LIFTEN IS BETER DAN TRAPPENLOPEN! C RONDE EN WAT WAS UW MENING? Verpleegsters en militairen mogen liften; overigen reisgeld betalen! Aankoop van een strookje grond niet van de baan ZATERDAG 6 MAART 1954 DE LElDüE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Ook 'n uitzondêring voor studerenden? Onze prijsvraag heeft voor de eventuele lifters zoveel stof van wij ze raadgevingen doen opwaaien, dat het hun bijna onmogelijk zal zijn zich deze zomer onbezwaard langs 's Heren wegen op te stellen. Zij zullen er goed aan doen de veelal wijze overwegingen eens door te nemen en in hun ransel te pak ken. Toch zijn er maar weinig inzen ders geweest die het liften zonder meer veroordeelden. De meesten ruimden nog wel een plaats in voor de verschillende groepen die met hun slecht betaalde roeping of dien sten aan het vaderland voor ons respect in aanmerking komen. Het standpunt van degenen, die door een eenvoudig maar veelzeg gend gebaar op de naastenliefde of bekommerdheid om eigen bezit, van een chauffeur menen aanspraak te mogen maken, wordt door bijna nie mand gedeeld. Mej. Dora Kniest, die onze blik met haar mening reeds menigmaal verruimd heeft, vertelt ons van de vreugde en teleurstellingen van een bestuurder en brengt hierbij o.a. het volgende gezichtspunt naar voren: Er stond 'n vrouw aan de kant met 't bekende gebaar van de hand Ik stopte en beleefd was de vraag kan ik misschien mee naar Den Haag Natuurlijk zei ik, stapt u maar in maar achter haar kwam 't hele gezin De leden ervan hadden onderaan de berm van de weg gestaan Mama was zonder veel verzet door Pa langs de weg gezet hij meende dames gaan voor want dat had de man behoorlijk door. Wie gooit de tweede steen? Natuurlijk ontvingen we weer een mening van de heer, die ons het leven reeds enige weken zuur maakt en ook nu blijk geeft er niets van begrepen te hebben. Om dat wij hem de gelegenheid willen geven op de duur voor zijn overtui ging te kunnen sterven, publiceren wij wederom zijn pedante mening. Wij hopen dat deze man die kenne lijk boven alles staat weldra genoeg geld zal hebben uitgespaard om een verre reis te ondernemen. Verder zeggen wij niets Ten eerste hebt U klaarblijke lijk mijn adres wel stiekum door gegeven, want hoe kan er anders bij mij een ruit ingegooid worden, tenzij een van uw redactieleden het zelf gedaan heeft? Maar denk niet, dat dit mij er van weerhoudt mijn mening te zeggen;' ik ben toch verzekerd (all risk). Het liften is weer zo'n echt pro bleem, dat tot probleem gemaakt wordt om een probleem te heb ben. Er worden toch voldoende rijke honoraria uitbetaald om de be lachelijk goedkope spoorkaartjes te kopen; iedere dag een paar automaatcroquetjes minder en de buitenlandse reis is heen en terug als tweede klas verdiend. En dan de gevaren in psycholo gisch, paedagogisch, physiologisch, ethisch en criminologisch opzicht. Afschuwelijk! Overigens zijn ook de autobe zitters de schuld van alles: Is dat naastenliefde? Is dat de brede visie? Moet er zo een nieuwe maat- de opgave om een of andere reden totaal verkeerd begrepen hebben. Het liften dat zij voor hebben is meer een op en neer beweging, ter wijl wij het meer heen en weer be doelden. Een heer uit Roelofarends- veen schreef ons bijvoorbeeld het volgende: U vraagt mijn mening over lif ten. Mijnheer ik ben er voor, ab soluut voor! Dan maar een buikje, maar ik heb een gloeiende hekel aan trappenlopen. Nou mijnheer wij zijn er ook voor, absoluut voor. Bovendien hebben we al een buikje. De heer K. uit Lei den maakt het nog wat bonter: Mijn oordeel over het liften hangt onmiddellijk samen met de gesteldheid van mijn spijsverte ring. Bij het naar boven gaan heb ik absoluut geen last, maar bij het dalen krijg ik zo'n raar gevoel in mijn maagstreek. Om deze reden moet ik het liften sterk ontraden. Geef mij naar een roltrap, daar gaat niets boven. Bovendien be spaart zij aanzienlijk ruimte. Ve le in de weg staande trappen zou den door deze handige installaties ouders niet altijd het reisgeld kunnen vergoeden. Dat jongens en meisjes in hun vacantie liftend op avontuur wil len gaan met een ander z'n wa gen, vind ik niet goed. Laten ze dan liever met mooi weer grote wandeltochten maken, maar niet parasiteren op de goedheid van de automobilisten, die vaak nog een heel eind ten gerieve van de lif tende personen omrijden. Dames favoriet. De volgende rijksdaalder komt de heer G. J. Alkemade, Morsslraat 58, Leiden, toe voor het aardige versje, waarin hij het voor en het tegen van het liften uit dè doeken doet. Hoe wij over liften denken 'k Hoop er niémand mee te krenken Toch vindt ik het lang niet kwaad Ook vooral voor een soldaat Want zonder geld en ver van huis Is nog steeds een heel groot kruis Dames zijn sterk favoriet Maar vertrouw toch alles niet Wees voorzichtig en heel wijs Nooit alleen gaan, is de eis Dus maar altijd bijdehand En steeds liften met verstand. Trekkersopinie Natuurlijk hebben ook de trekkers het recht hun stem te laten horen. Deze groep wordt op onze tribuna vervancen moeten worden Neem vertegenwoordigd door de heer G. bö3rieel™de^ H°f= R«n"«k 179- Le'd«; De argumenten, die hij aan voert zal Zijn verdere mening zullen wij u' misschien het hart van menig auto maar sparen, zij is te gruwelijk; bo- bestuurder vertederen Mochten ze vendien hebben wij voor deze her- j niet _s.laa?' c*an 10 er vormers al genoeg plaatsruimte af-altijd onze 2.o0, die hem in staat gestaan. Prijswinnaars Veelzijdige mening. Voor deze keer hebben wij de eer ste prijs van vijf gulden in tweeën gedeeld. Dit omdat er werkelijk geen meningen waren die met kop en schouders boven de andere uit staken en bovendien hebben wij op deze manier meer gelegenheid onze lezers met de diverse gezichtpunten op de hoogte te brengen. De mening van de heer P. W. Stolwijk, Rietveld 11, Hazerswoudc is zeer zeker" de eerste rijksdaalder waard. Bijna alle problemen zijn in zijn antwoord ver vat. Een mening uit te spreken over het liften is volgens mij vrij een voudig. Persoonlijk ben ik tegen het liften om verschillende rede nen. Op de eerste plaats vind ik het vrij onfatsoenlijk om iedere, meestal onbekende automobilist, lastig te vallen. En dan de ver keersveiligheid wordt ook niet bepaald bevorderd, speciaal op de drukke wegen. En dan geloof ik dat er wel degelijk bezwaren ge maakt kunnen worden als de jeugd, speciaal van het zwakke geslacht, met een totaal onbeken de tracht mee te rijden. Boven dien is het voor de meeste chauf feurs hinderlijk steeds weer door onbekende mensen te worden af geleid. Nee, als U weg wil, ga dan met bus of trein, die zijn er voor en u brengt u zelf en anderen ook niet in gevaar. Ik zou alle automo bilisten willen adviseren laat ze maar staan dan zijn we het vlug ste van deze naoorlogse narigheid af. Eén uitzondering zou ik ech ter willen maken en dat is voor de militairen die soms meerdere weken van huis zijn en geen reis geld hebben. "Voor deze, maar dan ook voor deze groep alleen zou ik een uitzondering willen ma ken. Mening huismoeder. Mevr. J. M. Turk-Koelewijn. Dou zastraat 63, Noordwijk, geef# de me ning van een huismoeder en deze is schappij opgebouwd worden? Zo ziet U dus maar weer, me- j iiiiiu vdii een iiuismocuci eii UCAC IÏ> TLtZdaaU iubbel belangrijk. De twee- de 2.50 is dus voor haar. de schuld van alles zijn en als al len nu eens beter waren, dan zou het in ieder geval allemaal veel beter gaan. Op en neer. Buiten deze heer waren er nog en kelen, de grappigsten onder ons, die Ik ben moeder van een groot gezin, 13 jongens en 4 meisjes. Een er van is in militaire dienst en komt wel eens liftende thuis. Voor militairen is het vaak een noodzaak, daar de jongens maar heel weinig geld krijgen en de zal stellen een treinkaartje te kopen. Naar mijn mening moet het liften van jongelui, sportief wor den opgevat. Voor studerende jongelui, die nog afhankelijk zijn van hun ouders of voogden, maar toch 's zomers erop uit willen trek ken. is het een ideaal middel van vervoer. Om nu eens echt rond te zwerven en vreemde landen en volkeren te zien en te leren kennen, is ook voor de ontwik keling van de studerende jeugd, die toch al veel te veel lichaams beweging en frisse lucht te kort komt, van zeer groot belang. Na tuurlijk komt er zoals bij alles, misbruik van een anaermans goedheid voor. Maar men behoeft daarom het liften op zichzelf niet té verwerpen. Tenslotte is de be stuurder geheel vrij de liftenden al dan niet mee te nemen. Wat mij dikwijls wel onaangenaam treft, is dat andere mensen, die reeds in de maatschappij op eigen benen staat, ook nog liften. Dit is dan teren op een andermans geld. Zij zouden n.l. wel per trein of bus kunnen gaan, maar vinden het liften dan goedkoper. Dit zijn ook de mensen die voor een vrachtwagen de neus optrek ken en alleen maar met luxe wa gens liften. Bij studerenden is hier dikwijls geen sprake van, omd'at zij een voudigweg geen geld hebben. Ik weet dat velen het anders opvat ten, maar als men het van spor tief standpunt bekijkt is er ab soluut geen bezwaar tegen te ma ken. Verpleegsters en militairen Met de verpleegsters hebben de militairen, die hun diensten voor het vaderland ver van huis en zonder overbruggende vergoeding vervullen, het meeste recht op de hulp van de autobezitters. De heer J. N. v. Leeu wen, Dorpsstraat 39, Warmond, maakt zich tot de spreekbuis vari deze groep. De laatste 2.50 is dan ook voor hem. Hier is een mening van een dpi. soldaat in het kort: Liften is voor militairen vaak de enige manier om met verlof thuis te komen. Voor burgers een overbodige „klaploperij", als ik het zo mag zeggen. Meningsverschillen Bij de overige inzenders waren er eigenlijk maar weinig die zich totaal tegen of voor het liften uitspraken. We zullen proberen hun mening in het kort weer te geven. Mevr. MeijerKoster vertelt het volgende over haar ervaringen: Zelf heb is eens nadat ik een boodschap in de stad gedaan had de bus gemist. Ik had twee klei ne kinderen bij me en de volgen de bus ging pas over een uur. Hoewel ik een retour had besloot ik toch maar te gaan lopen. Na drie kwartier was ik zo moe dat ik het liefste op een stoep was gaan' zitten. Toen passeerde er echter een auto en ik stak on willekeurig mijn hand op. De chauffeurs stopte en nam ons mee tot voor de deur. De man weet niet wat een weldaad hij deed, uit pure naastenliefde. En verder nog de heren: v. d. Voort, Stompwijk: (verant woordelijkheid berust bij de auto bezitters). H. v. Wijgerden, Alphen: (er moes ten wegwijzers geplaatst worden om de lifters wegwijs te maken in de gevaren die zij lopen). J. Klein, RoeJofarendsveen: (in som mige gevallen noodzaak, in ande re onverantwoordelijk). Th. de Jong, Leiden: (bestuurders en ouders moesten wijzer wezen). W. van Dinten, Leiden: (weinig ver heffend gezicht al die lifters langs de weg). C. J. Bierman, Voorhout: (goed koop, avontuurlijk, maar onver antwoordelijk). H. v. D., Noordwijk: (vele morele bezwaren). J. P. Weyermans, Oegstgeest: (Al leen wanneer niet op de normale wijze gereisd kan worden). J. v. d. Gaas, Den Haag: (goede af leiding voor de soms slaperige be stuurder. L. Th. Schonagen, Leiden: (Lifters moeten schriftelijk garanderen dat zij alle verantwoording zelf dragen). Joh Walraven, Warmond: (twee uitzonderingen: verpleegsters en dpi. militairen). B. Jansen, Leiden: (Liften is goed koper dan u denkt). J. v d. B„ Leiden: (wegenwacht moet lifters weren). H. Th. Verdegaal, Hazerswoude: (na deel voor N.S., autobus- en taxi bedrijven). H. Diepstraten, Leiden: (Voordelen de overhand). J. Muilwijk, Leiden: (Liever de lucht in, dan liften). D. v. Pekel, Alphen: (koop toch een (reclame). EEN NIEUWE „MENING GE VRAAGD" IS OP DE PUZZLE-PA- GINA TE VINDEN. Gemeenteraad Warmond De gemeenteraad van Warmond de-Woonruimtewet ook maar ten dele kwam gisteravond onder voorzitter schap van jhr. mr. L. M. E. von Fi- senne in voltallige vergadering bij een. Bij de ingekomen stukken was wederom aan de orde gesteld het ver- zoek van de heer J. G. de Jong om nog een strook grond naast zijn wo ning aan de Jan Steenlaan te kunnen kopen. In de vergadering van 21 Januari hadden B. en W. voorgesteld hierop afwijzend te beschikken, omdat het ter plaatse opgestelde verkavelings plan deze verkoop niet meer toeliet. Over dit voorstel staakten de stem men toen. De heer Willemsen (K.V. P.) vond het toch wel gewenst, om deze zaak nogeens met betrokkenen door te spreken. Hij stelde de vraag, of hier geen taak lag voor de com missie v. d. bouwplannen en het uit breidingsplan. De voorz. antwoordde, dat de aantijgingen, in het adres van de heer De Jong, al reeds eerder uit gepraat waren met betr~'-kene. Voor genoemde commissie la' 'sr z.i. geen taak, omdat het over .ondverkoop gaat en niet over bouwplannen. Na nog een korte discussie ging men over tot stemming over het afwijzend voorstel van B. en W. betreffende het opnieuw bespreken van deze zaak met de heer De Jong. 7 Leden stemden tegen dit voorstel en 4 vóór. B. en W. zullen daardoor deze kwes tie opnieuw met de heer De Jong gaan bepraten. Onderwijs. Het Missie-college St. Willibrord te Katwijk en het college van het H. Kruis te Uden kregen voor 1954 ieder 100.subsidie toegewezen in de onderwijskosten van 2 leerlingen uit Warmond. voor deze gemeente buiten toepas sing wordt gesteld. De minister van Maatschappelijk Werk zal dan ook dienovereenkomstig bericht worden. De begroting voor 1954 van het zwembad Lommerlust werd goedge keurd, terwijl over 1953 een subsi die hiervoor van 1800.zal wor den uitbetaald. In de vacature van de heer A. v. Moorsel als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd be noemd de heer M. M. B. Pieterse. Voor de aanschaffing van 12 school banken en 3 bordbankjes voor de School met de Bijbel werd het beno digde crediet naar raming 964.50 verstrekt. Presentiegelden. Over het volgende punt van de agenda: verhoging van het presentie geld van de raadsleden en de leden van raadscommissies ontstond een korte discussie. Namens de financiële commissie deelde de heer v. Vliet (K. VP.) mede. dat hiertegen geen be zwaren uit financiëel oogount beston den. De heer v. Schie (K.V.P.) voelde er niets voor om deze verhoging te gaan vragen van Ged. Staten. Hij wachtte liever een voorstel dienaan gaande van Ged. Staten af. De heer Willemsen (KV.P.) toonde zich ook niet enthousiast voor deze verhoging. Hij vond dit van te gering belang. Wethouder Dekker (A.R.) was van mening, dat alleen door dergelijke kleine verhogingen het presentiegeld op het peil, overeenkomende met de verantwoordelijkheid der leden, ge bracht kon worden. Met aantekening dat de heren Willemsen en Van Schie tegen waren, werd het voor stel aangenomen. Bij accoorti-bevin- ding ook door Ged. Staten zal het De vergoeding van het vakonder-presentiegeld aldus gaan bedragen wijs aan de R.K. Meisjesschool zal voortaan uitgekeerd worden naar 10 lesuren per week. Nog twee subsidie-verzoeken wer den ingewilligd. De Holl. Maatschap pij van Landbouw krijgt max. 35. per jaar voor elke Warmondse leer ling, die een op te richten landbouw school te Leiden Zal gaan bezoeken. De Cornelius Musius-stichting te Lei den verwierf voor 1953 een subsidie van 2.50 voor elke Warmondse leer ling, die de avondcursussen voor B.L. O. dier stichting te Leiden bezoekt. De raad was voorts eenstemmig van mening, dat de grote behoefte, welke hier nog bestaat aan woon ruimte en de eerstvolgende jaren nog wel zal bestaan, het niet toelaat dat voor de raadsvergaderingen 6. (thans /5.en voor de commissie vergaderingen ƒ3.(thans ƒ2.50). Een nieuwe verordening voor de salariëring van het gemeenteperso- neel, waarin verwerkt de jongste loonronde, de opheffing van de con sumptie-beperking en de gedeeltelij ke afschaffing van de classificatie-af trek, werd daarna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Daar de regeling voor een eigen ziektekostenvoorziening voor ambte naren in Zuid-Holland, waar Ook Warmond zich bij aangesloten had, voorlopig geen doorgang kan vinden doordat nog niet genoeg gemeenten zich hierbij aangesloten hebben, werd de tijdelijke gemeentelijke ziektekos tenregeling voor een jaar verlengd. Op verzoek van de voetbalvereni ging „Warmunda" werd de verorde ning op vermakelijkheidsbelasting, in dier voege gewijzigd dat de vermakelijkheidsbelasting verschul digd door donateurs, voortaan be rekend zal worden aan de hand van af te stempelen donateurskaar ten. De gemeenterekening 1951 werd vervol gens voorlopig vastgesteld. Deze re kening sluit op de gewone dienst met een nadelig saldo van ƒ17.971.en op de kapitaaldienst met een nadelig saldo van 383.112.12. De secretaris en de betrokken ambtenaren kregen dank te incasseren voor het opstel len van dit stuk. Rondvraag. Bij de rondvraag bracht de heer Schepers (V.V.D.) de verlichting van het Oosteinde ter sprake. Het bleek, dat dit reeds de aandacht van B. en W. had en dat de gem. architect dien aangaande reeds plannen opstelt. De heer Weijers (K.V.P.) roerde nog de „natte" toestand van de tuintjes en het pad tussen de woningen van de Warmundastraat en de Julianastraat aan. Blijkens mededeling van de heer Van Vliet, voorz. van de woningstich ting „Warmunda", wordt deze kwes tie in de eerstvolgende bestuursver gadering besproken. Overigens was hem gebleken, dat de wateroverlaat in hoofdzaak te wijten was geweest aan de vorst, die nog in de grond zat. Op een derbetreffende vraag van de heer Van Rijn (K.V.P.) antwoordde de voorz., dat ook hij er voor was niet alleen het eerste gedeelte,, maar de gehele Sweilandstraat tc herbestra- ten. Het intensieve verkeer, vooral bus-verkeer, maakt dit noodzakelijk. Een en ander zal nader uitgewerkt worden. De heer v. Vliet (K.V.P.) kreeg te horen, dat de technische voorberei dingen voor de aanleg van de nieuwe Warmonderhekbrug, reeds in een ver gevorderd stadium verkeren. Admi nistratief blijkt deze zaak nog niet geheel rond te zijn. Na de vergade ring zou de voorzitter de raadsleden hierover nader inlichten. Het nieuwe contingent voor de wo ningbouw zal naar verwachting nu wel spoedig bekend worden. Ged. Sta ten hebben dienaangaande hun be slissing reeds genomen, zo deelde de voorz. n.a.v. een vraag van de heer Van Vliet nog mede. Besloten werd voorts nog, dat de raadsvergaderingen in het vervolg behoudens noodzakelijke uitzonde ringen iedere 3e Dinsdag van de maand gehouden .zullen worden. R.K. Vrouwenbeweging De R.K. Vrouwenbeweging hield in „De Burcht" haar jaarvergadering. Het bleek, dat een batig saldo geboekt kon v/orden van i-uim 121.De kascommissie voor het volgend jaar zal bestaan uit mevr. Duijnhoven Schakenbos en mevr. Welsink Trouw. Hierna werd het programma voor het nieuwe seizoen besproken. Direct na Pasen zal een excursie ge organiseerd worden. In Mei volgt dan een Maria-avond, die door de leden zelf verzorgd zal worden. Voor Juni staat nog een Lourdes-avond od het program. In September be gint alweer het winter-programma, dat nog nader vastgesteld zal wor den. Een leden-werfactie staat ook nog op touw. Het Lourdes-fonds be looft een succes te worden. Er is grote kans, dat nog deze zomer een zieke op kosten van dit fonds naar het genade-oord zal kunnen worden uitgezonden. De presidente bracht hiervoor dank aan allen, die geholp- pen hadden dit mogelijk te maken. Na de herverkiezing van mevr. WeijersSiking als bestuurslid, nam de geest. adv. het woord. Ge zien het nog jonge bestaan van de Warmondse afdeling, vond hij de bereikte resultaten niet ongunstig. Hij spoorde de leden aan op dezelfde weg voort te gaan. Na de sluiting bleven de dames nog gezellig bijeen om te werken voor de baby-koffer. KATWIJK AAN DEN RIJN Handbal. De Handbalver. „Ra- piditas" alhier bestaat heden 1 jaar en mag zich in een gestadige bloei verheugen. Begonnen met 20 leden I telt de vereniging thans 29 ijveri- Ige sportliefhebsters. Dit is ongetwij feld. mede te danken aan de enthou siaste trainer de lieer M. Huibers en zeker ook aan de oprichter der vereniging, de g.a., kapelaan Bekker Voor wat betreft de patiënten van de doktoren Bergman, Hueting en van der Laan, wordt de Zondag se dienst waargenomen door dr. H. Hueting, Rijnstraat 33, tel. 2102. DE BESLISSENDE Door Percy King 16) Alfred Oakton scheen er een voor liefde voor te hebben, zich met zwier te kleden. Zijn pak zag er duur ge noeg uit, het kleurde hem echter niet. De das was kakelbont en de speld met brillant veel te groot. Een man, die zich moeite gaf, „fijn" te doen, en zijn doel voorbijschoot, per slot van rekening een mooi opge dirkte plebejer bleef. Zijn toon klonk vrij beschaafd; toch had een meer dan middelmatig opmerker spoedig in de gaten, dat deze bestudeerd aan genomen was. Oakton had het was van algemene bekendheid als zoon van een werkman, zichzelf een weg moeten banen, en die was geenszins over rozen gegaan, vooral niet in het begin van zijn carrière. Wanneer Oakton niet zo'n ongemoti veerde tegenwerking van zijn min der schrandere collega's ondervon den had, zou hij hoogst waarschijn lijk een door ieder gerespecteerd rechtsgeleerde geworden zijn, want hij 'bezat er ontegenzeggelijk de ta lenten voor. Nu hadden de omstan digheden hem een andere richting uitgedrongen en hij was een advo caat-van-kwade-zaken geworden. In Londen waren er toch nog heel wat achttien karaats meesters-in-de-rech- ten, die Alfred Oakton het jaarlijks inkomen benijdden, dat hij tou cheerde. Keith vertelde hem in details de gebeurtenissen van de vorige avond, met uitzondering van het feit, dat hij één van de zes brieven achterover ge drukt had. Toen hij gevorderd was tot het verhaal, hoe de vrouw hem met de kolf van haar revolver neer geslagen had, maakte hij een pauze. „Op zoiets had je voorbereid kun nen zijn," zei Oakton ongevoelig. „Tussen twee haakjes", hij zag zijn bezoeker scherp aan, „hoe kwam je er bij juist mijn advies in te win nen? Er zijn in Londen, zoals jij dat noemt, gehaaide advocaten bij de vleet." „Gisteravond ontmoette ik je toe vallig in de bar op Millstream Road. Ik kreeg toen de indruk, dat je niet ongenegen was, me een dienst te be wijzen." „Verder," zei de advocaat kort. „Wel, ik heb hiermee zowat alles verteld," antwoordde Cullingwood. „Wat raad je me?" „Je verhaal klinkt buitengewoon fantastisch. Begrijp me niet vehkeerd ik ben bereid het voor waarheid aan te nemen, tenminste wat de hoofdzaken betreft. Ik bedoel meer hoe een jury er over denken zal. Wanneer Eric Garline aan zijn ver wondingen sterft, is het moord in een heel lelijke vorm met vooraf gaande inbraak. In negen van de tien gevallen betekent dat de strop." De advocaat wreef zich met de vlakke hand over de nek. „Door gaans adviseer ik mijn cliënten te ontkennen het bewijsmateriaal moet uitsluitend door de andere kant worden aangebracht. Zoals daarente gen de zaak er met jouw voorstaat, Seymour...." Oakton zuchtte en zweeg. „Wil dat zeggen, dat ik volgens jou verstandig zal doen, me uit eigen beweging aan te geven en dan maar af te wachten, hoe de boel reilt en zeilt?" „Wacht even. Je kunt ook te voor barig zijn. We moeten zien het op doodslag te gooien. Bij voorbeeld je brak in de villa van Eric Carline in, omdat je uitgerammeld van de honger was. Het ging er bij jou al leen om een hap eten te vinden. Car line betrapte je, wou je te lijf. Je schoot in het wilde weg, niet om te doden, alleen om je op die manier uit de voeten te kunnen maken. Zo'n verhaal van een stakker, die door de honger tot inbraak gedreven wordt, gaat er bij de juryleden in de regel wel in. Maar kom alsjeblieft niet met dat verhaal over de onbekende vrouw op de proppen. Geen enkele Engelse jury zal er iets anders in zien dan een stuntelige poging om voor de gek gehouden te worden." „Wat heb je persoonlijk tegen die brievenhistorie?" „Dat zei ik je al niemand slikt ze. Je verhaal zweeft in de ruimte. Je hebt niets, letterlijk niets om het aannemelijk te maken." „Oho!" protesteerde Cullingwood. „Dat zou ik zo gauw niet zeggen! Ik heb wel degelijk een bewijs als je dat tenminste bedoelt." De advocaat scheen plotseling te verstijven. „Wat?Wat voor be wijs? Hoe bedoel je?" „Ik bedoel," legde Keith stralend uit. „dat ik er een voorgevoel van had, door die vrouw 'beetgenomen te zullen worden. Daarom moffelde ik een van haar brieven weg." „Lieg je niet? Is werkelijk een van die brieven in je bezit?" „Precies! Ik heb hem gelezen ook. Ik weet, dat een dame uit de hoge kringen door de brieven gecompro mitteerd wordt. Je kent haar ook, als ik je haar naam noemen zou." Oakton lachte als een boer, die kiespijn heeft „Waarom, voor de donder, zei je dat niet onmiddellijk? Tja, dat zou de zaak aanmerkelijk kunnen veranderen. Laat de brief eens zien." Cullingwood begon zijn vest los te knopen; eensklaps staakte hij die be zigheid en schudde het hoofd. „Ik geloof, dat ik verstandiger doe met het te laten, Oakton. Ik ben van opine veranderd. Ik ga met de brief naar Scotland Yard en vraag de hoofdcommissaris persoonlijk te spre ken. Op die manier maakt de brief veel meer effect, dan wanneer de verdediger er mee voor de dag komt, als de klap op zijn vuurpijl." Keith had de advocaat aandachtig gadege slagen en voelde, beet te hebben. Oakton was door de mededeling le lijk van de wijs geraakt. „Doe niets overhaast, Seymour!" adviseerde hij op zekere toon. Cullingwood trok de wenkbrauwen op. „Ik kreeg anders daarnet sterk de indruk, alsof je advies hier op neer komt, dat ik maar het beste zou doen, me in handen van de politie te stellen. Je bent me bitter tegenge vallen, Oakton. Zodra ik de brief aan Scotland Yard heb afgeleverd, zoek ik een andere advocaat op. Je schijnt in mijn zaak niets te zien. Daarom even goede vrienden! Ge groet!" Hij sprong uit zijn stoel op begaf zich naar de deur. „Hier blijven!" Als de wind draaide Keith zich om. De advocaat leunde voorover op het bureau-ministre; zijn rechter hand omklérrfde een revolver. Zijn ogen lichtten fel. De twee woorden, die hij uitgesproken had, waren een en al dreiging geweest. „Nog een minuut, Seymour!" be.- val hij. „Maak als de bliksem je vest los en geef mij de brief!" Cullingwood deed wat hem gecom mandeerd was. Hij maakte zijn vest los, keerde de zak binnenste buiten geen brief kwam te voorschijn. Het zelfde deed hij met al zijn an dere zakken het resultaat was ne gatief. „Ik dacht wel, dat' je in het aas zou happen, Oakton," hoonde hjj. „Zag je me werkelijk voor zó stom aan, om de brief mee naar hier te nemen?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12