S)e £cid6e0ou/fca/nt Knip door dat prikkeldraad tussen Oost en West De Paus gunt zich geen rust Egypte dreigt met boycot Atoombommen voor de Britse luchtmacht Nehroe stelt bestand voor Vitamine -P~ sigaretten Prins Bernhard naar Amerika Koning verwikkeld in ruzie met tandarts Naast onze deur nog felle winter De overstroming in Australië Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13126 KNIP HET PRIKKELDRAAD DOOR Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. Abonn. 20935. Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° GRONDWET HERZIENING UET TREFFENDSTE GELUID DAT uiteindelijk een minderheid der Grondwetscommissie heeft doen ho ren, is de poging geweest een inlei dend artikel, voorafgaand aan de hoofdstukken der Grondwet, op te nemen, waarin de Godserkenning door de Staat tot uitdrukking zou worden gebracht. Het is zijn wij wel ingelicht vooral dr. Beel ge weest ten tijde dat hij vóór zijn" her nieuwd ministerschap lid Van de Grondwetscommissie was, die hier voor zeer geijverd heeft en daarvoor argumenten heeft aangedragen. Voor christenen, voor hen die de overtuiging met zich dragen, dat juist de Godsontkenning voor velen tot ge volg heeft gehad het los laten van geestelijke en zedelijke waarden, die alleen maar de grondslag kuknen zijn van een geordende. Staat, moest deze gedachte van de Godserkenning in zulk een offcieel staatsstuk, waarop het' recht voor iedere onderdaan is gebaseerd, wel zeer aantrekkelijk zijn. Het schijnt ook, dat in de sub commissie, welke dit punt heeft be sproken, hiervoor een meerderheid aanwezig is geweest. Wij weten na tuurlijk niet, hoe deze subcommissie was samengesteld, zij was in ieder geval niet de gehele Grondwetscom missie en kan een samenstelling heb ben gehad, welke meer rechts ge oriënteerd was. In ieder geval heeft dit voorstel in plenum niet de ver eiste meerderheid kunnen bereiken en is het dus bij een minderheidmota over deze Godserkenning in de Grondwet gebleven. WAT WAS DE REDEN, DAT UIT- eindelijk de leden der Grond wetscommissie de christelijke partijen deze Godserkenning in de grondsla gen van ons recht opgenomen wen sen te zien. Zij wilden tot uitdruk king zien gebracht, de gebondenheid van alle staats- en rechtsbestel aan een hogere orde. Zij namen aan als een algemeen aanvaarde waarheid, dat recht en gezag hun bron en toets uiteindelijk niet in menselijke zelfbe stemming, maar in daarboven staan de normen vinden. En het inleidend artikel, dat dit het beste tot uidrukking zou kunnen brengen, formuleerden zij in hun minderheidsnota als volgt: „Het Staatsbestel van 't Koninkrijk wordt gedragen door de erkennig van God als Schepper en Bron van het recht". Hier wordt dus uitgesproken, dat de Grondwet de basis is van het recht, dat voor alle onderdanen van het Koninkrijk geldt, maar de Bron van dit recht is God. O IER DOEMT ALLEREERST EN direct de vraag op, of alle onder danen van het Koninkrijk dit zullen willen erkennen. Natuurlijk niet. Maar de verscheidenheid in denk richting van onze heterogeen samen gestelde bevolking in aanmerking ge nomen, zal er wel geen enkele uit spraak of wettelijke bepaling zijn, die met principiële waarden verbon den is en door alle groepen der be volking» kan worden aanvaard. Daar voor hebben wij tenslotte een demo cratie, die gericht is op de wil van de meerderheid. En als dit wel moge lijk is in alle gedetailleerde bepalin gen, die een volk nu eenmaal moeten worden opgelegd, wil men de orde, de rust en de vreedzame ontwikke ling van een volk kunnen waar borgen, waarom zou dit dan niet mo gelijk zijn in de prae-ambula van deze bepalingen, de basis van ons recht, waarop het recht van het hele volk steunt? Deze formulering, zegt de minder heidsnota, geeft uiting aan het diep gewortelde bewustzijn van een zeer grote meerderheid der bevolking. Men is in die minderheidsnota van de o.i. zeer juiste gedachte uitgegaan, dat de Grondwet voor het heden en de toekomst de grote gedachten tot openbaring behoort te brengen, vol gens welke het volk de ontwikkeling van zijn staatsleven verder wil zien geleid. Als men in de Kamer nu wel mag vechten voor eigen beginselen in gevallen, die een gedeelte, een on derdeel van het maatschappelijk le ven raken om daar deze beginselen te zien zegevieren, zou men dat dan nie mogen trachten te bereiken in de grondslagen van het recht, dat boven dien nog meer een wezensbestand deel is van onze democratie? Natuurlijk strookt deze voorgestel de prae-ambula niet met de overtui ging van alle burgers van het Ko ninkrijk. Maar is dat in een demo cratische maatschappij een bezwaar om toch deze bepaling aan de Grond wet te doen voorafgaan? Daardoor wordt aan de geestelijke vrijheid, die een der kostbaarste goederen zijn van het Nederlandse volk en die in zijn staatsbestel verankerd ligt, allerminst te kort gedaan. Niemand wordt hier iets tegen zijn overtuiging in opge drongen. Zoals het in een democratie past, wordt hier de overtuiging vaa de meerderheid der bevolking vast gelegd. Maar het is ook goed, vast te leggen, dat het weer links tegen rechts is geweest bij de bepaling van dit standpunt. Als de linkse humanisten beweren, dat zijn niets tegen de godsdiensten hebben, dat zij het liefst zouden zien, dat deze him greep op de bevolking niet zouden verliezen en deze tot een Een voorstel van de Westelijke Drie De drie Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben Maandag aan de Russische hoge-commissaris, Semjonow, gelijkluidende brieven doen toekomen. Hierin wordt voorgesteld de maatregelen te nemen, die Eden op 18 Februari aan de Berlijnse conferentie heeft voorgelegd, om het ver keer tussen de verschillende delen van Duitsland te vergemakkelijken. Wanneer men de twee gescheiden helften van Duitsland niet kan her- enigen, zo was op de Berlijnse conferentie de overweging, dan kon men het de Duitsers althans wat gemakkelijker maken. OPHEFFING BELEMMERINGEN? Het plan omvat .voor Duitsland het volgende: a. Afschaffing van verblijfsver gunningen voor West-Duitsers in Oost-Duitsland. b. Wederopenstelling van de door gangswegen aan de zone-grenzen, die door de Sowjets afgesloten zijn. c. Verbetering van weg- en spoor wegverbindingen tussen de zones. d. Opheffing van de verboden zone en van de versperringen die in Oost- Duitsland langs de grens zijn aan gebracht. e. Afschaffing van perscontröle, gepaard gaande met een vrije pres- circulatie. De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben aan Dengin, verte genwoordiger van de Russische ho- ge-commissie in Berlijn, maatrege len voorgesteld, die er op zijn ge richt de belemmeringen in de vrij heid van communicatie tussen de vier stadssectoren op te heffen. Deze maatregelen zijn: afschaf fing van politiecontrole aan de gren zen van de sectoren, opruiming van De „periode van stilstand in de verbetering van de gezondheid" van de Raus blijft aanhouden, zo meldt A.F.P. uit Vaticaanstad. Een lichte vorm van hikken is teruggekeerd en deze hik is voor de artsen een reden tot ongerustheid. Men wijt de terugkeer van de hik, hoewel in lichte vorm, aan het feit, dat de Faus zijn werkzaamheden wenst te verzwaren. De omgeving van de Paus en zijn medici dringen er bij hem op aan, een lange rust te hou den. teneinde in staat te zijn zijn werk te hervatten, zij het dan ook in overeenstemming met zijn hoge leeftijd en zijn physieke mogelijkhe den, aldus A.F.P. Wij zitten steeds verkeerd.. wegversperringen, herstel van di rect tramverkeer, automatisch tele foonverkeer en van veilig en doél- matig postverkeer in geheel Berlijn. Bovendien afschaffing van iedere controle op circulatiebeperking van drukwerk, films en culturele bladen in de gehele stad. Egypte zal zeer spoedig een politiek van niet-samenwerken met de Britten gaan voeren, zo heeft de minister van Oorlog en Marine, Abdel Latif Bog- hadi, in een interview met het blad „Al Ahram", verklaard. Deze politiek (die een onderdeel vormt van de „voorbereidingen voor de Egyptische vrijheidsstrijd") zal volgens de minister de Suez-kanaal- zóne, vooral wanrieer de Britten deze als basis voor militaire operaties willen gebruiken, volledig uitschake len. De zóne zal n.l. worden afgesne den van de aanvoer van Egyptische arbeidskrachten en voorraden. Na deze opmerkingen gaf minis ter Boghadi te kennen, dat Egypte het plan heeft, communistisch China en Albanië te erkennen. Koninklijk bezoek aan Seagram collectie Bestuurbare projectielen De Britse Royal Air Force zal, naar de Britse regering heeft meege deeld, worden uitgerust met atoom bommen. Dat zal nog dit jaar zijn be slag krijgen en het zal voor het eerst zijn dat een onderdeel van de Britse strijdkrachten de beschikking krijgt over atoomwapenen. „Wij hebben bijzondere maatrege len getroffen voor het opslaan van atoombommen die thans aan de R.A.F. worden afgeleverd, zeide de minister voor de luchtvaart in het Lagerhuis. Het lijkt mij beter niet te vertellen waar en hoe die voorraden worden opgeslagen. Wel kan ik zeg gen dat er door het opslaan van atoombommen geen gevaar wordt gewekt." Een andere belangrijke medede ling was dat er grote vorderingen zijn gemaakt op het gebied van be stuurbare projectielen. „De eerste be stuurbare projectielen zullen worden gelanceerd door bemande vliegtuigen en zullen eventueel dienen ter ver vanging van de boordkanonnen. Wanneer de eerste bestuurbare pro- Al 5.000 jaar zitten wij verkeerd. Dat beweert tenminste de Zweed se dokter dr. Bengt Akerblom, die na langdurige proefnemingen een nieuwe „zithouding" ontworpen heeft, die het spierenstelsel van de mens in tegenstelling met wat de tot heden toe bestaande zitgelegen heden doen, volledige rust gaan verschaffen. De nieuwe stoel, welke zeer laag is, heeft een naar achter gebogen zitting en een knik in het onderste deel van de rugleuning, de zgn. „Akerblom-knik". Deze stoel werd geëxposeerd op de Keulse meubelbeurs, waar verschillende Duitse firma's stoelen met de „Aker blom-lijn" lanceerden. Op de foto: een van de modellen met op de achtergrond een plaat van het menselijk lichaam, die moet bewijzen, dat wij reeds 5000 jaar verkeerd zitten De Indische premier Nehroe heeft gisteren in het parlement voorge- j .5 te ld, dat alle bij de Indochinese oor- I log betrokken partijen overgaan tot „de een of andere vorm van wapen stilstand, zonder dat een der partijen j haar posities opgeeft". Men zou daar I volgens Nehroe toe moeten overgaan met het oog op de aanstaande con ferentie te Genève. De Indische premier deelde even wel mede, dat hij niet voornemens was in de strijd tussenbeide te ko men en evenmin om enige verant woordelijkheid bij het streven naar een wapenstilstand op zich te nemen. Maar, zei hij, nu er over dit probleem onderhandelingen zullen worden ge opend, schijnt het betreurenswaardig, dat de oorlog zou worden voortgezet. Daarom doe ik op de betrokken par tijen een ernstig beroep 't vuren te staken. Te Parijs is Nehroe's voorstel met grote belangstelling ontvangen. Men is daar echter van mening, dat een wapenstilstand zoals de Indische pre mier zich voorstelt niet mogelijk zal zijn, omdat de toestand in Indochina geheel verschilt van die in Korea. Daar is het land in twee delen ge splitst door een vrijwel rechtlijnig front. In Indodhina is daarentegen van geen enkel front sprake, want de guerillastrijders zitten over geheel Indochina verspreid. jectielen van de grond zullen worden afgeschoten betekent dat niet dat zij de bemande vliegtuigen zullen gaan vervangen maar dat zij zullen wor den gebruikt ter versterking van de bemande vliegtuigen." Moord te Bogor Zaterdagavond hebben bandieten in Bogor (Buitenzorg) in koelen bloe de de 39-jarige Nederlandse veeboer Liclitendahl en zijn echtgenote ver moord, na hun boerderij te hebben ge plunderd. De boer was met zijn vrouw naai de bioscoop geweest. Bij zijn thuis komst kwam hij tot de ontdekking, dat zes gewapende bandieten het ge hele personeel voor de boerderij bij een hadden gedreven. Volgens een employé plunderden de bandieten het huis. Mevrouw Liohtendahl kreeg opdracht alle kas ten en laden te openen. Liohtendahl cleed een beroep op de terroristen om hem zyn persoonlijke bezittingen te laten. Zijn geld en al het overige konden zij behouden. De leider van de bandieten, die ge wapend was met een tommy-gun, gaf bevel, dat de rest van de bende het huis zou verlaten. Vervolgens vuur de hij negen kogels af op de boer en zijn echtgenote, die beiden wer den gedood. Het echtpaar laat drie jonge kinderen achter. Een 41-jarige Zwitserse dokter, Pierre Steiner, beweert, dat hij een sigaret heeft gevonden, die niet, zo als recente medische rapporten in Engeland verklaarden, longkanker zou kunnen veroorzaken. Hij heeft sigaretten gemaakt, die een hoeveelheid vitamine-p zouden bevatten, waardoor de schadelijke invloed van de nicotine zou worden weggenomen. De sigaretten van dr. Steiner sma ken in het geheel niet als een surro gaat. Een Zwitserse sigarettenfabriek heeft de productie ervan reeds ter hand genomen en men verwacht, dat de vitamine-p sigaretten spoedig op de markt zullen verschijnen. Gistermiddag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Seagramcollectie in het Gemeentemuseum te Den Haag. Zoals bekend is deze tentoonstelling een collectie van de werken van een groep geselec teerde schilders, die hun impressies gaven van 20 Canadese steden. Hare Majesteit, die vergezeld was van haar hofdame, Jonkvrouwe C. E. B. Roell, en van haar ceremoniemeester, Jhr. D. G. de Graeff, werd aan de ingang van het museum ontvangen door de Canadese Ambassadeur, de heer Th. A. Stone en diens echtgenote, terwijl een kleindochter van de Ambassadeur, de 10-jarige Anette Noyes, bloemen aanbood. Mr Th. A. Stone toont H.M. een schilderij van Ottawa door de Canadese schilder Franklin Arbuckle. daadwerkelijke beleving van het christendom zouden kunnen bewe gen, liever dan hen te zien afzakken in het nihilisme, dan kunnen zij ook moeilijk bezwaren hebben tegen de- zg Godserkenning in de prae-ambula van onze Grondwet. Hebben zij dat toch, dan tonen zij daarmee, dat hun beweringen over de weldadige invloed van het chris tendom alleen maar ingegeven zijn pour besoin de la cause, om hun ei gen werk niet te storen en niet om dat zij, zoals zij beweren, de invloed van het christendom gaarne zouden zien toenemen. Toestand Kardinaal blijft zorgwekkend De secretaris van het Aartsbisdom deelde hedenmorgen mede: De toe stand van Kardinaal De Jong is nog steeds zorgwekkend, alhoewel on middellijk levensgevaar niet meer aanwezig is, wordt het herstel ernstig vertraagd door de nog steeds aanwe zige temperatuursverhoging, waar door de lichamelijke conditie in on gunstige zin wordt beïnvloed. Prins Bernhard zal in het bëgin van Maart voor een bezoek van eni ge dagen naar de Verenigde Staten vertrekken. De prins zal daar bespre kingen voeren in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht. Het is voor de eerste keer, dat de prins in deze hoedanig heid naar Amerika gaat. Over het doel van het bezoek zijn nog geen na dere mededelingen verstrekt. Tandarts niet beleefd genoeg Een Nederlandse tandarts, de heer Van Huls en zijn vrouw Anna van Huls hebben in Taiz, de hoofdstad van de Arabische staat Yemen te rechtgestaan. Zij werden er van be schuldigd, dat zij koning Seif Ab- dallah hadden willen aanvallen, de directeur van een ziekenhuis onheus zouden hebben bejegend, de adjunct directeur hebben gekleineerd en een regeringsbevel niet opgevolgd. De „Slager van Parijs" Te Parijs is Maandag het proces tegen generaal Karl Oberg, de „sla ger van Parijs" begonnen, de laatste en grootste rechtszaak tegen oorlogs misdadigers in Frankrijk. De 57-'ja- rige generaal, die in de oorlog opper bevelhebber van de Duitse politie en lid van het regerend driemanschap in Frankrijk was, heeft de terechtstel ling 9 jaar weten uit te stellen. Hij heeft n.l. verzocht als generaal en niet als politie-ambtenaar te worden berecht. Zijn voornaamste adjudant, I-Iel- mutch Knochen, kolonel van de S.S. staat tegelijkertijd terecht. De 44-jarige Knochen werd op 32- jarige leeftijd kolonel van de S.S., hij was hoofd van de Gestapo in Frank rijk van 1940 tot '42, toen Oberg hem opvolgde. In geen 50 jaar was het zó koud Wij verheugen ons de laatste dagen in een mild dooiweertje, maar zijn er ons nauwelijks van bewust, dat vlak naast onze deur de wintervorst nog in alle strengheid regeert. Het Noorden van Europa leeft nog steeds midden in de ijstijd en er schijnt voorlopig geen warmer weer in aantocht te zijn. Het is de strengste winter sinds vijftig jaar. Twee sche pen zitten in de bevroren Noorse wa teren vast en moeten door helicop ters van voedsel worden voorzien. In de Oslofjord is het ijs zo dik, dat alleen maar de grootste schepen er kunnen varen. De kleinere hebben vafi de Noorse regering raad gekre gen om niet te proberen er binnen te lopen. In Kopenhagen hebben honderden mensen, die op het ijs stonden te kij ken naar het werk van de zwoegende ijsbrekers dat werk ernstig ver traagd. De bemanningen van de schepen durfden niet verder te gaan met het breken omdat er kans be stond dat de toeschouwers in levens gevaar zouden komen te verkeren. Een kleine veertig schepen zaten voor Kopenhagen in het ijs vast. Vijf ijsbrekers en een sterke sleepboot I zijn er in geslaagd 33 schepen te be- vrijden. Op twee na lopen alle Zweedse havens gevaar door een brede gordel van massief ijs van de zee te worden afgesloten. Die twee havens zijn Go thenburg en Uddevalla. Langs de Duitse Oostzeekust zijn alle havens voor de scheepvaart ge sloten. Alleen de haven van Kiel en het Kieler kanaal worden nog door ijsbrekers opengehouden. Zeer grote en krachtige schepen kunnen Lübeck nog bereiken. In alle Finse haven ondervindt de scheepvaart de grootste moeilijkhe den. De gemeenteraad van Helsinki heeft 400 ton cokes moeten vorderen om de burgerij aan brandstof te hel pen. De schepen met kolen kunnen de hoofdstad niet meer bereiken. Officieel wordt gemeld, .dat twin tig personen zijn omgekomen bij de overstromingen in Nieuw-Zuid-Wa- les en Queensland, maar men vreest, dat het dodencijfer nog zal stijgen als de berichten van afgelegen punten binnenkomen. Het water zakt thans. Volgens een onbevestigd bericht be staat de mogelijkheid, dat gehele dor pen van honderd en meer inwoners verdwenen zijn. Het hele geval schijnt neer.te ko men op een onenigheid tussen het echtpaar en de directie van het zie kenhuis. De directeur van het ziekenhuis beweerde, dat de Nederlanders zijn •bevelen nooit opvolgden en zich slecht hadden gedragen. Mevr. Van Huls zou zich ook niet gehouden hebben aan de bepalingen van haar arbeidscontract met de regering. Wal de aanval op koning Seif Abdallah betreft: Deze schijnt dc kamer van de ziekenhuisdii-ecteur te zijn binnengekomen op het ogenblik dat de Nederlanders met deze laatste hooglopende ruzie hadden. De ko ning schijnt zich toen met dc kwes tie hebben bemoeid, waarna het woe dende echtpaar hem klaarblijkelijk niet beleefd genoeg te woord stond. Er is nog geen vonnis geveld, maar verwacht wordt, dat dc zaak zal eindigen met intrekking van hun verblijfsvergunning. (Geldig van Dinsdagavond tot X Woensdagavond. Opgemaakt te X 10 uur). VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking met en- j kcle verspreide buien en plaat- selijk ook opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke J tot Zuid-Westelijke wind. In het J Noorden van het land iets ho- X gere, elders ongeveer dezelfde temperatuur. 24 Febr.: zon op 7.39 en onder 18.09; maan op 0.58 en onder 9.17 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van heden mor- gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bcw. —19 C OSLO sneeuw 5 STOCKHOLM sneeuw 5 KOPENHAGEN zwaar bcw. 4 LONDEN geheel bew. 3 AMSTERDAM mist 3 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS zwaar bew. 6 BORDEAUX mist 1 GRENOBLE onbewolkt 3 NICE zwaar bew. 7 WARSCHAU nevel —13 BERLIJN onbewolkt —13 FRANKFORT nevel 0 MUNCHEN nevel 5 ZURICH nevel 0 GENEVE nevel 4 LOCARNO zwaar bew. 1 ROME onbewolkt 1 Korreltje Wie al te veel bedenkingen heeft, zal weinig prestei-cn. Schiller.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1