mSÊ DE TAMTAMKLOPPER Waardige leden van onderwereld gisteren Amsterdamse rechter voor Chocolade wordt 40% goedkoper Zand uit het Braassemermeer voor dijklichaam Rijksweg 4A Blijft moordenaar ongestraft? Blesdijkse arts weigerde hulp!van M wonende te 0B een aan zwaargewond jongetje ^^9 VIRJDAG 5 MAART 1954 I DE LEIDSE COURANT TWEF.DE BI AD - PAGINA 2 Beroepsmisdadigers pleegden tientallen ISefdamaSvïSeu). inbraken in 't Gooi en omgeving Haarlem Drie beroepsinbrekers uit Amster dam, die maandenlang; in 't Gooi en de omgeving van Haarlem succes volle inbraken hebben gepleegd zon der dat zij in handen van de politie vielen, is een inbraak in een apo theek aan de Admiraal de Ruyter- «veg in de afgelopen herfst te Amster- lam tenslotte noodlottig geworden. De Amsterdamse recherche, die pogingen in het 'werk stelde om de Inbraak in de apotheek tot klaarheid Ie brengen, liet een aantal recher cheurs twee dagen lang alle haar bekende beroepsinbrekers schadu wen en op de derde dag slaagden Iwee hunner erin de twee daders in len café te arresteren. Vakwerk. Op 16 October j.l. ontdekte perso neel van deze apotheek dat er s nachts was ingebroken. De brand kast was op de grond gelegd en van achteren, nadat er eerst twee gaten In waren geboord, vakkundig met »en breekijzer als een sardineblikje Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Orgelsp. 8.40 Gram. 8.55 v. d. vrouw. 9.00 Gm. 9.10. Gram. (Om 9.30 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: ,10.20 v. d. arbeiders in de continubedry ven. 11.85 Piano, viool en cello. 12.00 Gram. 12.30 Land - en tuinb.meded. 12 33 Grarfi. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Orgelsp. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Huismuz. 14.5-0 Amateursprogr. 15.15 „Eerst denken, dan doen", caus. 15.30 Accord, ork. en solist. 15.55 Boek- bespr. 16.10 Omr.ork. 17.00 Radio- weekjournaal. 17.30 Moderne Ame rikaanse muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar pro gr. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Or.der de pannen", hoonsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM: II, 298 m. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huisvr. 9 40 Gram. 10.00 v. d. kleuters. 10.15 Bariton en piano. 19.55 Gram. 11.00 v. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Amus. ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 v. d. kinderen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Me- Schoonheid van het Gregoriaans", tropole Ork. en soliste. 16.30 „De 17.00 v. d. jeugd. 17.55 Sport. 18.00 v. d. jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Dansmuziek. 18.40 Begeringsuitz.: Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Onderwijs Congres 20.50 Gram. 21.00 „Werkers van 't Elfde uur", hoorsp. 21.50 Gram. 22.05 Act. 22.15 Gram. 22.20 „Wij luiden de Zondag in", avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Radio Philharm.- ork. opengescheurd. Een bedrag van 2000 was verdwenen, terwijl bovendien de vergifkas was opengebroken, waar uit een aanzienlijke hoeveelheid verdovende middelen, zoals codeïn- poeder, cocaïne, morphine, opial en opium verdwenen was. Dank zij huiszoekingen en het „doorslaan" van een der arrestan ten kwam toen licht in een groot aantal inbraken. Een derde inbreker kon worden gearresteerd, en spoe dig daarna bovendien nog een uit- lokker en een medeplichtige. Misdadiger in 't groot Op de zitting van gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank deelde de officier mede, dat de hoofddader, een 58-jarige beroepsinbreker uit Am sterdam, die vroeger 4 jaar ter be schikking van de regering is geweest en in totaal ruim 20 jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht (15 ver oordelingen), 18 door hem in ver eniging met een mededader gepleeg de inbraken heeft bekend en dat hij naar schatting sieraden, waardevolle voorwerpen en geld bij deze in het afgelopen jaar gepleegde inbraken in de wacht heeft weten te slepen voor een totaal beclrag van 37.000. Hij stond eerst terecht, samen met zijn mededader, een 36-jarige Amster damse timmerman, die eveneens een dichtbeschreven strafblad bezit, voor de inbraak in de apotheek. Daarvoor werd 3 jaar tegen hem geëist; deze uit Die kleermaker had op zijn beurt een du- bieüze kennis, een 57-jarige koffer maker (5 maal veroordeeld). Deze koffermaker had 6 jaar lang als ma gazijnbediende bij de apotheek ge werkt tot hij de vorige zomer we gens diefstal ontslagen werd. Hij had toen echter reeds de reservesleutels van de deuren bij zich gestoken. Die sleutels gaf hij aan de kleermaker. De kleermaker zag er wel iets in en sprak er met de twee inbrekers over. Schets en sleutel. Gewapend met deze sleutels en met gereedschap van de kleermaker vol bracht dit tweetal de inbraak. Te voren had de vroegere magazijnbe diende een schets van de apotheek gemaakt en daarop aangegeven waar zich de brandkast en de vergiftkas bevonden. De gestolen 2000 werden de volgende dag broederlijk verdeeld. De narcotica werden drie dagen later door de recherche in beslag genomen. De morphine was toen echter reeds verdwenen. Plaatsvervanger. Tegen de uitlokker, de kleermaker, werd gisteren nog geen straf geëist. De rechtbank willigde een verzoek van de officier in, eerst een voorlich tingsrapport over hem te laten uit brengen. Een jaar met aftrek requireerde de officier wegens medeplichtigheid tegen de vroegere magazijnbediende, die de sleutels aan de kleermaker had gegeven en de schets had gemaakt. Tot slot stond een andere maat van de hoofddader terecht, een 37- Zonder cacao-boter Omdat (de cacao-boter zo enorm duur is op de wereldmarkt, hebben fabrikanten eens naarstig gezocht naar een vervangingsmiddel, dat toch smakelijke chocolade zou kun nen bereiden. Dit praeparaat is thans gevonden en alhoewel het minder van kwaliteit is dan de dure cacao-boter, menen deskundigen, dat het zeer goed vol doet en het brengt in ieder geval de prijs der chocolade met ongeveer 40% omlaag. Naar wij vernemen heeft de Rijks- de gebruikt, ernstig bedreigd wordt. waterstaat het besluit genomen, om de plannen tot zandwinning uit het Braassemermeer tot uitvoering te brengen ten behoeve van de aanleg van de Rijksweg YpenburgBurger- veen. De bedoeling is, om in de noor delijke helft van het meer een om vangrijke opening in de bodem te ma ken en deze uit te diepen tot onge veer dertig meter. De bovenste me ters van de bodemlaag zouden wor den gebruikt voor het leggen van een wal rond de opening. straf was betrekkelijk laag, omdat J jarige Amsterdamse huisschilder, met hij later op de dag nog terecht moest wie de hoofddader samen opereerde staan voor een aantal inbraken in 'ttot zyn anaere maat, de timmerman, Gooi. Toen hoorde hij nog eens jaar tegen zich eisen met aftrek van het voorarrest. De eis tegen de tim merman voor de inbraak in de apo theek luidde 4 jaar met aftrek. Illustere vriendenschaar. Het tweetal vertelde ter zitting, dat het plan van uitgegaan van een hun Aan een dergelijke zandwinning uit het Braassemermeer zijn verschil lende gevaren verbonden. Op de eer ste plaats voor de tuinderij. De kans Zodra echter de prijs van cacao-bo- is zeer groot, dat de vruchtbare bo ter weer meer redelijk wordt, ver- venlaag van de bodem van het meer wacht men, dat het gevonden vervan- wegvloeit in het gemaakte gat, waar- gingsmiddel weer zeer spoedig ver- door de tuinderij, die deze grond re- dwijnen zal. gelmatig opbaggert en voor teeltaar- Bekentenis na 15 jaren Moord of doodslag ?jopOUin JïïfëySXS™1» I men echter bij graafwerk, achter de De justitie te Utrecht ziet zich voor zweminrichting „De Liesbosch" te een probleem geplaatst, dat moeilij- Jutphaas op overblijfselen van een ker op te lossen zal zijn dan norma- menselijk geraamte, terwijl boven- le gerechtelijke vraagstukken, want dien nog overblijfselen van 'n hand een man, die bekend heeft een vrouw om het leven te hebben ge bracht, zal zijn gerechte straf ont gaan, wanneer hem alleen „dood slag" kan worden bewezen maar in de gevangenis komen, indien het tasje en een armband werden ge vonden. Hoewel de politie te Jutphaas het onderzoek opnieuw ter hand nam, gelukte het haar niet de zaaxc tot klaarheid te brengen. Bij de an- de vorige zomer uit de gevangenis kwam. Tegen hem eiste de officier van justitie, wegens talloze inbraken j wurgde. Het drama "is dezer dagen in 't Gooi en de omgeving van Haar- J pas opgehelderd, dus 15 jaar na de lem, waarvan er hem 4 tenlaste wa- daad, en doodslag verjaart na 12, ren gelegd, 4 jaar gevangenisstraf met doch moord eerst na 18 jaar. De rechtbank zal op 18 Maart a.s. j 1939: Vrouw vermist, uitspraak doen. j Op 11 Februari 1939 werd bij de I Utrechtse politie kennis gegeven, 1 dat de pl* m* 25-Ja"ge Margaretha gekeerd. Zij was het laatst gezien in bewijs voor „moord" geleverd kan nexatie van deze gemeente bij worden. Utrecht werd het betreffende dos- [sier overgegeven aan de chef van de afd. recherche te Utrecht, die een Het gaat hier om de thans 43-ja- rige P. V. uit Heino, die in 1939 de toen 25-jarige Margaretha van M. „Geen patient van mij!" Toen men Dinsdagmorgen een arts in de buurt van Blesdijke (Fr.) tele fonisch waarschuwde, dat een jonge tje van 7 jaar een ongeluk had ge kregen en bloedend in de sneeuw lag, wachtte men tevergeefs op de broken benen en verschillende won den aan hoofd en schouder 50 minu ten in de natte sneeuw gelegen. De burgemeester van'Ëlesdijke was inmiddels van het ongehoorde ge drag van de arts op de hoogte ge steld en deze zocht onmiddellijk con tact op met bedoelde geneesheer. Deze besloot toen toch maar eens komts van de arts en nadat men i even te gaan kijken, dodh het slacht- iemand naar het huis van de arts gestuurd had, kreeg ^e boodschapper daar te horen, dat de arts niet wilde komen, daar de ouders van het ge wonde kereltje geen patiënten van hem waren. Nadat men tenslotte een arts uit Wolvega gewaarschuwd had, kon deze het jongetje eerste hulp verle nen. Het kereltje had met twee ge- t Advertentie) Hij wou zo graag naar vreemdelingen-legioen Nu bioscoop verboden Vergiftigd door ophitsende films besloot een 19-jarige Groningse elec- tricien te zamen met een 22-jarige stadgenoot het avontuur op te zoe ken en zich te gaan melden in het „Franse vreemdelingenlegioen". Daartoe moesten zij in Frankryk komen en als laatste daad op vader landse bodem stelden zij zich een autodiefstal voor. Zij bleven echter op vaderlandse bodem steken, want in Apeldoorn kregen ze panne en werden door de politie ingerekend. De electricien werd door de rech ter veroordeeld tot 1 jaar met af trek, waarvan 9 maanden voorwaar delijk; zijn vriend hoorde 1 jaar, waarvan 6 maanden voorwaardelijk tegen zich eisen. De rechter wilde de 19-jarige jon geman een goede gelegenheid geven om de proeftijd goed door te komen, want hij verbood hem de eerstko mende drie jaar naar de bioscoop te gaan. offertje was toen reeds door de an dere arts naar het ziekenhuis ge bracht. nieuw onderzoek opdroeg aan de hoofdagent-rechercheur H. Visser. Bekentenis onvoldoende Deze heeft bijna twee maanden onafgebroken en met taaie volhar ding gewerkt, waarbij langzaamaan het net om de verdachte werd toe gehaald, totdat hij tenslotte een vol ledige bekentenis aflegde. Deze be kentenis is echter niet voldoende om 'het „wettig en overtuigend" bewijs voor moord te leveren. Ons Wetboek van Strafvordering bevat nl. een ar tikel dat luidt: „Het bewys, dat de verdachte het telastegelegde feit heeft begaan, kan door de rechter gezelschap van de 28-jarige P. V. die in een schuit te Jutphaas woonde en met wie zij geruime tijd omgang had gehad. Deze werd aangehouden njet uitsluitend worden aangenomen en verklaarde, dat hij, met de vrouw op de bagagedrager van zijn fiets, had gereden op de Kanaalweg nabij de Haka, doch plotseling door een onbekende man van zijn fiets was geslagen, Toen hij opstond zag hij de vrouw achter op de fiets van deze onbekende. 1951: Geraamte gevonden. Het onderzoek naar de vermiste op de opgaven van de verdachte' Het is dezelfde regel als geldt voor getuigenverklaringen: één getuige is niet voldoende, ook niet als deze getuige de verdachte zelf is. Het aan vullend bewijs zal dus nog gezocht moeten worden. Wordt dit niet bijeen gebracht dan is er kans, dat V die gehuwd. is en een gezin heeft, weer in vrijheid moet worden gesteld on danks zijn bekentenis. (20) ^Ü/SKES VOORSTEL WOROT GRRRG INGENOMEN! JnRLLERÜL WORDT DE Gyronef VOOR EEN REis NRRR DE fuR/NRRMSE OERWOUDEN UiTGERUST. ViTRMiETiEDE FRMIÏÏE- WRGEN, WORDT OMGE BOUWD TOT VERKEN- N/NGSWRGEN, EN RRN BOORD GEBRRC.HT. ÜE GE HEIMZINNIGE LUISTER VINK WORDT IN DE DRUK TE VERGETEN. ZeqJ Lambiek, wajjfömf er niets zitj^r in dezej\op 'n, QfiOSff ST'jOT DeGtRONEE DE LUCHT IN EN ZET KOERS NRRR West-Inoü i Voorts is het gevaar niet denkbeeldig, dat men door de grote diepte het brakke grondwater gaat bereiken, waannede de mogelijkheid van ver- zilting optreedt. Proefboringen heb ben destijds reeds uitgewezen, dat het zand in de bodem van het meer zeer ongunstig gelegen is. De geruchten dat van de zandwinning zou worden afgezien, werden nooit officieel be vestigd en thans blijkt wel, dat de plannen niet in de oude doos werden opgeborgen. Ook voor de watersport heeft de zandwinning nadelen. Men moet na het uitdiepen rekening houden met een zwaardere golfslag, die het meer ontoegankelijk maken voor kleinere schepen. Rijksweg 4 A. Nu de gelden beschikbaar zijn voor een verdere afwerking van de Rijks weg 4 A en ook de verkeersituatie het voltooien van dit project nodig maakt, schijnt men aldus is onoffi cieel bekend geworden besloten te hebben tot zandwinning uit hel Braassemermeer ten behoeve van het dijklichaam van de nieuwe weg tus sen Leiderdorp en de omgeving van het meer. Hierdoor zouden de hoge transportkosten voor het aanvoeren van zand komen te vervallen. Het zand uit de Braassem kan uit pijp leidingen direct opgespoten worden, waardoor weg- en water transport niet nodig zijn. Hoewel de totstandkoming van de nieuwe weg ook voor de gemeente Alkemade van zeer groot belang is, blijft aan de andere kant toch be zorgdheid bestaan over de toekomst van de tuinderij, die het toch al niet zo gemakkelijk heeft in deze om geving. VOORZICHTIG MET HERDENKING BUCHENWALD 1954 Ons bereikte een circulaire, die ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd en anderen oproept deel te nemen aan een „pelgrimstocht" naar het concentratiekamp Buchenwald van 8 tot 12 April. Zij, die niet mee gaan, worden verzocht adheasie-be- tuigingen te zenden en geld te stu ren. Wij menen er echter goed aan te doen, te waarschuwen tegen deze tocht, omdat het geheel sterk schijn wekt een verkapte communi tische actie te zijn. De laatste jaren hebben bewezen dat de communisten sterk zijn in deze acties en dat zij namen van ar geloze adhaesie-betuigers later mis bruikten voor hun eigen propaganda. Men zij dus gewaarschuwd. OP DE FIETS NAAR LOURDES. Teneinde de Katholieke trekkers van Nederland in de gelegenheid te stellen in het Mariajaar een fietstocht naar Lourdes te maken, heeft de Ka tholieke vacantiehuizen- en jeugdher bergencentrale in Nederland plannen in voorbereiding om een „Lourdes- route" uit te stippelen. Gedacht wordt aan een tocht, wel ke op elke 80 K.M. een pleisterplaats, t.w. een jeugdherberg heeft, de zeer zware trajecten zullen per trein moe ten worden afgelegd. In de route- opgave zal nauwkeurig worden ver meld, welke gedeelten men per trein dient te reizen en welke kosten hier aan verbonden zijn. Het uitstippelen van de jeugdorganisaties ligt. lijk met het organiseren van een ge meenschappelijke tocht. De K.V.C. meent, dat dit meer op het terrein van de jugdorganisaties ligt. RAADSLID HEEFT GEEN TELEFOON NODIG. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het besluit van de gemeente raad van Zeist, om aan de raadsleden een tegemoetkoming te verstrekken in de kosten van telefoonaansluiting niet goedgekeurd. Zij achten voor een juiste vervul ling van het raadslidmaatschap deze aansluiting niet dringend nodig. B. en W. stellen thans voor het betreffende raadsbesluit in te trek ken, doch zouden het presentiegeld van de raadsleden verhoogd willen zien van 8 op 10 voor een raads zitting en van van 4 op 5 voor een coram issie vergadering DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 15) „Voor deze en de volgende dag". Hy sloot de deur achter de admini strateur, die zich uitputte in veront schuldigingen, dat hij genoodzaakt was geweest een der gasten lastig te rallen. Cullingwood plofte op een stoel neer, voelde, hoe zijn hart nog steeds onrustig sloeg. ..Het zal je sverkomen", mompelde hij half luid. ,Had die kerel geen geschikter mo- nent kunnen uitkiezen, om de huur ♦p te halen?" Allengs herwon Keith zijn kalmte; ly gevoelde zich in staat, de situatie «bevangen onder het oog te zien. Iet ongelegen bezoek van de admini- trateur had ook zijn goede zyde ge- »ad: Cullingwood was nu tot de rrertuiging gekomen, dat de schuil- flaats, waarover hij tegen advocaat pakton zo gepocht had, in werkelijk heid aan veiligheid eesn massa te rensen overliet Hij bevond zich in jfen logement van East End en wist, dat alle inrichtingen van het soort als Travellers House onder voortdu rende controle van de politie ston den. Met dit feit moest hij terdege rekening houden. De mannen van Scotland Yard hadden met hun in val in de Sun er naast gegrepén, doch niets waarborgde hem, dat ze geen opdracht zouden krijgen, al de logementen in de omgeving na te zoeken. En dan was hij er onherroe pelijk bij! Bovendien: het was een onmoge lijkheid, zich maar steeds op zijn ka mer afgezonderd te houden, het zou terecht de achterdocht van het per soneel gaande maken. En zelfs al was dit niet het geval, dan deden zich andere omstandigheden voor, waar aan hij niet zou kunnen ontkomen. Daar was in de eerste plaats de noodzakelijkheid om te eten. Een tweede factor, van niet minder grote betekenis: zijn kapitaaltje, toch al geslonken door onontbeerlijke uitga ven, had hard aanvulling nodig, hoe dan ook. Hy bezat nog een shilling of. dertig en het eind van dit bezit lag in een zeer naby verschiet. Cullingwood stond op, ijsbeerde door de kamer. Het was een uitge maakte zaak hy moest iets doen. Rustig afwachten, tot de politie hem bfj de jas zou grijpen, was klinkklare nonsens. Iets doen maar wat? Daar begon het gepieker weer. Hij had de achtergehouden brief, zonder twijfel een kostbaar pand, doch hoe kon hij er geld uit kloppen, de hem toekomende negen en negentig pond een kapitaal, waaraan de gedachte alleen hem op dit ogenblik duizelen deed? Mrs. Gabrielle Robinson was in zwijm gevallen, toen hij haar ge sproken had over het epistel aan Eric Carline gericht; niemand praat te hem uit het hoofd, dat zij er de schrijfster van was. Met haar kon hij evenwel niets ibeginnen. Boven dien, de overige vijf brieven waren in het bezit van Madame X Ma dame X, die zich ten onrechte als de rechtstreeks bij de zaak betrok kene had voorgedaan. Waar hing ze uit? Waar haar te zoeken? Het was onbegonnen werk haar in een stad als Londen te willen opsporen. Toen hielden zijn jachtende ge dachten een ogenblik halt bij num mer drie van het trio, advocaat Oak- ton. Die schavuit was in elk geval geen X; Cullingv*vod wist waar hij hem te pakken kon krygen. En...." Denken en handelen ditmaal waren beide begrippen synoniem voor Keith Cullingwood. Hij nam zyn hoed. IX Advocaat Oakton zag van zijn pa perassen op, toen miss Todman ge kleed en wel in de tussendeur ver scheen en informeerde, of haar dien sten nog langer nodig waren. Oakton raadpleegde de klok boven zijn bu- reau-ministre, constateerde dat het over vijven was, en gaf het rr.eisie met het wuiven van de hand haar congé. „Voor vandaag is het welletjes ge weest, Evelyn. Een prettige avond". Hij ging voort m t zijn arbeid. Enige minuten later ging niet de tussendeur maar die van het kantoor open. Ongeduldig hief Oakton het hoofd op. Hij verwachtte miss Fad- man te zullen zien, die, haar ge woonte getrouw, natuurlijk weer het een of ander vergeten was. Doch hy zag geen Evelyn. Wel een jonge man, die nonchalant tegen de deurpost ge leund stond. „Elk schot is geen eendvogel, wat jij, Oakton?" grinnikte hij. „Op Gla- mis Road zat het je niet glad. Er viel tenminste beroerd weinig voor Scot land Yard te schieten". „Wie iben jij?" deed de advocaat uit de hoogte. „En waar ontleen je het recht aan, zo maar mijn kantoor binnen te dringen?" „Ik ben Sidney Seymour". „Als het om mijn advies te doen is en je hebt er niet buitengewoon veel haast mee, kom dan morgenoch tend om half tien terug. Op het ogenblik heb ik het erg druk." „Mijn geval is een spoedgeval." Cullingwood sloot de deur en kwam naar voren. „Laten we elkaar geen knollen voor citroenen verkopen, Oakton! Een half uur nadat ik je uit I de Sun Inn opgebeld had, ging ik naar beneden, om een pakje sigaret- j ten in te slaan. Op het zelfde ogen blik werd een wagonlading detecti- ves gelost, die direct het logement van onder tot boven begonnen te doorzoeken naar zekere Sidney Sey mour. Hoe ik het gelapt heb, begrijp ik eigenlijk zelf nog niet maar het lukte me nog net op het nippertje de benen te nemen." „Drommels, nu gaat me een licht op!" knikte Oakton. „Toen ik in de Sun Inn kwam werd me gezegd, dat je er niet was, ofschoon je beloofd had, mijn bezoek af te wachten. Welzo; heeft Scotland Yard je by na bij de kladden gehad? Wie zou je die aardigheid geflikt hebben?" Keith slikte met een stalen gezicht het smoegje van de advocaat en haalde de schouders op. „Daar heb ik mijn eigen opinie over, Oakton. Enfin, ik ontsprong de dans daar komt het voor me op aan. Natuur lijk is daarmee niet gezegd, dat ik een volgende keer weer zo'n geluk zal hebben. In ieder geval", Culling wood maakte een luchtig gebaar, „ben ik er in geslaagd, je te berei ken. Wil je me in dit zaakje bij staan?" „Dat zal er van afhangen. Begin maar eens met de toedracht uit te leggen." Cullingwood draaide zijn armstoel zó, dat hij de advocaat onafgebro ken in het oog had. Vóór alles wiide hij zich een oordeel over Oakton's handen vormen. Deze keer moest hij wel op handen afgaan, omdat hij eer- advocaat voor zich had, en zo iemand wist zijn gezicht te goed in bedwang te houd-en, dan dat hij er iets uit zou kunnen afleiden. Terwijl hij een sigaret opdiepte en haar langzaam aanstak, nam Keith zijn vis-a-vis nauwkeurig op. Oakton's handen waren groot, dik, week, op het paf ferige af. Zijn vingers stonden enigszins krom, alsof ze niets liever deden dan in geld graaien. Gunstig kon Cullingwood's oordeel, al was zijn observatie maar vluchtig ge weest, niet luiden. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6