WEST-DUITSLAND BLIJFT AAN DE ZIJDE VAN HET WESTEN Adenauer over de Berlijnse conferentie Saarkwestie opnieuw aangesneden De „IJzeren Divisie" moet zich terugtrekken j Het" - j prikkeldraad blijft GRONDWETS HERZIENING Amerika en het Vaticaan Negentien doden in Mexico Berichten van „geen belang" Het oude Liedje Wonderlijke verschijning" in Rusland? Vijf jaar rood bewind M WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 jT 45ste JAARGANG No. 2>e &2idóeSotl/ïa/IU Directeur: c. m. v. HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° III. PROCESSIEVRIJHEID. tholieke volksdeel, dat de Grond wetscommissie zich ook bezig heeft gehouden met artikel 184 van de Grondwet, het befaamde artikel, waarbij sinds 1848 de processie vrij heid is ingeperkt. Een inperking, die de katholieken reeds lang een doorn in het oog is. Volgens dit artikel en de Hoge Raad heeft in enkele arresten reeds in die zin beslist is voor het hou den van godsdienstoefeningen buiten de kerkgebouwen de vraag beslis send of zulk een godsdienstoefening in 1848 feitelijk werd gehouden. Het merkwaardige hierbij is, dat naar het oordeel ook van de Grondwet commissie het toentertijd niet-hou- den van processies het constitutieve element is voor de overtreding van het op dit artikel 184 der Grondwet berustende art. 6 der wet op de kerk genootschappen, zodat het openbaar ministerie bij strafvervolging dit ne gatieve element heeft ten laste te leg gen en te bewijzen. Waar het hier gaat om toestanden van een eeuw geleden zal dit bewijs vrijwel nooit te leveren zijn. Afgezien hiervan zal elk zinnig mens het wel voor buiten gewoon onjuist houden, dat een fei telijke toestand van 1848, welke bij na nimmer meer is na te gaan, nor matief wordt geacht voor de be voegdheid om openbare godsdienst oefeningen buiten gebouwen en be sloten plaatsen te mogen houden. De Grondwetcommissie zegt terecht, dat de grondwetgever niet als norm be hoort aan te nemen de toevallige ver houdingen, die een eeuw geleden be stonden, doch datgene wat in onze maatschappij als recht behoort te gelden. Zij vestigt er ook de aandacht op, dat de litteratuur vrijwel eenstem mig van oordeel is, dat een vei'bod van openbare godsdienst-oefeningen buiten gebouwen en besloten plaat sen in strijd is met de vrijheid van de godsdienst. DIT ALLES IS ECHTER niet het oordeel der gehele commissie. Men had dat ook nauwelijks kunnen verwachten na de reacties dienaan gaande, zoals we die de laatste de cenniën van protestantse zijde heb ben ervaren. In de Grondwetscom missie hebben de protestantse leden het aldus gesteld, dat de processie een geheel eigen en wel een abso lutistisch karakter heeft in die zin, dat zij geen vorm van verkondiging van godsdienstige meningen is, doch dat zij naar haar aard een reeds ge vallen beslissing aan anderen oplegt. Hier zou het terrein van het open baar leven principieel in beslag wor den genomen en de overheid zou juist de vrijheid van geloof en weten, van andersdenkenden heblTert te waarborgen. Het niet-protestantse deel der Grondwetcommissie meent daarte genover, dat een aantasting ven ge- loofs- en gewetensvrijheid van ande ren in de profcessie niet kan worden gezien. Zij betoogt als volgt. Volgens de codex juris canonici, het katholiek kerkelijk wetboek, zijn processies plechtige gebedsoefeningen, waarbij de gelovigen onder leiding van de geestelijkheid in optocht van de ene gewijde plaats naar de andere trek ken met het doel de godsvrucht dei- gelovigen op te wekken, Gods wel daden te gedenken, Hem dank te zeggen en Zijn goddelijke hulp af te smeken. Een absolutistisch karakter is aan deze processie niet verbonden. Van hen, die niet tot de Katholieke Kerk behoren, wordt geen enkele betuiging van instemming of eerbied verwacht noch verlangd. Dit geldt, zo wordt gezegd, ook voor de sacramentsprocessie, waar-1 tegen zich de bezwaren der protes-1 tanten hoofdzakelijk richten. De ka- tholieke leer, dat Christus in de bij1 deze processie omgedragen H. Hos tie tegenwoordig is, wordt uiteraard door niet-katholieken niet aanvaard. Dat is ook allerminst een postulaat van de processie. En de Grondwets commissie zegt dan, dat indien de ze godsdienstoefening bepaalde niet- katholieken min of meer pijnlijk kunnen treffen, dit niet weg neemt, dat van een belemmering hunner eigen vrijheid niet mag worden ge sproken. Een processie kan ten hoogste wor den gezien als een manifestatie van een bepaalde geloofsovertuiging, doch zij beperkt in generlei opzicht de uiting- en handelingsvrijheid van andersdenkenden. Van enige dwang is hier geen sprake. MEN ZOU ZO ZEGGEN, dat dit een sluitende redenering is. En daaruit kan geen andere con clusie worden getrokken dan deze, dat vrijheid van godsdienst moet in houden de vrijheid om de godsdienst te beoefenen overeenkomstig de eigen overtuiging, dus zonder dat be paalde vormen daarvan door een verbod worden onderdrukt. Rest dan de vraag of dan de uitin gen van godsdienstbeoefening vol komen vrij moeten worden gelaten of dat men het nog nodig acht hier op toezicht uit te oefenen. Daarop komen wij terug in een volgend artikel. Rusland geeft zn positie niet prijs De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Dinsdag op een massabijeenkomst in West-Berlijn gezegd, dat het einddoel van de Sowjet- Kussische politiek de overheersing van Europa is. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, ÏVIolotof, had dit duidelijk gemaakt op de conferentie van Berlijn. Adenauer verklaarde, dat de politiek van de Sowjet-Unie werd beheerst door de gedachte van het handhaven van de status quo in de bezette lan den en haar politieke positie in de landen onder haar toezicht. „Het Russische plan beoogt tevens, de status quo te gelegener tijd te ver anderen in een basis voor verdere uitbreiding over West-Europa", aldus Adenauer. DE LES VAN BERLIJN. De belangrijkste les van de Ber lijnse conferentie was volgens Ade- naure, dat de Sowjet-Unie voorlo pig niet bereid is, welke banden ook in haar machtsgebied losser te ma ken. Een Oostenrijks verdrag en vrije verkiezingen in Oost-Duitsland zou den betekenen, dat de Sowjet-Unie een deel van haar macht zou moeten opgeven. „De Sowjet-Unie vreest, dat als iets los zou raken op een of ander punt, een ryet te voorziene aardver schuiving er het gevolg van zou kun- zeide, dat het welbe- De mogelijkheid om wederom di plomatieke betrekkingen tussen Amerika en het Vaticaan te vestigen is gisteren van regeringszijde te ber de gebracht. Bedell Smith, de Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken, verklaarde, voorstan der te zijn van het „op de een of an dere wijze" aanknopen van formele betrekkingen met de Heilige Stoel en wel vanwege „onze oppositie te gen het communisme over de gehele wereld". De kwestie van diplomatieke be trekkingen met het Vaticaan is in Amerika steeds aanleiding tot moei lijkheden geweest. President Roose velt ontketende een storm van pro test, toen hij Myron Taylor als zijn persoonlijke vertegenwoordiger naar het Vaticaan zond. Truman benoem de voor Taylor geen opvolger en Amerika heeft met het Vaticaan se dertdien dus geen, directe diploma tieke betrekkingen, hoewel Dulles' voorganger Acheson zich herhaalde lijk ten gunste van formele betrek kingen heeft uitgelaten. Het is bekend, dat het Vaticaan de vestiging van volledige diploma tieke betrekkingen met Amerika zeer gaarne zou zien. De kwestie zou de Paus zeer ter harte gaan. kend was ,dat de Sowjet-Unie ern stige economische moeilijkheden had. De politieke greep was niet meer zo stevig sinds de dood van Stalin. De Westduitse bondskanselier, wiens rede door Westduitse radiostations werd uitgezonden, wekte de Oost- Duitsers op, er aan te denken, dat „het goede het op de duur altijd van het kwade wint". Volgens Adenauer is een tijdperk van internationale ontspanning op komst. De bondskanselier deed een be roep op Berlijners en Oostduitsers geduldig en waakzaam vol te hou den. Duitsland zou tenslotte in vrij heid herenigd worden. Adenauer zeide, dat West-Duits- Iand aan de zijde van het Westen zal blijven, de politiek voor een Ver enigd Europa zal blijven aanhangen en de politiek voor de hereniging in vrijheid van Duitsland zal handha ven. DAAR KOMT NIETS VAN. De communistische radio van Oost- Berlijn heeft zich Dinsdagavond te gen de voorstellen van de drie Wes telijke hoge-commissarissen in Duits land tot vergemakkelijking van het verkeer tussen Oost en West in Duitsland gekeerd. De Oostduitse regering, zo werd gezegd, kan niet toelaten, dat „de agenten van de minister van oorlog Blank het werk gemakkelijker wordt gemaakt". Als voorwaarden voor een vrijer verkeer noemde de zender verbod van „de militaristische, ter reur- en spionnage-organisaties in West-Berlijn". De Russische hoge-commissaris in Duitsland, Semjonof, heeft zich over de Westelijke voorstellen nog niet uitgelaten. Gezondheidstoestand van de Paus Professor Hubner uit Frankfort, die de Paus reeds bij een vroegere ziekte behandelde, heeft de Paus opnieuw onderzocht, waarbij hij speciaal aan dacht aan diens hart heeft besteed. Het is niet nauwkeurig bekend, wat het onderzoek heeft aangetoond, doch het schijnt, dat men zich in de omgeving van de Paus in de afgelo pen twee dagen vooral op dit punt bezorgd heeft gemaakt. Bidault schreef aan Adenauer De Fraiise uiinister van Buiten landse Zaken Bicault, heeft een brief aan kanselier Adenauer geschreven, waarin hij voorstelt de besprekingen over het Saarland en andere proble men tussen Frankrijk en Duitsland te hervatten. Ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zeiden, dat het niet uitgeslo ten is, dat Bidault en Adenauer een ontmoeting zullen hebben vóór 31 Maart, op welke datum zij deel moe ten nemen aan een conferentie te Brussel over de politieke federatie van Europa. Op de weg van Mexico-stad naar Laredo aan de Amerikaanse grens, tussen de plaatsen Tamazanchale en Jacala, is door het weigeren der. remmen een zwaar beladen vracht auto op een bergheling in botsing gekomen met een autobus, die de helling op kwam rijden. Negentien personen kwamen om het leven en veertien werden ern stig gewond. Olieraffinaderij te Aden Radio Vaticaan heeft Dinsdag ge zegd, dat de communistische rege ringen van Hongarije, Tajecho-Slo- wakijc en Polen verboden hebben nieuws over de gezondheid van dc Paus te verspreiden. Dit zou van „geen belang voor de arbeidersklas se" zijn. De postkantoren in de Oost-Euro- pese landen nemen geen telegram men voor de Paus aan en brieven aan de Rooms-Katholieke geestelijk heid worden gecensureerd, volgens radio Vaticaan. Zelfs is in Zuid-Slavië aan kardi naal Stepinac niet toegestaan een te legram naar de Paus te sturen, Veerdienst over Grote Belt gestaakt De veerdienst over dc Grote Belt is Dinsdagavond gestaakt na een aanvaring van een veerboot met de „Holger Danske, Dencmarkens sterk ste ijsbreker. De „Holger Danske" kreeg dooi de aanvaring een groot lek en de electrischc inrichting op beide'sche pen werd beschadigd, zodat het on- Bidault en Adenauer hebben bij mogelijk was in radiocontact met de hun besprekingen van December j.l.vaartuigen te komen, weinig voortgang gemaakt met een De Grote Belt is vol ijs en de „Hol- oplossing van de Saar-kwestie. Dejger Danske" is de enige ijsbreker, belangrijkste eisen van Frankrijk zijndie het vaarwater had kunnen open dat Saar-land politiek onafhankelijkhouden. De Russische militaire leiders heb ben Dinsdag het 36-jarig bestaan ge vierd van het Rode Leger, met her nieuwde aanvallen tegen de Ver. St. en herhaald, dat dc Russische strijd krachten met de „nieuwste wapens" zijn uitgerust. Luchtmaarschalk Sokolofski ver klaarde in een krantenartikel dat de „Amerikaanse imperialisten een nieu we oorlog tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën voorbereiden." Hij schreef voorts, dat de Russische strijdkracchten zich wapenen voor de atoomoorlog. Minister van defensie, maarschalk Boelganin deed in een dagorder een beroep op de strijdkrachten de pa raatheid en waakzaamheid steeds hoger op te voeren. Admiraal Koez- netsof deelde in een artikel mede,, dat het Russische leger en dc marine nieuwe wapens en materieel hebben gekregen, dat „ver uitsteekt boven het materieel en de wapens die in de tweede wereldoorlog werden ge bruikt". De verjaardag van het leger werd in het gehele land gevierd met sport- feesten, speciale bijeenkomsten en redevoeringen. RESTITUTIE VAN LOON BELASTING. In een aanschrijving van de staats secretaris van financiën aan de be lastinginspecties van 13 Februari is dc mogelijkheid geopend, in bepaalde gevallen reeds betaalde loonbelas ting te restitueren. De nieuwe faci liteit is vooral vafn belang voor stu denten en seizoenarbeiders, die maar een deel van het jaar in loondienst zijn. Zij konden tot dusver slechts uitzonderingsgewijs en op uitdruk kelijk verzoek het reeds betaalde te rugkrijgen, indien hun totale jaar inkomen onder dc belastingvrije grens bleek te liggen. Volgens bedoelde aanschrijving kan thans de betaalde loonsbelas- ting in al deze gevallen worden te ruggegeven, mits er aan belasting tenminste vijftien gulden was betaald. vaji Duitsland en economisch ver-1 bonden aan Frankrijk blijft. Twee leden van de bemanning van de ijsbreker kwamen door ontsnap In regeringskringen te Bonn ver- pende stoom om het leven en drie wei-komt men het voorstel van de j werden gewond, van wie een ernstig. Franse minister van Buitenlandse Een poging om de halfgezonken ijs- Zaken, om de onderhandelingen te I breker te bergen, is opgegeven, hervatten, vooral, omdat de Saar-1 Het staken van de veerdienst is kwestie nog altijd een struikelblok een zware slag voor het Deense en vormt voor het EDG-verdrag. continentale vervoerd. Offensief mislukt De „IJzeren divisie" van de Viet- minh, die tot op vlinder dan 80 km. de koninklijke hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, was genaderd, is Dinsdagavond langs de Nambavallei teruggetrokken, zwaar bestookt door de Franse luchtmacht. Ook de plaatselijke hulptroepen van de divisie trokken terug, aldus meldt het Franse opperbevel. Het lijkt er op, volgens de Fransen, dat de divisie regelrecht terugmar- cheert naar haar basis in Tonking, al is dit niet officieel bevestigd. De opstandelingen zijn weggetrok ken uit hun posities rondom Moeong- saiin, de buitenste defensie-gordel der Fransen. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NEVEL OF MIST. Jachtvliegtuigen en bommerwer -1 Half tot zwaar bewolkt met pers brachten zware verliezen toe IJ 0p vele plaatsen nevel of mist Bij Aden wordt op het ogenblik gebouwd aan de grootste nieuwe olieraf finaderij ter wereld, voor rekening van de Anglo-Iranian, die enige tijd geleden de knoop doorhakte en Aden aanwees als de plaats waar tussen Suez en India een nieuwe hoofdinstallatie moest worden opgetrokken. Als de raffinaderij in bedrijf komt zal zij een capaciteit hebben van vijf ir.illioen ton per jaar; de dagelijkse 'staf zal bestaan uit 1500 Arabieren en bewoners van India en 250 Engelsen, die voor de leiding zullen zorg dra gen. Aden, dat een Britse Kroonkolonie is sedert 1937, zal door zijn nieuwe raffinaderij nu olie, benzine en Dieselolie gaan leveren voor de afzetgebie den aan de Rode Zee en delndische Oceaan. De kosten van dit enorme be drijf, waarvan men verwacht, dat het eind van dit jaar reeds op volle toe ren gaat draaien, zijn ruim 45 millioen Engelse Ponden Sterling. Een foto van het project in aanbouw. De raffinaderij zal over twee dis- tilleerinstallaties beschikken, die beide een capaciteit hebben van 50.000 vaten per dag. Op de achtergrond een fabriek voor het bereiden van SO 2 (Zwaveldioxyde) en op de voorgrond een afdeling waar de ruwe olie wordt ontvangen. De foto werd genomen vanaf Administration Hill. De „Komsomolskaja Pravda", het orgaan van de Sovjetrussische jeugd organisatie, publiceerde volgen AFP, in haar nummer van Zaterdag jl. een bericht, dat tot titel had: „Een „won der" in het dorp Ivanovke". De schrijver, de correspondent van het blad te Oulianovsk M. R. Saakof, vertelt, dat „het vredige leven van de dorpen Ivanovke en Pomriadzkin verstoord is door de verklaringen van enkele oude mensen, gevolgd door dit van jongeren, welke alle beves tigden, dat zij „een witte dame" had den gezien, die zich op verséhillende plaatsen had vertoond". Sindsdien, aldus de schrijver, heb ben zich nog meer verschijningen voorgedaan en twee leden van de plaatselijke jeugdorganisatie hebben verklaard, dat zij tegenwoordig zijn geweest bij „een verschijning van iconen". Saakof maakt in zijn artikel ook nog melding, aldus A.F.P., van drie „miraculeuze bronnen" in het gebied van Soursk, waarheen zich uit het gehele land mensen begeven om er „miraculeuze genezingen" mee te ma ken. De schrijver van het communis tische blad beweert, dat de jeugd leiders heel goed van al deze feiten op de hoogte zijn, maar dat ze er niets tegen doen. Hij verwijt hun hun passiviteit en eist, dat zij de jeugd afdoende wetenschappelijke verkla ring geven. aan een Vietminh-bataljon, dat in gesloten formatie werd verrast op 11 km. van Moeangsai. Twee bruggen en honderden vlotten en sampans, waar mee de voorraden voor de Vietminh uit het Noorden werden aangevoerd, zijn opgeblazen. Wat ook de plannen van de Viet minh opperbevelhebber mogen zijn, volgens de mening ter plaatse is nu ook zijn vierde plan voor de opera ties van deze winter mislukt. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Walter Ro bertson, die speciaal belast is met aangelegenheden van het Verre Oos ten, heeft het Congres medegedeeld, dat de Chinese communisten sinds 1949 tijdens het bloedigste op treden, waaraan de communisten zich ooit in enig land hebben schuldig ge maakt" ongeveer 15 millioen van hun landgenoten hebben gedood. Robertson schreef het hoge doden cijfer toe aan massale liquidaties en hongersnoden, tegen welke laatste door de regering in Peking niets was gedaan. Robertson verklaarde, dat zijn mi nisterie voor de nabije toekomst in Azië „noodtoestanden, crises en pro blemen van de grootst mogelijke om vang" voorzag. en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke S wind. Weinig verandering in temperatuur. 25 Febr.: zon op 7.36 en onder 18.11; maan op 2.07 en onder 9.40 uur. Weinig verandering Het K.N.M.I. deelt mede: Vannacht bereikte een storings front, dat samenhangt met een depressie bij Jan Mayen, van het Westen uit ons land, vergezeld van een smalle regenzone. Daar tevens de wind zwakker werd, ontstond vooral in het Noorden van het land weer mist. Terwijl het zachte weer in ons land voortduurde, bleef de vorst- grens op enkele honderden kilo meters ten Oosten van ons land lig gen. In Denemarken en in Duitsland ongeveer tot de Elbe komt nog voort durend vrij belangrijke vorst voor. In Berlijn vroor het vanmorgen 11 graden. In ons land zal de wind uit Zuidelijke richtingen blijven waaien, waarbij de vorstgrens ten Oosten van ons land blijft. Daarbij zal af en toe wat regen vallen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- TORENSPEL MARIEKEN VAN NIEUMEGHEN. Het plan om op de toren van het gerestaureerde stadhuis van Nijme gen een mechanisch spel over Ma rieke van Nieumeghen aan te bren gen neemt vaste vorm aan. De com missie torenspel heeft de kosten ge raamd op ongeveer 17.000, Deze commissie zal een tentoonstel ling houden van fragmenten van het mysteriespel van Marieken van Nieumeghen, in de kelder van het raadhuis. De tentoonstelling, welker opbrengst bestemd is voor de vervaardiging van het torenspel, zal Zaterdagmid dag a.s. worden geopend. gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw 6C. KOPENHAGEN zwaar bew. —5 LONDEN licht bew. 1 AMSTERDAM regen 4 BRUSSEL regenbui 5 PARIJS zwaar bew. 6 BORDEAUX motregen 8 GRENOBLE onbewolkt —3 NICE geheel bew. 7 BERLIJN nevel —11 FRANKFORT licht bew. —3 MUNCHEN nevel —12 ZURICH mist —4 GENEVE nevel —4 LOCARNO licht bew. —4 WENEN mist —12 INNSBRUCK nevel —6 ROME onbewolkt —2 Korreltje Het zwakste punt van iedere mens is waar hij zich het verstandigst denkt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1