Geen rekening gehouden met sterkere conjunctuur-wisselingen Gesneuvelden worden geëerd Verzilting bedreigt Nederland Groninger gasfabriek gedurende 5 jaren door 82 man benadeeld Door ambtelijke overtreding beschuldigd van oplichting Dronken bestuurder reed op kolonne militairen in DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Middenstandsnota „onevenwichtig" Amsterdam is vermoedelijk wel de eerste georganiseerde groep in den lande, die een uitvoerige bespre king wijdde aan de onlangs gepubli ceerde middenstandsnota. Op 16 Fe bruari waren niet alleen midden standers, maar ook handels-, kan toor- en winkelbedienden alsmede leden van de „St. Adelbertus" aan wezig op de.vergadering van de ka tholieke Middenstand in de hoofd stad. Ook mgr. G. P. J. van der De middenstand is voor het geme moreerde credietbeleid natuurlijk zeer dankbaar; beter echter zou he geweest zijn, wanneer belasting en prijsbeheersing deze credietpolitiek niet tot noodzaak hadden gemaakt. Zelfs een verleend crediet blijft im mers voor de onderneming een post van lasten. Als zijn persoonlijke n~:~; spreker tenslotte samenvattend: wel waardering voor het enorme werk; Burg, deken van Amsterdam en ree- de waarde van de nota i.gi tor P. Klaver gaven blijk van be langstelling. Inleider was drs H. J. J. Neefs, directeur -van het bureau van de Katholieke Textieldetaillis- tenorganisatie St. Willibrordus, die in een doorwrocht betoog zowel hul de als critiek voor de nota toonde te bezitten. Om te beginnen wenste spreker vast te stellen, dat de nota geen „document humain" was, doch een abstract-academisch, haast ra tionalistisch betoog dat te weinig re kening houdt met de mens. Indien de nota dieper ingegaan ware op de werkelijke problematiek van de middenstand zou ze heel wat dieper zij het dan ook heel wat ingewikkelder zijn geworden. Het wekt nu de indruk, dat bij het stel len van de problemen de weg van de minste weerstand gevolgd is. Posi tieve tekorten zijn b.v. dat er geen aandacht is geschonken aan sectoren als het verkeer en de kleine aanne mers. Nauwkeurig narekenen van de cij fers der nota zelf toont aan, dat zelfs vrij grote ondernemingen een negatief economisch resultaat heb ben, dat wel wat in botsing komt met het optimisme van de nota. In zake hetgeen de nota stelt over pa- rallelisatie merkte de heer Neefs op Indien een kruidenier 6000 uur per jaar werkt, blijft hem weinig tijd om zich b.v. in de juiste inkoop te verdiepen. Bij het opstellen der kunstig lij kende cijfers dient opgemerkt te worden dat men uitgegaan is van 1950 en 1952, twee redelijk gunstige jaren; het zeer slecbte jaar 1953 liet men geheel buiten de berekening. Men heeft dus niet gelet op het feit dat de conjunctuur juist in de mid denstand, zeer sterk wisselt en dat de onderneming in staat moet zijn deze wisselingen op te vangen. De nota stelt als grens voor het randbedrjjf f 3.000.hierbij wijst spreker erop dat een goede bakkers of slagersknecht alles bijeen tot f 3.700.reëel loon komt en daar boven ziektenverzekering e.d. heeft De middenstander die ƒ3700. haalt wordt in de nota volwaardig geacht hij heeft geen kinderbijslag, geen ziekteverzekering e,.d. doch draagt alle risico alleen. De mens is vergeten. Een belangrijke grief acht Dr Neefs dat de nota geheel voorbij gaat aan de waarheid, dat er in het leven en in de samenleving nog an dere factoren zijn dan zuiver econo mische, welke minstens zo voor naam zijn. Alle menselijke factoren zijn totaal buiten beschouwing gela ten. Inzake de maatregelen welke de nota voorstelt tot verbetering van de interne factoren in de onderne ming, valt te constateren dat ze wei nig nieuws bevatten (alleen het sys teem van consulenten is nieuw) aan de externe factoren wordt te weinig aandacht geschonken. Waarom bijvoorbeeld schenkt de fiscus geen aandacht aan het toch zo belangrijke genoemde feit van het wisselende conjunctuurverloop over verschillende jaren? Tegen dc stelling van de nota in blijft staan dat de fiscale politiek een der grote oorzaken der liquiditeits moeilijkheden was. Het in de nota te constateren sterke teruglopen der eigen vermogens werd zeer beslist veroorzaakt door de fiscale politiek en de prysbeheersing; met name laatstgenoemde bleek na afloop nog vele malen funester gewerkt te heb ben dan men ooit had gevreesd. fTOCH VAN WAL; IN SLOOT Overweldigd door een mooi x gevoel, sprong gistermiddag te Amsterdam de bestuurder van X een vrachtauto uit zijn wagen om een knaapje te redden, dat 9 bij „het schots je afduwen" er in x geslaagd was, een schots zover van de kant te krijgen, dat hij X er zelf net tussen kon. Nu had de man met het mooie X gevoel zijn wagen midden op 5 een hoge brug geheel aan eigen I initiatief overgelaten. Even nog weifelde de auto dan ook tussen 6 de ene of de andere kant van X de brug; kreeg toen zonder zijn jj> baas angst voor de weg, die voor y hem lag en reed achteruit op X enige fraai bewaard gebleven gevels af. In snelheid werd de wagen nog jg wel even benaderd door zijn in- x middels van zijn mooie gevoel genezen bestuurder, maar dat nam niet weg dat de gevels er x toch enige eeuwen ouder uitza- gen, toen de wagen eindelijk tot X stilstand kwam. Het jongetje was X inmiddels door een matroos uit v het ijs gehaald, maar moest door xde tot geveltourist gebombar- deerde auto wel iets van zijn v rechtmatige publiciteit missen. de synthese van velerlei gegevens; ze is een reële basis voor discussie en bevat een verheugende erkenning Het geheel is echter te onevenwich tig; er zijn belangrijke factoren ver geten; ze is te academisch, de pro blematiek is veelal te eenvoudig ge steld. Bij de bespreking van het randbedrijf is zelfs geen begin van oplossing getracht te geven - er ware meer overleg gewenst met organisa ties van die branches waar dit euvel het meest frequent optreedt. Er wordt teveel aandacht aan interne en te weinig aandacht aan externe factoren besteed. De „witte pokken Verplichte vaccinatie voor militairen Dit jaar nog zullen alle militairen, voor zover dat nog niet is gebeurd, tegen pokken worden ingeënt. Deze verplichte vaccinatie is mogelijk ge worden door de wet op de immuni- satie van militairen. De desbetreffende commissie van advies, die tot nu toe alleen vrijwil lige inenting of herinenting van mi litairen, behorende tot het Haagse garnizoen had aanbevolen, heeft thans geadviseerd de vaccinatie over de hele linie door te voeren. Uiter aard blijft het mogelijk, medische of ethische bezwaren voor te leggen aan de commissie. Van militair-geneeskundige zijde wordt de kans op hersenvliesont steking zeer gering geacht, maar m.c. .H een dergelijk geval na inen ting voorkomen, dan zal de legerlei ding hiervan de consequenties dra gen. „Zuinig met ambtenaren, alsje blieft" is het devies van het Ministe rie van Landbouw en daarom moe ten auto's, waar ambtenaren in rij den, voorzien zijn van veiligheids gordels op de plaats naast de bestuur der. En de ambtenaren zijn verplicht deze gordels om te doen. Moed, beleid en trouw Posthume onderscheidingen Nederland werden gezonden slachtoffer werden van het zgn. „Eng land Spiel". Voorts zal het Bronzen Kruis wor- i den verleend aan wijlen bootsman De staatssecretaris van Marine zalF. Meyer, die zich destijds als chef Spoedig ingrijpen is noodzakelijk In een onlangs gehouden voor dracht „Strijd van Nederland tegen de zee" heeft de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, ir. Joh. van Veen, het gevaar in ogenschouw genomen, dat Nederland bedreigt door verzak king van zijn bodem en daarmee ge paard gaande verzilting. „In dertig millioen jaren is onze bodem 7 km. gezakt. Dit is de voor naamste factor, waarmede wij op het ogenblik te maken hebben. Hij schetste in het kort de geolo gische veranderingen, die Nederland in de loop der eeuwen heeft onder gaan. De binnendringing van het zeewater in Noord- en Zuid Holland, twee klauwen, die eindigen, waar nu Amsterdam en Rotterdam liggen. De eerste stap was toen om het water in het Noorden terug te dringen. Vervolgens in het Zuiden. Hier zijn eeuwen overheen gegaan. „En nu rest ons nog de kust vlak te maken. Dit geslacht, dat ervaring heeft opgedaan met de Zuiderzee, Walcheren in '44, afsluiting van de Brielse Maas en last but not least de dichting van 67 Vooral de dreiging van het zout- gevaar noemde de heer Van Veen zeer groot. De drang" van het zoute water wordt groter naarmate het land lager komt te liggen. De sluizen zijn geen goede zout- waterkeersters; per keer komt by IJmuiden twee a drie duizend ton zout naar binnen. Het IJsselmeer als zóet water-reservoir is lang niet ge noeg meer. „Voor al die sluizen, die wij aan de „buitenkant" hebben, is 1700 kubieke meter zoet water per seconde nodig om het geheel brak te houden. Ook de rivieren leveren geen zuiver zoet water. Hier komen riole ringen op uit van fabrieken, met haar vele kalizouten. Wij moeten het zoete water opsparen in meren of in de ondergrond, want 1 ha. zoet water staat tegenwoordig gelijk aan 1 ha. vruchtbare grond," zo besloot de heer Van Veen zijn voordracht. Het wordt eentonig Wederom Amsterdamse tram in beslaggenomen Het wordt bijna een eentonig ver haal, want nu is in de tijd van een luttel aantal weken gisteren alweer een tram van het Amsterdamse ver voersbedrijf door de politie in be slaggenomen. De tram had juist gestopt voor een halte en moest na de start wederom stoppen voor een' vrachtauto, die plotseling op de trambaan verscheen. De wagenbestuurder deed, wat hij kon, maar de remmen schoten door en de tram botste tegen de wagen, die licht beschadigd werd. Op het voorbalkon stonden drie politie-agenten, die zodoende prach tige getuigen waren voor de dienst doende agent, die het ongeluk op pa pier kwam stellen. De tram werd maar weer in beslaggenomen. Innige samenwerking; - i.l men een slordige 14.000,— betaal- last cut not least ae aicnting van bt iareln een^nuhlielf e-eheinf Hsft !r den' d*e doC zak!cen van de hoofd stroomgaten in het afgelopen iaar is en P"bliek geheim dat er man en zijn 26 assistenten verdween. waa^htlnLjk meer dan welke genè- ™»r kolenhandelaren op de gasfa- De officier van justitie vond het wajLB^m^ m«r dan welke gene bnek aardlge zaken te doen waren, I een zeer ernstig geval en eiste flin- ke straffen, waarmede de rechter zich in'de meeste gevallen kon ver enigen. De hoofdman kreeg vier maanden met aftrek en de overige straffen varieerden van gedeeltelijk voor waardelijke gevangenisstraffen tot geldboeten met voorwaardelijke straffen. De afschaffing Gemeenteclassificatie Tijdstip nog niet vastgesteld Nu, gisteren bleek voor de Gro ningse rechtbank, dat niet minder dan 53 kolenhandelaren dit knipoog je gemaakt hadden en dat voorts 27 personeelsleden van de gasfabriek aanleiding tot dit knipoogje geweest waren. Na een vermoeiende dag, waarin v«. 1*1*11.1* M r. Meyer, die zich destyds als chef de rechter in het geheel 81 verhoren 1 ZZX TVSZ i morgen aan nabestaanden een aantal d'équipage aan boord van Hr. Ms. Over een tijdstip, waarop de alge- had moeten leiden stond de zaak 8™ Ki k' enkelen posthume onderscheidingen uitreiken, onderzeeboot „K 16" heeft onder-hele afschaffing der gemeenteclaii- i^erern helder vow'de geest! De Bronzen Leeuw is toegekend aan scheiden en aan wijlen matroos der ficatie, o.m., voor overheidspersoneel,Een 56-jarige hoofdman bij het gas- wijlen luitenant ter zeer der eerste tweede klasse L. van der Struis, die zou kunnen worden verwezenlijkt, bedrijf die een vertrouwenspositie klasse L. J. Jarman, commandant van j zich op jq Mei 1940 te Rotterdam valt in het huidige stadium geen uit- bekleed aan wijlen sergeant-telegrafist Michel, aan wijlen sergeant-telegra fist (titulair) C. W. Dcbbinga, aan wijlen matroos der tweede klasse D. Hulsman, die allen vielen in het on dergrondse verzet in Nederland en aan wijlen milicien-matroos J. R. Twijsel, die zich van 15 Februari tot 6 Maart 1942 onderscheidde bij het commando maritieme middelen Priok. staan. Hr. Ms. onderzeeboot K 16, die met zijn mannen in December 1941 ten Noorden van Kuching. (Brits Noord- Borneo) een Japanse torpedoboot- jager tot zinken tracht. Uit rapporten van de Japanse marine is gebleken, dat de K 16 later door de Japanse jager „1-66" ls aangevallen en getor pedeerd. Zes officieren en dertig schepelingen zijn hierbij gesneuveld. De Bronzen Leeuw is eveneens posthuum toegekend aan wijlen adel borst van de Zeedienst J. C. Meyer, die zich door het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vijand on derscheiden heeft als lid van een on dergrondse groep, die in verbinding stond met een in 1941 uit Engeland „gedropte" geheime agent. In Sep tember 1941 werd hij gearresteerd en in Mei 1942, na het Maastrichtse pro ces, gefusileerd. Bij zijn verhoren nam hy alle schuld op zich en pro beerde zodoende zijn kameraden te redden. Het Bronzen Kruis zal worden ver leend aan wylen ltz I R. C. Jpngelie De enige, die gisteren de zaak van de Kon. Marine Reserve; aan i voor de Amsterdamse rechtbank niet wijlen ltz ITI C. C. Braggaar van deingewikkeld vond, was een ambte- Kon. Marine Reserve; aan wijlen ltz naar van het Centraal Bureau Huis van speciale diensten der derde klas- j vesting, maar die werd dan ook ge- se A. C. van der Giessen van de Kon.sterkt door een map vol papieren en Marine Reserve; aan wijlen boots-bet bevrijdende argument, dat ver- Berkelse moordzaak huidige stadium geen uit-bekleedde, was op het idee gekomen aan boord van de torpedoboot „Z 5" spraak te doen, aldus heeft de mi- 0m met enkele kolenhandelaren het onderscheidde. nister van Binnenlandse Zaken in afspraakje te maken, dat hij hun te- Het Kruis van Verdienste werd een Memorie van Antwoord aan de gen vergoeding 10 overwicht zou OparrP^fpprHp arlvnpaai eeekend aan wiilen le luitenant Eerste Kamer medegedeeld. Voor zo-1 geven. uvaiitoitti uv auvutddl De kolenhandelaren kregen gepe- den wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. toegekend aan wijlen le luitenant Eerste Kamer medegedeeld. Voor zo- der mariniers G. H. W. Wouters, aan ver valt te overzien, aldus de Memo- Hij begon met een klein groepje, wylen majoor-monteur S. G. Kuster, rie, vertoont de gemeenteclassificatie j maar de zaken gingen zo verbluffend de tendentie geleidelijk in belangrijk heid af te nemen. Vele leden van de Eerste Kamer hadden opgemerkt, dat de definitieve afschaffing van de gemeenteclassifi- c^tie als binnen afzienbare tijd te be reiken doel, voor ogen behoort te EENVOUDIG 1 man P. C. Boogaart; aan wijlen ser geant van speciale diensten H. M Macare; aan wijlen sergeant van spe- schillende onderdelen niet tot zijn af deling behoorden. De overige medespelenden vonden ciale diensten G. L. Ruseier en aanhet maar een ingewikkeld geval, wijlen dpi. sergeant der Infanterie In een hoofdstedelijk huis woonde A. J. Wegner, die allen als agent vaneen echtpaar, dat het niet zo erg een geheime inlichtingendienst naar FEESTVIERDER VERBRAND. Tijdens een gecostumeerd bal met carnavallistische inslag, dat de Kerkraadse kegelclub „Oost-Lndië- vaarders" Dinsdagavond hield te KerkradeBleijerheide, is een tra gisch ongeval gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan een der feest vierders. Een 27-jarige had zich ver kleed met een berenvacht. Deze vacht raakte plotseling in brand; waarschijnlijk is de vacht in aanra king gekomen met een brandende si garet. De eigenaar van het café, waarin het bal werd gehouden, wist tenslotte het costuum, dat intussen als een fakkel brandde, uit te trek ken. Het slachtoffer had toch al ernstige brandwonden opgelopen. Woensdag is hij in het ziekenhuis te Kerkrade overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. goed met elkaar kon vinden, weshal ve men scheidde! Het huis was van de echtgenoot, maar de vrouw ble'ef erin wonen en na een paar maandjes vond zij het er kennelijk te eenzaam, want zij huw de weer. De tweede echtgenoot kwam in het huis van zijn vrouw te wonen, betaal de daar de huur voor en achtte zich hoofdbewoner. Dit is natuurlijk al heel erg onver standig, want waarom zou ons goede vaderland ambtenaren rijke salaris sen uitbetalen, wanneer deze niets meer te zeggen zouden hebben? Ambtelijke belangstelling. Nu het bleek al rap, dat de ambte naren van het C.B.H. hun salaris niet zonder de nodige noeste arbeid wil len incasseren. Men stuurde er eens een mannetje op af en deze liet zich geduldig het zaakje uitleggen. Hij maakte geen bezwaren en de argeloze tweedehands echtgenoot kreeg hoe De waarde van bloedproef in 't geding De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, heeft Woensdag tegen de Roosendaalse aardappelhandelaar V. bevestiging van het vonnis van de Bredase recht bank geëist, dat luidde vijf maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de bevoegdheid motor voertuigen te besturen. De officier van justitie te Breda had destijds een gevangenisstraf van 10 maanden en vijf jaar ontzegging geëist. V. was in de avond van 30 Mei 1952 met zyn personenauto ingere den op een kolonne marcherende militairen. Als gevolg hiervan werd de 23- jarige ongehuwde marechaussee Th. J. Jonkergouw uit Vugth gedood en werden twaalf militairen gewond. De man wordt beschuldigd een auto te hebbei^ bestuurd, terwyl hij onder voorts omdat hy in schemer-duister met gedimd koplicht te hard heeft gereden. V. was in appél gegaan van het Bredase vonnis, daar hij de straf te zwaar vond. Schijn tegen zich. Ter zitting voor .het Hof werd nog eens aandacht geschonken aan de waarde van de bloedproef. De raadsman, wees op de relatieve waarde ervan in kwesties als de on derhevige. Wordt een autobestuur der bij een ongeval betrokken en de man heeft iets gedronken, dan krijgt hy vrijwel zeker de schijn tegen zich. Dit kan nadelig zijn voor een ob- lang hoe meer het idee, dat hij wer kelijk hoofdbewoner was. Na verloop van tijd moest hij een buitenlandse reis maken en daar hij het een beetje begrotelijk vond om „zijn" huis al die tyd hij zou tien maanden wegblijven onbewoond te laten, verhuurde hij het tijdelijk aan een derde. Nu, toen grepen de trouwe ambte naren van het C.B.H. eens krachtda dig in. De tijdelijke bewoner moest als de weerlicht maken, dat hij uit de woning, waar hy al 1700.— huur goed, dat hy spoedig tot uitbreiding overging. In het geheel hebben meer dan 50 kolenhandblaren gedurende ruim 5 Bescherming Bevolking Uitrusting blokploegen voor rijksrekening ontkent iedere schuld Mr. A. Mout en mr. J. van de Giessen, de raadslieden van de gé- arresteerde Haagse advocaat, de ver dediger van de Berkelse arts, die zich tot dusverre hebben onthouden van elk commentaar op de bericht geving ovqr dezë zaak, delen thans in het belang van hun cliënt mede, dat de gearresteerde verdediger zijn volstrekte onschuld aan enige verval sing vam de gevonden briefjes staan de houdt. „Dit is iets, waarvoor wij twee jaar hebben gevochten", vertelde de directeur van de Stichting Bevor dering Bescherming Bevollung, mr. L. Tielenius Kruythoff aan een re dacteur van het A.N.P. Hij doelde daarbij op het voornemen van de mi nister van binnenlandse zaken, voor de uitrustingen van de blokploegen van de Bescherming Bevolking een vergoeding in geld te verstrekken aan de desbetreffende gemeenten of kringen, dan wel deze uitrustingen van rijkswege te doen verstrekken. Zoals bekend is heeft de minister van dit voornemen mededeling ge daan in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting 1954 van zijn departement. cu j nuiu i bÖ de ge- voor betaald had, weg kwam en de j JP^entebesturen een zucht van ver reizende echtgenoot werd aange- J1(l^nê opgegaan by het bekend klaagd wegens oplichting. i iSH'de? f J Uzei 6 Beet! Tle},enius Kruythoff verder. Aanvan- t-, kelijk was de regering van oordeel, wpaestraat tp uen Maae un p, De buitenlandse reis was echter dat de bevolking zelf de blokploeg- geven moment stoel de Vtom niet doorgegaan en de man had het uitrustingen zou moeten betalen.- moment sl?eg- ae vlam Zy nodigen het publiek uit een oordeel op te schorten tot de bevoeg de rechterlijke colleges uitspraak hebben gedaan. Wat de zaa-Jc tegen de Berkelse arts betreft, stelt de gearresteerde raadsman zich op het standpunt dat ■hij nog steeds diens verdediger is en dit naar zijn stellige overtuiging ook ■blijven zal. JONGEN VIEL IN BRANDENDE PETROLEUM invloed van drank verkeerde en uitspraak doen. betaalde geld onmiddellijk terugbe taald. Doch nu was zijn zaakje aan het rollen. Een andere afdeling van het C.B.H. kreeg het te pakken en ont dekte vlot, dat hy helemaal niet in het huis mocht wonen, omdat hy niet eens hun persoonlijke toestemming had. Het werd een rechtzitting en ieder, een voerde argumenten aan, die zo op het eerste gezicht wel erg steek, houdend schenen. Ende dispereert niet. Het zou echter een gevoelige klap voor het prestige van onze nobele ambtenaren zyn wanneer dezen bij de pakken neergezeten zou hebben. Men stuurde een ambtenaar, die natuur lijk maar specialist was in één afde ling ook een ambtenaar is maar een mens en daardoor kon deze deskundige kalm alle bijkomstighe den afwimpelen en vertellen, dat het volgens zijn papieren niet mocht. Vier maanden. De rechter vond het gehele geval, ook maar een beetje eigenaardig, doch meende, dat er inderdaad spra ke was van oplichting, wanneer de man het huis onderverhuurd zou hebben, wanneer hij geen hoofdbe woner zou zijn geweest. Hiervoor eis te hij 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte kon zich hier helemaal niet mee vereni gen. Natuurlijk had zyn cliënt mis schien beter eerst even naar het C. B.H. kunnen stappen voordat hij zyn huis onderverhuurde, maar het was een algemeen toegepast foefje, dat men „een huisbewaarder" aanstelde tijdens langdurige afwezigheid. Van de regen Verdachte zelf vond het onnodig deze merkwaardige zaak nog een jectieve waarneming der verballsan- woord te wijden. Hij betoogde alleen, ten. dat hij, dank zij het voortvarend op- De advocaat generaal wenste het treden van de ambtenaar, in finan- gebruik van drank niet als hoofd- ciële moeilijkheden was geraakt, oorzaak aan te merken. Maar toch waardoor hy enkele vergrijpen had wel als een factor van grote bete- gepleegd, die hem in de gevangenis kenis. Het ongeval zou veroorzaakt gebracht hadden, zyn door onvoorzichtig rijden. De president kreeg als laatste het Over veertien dagen zal het hof woord en vertelde, dat hb' op 3 Maart 1 uitspraak zal doen. Men zou dan b.v. door middel van collectes aan de benodigde gelden moeten komen. Nu gebleken is, dat de bevolking deze kosten niet kan dragen, heeft de regering haar stand punt gewijzigd, aldus de directeur van de Bescherming Bevolking, die het verheugend vindt, dat zowel de A-gemeenten als de B-kringen door deze regeringsmaatregelgeholpen zijn en dat ook de persoonlijke uit rustingen der blokploegleden door het rijk i bekostigd of beschikbaar worden gesteld. Van groot belang is het dat, nu het materiaal er komt, de blokploe gen een goede opleiding kunnen krij gen. Wij hopen nu, aldus de heer Tie lenius Kruythoff, dat ook de burge rij haar volledige medewerking aan de Bescherming Bevolking zal wil len geven. Verjaarsvisite Berucht in- en uitbreker gepakt De vlam die in een bak met pe troleum sloeg is er de oorzaak van dat een 14-jarige leerling monteur uit Rijswijk thans met brandwonden aan handen en benen in het zieken huis ligt. De bak stond op een electrisch comfoor in een garage in de Mer- wedestraat te Den Haag. Op een ge- n moment sloeg de vlam er in de jongen, die het vuur wilde blussen struikelde daarbij over de electrische draad van het comfoor, dat met de bak erop omviel. Hy kon zich niet snel genoeg meer uit de voeten maken. De vlammen werden even later gedoofd met behulp van een snelblusapparaat. Doordat hij uitgleed kwam gis teren de hand van een arbeider in de Machinefabriek Stork in Hengelo in aanraking met een slijpmachine. Het lichaamsdeel werd af gekneld. Een van de beruchtste inbrekers, Chr. v. d. B., die rijk Nederland arm maakte, is gisteren door de Bloemen- daalse recherche in Amsterdam ge arresteerd. Hij had meer dan honderd inbraken met succes kunnen bekro nen. B. wist waar de goudmijntjes in ons land verborgen waren en ope reerde hoofdzakelijk in het Gooi en in de omgeving van Bloemendaal. Hij was al eens een keer gepakt toen hij een geladen revolver bij zich droeg. Hij werd opgesloten in het po litiebureau te Bloemendaal. Hieruit wist hy te ontsnappen. Hoewel door I diende. ~Later~zond~de Ïtaiia7nsë~am- heel Nederland naar hem gezocht bassade hem een mist-oek en andere werd wist hy zich geruime tyd aan benodigdheden, maar deze kreeg hij een aanhouding te onttrekken. Ten-1 pas zjjn vertrek. slotte kwam de politie er achter, dat hij verblijf hield in de woning Pater Alagiani was reeds in Rus van zijn verloofde in Amsterdam, land geweest, eerst als pastoor van Op de verjaardag van de vrouw deed Batum, later van Krasnoda, van 1919 de politie hier een invaL B. werd i tot 1939 toen hij het land werd uit- thuis getroffen. Hij trachtte nog te gezet, verdacht van spionnage. In ontsnappen, doch dit lukte niet, daar 1940 was hij naai" Rusland terugge- de politie een cordon om het huis had gaan als aalmoezenier van een mili- getrokken. tair hospitaaL Italiaanse priester terug uit Rusland Een der 15 Italiaanse gevangenen die, zoals gemeld, na meer dan 10 jr. door de Sovjet-autoriteiten zijn vrij gelaten, is de Jezuiet Piëtro Alagiani. Pater Alagiani is 9 jaar eenzaam opgesloten geweest. Na 30 maanden gevangenschap hoorde hij, dat hij tot 10 jaren was veroordeeld, daar hij vogens de beschuldiging deel had uitgemaakt van een „reactionnaire organisatie" en betrekking had on derhouden niet een buitenlandse mo gendheid (het Vaticaan). Tydens zijn gevangenschap schreef hij een boek. Het papier dat hij daar voor nodig had maakte hy van onbe drukte stukjes krant, die hy met broodkruim aan elkaar plakte. Pas na enkele jaren kon hii de H. Mis lezen, nadat hij druiven had ge kregen, die hij uitperste voor de wijn, terwijl een stuk brood hem als hostie

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6