De communisten buiten de onrust politiek uit Particuliere bouw wordt niet afgeremd Vestigingswet aangenomen Katholieke standsorganisaties streven naar meer contact De gulden gaat weer rollen Het stemmen bij volmacht Keukenhof heeft geen vorstschade DONDERDAG 25 FEBRUARI 19?* DE E.EIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 2 Huurverhoging en prijsstijgingen In de vergadering van de Tweede twee cent per uur voor vaklieden en Minister ZIJLSTRA zeide, dat als het verminderen met twee cent per de heer Reuter zijn Interpellatie se- Kamer was aan de orde de interpel latie van de heer Reuter inzake de uitwerking van de huurverhoging en de compensatiemaatregelen. De heer REUTER (CPN) betoogde dat een der oorzaken der recente prijsstijgingen de huurverhoging zelf is. Dit heeft er toe geleid, dat de mid denstanders hun compensatie van de ze verhoging gingen zoeken in prijs verhogingen. Spr..vroeg zioh af of de regering bereid is de toegestane loonsverhoging van 2 cent per uur voor geschoolden bindend voor te schrijven evenals het verminderen van 2 cent per uur van de loonsver schillen der gemeenteklassen. De re gering zal een pr ij zenstop moeten invoeren. De prijsverhoging is „in de mode" ziedaar een van de resultaten van deze politiek. Er heerst grote on rust onder de arbeiders, de gepen- sionneerden en vele andere groepen van ons volk. De minister van Economische Za ken, prof. ZIJLSTRA toonde aan, dat niet of nauwelijks kan worden ge sproken van een wederoptreden van de consumptiebeperking. De kosten van levensonderhoud zijn met een punt gestegen van 15 Januari tot 15 Februari. De index vertoont in de periode van 15 December tot 15 Ja nuari een prijsstijging van drie pun ten. Vastgesteld kan worden, dat het hier in belangrijke mate een seizoen stijging betreft en dat nog geen spoor van doorwerken van de loonsverho ging te vinden Is. Men zal trouwens niet reeds na een of twee maanden conclusies kun nen trekken. De regering ziet dus geen aanleiding om aan te nemen, dat tal van ongemotiveerde prijsver hogingen hebben plaats gevonden. Ook ziet zij geen aanleiding voor een algemene prijsstop. Voor specifieke gevallen zal de regering waakzaam zijn om eventueel op te treden. De regering is van oordeel dat zij niet ongerust behoeft te zijn in het alge meen over de prijsverloop in de na bije toekomst. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer SUURHOFF zei, dat de regering niet bereid is op verschillende gronden, om de oor spronkelijke voorstellen van de vak beweging van 6 percent loonsverho ging alsnog met terugwerkende kracht te realiseren. De regering is onder andere niet van plan om zelf standig als loondictator op te treden. De Stichting van de Arbeid heeft het niet nodig geoordeeld, om op te tre den. Evenmin is de regering bereid om de toegestane loonsverhoging van uur van de loonverschillen der ge- meenteklagsen verbindend voor te schrijven. Vrijwel over de gehele li nie waar dat mogelijk was, zijn trou wens de lonen van de geschoolde ar beiders al omhoog gebracht, zodat dit bindend verklaren toch een slag in de lucht zou betekenen. De heer REUTER (CPN) zei, dat door het praten over indexcijfers men de problemen niet uit de weg gaat. De wijze van beantwoording door de minister van Economische Zaken biedt de bevolking geen uit zicht. Spreker dient een tweetal mo ties in met als strekking, dat de Re gering wordt uitgenodigd, de loons verhoging van 5 procent op 6 pro cent te brengen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1054 en, ter be scherming van de koopkracht, over te gaan tot de invoering van een prijsstop. De heer GORTZAK (CPN) be toogde, dat er onrust onder de be volking is. We moeten met de loons verhoging geen spelletje gaan spe len. De heer VAN LEEUWEN (VVD) zeide, dat we in 1949 een devaluatie hebben gehad, en dat het prijspeil zich heeft moeten aanpassen aan die devaluatie. Als men toen verstandi ger had gehandeld, zouden de moei lijkheden thans niet zo groot ge weest zijn. De loonsverhoging werd niet opgevangen door de productivi teit. Dan komen de volgende secun daire werkingen neer op de rug van degenen, die het minst kunnen dra- Aetherklanken VRUDAG. TELEVISIE PROGRAMMA. NCRV. 20.15 Journaal en weerber. 20.30 Folkloristische dansen; 20.45 Praatje over belastnigen. 21.10 Pau ze. 21.15 Ik doet, ik doet, wat Gij niet doet. 21.3521.45 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 M. rieua had willen voorbereiden, hij zijn cijfers had moeten vergelijken met die van de minister. Dat heeft hij nagelaten en h(j heeft de zaak omgekeerd. Spreker achtte het niet juist dat de heer Gortzak doet, alsof hij en zijn politieke vrienden de menselijkheid aan hun kant heb en de minister slechts met koude caj fers werkt. Dat is unfair van de heer Gortzak, nog afgezien van het feit, dat het onjuist is. De heer WAGENAAR (CPN) riep dat dit een belediging is. Doet de president niets? Minister ZIJLSTRA zegt, dat bij voorbeeld by de kappers een prijs stijging is geweest van ongeveer 20 procent en hij twijfelt, of deze prijs stijging kostprijstechnisch gerecht vaardigd is. Minister SUURHOFF meende, dat de heren Gortzak en Reuter bepaal delijk niet geslaagd zyn in hun po gingen, om aan te tonen, dat een fout gemaakt zou zijn bij het vast stellen van het percentage van de loonsverhoging. Het is een gevaar lijk spel om de ongerustheid over de prijsstijgingen om te zetten in een alarmstemming Spreker gelooft, dat de heer Gortzak daarmee bezig is, en wel om politieke motieven. De VOORZITTER zeide. dat hij de minister niet tot de orde heeft ge roepen, omdat hij het woord „unfair" in dit verband niet beledigend acht te. Dit woord beschouwt hij niet als onpar.ementair, in de betekenis van ..onsportief'. De heer GORTZAK (CPN) zeide, dat hij zich door de woorden van de gen. Op dat punt vond spreker het minister niet beledigend achtte, maar betoog van de heer Reuter niet juist, dat de minister er verstandig aan De heer ROEMERS (PvdA) zei zou doen, als hij het woord „unfair" dat deze interpellatie te vroeg komt, Het zou slechts zin hebben als we de zaak kunnen overzien, Iedereen be schikt slechts over onvolledige ge gevens. introk, aangezien hij het toch niet beledigend heeft bedoeld. Beide mo ties van de heer Reuter werden met 63 tegen 5 stemmen verworpen. (De communisten stemden voor). De zwarte lonen In zijn rede, waarmee hy de in de Eerste Kamer gemaakte opmerkingen beantwoordde, betoogde minister ir. H. B. J. Witte, dat hij blijft vasthou den aan 1960 aio het jaar, waarin het woningtekort zal zijn opgeheven. In dien de conjunctuur ongunstig zou worden, zal ook dan, ja juist dan aan het bouwprogramma worden vastge houden in het kader van de conjunc tuur-politiek. Over de omvang van het woningte kort gestaat meningsverschil. Het cij fer van 225.000 wordt aangevochten. In verband daarmede zal een nieuwe ning- en gezinstelUng worden gehou den. Overigens betekent opheffing van het woningtekort nog geen op heffing van de woningnood. Het betekent slechts dat er even- I veel woningen als gezinnen zullen j zijn. Het is zeer wel mogelijk dat in 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 1960 in sommige plaatsen woningen 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPteveel zijn, terwijl in andere een wo- RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. j ningtekort is. 23.0024.00 VARA i De minister zei, dat hij de particu- liere bouw niet zou afremmen. De VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 bouw voor de overheid dient beperkt Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis- te worden en uitgesteld tot minder vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw.gunstige tijden als de particulieren 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 School- niet bouwen. Deze beperking geldt radio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamermuz 10.55 Voordr.; 11.15 Grarn. 1J.S0 Or gelspel. AVRO. 12.00 Musette-ovk. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 •Vws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Voor de huisvr. 14.20 Piano-re cital. 14.50 Boekbespr. 15.10 Clave- cimbelrecital. 15 Ji) Lichts muz.. VA RA: 16.00 Gram. 10.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de Jeugd. 17.40 Or gelspel. 18.00 Nws. 18.15 Verz. pro gram. 18.45 „Dehaverkist", hoorsp. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinder koor. VPRO: 19.30 „Wat maakt de kinderen zo verwend", hoorsp. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor; 20.30 Benelux. 20.40 „Hedendaagse arbeidsproble men", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwart, en solist. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Lich te muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.0O—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. Ö.45 Schoolradio. 10.00 Fran se muz. 10.30 Promenade ork. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Promena de ork. en solist. (12.3012.33 Land en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Amus. muz. 14.30 Hier Vrij Europa? 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 10.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermez zo: Gram.) 17.40 Metropole ork. en soliste. 18.10 Amus. muz. 18.40 Vra genbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Politiek Forum. 21.00 Omr. ork. en sol. 21.25 „Voor een betere wereld", caus. 21.40 Gram. 22.20 Limburgs Promenade ork. 22.45 „Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Symphonette ork. Thea terkoor en sol. echter niet voor de bouw van scholen en gymnastieklokalen. Bouw door woningbouwverenigin gen verkoos de minister boven over- heidsbouw. Voorts verklaarde de mi nister de bouw van arbeiderswonin gen niet tot de overheid en de wo ningbouwverenigingen te willen be perken. De particuliere bouw voor deze woningen kan niet gemist wor den, a! wa3 het alleen maar omdat elk monopolie verderfelijk werkt. De woningbouwverenigingen wa ren, naar het oordeel van de minister teveel In haar ontwikkeling geremd. Haar status moet worden herzien. Zij zullen weer de vreugde van het dra gen van verantwoordelijkheid moe ten leren kennen. Minister Witte zeide, dat hy de verdeling van het bouwvolume ook Berkelse moordzaak Antwoord van officier op grieven verdediger De substituut officier bij de Haagse Rechtbank, mr. G. J. de Lint, heeft geantwoord op de verklaring, die de verdediger van de Berkelse arts na zijn vrijlating heeft uitgegeven. Alhoewel mr. De Lint het niet wenselijk acht In polimiek te tre den met de verdediger, meent hij toch enkele aanvullende verklarin gen te moeten afleggen. Tegenover de grieven, die de ver dediger geuit heeft, stelde de substi tuut officief, dat er bij de arrestatie van de verdediger wel degelijk sterke aanwijzingen voor een verdenking bestonden. Voorts verklaarde mr. De Lint, dat hij de raadskamer van het gerechts hof voortdurend op de hoogte heeft gehouden van de ontwikkelingen, die in de Berkelse moordzaak zich voor deden. De officier meent ten slotte, dat de thans weer in vrijheidgestelde ver dediger eerder uiting aan zijn dank baarheid had kunnen geven, omdat men hem zo spoedig voor de rechter commissaris had geleid, waardoor een einde aan*zijn hechtenis kwam. in de toekomst via de provincies zou laten lopen. De bouwactiviteit kan de overheid nooit geheel regelen. Wel kan zij iets doen a.m.v. de financie ringsregeling. Op vragen van de heer J. Tjalma over de zwarte Ionen, antwoordde de minister slechts, dat hij een tegen stander van zwarte lonen was en over leg met Sociale Zaken zou plegen, om tot een meer bevredigende rege ling te komen. Minister Witte noemde het feit, dat er 100.000 krotten zijn, een schande voor Nederland. De huidige generatie faat op dit punt niet vrijuit. In de ertiger jaren is met betrekking tot deze zaak to weinig pressie op de regering uitgeoefend. Het is de taak der regering reeds plannen voor de krotopruiming te maken en de ge meenten aanwijzingen te geven. De begroting werd ten slotte z.h.s. aangenomen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft het ontwerp vestigingswet bedrijven zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Aan dit besluit ging een debet over het voor en tegen van de invoering van het behoefte-element vooraf. De heren De Goey (K.V.P.), Vixseboxse (C.H.), Rip (A.R.) en Molenaar (V. V.D.) spraken er hun blijdschap over uit, dat minister Zijlstra het behoefte element niet in de wet wil opnemen. „Hantering van 't behoefte-element leidt tot schade voor middenstander en consument. De middenstanders, die op de rand van een bestaansmo gelijkheid leven, behoren geholpen te worden door een goede wetgeving en, zolang die niet de nodige resultaten afwerpt, door sociale maatregelen", aldus de heer Vixseboxse. „We moe ten niet trachten verbetering in hun positie te brengen door het aantal zaken in een branche te beperken". Ook de heer Rip stond op het stand punt, dat het opnemen van een zo vergaande maatregel als het behoef te-element niet juist zou zijn. „Als men hiervoor pleit, ontwikkelt de progressiviteit zich in een verkeerde richting", zo zeide hij tot de heer Oosterhuis (Arb.). De heer Vixseboxse verklaarde nog de kinderbijslag voor kleine zelf standigen, slechts te aanvaarden als noodmaatregel. De heer Rip waarschuwde tegen te hoog opvoeren van de vestigings eisen. Staatssecretaris Veldkamp achtte hantering van het behoefte-element niet wenselijk, niet mogelijk en niet doelmatig, maar hij herinnerde aan de opvatting van de regering, dat het behoefte-element bii afzonderlijke wet met een beperkte tijdsduur kan worden ingevoerd wanneer zich een noodtoestand voordoet. Aanslagbiljetten eerder Aangenomen kan worden, dat de regeling van de belastingaanslagen 1932—1953 tegen 1 September a.s. grotendeels gereed zal zijn, zo heeft minister Van de Kieft medegedeeld. Daarna kan de aanslag regeling 1953 1954 ter hand worden genomen. Er wordt naar gestreefd het tijdstip, waarop met de aanslagregelirsg over een jaar wordt begonnen, geleidelijk nog iets te vervroegen. Het is even wel practisch niet mogelijk daarmede vroeger te beginnen dan in de maand Juli. Om het de belastingplichtigen mo gelijk te maken reeds in de loop van het jaar waarover t.z.t. een aanslag zal worden opgelegd, vooruitbetalin gen te doen, wordt zo spoedig moge lijk aan de hand van de door de belastingplichtige gedane schatting van zijn vermoedelijke inkomen over het lopende jaar een voorlopige aanslag opgelegd. Met het uitreiken van de desbetreffende aanslagbiljet ten wordt in de maand Juni een aan vang gemaakt. RIJKSWEG A'DAM—UTRECHT 1 APRIL IN GEBRUIK. De nieuwe Rijksweg 2, de weg Am sterdamUtrecht, zal op 1 April a.s. door de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Alge ra, officieel in gebruik worden gesteld. Gelukkig initiatief in Noordwijk Het ls een goede gedachte ge weest, om een bijeenkomst uit te schrijven van de drie plaatselijke Katholieke standsorganisaties de K. A.B., de K.V.O.B. en de Kath. Mid denstandsvereniging te Noordwijk met het doel in de toekomst op poli- litiek en maatschappelijk gebied een eenheid te vormen en meer begrip voor eikaars organisaties aan te kwe ken. De drie voorzitters van genoemde standsorganisaties gaven op deze goed bezochte bijeenkomst in hotel „Royal" als hun mening te kennen, dat een dergelijk contact, hetwelk reeds bestond met de besturen on derling, van zeer groot nut kan zijn. Vast staat dat iedere standsorganisa tie zijn eigen problemen heeft, doch dat men in de principiële belangen een eenheid moet vormen om de ka tholieke zaak i in Noordwijk en'in het algemeen te dienen. Als spreker op deze avond trad op majoor aal moezenier P. C. Groenendijk met het onderwerp: „Waardering en be grip bij de standsorganisaties". Voorop wilde spr. stellen, dat een dergelijke avond vóór de laatste we reldoorlog ondenkbaar zou zijn ge weest. Tijdens de oorlog en de hier op volgende bezetting heerste er in Nederland een voorbeeldige eenheid en samenwerking en velen waren ei- van overtuigd, dat deze eenheid ook in de toekomst bestendigd zou kun nen blijven. Daar is niets van terecht gekomen. Is éénheid en samenwer king dan alleen mogelijk in tijden van gevaar! vroeg spr. zich af Nu na 9 jaar hier in Noordwijk het eerste contact wordt opgenomen, zal men dit met beide handen moeten grij pen, doch dit kan alleen als men in liefde tot elkaar elkanders streven waardeert en leert begrijpen. Deken Brinkman was dankbaar, LEIDSCHENDAM „Het Gilde". Ter gelegenheid van de vastenavondviering heeft „Het Gilde" gisteravond een specia le avond gegeven in de toneelzaal van het parochiehuis met als gast het Matrozenkoor uit Den Haag. Het Matrozenkoor onder leiding van Theo van Elferen heeft daarna concerteerd en wel in het eerste deel met klassieke zang, vervolgens met de operette ,De landelijke re petitie" van Suppée en na de pauze met enige volksliederen. De volle zaal toonde zich door herhaald ap plaus enthousiast over de zang van de kleine matrozen, zó zelfs, dat her haalde malen het doek moest open gaan, omdat aan de bijvalsbetuigin gen geen einde kwam. Voor „Het Gilde" was deze avond een groot succes. Ook de verloting van de vele beschikbaar gestelde prijzen had een geanimeerd verloop. De volgende bijeenkomst van „Het Gilde" is vastgesteld op Dinsdag 30 Maart a.s. Dan zal spreken pater Kleene met als onderwerp: „De Lijk wade van Turijn". De rijksdaalder blijft voorlopig fladderen Dat ook de Tweede Kamerleden snakken naar de tijd, dat zij weer ge zellig met het slijk der aarde kunnen rinkelen, werd gisteren duidelijk, toen minister J. v. d. Kieft zonder de min ste moeite toestemming kreeg om weer 'harde guldens en rijksdaalders te laten slaan ter vervanging van de slappe papiertjes, die momenteel de onvolwaardige vertegenwoordigers zijn van de Nederlandse munt. Minister v. d. Kieft deelde echter het enthousiasme van de Kamer niet geheel en al, want hij gaat eerst voorzichting gulden* slaan. Blijkt, dat de nieuwe maat en het nieuwe gewicht voldoen, dan zal hij over een Minister Beel heeft in de Eerste Kamer de stemmen van A.R. en V.V. D. niet kunnen winnen voor de wijzi gingen van de Kieswet: afschaffing van de zgn. B-lijsten en beperking van het stemmen bij volmacht. Het wetsontwerp werd met 25 tegen 9 stemmen aangenomen. „Welke concrete gevallen waarin misbruik gemaakt is van het stem men bij volmacht hebben nu eigenlijk tot indiening van dit ontwerp ge leid?", vroeg de heer Tjalma (A.R.). Hij kon zich niet verenigen met een zodanige beknotting van het kies recht, dat vele categorieën, zoals schippers, vissers enz. er geen ge bruik van kunnen maken, door de beperkte mogelijkheid tot het aan wijzen van gemachtigden. De heer Tjalma had er, evenals de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) bezwaar tegen, dat het begrip „huis genoot" als gemachtigde niet nader omschreven is. Minister Beel zegde toe met de Kiesraad overleg te zullen plegen over een nadere regeling voor die mensen, die slechts zelden vertoeven jaartje opdracht geven om ook rijks daalders aan te maken. Over enkele maanden kunnen de guldens dus weer gaan rollen door Nederland; met de rijksdaalders blijft het voorlopig nog een beetje fladde ren. Zware straf voo dienstweigeren De krijgsraad te velde West heeft gistermorgen de zaken behandeld van drie principiële dienstweigeraars. De 20-jarige dpi. soldaat W. uit Utrecht had geweigerd het uniform aan te trekken en een geweer aan te nemen. Hij weigerde zulks uit geloofsoverwe- gingen. Thans «verklaarde hij voor de krijgsraad wel weer in militaire dienst te willen gaan. Zijn advocaat voegde daaraan toe, dat W. bij voor keur bij de geneeskundige troepen wil. De auditeur meende, dat hier niet van principieel kan worden gespro ken. Het was beurtelings wel en neen. Hij vroeg een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest vanaf 3 Jan. 1954 en ontslag uit de militaire dienst. Na in raadkamer te zijn geweest besloot de krijgsraad de zaak aan te houden. De dpi. soldaat V. uit Rotterdam had eveneens uit geloofsovertuiging geweigerd zich aan de keuring te on derwerpen. Uitspraak doende veroordeelde de krijgsraad V. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. Ook dpi. soldaat S. uit Jutphaas had geweigerd het militaire uniform aan te trekken. De keuring had uitgewe zen, dat S. ongeschikt is voor alle militaire diensten. Ook hij had be zwaren uit geloofsoverwegingen. De auditeur-militair vroeg een gevange nisstraf van 2 maanden en 3 weken, gelijkstaande met de tijd in voorar rest doorgebracht, onmiddellijke in vrijheidstelling en ontslag uit de mi litaire dienst. De krijgsraad veroordeelde S. tot een gevangenisstraf voor de tijd van 1 maand met aftrek van voorari'est, in de gemeente waar zij staan inge schreven, maar deze toezegging vond ontslag uit de militaire dienst en in de heer Tjalma te vaag. vrijheidstelling. A merikaanse ambassadeur geeft Molotofs recept! Tijdens een redevoering, die de Amerikaanse ambassadeur in Neder land gisteravond heeft gehouden en waarin hij een overzicht gaf van de Amerikaanse positie in de huidige wereld en de verhouding tot de be vriende naties, kwam ook de juist ge- eindigde Berlijnse conferentie ter sprake. Aan het einde vati zijn beschou wing hierover, verwees de ambassa deur naar hetgeen Gogol in zijn ro man „De dode zielen" door Tsjithsji- kof laat zeggenLaat niets u in verwarring brengen, hoe slecht de zaken ook schijnen te gaanEr is geen geval, dat niet gered kan wor denWanneer ge ziet, dat het tot een besluit gaat komen, probeer dan niet uzelf te rechtvaardigen en te verdedigen; neen, maak de zaak in gewikkeld door er nieuwe elementen in te brengen. Ge kunt het water vertroebelen, zodat niemand er nog kop of staart uit maken kan. Dit advies schijnt Molotof opgevolgd te hebben, zo zeide de ambassadeur, naar wiens mening de Sowjets te Berlijn getoond hebben, er bang voor te zijn hun greep op de onder hun invloed staande gebieden te verslap pen vanwege de gevolgen, welke een eens begonnen terugtrekken zou kun nen hebben, ofschoon zh tegelijker tijd voor zichzelf de noodzaak gevoe len om de wereldspanningen te doen verminderen. BETERE OUDE DAG VOOR 1500 SCHILDERS. Met terugwerkende kracht tot 4 Januari 1954 zal door het bedrijfs pensioenfonds voor het schildersbe drijf een belangrijke uitbreiding en verhoging van de uit te keren ouder domspensioenen kunnen worden in gevoerd. In de eerste plaats heeft de daartoe bevoegde autoriteit goedkeu ring gehecht aan een reglementswij ziging, welke tot doel heeft ook ouderdomspensioen toe te kennen aan bedrijfsgenoten, die na het be reiken van de 65-jarige leeftijd de arbeid in het schildersbedrijf voort zetten; in de tweede plaats zullen de „back-service"-rechten (rechten te ontlenen aan de diensttijd, liggende tussen de 25ste verjaardag en de invoeringsdatum van het fonds), welke tot dusver slechts voor 45 pet. konden worden gehonoreerd, met in gang van genoemde datum voor 75 pet tot uitkering mogen komen. Het gaat hier om ca. 1500 werknemers, werkgevers en zelfstandigen in het schildersbedrijf, die in het genot van pensioen zullen worden gesteld, resp. wier lopende pensioenen een verhoging zullen ondergaan. dat de drie standsorganisaties deze bheenkomst hadden belegd. Als wij één zijn in de keik, zullen wij dit ook moeten zijn daarbuiten en dit kan alleen, als cje bestaande menta liteit wordt gewijzigd, géén eritiek, doch onderlinge waardering, voort komende uit liefde tot elkander. De heer P. Vink bracht in een pit tig woordje enkele suggesties naar vo ren, waaraan majoor Groenendijk er nog enkele toevoegde, Aan het eind dankte de voorzitter van de Kath. Middenstand de sprekers en deed de toezegging, dat de naar vo ren gebrachte suggesties de aandacht van de contactcommissie zullen heb ben. Hij sprak de stellige verwach ting uit, dat door het succes van deze bijeenkomst, in toekomst meerdere contactavonden zullen volgen. De leden van de terrein-commissie van Keukenhof, die het toezicht heb ben op alle aangelegenheden betref fende het tentoonstellingsterrein zijn van mening, dat de vorst maar wei nig of helemaal geen schade aan de bollen heeft aangericht. In de eerste plaats komt dit aoor de beschutting van de bomen en in de tweede plaats door de zeer gunstig verlopen dooi, waardoor geen overlast van water is ontstaan. De termijn van inzending van mo dellen voor de Beeldententoonstel- ling op de Keukenhof is 22 Februari verstreken. Er waren 120 foto's in gezonden. Een jury van deskundigen, waarin alle stromingen vertegen woordigd zijn, heeft tot taak gekre gen een 25 beelden uit te zoeken. De voor-selectie aan de hand van de foto's, die onder motto waren in- tezonden, namen waren dus niet be- end, is direct begonnen. Vijftig tot zestig beelden zullen „in natura" na der worden bekeken en daaruit zul len weer vijf en twintig worden ge kozen voor de plaatsing. De beste daaruit zullen de makers geldprijzen van 1500.tot 750.opleveren. Enkele dagbladen lanceerden het bericht, dat de Deense Koning en Koningin tijdens hun staatsiebezoek aan Nederland, ook de tentoonstelling Keukenhof bezoeken. Dit staatsiebe zoek zal eind April plaats hebben, een tijd waarin de darwintulpen de j Keukenhof op haar mooist maken. OEGSTGEEST „DE LEKENSPELERS" SPEELDEN „SPRINGTIJ" i „Springtij" heette het stuk, waar- j mede de toneelvereniging „De Leken- spelers" uit Oegstgeest gisteravond haar speelseizoen besloot. De keuze van het stuk kunnen wij niet geluk kig noemen, al waren velen, gezien het applaus, er wel mee ingenomen. Er schuilen in „Springtij" ook enige buitengewoon goede toneeltjes, maar wie aan de watersnood denkt, heeft o.i. wat anders nodig dan de geschie denis van een aartsschurk van een dijkgraaf, die, na totale verwaarlo zing (uit hebzucht) van al zyn plich ten, ook nog de vrouw van zijn pas verdronken zoon een oneerbaar voor stel doet en later aan de pastoor op biecht, dat hij daarom tegen het hu welijk van zijn zoon met haar was, omdat hij haar zijn dienstbode zelf begeerde. Het moet op de toe schouwers, waarvan er velen alles gedaan hebben om de slachtoffers van de watersnood te helpen, ook wel een pijnlijke indruk maken, dat in de woning van deze dijkgraaf een bordje kwam te hangen met deze spreuk: „Geef ons heden ons dage lijks brood en om de twee jaren een watersnood!", waarvan dan wordt ge zegd, dat het onder de boeren van Zeeland een zeer gangbare spreuk was sinds de watersnood van 1906, waarvan de toenmalige slachtoffers allen beter geworden zouden zijn. Het komt eigenlijk hier op neer, dat de verwachtingen, welke de titel van het. stuk wekt, niet door de inhoud gedekt wordt. Aan de prestaties der spelers wil len we niet tekort doen. Zij hebben liet spel naar beste kunnen gespeeld. Onder de medewerkenden schuilen goede krachten. We geven vooral de Benjamin van het gezelschap, An neke Haan, een compliment. De grime was keurig verzorgd en ook de to neelaankleding voldeed goed. De uitvoering werd bezocht door burgemeester Du Boeuff en meerdere raadsleden. Bij bespreking der sub sidie-aanvragen bij de behandeling der gemeentebegroting was bezwaar ge maakt deze vereniging subsidie toe te kennen. De vroede vaderen zijn nu zelf eens gaan kijken. We geloven wel, dat de Lëkenspelers na deze uit voering niet met lege beurs zullen worden weggestuurd. Het Vierde Prinsenkind. In de afgelopen jaren hebben niet minder dan 28.000 o:rlogweesjes en ook in valide kinderen een heerlijke vacan- tie gehad, dank zij deze stichting. Ook voor de weesjes van de ramp van 1953 wordt in de zomerkampen een plaatsje ingeruimd. Daarvoor is geld, veel geld nodig. Gisterenochtend, -middag en -avond werd in de recreatiezaal van Ende geest een bazar gehouden, waar di verse baby- en kleuterkleding werd verkocht. In de middag trad voor de jeugd een goochelaar op en werd er poppen kast vertoond. Des avonds gaf de stichting een filmavond. Vertoond werd de kleu renfilm „Keukenhof" en „De Zee" en „Fatale druppels". Mr. Valentgoed sprak na afloop een dankwoord en beval de stichting in de voortdurende belangstelling der gemeentenaven

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6