Oostpriesterhulp helpt ontheemden in de voorhoede van bedreigd geloof k Utóse&hutspot Duinstreek Pater W. van Straaten sprak bij Leidse kath. werkgevers RIJNSTREEK unstleven in Leióen Laalste abonnementsconcert van K.enO. 't Was vastelavondfeest bij de kellnersbond „St* Antonius" Feestavond voor collectanten van Invaliden-bonden VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Millioenen zwerven door Europa „"WERBIJSTEREND" Is het enige woord, dat men mag gebruiken voor de leiten, die pater Werenfried van Straaten, O.Fraem., mededeelde toen hij gisteravond in in den Vergulden Turk sprak voor de leden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden, over het werk van de Oost priesterhulp, dat onder zijn leiding in 1948 begonnen is en zich thans over vrijwel geheel West-Europa uitstrekt. Verbijsterend was hetgeen hij ver telde over de kampen der ontheemden en over de moeilijkheden, die de zielzorg er ondervindt. Er spraken gisteravond echter twee paters Van Straaten. Het was althans een geheel andere pater Van Straaten, die in het tweede deel van de causerie de mogelijkheden schetste, welke er voor de Oostpriesterhulp zijn weggelegd. Na een verbijsterende schildering van de huidige toestand legde de spreker een fantastisch plan voor, dat in zijn grootsheid eveneens „verbijsterend" genoemd mag worden. vlnnhtolinnon Priesters te motoriseren; zu behben IVICcSCc Viucnceiingen reeds 300 volkswagentjes in gezruik zijn katholiek zijn er jaarlijks nodig. Klaar staan De Qestpriesterhuip kijkt ook ach' ter het ijzeren gordijn. We kunnenüoenen! ■niet geloven, aldus pater v. Straten, dat God deze 50.000.000 katholieken Zó erg en zó groots heeft afgeschreven; er moet nog een mogelijkheid komen om ook hen te bereiken. Mogelijk, doordat het com munisme zelf eens ineen zal storten. Als er slechts 5 pet. kans is, dat Oost priesterhulp ooit iets achter het IJze ren Gordijn kan doen, is het onze plicht hiervoor klaar te staan. Dan zullen er onmiddellijk 15000 priesters nodig zijn. Om hen op te leiden wor den er momenteel in verschillende landen van West Europa afzon der- Pater Van Straaten herinnerde er b dat na de oorlog 16.000.000 v.ichtelingen over de grens tussen West en Oost Europa gekomen zijn. Onderweg stierven er 2.000.000 van honger en ellende. De anderen kwa men aan de veilige leant van het IJzeren Gordijn terecht en werden ondergebracht in barakken en kam pen in West Duitsland en Oostendjjk. Deze mensen zijn voor de Russen gevlucht uit hun overwegend katho lieke landen; 80% van hen is katho liek, maar ze zijn terecht gekomen in de zuiver protestantse streken van Duitsland, waar dus geen kerken zijn en geen zielzorg mogelijk is. Onder de vluchtelingen bevinden zich echter ook O.OOO priesters, die thans in de kampen Gods woord verkondigen, maar dit moeten doen zonder hun woorden te kunnen on derstrepen met het geven van een hemd of een boterham. Het gebrek aan alles maakt hun apostolische ar beid onmenselijk zwaar ondere deze wanhopige mensen die in de diaspo ra geen uitkomst meer zien en ten onder gaan in de „pestbuilen", die kampen heten. Deze vluchtelingen-priesters men noemt hen rugzak-priesters trekken rond en nemen gemiddeld 30 dorpen voor hun rekening. Er zijn priesters, die op Zondag zes"II. Mis-1 1 sen lezen; geen wonder, dat de oude- j 1CCS QPOOtS QlRKCIl re priesters onder hen sterven in een i verschrikkelijk tempo. 1|Ai dat kleine, dati doet 't 'm! Dat Maar wanneer zij sterven, eaan1 nd« de katholieke vluchtelingen verloren. I °"t ÏÏJ'% j! .Tuist rifa kathniipkon riip vechten nn stuk christelijke -olidarit-it van de beste soort"Aldus sprak de heer En zo wordt er nog veel meer daan. Begrijpelijk dat dit werk schatten geld kost: vele millioenen kiese wijze deelde pater Van Straaten Het laatste plan van de Oostpries terhulp betreft de woningbouw. Al leen wanneer er in Duitsland goede woningen komen, kan het probleem van de vluchtelingen worden opge lost. Daarom worden er vrijwillige bouwkrachten gevraagd (werklozen, studenten op vacantie, enz.) die als bouwgezellen onder leiding van le kenbroeders zullen werken. In ver band hiermede zal pater Van Straa ten dezer dagen contact opnemen met abbé Pierre in Parijs. Het zou ons te ver voeren nog meer te vertellen over hetgeen pater Van Straaten meedeelde in een begeeste rend enthousiasme. Hij schilderde het werk van de Oostpriesterhulp als een internationale van Liefde, een laat ste mogelijkheid om het Westen van de ondergang te redden, een nood zakelijk werk, waaraan niemand zich mag onttrekken. Aldus voerde spr. zijn gehoor tot de gemoedsstemming, waarin de por tefeuilles gemakkelijk open gaan. Op Burgerlijke Stand Geboren: Jan z. van N. H. Egel man en J. J. Heunks. Janny d. van C. M Goedhart en N. van Smirren. Jacobus Wilhelmus z. van C. Hoger- corst en A. M. Verdel. Cornelia Alida d. van C. Hogepvorst en A. M. Ver del. Beriardus Rudolf z. van B. Boomsma en H, Koning. Marianne d van C. N. Bousie en D, A. Sie- foert. Willem Ronald z. van A. de Ru en T. v. d. Vegte. Antonius Maria z. van J. van Wieringen en K. C. Hil- lenaar. Sophia Jacoba d. van J. M. iKuijt en S. Schaap. Al-berta Cornelia d. van G. Houweling en A. C. Hooft. Lucas Adrianus Maria z. van J- T. Witte en H. M. B. Stijnman. Marijke d. van A. Reijngoud en E. Hamers. Ondertrouwd: J. v. d. Berg en H. L Vriezen. W. Betgen en C. J. Zit- -v%st. N. Fakkel en J. Stouten. J. C. Gaijkema en A. van Dijk. I. Hartings- veld en H. M. van Velsen. J. Lancel en C. M. Glasbergen. J. Ligtvoet en H. M. A. Heinen. V. L. Pennings en A Keijzer. T. W. Pet en E. Overdijk. J, de la Rie en A. F. Koet. M. J. Windrich en L. M. M. Pollmann. J. J. Deijn en L. J. Geuite. A. de Wit en J. Roozendaal. J. A. Fuch en J. L. Wijn beek. BOSKOOP Nachtelijke inbraak bij de firma H. Colpa Gereedschap werd geleend Alhoewel de goud- en zilverzaak van de heer H. Colpa, Zijde 4, aan de voorzijde beveiligd is met ijzeren rolgordijnen, is dit voor een of meer inbrekers hedennacht geen bezwaar geweest, om de zaak met een bezoek te verrassen. Nadat op zeer vakkundige wijze aan de achterzijde van het huis een ruit werd uitgesneden, is het bezoek via de garage, waar even wat gereed schap geleend werd naar de win kel doorgedrongen. Met het gereedschap uit de garage werden vervolgens enkele winkelkas ten geforceerd. formuliertjes uit, waarop de talrijke aanwezige werkgevers geldbedragen konden toezeggen. Geen guldens; dat helpt niet. Het moesten grote bedra gen zijn, want dit werk eist mil- De voorzitter, de heer J. A. e. Aalders. kon in zijn dankwoord heel kort zijn. Na hetgeen pater Van Straaten gezegd had, behoefde er niet veel meer gezegd te worden. De voorzitter dankte pater Van Straaten niet alleen vcor zijn lezing die twee en een haf uur onafgebroken boeide maar ook voor de gelegen heid, die hij de werkgevers geboden had, door een bijdrage dit werk mo« lijke seminaries opgericht, terwijl er gelijk te maken. „We hadden er wel €en cello) en het concerto grosso( het langs het IJzeren Gordijn kloosters eens iets van gehoord", aldus de .orkest), dat niet een begeleidende worden gebouwd, „vestingen van voorzittex*. „maar konden niet ver-1 functie heeft maar geregeld afwis- God", die door verschillende bisdom- moeden, dat het zó erg en zó groots selt met de solopartijen. De solisten Door Residentie-otkest Het laatste abonnements concert van de Muziekkring van K. en O., betekende een glorieus slot aan een prachtige reeks concer ten. Willem van Otterloo laat ons steeds weer de mooiste werken horen van componisten uit verschillende tijdperken van de muziekgeschiede nis. Een geheel volle zaal (ondanks de gletbuien) was present om te luisteren naar het voortreffelijk or- kestspel van het Residentie-orkest, dat in topvorm musiceerde in een buitengewoon programma nl. Han dels „Concerto grosso in g kl. t." in een volmaakte afwisseling van het concertino (in casu twee violen en tutti vult aan, dezelfde thematiek vasthoudend, maar wat gevarieerd in de toonsoorten. Perfect was de uitvoering zowel van de solisten als van 't orkest, j leveren. Terecht uitte men zijn dank voor 't. Wat de financiering betreft, zou- Via de garage, die aan de binnen kant geopend wordt, heeft het bezoek vervolgens 't huis weer verlaten. De gewaarschuwde politie stélt een diepgaand onderzoek in. Het totaal bedrag van de schade is nog niet bekend, doch vaststaat, dat het aanzienlijk is. OUDE-WETERING V.V.V. vraagt nieuwe jachthaven De V.V.V. van Oude-Wetering heeft een schrijven gericht aan de raad van Alkemade, waarin de aan dacht wordt gevestigd an een tekort aan haven-accomodatie in de touris- tenplaatsen rond de Braasem, Oude- Wetering heeft slechts één jachtha ven, die evenals de haven van Woubrugge en Rijnsaterwoude des zomers steeds volgeboekt zijn. In het schrven vraagt V.V.V. te wil len bevorderen, dat zo spoedig mo gelijk in het perceel water rechts van de lijn Molen Cozjjn en de licht- paal wordt aangelegd een grote, door aanplant van houtgewas goed beschutte haven, plaats biedend aan ongeveer 500 schepen. Voorts daar een terrein klaar te maken, waar een aantal zomerhuisjes kan wor den gebouwd en tenslotte daarbij tévens gelegenheid te scheppen om een aantal woonarken een veilige ligplaats te bieden. Het touristen bezoek zal daardoor groter worden en tevens zal een dergelijke uitbreiding voor de mid denstand belangrijke voordelen op- j den wü het volgende willen opmer- Emgelse pianoduo I ken. - Het terrein en de gebouwen van mooie spel. Het gevierde Ethel Bartlett en Ray Robertson op hun zilveren concerttourneé, speelde het Paviljoen de Braasam waar jaar- men gesteund worden. exposeren de nieuwe gegevens en 't „De kleine dingen die Juist de katholieken, die vechten op do voorposten langs het IJzeren Gor dijn. Laat men niet vergeten, dat de Russen nauwelijks 400 km. van ons verwijderd zijn en dat zij een groot deel van Europa beheersen, waar 50.000.000 katholieken verdrukt wor den, waar 89 bisschoppen gedood of gevangen zijn, waar 5.000 priesters in de gevangenkampen zitten, waar nieuwe priesters in de communisti sche leer worden opgeleid. Zo rolt de bloed-rode wals, alles verplette rend, naar het Wésten Erfdeel doorgeven. Ondertussen zitten wij in het oude avondland, dat langzaam afsterft. Wij moeten ons erfdeel doorgeven in het hart van Europa, waar het Wes ten en het Oosten elkaar ontmoeten. Als wij er niet in slagen de ontheem den, die onze voorhoede zijn, voor het geloof te behouden, is het ka tholicisme in Europa verloren. Daarom is het probleem van de ontheemden geen Duits probleem, •zelfs niet alleen een Europees pro bleem, maar vooral een katholiek probleem. We varen allemaal in het zelfde schip en al zitten wij dan in een luxe cabine, wij zullen mee moe ten pompen om samen gered te wor den. Anders zullen we samen onder gaan. Golven van barmhartigheid. De Oostpriesterhulp is opgericht om in dit grensgebied tussen Oost en West de rugzak-priesters te hel pen en af te lossen. Pater Van Straa ten schetste uitvoerig wat de Pries terhulp allemaal doet met rijdende kerken (kapelwagens), die in de meest afgelegen en verlaten dorpen komen, waar de mensen in geen maanden een priester zien. Er wordt gedoopt en gepreekt; de mensen biechten en ontvangen de H. Com munie. Bovendien worden er gaven uitgedeeld eten en kleren die in andere landen worden ingezameld. Golven van barmhartigheid heeft pater Van Straaten op zijn weg ont moet. Golven, die over de grenzen spoelen en die de gevers liefde bij brengen voor cie broeders des ge- loofs. De gevers mogen er gerust hun hoofd eens bij verliezen en hun hart laten spreken; de mensen zijn veel beter dan we denken, aldus pater Van Straaten. In Königstein heeft de Oostpries terhulp een seminarie geopend voor de vluchtelingen. Hier bereiden 450 jongens en jongemannen zich voor op het priesterschap en op hun werk onder de vluchtelingen. In Vlaande- deren heeft men 4.000 vluchtelingen priesters geadopteerd, ook van ach ter het IJzeren Gordijn. Regelmatig worden er pakjes gestuurd. Ondanks de kapelwagens sterven honderdduizenden vluchtelingen zon der dat zy de Laatste H. Sacramen ten kunnen ontvangen. Daarom ii de Oostpriesterhulp bezig de rugzak- J. F. van Bijsterveld, voorzitter van de R.K. Bond van hotel-, café-res- taurantpersoncel „St. Antonius" he dennacht op het „vastelavondfeest" van de afdeling Leiden. 't Kon natuurlijk weer niet mis sen. Als er iets bijzonders in de Leid se afdeling te doen is, weet men daar ook aanwezig de bondsvoorzit ter van Bijsterveld of zijn „adju dant" v. d. Bol. En het kan natuur lijk ook weer niet missen, of de helpen in de gemeenschap, waarin we leven, om elkaar het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Hierop doorbordurend, vroeg spr. de talrijke aanwezigen af, of het (fan wel verantwoord is verstek te laten gaan op de vergaderingen, waar de grondslag gelegd wordt voor al die mooie dingen, die het leven schra gen, die van ieder als 't ware een weldoener maken voor de mede mens. V/as het wonder, dat de heer v. Bijsterveld deze uniekè gelegenheid, waar zovele leden mat hun dames aanwezig warén, nog eens aangreep cm dit alles onder de aandacht te brengen van degenen, die nog bui ten al die acti,es staan, maar tevens cm de vele werkers van hoog tot laag dank te zeggen voor alles wat zij voor de afdeling en de bond, daarin ook voor de evenmens bondsvoorzitter moest weer even i doen en hij besloot met de wens, dat „voor het voetlicht" komen. Vijf mi nuutjes maar, zei afdelingsvoorzitter Piet Feiten. 't Werden natuurlijk wel weer lan ge minuutjes, maar, zoals altijd, de kernachtige woorden van de heer v. Bijsterveld wisten weer die juiste karakterisering te brengen van al wat zich rond de kellnersbond af speelt. De voorz. zeide, dat de afd. Lei den wel een bijzondere plaats in het bondsleven van „St. Antonius" in neemt. „Elk land kx'ijgt het bestuur, dat het verdient", zei spr. en dat kan ook van de Leidse afdeling gezegd worden, want dit bestuur is de af deling en Jan v. Asperdt is de spil, waaromheen het geheel draait. Spr. memoreerde het succes van de spaaractie van het St. Nicolaas- feest voor de kinderen ook voor die, om wie zich anders niemand be kommert van het succesvol wer ken van het damescomité „Kinder vreugde", dat ook de zieken in zijn actie betrekt Men kan nu wel op vergaderingen een grote boom opzetten en spreken over de PBO en het mislukken van „de Grote Vier", allemaal erote din- j •gen, maar veel meer zegt het slagen van al die kleine dingen. Dat doet 't 'm in Leiden, dat is de sfeer, de goe de geest, 'n stuk christelijke solida riteit, waarop het woo^d van de apostel van toepassing is: „Ziet, hoe ze elkander liefhebben!" Want al wat er in „St. Antonius" gedaan wordt is niet anders dan elkander God dit werk mag blijven zegenen. Nog meer ernstige dingen 't Lijkt niets op een vastenavond feest, niet waar? En ook wat aan dit speech je van de bondsvoorzitter voorafging, had een dergelijk karak ter niet, maarhet moge dan al waar zijn, dat de kellners hun weetje weten op het gebied van feestvieren, zij weten ook uitstekend de gelegen heid uit te buiten om de leden op de hoogte te brengen van wat er in de afdeling gebeurt. Daarom was aan deze feestelijke bijeenkomst ook een „zakelijk" tintje verbonden in de vorm van een jaar vergadering. Dit eiste natuurlijk maar heel wei nig tijd, maar de heer v. Asperdt had toch gelegenheid om een wel zeer uitgebreid jaarverslag' ter tafel te brengen en alle facetten van het ver^ enigingsleven te belichten. Wij willen er niet verder over uitweiden, maar de dank van de afdelingsvoorzitter was de wel verdiende beloning voor het vele werk, dat door deze func tionaris in zo uitgebreide zin voor de leden gedaan wordt. In de dankwoor den, die hij allerwegen uitdeelde, sloot hij ook in een dankje aan de heer Mom, chef van de afd. Bijzon dere Wetten op het politiebureau, die de afdeling en haai- secretaris steeds van advies dient, wanneer daarom gevraagd wordt. De heer Mom, die met zijn echtgenote en zoon aanwe zig was, had een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. En dan het feest... We stoppen met alle ernst, 't wordt anders te lang. De omlijsting van deze bijeenkomst was: het is carnaval en of men dat nu mét of zónder schoonmoeder viert, doet niet ter zake, maar we schreven hier boven reeds: „St. Antonius" weet van aanpakken wanneer het ernstige din gen betreft, maar niet minder wan neer het gaat om de leut, want daar in zijn ze meesters. Zo werd het een bijeenkomst waar zang en spel, vreugde en vermaak om de voorrang streden, een avond tevens, die de onderlinge band niet weinig ver sterkte en waarbij de aanwezigheid van de geest, adviseur, kap. J. W. de Jong tot het heus niet bittere einde bijzonder op prijs werd gesteld. Aan het slot van de feestviering stelden de aanwezi'v nog een goe de daad, want op voorstel van de heer Mom werd er een collecte ge houden voor het jeugdwerk van Ka pelaan de Jong in de St. Petruspa rochie, die ruim 18 gulden opbracht De kapelaan dankte er hartelijk voor SOCIALE RAAD VAN LEIDEN MAAKTE EEN EXCURSIE. Het bestuur van de Sociale Raad organiseerde dezer dagen een ex cursie naar het Leidse Volkshuis, waaraan werd deelgenomen door le den van de Sociale Raad on andere personen, werkzaam op maatschap pelijk terrein. De directrice, mej. M. Ruth, gaf een boeiende uiteenzetting van het ontstaan en de ontwikkeling van het Volkshuiswerk. Onder leiding van mej. Knappert is het werk gegroeid tot wat het nu is. Na deze lezing werd een film ver toond over het Volkshuiswerk, waar na de heer B. J. Timmerman, plaats vervangend voorzitter, een woord van dank sprak.. Tenslotte werd een rondgang gemaakt door het gebouw. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Vrijdag 26 Februari. Gisteren heeft de fa. S. A. Broerse, Haarlemmerstraat 68, haar drogiste rij „Boerhaave" heropend na een complete modernisering. De heer en mevr. Walenkamp mochten velg gas ten begroeten, zakenrelaties, klan ten en bekenden, die hun grote be wondering uitspraken voor de ge- •daantenverandering, welke de win kel ondergaan heeft. De betimmering kasten, bergruimten, enz. is uit gevoerd in blank eikenhout, evenals de ruime en overzichtelijke etalage. •Een moderne verlichting completeert de vernieuwing. Aldus is drogisterij „Boerhaave" een nieuwe aanwinst geworden voor het actieve en zich steeds vernieuwende winkelcentrum van de Haarlemmerstraat. De vreug de hierover uitten vele belangstel- ■lenden in het zenden van bloemstuk ken, die van de winkel een voorjaar- tuin maakten. Volkstuinvereniging „De Mul" heeft gisteravond jaarvergadering gehou den. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar v/el enige moeilijkheden heeft moe ten overwinnen, maar dat de activi teit van bestuur en leden groot ge weest is. De financiële positie is izeer goed. Nog steeds zweeft de ver eniging als een ideaal voor ogen; een -permanent complex in Zuid-West! Op een bijeenkomst van leden van de personeelsvereniging bij 's Rijks Belastingen „De Sleutelring" is be sloten tot oprichting van een foto club. Het doel is in de eerste plaats het peil van de foto's van beginners, ook al bezitten zij een eenvoudig ■toestel, omhoog te brengen. Dan wil men bereiken, dat zij zelf hun films gaan ontwikkelen en verder afwer ken, Men zal trachten zo spoedig mo- het concert voor twee klavieren en orkest in C gr. t. van Joh. Seb. Bach, dat hoogst waarschijnlijk voor twee clavecimbels is geschreven. Het or kest heeft een ondergeschikte rol, zwijgt zelfs in 't 2e deel en in 't be gin van deel III, dat zich tot- een zes stemmige fuga ontwikkelt, uit gege vens van de twee vorige delen. Nooit hoort men duospel zoals van dit kunstenaarspaar, dat wonderen van techniek, en ensemble geeft. De vleugelklank is een weelde, de 'don kere baskant zich duidelijk afteke nend tegen de transparante diskant. De opvatting was streng rhythmisch, precies en verzorgd tot in elk detail en met verheven gemak van spelen. ftJA DE PAUZE MOZART'S concert voor twee piano's in Es gr. t., dat deze schreef voor zich en zijn zuster. Ook hier het kenmerk van gefun deerde techniek, welke tezamen met beider grote muzikaliteit tot een mu siceren van hoog artistiek gehalte resulteerde. Jong en fris, tintelend, klaar en brillant is dit jeugdwerk van de meester een ware dialoog van twee verwante zielen. Zo is ook het bewonderenswaardige spel van het jubilerend echtpaar RobertsonBart lett, dat wij ten volle bewonderen en dat wij van ganser harte nog vele jaren van geluk en joyeus musiceren toewensen. Mevrouw Bartlett ont ving een bos fonkelend rode anjelie- ren. Besloten werd met de Variaties op een thema van Haydn in Bes gr. t. van Brahms, een meesterwerk, van variatiekunst, van begenadigd musi- ren. Het mooi koraalachtig thema leent zich prachtig voor deze vorm, waarin Brahms zich ook een meester in contrapunt betoont; het Presto is heel merkwaardig en in het slot wordt het koraalthema als de kroon op 't werk te voorschijn geroepen. Sober maar met suggestief gebaar voerde Van Otterloo zijn orkest door de verschillende variaties heen naar het grootse slot. Bewondering voor de uitvoerenden en 't orkest en een afscheid tot de Beethovencyelus op 31 Maart, 21 en 28 April a.s. J KORTMANN. lyks duizende vreemdelingen heen trekken, vormen thans een voor de watersportindustrie van Oudewete ring een zeer waardevol complex. Wanneer straks de erfpacht van dit terrein, waarin de gemeente inder daad veel geld geïnvesteerd heeft, aan de heer Zegers zal zijn overge dragen, heeft dit waardevolle com plex "aan de gemeente uiteindelijk geen geld gekost. Het bestuur van de V.V.V, Oude- wetering is er van overtuigd, dat het door haar voorgestelde plan ten allen tijde economisch verantwoord jg. Een grote, goed beschutte haven aan de westzijde van het Braasse- mermeer vindt altijd liefhebbers om to pachten of over te nemen; een gegadigde heeft zich bij ons reeds aangemeld, aldus V.V.V. Morgen zal er in Leiden weer een speldjes-verkoopdag worden gehou den ten behoeve van de minder-vali- den van alle gezindten. Deze collecte wordt georganiseerd door de R.K. invalidenbond „St. Liduina" en de Algemene Nederlandse Invaliden- Bond. De personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij bood de collectanten gisteravond in het St. Antonius Clubhuis een toneel- en muziekavond aan. De heer H. P. Pannekoek voor zitter van de afdeling Leiden van de A.N.I.B., sprak een woord van wel kom aan de collectanten en hoopte dat zij Zaterdag met volle bussen van hun tochten terugkomen. Het geld zal hoofdzakelijk worden be steed voor het revaïidatiewerk, n.l. de zwem-, oefen- en loopschool. Na de collectanten enige richtlijnen te hebben gegeven voor hun werk, werden de dames Bink en Regeer op het podium geroepen om een klein bewijs van erkentelijkheid voor het vele voorbereidende werk in ont vangst te nemen. Het programma werd geopend met hersengymnastiek o.l.v. de heer J. H. v d. Ven. De intelligentie van het dames-team was iets hoger dan die •van de heren en de dames kregen ieder een klein geschenk. De heren ontvingen als troostprijs een aardig heidje. Onder regie van de heer N. B. v. SASSENHEIM EERSTE LUSTRUM K.A.J. Ter gelegenheid van het eerste lustrum organiseerde de KAJ gister avond een ouderavond in het KSA- gebouw. De voorzitter, dc heer W, v. Ploeg, heette de aanwezigen wel kom. Spr. betreurde het tenzeerste, dat de belangstelling zoveel te wen sen overliet. Het lustrum had eigen lijk vorig jaar gevierd moeten wor den, doch, door verschillende om standigheden kon de viering eerst gisteren plaats vinden. Enige leden van de KAJ voerden een klucht in drie bedrijven op getiteld „Avonturen van Laurens Janszn. Koster". Hierin zag men, welke verwikkelingen een standbeeld kan brengen, indien blijkt, dat dit beeld niet van staal of steen is, maar een levend wezen, dat van zijn voetstuk weggaat wanneer het zin heeft. De aanwezigen konden har telijk lachen- Dit was ook de mening van de geestelijk adviseur, kapelaan De Klerk, die na het spel het woord tot de aanwezigen richtte. Hierna deed hij ook nog een beroep op de jeugd van 17 tot 23 jaar zich vooral goed voor te bereiden op de toekomst. I Wanneer hier in de parochie niets gedaan wordt, dan is dat niet de schuld van degenen, die iets moeten oi'ganiseren, doch van de jeugd zelf, die weinig of geen animo schijnt te hebben voor zaken van hoger orde. Met een gezellig samenzijn werd de viering van het eerste lustrum ge sloten. .gelijk' een donkere kamer in te rich ten en boeken en tijdschriften te ver- d. Voort werd door de toneelclub de -zamelen voor een bibliotheek.. Het bestuur is samengesteld uit de he ren J. Lubbers, H. J. Devile, H. Va- •lentgoed, C. M. Witsenburg en H. •Dinkelman. STADSKOK. •klucht van Joh: Blaaser Sr. en Jr. „Drie is te veel" gebracht. „The Metal Music Players" lever den da entre-acte muziek en moch ten menig applausje in ontvangst ne- Veteranen legioen Nederland bijeen In „de Kleine Burcht" hield de afd. Leiden van het Veteranen Legioen Nederland gisteravond een bijeen komst. Na een inleidend woord van de voorzitter der Leidse afdeling, de heer M. I. Smit, sprak mevr. L. Lo- kollo-van Heiningen over „Het recht en de vrijheidsstrijd der Zuid Moluk- ken". In een uitvoerige rede gaf spr. een overzicht van deze strijd, die r-eeds dateert vanaf het moment, dat de Republiek der Zuid Molukken (in April 1950) werd uitgeroepen. Vele teleurstellingen en moeilijkheden het uitblijven van hulp en de pre caire voedselsituatie werden het deel der bevolking. Voorts besprak zij de verschroeide-aarde-politiek en tactiek, die de vijand in de kampen op weerloze mannen, vrouwen en kinderen toepast. Na de pauze voerde de heer Lebe- lauw het woord, die eveneens uit weidde over dc strijd van het volk der Zuid Molukken. Een volk, dat zich door de Nederlandse regering in de steek gelaten voelt en over eigen lot wenst te beslissen. Spr. was er over verheugd, dat er in de laatste tijd meer begrip komt ook in het buitenland voor het recht, dat I aan deze strijd ten grondslag ligt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2