„Romantisch verlangen"der gemeenten naar eigen belasting-gebied Nogmaals K-V-R~Rv-d.A- Melksanering in voorbereiding Mukkebummelen, waar de zon nooit ondergaat, is geopend NA DRIE JAREN Het apostolaat in de bedrijven komt uit het experimentele stadium EIGEN HUIS IN SCHIEDAM Bezoek aan Eisenhower DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Bl.AD - PAGINA I EERSTE KAMER In de Eerste Kamer zijn gisteren de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1954 voortgezet. De heer BRANDENBURG (CPN) meent, dat de toestand in ons land niet rooskleurig te noemen is. Dit is het gevolg van het buitenlandse be leid van de regering. De heer LOUWES (VVD) maakt enige opmerkingen over de inpassing van het landbouwbeleid in het alge meen sociaal en economische beleid. De heer CAMMELBEECK (P. v. d. A-) meent enige opmerkingen te moeten maken naar aanleiding van 't betoog van de heer Kropman. Hij is het uiteraard geheel eens met de drie beginselen, die de heer Kropman heeft genoemd, maar daarmee is nog niets gezegd over de noodzaak van partij-politieke eenheid voor de Ne derlandse katholieken. De katholie ken kunnen inzake de practische toe passing van die beginselen diverge ren. Het isolement van de katholieken heeft het wanbegrip over hun geloof, gewoonten en levensstijl bevorderd. De heer Kropman overtrekt de zaak waarom het gaat. Hij hecht voor de voltooiing der emancipatie van de Nederlandse katholieken te veel waarde aan de partij-politieke een heid. Wat de heer Kropman opmerkte over discriminatie der katholieken, is tot op zekere hoogte wel juist. Maar is machtsvorming dan de oplossing? De kleur van de P. v. d. A. is naar spreker's mening voldoende duidelijk. Als de heer Kropman zegt, dat de P. v. d. A. ophoudt bij de belang rijke vragen des levens, dan vraagt spreker: is het de taak van een po litieke partij om een antwoord te geven op de belangrijkste vragen des levens? Dat is immers niet de taak van de partij, maar de taak van ieder lid voor zich persoonlijk. De voorzit ter schorst de vergadering tot 2 uur. MINISTER DREES Na de hervatting zegt de minister president de heer dr DREES zich als voorzitter van een gemengd kabinet te moeten onthouden van deelneming aan de discussies over beginselen, al is de verleiding soms sterk om dat wel te doen. De verhoudingen in de politiek, die tot samenwerking in het kabinet hebben geleid, zijn in ons land ip vergelijking tot het buiten land betrekkelijk gunstig te noemen. Dat is mede vergemakkelijkt door de gunstige economische ontwikkeling. Zo is er onder meer een stijging van de productie en een stijging van de uitvoer. De Benelux is nader tot de verwezenlijking gekomen. Ook zal binnenkort hopelijk een nieuwe ver houding met de West tot stand kun nen worden gebracht. Spreker stelt vast in tegenstelling tot de heer Brandenburg, die alleen maar critiek heeft geleverd, dat de financiële toestand van de werkende bevolking is verbeterd. Er zijn welis waar prijsverhogingen geweest. Een deel daarvan, als bijvoorbeeld van koffie, valt buiten controle van de Nederlanders. De regering meent, dat men bij sommige andere prijsverhogingen te ver is gegaan. Noodzakelijkerwijs zijn de prijzen van sommige artike len wat verhoogd, maar men dient hier voorzichtigheid te betrachten. Spreker betoogt, dat het voor de overheid onmogelijk zal zijn een toe slag te geven op de particuliere pen sioenen als compensatie voor de huurverhoging, omdat deze toeslag ook is gegeven op de overheidspen- sioenen. Dat zou de regering op een onmogelijke weg voeren, al is zij heus wel doordrongen van de nood in sommige groepen, die men wel eens vergeten groepen" noemt. De rege ring heeft door de belastingverlagin gen reeds hulp geboden. Er kan in ons land toch werkelijk niet gesproken worden van een dis criminatie van de katholieken. De katholieke ministers van Justitie zou den trouwens in het verleden een dergelijke discriminatie niet hebben laten voortbestaan. Men moet natuurlijk rekening houden met de mogelijkheid van een depressie, waarvan het gevarencen- trum in Noord-Amerika zal kunnen liggen. Wat wij daartegen doen, zal van beperkte betekenis kunnen zijn. Vroeger zou met de huidige over schotten in de Verenigde Staten een dergelijke crisis al ontstaan zijn. MINISTER VAN DER KIEFT De minister van Financiën, de heer VAN 'DER KIEFT zegt tot zijn ge noegen te hebben gehoord, dat ook in werkgeverskringen de mening be staat, dat men thans eerst de uit werking van de belastingmaatrege len zal moeten afwachten. Dat lijkt spreker verstandige koopmanstaal. Voor het ogenblik is de grens van het mogelijke bereikt en zal niet tot verdere belastingverlaging kunnen worden overgegaan. Over de financiëring van de lage re publiekrechtelijke lichamen zegt spreker, dat er nog altijd een roman tisch verlangen blijkt te bestaan naar een eigen belastinggebied voor de gemeenten. Niemand heeft echter kans gezien, deze verlangens tot re aliseerbare plannen te maken. In verband met de lastenverhoging zal evenwel het uitkeringspercentage over 1953 van het gemeentefonds van 116 tot 120 worden verhoogd. Door de centrale accountantsdienst is indertijd een onderzoek ingesteld naar de bezetting van het beheers instituut en men is tot de conclusie gekomen, dat met klem moet wor den aanbevolen om de huidige be zetting te handhaven, Met instemming heeft spreker de waarschuwing gehoord tegen te overdreven verwachtingen van een groter efficiency in het overheids bedrijf. Men werkt als overheid in een glazen huis. Als er fouten wor den gemaakt, worden zij in het open baar behandeld. De fouten bij het particulier bedrijf komen vaak niet in het daglicht. Ook spreker acht het uitgavenni veau hoog en het is nodig daar steeds op te letten. Toch zijn som mige mechanische stijgingen als die voor Onderwijs en Sociale Zaken niet te voorkomen. Voor men klaag liederen aanheft over deze stijging van de uitgaven, is het zaak eerst eens deze uitgaven nauwkeurig te analyseren. Men kan niet spreken van een riskante financiëring door de overheid. Men kan natuurlijk niet de conjunctuur voor 1954 voor spellen maar wel staat vast, dat in 1954 geen kans zal bestaan op een noodzaak tot inflatoire financiëring. Er is geen reden tot ongerustheid in dit opzicht. De heer IN 'T VELD (PvdA) heeft waardering voor de wijze, waarop de heer Kropman het katholiek standpunt heeft verdedigd. Hij miste daarin echter het begrip voor de dy namische ontwikkeling in de maat schappij Spreker zou het diep betreuren, als er een eind zou komen aan de samenwerking van na de oorlog tus sen KVP en PvdA, die goede vruch ten heeft gedragen. Als aan deze sa menwerking een einde zou komen, zouden de politieke en sociale span ningen toenemen. De heer KROPMAN (KVP) zegt, dat vele malen de katholieken wor den gepasseerd. Dat wordt vaak in zijn fractie geconstateerd. Waarom wordt bijvoorbeeld het belangrijk in stituut van het Katholieke Gezins- voogdenwerk niet op gelijke voet behandeld., als andere dergelijke li chamen? Het komt volgens spreker ook -niet aan op een statische hou ding, maar op begrip voor de dyna mische ontwikkeling. Maar we zul len toch doelbewust moeten hande len. Spreker kan het op sommige pun ten met de heer Cammelbeeck vol komen eens zijn. Inderdaad is de PvdA een abnor male partij. Juist omdat zij halt houdt bij de belangrijkste vragen. Zij poogt hieraan te ontkomen door de vorming van werkgemeenschappen, die ook een vorm van isolement zijn. Spreker acht 's lands vergaderzaal niet de plaats om uiting te geven van zwakheden van het volksdeel, waartoe men zelf behoort. In dit verband noemt hij het laatste deel van de rede van de heer Cammel beeck een ontsporing. De heer CAMMELBEECK (PvdA) meent, dat niets een katholiek ver hinderen kan op het terrein van het politieke handelen naar het doel te streven met diegenen, die op andere gronden trachten hetzelfde doel te bereiken. Spreker heeft niet be weert, dat de katholieke emancipa tie zou zijn voltooid. De katholie,- ken moeten over het hekwerk van politiek onderscheid heen, als kerk invloed uitoefenen op de mensen, die onder invloed van bijvoorbeeld het stemmen op de PvdA geneigd zijn tot onkerkelijkheid. Zowel het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening als het Bedrijfschap voor Zuiyel en het ministerie van Economische Za ken, maken op het ogenblik een stu die van veelomstreden melksane- ringsregelingen. Dit blijkt uit een mededeling van minister S. L. Mansholt in de memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de Vestigingswet Bedrij ven. De melksanering vindt volgens de minister meestal haar grondslag in een ondernemersovereenkomst. Voor 22 gemeenten is thans de sane ring, op verzoek van de initiatiefne mers, geregeld bij besluit van het Bedrijfschap voor Zuivel. Dit bedrijf schap gaat hiertoe sledhts over als ten minste 90 pet. (gerekend zowel naar aantal als naar omzet) van de betrok ken melkhandelaren voorstanders er van zijn. Ten slotte moeten B. en W. van de betrokken gemeenten er geen be zwaar tegen hebben. De strekking van deze besluiten van het bedrijfschap is, zo merkt minister Mansholt laconiek op, de melkbezorging in de betrokken ge meenten zo rationeel mogelijk te doen plaats vinden. Jan de Cl er ereburger Het radiodorp Mukkebummelen be staat thans in werkelijkhetld zij het dan ook slechts voor enkele dagen. In de hal van de Poeldijkse snijbloe menveiling zwaait tot en met Zondag burgemeester J. J. J. Zuiderwijk de scepter over het dorp, „waar de zon nooit ondergaat". Poeldijks „jeugd contractraad" nam het initiatief voor dit feestdorp en de middenstanders van het dorp scha kelden hierop in. Zo ontstond Muk kebummelen met zijn Jan de Cler- steeg, raadhuis, Dorpslein en veld wachter Flipse. Alxandertje op herhaling. Gisteravond is het dorp feestelijk geopend. Burgemeester K. L. J. Wou ters van Monster installeerde op gees tige wijze zijn jeugdige ambtgenoot en verklaarde er jaloers op te zijn, dat deze bij zijn zware taak wordt geassisteerd door een gemeente-secre- taressse, te weten mej. Francina van de Knaap. Jan de Cler, die bij deze plechtig heid aanwezig was, reed vervolgens in een jeep mee in de fakkeloptocht, die door Poeldijk trok. Nadat burgemeester Wouters met een zwaard de poort van Mukke bummelen had geopend, werd een plechtige raadszitting gehouden. Hierin werden Jan de Cler en de we gens herhalingsoefeningen afwezige Alexander Pola tot ereburgers van het dorp benoemd. Devies! Tevens werden zij ondersoheiden met het insigne van het dorp, waarin de zon nooit ondergaat. Jan de Cler constaterde in zijn dankspeech, dat de geluidsbarrière van Mukkebumme len doorbroken was. Hij gaf het dorp tot devies „Al is „de Poel" (Poel dijk) nog zo blauw, wat geeft dat nou". Voor het raadhuis namen de ge nodigden tenslotte een défilé af, waaraan de Poeldijkse jeugd enthou siast deel nam. Jan de Cler zong daarbij een lied, zich begeleidend op een guitaar. In Veisen gaat het werk toch door Weliswaar hebben de betonstorters bij de in aanbouw zijnde Velser tun nel door de vorst gedaan gekregen (voorlopig althans), maar dat neemt niet weg, dat de andere werkzaamheden ongestoord verder gaan. Men stevent cp de voltooiing aan met een prijzenswaardige voortvarendheid. Ver beneden de oppervlakte van het Noordzeekanaal zijn de ijzerviech- ters momenteel aan het werk voor een nieuwe „moot" van de verkeerstun- nel, welke straks aan het reeds gebouwde deel zal aansluiten. In de verte is zichtbaar het talud van de z.g. kuip welke tot over de helft van de breedte in het Noordzeekanaal ligt. In dit talud bevinden zich twee reeds eerder voltooide tunnelmoten, die echter door zand, dat ter plaatse werd gestort, om de druk van het water aan de buitenzijde te compenseren, aan het oog worden onttrokken. Toch antwoord bij „geen gehoor" Uitkomst voor doktoren. In de afgelopen dagen is door de PTT te 's-Gravenhage een automa tisch apparaat voor het opnemen van gesprekken beproefd, dat vermoede lijk binnenkort zijn intrede in ons land zal doen. Er zal slechts vergun ning tot aansluiting worden gegeven na een incidenteel persoonlijk onder zoek. Het betreft hier een automatisch apparaat („Ipsophon"), dat bij afwe zigheid van de door de telefoon op- geroepene antwoordt en vervolgens verzoekt naam en adres en boodschap op te geven, die dan op de band wor den vastgelegd. Door toepassing van een geheime code kan de eigenaar van elders zijn eigen telefoonnummer bellen en de opgegeven boodschap pen door de machine léden uitspre ken. Het toestel heeft ook andere functies zo als die van dictafoon en dergelijk. Een arts heeft als eerste toestem ming gevraagd een dergelijk toestel te mogen plaatsen. Sinds enkele jaren zijn er in ons land verschillende vormen van be- drijfsapostolaat, die in verband met het stadium van zoeken en po gen nog niet zo sterk in de alge mene belangstelling werden ge plaatst. In Schiedam, waar de paters Jezuieten een poging deden langs de weg van kernvorming, is men thans zover gekomen, dat het apostloaat in de bedrijven grootser kan worden aangevat en daarom is tijdens een persbijeenkomst een beeld gegeven van de werkwijze, welke gedurende drie jaar werd gevolgd, en van de be reikte resultaten. Het is een algemeen bekend ver schijnsel, dat de sfeer in de bedrijf ven niet bepaald godsdienstig is. Er heerst een' mentaliteit van „God kan je vinden in de kerk of in een zie kenhuis, maar zeker niet op een scheepswerf om aan de lopende band." De grootindustrie heeft veel arbei ders losgemaakt van hun geloof en de ouders zien hun kinderen vaak met angst naar de fabriek gaan, die een geheel ander milieu vormt dan de pas verlaten ambachtsschool. By een dergelijke toestand heeft katho liek Nederland zich niet neergelegd. Er is gezocht naar middelen, om te ikomen tot de kerstening van sfeer en milieu in de bedrijven. Aankopingspunt. Het leven van de industrie-arbei der is vaak hard en daarom doet zich ook zeer sterk de behoefte aan een houvast gevoelen. Crises en oorlogen hebben het vertrouwen in het we reldbestel aangetast en de ontelbare brochures en boeken met evenveel standpunten en meningen maken de verwarring nog groter. Daarbij komt, dat de techniek zekerheid geeft in het eindresultaat. Men weet, welke de mogelijkheden zijn van een stuk hout of een plaat ijzer. Dat wordt het paneel van een deur of een deel van de scheepswand. Een dergelijke ze kerheid wenst men ook op levensbe schouwelijk terrein. Zeker 80 pet. van de gesprekken tijdens het schaftuur op de werven raken kwesties, die verbonden zijn met een levensbeschouwing. Het is duidelijk, dat de problemen zich/hierdoor steeds meer opstape len. Er zijn zo ontzettend veel tegen strijdigheden, die men niet bevredi- «gend kan oplossen, dat er een gees telijke verwarring ontstaat, welke vaak leidt tot twee uitersten Een overdreven godsdienstig gedoe in al lerlei genootschappen of. een voorge wende onverschilligheid. De grootste moeilijkheid was voor de priesters om hier binnen te drin gen. Rechtstreeks ging het niet. Zij hebben daarom contact gezocht met katholieke arbeiders, die een kern zouden kunnen vormen. Men begon er met twee; thans heeft men reeds bij één bedrijf 360 kernleden op 7000 arbeiders. Openhartig gesprek. De kernleden komen enkele keren per maand in kleine groepjes bij een om bij een sigaretje en een kop koffie van gedachten te wisselen. Met de pater worden allerlei pro blemen en opwerpingen doorgepraat en hierbij kan men dan ervaren, dat er ook op het terrein van de levens beschouwing zekerheid is. Men leert, dat het katholicisme inderdaad het antwoord geeft op de vragen, die zich in het moeilijke arbeidersleven op de scheepswerf of de fabriek voor doen. Het apostolaat is gericht op de eigen-gedachtenvorming. Er wordt geen mening opgedrongen. Al pra tende krijgt men een betere visie op de problemen en overwint men ook de schuchterheid, die vaak een hin derpaal bleek in de discussies in het bedrijf. De arbeiders krijgen zó een rugge steun en zijn in staat om een stand punt in te nemen. Hun rust en zeker heid zegt de collega's iets, want dat is juist waarnaar zij zelf hunkeren. De kernleden komen samen in groepen ^an de eigen afdeling van het bedrijf. Zij kennen elkaar dus goed en de samenkomsten bevorde ren een goede kameraadschappelijke verhouding, die voor andersdenken den voelbaar de afstraling is van de levensbeschouwing. Contact zoeken. De bedrijfsaalmoezeniers tonen niet alleen hun belangstelling voor de arbeid op de fabriek en werf, maar leven zich hier zoveel moge lijk in. Zy bezoeken de bedrijven en doen er kennis op, die het apostolaat ten goede komt Via de katholieke arbeiders komt men in contact met niet-katholieken, afvalligen of ge- doopten zonder katholieke opvoe ding. De eerste bijeenkomst is vaak de moeilijkste. Men voelt behoefte aan een gesprek met de priester, maar wil het niet weten voor de buren. In zulke gevallen wordt er een „neu trale zóne" opgezocht. Bijna altijd hebben dergelijke gesprekken een gunstig resultaat. Er zijn natuurlijk vaak moeilijke' kwesties. Er zyn bedrijfsaalmoeze niers, die vlugger de trap zijn afge gaan dan lopend mogelijk is, maar het feit, dat zij dan toch terugko men, maakt het tweede bezoek reeds aangenamer. Een communistisch voorman heeft eens met een van de paters gedebat teerd in aanwezigheid van vele ar beiders. Er was nog 'nooit zóveel be langstelling gewdest. Toen de com munist de andere dag op zijn werk kwam en er geïnformeerd werd, hoe het was gegaan, luidde het ant woord: „Zo'n kerel die pater (duim ging omhoog). Hij voelt eerlijk voor ons!" In grote bijeenkomsten, waar ar beiders van verschillende levensbe schouwing komen, worden vaak ste vige debatten gevoerd, waarbij veel vooroordelen tegen het katholicisme worden opgeruimd. Op de bedryven, waar het apos tolaat zijn invloed heeft doen gelden, wijzigt de sfeer zich in gunstige zin. Men scheldt niet meer op de gods dienst, de vijandige houding is ver dwenen en bij de gedachtenwissèling kan men de scherpe afwijzing niet meer vinden. In de gezinnen. Als er eenmaal een goed contact gelegd is, breiden de werkzaamhe den zich vanzelfsprekend ook uit naar de gezinnen. Er worden huisbe zoeken afgelegd en er zijn speciale bijeenkomsten voor de huismoeders, die uiteraard ook haar problemen hebben Hier is een prettige verhou ding ontstaan. De vrouwen helpen elkaar bij ziekte en moeilijkheden en dragen zó de christelijke liefde uit. Haar voorbeeld is van belang bij de uitbouw van het apostolaat. De belrijfsaalmoezeniers moeten midden in het arbeidersleven staan. Hun missionering is niet een beroep op het nuchter verstand, maar op het „christeli.fk instinct", dat in alle mensen leeft. Zelf werken zij niet in de bedrijven. Zij vragen van de arbeider niet de waardering als voor een mede-arbeider; zij willen door hen gewaardeerd worden als pries ter. Voor velen, die zich in het rijk ge schakeerde parochieleven, waarin de priesters meestal overbelast zijn, ver loren voelden is het apostolaat in de bedrijven een nieuv/e hechte band met de Kerk geworden. Het moment is thans aangebroken, dat het Ka tholiek Sociaal Centrum in Schie dam de vleugels kan uitslaan. In de laatste tijd was de toeloop van kern leden zo groot, dat afremmen nood zakelijk werd. Pater J. Baeten S.J., die steeds één kamer bezit in een koekfabriek, heeft een pand gevon den aan de Tuinlaan te Schiedam. Daar zal een nog grotere activiteit worden ontplooid. Om aan de beno digde contanten te komen, worden er dit weekend 250.000 enveloppen rondgestuurd. Katholiek Nederland kan tonen wat het over heeft voor het moeilijke apostolaat onder de dokwerkers. Wie geen enveloppe ontvangt kan z'n bijdrage storten op gironummer 611660 ten name van pa ter J. Baeten S.J., Broersveld 67, Schiedam. I/Mt van ifnnwen! Mijnhardt'» Zeouwtablettea helpen U er overheen. (Advertentie) Noodlanding Israëlisch vliegtuig op Schiphol Gisteravond om half twaalf heeft een tweemotorig vliegtuig, de Cur- tiss-Commando 4 XALF van de EL AL,: de Israëlische Luchtvaart maatschappij een noodlanding ge maakt op Schiphol. Het vliegtuig had te voren reeds radiografisch medegedeeld aan Schip hol dat het in moeilijkheden ver keerde doordat het linkergedeelte van het intrekbare landingsgestel on klaar was geraakt. Op het vliegveld werd alles in ge reedheid gebracht; o.a. de brandweer en de „crash"-wagen rukten uit en stelden zich op langs de landings baan. Het vliegtuig maakte een landing op één wiel en zakte daardoor bij de uitloop aan de linkerzijde door. De linkervleugeltop een gondel en een propeller werden beschadigd. Het vliegtuig kwam van Rome en had alleen vracht en geen passagiers aan boord. De uit drie koppen bestaande be manning was ongedeerd. De AL-AL bezit 6 van dit type vliegtuigen. Staf in Amerika De Nederlandse minister van oor log en van marine, ir. C. Staf, heeft Woensdag óp het Witte Huis een on derhoud met president Eisenhower gehad van een half uur. Tegenover de pers zeide minister Staf, dat de president van welwil lendheid blijk gaf ten aanzien van de Nederlandse problemen. Tevoren had ir Staf op het Penta gon, het Ministerie van Defensie, be sprekingen gevoerd met de plaats vervangende minister van landsver dediging, Roger Keyes, en diens me dewerkers Nash en Douglas. Aan het noenmaal, dat volgde op het bezoek aan het Witte Huis, reikte minister Staf de versierselen van Grootkruis in de orde van Oranje- Nassau uit aan generaal James van Fleet, de voormalige bevelhebber in Korea. Het aantal faillissementen in ons land onderging in Januari j.l. in vergelijking met de voorafgaande maand een belangrijke verminde ring. Uitgesproken werden n.l. 120 faillissementen, tegen 140 in Decem ber 1953 en 116 in Januari 1953! Het aantal definitief verleende surséances van betaling bedroeg in Januari 6 (v. j. 8), terwijl het aan tal voorlopig verleende surséances van betaling 10 (11) beliep. Het totaal aantal verzoeken om verlenging van de surséances van betaling was in Januari 3 (8); het aantal verlengingen beliep 1 (0), al dus een opgave van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel. Het aantal faillissementen bedroeg in Januari in de provincie Noord- Holland (excl. Amsterdam) 10 (v. m. 19; v. p. 8), Amsterdam 15 (13: 16), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 11 (12; 21), Den Haag 6 (11; 12). Rotterdam 16 (16; 6), Utrecht 9 (11; 1), Gelderland 9 (18; 21), Noord-Brabant 10 (18; 6), Lim burg 14 (7; 5), Zeeland 5 (3; 2), Friesland 4 (3; 4), Groningen 5 (0; 5), Drente 2 (3; 2) en Overijsel 4 (6; 7). Tot ridder in de Orde van H. Gregorius de Grote is, vanwege zijn I verdiensten voor het O.L.Vrouw i Lyceum te Breda, benoemd de heer I Th. J. Weebers.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5