst uitge sloten. Ongeveer veertig jaar geleden hebben enige kun stenaars de Ver. tot be vordering van de Grafi sohe kunst opgericht. Om tot dii genootschap toe gang te krijgen moest men aan de hoogste eisen vol doen. Door deze schifting heeft zich een gezelschap samen gesteld, dat tot ver over de grenzen befaamd is. In het Stedelijk Museum „De La kenhal" wordt hedenmid dag een tentoonstelling van het voornaamste werk van „De Grafisohe" geopend. 17UF EN TWINTIG le- den van de groep zijn vertegenwoordigd. De eni ge Leidenaar in dit gezel schap is Lode Sengers. Van zijn inzending zouden we vooral de aandacht willen vestigen op de houtsnede „De tijding". In dit werk heeft hy de gewichtige ernst van de verteller en de spanning van de toeho renden prachtig weten te treffen. De etsen van E. RietsmaValenca geven een harmonische vlakver deling en een vrouwelijke liefde voor het detail te zien. Jeanne Bieruma Oosting weet in haar lino leum- en houtsneden met kleurverschillen soms een verrassend perspectief te bereiken. „Groningse fa milie op Zondag" geeft Dijkstra de verveling, die een dergelijk gezin moet teisteren in al zijn klein burgerlijke verschrikking weer. Een zelfde ontleden de kracht vertoont Amtz in zijn linoleumsneden. Zijn prenten getuigen bo- vandien van een cynische humor. Buitengewoon mooi zijn de gekleurde etsen van Van Kruiningen. De gesty- leerde vogelvoorstellingen zijn uitgegroeid tot een prachtig spel van lijnen en kleuren. De meest op de VOORGROND treden de figuur van „De Grafi sche" is ongetwijfeld m. Es- adher. Velen zullen zich De „Kaneelvogcls" van Pam Rueter. Door het af drukken op voor- en ach terkant van dun Japans pa pier werd het humoristisch tegen elkaar tornende re sultaat verkregen. zijn letterlijke opvatting van het wentelteefje kun nen herinneren, een veel zijdige rups, die zich in een wentelend trappenhuis goed thuis voelt. Bij een aandachtige beschouwing van dit trappenhuis krijgt men ongeveer de gewaar wording, die iemand moet ondergaan, die met open ogen van de trap van de de tweede verdieping om laag tuimelt. Een sensatie die niemand zich overigens zal willen ontzeggen en waarvoor op deze tentoon stelling, met een vijftal van Esschers werken, alle gele genheid bestaat. Bij de prachtige etsen van Alfred Lob krijgt men gelegen heid weer tot rust te ko men. Zijn prenten verra den grote voornaamheid en gevoel voor traditie. Wij moeten verder vol staan met te erkennen zeer onvolledig te zijn geweest. Het is nu eenmaal ondoen lijk om in een melkweg de aandacht op elke ster af zonderlijk te vestigen. Ter afwisseling heeft de heer J. N. van Wesum, di recteur van de Lakenhal in de expositiezalen enke le beelden laten plaatsen. Het is vooral de oud-Leide- naar Jan Wolkers, die hier bij met twee belangrijke werken uitstekend voor de dag komt. Tenslotte zouden wij nog de aandacht willen vesti gen op de lezingen die de grafici Esscher, Rueter en De Wolf, Woensdagavond om 8 uur in „De Laken hal" zullen houden. Bui ten een toelichting van eigen werk, zullen zy de verschillende grafische technieken op eenvoudige wyze behandelen. De toe gang is gratis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6