DUINSTREEK Het wordt stil om de priester-arbeiders Verlichting Hereweg MAREIS Onder 'n brandende tropenzon zwoegt de koelie voor onze onmisbare rubber Het woningtekort in Voorschoten blijkt uitzonderlijk hoog ^h^ïSiusiVe^ïeSo" i tc rcht vrUdae teEc" ZATERDAG 6 MAART 1954 UE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIDSCHENDAM De Boerenleenbank. De alge mene vergadering van de Boeren leenbank, die dit jaar haar 50-jarig bestaan zal vieren, wordt gehouden op Woensdag 10 dezer te 19.30 uur in het patronaatsgebouw. De agenda vermeldt o.a. goedkeuring rekening cn balans over 1953, verslag van de raad van toezicht, waarvan de heer F. J. van Heiningen reglementair moet aftreden, doch weer herkies baar is, voorstel om de winst over 1953 aan de reserve toe te voegen. De balans per 31 Dec. j.l. ver meldt: kas 9450.55 23.165.10); Coöp. Cent. Boerenl. 1.303.640.67 909.449.87); idem 4 deposito 38.000.— 38.000.—); debiteuren lopende rékeningh. 275.346.12 265.188.38); voorsch. 511.340.19 379.940.69); effecten 66.152.50 65.297.50). Credit: spaargelden 1.812.032.63 1.475.753.05); depo sito 35.592.10 32.833.54); reser ve 63.581.21 60.990.47). In de verlies en winstrekening komen voor rente stichting spaarbank 41.096.30 37.352.60); rente lopende reke ningen ƒ,6.989.26 f 6.589.11); on kosten 15.277.89 14.168.16); winst V. h. boekjaar 3.995.88 (ƒ1.490.74) LISSE De verbetering van de verlichting van de Hereweg is het vorige jaar bij de begrotingsbehandeling van 1953 van het plan afgevoerd om deze aan gelegenheid nader te bezien in 1954. Thans komen B. en W. met het voor stel om die plan te gaan verwezen lijken. Voor verlichting van de tra jecten buiten de bebouwde kom zijn 127 masten geprojecteerd voorzien van natriumlampen, terwijl vanaf Vreewijk tot de Laan van Rijckevor- sel 50 lichtmasten zullen worden ge plaatst met kwiklampen. De kosten worden begroot op 115.750.waarin het rijk verzocht is om bij te dragen voor 50 pet., het geen B. en W. hopen te ontvangen. B. en W. stellen voor om tot het voteren van het bedrag te besluiten en tot uitvoering over te gaan, wan neer het rijk hierin zal bijdragen voor tenminste 1/3 der kosten, of schoon zij hópen op 50 pet. van deze kosten. UITBREIDING SPORTPARK. Het bestuur van de stichting „Ge-1 meentelijk Sportpark" acht de vol gende voorzieningen gewenst: 1. aanleg van een 3e voetbalveld; 2. aanleg van 2 volleybalvelden met triabas als ondergrond; 3. het egaliseren en'voorzien van een grasmat van het resterend ter reingedeelte voor oefen- en speelter rein; 4. het aanleggen van een passende beplanting om het terrein, en 5. het verrichten van enkele bij komende werkjes. De kosten worden begroot op 32.000.—. waarin een bedrag voor rijkssubsidie in aanmerking komt, zodat de netto kosten zullen bedra gen 22.000.—. SUBSIDIE ZANG- EN MUZIEK VERENIGINGEN. In een uitvoerig prae-advies heb ben B. en W. uiteengezet, dat de plaatselijke zang- en muziekvereni gingen in het bezit zijn van een be paalde subsidie, waarbijevenwel geen rekening is gehouden met de prestaties der verenigingen en het aantal leden. B. en W. zijn van oor deel,, dat met deze normen wel re kening moet worden gehouden en j stellen daarom aan de hand hiervan voor de navolgende subsidies toe te kermen in het jaar 1954: Muziekver. Trou moet Blijcken 350.Muziek ver. „Sanite Tuba" ƒ450.Kunst en volharding mondorgelvereniging 50, Zangvereniging St. Gregorius f 195, Zangvereniging Excelsior 155, Zang vereniging Looft den Heer 135. NOORDWIJK Stille Omgang. Er was gister avond een grote belangstelling voor de bijeenkomst van de Stille Om gang. De afd. telt 614 leden en 40 adsp.-leden. De inkomsten bedragen ƒ395.53 en de uitgaven ƒ388.24, al zo een nadelig saldo van 28.71 De reserve bedraagt thans nog 428.06. In de nieuwe controlecommissie werden benoemd J. v. Bohemen en A. Kapel. Bij de bestuursverkiezing werd be sloten 't aftredende lid A. J. v. Ka pel voor zijn grote verdiensten voor de afd. te benoemen als ere-bestuurs- lid. In de vacature werd gekozen de heer G. A. Vink. Het bestuursvoorstel om het be stuur uit te breiden met 2 leden, zo mogelijk uit de parochie van Maria ter Zee vond aller instemming. Ge kozen werden de heren J. Alkemade W.zn. en F. Kooien. Hierna verkreeg kap. Mussert het woord, die op begeesterende wijze de geschiedenis van het H. Mirakel ver telde, toegelicht met lichtbeelden. De Stille Omgang voor Noordwijk zal plaats hebben van 20 op 21 Maart a s. Voor de lopers vanaf Haarlem zal 's avonds te 8.45 een Lof worden gehouden in de St. Jeroens- kerk, waarna vertrek vanaf het Lin- denplein te 9.15 uur. Voor degenen, die de bedevaart geheel per bus af leggen zal te 1.30 uur in beide pa rochies een Lof worden gehouden en zullen na afloop de bussen aan de beide kerken klaar staan voor het vertrek. Direct na aankomst te Amsterdam begint de Stille Omgang en te 3.15 vangt de H. Mis aan in de kerk van II. Thomas Aquino in de Rijnstraat. De kaartverkoop voor Noordwyk- Binnen heeft plaats Zondag 14 Maart a.s. van 1112.30 uur en Woensdag avond 17 Maart van 88.30 uur in het Juvenaat. De buskosten bedra gen 2.25. De verkoop voor Noord- wjjk-Zee heeft plaats op Zondag 14 Maart, na alle II. Missen, in de pas torie. Aan het slot van de avond bracht pastoor Bende dank aan de spreker en sprak de wens uit, dat allen propagandist zullen zijn voor een massale deelname aan de om gang en de devotie voor het H. Sa crament. Stille Omgang voor dames. Reeds enige jaren gaan ook de Noordwijkse dames ter bedevaart naar Amsterdam voor het houden van een Stille Omgang. Dit jaar zal deze omgang plaats hebben op Zondag 14 Maart a.s Ver trek der bussen 's morgens om half 7 vanaf het Lindeplein. Bespreken voor de bussen Zondag 7 Maart in het Ju venaat tussen 11 en half één. Zilveren jubileum. Dinsdag zal de heer J. Steenvoorden 25 jaar in dienst zijn bij de gemeente Noord- wijk als le straatmaker. De Zondagsdienst wordt deze week waargenomen door dr. De Graaf. De Duinrand-apotheek is ge opend van 11.301 uur en van 4.30 5.30 uur. Geboren: Maarten F. z. van J. Burgmeijer Jan z. van J. v. d. Niet en N. Star. Edith d. van M. den Ot ter en M. Kloos. Anna E. M. S. d. van G. C. M. v. d. Voort en M. Mackelen- bergh. Ondertrouwd: J. C. F. Tjerks 28 j. en F. E. Bakker 23 jaar. C. A. de Graaf en L. Schriek 20 jaar. Getrouwd: C. H. N. Vink en H. M. M. v. d. Hulst. A. F. M. Schakenraad en Tha C. M. Slats. Officia! dealer voor Leiden en omstreken Autobedrijf N.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 (Advertentie OEGSTGEEST Afscheid van koster. Morgen tussen 12.45 en 2 uur zal er gelegen heid zijn om in de Montessorischool afscheid» te nemen van koster Mo lenkamp. Na de H. Missen kunnen de parochianen in een bus hun bij dragen doen voor het afscheidsge schenk. WASSENAAR Bevolkingsonderzoek op TJB.C. Het Wassenaarse Comité Opsporing T.B.C., is thans zover gevorderd met de voorbereidingen van het bevol kingsonderzoek, dat in Mei a.s. zal beginnen, dat de huisbezoekers(sters) de volgende week op pad kunnen gaan. Men heeft de gemeente in dis tricten verdeeld en ieder district in wijken. In elk district treedt een tus senpersoon op, die de huisbezoekers (sters) van het nodige materiaal voorziet. De bedoeling was, dat elke huisbezoeker (ster) niet meer dan 16 a 18 personen toegewezen zou krij gen. Ómdat zich echter niet voldoen de vrijwilligers hebben aangemeld, zijn sommige wijken groter gewor den. De volgende week zullen de huisbezoekers (sters) aan hun taak beginnen. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag wordt de apo- thekersdienst na sluitingstijd waar genomen door Apotheek de Burcht, Johan de Wittstraat 9, tel. 3806. Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel 2075 en dr H. D. Boer Wltten- burgerweg 188, tel. 9124 Paarden, die de haver niet krijgen Er is waarschijnlijk onder alle ruwe materialen geen stof, die, na voedsel, voor de gehele mensheid van zulk een groot en veelzijdig nut is als rubber. Het moderne leven in al zijn geledingen staat of valt met rubber. Lezer of lezeres, wie ge ook zijt, U begon de eerste dagen van Uw bestaan al met rubber, en zo ging het voort. Luister zelf maar eens naar die geheimzinige stem, die in een wart aaltje opstijgt uit de kinderwieg! Moeder alleen ver staat die taal. Want alle zuchten en jammerklachten van baby verdwijnen onmiddellijk, als de melkfles komt met het onafscheidelijk speentje en slangetje van rubber! We groeiden op tot blagen van 5, 6 lentes en wandel den met pa en moe langs de kermiskramen. Marietje kreeg daar een rubber bal en Jantje zeurt moeders hoofddol om een 'fluitje, dat je kan opblazen tot een ballon en daarna een erbarmelijk geluid uitgalmt. „Houd toch op, Jantje met je gezeur!" herhaalt moe. En pa, dis het tenslotte ook beu wordt, zegt: „Toe, mens, geeft die jongen dan toch een „opblazertje"! man vraagt, waar toch die aardap pelboom staat. Daarom Wat bedoelt Ui Pa meende een rubber „opblazer tje". En zo rolde ons leven voort met ballen voor voetbal, tennis, volley, etc., alles van prima rubber! Hon derdduizenden fietsers rollen dage lijks voort op hun rubberbanden, dik-gerubberde limousines zoemen geruisloos over de internationale we gen, legers van jeeps, tanks, bull dozers en tractors wentelen op gi gantische banden om nieuwe landen te ontginnen. Duizenden stijgen dagelijks De wereld draait om melk. Niets anders dan het melkachtige sap van een boom, die vroeger uit sluitend in het wild groeide in Bra zilië, maar nu vrijwel in alle tro pische landen wordt uitgeplant. Toen ik in 1911 in Indië aankwam, was een rubberplantage van enige hon derden bomen zeldzaam en op de af gelegen plek, waar ik terecht kwam, v/as er een van 400 bomen. Ze waren J geplant uit zaden (harde, -driehoe- rubberrollen omhoog om in rubber-1 k*£e bolsters, waarin drie glhdde, paleizen comfortabel door het lucht- bchtgevlekte bruine zaden zijn ge. ruim te „rubberen", want een vlieg-1 borgen). Men had nog niet lang ge tuig, een mailboot, een luxe diesel, leden zaden uit Brazilië weten tt zyn letterlijk levende, lichtende, j smokkelen naar Ceylon. Op waaierende, sprekende mechanieken van rubber, om maar niet af te da len tot de prozaische spons, regen mantel, reistas, gramofoonplaat 't is alles van rubber, wat de. klok slaat. Elk mechaniek is dagelijks in gesteld en wel 75 procent afhanke lijk van rubber en vraag nu eens: „Zeg, weet u wat rubber is?". Dan krijgt men hoogstens ten antwoord: „Bedoelt u soms een elastieke kou senband?". Wat een banale we,reld, zucht ik dikwijls. En dan moet je zelf aan den lijve verbrand en doorzweet zijn geweest van werken, dat je moet doen om een pondje rubber te produceren. Als beschaafd mens moest ieder toch weten wat rubber is, anders blijft men een spreek woordelijk stadsmens, die de groente- RAAD LUIDT DE NOODKLOK Gisteravond kwam de raad van Voorschoten bijeen. Met kennisge ving was afwezig de heer Mol. De heer Pels had diverse errata voor de notulenwaarna de voorzitter besloot de notulen aan te houden tot de vol gende vergadering. Naar aanleiding van de in de vo rige raadsvergadering gestelde vra gen in verband met de nota inzake het huisvestingsbeleid, gaven B. en W. thans schriftelijk nog nadere ge gevens. O.a. kregen de leden van de ïaad vergelijkend materiaal. Zo HJBPmpippMIHPHBHB- bleek, dat het pei'centage woning- C. de Bouvrie en M. Duindam. Char-tekort voor gemeenten van 10.000 tot les z. van Oh. v. Katwijk en L. J. j 20.000 inwoners gemiddeld in het Kooymans. Leonardus P. z. van P. i ]and 6.83 bedraagt, terwijl het per- M. Versteege en P. W. v. d. Zalm. centage voor Voorschoten bijna 16% Jacoba M. M. d. van .A. J. J. v. d. is. Dit was voor de heer Korthals Burg en J. M. J. Ruigrok. Hendrika aanleiding om een motie in te die- M.. d. van C. Plug en H. M. v. Asten. Anna C. d. van A. Wijnands en A. C. Meerderheid onderwerpt zich Sinds 1 Maart is het gelukkig stil geworden rond de kwestie der pries ter-arbeiders. De tegenstellingen, die op zeker ogenblik veel ruchtbaarheid veroorzaakten, zijn gesust. De gehele zaak begint nu weer te worden wat zij altijd geweest is: een zaak van de Kerk. Van de zijde van het episcopaat zo wel als van de priesters wordt de strengste geheimhouding betracht, hetgeen de verstandhouding en de rust aanzienlijk bevordert. Het enige wat men met zekerheid weet is, dat de aartsbisschop van Parijs, kardi naal Feltin, een aantal bileven van priester-arbeiders heeft ontvangen, waarin zij mededelen zich aan de ge geven richtlijnen te zullen onderwer pen en dat er in de komende dagen er nog verschillende anderen zullen volgen. Inderdaad tekent zich duide lijk een stroming onder de priester arbeiders af, dat deze zich zullen on derwerpen aan de maatreglen, die de bisschoppen hebben getroffen. Het gehele probleem der priester- arbeiders zal, naar het K.N.P. ver neemt, opnieuw aan de orde komen op de eerstvolgende vergadering van de kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk, welke op 11 Maart te Parijs wordt gehouden. Deze verga dering, die steeds twee maal per jaar plaats vindt, n.l. in Maart en in Oc tober, zal zich bezighouden met het apostolaat onder de arbeiders. Zij zal tegelijkertijd de plenaire bisschop penvergadering voorbereiden, welke, zoals bekend is, voor de tweede maal sinds de oorlog te Parijs wordt ge houden en wel op 26 en 27 April. Binnenkort verkiezingen in Egypte nen, teneinde B. en W. te steunen in hun werkzaamheden ter verkrijging van bouwvolume, om uit de impasse te geraken. De motie luidde als volgt: De raad der gemeente Voorschoten in open bare vergadering op Vrijdag 5 Maart kennis genomen hebbende van de nota van B. en W. inzake het huis vestingsbeleid na de daarover voerde gedachtenwisselingalsmede van de nader door B. en W. ver strekte gegevens; ten zeerste getrof fen door de in vergelijking met an- i dere gemeenten grotere huisvestings- moeilijkheden, blijkende uit het feit, j dat het percentage van het woning- tekort in deze gemeente uitzonderlijk hoog is; van oordeel, dat het in de beleidslijn van de hogere bestuurs organen ligt te streven naar een ge lijk, percentage van het woningtekort de onderscheidene 'gemeenten; no- De Egyptische premier, Abdel Nas ser, heeft medegedeeld, dat de revo- lutionnaire raad besloten heeft, alge mene verkiezingen te laten houden, teneinde een grondwetgevende ver- gadering te kiezen. f di0fc Ben w- uit er blJ de hogere bestuursorganen op te blijven aan- Deze grondwetgevende vergadering dringen het bouwvolume voor de zal hetzelfde aantal leden hebben als l de vroegere Kamer van Afgevaardig den (ongeveer 300). Premier Nasser was aanvankelijk voornemens de leden van het nieuwe Egyptische parlement door benoe ming, in plaats van door verkiezingen te doen aanwijzen. Hij is later echter gezwicht voor op hem uitgeoefende aandrang en heeft toen ingestemd met het houden van algemene verkie zingen. Een aantal vooraanstaande Egypte- naren, die op politieke gronden ge vangen waren gezet, zullen weer op vrije voeten worden gesteld. Onder hen bevinden zich luitenant-kolonel Rasjad Mehanna (beschuldigd van samenzwering tegen het huidige be wind), de gewezen Wafd-leider Foead Serag el Din, en de „opperste gids" leider) van de ontbonden „Mo hammedaanse Broederschap", dr. Hoessein Hodeiby. Luitenant-kolonel Nasser heeft voorts medegedeeld, dat de voorma lige Egyptische politieke partijen ont bonden blijven. Er zullen nieuwe kiezerslijsten worden opgesteld, ter wijl er andere kiesdistricten komen. De regering heeft voorts medege deeld bereid te zijn de besprekingen met Groot-Brittannië over de Suez- kanaalzóne te hervatten. eerstkomende jaren voor Voorschoten zodanig vast te stellen, dat aan de achterstand zo spoedig mogelijk een einde zal komen en gaat over tot de orde van de dag. De raad verklaarde zich accoord met de motie. Door het vaststellen van belastingverordening Badtarie- ven zal de gemeente per jaar een voordeel hebben van 300, De invoering van deze verorde ning heeft geen invloed op de tarie ven. De raad ging over tot vaststel ling van deze verordening. Het bad huis daarentegen zal enige verbete ringen ondergaan. Er komen nieuwe bakken en de kuipen worden inge metseld. De kosten van de verbete ringen belopen 2000,De heer Lamboo juichte deze radicale oplos sing van harte toe. De gelden voor de inrichting van het verkeerslokaal in het lokaal van de oude R.K. Kleu terschool werden door de raad be schikbaar gesteld. Het voorstel van de verkoop van grond aan de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten te Assen werd z.h.st goedgekeurd. Het is de bedoeling, dat de bouwkas op deze grond 27 woningen gaat plaatsen. Bevolkingsregister Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot mechanisatie van de be volkingsadministratie kreeg deze avond nog niet zijn beslag. De heer Van Eist hield een stevig pleidooi voor het Citograf-systeem, dat wel duurder is maar dat veel meer moge lijkheden biedt. Daarna raakten de meningen verdeeld. Besloten werd dit voorstel in een volgende vergade ring nogmaals aan de orde te stellen. In verband met de uitbreiding van de gemeente is de verdeling van stemdistricten herzien en het aantal stemlokalen uitgebreid van 7 tot 9. Voor de inrichting van deze stem lokalen vroegen B. en W. een cre- diet van 516,Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Voor de aan schaffing van een nieuwe telmachine en een nieuw schrijfmachine werd 'n bedrag van 1500,beschikbaar ge steld. Na een besloten 2itting over het voorstel van de Noodslachtplaats werd het voorstel z.h.st. aangenomen. Besloten werd voor het tijdvak van 1 Oct. 1953 tot 1 Oef. 1954 aan de verantwoordelijke persoon van het noodslachthuis een vergoeding toe te kennen van 250, Het voorstel van het 2e gymnas tieklokaal werd met alg. stemmen aangenomen en van harte toegejuicht. Het betekent een uitkomst voor het onderwijs en voor de sportverenigin gen. Het zal uitgevoerd worden naar een ontwerp van het architectenbur. Laurentius te Voorschoten. Voor de bouw werd een crediet beschikbaar gesteld van f 106.000,Het gymnas tieklokaal zal gebouwd worden op 'n perceel grond aan de Juliana van Stolberglaan. In verband met het 50-jarig be staan van de Kon. Wilhelminaveren, en de extra feestelijkheden daaraan verbonden, verzoekt deze vereniging een extra subsidie. B. en W. stelden voor ƒ500,Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. De rondvraag. In bespreking kwam weer het terrein nabij het gebouw van Chr. Belangen. Men kon er beter 'n prairie van maken, dan er langs lo pen en je kleren te scheuren. Mo menteel zijn particulieren bezig het te kopen, maar de onderhandelingen zyn nog niet geslaagd. Over het tramhuisje-wachthuisje aan de Rijndijk volgen nadere mede delingen aldus de voorzitter. De heer Lamboo stelde voor de regeling, die is afgekomen inzake krotopruiming ook aan de particulieren bekend te maken. Wellicht zijn er particulieren, die er van gebruik willen makken. De heer v. d. Hulst informeerde, wanneer de provinciale weg Wijn- gaardenlaan—Papelaan tot aan de overgang aangelegd zou worden. De voorzitter kon mededelen, dat dit in 1954 zijn beslag krijgt. Doorlichting T.B.C. Krachtens uitlatingen in de raad is het de be doeling om in de maand Juli de door lichting van de bevolking op t.b.c. te doen plaats hebben. Dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, télef. 2527 en Zuster v. Driel, Leidseweg 132, telef. 2888 nemen de Zondagsdienst waar. eiland waren al enige plantages, die „tapbaar" waren en vandaar wer den de zaden verder gedistribueerd, vooral naar Malakka en Java. Na zes jaren bereikt» de boom een stam, die beneden een middellijn heeft van 15 centimeter. Op de stam wordt een verticale kerf gesneden, op ongeveer een meter van de grond. Nu snijdt men vanaf de top van deze gleuf een rondopgaande kerf, echter niet verder dan tot de halve omtrek van de stam, anders zou men de boom doodtappen. Langs deze rond op gaande zijkerf begint na enige da gen het sap uit te zweten. Het loopt druppelsgewijze langs de hoofdkerf naar beneden en daar vloeit het in een smal blikken gootje, dat men in de stam heeft bevestigd. Zo vloeit het rubbersap (latex genaamd) in een rond bakje op de grond. Alleen de zijkerf w-ordt dagelijks voor zons opgang van onweren breder gekerfd. Na ongeveer een week vloeit de la tex flink en krijgt men een thee kopje per boom. De slaaf van de wereld. De tapper trekt elke morgen voor dag en dauw er op uit met een spe ciaal tapmesje om boom na boom te bewerken. Dat is een eentonig, ver velend en zeer vermoeiend karwei. Men krijgt het in de rug, want men bukt en strekt minstens 400 keer al leen al van drie tot zes uur. Dan te rug naar zijn hutje, kook hij zijn potje rijst,, en drinkt wat thee, om straks om 7 uur een tweede rond gang te beginnen. Om 7 uur dan gaat onze tapper voor de tweede maal op pad, nu gewapend met twee emmers, een voor de zuivere latex en een om de kommen te spoelen.. Ook dit spoelwater wordt meegenomen en gebruikt. Zo komt dan de rubber koelie geradbraakt thuis om een uur of tien. Hij zeeft en giet het vocht in vierkante bakken, waar het spoedig stolt tot een veerkrachtige koek. Deze koek wordt gemangeld, ofwel tot een dun „pannekoekje" van en kele millimeters(crêpe) uitgerold, ofwel tot een geruite dikkere koek, die gedroogd en gerookt wordt op gestapeld tot vierkanten van een vuilbruine kleur, die naar Singapore en Batavia worden uitgevoerd, om verder te worden verscheept naar Amerika en Europa (sheet rubber). De grote ontdekking. der de vrouw loopt even bij de dro gist binnen om een nieuw speentje met hygiënisch melkslangetje, legt een dubbeltje op de toonbank en krijft misschien nog een paar centen terug. Maar Ver in het rimboeland sjokt Jan de koelie in een verscheurd boekje door plas en moeras, een sjankool (schop) op zijn schouders en een schamel schaaltje rijst in de hand.. Onze ondernemende Jan heeft zijn spaarcentjes geteld en er een stukje bos voor gekocht, want hij wordt „rubberplanter", 't Is om zes uur 's morgens, hij wroet en hakt, plukt en zift, brandt wortels en tak ken om 8 uur wringt hij zijn bo- venhemdje uit dat gaat fungeren als zweetdoek voor de rest van de dag. Zo ploetert hij voort, blinkend en stralend als een aal van neersijpe lend zweet, tot 's avonds zes uur. als hij weer naar zijn hutje sukkelt met een leeg schaaltje. Hem wacht een derde hapje rijst en wat rust, om morgen opnieuw te beginnen. Zo ploetert Jan de koelie zes lange jaren verder en moet steeds op zijn qui vive zijn, want de witte mier belaagt de rubberboompjes en de tropenzon zaait dagelijks onkruid in zijn tuin, maar dandan tapt hij zijn rub berbomen, als de prijs tenminste enigszins lonend is. Want jaris kant is het. In 1912 heb ik eens van een recordprijs gehoord van 500 cent per pond, doch hy daalde Ijeel spoe dig tot vijf hele centen. Banden en speentjes. Door middel van een internationale prijsbepaling de z.g. rubberrestric tie schommelde voor de laatste oorlog de prijs tussen tien en vijf tien cent. Eerlijk gezegd te weinig cm van te leven en te veel om van te sterven. Zo staan nu de zaken en hoe reageert nu het mensdom hierop? Aan Onze kant fietst iedereen met splinternieuwe banden en de rubber- handel doet fantastische zaken. Zelfs baby zuigt in extase aan de melkflesAan gene zijde hoor ik Jan de koelie, die juist zijn hemdje uitwringt, zeggen: „Nazip sehadja" (zo is nu eenmal het leven). Paar den, die de haver verdienen krijgen ze niet! TOENG SIENG FOE. Voai de TANDARTS KNOEIDE BIJ LOONBELASTING Drie weken gevangenisstraf eiste eiste het O.M. bij de Rotterdamse rechtbank Donderdag tegen de 47- jarige exploitant van een tandheel kundige inrichting te Rotterdam, J. v. W. die onjuiste gegevens omtrent de loonbelasting had opgegeven. In de jaren 1948 tot 1953 had ver dachte voor zijn werknemers lagere salarissen opgegeven dan zij in wer kelijkheid verdienden. Hij had er o.a. bij enige artsen op aangedrongen, dat zij hetzelfde sa laris ais hij had opgegeven, aan de fiscus zouden mededelen. ,Op deze wijze had v. W. 12.000 te weinig "belasting betaald. Hem was daarvoor een fiscale boete van 100% opgelegd. Een der artsen, die bij deze tand heelkundige inrichting, welke de laatste maanden nogal eens ter spra ke is gekomen, werkzaam is geweest is enige maanden geleden wegens belastingontduiking veroordeeld. De raadsman mr. A. F. A. van Velzen uit Schiedajn, zeide, dat zijn cliënt dadelijk bij het onderzoek van de fiscale recherche open spel had gespeeld. Eigen baat vormde hier geen hoofdfactor. Aangezien er tweehonderd mensen in de tandheelkundige inrichting werkzaam zijn zou het voor de ex ploitatie funest zijn indien zijn cliënt gevangenisstraf zou moeten onder gaan. Pleiter vroeg een geldboete of een voorwaardelijke gevangenisstraf. Uit spraak 18 Maart. ƒ10,- BOETE VOOR TWAALF CENT. Vijfentwintig gulden boete, subs. Rubber kan worden verdund en opgelost in benzine, om in allerlei vormen te worden gegoten of tot dra den gesponnen. Het kan worden ge weven tot een waterproof- en isole rende stof; in schuimtoestand ge bracht en verdikt tot sponzen en iso latiemateriaal vervaardigd. Het kan worden opgevuld en gewapend met andere stoffen, het is rekbaar, en kan tot verfstof van elke kleur wor den -verwerkt. Maar de reden van haar bijna onbegrensd nut is wel, dat een zekere mijnheer Goodyaer uit vond om het in allerlei verhoudingen te mengen met zwavel, waar het in verschillende temperaturen gebrachtl wordt tot elke gewenste hardheid tien dagen hechtenis, eiste de officier op te blazen tot een fantastische de a7-Jari£e buschauffeur bij het Ge- grootte, en tot een hardheid en meentelijke Autobusbedrijf C. K. broosheid, nodig voor een handvat wegens verduistering van een bedrag of een gramofoonplaat. Zulke rub- vin twaalf rent berartikelen noemt men dan met c nt' zwavel bewerkte of gevulcaniseerdeOp 27 Nov jl. had de chauffeur rubberartikelen. Ik geloof niet te aan een passagier een naast hem overdrijven, als ik beweer, dat tegen-liggend gebruikt plaatsbewijs ver- woordig de meeste artikelen uit rub- j strekt en daarvoor het geldende ta- ber worden vervaardigd, of althans rief van 12 cent in rekening ge- met rubber „af" worden gemaakt, bracht. d.w.z. dat het een van de grootste; Toen even later een controleur handelsartikelen op de wereld- in de wagen kwam, schrok hij ge markt is en naast olie is er wel niets weldig en was gedurende enige mi- anders, dat in zulke grote hoeveel- nuten niet tot rijden in staat. Eerst heden de wereldzeeën en landen toen de controleur zijn taak had ver- doorkruist en de nyverheid stimu- richt en deed alsof hij niets had be leert dan wat iemand^ zoeven noem- merkt, was de verdachte in staat de een „kousenbandje"rubber! Het loon der wereld. Millioenen guldens worden besteed en verdiend met rubber. De groot handelaar in rubberspeentjes en slangetjes rijdt in een gepalfrenierde luxe slee naar de rub'berbeurs. Moe- verder te rijden. Hy was door de gemeente gestraft met terugzetting tot de rang van poetser voor de duur van twee jaar, hetgeen voor hem een schadepost van 1300 a 1406 betekent. Rekening houdend met deze zwa re straf legde de politierechter de chauffeur een boete op van 10, subs. 5 dagen hechtenis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2