Ontsluiering draadnagel-geheim hedenmorgen verzegeld gekomen Zwitsaletten KOU, GRIEP...! In 't zog van een straaljager en tegen boom gevlogen Wie merkt de Nederlandse kaas? Twee houten huizen te Naarden door uitslaande brand verwoest Felle brand in kledingpakhuis Pappie moest eventjes naar binnen DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURAN I TWEEDE BLAD - PAGINA I HET IS NIET MEER TE HARDEN Als de spanning, die allerwege het „draadnagelmysterie" omweeft, zou overslaan op de spijkers dan zouden deze in een oogwenk roodgloeiend zijn. En Nat. Kath. Thuisfront heeft kennelijk niet het voornemen, het geplaag de Nederland van deze druk te verlossen, want het ene raadsel stapelt zich op het andere en iedere aanwijzing, die versterkt wordt, maak het myste rie nog ingewikkelder. Hedenmorgen vonden wij een dikke enveloppe op ons bureau met ver zegelde brieven, die de ontsluiering van het grote geheim bevatten. Maar de Minister van Justitie heeft uitdrukkelijk verboden, dat wij deze zegels aanraken en dus hebben wij ze maar diep weggesloten om niet in de verleiding te komen. Deze enveloppen bevatten het geheim, dat Zondagmiddag per bulletin bekend gemaakt zal worden. Mevr. Van Leeuwen, Noordeinde 35; mej. R. Pastoor, Tulpenstraat 7 en de heer J. de Water, Gasstraat 6, die in Leiden op Zondagavond het mys terie zullen ontsluieren, behoeven deze enveloppen niet bij ons op te komen halen, doch wij zullen zorgen, dat zij het geheim zo spoedig mogelijk na 6 uur Zondagavond in hun bezit hebben. Wij verzoeken deze vertrouwens lieden dus Zondagavond te 6 uur thuis te zijn. Zoals wij liier in Leiden, zijn al de correspondenten of agenten van de Leidse Courant in ons spreidingsgebied tot Zondagavond 6 uur de bewaar ders van de gezegelde enveloppen. Op dat grote uur zullen de vertrouwens mannen (en vrouwen) van Nat. Kath. Thuisfront het geheim in de verze gelde enveloppen bij hen op komen halen, waarna al de spijkerbezitters in de plaats kennis kunnen nemen van het feit, dat zij 15.000,gewon nen hebbenof niet natuurlijk. Inmiddels vernamen wij van het hoofdkwartier in Den Haag, dat de spijkerkist daar finaal de bodem laat zien, zodat U zich zult moeten haas ten om nog een aantal draadnagels te bemachtigen. HERZIENING VAN DE AFTREK REGELING VOOR GIFTEN Een wetsontwerp tot herziening van de fiscale aftrekregeling voor giften aan kerkelijke, maatschappe lijke en culturele instellingen, heeft het ministerie van Financiën verla ten. Minister Van de Kieft heeft de stellige indruk, dat de regeling in haar huidige vorm onvoldoende aan haar doel beantwoordt, zo deelt hij in een Memorie aan de Eerste Kamer mede. Vandaar dat enige tijd gele den een herziening ter hand werd genomen. MILVA BESTAAT TIEN JAAR Het ligt in het voornemen om het 10-jarig bestaan van de Militaire Vrouwenafdeling (MILVA) op 25 April op feestelijke wijze te vieren. De herdenking zal op 6 Mei a.s. te 's Gravenhage plaats vinden. rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd IJ warm en neem voor U naar bed gaat Het patrouillevaartuig „Balder' HAAGS SLACHTHUIS MAG WEER LEVEREN De Medical Division van het Ame rikaanse leger in Europa heeft op 17 Febr. opnieuw het gemeentelijk openbaar slachthuis in Den Haag geïnspecteerd. Deze inspectie bleek I bevredigend te zijn, want thans heeft het Haagse gemeentebestuur bericht ontvangen, dat het slachthuis na de daarin aangebrachte verbeteringen en veranderingen weer is goedge keurd voor het slachten van rund vee voor het Amerikaanse leger. KRONUS Middenstandsnota wordt goedkoper Enige tijd geleden heeft het Twee de Kamerlid Cornelises aan de mi nister van Economische Zaken vra gen gesteld betreffende de aanschaf fingsprijs van de onlangs verschenen middenstandsnota. De heer Cornelisse was van me ning, dat de prijs van 6.75 te hoog was om de nota in groten getale on der de middenstand te doen ver spreiden. De staatssecretaris heeft hierop geantwoord, dat ook de mi nister van oordeel is, dat de prijs aan de hoge kant is. Een bespreking met de drukkerij van de nota heeft een onderzoek tot gevolg gehad, waaruit gebleken is, dat er voldoende belangstelling voor de nota bestaat om een goedkope uitgave te laten drukken. Deze, die 3,zal kosten, zal zeer binnenkort verschijnen. bij Welkom bezoek prins Bernhard Prins Bernhard heeft gisteren in Paleis Soestdijk een van zijn oude vrienden ontvangen: de 45-jarige Thailandse prins Chula Chakra- bongse, neef van de tegenwoordige komng van Thailand. Gistermiddag orh 3 uur kwam prins Chula met het KLM-vliegtuig uit Bangkok met zijn Engelse vrouw op Schiphol aan. Het echtpaar begaf zich onmiddellijk per auto naar Soestdijk, waar het enkele uren in het koninklijk paleis doorbracht. Gisteravond om half tien zouden prins Chula en zijn echtgenote de reis naar Engeland per vliegtuig voortzetten. „Ik ken prins Bernhard reeds se dert 1937, toen ik heb tijdens de kro ningsfeesten van koning George VI ontmoette", vertelde prins Chula op Schiphol aan een A.N.P.-verslagge- ver. Hij toonde hem niet zonder trots een op zijn naam gestelde pers kaart. „Ik ben ook journalist", vertelde hij. „Ik schrijf politieke artikelen voor Thailandse bladen." Hij heeft bovendien diverse boe ken, waaronder biografieën geschre ven. NIEUWE VOORZITTER BOUWVAKBOND In een buitengewone bondsraads vergadering van de katholieke bouw- vakarbsidersbond „St. Joseph" is Woensdag de heer G. A. Collignon afgetreden als voorzitter. In zijn plaats is de heer H. Werkhoven met vrijwel algemene stemmen benoemd. De heer Collignon, die bestuurder blijft van genoemde bond, heeft het voorzitterschap om gezondheidsre denen en op doktersadvies moeten neerleggen. Hoe lang en in hoeverre hij als bestuurder op zijn plaats blijft, hangt af van de ontwikkeling van zijn herstel, De nieuw benoemde voorzitter van de katholieke bouwvakarbeiders (de grootste bond in de KAB) is op 11 Mei 1901 geboren. Vóór 1935 was hij voorzitter van de afdeling Utrecht. Op 18 Maart van genoemd jaar trad tij in gesalariëerde dienst van de bond. als plaatselijk bestuurder in Den Haag. In Juli 1937 werd de heer Werkhoven districtsbestuurder voor Zuid-Holland. In deze functie, die hij tijdens de bezetting bij het onder duiken van de bond moest prijsge ven, kwam de heer Werkhoven na de bevrijding terug. In Mei 1950 volg de zijn benoeming tot lid van het da gelijks bestuur, waardoor hij op het bondskantoor in Utrecht kwam en daar belast werd met de functie van tweede Voorzitter. Tijdens de ziekte van de thans afgetreden voor zitter, de heer Collignon, van Juli 1953 af tot heden, nam hij het voor zitterschap waar. (Volkskr.) Twee brokkenmakers berecht Geen hoogvliegers De raad voor de luchtvaart heeft gisteren twee gevallen te behandelen gekregen van vliegers, die weinig blijk gaven op een verantwoorde wijze met de stuurknuppel om te kunnen gaan. De 32-jarige De V. werd gestraft door hem het vliegbewijs A voor de tijd van een jaar te ontnemen, ter wijl de eveneens 32-jarige A. er met een berisping af kwam. Onhandelbare baby. De V. was bestuurder van het „Tiger Moth"-vliegtuig BHNDF, eigendom van de staat der Nederlan den en in gebruik bij de Kon. Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart, waarmee op 14 Augustus 1953 op het zweefvliegterrein Teriet een ongeval is gebeurd. De PH.NDF, die behalve de bestuurder ook een passagiere vervoerde, sleepte die dag een Grunau Baby zweefvliegtuig, waarin zich als bestuurder de zweef- vliegbewijshouder A. bevond. Voordat het einde van de beschik bare startbaan was bereikt kwam het vliegtuig los, doch dé bestuurder slaagde er niet in een normale start uit te voeren. Het vliegtuig raakte een boom, waarbij een der onder vleugels ernstig werd beschadigd, waarna het snel tot stilstand kwam. Even voordat de PHNDF de boom en 35 minuten. Hiervan zijn in Ne derland gevlogen 21 uren en 35 mi nuten en in Duitsland bij de „Luft waffe" 3500 uren. De raad voor de luchtvaart con cludeerde. dat het ongeval is ver oorzaakt door een besturingsfout van De V. die als bestuurder het sleep- vliegtuig 'bij de start te lang getrok ken heeft gehouden. In ernstige mate moet volgens de raad betrokkene bovendien verwe ten worden, dat hij in strijd met de bepalingen van het bewijs van lucht waardigheid een passagier in het sleepvliegtuig heeft medegenomen, waardoor dit vliegtuig circa 70 kg. zwaarder beladen was dan volgens het bewijs van luchtwaardigheid voor het uitvoeren van sleepvluch- ten was toegestaan. Recordjager gestraft. Op 19 Juni 1953 voerde de zweef vlieger A. een overland-zweefvlucht uit van het zweefvliegterrein Teriet nabij Arnhem. Doel van de vlucht was het maken van een vrije af- standsvlucht, welke zou meetellen voor de nationale zweefvliegwedstrij- den 1953 van de Kon. Ned. Vereni ging voor Luchtvaart. Bij de landing, die direct ten Z.W. van de vliegbasis Twenthe werd uit gevoerd kwam het zweefvliegtuig te recht in het zog van een juist voorbij gevlogen „Meteor"-straalvIiegtuig waardoor het zweefvlieguig niet te Gistermiddag is van een der hellingen van de Rijkswerf te Den Helder te water gelaten Hr Ms patrouillevaartuig „Balder", als eerste van een se rie van vijf Marinevaartuigen, te bouwen op de Rijkswerf, als onderdeel van het Amerikaanse Off Shore Procurement Program. De vijf schepen zullen alle namen dragen uit de Noorse mythologie en worden gebouwd voor Amerikaanse rekening. De tewaterlating, in aanwezigheid van hoge autoriteiten van de Koninklijke Nederlandse Marine, werd verricht door mevrouw A. Hitchcock, echtgenote van kapitein ter zee Russel S. Hitch cock, United States Shipbuilding Liaison Officer in Den Haag. De kiel voor de „Balder" werd gelegd op 1 Augustus 1953. Het moment van de doop. f 10.000 beloning LÏUI VUU1USI UC x 1XUC UUUIil „.„„I,*» x. raakte, verbrak de bestuurder van behe^rnji_eweei«en .maa^ enje^ het zweefvliegtuig de kabelverbin ding en zette het zweefvliegtuig aan de grond. Hierbij werd het zweef vliegtuig zwaar beschadigd. De inzit tenden van beide vliegtuigen bleven ongedeerd. Bij de „Luftwaffe". De vlieger De V. was in het bezit van het vliegbewijs A. Zijn vlieger ervaring met motorvliegtuigen be droeg, volgens zijn eigen opgave, tot 17 Augustus 1953 ongeveer 3521 uren pti rlplklnnc nabijheid. Men heeft de belendende OLIIld.1 UctK.lL/L/o j panden weten te behouden. De bewo- I ners van het bovenhuis waar de Een hevige brand in de Sandmann- i brand is ontstaan (een gezin be- laan te Naarden in het Zwarteweg- i staande uit man, vrouw en drie kin kwartier op de grens bij Bussum j deren) en die van het benedenhuis heeft Zaterdagmorgen twee woningen totaal verwoest, waardoor drie ge zinnen, in totaal 16 personen, dakloos zijn geworden. De Naardense brandweer, die later assistentie van Bussum vroeg, stond machteloos tegenover de vuurzee, daar de woningen nog dateren uit de tijd van de z.g. verboden krin gen,toen Naarden als vestingstad in die gedeelten slechts woningen van hout mocht optrekken. Het vuur had dan ook practisch vrij spel. De brandweren moesten zich nage noeg beperken tot het redden van de evenzo houten woningen in de Vierduizend kruideniers zijn tegen cadeaustelsel Het is nog steeds geen totale vrede tussen de kruideniers en de textiel handelaren. Zoals men weet, geven verschillende kruideniers in hun za ken textielgoederen cadeau en het is begrijpelijk, dat de textielhandel niet bijster enthousiast is over deze vrij gevigheid. Enige tijd geleden heeft de textiel handel een oproep gericht aan alle J kruideniers om te melden hoe zij over deze kwestie dachten. Vierduizend kruideniers hebben thans per brief doen weten, dat zij absoluut tegen het geven van cadeaux zijn en de textielhandel is door deze verklaringen dusdanig gesterkt, dat zij overweegt tot nadere acties over te gaan, teneinde de vrijgevigheid van andere kruideniers tegen te gaan. „LOESJE" BRACHT HET TOT RUIM EEN TON. „Actie-Loesje", die de Johanna- Stichting (tehuis voor gebrekkige kinderen) te Arnihem voert, met me dewerking van de NCRV, heeft lot. dusver reeds bijna 110.000 opge- i het plafond van de keet werden door bracht. Het gaat voor 1954 om de het vuur vernield, Geheel verwoest Een felle, uitslaande brand heeft gistermiddag om vijf uur gewoed in een dubbel wandige keet in de Gou denregenstraat te 's-Gravenhage. De keet, die eigendom van de ge meente is en 'n vloeroppervlakte van 160 m2 heeft, was in gebruik bij het plaatselijk comité sociale zorg gere- patrieerden. Er lagen in de keet grote partijen dames- en herenonderkleding, dames mantels en babykleding, alsmede an dere kleding opgeslagen, welke alle zijn verbrand. Het meubilair, de binnenwand en bouw van twee dubbele paviljoens, die tezamen ca ƒ500.000 kosten, tef- wijl het gehele plan tot nieuwbouw, acht paviljoens voor 250 gehandicapte kinderen, alsmede een school, werk plaatsen, administratiegabouw en een orthopaedische kliniek de som van circa vier millioen gulden vergt. De Johanna Stichting dateert uit 1900 en staat onder bescherming van H.M. de Koningin. De brandweer, die met twee auto spuiten en een materiaalwagen aan wezig was, bestreed het vuur met vier stralen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Hoe groot de aangerichte schade is kon nog niet wórden berekend. Enkele minuten voor zeven rukte de brandweer, die zeer veel tijd had I1 0_.. moeten besteden aan het nablus-1 alleen maar het huis, zonder liefde sen, in. i volle behandeling. (een familie eveneens met drie kin deren) konden niets redden; wel zijn zij verzekerd. De bewoners van de aangrenzen de woning konden het grootste ge deelte van de inboedel nog juist in veiligheid brengen en ook vele jas sen van cliënten. De bewoonster werkt voor een confectiemagazijn. Dit huis werd bewoond door.een fami lie met vier kinderen. De Naardense brandweer bestreed de vlammen met aanvankelijk vier stralen op de wa terleiding, doch verhoogde later, toen de druk opgevoerd kon worden, dit aantal tot zes. Ook de Bussumse brandweer, die onderweg nog even pech had, nam met zes stralen aan* de blussing deel. ONDERZOEK NAAR HET WONINGTEKORT. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, heeft gisteren in de Eerste Kamer mede gedeeld, dat hij in contact is getre den met het Centraal Bureau voor de Statistiek over de organisatie van een nieuwe woning- en gezinstel ling. Deze telling zal tot doel heb ben vast te stellen hoe groot het wo ningtekort thans precies is. Neem mijn huis en verzorg mijn hond Toen dezer dagen het testament van een overleden inwoonster uit Papendrecht werd geopend, bleek, dat zij haar huis vermaakt had aan het Dordtse dierentehuis met de be paling, dat dit tehuis haar hondje op moet nemen en tot aan zijn dood liefdevol moet verzorgen. Het hondje geniet thans een be handeling, waarvoor men zijn hoed zou afnemen. Duizenden paartjes, die zo graag zouden willen trouwen, zouden al de hemel te rijk zijn geweest met gen de grond botste. De bestuurder liep hierbij nagenoeg geen letsel op. Het zweefvliegtuig werd zwaar be schadigd. De raad voor de ludhtvaart heeft geconcludeerd, dat het ongeval is veroorzaakt, doordat het vliegtuig te recht kwam in lucht, die door het passeren van een „Meteor"-straal- jager zeer woelig was geworden. Daar het de bestuurder bekend was, dat het gebied rondom het luchtvaart terrein Twenthe te allen tijde ver meden diende te worden, had hij zijn richting aldus kunnen en moeten bepalen, dat hij niet het risico liep, dat hij boven het verboden gebied zou komen. Door niet aldus zijn richting te kiezen, is het aan zijn schuld te wijten dat het ongeval zich heeft voorgedaan, aldus de raad. KLM TWEEMAAL PER WEEK NAAR DE BOVENWINDEN. Blijkens een mededeling van de j KLM is thans besloten, de wekelijk- J se dienst van Curagao via Aruba naar j St. Maarten de verbinding du tussen de beneden- en bovenwindse eilanden der Ned. Antillen te ver dubbelen en te maken tot een twee maal weekse dienst. Gedurende drie maanden zal de KLM nagaan of deze verdubbeling in een behoefte voorziet en tot een verantwoorde exploitatie zal leiden. Intussen is het voor de bovenwin den een belangrijke verbetering, ge zien de geïsoleerde positie van deze eilanden. Het feitj tlat de Nederlandse kaas in hef buitenland niet altijd duide lijk te herkennen is als een Neder land product is voor het Nederlands Zuivelbureau aanleiding geweest tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een national iteitsmerk. Wel wordt steeds in ae korst van elke kaas een controlemerk aange bracht. met het woord „Holiand", maar dit is niet steeds duidelijk lees baar en bovendien vrij klein, zodat dit merk, bij het uitsnijden van de kaas in de meeste gevallen nog slechts op een segment voorkomt. Goudse en Edammer kaas worden bo vendien door andere landen ge- imiteerd in dezelfde vorm en soms eveneens onder dezelfde benaming aan de markt gebracht. Nadeel. Dit leidt tot een verwarring die de Nederlandse export niet ten goede komt. Het Nederlands zuivelbureau ANDERE LETTERS OP VLIEG TUIGEN Alle KLM-vliegtuigen zullen bin nenkort nieuwe registratietekens krijgen. De eerste letter geeft aan door welke fabriek het vliegtuig is geleverd, terwijl de tweede letter het fabriekstype aangeeft. De Douglas- vliegtuigen krijgen als eerste regis tratieteken de letter D, de Cpnvairs de letter C. de Lockheed-vliegtuigen de letter L, terwijl foto,vliegtuigen met letter Q zullen worden aange duid. Deze wijzigingen zullen gelei delijk worden uitgevoerd. „Nu blijf jij mooi in de auto zit ten, terwijl Pappie eventjes in dat huis op bezoek gaat", zei de Amster damse dokter Dinsdagmiddag tegen zijn 3-jarig zoontje, dat hem die middag op zijn route vergezelde. Wat er nu allemaal precies ge beurd is, valt erg moeilijk uit te ma ken, maar op een gegeven moment kwam de auto die Pappie in de achteruit-versnelling gezet had met de handrem gespannen in bewe ging en de ontstelde voorbijgangers zagen de wagen met een sierlijke boog voorover de gracht in tuime len. Gelukkig bedekte nog een vrij ste vige ijslaag de gracht, zodat alleen de neus van de auto onder water kwam en het knaapje had een veilig heenkomen gezocht op de achter bank. waar hij luidkeels de aan dacht van voorbijgangers op zijn merkwaardig avontuur trok. Nu lang behoefde hij niet te wach ten; een agent van politie, een glas blazer, een koopman en een direc teur deden eensgezind moeite om het kereltje op de begane grond te krij gen. Zij sloegen het achterruit je van Pappies auto in en daar het knaapje pas drie jaar was, kon hij precies door de ontstane opening. Op de kade wachtte Pappie op hem en voordat de uitbrander kwam, moest deze hem eerst even verbinden, want het kereltje had een paar snijwondjes aan knie en han den opgelopen. Daarna moesten ook de helpers verbonden worden en toen had in middels de brandweer Pappies auto weer uit de gracht getakeld, zodat de dokter het veel te druk had om op dat moment aan een standje te denken. (Laan van Meerdcrvoort 82 te 's-Gra- venhage) de stichting die door de ge zamenlijke organisaties op zuivelge bied is opgericht met het doel de af zet van de Nederlandse zuivelpro ducten te bevorderen, hoopt door het uitschrijven van deze prijsvraag in het bezit te komen van een procédé, dat het mogelijk maakt verbetering te brengen in de bestaande toestand. Technische eisen. Er zal een oplosing moeten worden gevonden voor het technisch pro bleem van het aanbrengen van dit nationaliteitsmerk. Het merk zal zo vaak op de kaas moeten kunnen worden aangebracht, dat bij het uit snijden der kaas in segmenten ieder stuk tenminste eenmaal een duide lijk herkenbaar gedeelte van het merk draagt. Een prijs van 10.000 is beschikbaar gesteld voor degene die voor 1 No vember a.s. een oplossing aan de hand doet die aan de gestelde eisen vol doet. Late berechting Niet naar Indonesië na dood van moeder 1 mncl. gevangenisstraf met aftrek van 4 mnd. voorarrest! De dienstplichtige soldaat S. uit Amsterdam van het regiment grena diers in Amersfoort, was op 24 Sep tember 1946 niet van een ontsche pingsverlof bij zijn onderdeel terug gekeerd, omdat hij naar Indonesië moest vertrekken. Hij werd op 7 Oc tober 1953 in arrest gesteld en had zich thans voor de krijgsraad te velde West te verantwoorden. Er bleek een acc-uut sociale kant aan deze zaak te zitten. De moeder van S. was in 1945 overleden. De va der bleef met 11 kindoren achter, waarvan S. het oudste was. Hij dien de geen rekest in, om van die reis te worden vrijgesteld. Met het oud ste zusje van 18 jaar heeft beklaagde toen het gezin verzorgd. De auditeur-militair zei. dat er een zeer gunstige beoordeling van de I commandant van S. was binnengeko men. Het psychiatrisch rapport spreekt van een conflict-situatie. Noodtoestand. De auditeur achtte het opleggen van een gecombineerde straf gewenst. Hij eiste een gevangenisstraf van 8 maan den, waarvan 4 maanden voorwaar delijk en een proeftijd van 2 jaar, af trek van het voorlopig arrest tot op heden en invrijheidstelling van be klaagde. De raadsman achtte het te zwak als men spreekt over een conflict-situa tie. Hij zou hier het begrip noodtoe stand willen gebruiken. Hij schetste de moeilijke omstandigheden van S., die bij alles het gezin heeft willen dienen. De vader had dag- en nacht diensten. Naar zijn mening werd hier een strafbaar feit gepleegd, omdat zijn cliënt niet de weg wist, om geen strafbaar feit te plegen. Uitspraak doende veroordeelde de krijgsraad S. Aanrijding eiste drie slachtoffers Bekend sportman gedood Gisteravond is eert personenauto op de weg Leeuwarden—Groningen tegen een met ijzer beladen vracht auto gereden, waardoor één persoon uit de personenauto op slag werd ge dood en twee inzittenden uit dezelf de auto zwaar werden gewond. Het slachtoffer, dat bij dit onge luk het leven verloor, is de in Fries land zeer bekende sportman Sip Cas- telein, die vooral in de schaats- en paardensportwereld een grote naam had. HJVI. dc Koningin heeft Woensdag avond de galavoorstelling bijge woond, die in de Stadsschouwburg j w gegeven werd ter gelegenheid van 1 tot een gevangenisstraf vanT'maand het elfde lustrum van de Utrechtse met aftrek van voorarrest en onmid- Vrouwelijke Studenten Vereniging. delhjkc invrijheidstelling

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5