S)e ftzidóeSoti/fccmt Generaal Naguib is nu weer president van Egypte I Grote verzoendag Nasser blijft echter eerste minister Trein reed ravijn in Djakarta dreigt met represailles Toestand van de Paus Islamieten tegen communistische tendenzen Rhee dreigt opnieuw In Syrië is de strijd beslecht Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 1 MAART 1954 45ste JAARGANG. No. 13131 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1951 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" DUBBELE VERJAARDAG Paus!" klonk in het najaar van 1952 de stem van een Amerikaanse journalist over een der pleinen van Rome en toen Pius XII verrast op keek, werden zijn' ogen verblind door het blitzlicht van een camera; de journalist had zijn plaatje! Pius XII glimlachte over de vrij postigheid, liet de jonge Amerikaan knielen en gaf hem zijn zegen. Deze moment-opname uit het rijke leven van- Pius XII geeft wellicht een scherpe schets van de 360e op volger van Petrus, die morgen, naast zijn 78e verjaardag tevens het feit hoopt te vieren dat hij 15 jaar gele den tot Paus gekozen werd. 2 Maart 1939 was voor kardinaal Pacelli geen dag van triomf, maar een dag' van zelfverloochening. Met zijn jarenlange ervaring in de pau selijke diplomatie wist hij, dat een schrikwekkende wereldbrand de aar de bedreigde en dat, menselijk ge sproken, de lont het kruitvat zou be reiken. wacht. Hij had zich niet op deze beslissing kunnen voorbereiden, want niemand ook hij zelf niet had vermoed, dat kardinaal Pacelli tot de hoogste aardse waardigheid ge roepen zou worden. Toen de oudste kardinaal hem vroeg óf hij zijn uit verkiezing aanvaardde, aarzelde kar dinaal Pacelli enkele seconden; toen nam hij de last van het leiderschap op zich. Het door de H. Geest geleide Con claaf had moeilijk een betere keuze kunnen doen. De plaats van Pius XI werd ingenomen door een man, be giftigd met een zo uitzonderlijk be gaafd verstand, en met een' hart zo brandend van liefde voor zijn mede mensen, dat de harmonie van hart en geest bijna te gaaf is voor een mens. f\E WERELDBRAND kwam en te midden van de verschroeiende Zo'n familietwist komt in de beste revoluties voor Generaal Mohammed Naguib, die Donderdag jl. werd gedwongen af te treden als president en premier van Egypte, is Zaterdag in zijn waardig heid als president hersteld. Luitenant-kolonel Abdel Nasser, die na het aftreden van Naguib pre mier werd, zal deze post behouden en hoofd van de revolutionnaire raad zijn. In een communiqué, dat Zondagochtend vroeg door de revolutionnaire raad werd uitgegeven, is medegedeeld, dat generaal Naguib er mee inge stemd heeft „het ambt van president der Egyptische parlementaire repu bliek weer op zich te nemen". Een woordvoerder van de revolutionnaire raad verklaarde, dat Naguib staatshoofd zal zijn, met een Congres van de revolutionnaire raad en de raad van ministers als besturend lichaam tot het herstel van het normale (constitutionele) politieke leven. ALLES IS VERGETEN EN VERGEVEN Wat er allemaal precies gebeurd is, valt moeilijk na te gaan, maar het heeft er veel van weg, dat men het op een accoordje gegooid heeft. President Naguib gaf een verkla ring uit, waarin hij zegt: „Ik trad slechts af om de weg voor mijn broeders, de leden van de re volutionnaire raad, vrij te ma ken en hun de gelegenheid te ge ven te werken voor de verwezenlij king van de beginseleh der revolutie en voor het uit het land gooien van een vijand, die nog steeds weder rechtelijk een deel van ons land be zet houdt". De revolutionnaire raad verklaar de, dat hij generaal Naguib had ver zocht het presidentschap weer te aanvaarden „teneinde het volk te verenigen en tegemoet te komen aan zijn wensen". In de verklaring, waarin Naguibs aanvaarding bekend wordt gemaakt. vlammen stond Pius XII, wiens hart Zegt de raad: „Het volk heeft zijn ge weende bij iedere nieuwe ramp, doch wiens grote geest altijd wegen wist te vinden om de lijdende mensheid te hulp te komen, als een figuur die weldra erkenning en waardering ge noot tot ver (buiten de kring van de Kerk van Christus. Onaangetast heeft hij thans 15 jaar tussen het verterende vuur van de wereldhaat gestaan en hij is een toe vlucht geworden voor de wanhopige mensheid. Dag en nacht zwoegde hij om zijn bijna bovenmenselijke taak te volbrengen; hij werd Vredevorst, doch daarnaast een der grootste lera ren, die onze Kerk kent. En ondanks de hoogte waartoe hij gestegen is, kan hij glimlachen over de vrijpostigheid van een jonge Ame: rikaan. geest en hart betaald met zijn gezondheid; hij torst het leed van millioenen en is de inspirerende raadgever in talloze problemen, doch sinds enkele weken leeft de wereld in angstige Spanning en volgt de be richten, die vanuit het Vaticaan de mensheid bereiken. Pius X33 heeft de wereld gegeven wat hij had en ten- Slotte heeft zijn lichaam de last niet meer kunnen torsen. Op de dag van morgen past geen schetterende fanfare; wij kunnen slechts overtuigd van onze eigen zwakheid, God smeken dat Hij de wereld zijn grote Plaatsvervanger nog enige tijd wil laten behouden, omdat het roerige scheepje van Zijn Kerk hier op aarde de zachte, doch kundige stuürmanshand van Pius XII zo node missen kan. voelens geopenbaard. Moge wat ook de omstandigheden van de jongste ontwikkkelingen zijn, vergevensge zindheid alle harten vervullen en alles vergeten worden, behalve dit ene, dat het land verheven nationale belangen heeft en op de kortst moge lijke manier een gezond democra tisch leven moet hebben". HET VOLK WUIFDE HEM TERUG Deze wel zeer wonderlijke wen ding schijnt te danken te zijn aan het optreden van enige officieren. Zij begaven zich Zaterdagmorgen Acht mensen zijn Zondag omgeko men en velen werden gewond bij een ongeluk met een kabelspoor op een steile helling tussen Bagnères de Lu- chon en Sperbagnères in de Pyre neeën. Het ongeluk is veroorzaakt door dat de remmen van het treintje wei gerden, waardoor dit in een vijfhon derd meter diep ravijn viel. De trein zat vol skiërs, van wie enkelen uit de ramen zijn gesprongen, waardoor zij tussen de trein en de rotsen wer den vernietigd. Onder de slachtof fers bevinden zich waarschijnlijk een aantal buitenlanders, daar Bagnères de Luchon een van de bekendste win- tersportoorden van de Pyreneeën is. naar de villa waar Naguib was ge ïnterneerd en vroegen hem of hij weer de post van president op zich wilde nemen. Hij scheen er wel oren naar te hebben. Inmiddels versterkte de nieuwe premier Nasser zyn hoofdkwartier in de Abassia-kazerne en zond tanks, artillerie en troepen met machine geweren de straat op. Vooral de ca- valerie-kazerne werd in de gaten ge houden. De radio waarschuwde, dat streng zou worden opgetreden tegen ordeverstoringen. Het telegraafkan toor werd afgezet. Vliegtuigen vlo gen laag over de stad. Een woord voerder verklaarde, dat veertig ca- valerie-officiéren waren gearres teerd wegens een poging tot een staatsgreep. Maar toen het nieuws zich ver spreidde, dat de cavalerie het voor Naguib had opgenomen, ontstonden in de buurt van diens woning spon tane demonstraties. Terwijl de villa nog steeds werd bewaakt, verscheen de generaal, in het bruin gekleed, op het balkon en wuifde de menigte toe. Deze riep „Lang leve Naguib", „Geen revolutie zonder Naguib", „Geen eenheid zonder onze geliefde leider Naguib". In de namiddag werd bekendge maakt, dat een compromis was be reikt. De mensen kwamen de straat op, dol van blijdschap. Ze liepen han denklappend en dansend langs de café's, terwijl automobilisten hun claxons luide lieten toeteren. Zelfs kleine kinderen namen deel aan het carnaval. Zondag werd het feest voortgezet, maar nu ging het wat grimmiger toe. Studenten, die ..Weg met de Re volutionnaire Raad" riepen tracht ten het tuinstad-district binnen te dringen, waar de Amerikaanse en Britse ambassade zijn gevestigd. Er waren vele leden van de onlangs ver boden Mohammedaanse Broeder- sdhap bij. Politie en leger openden het vuur. Veertien betogers werden gewond, een politie-luitenant be zweek. Ook in Alexandrië werd ge demonstreerd tegen Nasser en vóór Naguib. Zaterdagavond zeide Naguib tot verslaggevers: „Dif was een familie twist. Allah zij dank is alles weer bijgelegd. Zulke dingen gebeuren in alle revoluties. Ik ben gelukkig en trots op 't vertrouwen, dat mijn volk in mij stelt". NU GAUW NAAR KHARTOEM! De wëer in zijn functie herstelde president van de Egyptische repu bliek gaat vandaag reeds per vlieg tuig naar Khartoem om de opening van het Soedanese parlenjent bij te wonen. Het Indonesische dagblad „Mer- deka" verneemt uit officiële bronnen, dat de Indonesische regering over weegt de verblijfsvergunningen van Nederlanders in Indonesië te verkor ten naar aanleiding van maatregelen van de Nederlandse regering ten aan zien van de verblijfsvergunningen van Indonesiërs in Nederland, zulks overeenkomstig suggesties van voor aanstaande politici in Djakarta. De regering zou tevens de mening gewaagd hebben van sommige parle mentaire kringen, die volgens „Mer- deka" sterke steun aan het voorne men te kennen gaven. Inmiddels wordt gemeld, dat men met de Indonesische waarnemend Hoge Commissaris in Den Haag, Soe- santo Tirtoprodjo (die thans.in Indo nesië vertoeft) overleg gepleegd heeft omtrent de houding van de Neder landse regering ten aanzien van de Indonesische studenten en de „peste rij", die Indonesische studenten zou den hebben te verduren. Naar ..Trouw" verneemt, zou die „pesterij" het feit betreffen, dat de verblijfsvergunningen voor vreemde lingen in verband met voorgenomen administratieve wijzigingen tijdelijk slechts een geldigheidsduur van één maand hebben, waarna ze verlengd moeten worden. Dit geldt uiteraard niet alleen voor Indonesische studen ten maar voor alle vreemdelingen die in Nederl. verblijven. Zodra bedoel de wijzigingen zijn doorgevoerd, zul len de vergunningen weer voor de gebruikelijke periode worden afgege ven. Indien de Indonesische regering hierop bepaalde maatregelen tegen de Nederlanders zou willen baseren, zou den deze maatregelen dus wel van elke grond ontbloot zijn. Alle audiënties gestaakt De Osservatore Romano waar schuwt voor overdreven berichten over de gezondheidstoestand van de Paus. Het blad hekelt zowel optimis tische uitlatingen, die doen door schemeren alsof de Paus reeds zo goed als hersteld is als ook pessimis tische berichten, volgens welke de Heilige. Vader aan de ernstige kwa len lijdt en zeker niet meer herstel len zal. De Osservatore Romano verzoekt een rustige, waardige berichtgeving en voegt eraan toe, dat genezing niet uitgesloten is, zij het dan- na een langdurige rustperiode. Aan dit bericht voegt Radio Va- ticana nog toe, dat alle audiënties zijn stopgezet, ook die aan de beide prosecretarissen, die tot dusverre iedere dag de dringendste kerkelijke bestuursaangelegenheden met de H. Vader bespraken. Grotere volmachten voor kardinalen De kardinalen der Curie hebben een schrijven ontvangen, waarin hun grotere vrijheid van handelen wordt verleend gedurende de ziekte van de Paus. In Rome vermoedt men, dat deze brieven de aanleiding zijn ge weest tot de geruchten, dat de Paus van plan was een consistorie van de kardinalen bijeen te roepen. Terwijl in alle vijfhonderd kerken van Rome een triduum wordt gehou den voor het herstel van paus Pius XII, heeft deze Zaterdag vanaf zijn ziekbed een vastenboodschap gericht aan de parochiegeestelijken van Ro me. „Er is geen andere oplossing voor de mensheid dan de wereld opnieuw te bouwen in de geest van Christus". De Paus drong er bij de priesters op aan zich te voorzien van de hulp van leken voor een omvangrijker aposto laat. Er bestaat thans bijzondere behoef te aan leken-helpers,' die in het open baar kunnen spreken „teneinde zo vele geesten te verlichten en de Kerk Het carnaval viert weer hoogtij Felle demonstratie te Djakarta Een verontwaardigde menigte van vele duizenden Indonesische Islamie ten is gisteren door Djakarta getrok ken uit protest tegen de beledigingen, die in de laatste tijd aan het adres van de Islam en de profeet zijn geuit door „proletarische partijen" onder communistische invloed. De woede van deze Mohamme daanse massademonstratie kwam tot uitbarsting op het Waterlooplein Zuid, waar de betogers voorbij een huis kwamen, waarin een aantal jon gelui de stoet lachend gade sloeg. Het huis werd bestormd, een van de jongelui werd gewond en de rest koos gezwind het hazenpad. Nadat de politie een der demonstranten had aangehouden werd het huls ten twee de male bestormd, vernield en in brand gestoken. Een kapitein van het Indonesische leger die wilde voor komen, dat een belendend perceel zou worden bestormd, werd naar bui ten gesleurd en met stokslagen zo ernstig toegetakeld, dat hij later in een ziekhuis overleed. De demonstratie der Islamieten was op touw gezet door het „contact lichaam voor Islamietische organisa ties" te Djakarta. Op het Koningsplein kwam de me nigte 's morgens bij elkaar en zij groeide weldra uit tot de grootste mensenmassa, die de Indonesische hoofdstad ooit op de been heeft ge bracht. Men schat het' aantal beto gers op 300.000 en boven deze men- te verdedigen tegen aanvallen die senzee wiegden de spandoeken en men in deze tijd zo menigmaal van alle kanten hooTt: op de markt, in kantoren, in fabrieken en op straat", aldus verklaarde de heilige Vader. De Paus drukte er zijn spyt over uit, dat hij dit jaar niet in staat is de parochiegeestelijkheid van Rome persoonlijk toe te spreken. Twee sprekers keerden zich tegen recente uitlatingen van politici, die de Koran en het Islamietische geloof ouderwets hadden genoemd. „Het lijkt wel of de godsdienst niet meer bij de wet wordt beschermd", aldus Ali Alhamidi. „Het Islamietische bloed kookt bij het horen van de be ledigende uitdrukkingen, die onze godsdienst bezoedelen", zei spr. Hij eiste, dat de vier Mohamme daanse ministers zouden aftreden, als de regering geen maatregelen nam tegen dergelijke uitlatingen. Dit ge deelte van de toespraak werd op ver zoek van de menigte herhaald. Het verdere betoog van de sprekers kwam er op neer, dat Indonesië onder geen beding een anti-godsdienstige politiek mag gaan voeren, zoals dat in communistische landen voorkomt. Bij het oversteken van het Bree- plein te Rotterdam is Zaterdag de 50-jarige fietser Van der V. door een autobus gegrepen en gedóbd. De nieuwe Monarch van Oeteldonk toegejuicht In tegenstelling met voorgaande ja ren wapperen thans in het centrum van Oeteldonk de vlaggen van de Oeteldonkse club. De burgerij van dit carnavalsdorp heeft met dit gebaar willen bewijzen, dat zij de nieuwe prins met dezelfde hartelijke gevoe lens tegemoet wenst te treden als zij dit zijn voorganger uit de jongste telg der Aamadeiro-dynastie, de tegen woordige grootvorst van Oeteldonk, heeft gedaan. Voordat de prinselijke hoftrein aan het centraal station van Oeteldonk was aangekomen, zongen en floten de muzikanten van de koninklijke harmonie 's Hertogenbosch de Oetel donkse carnavalsschlagers. Nadat de prins met groot gevolg door de mi nisters van staat en Raad Van ELF hartelijk was begroet en het gebrui kelijke glas champagne was geledigd, konden de muzikinrstrumenten voor de dag worden gehaald, aangezien de stationsklok aanwees, dat de nieuwe Zondagswet hiervoor geen belemme ring meer vormde. Ernstige zaak. Onder gejuich van duizenden deed prins Amadeiro de Zeventiende zijn intocht, de eerste officiële rijtoer van nieuwe prins. Op het stadhuis werd hij door burgemeester Loeff en de leden van de gemeenteraad ont vangen, waarbij de burgemeester en de prins elkaar genoeglijke dagen toewensten. Naar de prins opmerkte, verheugde het hem, dat de burge meester zijn ambtsketen droeg, waar uit men volgens hem zou mogen af leiden, dat het leiding geven aan een volksfeest een ernstige zaak is. In de Casino-schouwburg sprak de prins zijn troonrede uit, waarna de burgervader van Oeteldonk zijn tra ditionele toespraak in Hoog-Oetel- donks hield. Na een revue in carnavalsstijl volg de op de markt de onthulling van het standbeeld van Knillis, de groot ste boer van Oeteldonk en hiermede was het straatcarnaval, dat Dinsdag nacht zal eindigen, in Oeteldonk in gezet. De Zuidkoreaanse president, Syng- man Rhee, heeft op een massabijeen komst te Poesan opnieuw gedreigd, dat Zuid-Korea, desnoods alleen, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. Ter gelegenheid van de 38ste ver jaardag van de Koreaanse onafhanke lijkheidsbeweging zeide hij: „Het bestand van Panmoendjon was een schandelijke overgave en er zal in bloed een prijs voor moeten worden betaald, evenals voor München is ge schied. „Wij hopen, dat onze bondgenoten met ons meemarcheren, maar indien zij zich niet bij ons aansluiten, zul len wij alleen oprukken". Met groot enthousiasme werd Prins Amadeiro XVII aan het station ont vangen: een tijd van dolle pret en feestvieren is voor de Bosschenaren aangebroken. Kardinaal De Jong Toestand verontrustend Van de zijde van het Aartsbisdom wordt vernomen, dat de toestand van Kardinaal De Jong verontrus tend is. Stoornissen van de zijde der ademhaling doen zich voor, die erop wijzen, dat het centraal zenuwstel sel in de ziekte is betrokken. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MAARTSE BUIEN. Veranderlijke bewolking met nu en dan een regen-, sneeuw- of hagelbui. Overwegend mati ge wind uit Westelijke richting. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperatuur enkele graden bo ven het vriespunt. 2 Maart: zon op 7.26; onder 18.20; maan op 6.04; onder 15.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: OSLO sneeuw —8 C STOCKHOLM nevel —2 KOPENHAGEN sneeuw —1 LONDEN onbew. —2 AMSTERDAM regen —1 BRUSSEL sneeuw —1 PARIJS zwaar bew 1 BORDEAUX regenbui 2 GRENOBLE licht bew. 1 NICE licht bew. 5 WARSCHAU geheel bew. —3 BERLIJN regen 1 FRANKFORT zwaar bew. 1 MUNCHEN geheel bew. 1 ZURICH onbew. —1 GENEVE licht bew. 0 LOCARNO zwaar bew. 3 INNSBRUCK sneeuw 0 Attasi is president De strijd om de macht in Syrië wel ke drie dagen heeft geduurd, is ten einde. De 79-jarige Hassem el Atttasi is weer president en Adib Sjisjakli, die in 1951 president werd na een staatsgreep, is op weg naar zijn bal lingschap in Saoedi-Arabië. De nieuwe president, die dat ambt reeds heeft bekleed tot Sjasjakli hem verdreef, is al begonnen met het vor men van een nieuwe regering. Hoewel er dus alle aanleiding is voor de opgewonden bevolking om weer rustig aan het werk te gaan, wordt er in de hoofdstad Damascus gedemonstreerd en gevochten. Het merkwaardige is dat niemand weet wat er precies aan de hand is. Grote mensenmenigten verdrongen zich gis teren voor het radiostation, dat door troepen was omgeven. De militairen openden het vuur op de demonstran ten en de directeur van het radiosta tion werd door een gewapende macht naar buiten gebracht en naar veiliger oorden vervoerd. Niemand schijnt te weten waarom er wordt gedemonstreerd. De stad is vol militairen en tanks patrouille ren door de straten. Zondag zijn er 25 verschillende demonstraties gehou den. Vele malen hebben de militairen het vuur geopend. De nieuwe, president bevindt zich nog in Aleppo. Men verwacht dat hij zich spoedig naar de hoofdstad zal be geven. Dat hij president is geworden is het gevolg van een accoord dat de twee groepen opstandelingen tegen het regiem van Sjisjakli Zaterdag hebben gesloten. De ene groep hield het Noorden van Syrië in haar macht, de andere het Zuiden. De Noordelij ke groep wilde Attasi in zijn oude functie herstellen, de Zuidelijke groep wilde Koezbari als voorlopige president. De Noordelijke groep heeft het gewonnen. Hoewel de opstand ge heel het werk is geweest van mili tairen, zal de nieuwe regering een burgerlijke zijn. Het was van het be gin af de bedoeling dat het leger al leen de staatsgreep zou uitvoeren en dan de macht weer in handen van de politici zou leggen. Het afgelopen wintertje Het KNMI deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie wintermaanden December, Januari en Februari bedraagt te De Bilt 1.8 graden Celsius tegen 2.4 gra den normaal. De winter was dus aan de koude kant, maar de winter van het vorige jaar was met een gemid delde temperatuur van 1.7 graden nog iets kouder. Dit is te wijten aan het feit, dat December ditmaal heeft uitgemunt door zacht weer. In De Bilt waren 49 van de 90 dagen, die'- de drie wintermaanden tellen, aan de warme kant, maar op de overige 41 dagen kwam vaak strenge vorst voor. Temperaturen tot omstreeks 15 graden onder nul zijn gemeten. In De Bilt kwam op 44 dagen vorst voor tegen 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt in dit tijdvak van drie maan den ruim 190, waarvan 100 uren wer den gemeten in het vijf tiendaagse tijdvak van 23 Januari tot en met 6 Februari. Het normale aantal uren zon bedraagt in de drie wintermaan den 171. De hoeveelheid neerslag be droeg te De Bilt 144 mm tegen om streeks 180 mm normaal. Korreltje Ook uit dwaasheden kan men le ring trekken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1