ZWIÏSARUB Bedrijfsleven na 1 Mei strafbaar Broodslijters vragen om sanering en erkenning Ameland uit het ijs verlost Ook in landbouw zwarte lonen F Namaak AI te progressieve P.v.d.A.-er randde Haarlems Damiaatjes aan Wierp tuinman de zeis of was hij geschrokken Meer touristen dan bollen! MODENIEUWS UIT PARIJS VOOR DE A.SZOMER In de greep van het ijs VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Als er geen ondernemingsraad is Minister J. G. Suurhoff heeft ver. klaard, dat de kans groot is, dat een groot deel van het bedrijfsleven na 4 Mei in overtreding zal zijn. Hij wees er op, dat volgens de Wet op de Ondernemingsraden de bedrij ven eigenlijk reeds vóór 4 Mei van het vorig jaar ondernemingsraden hadden moeten vormen. Noodge dwongen is de termijn toen 1 jaar verschoven, maar nog steeds zijn er slechts enkele van deze onderne mingsraden. Wel zijn er in 31 bedrijfstakken bedrijfscommissies gevormd, die tot taak hebben de vorming van- onder nemingsraden voor te bereiden. Het ontbreekt ecfhter aan belangstelling en activiteit, zowel aan de kant van de werknemers als aan de zijde van de werkgevers. Men zal de wet zonder straf kun nen overtreden. Het is immers niet mogelijk de leiding en het personeel van de bedrijven tot een goede sa menwerking te dwingen. Deze woorden sprak de minister bij de installatie van een onderne mingsraad in het bedrijf der Dia mantbewerkers Associatie N.V., een door diamantbewerkers opgericht be drijf. Deze ondernemingsraad is de eerste in de diamantindustrie. Over de taak van de onderne mingsraad zei minister Suurhoff nog dat deze geen klachtenbus van het personeel moet worden. Dit is en blijft de taak van de vakvereniging. Wel dient de ondernemingsraad bij te dragen tot een goede functionne- ring van het bedrijf, door met de leiding mee te overleggen. De minister legde er evenwel de nadruk op dat dit niet betekent dat de ondernemingsraad op de stoel van de ondernemer moet gaan zitten. De laatste beslissing blijft voorbehou den aan de leiding. Burgemeester van Ameland landde op Schiermonnikoog Toen de burgemeester van Ame land na een bezoek aan Friesland per vliegtuig weer naar zijn ambts gebied wilde terugkeren, werd het vliegtuig onderweg door een zware regenbui overvallen. De piloot vond het te riscant om te trachten Ame land te bereiken en maakte een noodlanding boven het eiland Schier monnikoog, waar hij juist boven vloog. De noodlanding verliep zonder- schade voor inzittenden of vliegtuig. Tegen absolute binding Ameland is uit zijn isolement over zee bevrijd. Na een maand door het ijs geblokkeerd te zijn geweest, is de veerboot ..Waddenzee", die de ver binding NesHolwerd onderhoudt, gisternacht uit haar ijskluisters ver lost. Donderdagmiddag om 1 uur is het schip naar Holwerd vertrokken. Het schip had voordat het in diep water kwam, met drijfijs te kampen. De tocht van gewoonlijk één uur, duurde thans 3j-£ uur. Door de lage waterstand kon men Holwerd niet verder dan tot op 1300 meter berei ken. Met een amphibievaartuig kon contact worden verkregen met de vaste wal. De terugtocht kon we gens vergevorder getij niet meer worden ondernomen. Men hoopt dat morgen de bootdienst weer normaal zal zijn. Vliegtuigen hebben gisteivniddag de post nog op het eiland gebracht. De ,Lauwerszee" is eergisteren met een lading veevoer en levens middelen halfweg de route Oostma- hornHolwerd vastgelopen op een bank. De „Ameland", een van de veerboten van Schiermonnikoog, is naar de „Lauwerszee" vertrokken om de niet duurzame levensmiddelen over te nemen en naar de steiger te Nes op Ameland te brengen. Als gevolg van een gunstiger be loning in de industrie en de vlucht uit het agrarische bedrijfsleven, waardoor de werkkrachten schaars worden, komt er van een naleving van de CAO in de landbouw in vele gevallen niets terecht. Vooral in die gebieden, waar werkgelegenheidsob- jecten worden uitgevoerd, zijn de boeren feitelijk genoodzaakt zwarte lonen te betalfen. Dit zei de voorzit ter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, de heer H. L. Ded- den, op de gisteren te Leeuwarden gehouden algemene vergadering van deze organisatie. Hij betoogde, dat er aan deze ongewenste toestand zo spoedig mogelijk een einde moet ko men. Omdat de boer het zwarte deel van dé lonen niet in de boeken kan verantwoorden, lijdt hij op meer dan een wijze schade. Dat zwarte deel kan hij bijvoorbeeld niet „aftrekken" voor de inkomstenbelasting. Het Koninklijk Nederlands Land- bóuwcomité heeft evenwel met in stemming van de Friesche Maatschap pij van Landbouw voorstellen ge daan, die tot verbetering in deze toe stand kunnen leiden en die door het college van Rijksbemiddelaars zul len worden beoordeeld, zo deelde de voorzitter nog mee. De heer Dedden betoogde verder, dat de georgani seerde landbouw te weinig op de hoog te wordt gehouden van de plannen van de overheid inzake de uitbrei- ding van de steden en de aanleg van I wegen en kanalen. Voor deze doel- j einden wordt de laatste jaren zo- j veel cultuurgrond gevraagd, dat het voor de landbouw beangstigend wordt Meer dan tot nog toe zal men er stel ling tegen moeten nemen, dat de overheid maar beslissingen neemt I zonder dat de landbouw er in wordt gekend. Tengevolge van het ruwe weer is gistermiddag in "het Zijpe de kolen bak „Baanhoek". waarop een kraan gemonteerd, gekapseisd en gezon ken. Dit gebeurde ter hoogte van .de tramhaven van Anna Jacobaoolder. Aan boord van de „Baanhoek", die door de motorsleepboot Adriana 2, uit Rotterdam werd gesleept, bevond den zich twee personen. Een hunner is gered door de sleepboot, de an dere door het net in de buurt zijnde m.s. Jan Pieterczoon Coen. De „Baanhoek", eigendom van Vol kers aannemingsbedrijf te Sliedrecht, was met 150 ton kolen onderweg van Dordrecht naar Burghsluis. Het vaar tuig ligt niet gevaarlijk voor de scheepvaart. De Nederlandse bond van brood slijters „Ons Belang" deelt mede, dat deze bond enige tijd geleden een con cept heeft ontworpen van een nieu we verordening sanering bakkersbe drijf en van een nieuw erkennings- leglement. Met de absolute binding, welke thans nog tussen bakker-leve rancier en wederverkoper (brood slijter) bestaat, kan genoemde bond zich niet verenigen. De bij de broodslijters bestaande grieven zijn ter kennis van de be langhebbende instanties gebracht. Verscheidene pogingen zijn door ge noemde bond aangewend om met de Nederlandse bakkerijstichting tot een Belang" opgestelde concepten bespre- bezwaren van de broodslijters, met name ten aanzien van de binding, te gemoet wordt gekomen. Deze pogin gen hebben niet het gewenste effect gesorteerd. Gezamenlijk overleg. De Nederlandse bond van brood slijters „OnsBelang" en de Neder landse bakkerijstichting hebben op Woensdag 11 Februari 1954 in een gecombineerde vergadering besloten de bestaande geschilpunten aan het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten voor te leggen en deze instantie verzocht haar bemiddeling te willen verlenen. Het bedrijfschap zal thans op basis van de door „Ons oplossing te komen, waardoor aan Longkanker door omgang met teer Dr. Ricard Neu'hold, een bekende Oostenrijkse kankerspecialist, heeft verklaard, dat er geen definitieve be wijzen bestaan, dat het roken long kanker veroorzaakt. Hij zeide, dat vooral mensen, die in drukke stra ten .wonen, de ziekte gemakkelijk krijgen, waarbij mannen meer vat baar zijn dan vrouwen. De critiske leeftijd ligt tussen 40 en 60 jaar, in het bijzonder voor schoor steenvegers, machinisten en stokers, vrachtautobestuurders, garagemon teurs en mensen, die met teer om gaan, aldus dr. Neuhold. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. W. L. Schorer te Ritterdam, is ir. F. W. C. Blom te Voorschoten be noemd verklaard, als lid van Provin ciale Staten van Zuid-Holalnd. Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met: kingen voeren met de besturen van „Ons Belang" en de Nederlandse bak kerij stichting. De eerste bespreking is vastgesteld op 17 Maart a.s. Wanneer het bedrijfschap partijen niet zal kunnen verenigen, zal deze aangelegenheid worden voorgelegd aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. De Leo-fanfare te Hilversum heeft veelbelovende plannen om Maandagavond de Oeteldonkse café's af te dweilen, zoals dat in beschaafd Oeteldonks heet. Dit kan, menen de Bossenaren goed gunstig. Dat de Hilversummers er echte over denken hun eigen „zoete lieve Gerritje" mee te nemen, vindt in Oeteldonkse kringen een matiger onthaal. Vooral het VVV windt zich over deze kwestie nogal op. Zij heeft namelijk een exemplaar uit eigen kring de echte na tuurlijk uitgenodigd de laat ste steen te leggen aan de be strating van de Bossche markt. Het Hilversumse namaak-Ger- ritje zou deze bestrating niet ten goede komen, zo meende men. (Misschen omdat men de klin kers dan nodig heeft om haar te stenigen?) De Hilversummers weten ech ter niet van wijken. Tenslqtte is het, „dat gaat naar Den Bosch toe", zo zingen zij terecht. En fin aan leut in ieder geval geen gebrek. De P.v.d.A.-afgevaardigde in de Haarlemse gemeenteraad, Goedee heeft tijdens de gemeenteraad van gisteravond het misnoegen van geheel Haar lem op zijn hals gehaald, toen hij voorstelde het luiden van de historische „Damiaatjes" te vervroegen van negen tot half tien 's avonds naar zeven uur. Sinds 1217 klinken over de oude Spaarnestad vanuit de oude St. Bavo de klanken van de oude klokken, die een herinnering zijn aan de tocht naar Damiate en iedere rechtgeaarde Haarlemmers zou een onvolledige avond hebben, wanneer hij te negen uur 's avonds deze klank zou moeten missen. De P.v.d.A.-man meende, dat het gelui maar storend werkte op concer ten en andere festiviteiten, die op de Markt gehouden worden, en stelde voor om het luiden te vervroegen tot 7 uur. Een storm van verontwaardiging en protest volgde op dit voorstel en ook wethouder Happé toonde zich zeer verstoord. Hij verklaarde zich tot het uiterste te zullen verzetten, maar dat werd van de wethouder niet gevergd, want het voorstel werd in eerste instantie al met grote meerderheid ver worpen. De Ned. uitvoer van pekel- en steur- haring n. Rusland heeft volgens opga ve van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole in 1953 bedragen I 60.360.000 kg. netto ter waarde van ƒ32.810.000 tegen 44.710.000 kg. ter waarde van 25.692.000 in 1952. De verklaringen van twee nauwe lijks boven het getuigenhekje uitko mende 13-jarige jongens, hebben de president van de rechtbank te Am sterdam, mr. H. J. Hutschier, geen oplossing gegeven van de vraag, of de zeis van een maaiende tuinman in het Florapark te Amsterdam-Noord uit woede naar een der jongens was gegooid, of dat het werktuig de jon gen toevallig had getroffen, doordat de man was geschrokken. De 60-jarige tuinman G. W. V. uit Broek in Waterland had zelf ver- In deviezen omgerekend Gedurende een grote reeks van ja ren heeft de bollenhandel zich met gerechtvaardigde trots de grootste deviezenleverancier van Nederland genoemd, maar zoals uit de voorlo pige schattingen over 1953 blijkt, is zij het vorig jaar door het tou risme overwonnen. Niet minder dan 150 millioen gul den zijn het vórig jaar door- buiten landers in Nederland opgemaakt en hét is een verheugend verschijnsel, dat de buitenlandse belangstelling voor Nederland niet alleen stijgend is, maar dat zij procentsgewijze een grote progressie vertoont, dan het tourisme in andere landen. Er kwamen 100.000 Duitsers naar Vraag-de voordelige introductie-verpakking (Advertentie) 1 noemd tot Geheim Kamerheer. Z.H. de Paus heeft prof. dr. J. J. D. Keulers, proost van het Kathe draal Kapittel en professor van het Groot-Seminarie te Roermond, be- Nederland en dat is 100 pet. meer dan in 1952; er kwamen 13 pet. meer Amerikanen en .28 pet. meer Belgen. De watersnood heeft geen merk bare invloed gehad op het tourisme en de maanden Juli en Augustus na men evenals andere jaren weer 't leeuwenaandeel van het tou risme voor hun rekening. Dit jaar zal meer Amerikaans graan dan ooit tevoren in schepen opgeslagen moeten worden. De rege ring heeft bekend gemaakt, dat zij rog 180 schepen van de reservevloot voor de opslag van tarwe zal gebrui ken. Op het ogenbuik gebruikt de regering reeds 150 Liberty-schepen voor de opslag van 28 millioen scher pels tarwe. Verwacht wordt, dat de graanoogst van dit jaar een overschot van 500 millioen schepels zal opleve ren. Vermoedelijk zullen nieuwe silo's en extra schepen slechts 220 millioen schepels kunnen opnemen. De totale graanopslag-capaciteit van de Ver enigde Staten was vorig jaar 7.800 millioen schepels groot. klaard, dat hij was geschrokken, toen de 13-jarige Johan Glas het grasperk overstak en vlak achter de man langs liep, waardoor de zeis uit zijn hand werd gestoten. Veertien dagen gele den had de officier van Justitie, die zeide het verweer van verdachte niet te geloven, tegen V. een week hech tenis voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar en een geld boete van veertig gulden. Hij was van mening, dat de tuinman zich aan de scholieren had geërgerd en de zeis met opzet in de richting van de jon gen had gegooid. Het werktuig had de achillespees van de knaap gei'aakt en doorgesneden, waardoor hij vier weken in het Binnengasthuis moest worden verpleegd. Om na te gaan, of in deze zaak sprake is van drift of toeval, had de president de zaak geschorst, maar ook gisteren besloot de rechtbank de zaak na het horen van de genezen Johan en zijn vriendje Jan Woele aan te houden voor het horen van de ver balisant, die wegens ziekte niet als getuige kon verschijnen. De vraag is thans nog: waarom heeft verdach te tegenover de politie verklaard „Ik heb veel last gehad van de jongens in de grasperken. Toen de jonge Glas indiet perk liep, pakte ik de zeis met beide handen en wierp hem naar de jongen" en waarom zei hij voor de rechtbank, dat hij was geschrok ken en dat de zeis uit zijn hand was gestoten? De zaak wordt Dinsdag 23 Maart a.s. voortgezet. VPRO: „ECHTE" OMROEP. De VPRO heeft zyn 115.000ste lid geboekt. Dit betekent, dat deze om roep thans ingevolge het nieuwe wetsontwerp officieel als omroep kan worden erkend. Het aantal 115.000 is gisteren inmiddels met 278 overschreden. De nieuwe mode-lijn voor het ko mende zomer-seizoen ,is geen diep geheim meer; de belangrijke premiè re-shows werden in begin Februari gegeven, en de modepers heeft haar oordeel geveld. Eeji oordeel, dat voor Coco Chanel, de beroemde ontwerp ster uit de twintiger jaren, die dit jaar haar come-back maakte, onver bloemd vernietigend was, doch dat voor vele andere couturiers goedkeu, ring inhield. De vrouw, die de komende, zomer wil beantwoorden aan de eisen van Dior en velen van zijn collega's, zal in de eerste plaats een grote mate van natuurlijkheid en eenvoud moe ten bezitten. Zij zal haar taille die natuurlijk wel slank moet zijn niet hoeven in te snoeren en zelfs het „gemakkelijke zomerjurkje" met de rok, die ruim aan het getailleerde lijf je werd gezet, zal modern zijn. De modekleuren? Er zijn er veel, maar één die jarenlang niet in het kleurenschema van de ontwerper thuishoorde, nu in ere werd hersteld, vraagt de aandacht: blauw, in alle nuancen, van hemels- tot donker blauw, zal ditmaal geen „verboden kleur" zijn. De cognackleur, die deze winter opgang maakte, wordt volkomen ge negeerd. Dior moet zelfs hebben uit geroepen, toen hij de pers en zijn klanten zag verzameld in zijn salons, in afwachting van de eerste show, dat volgens hem de cdngnac- kleur, waarin velen van zijn volgelin gen zich hadden gehuld „hopeloos ouderwets" is! Alle hoop is nu gevestigd op rose, beige, grege, „café-au-lait", zwart, dat in geen collectie ontbreekt, oran je en geel. De laatste twee vooral, zijn zomerse, maar „gevaarlijke" want vaalmakende kleuren. Ook wit heeft dit jaar een grote plaats op het kleurenpalet gekregen. Een heel belangrijk punt, dat in September felle strijd ontketende, is dat van de roklengte. U kunt gerust zijn, de rokken worden niet korter, eerder langer. Ook Dior heeft de zoom enige centimeters laten zakken, voor de meeste vrouwen flatteuzer, dan de korte rok van deze winter. De stoffen, waarin de modellen zijn uitgevoerd zijn zeer luxueus, en ook hierin laten de ontwerpers hun klanten een ruime keuze, uit b.v. nylon, orlon, natuurzijde, katoen, jer sey, en wol voor japonnen. Voor mantels en mantelpakken is tweed nog steeds een geliefd materiaal. De foto's tonen enkele modellen uit de shows van vooraanstaande Franse huizen, v.l.n.r.: een ontwerp van Ba- lenciaga, een marineblauw, katoenen pakje, gecombineerd met een blau we strohoed, blauwe pums en witte handschoenen wit en blauw geeft een zeer dankbare combinatie te zamen een zeer modieus geheel. Het jasje, dat wijd in de rug is en naar de heupen smal toeloopt, is aan de voorzijde enigszins getailleerd. Gro te strikken verbergen de sluiting. De kraag staat van de hals af. Opmerke lijk is, dat het jasje geen mouwen heeft. Ook in de collecties van an dere couturiers komen de pxouwloze mantels en jasjes voor, een nieuw snufje, dat, gedragen met lange hand schoenen niet onflatteus is. Deze korte avondjapon van Alex Maguy, uitgevoerd in crèmekleurige kant, waaronder een ruisende taffetas petticoat wordt gedragen, kreeg de naam „Rève d'une Nuit". Het be scheiden décolleté heeft een mooie lijn. Dit sportieve pakje van zachtgele wollen jersey, overbloesemd in de taille komt ook van de ateliers van Ba- lenciaga. De mannequin draagt er een klein tambourin-hoedje bij, in de kleur van de gestrikte ceintuur van het pakje: zwart. Een hoogzomerjaponnetje van Dior. Een getailleerd lijfje, en een wijde plooirok, uitgevoerd in crèmekleurige katoen. Twee Nederlandse schepen, de „Wieke" en de „Elsi", zitten in de Oslofjord al zo lang In het ijs vast, dat de voedselvoorraden op begin nen te raken. Zij delen dit lot met tal van andere schepen. Per helicopter tracht men de vaar tuigen van voedsel te voorzien, maar tengevolge van sneeuwstor men is het gisteren niet gelukt, de „Wieke" en de „Elsi" te bereiken, Vandaag zijn de pogingen voortgezet Een gordel van ijs ter breedte van 250 meter verspert Gothenburg, de grootste haven aan Zwedens West kust. Het ijsbreken wordt door slecht weer gehinderd. In Denemarken is de vervoers- ehaos, ontstaan doordat de Sont vol ijs ligt, nog erger geworden. Alleen krachtige schepen kunnen van De nemarken naar Zweden. Meer dan ch i?end spoorwagons wachten aan beide zijden op veerboten. WEGLOKKEN VAN ARBEIDERS UIT BEDRIJF. Voor de Rotterdamse rechtbank is in kort geding een zaak behandeld, waarin de directeur van een scheeps- reparatiebedrijf te Schiedam als eiser optrad tegen een voormalig personeelslid, S„ die arbeiders uit zijn onderneming weglokte, met de belofte, dat zij bij grotere werven hogere lonen zouden kunnen verdie nen. Hij eiste van S. een dwangsom van 1000 voor elke behandeling die zou kunnen leiden tot het weglopen van arbeiders. Mr. J. Coert optredende voor eiser, verklaarde, dat zijn cliënt door S. ernstig werd benadeeld. Het doèl van S. was om, optredende als onderaan nemer, de weggelokte werknemers uit te lenen aan grote werven die gebrqk aan geschoolde werkkrach ten hebben. De arbeidsvrede in het Schiedam- se bedrijf werd daardoor verstoord en de directie wenste aan het optre den van S. paal en perk te stellen, al dus mr. Coert. De president merkte op, dat der gelijke practijken meer voorkomen, o.a. in het stucadoorsbedrijf. Mej. mr, A. C. Kiers, optredende voor S„ zeide, dat deze ontkent, arbeiders te hebben weggelokt. Hij had hun slechts de raad gegeven elders werk te zoeken. De president heeft de uitspraak 'be paald op Maandag a.s. ,.Volkskr.M In kringen van de veehouderij is verwarring gesticht door geruchten, dat in veevoeders antibiotica (van schimmels afgeleide geneesmiddelen als auremycine, bicilline, cloorampe- nicol, streptomycine en penicilline) zouden worden verwerkt. Dit is reeds sedert 1949 verboden, omdat deze ge neesmiddelen alleen op voorschrift kunnen worden toegepast teneinde juiste effecten te verkrijgen. Er worden echter praeparaten in de vrije handel gebracht, die als middel tegen vele kwalen van het vee door het veevoeder moeten wor den gemengd. Vaak bleek het mid del erger, dan de kwaal. Het bedrijfschap voor vee tracht in samenwerking met de veevoederfa brikanten een einde aan de ongecon troleerde verkoop der geneesmidde len te maken. Waarscchijnlijk zal de ze verkoop verboden worden zodat ze dan alleen op voorschrift van dierge neeskundigen zullen kunnen worden toegepast. Een uitzondering wil men maken van groeibevorderende mengvoeders, bestemd voor slachtkuikens ten be hoeve van het mesten dezer dieren. LANDGOEDEREN VOOR PUBLIEK TOEGANKELIJK. Bij de gemeenschappelijke beschik king van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van de staatssecretaris van Financiën is goedgekeurd de regeling, waaronder het landgoed, genaamd ,,'t Leesten", gelegen in de gemeente Apeldoorn, dat op 2 Juli 1943 onder de natuur- sdhoonwet 1928 werd gebracht, voor het publiek onder bepaalde voor waarden toegankelijk is. Zulks is ook het geval met het landgoed „Majuba", gelegen in de ge meente Epe, ter grootte van 99.58.60 ha. en een gedeelte van het land goed „De Haar", gelegen in de ge meenten Maarn en Woudenberg, ter grootte van ongeveer 20.60.90 ha. LIFTER STAI UIT AUTO. De Utrechtse politie heeft op de rijksstraatweg bij Den Hommel een 29-jarige lifter aangehouden, die bij een vorige lift twee deuxpièces en een damesrakje had weggenomen uit de auto van de Amsterdammer B. Z.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5