Uitefóéhutspot Gidsen van de St+ Petrusparochie openden een prachtig gidsenhuis Kath. onderwijzers verlangen een eigen standsorganisatie (XK.CX vierde Vastenavond Ingezegend door pastoor Beukers MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De koning te rijk in een paleis Provincie-forum in Leidse stadszaal Woensdag 3 Maart zal in de kleine Stadszaal te Leiden een politiek Pro vincie-forum plaats vinden. Deze instructieve avond waar mondelin ge en schriftelijke vragen over pro vin cie-zaken beantwoord zullen worden wordt georganiseerd door de Poli tieke Jongeren Contact Raad met me dewerking van de Leidse afdelings besturen der constructieve partijen. De bedoeling is om belangstelling te wekken voor de politiek in het alge meen en die der provincie in het bij zonder, mede met het oog op de na derende Statenverkizingen. De volgende leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen in het forum zitting nemen mr. S. J. R. de Monchy te 's-Gravenhage (WD) mr. dr. P. G. Knibbe te Leiden ARP), H. van Woudenberg te Leiden (P. v. d. A.), D. v. d. Kwaak te Leiden (CHU). Ter inleiding zal een korte uiteen zetting worden gegeven over de be tekenis der Provinciale Staten. Schriftelijke vragen voor het forum over de provinciale aangelegenheden kunnen reeds thans worden ingezon den bij het secretariaat' der PJCR, Grünerielaan 25, Oegstgeest. Met na druk wordt er op gewezen, dat deze bijeenkomst niet uitsluitend voor jongeren wordt belegd, maar voor „Si. Auguslinus" Leiden De lengte en uitvoerigheid van de gedachtenwisseling, na de door de beer H. G. de Boer over het stands organisatie-probleem gehouden inlei ding, op de jaarvergadering van de R.K. Onderwijzersvereniging „St. Augustinus", afd. Leiden, Zaterdag middag in In den Vergulden Turk, bewees wel sterk, hoe dit vraagstuk van standsorganisatorische dakloos heid de gemoederen in onderwijskrin gen bezig houdt. Met vrijwel alge mene stemmen werd tenslotte een voorstel om het K.O.V. tot standsor ganisatie te verheffen aangenomen. In zijn openingswoord toonde de voorzitter, de heer S. W. Neefjes, zich verheugd over de financiële pos.tie- verbetering, die in het afgelopen jaar tot stand was gekomen. Hij wees op de hervormingen, die in het onder wijs op til zijn. Vooral in het katho lieke onderwijs heerst hier en daar nog een conservatisme, dat niet meer in deze tijd past. Het is daarom nodig aldus de heer Neefjes, zich van de nieuwe methoden op de hoogte te stellen. Het standsorganisatorisch pro- iedere belangstellende toegankelijk bleem werd hierna op boeiende en r\E GIDSEN EN KABOUTERS VAN DE ST. LYDIAGROEP in de St. Pe- truspar. moeten zich wel de koning te rijk voelen, want hun nieuwe gidsenhuis mag gerust een gidsen-paleis genoemd worden. Zó mooi en zó groot is het huis, Hogewoerd 14, dat gistermiddag door pastoor Th. M. Beukers werd ingezegend. Zo benauwd als hun vorige behuizing was, op de zolder van de R.K. Bibliotheek aan de Steenschuur, zo royaal is hun nieuwe home. De gidsen en kabouters hebben op de Hogewoerd de beschik king gekregen over de geheel benedenverdieping van een groot oud huis, die door de goede zorgen van de Stichting Jeugdwerk St. Petrusparochie met medewerking van vele anderen in het mooiste gidsenhuis is veranderd, dat men zich denken kan, Begrijpelijk daarom, dat de vreugde hierover gistermiddag groot was. gidsen-ideaal en dat in hun nieuwe huis goed te beleven. Namens de Kath. Jeugdraad van Leiden werden de gelukwensen aan geboden door mevr. A. Neuwahl Sanders, die enig serviesgoed en twee klokjes aanbood. Mej. E. van Tol, districtscommissaresse van de Gidsen-beweging, liet haar geluk wens vergezeld gaan van een fraai wijwaterkruikje, dat bij installatie plechtigheden gebruikt kan worden. Ook deken M. A. Jansen bood zijn gelukwensen aan. Als pastoor van de St. Lodewijksparochie wilde hij weliswaar niet jaloers zijn op dit prachtige jeugdhuis, maar hij hoopte toch t.z.t. ook zo iets moois te heb ben. Hopman A. Duindam, die de ge lukwensen van het mannelijk jeugd werk overbracht, spoorde de leiding aan ook de meisjes, die buiten de gidsen-beweging staan, op een of andere wijze aan te trekken, zoals dit ook met de jongens geschiedt. Tenslotte dankte guido Goddijn allen voor hun belangstelling en medewerking, waarna de genodig den o.a. de leden van het kerk bestuur en de kapelaans Thomas, Franse en De Jong het huis be zichtigden, terwijl de gidsen thee serveerden. Daarna was er van twee tot vier uur gelegenheid voor de pa rochianen om een kijkje te nemen Ook zij staken hun grote bewonde ring niet onder stoelen of banken. Hoe kon het anders in zó'n prachtig gidsenhuis! Veel bewondering had men ook voor de mooie muurschil dering, die een broer van kapelaan De Jong in het kabouterland had aangebracht. I Na afloop van de openingsplechtig- heid poseerden de gidsen en kabou ters met hun leiders. Deken Jansen (geheel links), pastoor Beukers en kapelaan Van Ingen (rechts) poseer den mee. (Foto's „De Leidse Courant") Veel goede wensen De beneden-verdieping" omvat een iets hoger gelegen stafkamer, waar onder zich een prachtige kelder be vindt, vol met oude tegeltjes, uitste kend geschikt voor intieme bijeen komsten. Voorts zijn er een grote garderobe, een knus keukentje, een ruime fietsen-bergplaats, een flinke kamer, die ais kabouterland" is in gericht, en nog een grote kamer, die als gidsenhut dienst doet. Het woord .,hut" wil; ons slechts met moeite uit de pen glijden, want een hut veron derstelt iets primitiefs en daarvan is in dit huis niets te bespeuren, 't Is er allemaal even fantastisch mooi. Niet alleen de ruimte, maar ook de aankleding met gezellige bankjes voor de gidsen en „paddestoelen' voor de kabouters. Men vindt er een vloerbedekking, die in een goede huiskamer niet zou misstaan, en de keurige lambriseringen maken dui delijk, dat de inrichters kosten noch moeite gespaard hebben om alles tip-top te maken. Zou er werkelijk elders in het land zó'n prachtig gid senhuis te vinden zijn? Twee clubhuizen Pastoor Beukers kon, nadat hij het huis had ingezegend, dan ook zeer terecht spreken van een bijzon der ogenblik in het leven van de pa rochie. Gidsen had de parochie reeds lang, maar geen gidsenhuis. Nu is het waar, dat gidsen graag in kel ders en op zolders kruipen, maar het kan voor hen geen kwaad,, als zij eens een fatsoenlijk huis krijgen. Het heeft veel geld gekost, aldus de pastoor. Maar de parochie heeft het er graag voor over gehad, zeker ook omdat het de jeugd betrof. Meisjes moeten iets hebben, dat zij aardig en leuk kunnen maken. De pastoor hoopte dan ook, dat de gidsen hun huis zouden houden in de huidige staat en dat zij hun typisch vrouwe lijke taak ten opzichte van het on derhoud niet zouden verwaarlozen. Hoe mooi dit gidsenhuis echter ook is, vervolgde pastoor Beukers, toch mogen de gidsen niet vergeten, dat zij nog een ander huis hebben, de kerk. Hij hoopte de gidsen ook vaak te zien in het .clubhuis St. Pe trus", dus niet alleen aan de Hoge woerd. Want hoe belangrijk gezel ligheid, saamhorigheid, prettige om gang, goede geest, eenheid en sa menwerking ook mogen zijn, vóór alles komt toch eerst de kerk. Gelukwensen en geschenken De heer G. Bergers, voorzitter van de Stichting, dankte pastoor Beu kers, het kerkbestuur en alle andere medewerkers voor de hulp bij de aankoop en inrichting van het gid senhuis, waarvan hij de sleutels overdroeg aan guido A. Goddijn, die aldus de heer Bergers zeker wel het meest van allen blij zal zijn 1 met dit nieuwe onderdak. De aalmoezenier, kapelaan P. van Ingen, was uiteraard ook blij met het nieuwe huis, nadat men zich zo- lang had moeten behelpen. Hij zag m deze belangrijke gebeurtenis een mooie aanleiding voor de gidsen om zich nog eens te bezinnen op hun Burgerlijke Stand Geboren: Hans, zn van E. J. Teske en C. A. Holleman', Hendricus Ja cobus zn van M. J. Noordervliet en H. M. C. Massaar; HiUechiena Cor- nelia Maria, dr van H. A. Wetting je aan elkaar werd gelijmd, johny en C. H. van Wel; Adriana dr. van Reen, die als begeleider san de piano A. Hogewoning en J. van Vliet; Si-1 een belangrijke taak te vervullen De parochianen van de St. Leo- nardusparochie hebben gisteravond op vrolijke en ongedwongen wijze het Vastenavondfeest gevierd in het St. Antonius Clubhuis, dat tot in de uiterste hoeken bezet was. Pastoor dr W. A. Schmitz, de paters dr C. v. Egmond, S. Keulaerds en D. Hogen- birk, alsmede de broeders, behoorden eveneens tot de Carnavalsvierders. Het is een echt gezellig feest ge worden en naarmate de avond vor derde, steeg de feestvreugde, die een hoogtepunt bereikte tijdens het ge zellig samenzijn, dat de juiste Car navalsstemming bracht. Worden de feestavonden van OKO in het algemeen door eigen krachten verzorgd ditmaal was Geraldini's cabaret uitgenodigd. Het gezelschap bracht de muzikale non-stop show „Zie je ze vliegen", die in een vlot tempo ten tonele werd gevoerd. Het was een uitgebreid programma vol afwisseling, dat door de jeugdige conferencier Han Bakker op geesti ge wijze met een liedje en een praat- mon, zn van S. v. Oevelen en T. M. wist accordeon-virtuoos met Hoogendoorn; Pieter zn'van B. Ooms populaire liedjes de juiste stemming en P. E. G. H. Kouwenhoven; Pau- er in te brengen. Les Bollini's een lus zn van J. Devilee en M. W. v. d. drietal muzikale clowns, oogstten Blom; Clasina Agatha dr van S. een uitbundig succes met hun acro- Postma en L. H. Stolcz; Arie Evert batiek en muzikale vondsten. Een Kornelis zn van N. C. A. Pols en uitstekend nummer. De enige dame M. T. Habraken. luit het gezelschap, Nelly Kroo^ Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Om half tien gisteravond heeft op de Rijnsburgerweg een aanrijding plaats gehad, die wel flinke mate riële schade opleverde, maar geluk kig geen ernstige persoonlijke on gevallen. Uit de richting Oegstgeest reed een tram naar Leiden, gevolgd door een vrachtwagen, die bij de Nachtegaallaan rechtsaf wilde slaan. Toen de chauffeur bemerkte, dat dit verboden was, remde hij af, zodat een autobus, die achter hem kwam, gedwongen werd naar links uit te wijken. Op dat moment naderde uit Leiden de tram naar Noordwijk, die met de bus in botsing kwam. Van de tram werd het voorbalcon ernstig beschadigd, terwijl de voorzijde van de bus werd ingedrukt. De tramvoer der kreeg een kleine vleeswond aan z'n hoofd en een buspasagiere liep toonde zich in een komische sketch niet op haar mondje gevallen! Ge- raldini, de leider van het gezelschap bracht als universeel artist een mu zikaal goodhelprogramma en ook h\j wist een daverend succes te oogsten. Een der aanwezigen kan nu nog niet begrijpen hoe het mogelijk was, dat hij onder „stroom" kwam te staan. Na dit bonte programma had de trekking van de grote loterij piaats waarvan de eerste tien hoofdprijzen werden bekend gemaakt. Nadat de stoelen aan de kant wa ren geschoven, betrad de Beierse Kapel de zaal en nam het feest eerst echt een aanvang. Met medewer king ook van het dansorkest „The Skyliners" werd er gedanst en ge host, waarmede deze geslaagde vas tenavond viering werd besloten. Toneelavond van „Pulchri Studio" Het St. Antonius Clubhuis was Za terdagavond geheel gevuld met jon gelui, die op uitnodiging van de R.K. Gemengde Zangvereniging „Pulchri Studio" kwamen kijken naar „Dei ning om de Dorpsdokter", een drie delig toneelstuk dat door de eigen toneelgroep werd gepresenteerd. De bedoeling hiervan was niet alleen toneel-spelen, aldus de voorzitter, de heer J. Wisse, in zijn welkomst woord. Het ging er ook om de ver eniging enig geld in het laadje te brengen en bovendien om propagan da te maken. Want de bijna 31-jarige vereniging kan niet blijven voort bestaan zonder vers bloed. Er moet een regelmatige toevoer van nieu we leden zijn om te kunnen blijven doorwerken. De voorzitter hoopte daarom, dat zich uit de belangstel lenden op deze avond weer enige nieuwe leden zouden aanmelden. Hij deelde mede, dat de vereniging bin nenkort de operette „Rose Marie" zal opvoeren. Het spel behandelde een ietwat ongeloofwaardige geschiedenis van een dorpsdokter en zijn twee pleeg kinderen. Een van hen maakt als student grote schulden, waaraan de dokter, die een zeer goed mens, maar een slecht financier is," niet kan vol doen. Dan komen de moeilijkheden, die aanvankelijk slechts opgelost blijken te kunnen worden door een of meer huwelijken. Het andere pleegkind, een charmant meisje, weet niet zeker of zij een jonge chi rurg, die haar het hof maakt, bemint Zij stelt hem op de proef door een voorschot te vragen, hetgeen hij ech ter niet accepteert. Ondertussen kijkt de dorpsdokter zelf naar zijn schat rijke buurvrouw, die wel trouwen wil, maar eveneens niet bereid is een voorschot te geven, waarom de student haar vraagt. Tenslotte is het de oude tuinbaas, die met zijn spaar centjes de oplossing brengt. Beide huwelijken gaan niet dbor, maar de dorpsdokter trouwt met zijn pleeg dochter. Een gegeven, dat aardige momen ten bood, die de spelers(sters) onder regie van de heer M. J. van der Kwartel zo goed mogelijk uitbuitten al waren zij niet geheel in staat de - zwakke plekken langdadige dia- raderen. De Duitse Herdershond, de logen te overspelen. We zullen Cocker Spaniel en de Dalmatische 'geen namen noemen; het gezelschap honden ^zullen in Leiden ook goed speelde goed samen, zonder bepaalde uitblinkers en maakte van het STADSKOK. stuk wat er van te maken viel. I Na afloop hiervan kwamen „The Game Breakers" onder leiding van Maandag 22 Februari, een verwonding op aan haar knie Het tramverkeer ondervond een stag natie van veertig minuten. De rhythmische afdeling van de R.K. Gym.ver. „Sportief" heeft he denavond les van 7.45 tot 8.45 uur in de gym-zaal Ursulasteeg. In de Kath. Weekagenda van Za terdag 1.1. stond vermeld, dat de St. Adelb ert-v ereniging a.s. Zaterdag avond om 8 uur een bijeenkomst houdt in de Doelen, aanvang 8 i^ur. Deze bijeenkomst blijkt echter ver schoven te zijn naar Zondag 28 Fe bruari a.s. Zondag 28 Febr. organiseert de Kynologenver. „Rijnland" in de Stadsgehoorzaal een clubmatch. De belangstelling hiervoor in en rond Leiden was zo groot, dat reeds vóór de sluiting %van de aanmeldingster mijn het door de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland toegestane maximumaantal van 95 honden ruim overschreden werd. Elf keurmeesters zullen de ruim dertig verschillende rassen keuren en be spreken. Vertegenwoordigers van het grootste ras, de Ierse Wolfshond, alswel van het kleinste ras, de Yorks- hireterrier, zullen op de planken pa voor de dag komen. IJit De I evrke Pmirant siaak van der Kwartel op het po- uii uc Lcyube ijuurani dium en 0D de tonen van hun mu_ van 200 jaar geleden 1754 21 FEBRUARY 1754 Al spoedig na de opening namen enige kabouters bezit van de romantische kelder, die rondom met oude tegeltj es betegeld is. Een unieke omgeving om te luisteren naar een spannend verhaal, verteld door een der leidsters. Uit de hand te koop tussen de Morsch- en Rhynsburgse Poorten te Ley den een hegte en sterke steene neeringryke Run- en Verfmoolen, daar meer als 200 Jaaren de Affaire is gedaan, voorzien met drie paar Platte en een paar Kant-Steenen, twee steene sehuuren voor 14 dui zend Mudden schors; wijders een fraay Woonhuys met verscheide be- hange en onbehange Kamers, een fraaye Thuyn, een nieuw Pak- en Speelhuys, aan de Molen; nog twee Huyzen tot Knegts-Wooningen en verdere Commoditeiten. Te bevra gen aan dezelve Moolen of bij Dirk van Scoorenberg, Makelaar tot Am sterdam. dium en op de tonen van hun mu ziek danste men de nacht in. vaak geestige wijze behandeld door de heer De Boer, redacteur-secretaris van „Het Katholieke Schoolblad". Moeilijke keuze. Het begrip stand, aldus spr., is buitengewoon moeilijk te definiëren. Men onderscheidt een z.g. verticale en een horizontale stand. In de ver ticale stand zijn alle personen ver enigd, die bij een bepaald bedrijf betrokken zijn. De keuze, die in on derwijskringen gemaakt zal moeten worden, valt echter in het vlak van de horizontale standsindeling. Het es sentiële hiervan is een gelijkheid van innerlijke cultuur en beschaving bij de leden. Andere factoren die meetellen zijn geboorte, geldbezit en diverse andere gesteldheden, die dik wijls, maar lang niet altijd, met cul tuur en beschaving samenhangen. In vogelvlucht gaf de heer De Boer vervolgens een overzicht van de groei van de standorganisaties. Na de oorlog heeft men de onder wijzers geadviseerd toe te treden tot de werknemende middenstand. Vrij wel algemeen meent men in onder wijskringen, gezien de aard van werk en geestelijke instelling, niet in deze stand thuis te horen. Spr. weer op de kerstenende taak, die de onderwij zei- van vroeg tot laat vervult. Hij wijd de voorts een beschouwing aan het onlangs door drs. Platenburg gehou den onderzoek, naar de geestelijke capaciteiten van personen uit alle la gen der bevolking, hiertoe in staat gesteld door 50.000 keuringstest-re sultaten in het leger. Het bleek, dat de middengroepen de geestrijkste zonen opleverden, waarvan de onderwijzers weer het leeuwendeel voor zich opeisten. Tenslotte bepleitte spreker het K. O. V. als zelfstandige standsvakor ganisatie te verheffen. De houding van de onderwijzers zal op de sinds enige jaren werkzame commissie- Beaufort, grote invloed kunnen uit oefenen, ten aanzien van de vraag in hoeverre het huidige systeem ge handhaafd of veranderd moet wor den. Vele voorstellen. De voordracht, die op de inleiding van de heer De Boer volgde, was wel van geheel andere aard en vormde een welkom intermezzo. De heer M. Opdam soeelde enige prachtige wer ken van Chopin, waarvan vooral een Nocturne opviel door de gevoelvolle wijze, waarop zij werd vertolkt. Jammer was echter dat de heer Op dam een instrument moest bespelen, waaraan de seizoenen niet ongewro ken voorbij waren gegaan. Dat hij er echter niet geheel in ge slaagd was de gemoederen volkomen tot rust te brengen, bleek wel uit de vurige en uitvoerige gedachtenwisse ling n.a.v. de lezing van de heer De Boer, die op deze muzikale voordracht volgde. Er werden voorstellen ge daan een enquête te houden, om ook de afwezige leden gelegenheid te geven hun stem in deze kwestie uit te brengen. Anderen bepleitten de oprichting van een standsorganisatie, waarin alle onderwijsgevenden ver enigd waren. Een volkomen isole ment werd echter over het algemeen ongewenst geacht. Nadat de heer De Boer van repliek gediend had, werd het voorstel om het KOV tot een standsorganisatie te verheffen in stemming gebracht en met vrijwel al gemene stemmen aanvaard. Enquête verworpen. De suggestie een enquête over dit onderwerp onder de niet-aanwezige leden te houden werd verworpen. De heer N. B. M. Vreeburg diende een voorstel in, het hoofdbestuur te verzoeken stappen te ondernemen om de sociale voorzieningen van min der valide collega's te garanderen. Hartelijk applaus maakte een stem ming overbodig. Verder kwamen nog een gunstige regeling voor werkloze onderwijs krachten en een verbetering van de salariëring van niet-hoofdacte-bezit- ters ter sprake. Uit het kort maar krachtig jaar overzicht van de penningmeester esse, mej. H. Doove bleek, dat de afdeling door een uitstekend gevoerd econo misch beleid over een saldo van ruim 400,kan beschikken. Het periodiek aftredende bestuurs lid mej. A. Omtzigt, werd hierna zon der enige oppositie herkozen. In zijn jaarverslag wees de heer L. van Veldhoven op de grote vooruit gang in sociale positie van het afgelo pen jaar. Vele problemen wachten echter nog op een oplossing. Spr. be treurde de vele mutaties in Leiden en omgeving, die het onderwijs niet ten goede komen. Hij vroeg tenslotte medewerking om door de vergade ringen trouw te bezoeken, de orga nisatie sterk te maken. De voorzitter besloot de vergade ring met een gebed voor de zielerust van het overleden lid, de heer Bos man. Vastenavondfeest van de Leidse Kajotters De K.A.J. van de pai'ochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph heeft Zaterdagavond in het gezel lig versierde parochiezaaltje Maria Gijzensteeg haar vastenavond ge vierd. Direct na de opening met K.A.J.- gebed en K.A.J.-lied bleek de stem ming reeds uitstekend te zijn. Al heel snel gingen de beentjes van de vloer en dansten de met kleurrijke rosetten versierde dames en de met feestmutsen getooide heren hun fox trot j es en walsen. Hoewel de avond hoofdzakelijk uit dansen bestond, ontbrak het niet aan de diverse evenementen. Door mid del van maskertjes, die gemerkt wa- ren, werden een prinses en elf raads leden gekozen, die samen Prins Car naval moesten binnenleiden. Toen de gekozen prinses met de diverse ceremoniën gekroond was, werd Prins Carnaval op de schouders van de raadsleden binnengedragen. De voor deze gelegenheid in narrenpak gestoken Prins Carnaval toonde zich van zijn beste zijde en ging er zelfs toe over de polonaise te leiden. Tussen het dansen door trad een der Kajotters als imitator van die rengeluiden op. welk nummer door de dikwijls zeer rake imitaties, met enthousiasme werd beloond. Ook het dansen zelf had een vlot en gezellig verloop.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2