2)e CcldAeSon^cmt NAGUIB HEEFT HUISARREST IN ZIJN VILLA Salem beschuldigt hem van sabotage Opstand in Syrië dwingt president tot aftreden Eerste Nederlander voor Indonesische rechter Churchill verwacht eens bevrijding van 0*-Europa LELYSTAD NOG DIK IN HET IJS Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13129 I Nog meer liefhebbers KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN S om af9ezet tc worden? Papengracht^32^ Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° De nieuwe schoolgeldregeling ZO al met al wil de fiscus de ma teriële zorgen, die de opvoeding en de verzorging van de kinderen vereisen, niet onbelangrijk verlich ten. Dit komt al tot uiting in de nieuwe regeling van de kinaeraftrek bij de inkomstenbelasting en de loon belasting, waar voor de studerende kinderen de aftrek voor kinderen van 16 jaar en ouder verdubbeld en, als ze elders studeren, zelfs verdrie dubbeld wordt. Ook de heffing van het school geld staat thans op de helling. Een tijdje terug is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat een gedeeltelijke afschaffing en verla ging van de schoolgelden beoogt. Als dit ontwerp door de Kamers zal zijn aangenomen, zal niet alleen het schoolgeld voor de leerplichtige kin deren geheel verdwenen zijn, doch ook de overige schoolgelden mid delbaar en voorbereidend hoger on derwijs zullen dan belangrijk zijri verlaagd. Over het voor en tegen is reeds veel gepraat en geschreven. Met de afschaffing volgen wij thans de vele Europese en ook andere landen waar men reeds lang het kosteloos onder wijs kent. Het wetsvoorstel komt hierop neer, dat geen schoolgeld geheven wordt voor het verstrekken van onderwijs aan leerlingen van scholen voor ge woon lager, het voortgezet lager- en het buitengewoon lager onderwijs Bovendien vervalt de heffing van schoolgeld voor de eerste twee leer jaren van het uitgebreid lager-, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Niet zal dus zijn vrijgesteld het uit gebreid lager nijverneidsonderwijs. Het dagonderwijs aan leerlingen'van het lagere land- en tuinbouwonder- wijs wordt slechts vrijgesteld voor het eerste leerjaar. De heffing van de schoolgelden van het overige onderwijs wordt nu in één wet geregeld volgens een voor alle scholen gelijk tarief. Zo zal de heffing voor de derde en vierde klas van het uitgebreid lager onderwijs gelijk zijn aan dat van de derde t.m. de zesde klas van de'HBS, het ly ceum en het gymnasum. De hoogte van het schoolgeld 'zal dus in de toekomst geen beletsel meer behoe ven te zijn omtrent de keuze van het onderwijs voor hun kinderen. Ook voortaan wordt de heffing be rekend aan de hand van de school geldmaatstaf. Deze maatstaf wordt gesteld op het totaalbedrag van de aanslag in de inkomstenbelasting en vermogensbelasting. Wordt alleen loonbelasting betaald, dan geldt dit jaarbedrag als maatstaf. Bedraagt de schoolgelumaatstaf minder dan 100, dan is in 't geheel geen schoolgeld verschuldiigd. Bij een maatstaf van honderd gulden of meer wordt per leerling acht gulden geheven, ver meerderd met twee procent van elk geheel bedrag van vijftig gulden van de maatstaf. Het maximumschoolgeld zal 200,zijn. (Tot nu toe bedroeg dit ƒ600). De onlangs ingevoerde reductie op het schoolgeld zal in enigszins ge- wijzig4e vorm gehandhaafd blijven. Op verzoek van de schoolgeldplichti- ge wordt het bedrag van de heffing verminderd met vijf en twintig pet. als twee, met veertig pet. als drie en met vijftig pet. indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin onder wijs genieten waarvoor sohoolgeld betaald moet v/orden. Wanneer een leerling in de loop van het schooljaar overlijdt of de school verlaat wordt ontheffing van schoolgeld verleend over de nog niet ingegane maanden van het school geldjaar. Ook wordt ontheffing ver leend in geval de leerling een andere school gaat bezoeken. Bij ziekte, langer dan drie maanden achtereen kan over de duur van de ziekteperio de ontheffing worden gevraagd. Men moet deze ontheffing verzoe ken binnen twee maanden nadat het recht op de ontheffing ontstaat (bij ziekte dus binnen vijf maanden na staking van het schoolbezoek). Het is de bedoeling de nieuwe re geling met terugwerkende kracht te laten Ingaan met het schooljaar dat 1 Sept. 1953 aanving. F. D. Bende bij Makassar Vierhonderd zwaar gewapende le den van de benden van Kahar Moe- zakkar hebben de plaats Pangkadje- ne op 48 kilometer ten Noorden van Makassar enkele uren bezet gehou den. De tijd gebruikten zij om telefoon- en telegraafverbindingen met de bui tenwereld te verbreken en de spoor lijn op te blazen. In een oproep tot de bevolking van Zuid-Celebes maakte Kahar Moe- zakkar bekend, dat hij zijn troepen de instructie heeft gegeven ók ko mende verkiezingen in Indonesië te boycotten. Terzelfdertijd besloot de Indone sische regering in Djakarta een be drag van 300 millioen roepiah uit te trekken voor het houden van alge mene verkiezingen. Begin April zal een begin worden gemaakt met de samenstelling van de kiezerslijsten. „Als hij het leven er maar niet bij inschiet", zegt Faroek De Egyptische minister van voorlichting, majoor Saleh Salem, heeft ge neraal Naguib gisteravond op een persconferentie beschuldigd van het „sa boteren" van het werk van de revolutionnaire raad. „Wij hadden Naguib kunnen doden, maar wij besloten hem in leven te laten, wij handelden op gelijke wijze met ex-koning Faroek" Salem zeide, dat Naguib niet is gearresteerd, maar „wij vroegen hem gedurende een of twee maanden in huis te blijven", Generaal Naguibs villa in een voorstad van Cairo wordt door soldaten, uitgerust met stalen helmen en bajonetten, bewaakt. Het huis is omgeven met prikkeldraad. HET LAND IS RUSTIG Majoor Salem verklaarde, dat er in Cairo extra veiligheidsmaatregelen zijn genomen, maar er is geen nood toestand afgekondigd in het land. Er zijn geen berichten binnengekomen over incidenten, in Cairo of de rest van het land. „De uit elf personen bestaande re volutionnaire raad, die het werkelijk gezag in het land draagt, zal door middel van meerderheidsbesluiten blijven regeren. Wij beheersen elk onderdeel van het leger en de poli tie, die de werkelijke macht achter het regiem vormen". Hij voegde er aan toe dat generaal Naguiib's ontslag door de raad een stemmig was aanvaard na volledig "Overleg met de leiders van de strijd krachten. „Wij hébben nog steeds onze organisatie in het leger, welke wij Tang vóór het uitbreken van de revolutie hadden opgebouwd". Premier Nasser zal de functies van het staatshoofd waarnemen, wanneer Egypte bij plechtigheden als het aan- Roept Paus kardinalen bijeen? Het is zeer wel mogelijk dat de Paus, hoewel hij nog zeer ernstig ziek is, binnenkort een vergadering van zijn kardinalen zal bijeenroe pen. Op het Vaticaan kon men daar voor twee mogelijke redenen aan geven. Ten eerste zou de Paus op deze vergadering zijn kardinalen op de hoogte kunnen brengen van zijn toestand en zou hij hun tevens rui mere bevoegdheden in staatszaken kunnen geven. Ten tweede zou het de bedoeling van de paus kunnen zijn nieuwe kardinalen te benoemen, van wie dan een de thans vacante functie van staatssecretaris zou moe ten bekleden. Door dit te doen zou de Paus de vierhonderd jaar geleden door paus Sixtus de Vijfde gestelde limiet aan het aantal kardnalen overschrijden. Donderdag hoopt de Paus 78 jaar te worden. Paus Pius XII heeft opnieuw een tamelijk goede nachtrust gehad en zijn toestand is iets verbeterd, aldus bieden van geloofsbrieven voor am bassadeurs, moet worden vertegen woordigd. Dit zal geschieden op grond van machtiging door de revo lutionnaire raad. „Er zal tot het einde van de over gangsperiode geen president van de Egyptische republiek zijn", aldus Salem, die er aan toevoegde, dat de overgangsperiode zal eindigen op het ogenblik, dat de Britse troepen uit Egypte zijn teruggetrokken. REACTIES IN DE SOEDAN Leerlingen van Egyptische scholen in Khartoem hebben Donderdag kleine betogingen voor het onmid dellijk herstel van Naguib in zyn 'be voegdheden op touw gezet. De Soedanese eerste minister, Is mail el Azjari, heeft verklaard, dat hij het aftreden van generaal Naguib betreurt, maar dat hij vol vertrou wen is, dat het nationale streven met kracht en vastberadenheid in Egypte en Soedan zal worden gevolgd. De oppositieleider Mohammed Ah med Mahgoeb zeide, dat het aftreden van Naguib niet alleen tot anarchie in Egypte, maar in alle Arabische landen zal leiden. De toestand in Egypte moet de Soedanezen ervan overtuigen, dat zij de verbondenheid met Egypte moeten opgeven en ge zamenlijk onafhankelijkheid eisen. WAT ZEGT FAROEK ERVAN? Ex-koning Faroek van Egypte heeft door middel van zijn secretaris la ten weten, dat hij hoopt, dat gene raal Naguib, nu deze zijn macht heeft verloren, ook niet het leven er 'bij zal inschieten. Nadat de jonge offi cieren Naguib eerst als hun leider hadden gekozen, wegens zijn militair verleden en zijn invloed op religieus gebied, hebben zij hem nu opzij ge schoven, omdat hij hen gaat hinde ren, aldus de verklaring van'de voor malige vorst. Hij liet er voorts aan herinneren, dat hij. indertijd reeds had voorspeld, dat Naguib niet lan ger dan twee jaar aan hét bewind zou blijven. De secretaris van Faroek zeide, dat de jonge officieren van het revolutionnaire regiem nauw samen werken met een groep voormalige Duitse officieren, onder wie SS-kolo- nel Otto Skorzeny. Binnen 24 uur heeft hij het land verlaten Er is Donderdag een opstand van officieren in Syrië uitgebroken. De op standelingen hebben de Syrische president, Sjisjakli, 24 uur tijd gegeven om het land te verlaten. De president Sjisjakli heeft daaraan gehoor gegeven en zijn ontslag in gediend bij het Huis van Afgevaardigden. Hij verliet Syrië Donderdag avond per vliegtuig. President Naguib nog in zijn glorie Een foto, genomen tijdens een parade op de verjaardag van de revolutie. Op deze eerste verjaardag (1953) werd een parade gehouden, welke ander half uur duurde. President Naguib brengt de militaire groet. Links naast hem Gamal Abdel Nasser, luitenant-kolonel en als zodanig vertegenwoor diger van de generaal, rechts majoor Mohyiddin Hoessein, die destijds het bevel voerde over de Commandotroepen van de Junta. HET BEGON IN ALEPPO De revolutie begon in Aleppo. Daar hadden opstandige officieren de macht in handen genomen en door middel van de radio-zender aldaar zonden zij hun bekendmakingen uit. Zij benoemden een nieuwe presi dent nl. Hasjem-el-Atassi, een vóor- aanstaande leider van de volkspartij die veel aanhang in Aleppo heeft. Radio-Aleppo beschuldigde presi dent Sjisjakli van onderdrukking van het volk, fascisme en „verkrach ting van de democratie". Sjisjakli werd met „dwingeland" en „beul van het volk" aangeduid. Aanvankelijk trachtte de Syrische president troepen en vliegtuigen in te zetten tegen de rebellen, maar zo dra hij bemerkte, dat ook andere districten in Syrië de zijde van de rebellen kozen, gaf hy toe. De tekst van zijn ontslag luidt: _JH „om bloedvergieten van het volk dat is Vrijdag uit gezaghebbende bronik liefheb, van het leger waarvoor vernomen. I ik mij zou opofferen en van het Ara bische vaderland dat ik oprecht heb willen dienen, te voorkomen, bied ik het Syrische volk mijn ontslag van het presidentschap van de republiek aan, in de hoop, dat ik op deze wijze mijn vaderland dien, terwijl ik Al lah bid dit land voor alle onheil te behoeden". - De thans afgezette president maak te zich drie jaar geleden zelf door middel van een staatsgreep meester van de macht. Hij had een doosje met kogels De eerste der in de laatste tijd in Indonesië gearresteerde Nederlanders heeft gistermorgen terechtgestaan voor het landgerecht te Djakarta. Het was de heer V. Barkey, die beschul digd wordt, 49 kogels in bewaring te hebben gehad, dan wel verborgen te hebben gehouden, zonder de daartoe nodige vefgunning te bezitten. De zitting stond onder leiding van de landrechter mr. G. K. Lim. Na het verhoor van de verdachte en de ge tuigen werd de zitting verdaagd tot Donderdag 4 Maart. Dan zal de amb tenaar van het openbaar ministerie, Siahaan, zijn requisitoir houden. De heer Barkey verklaarde tijdens zijn verhoor, dat hij op 30 December 1953 in een der voorkamers van zijn huis te Djakarta onder de electrici- teitsmeter een kartonnen doosje met kogels had gevonden. De kamer, Winstpunten van Berlijn Tijdens het Lagerhuisdebat over de Berlijnse viermogendhedenconferen- Gedurende reeds vijf weken ongeveer is Lelystad in het IJsselmeer volkomen door het ijs ingesloten: de enige verbinding met het vaste land werd onderhouden door sleden of door een helicopter. Nu het weer zich van een mildere zijde Iaat zien en gedurende enige da gen de dooi is ingetreden, is het vrij riskant om nog per slede over het ijs te trekken. De helicopter is dan ook in Lelystad een graag geziene bezoeker: de komst van de machine duidt op post en levensmiddelen voor de 51 ingesloten bewoners van dit nieuwe stukje Ne derland. Op de foto: Bij de aankomst wordt de helicopter enthousiast begroet. Op de achtergrond de „Lelystad" nu door het ijs hulpeloos gevangen.... tie, heelt de Britse premier Sir Win ston Churchill gisteren in een rede over de wereldtoestand verklaard, dat het lot, dat Polen, Tsjechoslowa- kije, Roemenië, Bulgarije en Honga rije getroffen heeft, niet blijvend zal zijn, hoewel er op het ogenblik voor deze onderworpen landen geen oplos sing in zicht is. „Wij allen hebben de methode om dit doel met geweld te bereiken verworpen". De tijd zou echter een oplossing kunnen bren gen, waarover deze generatie niet be schikt. Intussen verklaarde Churchill nog steeds van mening te zijn, dat een samenkomst van staats- en regerings hoofden tot de mogelijkheden moet blijven behoren. Churchill drong er op aan, om Adenauer, die hij één van de grootste Duitsers sinds Bismarck noemde, niet in de steek te laten. Dat zou onberekenbare gevolgen voor de toe komst kunnen hebben. De Europese Defensie Gemeenschap moest door gaan. „Het is mijn diepe overtuiging", al dus Churchill, „dat de verschrikkin gen van de oorlog op de Duitse geest een diepe indruk hebben gemaakt en nog dieper zijn de vrees en de haat met betrekking tot een Sowjet-over- heersing. Waarom zouden wij trach ten van deze tak der Europese fami lie een verschoppeling te maken? Het verbaast mij, dat iemand zich het machtige, vitale Duitse volk kan voorstellen in een soort Europees niemandsland in een soort toestand van melaatsheid, blootstaande aan het gevaar van een Sowjet-invasie". Hoewel de conferentie van Berlijn reden tot teleurstelling had gegeven, zag. Churchill ook enige winstpunten. „Het is een zeer merkwaardige con ferentie geweest". Gedurende „het grote debat" waren de persoonlijke verhoudingen verbe terd en het begrip voor elkanders gezichtspunt toegenomen. Het plan om in Genève een conferentie over Korea te houden was belangrijk en hoopvol. Volgens Churchill heeft de ze conferentie meer kans op resul taten dan de Berlijnse besprekingen. waarin hij deze vondst deed, werd 'sinds Juni 1953 bewoond door een uit acht personen bestaande groep, leden van het voormalige stqdentenleger. de Tentara Peladjar. De leider van deze groep was zekere Soemarjono. De heer Barkey zeide, dat hij op 19 December van het vorige jaar schieten had gehoord in de door de jongelui bezette kamers. Hij deed daarvan aangifte. Bij het door de po litie ingestelde onderzoek bleek de radio, die eigendom van de studen ten was, door een schot te zijn ge troffen. Op 29 December verliet*de groep het huis, waarschijnlijk uit vrees voor de gevolgen van dit poli- tie-onderzoek, aldus verdachte. De volgende dag vond hij het doosje met de kogels. Hij borg de kogels op in een gereedschapskist in zijn slaap kamer. De heer Barkey zeide, voorne mens te zijn geweest bij de politie aangifte te doen van de vondst, doch hij stelde dit uit, omdat hij vermoed de, dat de kogels toebehoorden aan de jongelui. Hij wilde wachten of zij zouden terugkomen om de kogels te halen. Voorts zeide hij de aangifte te hebben uitgesteld, omdat hij bevreesd was daardoor in moeilijkheden te ge raken. De getuige, inspecteur van politie Bos, verklaarde, de kogels te hebben gevonden toen hij huiszoeking deed na de opdracht van zijn commandant om Barkey's zoon te arresteren. HOE wordt het weer? WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 27 Febr.: zon op 7.32 en onder 18.15: maan op 4.10 en onder 11.17 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw —5 STOCKHOLM geheel bew. —4 KOPENHAGEN geheel bew. 1 LONDEN zwaar bew. 4 AMSTERDAM licht bew. 2 BRUSSEL zwaar bew. 3 PARIJS onbew. 5 BORDEAUX zwaar bew. 9 NICE half bew. 8 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT regen 6 MUNCHEN zwaar bew. 3 ZURICH zwaar bew. 7 GENEVE regenbui 8 LOCARNO zwaar bew. 0 WENEN nevel —6 INNSBRUCK licht bew. —3 ROME geheel bew. 8 Korreltje Het wenen van een erfgenaam is vaak gemaskerd lachen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1