Kernreactor gaat SS millioen kosten Overheidspensioenen met 5 pet verhoogd Glazenwasser weggeduwd Den Haag en Delft worstelen met tekort aan electriciteit Geld losgekregen op een orderbrief voor naamgenoot Op pakje sigaretten van fl.- verdient fabrikant 18 centen 79 Hongaartjes namen te Venlo afscheid van Nederland VIRJDAG 5 MAART 1954 i" DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het Rijk stelt zich voor, dit jaar een bjjdrage van 8,5 millioen gulden te verlenen aan de bouw van een kernreactor in ons land. De totale kosten van de bouw van een derge lijke proefreactor, waarmee men in de eerste plaats de problemen van een economisch verantwoordde om zetting van atoomenergie wil besta millioen, ter beschikking zal moeten stellen. De voorbereidende plannen zijn gemaakt door de stichting voor fun damenteel onderzoek van de materie, aan welke stichting het Nederlandse bedrijfsleven gedurende drie jaar 'n bedrag van 400.000 gulden per jaar zal geven als bijdrage in de exploi- deren, worden thans geschat op on- I tatiekosten. Ook de KEMA te Arn- geveer 28 millioen gulden. Een groot' hem heeft reeds belangrijke steun deel van dit bedrag is nodig "voor de aankoop van zwaar water. De bouw van de reactor zal onge veer drie jaar vergen. Voor het eer ste jaar zal naar schatting 17 mil lioen moeten worden besteed. Het is nu met de voorbereidingen zover gekomen, dat men met de bouw zal kunnen gaan beginnen en dat dus het Rijk zijn toegezegde bijdrage van de helft van de bedrag, zijnde 8,5 Reglement van Orde Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren z.h.st. aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het te Rome op 4 November 1950 ondertekende ver drag tot bescherming van de Rech ten van de Mens en de fundamente le vrijheden, alsmede van het te Pa rijs op 20 Maart 1952 ondertekende protocol bij dat verdrag. Aan de orde is daarna het voorstel van de heer Romme c.s. tot wijziging van het Reglement van Orde. De herziening van het reglement is noodzakelijk in verband met de wij ziging van de Grondwet op het stuk van de buitenlandse betrekkingen, waartoe de Staten-Generaal in '52 zijn overgegaan. De Eerste Kamer heeft enige weken geleden haar reg lement van orde daaraan aangepast. Thans was het de beurt van de Twee de Kamer. De Kamer kon zich in grote trekken verenigen met de voorstellen, die de .heren Romme, Oud en Tilanus hadden opgesteld. Na een juridisch debat. De Tweede Kamer heeft gistermid dag na een juridisch debat, waaraan werd deelgenomen door de heren Burger (Arb.), Bruins Slot (A.R.) Lemaire (K.N.P.), Haken (C.P.N.), Romme (K.V.P.), Tilanus (C.H.) en Oud (V.VJD.) een amendement-Bur ger aangenomen met 42 stemmen voor en 19 stemmen tegen. Daarin werd, in overeenstemming met het gewijzigde reglement van orde van de Eerste Kamer, bepaald: „Zodra op enig tijdstip, voordat de Kamer heeft verklaard geen uit spraak te verlangen, tenminste een vijfde van het grbndwettèlijk' aan tal leden der Kamer de wens te ken nen geeft, dat een haar overgelegde overeenkomst aan de uitspraak der Staten-Generaal zal worden onder worpen, kan een voorstel, om te ver klaren,. dat geen uitspraak wordt verlangd, niet meer worden gedaan. Zulk een voorstel kan, zo het op dat tijdstip bereids was gedaan, niet in behandeling komen. Het wordt, zo het reeds in behandeling is, als ver vallen beschouwd". Tegen het amendement-Burger stemden de K-V.P.-fractie, de libera len en de heer Tilanus. Vóór stem den de socialisten, de A.R., de K.N. P., de C.P.N. en de Staatkundig-Ge reformeerden. Het voorstel tot wij ziging werd daarna z.h.st. aangeno men. R.K. PAEDAGOGISCHE VERENIGING. In een gisteravond gehquden bij eenkomst in het Sint Willibrordusge- sticht te Den Haag is besloten tot heroprichting der afdeling Zuid-Hol-; land der Kath. Paedagogische Ver eniging. De vergadering werd bij gewoond door deskundigen uit het kleuter-, het lager-, het kweekschool- en het nijverheidsonderwijs en het ouitengewoon lager onderwijs, uit onderwijsinspectie en de kinderbe scherming. Het bestuur zal gevormd worden door de heer Z. A. W. H. Bar- ten, voorzitter, zuster Veronique, penningmeesteresse, en de heer A. A. E. van Driel, secretaris. Na uitvoerige gedachtenwisseling over de huidige paedagogïsoh-didac- tische situatie werd in beginsel tot verscheidene initiatieven besloten, o.a. op het gebied der kadervorming op didactisch en paedagogisch ter rein, het aansluitingsprobleem kleu terschool-lagere school, paedagogi sche facetten der kinderbescherming, de samenhang tussen persoonlijk heidsvorming en sociale vorming, het vakonderwijs, het nijverheidsonder wijs alsmede katholieke paedagogi sche centra. verleend aan het kern-energetisch onderzoek. Voor het beschikbaar stellen van de genoemde rijksbijdrage is giste ren een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Hotelprijzen in het buitenland 25% hoger Tussen de grote hotels in Amster dam bestaat geen onderlinge over eenkomst over het niveau van de kamerprijzen. Hoewel de prijzen in het buitenland ongeveer 25 hoger liggen dan hier acht de directie een verdere verhoging voor hotel „l'Eu- rope" uit den boze. Het moet voor de buitenlanders een attractie blijven hier goed en goedkoop te kunnen wonen. Dit werd medegedeeld in de jaar vergadering van de N.V. Hotelexploi tatie maatschappij „TEurope" te Amsterdam. Reis naar Amerika Prins Bernhard in geducht gezelschap Prins Bernhard, die Donderdag middag te Parijs aankwam, heeft om 17.30 uur zijn reis naar Amerika voortgezet in een Amerikaans mili tair vliegtuig. Zijn medereiziger is de Griekse mi nister van defensie, Canello Foelos, die op het Pentagon besprekingen zal voeren over de middelen om de tech nische uitrusting van het Griekse le ger te verbeteren en de mogelijkheid om het aantal troepen te verminde ren. PROF. VAN DEN BRINK DIRECTEUR AMST. BANK. Aandeelhouders ^van de Amsterd. BankIncasso Bank hebben in de gisteren gehouden jaarvergadering afscheid genomen van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, als directeur der venn. en tot zijn opvolger benoemd de oud- minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, tot dusver algemeen adviseur en comr missaris der venn. Prof. dr. Verrijn Stuart, die op I Jan. 1940 tot de directie van de Am- sterdamsche Bank toetrad, heeft zich nu, bij het bereiken van de 60- jarige leeftijd uit de praktijk van het bankwezen teruggetrokken en zal voortaan meer theoretisch in de eco nomie werkzaam zijn, overeenkom stig zijn wetenschappelijke carrière. Ook toelagen Kindertoeslagwet Met algemene instemming heeft de Tweede Kamer de wetsontwerpen aanvaard tot verhoging der over heidspensioenen met 5 pet. in ver band met de huurverhoging en de opheffing der consumptiebeperking met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari j.l. Ook de kindertoeslagwet voor ge- pensionneerden wordt gewijzigd en de toelagen met 5 pet. verhoogd. Minister Bèel deed de toezegging, dat op zeer korte termijn een wets voorstel te wachten is tot verhoging der pensioenen der zgn. oud-gepen- sionneerden van vóór 1 Januari 1947, die met hun kleine pensioenen vaak in grote nood verkeren. De heer Beernink (CH) had, ge steund door WD en KVP, 'n aman- dement ingediend, om de zgn. ker- Een 23-jarige glazenwasser, die in de Stolwijkstraat te Amsterdam op zijn ladder stond en de ruiten van de 3e etage lapte, heeft Woemd00- middag enkele benauwde ogenblik ken beleefd. kelijke pensioenen onder de werking der toeslagwet voor r-Pensionmeer- den te brengen. Minister Beel wees er op, dat de kerkelijke pensioenen bij afzonder lijke Koninklijke besluiten krachtens de Grondwet en niet bij de wet wor den vastgesteld. De minister wacht op korte termijn t.a.v. deze categorie gepensionneerden het rapport der staatscommissie-Van Poelje af. "Zou dit niet spoedig komen, dan zou mi nister Beel, samen met minister J. v. d. Kieft, een Koninklijk Besluit bevorderen, om tegemoet te komen aan de eveneens in noodverkerende kerkelijk gepensionneerden. Daar om ontried hij ten sterkste 't amen dement Beernink. Een deel der Kamer wilde de goe de wil en de toezegging van de mi nister honoreren en kwam terug van zijn voornemen het amendement te steunen, dat tenslotte verworpen werd met 46 tegen 26 stemmen. BOS SCHAP INGESTELD In het Staatsblad is een Konink lijk Besluit gepubliceerd, waarbij een bedrijfschap voor de bosbouw en houtteelt, Bos schap genaamd, wordt ingesteld. De instelling van dit twee de bedrijfschap volgt het eerste het landbouwschap, dat bij Koninklijk Besluit van 16 Februari in het leven werd geroepen, op de voet. De zetel van het Bosschap is in Den Haag. Blijkens het Koninklijk Besluit kunnen overheidsonderne- mingen op het gebied van de bos bouw en houtteelt buiten het be drijfschap blijven, maar de ministe riële beslissing hierover kan slechts genomen worden, nadat de Sociale Economische Raad en het bestuur van het bedrijfschap zijn gehoord. Het Bosschap heeft als orgaan voor de sociale aangelegenheden een hoofdafdeling Sociale Zaken, waar van de samenstelling door het be stuur zodanig dient te worden gere geld, 'dat evenveel vertegenwoordi gers van werknemers als werkgevers er zitting in hebben. BESPREKINGEN OVER GAROEDA LOPEN VAST. „Bij de besprekingen tussen de ver tegenwoordigers van de K.L.M. en vertegenwoordigers van de Indonesi sche regering, over de nationalisatie van de Garoeda Indonesian Airways, zijn zoveel moeilijkheden gerezen, dat zij dreigen vast te lopen". Dit deelde een woordvoerder van de Indonesische delegatie in Djakar ta mee. Hij voegde hieraan toe dat de In donesische regering elk ogenblik unilateraal de huidige overeenkomst met de K.L.M. kan opzeggen „daar deze overeenkomst valt onder de ca tegorie van een normaal handelscon- tract met een buitenlandse onderne ming". Bheumatischfl Pijnen slopen Uw krachten- Maar neten ook li op Uw humeur en gestel Laat dat toch nief zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewan den trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping vyn onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee beho ren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie) Herstel kan nog wel even duuren Ongeveer 10 van de Haagse be- -ii ueieeiu. De bewoner van de 4e etage, tot volking heeft gisteravond gezellig waar de top van de ladder reikte, u>' «-*•* was van mening, dat door. de ladder dè verf van de vensterbank werd be schadigd. Hij heeft de ladder, met glazenwasser, opzij gedrukt. Door formato'rënhuisj e "uit"ëfkaar"en ~des het inslaan van een ruitje kon de glazenwasser zich nog juist vastgrij pen en zijn evenwicht bewaren; hij raakte 'echter zo overstuur, dat hij zijn werk moest staken. bij het licht van een kaarsje over dacht hoe afhankelijk de moderne mens toch wel van de techniek is. Gistermorgen sprong een trans avonds zat men triest te zamen in het donker en hadden velen hun broodmaaltijden urenlang moeten uitstellen, omdat de bakkers door de stagnatie niet konden bakken. Voorletterverschil „slordigheid" De officier van Jusitie bij de Rot terdamse rechtbank eiste gistermid dag tegen de 63-jarige commissionnair v. d. S. uit Rotterdam een gevange nisstraf van een jaar en drie maan den. Volgens de dagvaarding zou ver dachte met een Franse orderbrief „Grediet Lyonnais" die verkeerd bij hem bezorgd was hij was n.l. be stemd voor een zekere B. v. d. S. bij de Nederlandse Handelmaatschap pij, geld hebben losgekregen ten be drage van ongeveer 6000. Toen bezwaar werd gemaakt tegen „Verminderbelasting" Ie?df™geiSkheM «n Sn%Z'e De fiscale overbelasting van de Nederlandse sigarettenindustrie, is het duidelijkst te demonstreren in het feit, dat een doosje sigaretten van 20 stuks, dat voor 1,in de win kel wordt verkocht, voor de fabri kant betekenf een opbrengst van 18 cent. Hierin is dan begrepen 15 pet hari- delskortingen. Het is duidelijk, dat op deze basis niet rendabel kan wor den gefabriceerd. Dit stellen enige leden van de Eerste Kamer vast in het voorlopig verslag over de begroting van Econ. Zaken. Door de fiscale overbelasting 1«- rendement. Het verkrijgen van een vergrote omzet leidt uiteraard tot een felle concurrentie. In het kader van de Benelux is de accijns van sigaretten vastgesteld op 62 pet., maar de regeling van de om zetbelasting is in België aanzienlijk gunstiger dan in Nederland. Minister Zijlstra wordt door deze Kamerleden de vraag gesteld, of hy wil bevorderen, dat de sigarettenin dustrie inderdaad op korte termen minder onredelijk zal worden belast en wel door toepassing van de aan- het verschil in voorletters schoof verdachte dit op slordigheid. Verder gaf hij namen op van zaken in Ca sablanca, allemaal volgens het brief je dat bestemd was voor B. v. d. S., en zei, geld van die firma's te kun nen vorderen, voor commissieloon. Toevallige omstandigheid In zijn requisitoir noemde de offi cier het een hoogst ernstig feit, en zei, dat het onverantwoordelijk was, dat deze figuur nog op vrije voeten liep. Hij eiste dan ook onmiddellijke inhechtenisneming. De raadsman van verdachte pleitte clementie, op grond van het feit, dat het initiatief niet van verdachte zelf is uitgegaan, maar dat het briefje toevallig verkeerd by hem werd be zorgd. Wanneer hij weer de beschik king over geld had, wilde hij het ont vreemde bedrag aan de Nederlandse Handelmaatschappij retourneren, al dus pleiter. Om vlucht te voorkomen Hierna stond terecht de compag non van v. d. S., de 35-jarige A. S. uit Schiedam. Hem was medeplich tigheid ten laste gelegd. Ook tegen hem eiste de officier van Justitie een jaar en drie maan den gevangenisstraf alsmede onmid dellijke gevangenneming om even tuele vlucht naar het buitenland of herhaling van het misdrijf te voorko men. Nadat de rechtbank in d'e raadka mer was geweest, werd inderdaad de onmiddellijke gevangenneming ge last. De raadsman van S. was. van me- Politie-jeeps en omroep wagens gin gen in de middaguren door de stroomloze straten en adviseerden de bevolking kaarsen te kopen, daar zij de avond zonder electriciteit zou den moeten doorbrengen. „Exodus" De binnenstad had echter al vry spoedig weer licht en daarheen ont stond in de loop van de avonduren een grote trek van de in duisternis gehulde buurten. Delft, dat vanuit Den Haag elec triciteit betrekt, was een weinig ge lukkiger dan het Haagse Benoorden- houtkwartier, Spoorwijk en Laak kwartier, want de Delftenaren had den voor 50 stroom. De gemeente had echter laten weten, dat zij op de medewerking van geheel Delft re kende; niemand mocht strijkijzers, electrische kacheltjes e.d. gebruiken. Wanneer men dat toch deed, dan zou de gemeente zich genoodzaakt zien tot gedeeltelijke afsluitin| over te gaan. Inmiddels is men met man en macht bezig de schade te herstellen en het Haagse net weer geheel op gang te brengen, maar voordat alles weer geheel normaal is, zullen nog wel enkele daagjes voorby gaan. En nu weer terug naar de barakken In de kale vertrekken, waarin de Nederlandse douane de internationale reizigers bij het grensstation Venlo aan een meer of meer uitgebreid on derzoek onderwerpt, hebben gister avond 79 Hongaarse burgertjes af scheid genomen van Nederland, dat hun drie maanden in een andere we reld had laten leven dan in die van de barakken in Duitsland en Oosten rijk, waar hun ouders of alleen maar hun vader of hun moeder thans ver toeven. Gastvrije pleegouders in Neder land hebben een traditie hooggehou den. Zij hebben smalle, bleke hon- gerkaken in enkele maanden tijds weten weg te werken en blozende, gevulde wangen te voorschijn weten te toveren. Afscheidstranen Terwijl de Hongaartjes in het visi- tatielokaal lachten en stoeiden en leidsters een waakzaam oog op hen hielden, werden de douane-formali teiten vervuld. Vele pleegmoeders uit Kuermond en Venlo waren voor het afscheid meegekomen; enkelen hunner kregen het te kwaad. Tot op het laatste moment bleven zij hun pleegkinderen met zorgen omringen. Zelfs toen de trein zich in beweging zette, stond nog een pleegmoeder in een coupé met omhelzingen en een niet te stuiten tranenvloed afscheid te nemen van een ruim 2-jarige kleuter, aan wie zy drie maanden haar zorgen had gewijd. Men moest voor haar de coupédeur o.pen houden om haar een onvrij wilige reis naar Duitsland te besparen. Kostbare herinneringen Doch ook vele kinderen konden bij dit afscheid hun tranen niet be dwingen. Vele afspraken voor cor respondentie werden in die laatste hangige wijziging der Wet op de ning, dat zijn cliënt niet medeplieh- Omzetbelasting, waardoor 5 pet. uit- j tig was en vroeg daarom vrijspraak, sluitend bij de fabrikant zou wor- In beide zaken uitspraak over 14 den geheven. 1 dagen. De lonen van „losse" landarbeiders i Tussen de organisaties van werk gevers en werknemers in de land bouw zijn de laatste weken onder handelingen gevoerd over de lonen gedurende het nieuwe contractjaar Mei 1954Mei 1955, In verband met Ioonverhogingen welke in vergelijkbare bedrijfstakken ten plattelande hebben plaats gevon den hebben de in de Stichting, voor de Landbouw samenwerkende organi saties voorgesteld de lonen voor de losse landarbeiders te brengen op 94 cent per uur (excl. pensioenpremie). Sinds het begin van 1954 stond het uurloon voor losse landarbeiders in verband met de 5% loonsverhoging in het grootste deel van het land op 90 cent per uur. Met de verhoging van vier cent per uur schijnt een der werkgeversorganisaties niet accoord te kunnen gaan. Deze organisatie heeft afzonderlijke voorstellen bij het college van Rijksbemiddelaars inge diend. De voorstellen van de vijf overige in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende organisaties schynen by het College van Rijksbemiddelaars een redelyke kans op verwezenlijking te maken. Voor de vaste arbeiders liggen de lonen iets hoger. („Trouw**). Dood door schuld Na aanrijding met dodelijke afloop doorgereden Donderdagmiddag hetft de substi tuut-officier van justitie bij de Bos sche rechtbank, een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maan den en twee jaar ontzetting uit de bevoegdheid om motorvoertuigen te besturen wegens dood door schuld geëist tegen de Waalwijkse fabrikant de K„ die in de avond van 31 Octo ber verleden jaar de gemeente-ont vanger van Waalwijk, de heer Th. Bakkers, heeft aangereden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Het ongeval geschiedde op de Til- burgse weg onder de gemeente Sprang-Capelle. De gemeente-ont vanger fietste in gezelschap van zijn broer in de richting van Kaatsheu vel. Na de aanrijding is De K. doorge reden. Hoewel de bestuurder van de auto enkele borrels en een tweetal glazen bier had gedronken, heeft de officier slechts roekeloos en on voorzichtig rijden ten laste gelegd. Verdachte zei door een tegenligger te zijn verblind geweest. De raadsman meende dat uit de genomen bloedproef te concluderen valt dat zonder meer niet mag wor den aangenomen, dat De K. onder invloed van sterke drank zou heb ben gereden. Door de zeer moeilij ke gesteldheid van de weg ter plaat se en de mogelyke verblinding door een tegenligger, meende de raads man zijn cliënt van schuld te kunnen vrijpleiten. Hy vroeg vrijspraak subs, clementie. Uitspraak over veer tien dagen. BEGRAAFPLAATS VAN BELGISCHE JODEN IN PUTTE. Dezer dagen heeft de „Trechie- stichting" in Antwerpen haar 70-jarig bestaan gevierd. Deze Israëlitische stichting dankt haar naam aan Henri Trechle en beheert in Putte (N.B.) een begraafplaats. Volgens de Joodse ritus is het slechten van graven slechts bij hoge uitzondering toegestaan. Aangezien de Belgische regering deze garantie niet kon geven en in België tevens geen recht van graven in eeuwigdu rend eigendom bestaat, besloten de Belgische Israëlieten naar andere mo gelijkheden uit te zien. Deze moge lijkheid werd gevonden in Neder lands Putte. Daar werden drie grote Israëlitische begraafplaatsen aange legd, waarop thans duizenden Joden rusten. Het kerkhof van de Trechie- stichting te Putte werd in 1931 aan gelegd. De stoffelijke overschotten van vele Joden werden van het kerk hof „Kiel" bij Antwerpen naar Putte overgebracht en later werd ook het stoffelijk overschot van Henri Tre- chie in Putte herbegraven. Ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de Trechiestichting werd Zondag j.l. een krans gelegd op zijn graf. GLADIOLENTEELT IN ZEELAND. Reeds enkele jaren is er in enkele delen van Zeeland belangstelling voor de gladiolenteelt. Een centrum hiervan is Waarde, waar het vorig jaar de grond weliswaar werd ge ïnundeerd, maar hier heeft men toch onlangs een coöp. gladiolentelersver eniging opgericht. Op Walcheren is een commissie gevormd die de mogelijkheden ten aanzien van de gladiolenteelt op Walcheren zal gaan onderzoeken. („Troüw"). ogenblikken gemaakt. De nieuwe kleren, of het echte horloge, dat ou dere jongens vol trots toonden, zal nog lange tijd als een kostbare her innering in het kamp worden gedra gen. De 13-jarige Robert Eberhard had nog wat anders te tonen. Een uitste kende puntenlijst van zijn leertyd aan de voorbereidingsschool van het Roermondse Bisschoppeijk college. Roland wist zich niets meer te her inneren van Hongarije, dat hij op 4-jarige leeftijd verliet. Na allerlei omzwervingen woont hij thans met zijn moeder in het kamp Dachau en zijn vriendje vertelde niet minder trots dat hij in de kerk van het kleine Limburgse dorpje Azenray en col lecte voor de stichting „Hulp-actie Hongarye" had mogen houden. On der auspiciën van deze stichting is de kindervacantie gehouden. De op brengst was 177 geweest, de hoog ste, die sinds lang in het kerkje was verkregen. President Coty komt naar Nederland Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zullen president Coty van Frankrijk en madame Coty dit jaar een offcieël bezoek aan Nederland brengen. Waarschijnlijk zal dit ge schieden in de loop van de maand Juni of Juli. Met nadruk vraagt het Tweede-Ka merlid, de heer F. van Vliet (K.V.P.), minister ir. C. Staf, waarom de al herhaaldelijk op korte termijn in uit zicht gestelde algemene maatregel van bestuur betreffende de kostwin nersvergoedingsregeling nog altijd niet is verschenen. Hij vraagt een positieve medede ling omtrent het tijdstip, waarop de verschijning daarvan kan» worden te gemoet gezien en wil weten, of aan de nieuwe regeling en oz ja tot welke datum terugwerkende kracht zal worden verleend. Gevoelige straffen dierenmishandeling Verdrinkings- en dorstkwelling Voor de Dordtse politierechter heb ben Donderdagmiddag enkele ver dachten terecht gestaan, aan wie dierenmishandeling ten laste was gelegd. Overeenkomstig de eis, werd de 43-jarige fabrieksarbeider M., wonen de te Zwijndrecht, veroordeeld tot zes wekén gevangenistsraf, omdat hij op kwellende wijze zou hebben ge tracht een hond te verdrinken. Hij zou op 19 Februari jl. een hond, met een touw aan een zak met stenen gebonden, in de rivier heb ben gegooid. De zak was niet diep genoeg in het water terecht gekomen, zodat de kop van de hond nog net bo ven water bleef. De man had dit ge zien, maar zou geen hand hebben uit gestoken om de hond uit zijn lijden te verlossen. Zonder drinkwater. Een veehouder uit Dalem, de 78-ja- rige de G. zou paarden tot aan de buik in het water hebben laten staan. Toen hij door de politie gewaar schuwd was, zou hij nog een nacht hebben gewacht voor hij maatregelen had genomen,. Een veehouder uit Numansdorp, de 57-jarige B., zou we ken lang een paard op een kaal gras land hebben laten staan en het, zelfs toen het begon te vriezen, niet van drinkwater hebben voorzien. De politierechter veroordeelde G. tot 150,boete subs. 30 dagen ea een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. De veehouder B. kreeg 14 da gen voorwaardelijk en ƒ30,— boete subs. 10 dagen. ïdaby wart 560 qAam Op 21 December vorig jaar werd in het kamphospitaal van de Iron Ore Company of Canada in Seven Islands in Noord-Que- bec een baby geboren, die slechts 560 gram woog, meldt de „Volks krant". De ouders, een Frans-Ca- nadese vrachtrijder, Alexandre Savoie en zijn 23-jarige vrouw, vroegen de dokter het kind on middellijk de nooddoop toe te dienen. Dank zij een aantal ge lukkige factoren en goede medi sche verzorging weegt het kind thans ruim 1800 gram, wordt steeds sterker en is volkomen normaal en'gezond. Als het kind vijf pond weegt, mag het uit de incubator en kunnen de ouders het mee naar huis nemen. Vol gens de dokter, dr. Marchildon, een vroegere legerarts, kent de medische geschiedenis slechts twee lichtere babys, die in het leven zijn gebleven, een baby van iets minder dan 400 gram in Engeland en een uit India, die bij de geboorte 450 gram woog. De Canadese baby had slechts drie percent kans om in het leven te blijven en dr. Mar childon is ervan overtuigd, dat dit gelukkige feit in de interna tionale medische annalen zal worden vastgelegd. De eerste voedingen werden de baby met een oogdruppelaar om de twee uur toegediend, zij duurden tel kens een half uur.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5