De gearresteerde verdediger van Berkelse arts gister vrijgelaten Zes zusjes trouwden met vijf broers 4 vo"dig* bestrijding Het jaar 1953 was niet ongunstig Chefarine 4 Jan was buitenbeentje Dure trouw! Imitatie van directeur bracht loswerkman overvloed Haagse bedelaars waren passief en spraken alleen dankwoorden! Dijkherstel Schouwen-Duiveland heeft 103 millioen gulden gekost WOENSDAG 21 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 9 9 van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen Jaarverslag Ned. Middenstandsbank i ..I Het jaar 1953 is voor het bedrijfs- werken zij bijzonder snel, krachtig leven in het algemeen gunstig ge weest zo constateert de directie van en weldadig. Oisterwijk en het daarbij behoren de kerkdorp „Heukelom" zijn giste ren getuige geweest van het huwe lijk van de zes zusjes De Kort met hun respectievelijke bruidegommen, zijnde de vijf gebroeders Bertens uit het naburige Berkel-Enschot, en Jan van Haaren, die „nog in de familie is", afkomstig uit Udenljout. In het raadzaaltje van het gemeen tehuis van Berkel-Enschot fungeerde burgemeester Panis als ambtenaar van de burgerlijke stand. De gemeenteraad Vader De Kort is wethouder ontbrak niet bij dit heugelijke gebeuren. Burgemeester Panis bood onder een hartelijke toespraak namens de gemeente aan elk der paartjes een herinneringsbord aan. Vier van de zes paren zullen spoedig naar Cana da emigreren. Een lange file van auto's én auto? bussen, omzwermd door persfotogra fen en nieuwsgierigen, geleidde de bruidsparen daarop in feestelijke stoet naar de in de gemeente gele gen parochiekerk van Sint Petrus' Banden. Indrukwekkend. De pleclftige intocht van de zes bruidsparen, voorafgegaan door koorknapen en omgeven door bruids- Het plan van Maandag, om zakken veevoeder op Ameland te „drop pen" dat toen niet is kunnen door gaan, vanwege de zware mist, is gis teren opgegeven. In plaats daarvan zal het motorschip „Louwerzee" met schippej- Groendijk vandaag trachten via het Pinkegat tussen Schiermon nikoog en Ameland en Noordelijk langs het eiland, waar het ijsvrij is, Hollum te bereiken, waar zich tus sen de hoofden A en B. van de kust- verdedigingswerken een natuurlijke haven heeft gevormd. Het schip wordt op het ogenblik te Oostmahorn geladen met ruim 50 ton goederen, in hoofdzaak bestaande uit veevoe der en voorts uit bakkersmeel en an dere voedingsmiddelen. De post van drie dagen en veel vrachtgoed is gisteren met vliegma chines in 14 tochten naar het eiland gevoerd. De dooi zal, zo hoopt men, spoedig de toestand weer maken zoals zij ge durende een maand niet is geweest. KOREA-VRUWILLIGERS WEER THUIS. Gistermiddag om kwart over drie zijn in de Engel'brecht van Nassau- kazerne te Roosendaal 156 Korea- vrijwilligers, die een zeer voorspoe dige thuisreis via Marseille en Pa rijs achter de rug hadden, officieel verwelkomd. De jongens, die veertien maanden geleden naar Korea waren vertrok ken en dus nog aan de gevechten hebben deelgenomen, werden onder meer vergezeld door ds. J. Koppert uit Wadenoljen, kapitein D. van Ar- denne voerde tijdens de thuisreis het commando over de groep. PLOTSELING OVERGESTOKEN. Gistermiddag tegen half vijf zijn op de Hooidrift te Rotterdam de twee zusjes B. van vijf en zes jaar door een personenauto aangereden. Het oudste meisje moet op slag dood zijn geweest. Het andere bekwam een hersenschudding. Het ongeluk gebeurde doordat de uit de ouderlijke woning komende kinderen achter een geparkeerd staande vrachtauto plotseling de weg overstaken en daarby de naderende 31'.to niet opmerkten. De moeder van meisjes, maakte veel indruk op de aanwezigen in de kerk, die een schepping is van de architect Cuy- pers. De zes paren namen op bidstoelen plaats in het rijk met witte tulpen versierde en met blauw-witte dra perieën getooide priesterkoor. De huwelijksmis, voorafgegaan door de huwelijksinzegening, werd opgedragen door de pastoor J. van Kemenade, geassisteerd door zijn bei de kapelaans. Duizendkoppige menigte. De plechtigheden werden besloten met een toespraak van de parochie herder, gevolgd door de huwelijks zegen. Hierna maakten de zes bruiden, elk met een versierde en brandende kaar-s in de hand, door het wijdse middenschip naar de kapel van O. L. Vrouw ter Linde een huldetocht. Een duizendkoppige menigte nam onder gejuich op het kerkplein af scheid van de stralende echtparen, die zich daarna naar het ouderlijk huis der bruiden begaven. In het lan delijke Heukelom, waar de familie feestvierde in een speciaal daarvoor gebouwde tent en waar vandaag en de komende dagen ook „de buurt" naar Brabantse gewoonte te gast zal zijn. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 CT (Advertentie) KONINGIN DANKT DUITSERS. Koningin Juliana heeft de West- Duitsers bedankt voor hun hulp tij dens de ovestromingen van verle den jaar. In een brief aan president Heuss, verklaarde de Koningin, dat de Duitse hulp bewezen heeft, dat „de menselijke solidariteit niet eindigt pan de nationale grenzen." „Uit naam van hen die leden en uit naam van al mijn landgenoten wil ik u en het Duitse volk mijn oprech ten dankbaarheid betuigen voor alles was uw land voor mij gedaan heeft op het ogenblik toen ons land bezocht werd door onverwachte overstro mingen", aldus de Koningin. Het werd de laatste tijd een beetje al te dol op Texel, want de paartjes wilden uitgerekend op Zaterdagmiddag trouwen en de trouwe ambtenaren van de Bur- gerlijke Stand zwoegden 's Za- terdagsmiddags nog harder dan l een winkeljuffrouw op de eerste dag van de uitverkoop. De burgemeester heeft mede- lijden met deze slachtoffers van trouwlustig Texel gekregen en thans een wetsvoorstel bij de ge- meenteraad ingediend, waarin S wordt bepaalddat het trouwen 5 op Zaterdagmiddag in het ver- volg geen f50,maar f 100,S zal gaan kosten. „Ernstig gegriefd De verdediger van de Berkelse arts, die enige tijd geleden gearres teerd werd. is gisteren uit zijn pre ventieve hechtènis ontslagen. Enkele uren na zijn in-vrijheid- stelling, heeft de verdediger een ver klaring afgelegd over de gëchiedenis van zijn arrestatie en wat daaraan vooraf gegaan is. „Op 17 Juni 1953", zo zei de raads- stellen. Toen de advocaat 28 Januari op grond van de bekentenis van de broer, werd gearresteerd, verzette hij zich met verontwaardiging tegen de beschuldiging. De broer heeft bij een tweede advocaat zijn beschuldigingen herhaald» doch. sprak zichzelf daarby op enige vitale punten tegen. De officier zweeg. Op 30 Januari werd de raadsman door de rechter-commissaris ingeslo ten en op 3 Februari heeft de raad- man, „gaf de Berkeise "arts" in*"hetkamer de gevangenhouding doen huis van bewaring aan mij en aan voortduren. Op^ diezelfde derde Fe- mijner collega's een briefje, dat volgens hem was gevonden in een mapje met foto's van zijn. kinderen, dat hij in de cel mocht behouden." Dit briefje was geschreven in blok- letters en het zou op schrift zijn ge steld cioor zijn overleden vrouw, waarin deze het voornemen tot zelf moord kenbaar maakte. Argwaan. De verdedigers koesterden argwaan tegen dit briefje en stelden de deken van de orde van advocaten van dit document op de hoogte, dat zij hem lieten zien en paraferen. Het briefje werd voorshands niet aan de justitie overhandigd. Op 4 October werd bij de in beslag genomen particuliere be zittingen van de arts in het huis van bewaring een tweede briefje gevon den, eveneens in blokschrift, en dat ook van diens overleden komstig zou zijn. Beide verdedigers oordeelden de twee briefjes van belang voor de strafzaak en lieten ze onderzoeken! door een schriftkundige. Toen deze een rapport gunstig voor de echtheid der schifturen had uitgebracht, stel den de verdedigers de president van re strafkamer van de briefjes op de hoogte. Een bekentenis. In overleg met de president werd op verzoek van de arts aan de recht bank verzocht, de briefjes nader te willen onderzoeken. De arts heeft na melijk altijd beweerd, dat zijn over leden vrouw de schrijfster van de briefjes was. De rechtbank liet weer door 3 schriftkundigen 'n onderzoek instellen. De genoemde schriftkundigen con cludeerden, dat de briefjes noch door de overleden vrouw, noch door de arts waren geschreven, maar door de broer van de laatste, die verpleegd wordt in een gesticht te Berkel. Na het uitbrengen van dit rapport werd de broer door de rijksrecherche ge arresteerd. De gearresteerde broer ontkende aanvankelijk de falsificatie. Tijdens zijn detentie kreeg hij be zoek van een der schriftkundigen, die hem trachtte duidelijk te maken, dat ontkennen niet baatte. Daarop bekende de broer en zei: „Op ver zoek van de verdediger heb ik deze briefjes geschreven", waarop prompt de arrestatie van de advocaat volgde. Ernstige grief. De verdediger zeide. een ernstige grief tegen het beleid van de offi- cier van justitie te hebben omdat -ie kinderen v/as getuige van het vre-1 deze alhoewel bekend was, dat "lijk gebeuren. De chauffeur van del de broer geestelijk invalide is to was zodanig overstuur, dat hy in heeft nagelaten, zelfs een summier •t ziekenhuis Coolsingel behandeld osychiatrisch onderzoek naar de moest worden. geestvermogens van deze man in te bruari herriep de broer evenwel zijn bekentenis. De raadsman zeide, dat zijn tweede grief tegen de officier van justitie hierin gelege n was, dat deze, ofschoon hij wist, dat de broer op zijn bekentenis was teruggeko men, dit voor de raadkamer verzwe gen heeft. De broer heeft later aan zijn eigen advocaten meegedeeld, dat hij slechts tot bekentenis van eigen misdrijf en beschuldiging van de verdediger was overgegaan, om de eigen vrijheid te rug te kunnen krijgen. Bij de invrijheidstelling heeft het hof overwogen, dat, daargelaten of het ten laste gelegde een strafbaar feit oplevért, er geen voldoende ern stige bezwaren tegen verdachte zijn, om de praeventieve hechtenis nog verder te laten voprtduren. Verzoek aan Leiden; dank aan Tijdens zijn detentie heeft de raads man zich nog verder met deze zaak ingelaten en daarbij de hulp doen in roepen van prof. dr. G. J. F. Bott elier, buitengewoon hoogleraar in de physische scheikunde en grafologie te Leiden. In een voorlopig rapport aan het gerechtshof spreekt deze grafoloog zijn grote twijfel uit over de juist heid van het rapport van de 3 schrift kundigen. De vrijgelaten advocaat zei, dat hij ever de behandeling in het Wasse- naarse politiebureau niets dan lof had en dat commissaris Maandag, voor zover dit in zijn vermogen lag, hem 't verblijf zo dragelijk mogelijk heeft gemaakt. Drank geruild voor snoepgoed de Ned. Middenstandsbank in haar verslag over het boekjaar 1953. Dit blijkt o.a. uit de cijfers van de han dels- en betalingsbalansen; de in dc laatste jaren ontstane verbetering heeft zich in 1953 vrijwel gehand haafd, zodat de economische en mo netaire positie van ons land in be langrijke mate is verstevigd. Dc oorzaak moet ongetwijfeld voor een groot deel worden gezocht in de door de ondernemers in handel en industrie genomen initiatieven en de energie waarmede zij zich hebben toegelegd op de uitbreiding hunner buitenlandse relaties, het zoeken en vinden van nieuwe afzetgebieden en het verbeteren van hun technische bedrijfsoutillage. Een ander gunstig verschijnsel is de vermindering van de werkloos heid; het aantal werklozen liep te rug van 144.000 op 1 Januari 1953 tot 100.000 per uit. December 1953. Uit de publicaties van het C.B.S. blijkt, dat het totaal van de waarde van onze uitvoer niet achter is gebleven bij dat in 1952, terwijl de invoer ruim 400 millioen hoger is geweest. Het dekkingspercentage van de in voer door de uitvoer bedroeg 90 tegen 94 in 1952. Het lijkt niet gewaagd om uit deze cijfers de conclusie te trekken, dat de positie van ons land met betrek king tot de handelsbalans een besten dige verbetering heeft ondergaan ten opzichte van de toestand vóór 1940. Het werd toen immers als normaal beschouwd, dat de waarde van de uitvoer slechts circa 70 bedroeg van die van de invoer en dat het te kort werd aangevuld door de inkom sten uit het dienstenverkeer en de opbrengst van onze kapitaalbeleg gingen in het buitenland. De laatstgenoemde bron is thans belangrijk ingekrompen, doch op het gebied van de dienstenverlening aan het buitenland wordt de laatste ja ren nog meer gepresteerd dan vóór de oorlog, met het gevolg, dat de be talingsbalans ook in 1953 een belang rijk overschot vertoont. Deze ontwikkeling is in 1953 in hoofdzaak tot uiting gekomen in een regelmatige stijging van de goud- en deviezenreserves bij de Nederland- sche Bank. Ondermeer tengevolge van de aan was van buitenlandse betaalmidde len steeg het tegoed bij da banken aanzienlijk. Aangezien deze midde len slechts voor een gering percen tage konden worden uitgezet in han- delscredieten en de uitgifte van schatkistpapier door de Staat in de maanden April, Mei en Juni beperkt en sedert 16 Juli geheel werd ge staakt, waarna zij op 16 November slechts werd hervat ter vervanging van aflopend papier, steeg het ren teloze tegoed van de banken bij De Nederlandsche Bank op 23 Novem ber tot f de ongekende hoogte van 588 millioen. Volgens de laatste weekstaat in December bedroeg dit tegoed nog 435 millioen. Geen wonder, dat onder de ge schetste omstandigheden dc rente stand op de geldmarkt een dalende tendens vertoonde. De gunstige conjunctuur in het be drijfsleven was niet alleen van in vloed op de resultaten der groot-in dustrie en der grote im- en export huizen, doch vond óok haar weer slag in de midden- en klein industrie en de transportondernemingen. Vele kleinere of middelgrote industriële ondernemingen, welke als „toeleve ringsbedrijven" van dc grote indus trieën kunnen worden beschouwd, profiteerden van de gunstige con junctuur en ook de vervoerbedrijven waren volop van werk voorzien. Onze instelling heeft op uitgebrei de schaal, hetzy door credietverle ning voor eigen rekening, hetzij door het openen van bedrijfsuitrustings- credieten en andere speciale credie- ten onder staatsgarantie, in de hier door ontstane grotere credietbehoefte kunnen voorzien. Met betrekking tot de detailhan del en het ambacht kan met genoe gen worden geconstateerd, dat de geld-omzetten in 1953 in liet alge meen hoger waren dan in 1952. Voor een zéér bescheiden deel valt de stijging te verklaren door de groei van de bevolking en de daling van de werkloosheid. Verder lijkt het waarschijnlijk, dat de omzetstijging wijst in de richting van een grotere bestedingsmogelijkheid door een als gevolg van de gestegen produc tie ontstane vergroting van het totale beschikbare inkomen van de consumenten. De bedrijfsuitkomstcn schijnen danook voor tal van bedrijven bevre digend te zijn geweest, hoewel tus sen de bedrijfstakken uiteraard ver schillen bestaan. Een ernstige moei lijkheid blijft, dat door de zware be lastingdruk een zo groot deel van de winst wordt afgeroomd, dat verster king van het eigen kapitaal niet of slechts in zeer onvoldoende mate kan plaatsvinden. Met betrekking tot de liquiditeits positie van de middenstand waren in 1953 geen nieuwe verschijnselen te constateren. Nu het prijsniveau niet sterk meer schommelt en de be lastingachterstand steeds verder wordt ingelopen, treedt meer en meer een zekere stabiliteit in de financie ringsverhoudingen op. Voor vele bedrijven blijft de fi nancieringspositie moeilijk. Ook bij gezonde en groeiende on dernemingen blijkt, mede door de te geringe mogelijkheden voor inter ne financiering, nog steeds een be langrijke credietbehoefte te bestaan. Overgaande tot het eigen bedrijf wordt o.a. medegedeeld, dat de winst en verliesrekening sluit met een sal do groot 1.451.290,83. Na reservering blijft 200.250. voor dividend-uitkering beschikbaar, zodat voorgesteld wordt 5divi dend op de preferente aandelen uit te keren en 7% op de gewone aan delen. Belg. onderscheiding voor Mr. Romme Een gevangenistraf van een jaar en zes maanden met aftrek heeft de of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gistermiddag geëist tegen de 22-jarige los werkman S. uit Schiedam. Hij had zich te verant woorden, omdat hij in Augustus 1953 een slager had bewogen aan hem vlees en vleeswaren af te geven. Tevoren had hij de slager opgebeld en zich uitgegeven voor een zekere H., directeur van de ijsfabriek „Maas" een bekende van de slager. Hij ver telde dan dat hij een knecht zou stu ren om de dooi- hem opgegeven be stellingen te halen. Hij verscheen dan zelf en verkocht het in ont vangst genomen vlees. Ook zou hij in de maanden December en Januari j.l. in Schiedam de firma. H. en Co., dis tillateurs, likeurstokers en wijnko pers, hebben bewogen tot afgifte van o.m. jenever en cognac. Nu imiteerde hij ook weer een kennis van de drankhandelaar. Bij alle bestellingen moesten reke ningen worden gedaan, die gegireerd zouden worden. Brutaal stukje werk. Volgens de president ging de slager zich verwonderen dat de familie H. zoveel vlees at. Men ging informeren en verdachte verhuisde naar het huis van bewaring. Na onderzoek werd hij op vrije voeten gesteld en toen' be gon hij hetzelfde kunstje weer, nu met drank. „Een brutaal stukje werk", merkte de president op.l Verdachte bekende. Het gelrLhad hij opgemaakt aan bioscoop, sigaret ten en snoepgoed. In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie op, dat hij reclasse- ringskansen uitgesloten achtte. De raadsvrouwe van verdachte pleitte clementie op grond van het feit dat haar cliënt zonder werk was en moeilijke huiselijke omstandighe den had. De 56-jarige hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwegen, C. Lohman te Groningen, is Maandag in de trein van Groningen naar Nieuwerschans overleden. Hij voelde zich plotseling onwel en deed zijn dienst over aan een collega. In een van de coupe's is de heer Lohman vrij spoedig daarna overleden. Zijn stoffelijk overschot werd met dezelfde trein naar Groningen terug gebracht. „Trouw EERSTE TEXTIEFABRIEK IN TWENTE OP AARDGAS AANGESLOTEN. Er is een begin gemaakt met de aansluiting op aardgas van de eerste Twentse textielfabriek behorende tot de grootindustrie, n.l. H. P. Gelder man en Zn. N.V. te Oldenzaal. Gistermiddag werd in de Belgische Ambassade te Den Haag Mr. C. P. M. Romme onderscheiden met de Belgische Kroonorde. Hij werd benoemd tot groot-officier in deze orde. Foto: de Belgische Ambassadeur, Z.E. E. Graeffe speldt de onderschei ding op, terwijl de minister van Buitenlandse Zaken, Mr. J. M. A. Luns en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst (tweede van rechts) toezien. Verdedigers betogen voor Hoge raad: De hoge raad der Nederlanden heeft gistermorgen het cassatieberoep behandeld, dat de groep Haagse be delaars heeft ingesteld tegen de von nissen, die dc politierechter te Den Haag had opgelegd. De bedelaars werden hierbij veroordeeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdurig verblijf in een rijkswerkinrichting. Ir J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur der Zuiderzee-werken Heft de leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs medegedeeld, dat het- dijkherstel van Schouwen-Duiveland 103 millioen gulden heeft gekost. De inlaagdijk met caissonsluitingen der geulen bij Schelphoek vergde 33 millioen. De twee gaten bij Ouwerkerk hebben 26 millioen verslonden. Operatie „Levensstrijd" by Zierikzee kostte 6.5 millioen, het herstel der gaten Sirjansland en Stevenssluis 4 millioen, het herstel bij Oosterland 3,5 millioen en de reparaties en versterkingen van de Oude Schouwensedijk, van de Rampaartsedijk, van de Oude Dijk, de verhoging van de weg langs de Noordelijke zeedijk, alsmede het ingrijpen bij dijkvallen en het herstel van kleinere bressen en beschadigingen kostten te zamen 25 millioen gld. De raadsman van een hunner be toogde dat zijn cliënt niet gebedeld zou hebben in de zin van de wet, want hij had de voorbijgangers niets gevraagd. In zijn tweede cassatiemid del richtte de verdediger zich tegen de onmiddellijke gevangenneming. Voorts voegde hij hieraan toe, dat de drie-en-een-half jaar rijkswerkin richting, waarvan het vonnis repte het maximum der wet overschreed. De procureur-generaal merkte op, dat wanneer er een fout in het vonnis was binnengeslopen, waarbij drie-en- een half jaar rijkswerkinrichting werd* vermeld, inplaals van ander half jaar, gelijk de uitspraak had ge luid, hij zelf in cassatie zou gaan. De raadsman van 4 andere bede laars betoogde, ook dat zijn cliënten geen bedelarij ten laste kon worden gelegd. Zij waren volkomen passief geweest en hadden de voorbijgangers niets gevraagd. Alleen wanneer zij iets kregen, spraken zij een woord van dank.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5