Half Indonesië is communistisch en de regering vermag niets tegen hen Kardinaal de Jong GELUKKIG... PIJN! Emigratie naar Australië blijkt een groot succes Werkgevers verzetten zich tegen wettelijk regelen cadeaustelsel Python aan de leg 7 Agenten overmeesterden met veel moeite 1 dronkeman Eert nieuwe serie postzegels Rotterdam drinkt chloorwater MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 UITGEWEZEN JOURNALIST VERKLAART t Toenemende hetze tegen Nederland (Van een speciale medewerker) Dat de toestand in Indonesië voor de daar aanwezige Nederlanders met de dag ondragelijker wordt, is weer eens duidelijk gebleken uit het relaas, dat de beer Evenhuis gisteren na zijn aankomst op Schiphol deed. De heer Evenhuis is journalist, verbonden aan het „Handelsblad" en tot voor kort correspondent in Indonesië. Toen hij enige tijd terug aan zijn blad seinde, dat er onlusten in Soera baja uitgebroken waren in verhand met het beruchte „Simpang-hotel incident", werd hij gearresteerd en na een zeer slechte gevangenschap met 2ijn vrouw en baby uitgewezen. Gisteren arriveerde de heer Even- huis op- Schiphol waai* een onzer me dewerkers een onderhoud met hem had. Drie redenên Met het officiële besluit van de Indonesische minster van Justitie in de hand, heeft de de heer Evenhuis ons gezegd, dat er drie redenen tot uitwijzing waren opgegeven: 1. De heer Evenhuis had geschre ven, dat de resident van Soerabaja fel anti-Nederlands zou zijn. 2. Dat de actie rondom het Sim pang-hotel zou zijn uitgegaan van een hoge functionaris. 3. Dat enkele artikelen in de Vrije Pers prikkelend zouden hebben ge werkt op de Indonesische bevolking. Nochtans is nimmer medegedeeld, welke artikelen van de Nederlandse journalisten waren bedoeld en nooit werd de heer Evenhuis verhoord om trent enig hoofdartikel. Geladen sfeer Men laad het voorgesteld, alsof in een der artikelen de suggestie van rassen-discriminatie in het Simpang hotel was gedaan, maar dat is niet waar, aldus onze zegsman. De sfeer tegen Nederlanders is nu eenmaal geladen. Daarvan gaf de heer Even huis een sprekend voorbeeld: Onlangs geraakte een Indonisch kind door eigen onbedachtzaam heid onder een auto, bestuurd door een Nederlandse chauffeur. Toen 't slachtoffer wegens het ongeval was overleden, schreef een Inlandse krant: „dit kindje is doodgereden door een blanda". Een zwijnenstal iDe hetze tegen de journalist Even huis heeft maanden geduurd en ging over in zijn overbrenging naar het emigrantenkamp van Soerabaja, „een zwijnenstal gelijk". De heer Evenhuis heeft een dysen terie opgelopen, waarvan hij nog niet is genezen. Zijn verblijf in de gevan genis, dat op het kamp is gevolgd, heeft geduurd tót jJ. Maandag, toen hij bericht kreeg naar huis te mogen gaan, „als het kan met het gehele gezin". Schip als schuilplaats Toen hij die avond bij vrouw en baby thuiskwam, stond er een com plete bewaking voor de deur. Doch, men waarschuwde hem: „U 'kunt be ter weggaan, want er zijn „Pemoe- da's" in de buurt". De heer Evenhuis journalisten, die echter beiden ook spoedig zullen vertrekken. De helft is communistisch Paus zond zegen De vooruitgang in het ziekteproces van kardinaal De Jong duurt voort. Zelfs is Zijn Eminentie hoopvol ge stemd, wat blijkt uit zijn wens om het bed reeds te verlaten en zijn verlangen om weer een krant te le zen. Gezien de algemene lichamelijke toestand van de patiënt manen de artsen tot voorzichtigheid. Ook zij zijn evenwel van oordeel, dat de toe- stand van de Kardinaal momenteel Wij hebben de heer Evenhuis ge- bet;er is. vraagd, wat Pemoeda's eigenlijk zijn j Enige uren na het bekend worden en waarom hij tegen hen moest wor- van (je ziekte van de Kardinaal, heeft den beveiligd. Paus Pius XII via de Apostolische In- Pemoeda's zijn deels communisti- ternuntius in Den Haag, mgr. Paolo sche jongeren, voor wie men zeer Qiobbe, zijn apostolische zegen aan voorzichtig moet zijn wegens hun (je zieke doen toekomen. Tevens gaf licht ontvlambare aard. „Als je een de Paus, die zelf ook ziek is, de wens artikeltje over hen schrijft, kim je te kennen volledig op de hoogte ge- aanstonds in een vliegtuig houden te worden van het verloop beter stappen". En het staat wel vast, dat de Indonesische regering de Pemoe da's niet in de hand heeft. Reeds op thuisreis in Singapore had de heer Evenhuis verklaard, dat ongeveer de helft van de bevolking communist is of er mee weg loopt. Het einde was goed der ziekte van kardinaal De Jong. ZJC.H. is Zaterdagavond tegen ach ten aangekomen in de Gelderse hoofdstad, waar hij de besloten reünie bijwoonde van oud-officieren van het Er zijn geen voorwaarden in het' vroegere regimen tder Gele Rijders uitwijzingdbesluit genoemd, verklaar- en aanzat aan het diner dat gegeven heeft toen gelogeerd op een Neder- de de heer Evenhuis en hij kon niet werd in het restaurant „Royal" aan lands schip, dat in de haven lag. Hij zeggen dat men politioneel scherp het Willemsplein. De dis was versierd en zijn vrouw Voelden zich eerst vol- tegen hem was opgetreden. Persoon- j met enkele bouquetten gele bloe- ledig opgelucht, toen zij j.l. Vrijdag lijk heeft hij niet te klagen gehad, men met blauwe linten, de kleuren met de KLM naar Nederland kon- I Na zijn uit wijzing heeft de Indone- van dit eertijds zo bekende corps den vliegen. Intussen is zijn verant- sische regering hem en zijn vrouw i-uiter-artillerie. woordelijkheid aan de krant overge- de thuisreis 2e klasse-boot vergoed, Dames waren aan het diner niet nomen door twee andere Nederlandse maar hy heeft de KLM gekozen. genodigd. Slechts een enkele Arn hemmer merkte dat prins op in het avondlijke uur, toen hij van zijn auto over het plein Royal binnen ging. De band van de prins met de voormalige Gele Rijders dateert reeds van jaren voor de oorlog, toen hij werd geïnstalleerd als kapitein van dit corps. Dit geschiedde met veel ceremonieel, naar menigeen zich nog zal herinneren. Pijn is een nuttig verschijnsel, om dat wij erdoor worden gewaarschuwd als er iets misgaat in ons lichaam. Men behoeft zich maar voor te stel len hoeveel mensen er buikvliesont- steking zouden krijgen als zij bij een blindedarmontsteking geen pijn voel den. Maar dit voorbeeld toont ook aan, hoe voorzichtig men moet zijn bij het bestrijden van pijn. Pijn is een verschijnsel van een ziektepro ces en zolang de aard van dit proces niet bekend is. kan men de pijn wel bestrijden, maar het proces woekert voort. Nu maakt het een groot verschil, waar de pijn zit en hoelang de pijn bestaat. Plotseling optredende buik pijn of steeds terugkerende buik pijn, waarvan de oorzaak niet be kend is, moet men nooit zelf behan delen. Uit te maken wat hier gebeu ren moet, is het werk van de dokter. Bij pijn elders in het lichaam, die sinds kort bestaat en die door be kende oorzaken optreedt (na kies- trekken, spierpijn, na verstuiking, bij verwondingen, wintervoeten, „dode" vingers e.d.), of die sinds lang be staat, maar waarvan de oorzaak even eens is vastgesteld (rheumatiek, spit, zenuwpijn, slecht helende wonden e.d.), is het verantwoord de pijn weg te nemen. Medicijnen, die men daar toe inneemt, hebben het nadeel, dat zij kort werken, dat men eraan went en dat zij in meer of mindere mate giftig zijn. 6555 Een andere manier van pijnbestrij ding is het toedienen van warmte. Waardoor de pijn hierbij verdwijnt, is niet bekend, maar het feit staat vast. De ervaring leert bovendien, dat het resultaat van een hiertoe ge bruikte goede infrarood-straler veel groter is en langer duurt dan dat van kruiken e.d., terwijl het toedienen van warmte in de vorm van straling veel prettiger, gemakkelijker en zin- delijker is. Pliilips „Infraphil" (prijs 37.50) is niet alleen een goede in frarood-straler, het is de beste. De Philips „Infraphil" is speciaal voor dit doel ontworpen en heeft het voor deel, dat juist die infrarode stralen worden uitgezonden, die diep tot onder de huid in het weefsel kunnen doordringen. Daar worden zij vast gehouden en ontstaat er warmte, die de bloeddoorstroming vergroot en daardoor een gunstige werking heeft op ontstekingsprocessen (steenpuis ten. verzweringen, rheumatische ont- stekingèn e.d.) en op storingen in de bloedsomloop (wintervoeten, „dode" vingers en slecht helende wonden). (Advertentie) Slechts 10 procent wil terug Ipas gearriveerden en hen die er al drie of vier jaar wonen. I De overwegingen waarom de Ne- „T I derlanders wensten te blijven waren: fc«n opinieonderzoek onder de Ne- betere levensomstandigheden, derlandse emigranten in Australië heeft uitgewezen, dat 90 procent van hen in Australië wil blijven. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Nederlandse informatiedienst in Sydney en strekte zich uit over een groot aantal emigranten, waaronder Grieks schip onder onze kust op 'n mijn gelopen Op eigen kracht verder Gistermorgen is in de onmiddellijke omgeving van Terschellingen een Grieks vrachtschip op een mijn ge lopen en daarbij machineschade op gelopen. Onmiddellijk voeren Neder- landse reddingboten uit en ook een in de omgeving varend Duits schip schoot te hulp. Het bleek echter, dat de schade niet van zeer ernstige aard was, zodat - i i óe Griek op eigen kracht zijn reis kon ten Heilig Landstichtingvoortzetten. j« a «i j I Behouden in de haven. wordt in Amerika gebouwd i In de vooravond is het schip met NED. ADVIES GEVRAAGD. vertraging door de mist in de Noor- J dersluis van IJmuiden aangekomen. In de Amerikaanse staat Florida, Het schip heeft onderweg geen as- waarschijnlijk in Palm Beach, zal j sistentie nodig gehad, maar is in binnenkort opgericht worden een umuiden voor alle zekerheid opge- Heilig Landstichting een bijbelse j vangen door twee havenslepers, die openluchtmuseum met Oosterse hui- de, licht slagzij makende Griek, in zen, zoals reeds ruim een kwart eeuw de sluis hebben gebracht. De bak- bestaat op de grens der gemeente Nijmegen onder Groesbeek. Deze stichting van wijlen mgr. Ar nold Suys, eerst vicaris der Heilig Landstichting, is beroemd door heel West-Europa en trekt jaarlijks min stens honderd duizend betalende be zoekers. In Florida is voor een eigen Heilig Landstichting ruim 2.000.000 dollars bijeengebracht. De Paters Montfortanen, die op de Heilig Landstichting een klooster hebben en er de gasten rondleiden, hebben thans uit Florida het verzoek ontvangen bij de uitvoering der plan nen ter plaatse van advies te die nen. boordreling van het achterschip is over een lengte van vijf meter ver nield, het handstuurgerei heeft zwa re schade opgelopen en ook in de verblijven in het achterschip is vrij wat ravage aangericht; bovendien klimaat en goede werkgelegenheid tegen lonen die hoger zijn dan in Ne derland. Tien percent wenste om verschillende redenen naar Neder land terug te keren. De Nederlandse emigratie-autori teiten in Australië deelden in aanslui ting op het onderzoek mede, dat het aantal van hen die wensen terug te keren snel terug loopt als de eerste moeilijkheden van taal, huisvesting en werkgelegenheid zijn overwon nen. Volgens de officiële cijfers zijn er thans nog 48.000 functies in Australië te bezetten, officieus schat men het aantal op 60.000. Er zijn geen uitwassen Grote verwachtingen Een ongeveer zeven meter lange python of tijgerslang, die sinds 1951 in diergaarde Blijdorp te Rotterdam verblijft, is op het ogenblik bezig eieren te leggen. Het dier heeft er reeds 60 tot 70 gelegd. Dit is reeds eerder gebeurd, doch tot nu toe zijn er in de diergaarde geen jonge pytons geboren. Men hoopt nu op meer suc ces. Wanneer alle eieren gelegd zijn, gaat een python zich rond de eieren leggen om ze uit te broeden. Wild toneel in Nijmegen Gisteravond heeft een Nijmeegse dronkenman in de stad van Karei de Grote voor de nodige sensatie ge zorgd. Het begon nogal onschuldig, want hij reed in boogjes op een fiets en bracht daardoor het verkeer in moei lijkheden. Een agent riep hem toe om af te stappen, maar dit scheen die dienaar van Bacchus een minder geslaagd idee te vinden, want hij bleef lustig doorzwieren. De agent ging hierop naar hem toe, maar toen hy hem genaderd was, smeet de dronkeman de fiets tegen zyn de blokken van de schroefas be- hem aan, terwijl een tweede agent, schadigd en ook in de machineka- dje hulp schoot, een trap in zijn mer is schade veroorzaakt. Het schip maakte water, maar men heeft het op de pompen drijvende kunnen houden, zodat de havenmees ter van IJmuiden het Griekse schip, dat geladen is met cokes, toestem ming gegeven heeft naar Amsterdam op te stomen, waar het bij de Am sterdamse droogdok maatschappij ge repareerd zal worden. hulp schoot, een trap buik kreeg. De bewakers van de openbare or de, die op een dergelijke ontvangst helemaal niet gerekend hadden, ble ven even bedremmeld staan en hier van maakte de weerbarstige gebruik om de (onstevige) benen te nemen. Echter niet zo heel er,g ver, want een der agenten leende vlug de fiets van een voorbijganger en snelde de vluchteling achterna. Ook de tweede agent nam een ren en spoedig waren beiden bij de man aangekomen, die wel zag, dat hij een andere tactiek moest volgen om de agenten nog even van 'het lyf te kunnen houden. Hij wierp zich languit op de grond, begon vervaarlijk met armen en be nen te slaan, en was zelfs met de gummistok niet tot betere gedachten te brengen. Aangetrokken door de grote op loop van mensen, die allen vol be- i langstelling 's mans verrichtingen ga desloegen, arriveerde een motor met zijspan, waarin zich drie politie agenten bevonden. Doch vijf man en vijf gummistokken waren mach teloos en ten slotte moest de over valwagen met twee nieuwe agenten Voor de eerste maal zal de Zwitserse PTT op 15 Maart a.s. een serie postzegels uitgeven, die propaganda maken vooreen bepaald doel. De post zegels, ter waarde van 10 en 20 Rappe zijn gewijd aan twee belangrijke ten toonstellingen, die dit jaar in Zwitserland zullen worden gehouden, nl. de land-, tuin- en bosbouwtentoonstelling, en de kookknnstexpositie, die te Bern zal worden gehouden. De zegel van 25 Rappe brengt de 50-jarige Rijnscheepvaart in de herin nering, en die van 40 Rappe het Fifa voetbaltoumooi om het wereldkam pioenschap, dat in Zwitserland zal worden gehouden in de belangstelling T ijdsaanduiding Omroep keert terug naar spraakgebruik Met ingang van vandaag zullen de AVRO-omroepers in opdracht van de directie bij hun tijdmeldingen via de microfoon na twaalf uur 's mid dags voortaan ook weer de telling van een tot twaalf toepassen in plaats van dertien tot vier en twintig. Men keert hiermede terug naar het spraakgebruik, dat zich nimmer aan de tijdsaanduiding van het spoor boekje heeft aangepast. er aan te pas komen, voordat de Nij meegse politie haar agressieve stad genoot in haar maoht kon krijgen. De politionele activiteit was inmid dels niet onopgemerkt aan de dron keman voorbij gegaan en daarom reed men maar eerst even langs het ziekenhuis, waar ook de dienst doende dokter zioli geruime tijd met hem bezig hield. Is het B. W. bekend? Het lid van de Rotterdamse raad mevrouw H. de Vos-Krul heeft' aan het college van B. en W. gevraagd of het bekend is, dat er door de bevol king geklaagd wordt over de chloor - smaak van het drinkwater. Bestaat de mogelijkheid, zo vraagt zij verder, dat het drinken van het water schadelijk is voor de gezond heid, temeer daar in medische krin gen de oorzaak van maagcatarrh by kinderen geweten wordt aan het ge bruik van het drinkwater. Verder in formeerde zij hoe het te verklaren is, dat na het in gebruik nemen van de nieuwe zuiveringsinstallatie bij de drinkwaterleiding de kwaliteit van het water achteruit is gegaan. Is het mogelijk, dat de verslechtering van de kwaliteit juist te wijten is aan deze installatie en wat denken B. en W. te doen om aan de bestaande toe stand een eind te maken? GEMAKKELIJKE GESCHENK. ZENDINGEN NAAR HONGARIJE. Hongarije heeft de bepalingen met betrekking tot buitenlandse ge schenkzendingen enigszins verzacht door verlaging van de invoerrechten op dergelijke zendingen met circa 30 procent. De restricties met betrekking tot de hoeveelheden blijven echter gehand haafd. Per persoon mogen jaarlijks buitenlandse geschenkpakketten tot een maximaal gewicht van 40 kg. het land binnenkomen, terwijl de goe deren. die zij mogen bevatten, per regeringsdecreet vastgesteld zijn. Koffie, thee en cacao komen niet op de lijst voor en levensmiddelen in blik mogen evenmin gezonden wor den. De bepaling, dat een „certificaat van desinfectie" toegevoegd moest zijÈ aan pakketten met gebruikte kle ding is thans vervallen. Het invoerrecht bedraagt 70% van de geschatte waarde en 35% voor tweedehands kleding. De contactcommissie van het Ver bond van Nederlandse werkgevers, waarbij aangesloten zijn het Centraal Werkgeversverbond, het Katholiek verbond van Werkgevers-vakvereni gingen en het Verbond van Prot.- Christelijke werkgevers, zijn be vreesd geworden over de toezegging van de minister van Economische Zaken, betreffende een wettelijke re geling van het cadeaustelsel in Ne derland en hebben deswege een uit voerige nota aan de minister ge stuurd, waarin de bezwaren uiteen gezet worden. Uit de nota blijkt, dat de verbon den het niet als een taak van de staat zien, het cadeaustelsel te rege len. Ook aohten zij de wijze, waarop de middenstand in de laatste tijd tegen het cadeaustelsel ageert over dreven en zijn zij niet overtuigd, dat er uitwassen aanwezig zijn. Andere mogelijkheden. Zij menen, dat het een ta^k van het bedrijfsleven is een eventueel noodzakelijke regeling onderling te treffen die dan zo nodig bindend zou kunnen worden verklaard; zij zien echter vooreerst daar nog geen aanleiding toe. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het geven van cadeaux een nor male vorm van concurrentie is en dat door de beperking van dit stelsel wellicht andere vormen van mede- AMSTERDAM HEEFT OP 5 MEI 'N HALVE VRIJE DAG. Het college van B. en W. heeft be sloten voor zover de dienst het toe laat aan het gemeentepersoneel, evenals dit het vorige jaar het geval was, op de 5e Mei des middags vrijaf te geven. DE VIJFTIGDUIZEND ERUIT In de 522e staatsloterij, 4e klasse, 5e lijst, is heden de f 50.000 gevallen op lot nr. 13.903. De prijs van 15.000 is heden gevallen op lot nr. 17.665 Bij gunstig weer zullen vandaag op Ameland de pakken veevoer uit de lucht vallen en daarmee zal dan een eind komen aan de grote 'moeilijk heden waarmee de veehouders op het eiland thans te kampen hebben. De veevoedervoorraden zijn nl. uitgeput en met kleine vliegtuigjes die tot nu toe vluchten naar het eiland maakten kan niet voldoende worden aange voerd. Daarom zal vandaag een Beachcraft tien vluchten naar Ame land maken en op elke vlucht 800 kg. veevoer meenemen. Daar dit vlieg tuig te groot is om op het vliegveld Ballum te dalen, zullen de pakken worden gedropt. Zaterdag zijn nog tien vluchten naar Ameland gemaakt en er is ook post aangevoerd. Na een Zaterdag mislukte poging zal men vandaag opnieuw een po ging wagen Schiermonnikoog per boot te bereiken. Bij Oostmahorn is het ijs gaan kruien en daardoor is een grote meerpaal afgeknapt. KONUNENPLAAG ROND PUTTEN Er heerst in de buurtschappen Gerven, Groot en Klein Boeijen en Renselaar in de gemeente Putten I momenteel een ernstige konijnplaag. I De boeren in deze buurtschappen hebben om verdere schade te voor- komen een verdelgingsactie tegen de schadelijke en vraatzuchtige lang- 1 oren ingezet. Op de Westerschelde ter hoogte van het Sloe is gistermiddag het 372 ton metende Nederlandse mo torschip „Hasewint" aan de grond gelopen. Het schip was op weg van Terneuzen naar Vlissingen. De sleep boot „Hudson", het bergingsvaartuig „Dolfijn" en de sleepboot „Schelde" voeren uit ter assistentie. dinging zoals het geven van kor ting grotere vormen zal gaan aannemen, met het gevolg, dat ook daartegen dan wederom regelend zou moeten worden opgetreden. Ten slottede P.B.O. Wanneer de wet alle mogelijke vor men van mededinging zou moeten omlijsten met een raam van verbods bepalingen, zou zij onhanteerbaar worden, terwijl dit regelen daarbij nog buiten de taak van de regering ligt. Meer heil zien de verbonden in een regeling via de P.B.O. en daar zij er van overtuigd zijn, dat de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in sommige takken van het Neder landse economische leven nog wel geruime tijd op zich zal laten wach ten' doen zij een tweede voorstel: zij achten de rechter de aangewezen persoon om in gevallen, waardoor een zakenman in strijd zou komen met het algemeen fatsoen, in te grijpen. Petroleum duurder De Esso-Nederland N.V. deelt mee, dat als gevolg van de stijging van de wereldmarktprijs met ingang van vandaag de dagprijzen van (Esso)- lichtpetroleum in Nederland worden verhoogd met 0.50 per 100 liter, of wel een halve cent per liter. Zaterdag zyn weer drie alastrim- patiënten genezen verklaard en uit het ziekenhuis te 's-GraVenhage ont slagen. Ook één der observatiegeval- len kon weer naar huis gaan. Het aantal patiënten in Den Haag be draagt thans nog 15, terwijl drie personen in observatie zijn. Voorts hebben op het ogenblik 3 personen in Leiden en twee in Bilt- hoven huisarrest wegens contact met een patiënt. Daar deze mensen allen waren gevaccineerd, verwacht men niet, dat zij ziek zullen worden. Gedeserteerd soldaat werd een horloge-dief Zoals gemeld, heeft de rijkspolitie te Nijkerk Vrijdag een 20-jarige Rot terdammer gearresteerd wegens op lichting en diefstal van horloges. Het blijkt, dat de arrestant, die dienst plichtig- soldaat is, door de mare chaussee werd gezocht na zijn ont snapping uit de legerplaats Laren, waar hij onder verzwaard arrest stond. Hij is via de rijkspolitie en de gemeente-politie te Amersfoort als deserteur overgegeven aan de mare chaussee te Bussum. Vorst oorzaak van gasvergiftiging De vorst is er de oorzaak van, dat de 64-jarige A. H. Koehof, door een gasvergiftiging om het leven is ge komen. Buiten de woning ontdekte men een lek in de hoofdleiding. Het gas kon echter niet door aarde ontsnap pen, omdat deze hard bevroren was. Het stroomde naar de woning van Koehof, die daar van het slachtoffer werd. 3iotte GOLF Autodieven hebben Zaterdag avond te Amsterdam de wagen van impressario Lou van Rees gestolen. In de auto bevonden zioh belangrijke bescheiden over een a.s. tournee door Duitsland. Tot Kajottervoorzitter van de Limburgse afdeling is Zondag de heer H. van Leendert uit Venlo gekozen. De burgemeester van Margra ten, de heer E. Ronckers is in de nacht van Zaterdag op Zondag op 58-jarige Leeftijd overleden. Hij is bekend geworden door de stichting van het grote Amerikaanse kerkhof in zijn gemeente.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8