ProL dn E. Gorter - 73 jaar oud-gistermorgen overleden Leidse K.A.V. hield goed bezochte jaarvergadering H De invalide kindervriend Overladen toneelprogramma trok matige publieke belangstelling Kath. Houtbewerkers kozen J* Driessen tot voorzitter St. Leonardusparochie won Leidse K.A.B. - wisselbeker De Missie-naaivereniging „St. Franciscus Xaverius" o DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 DE LE1DSE COURAN i EERSTE BLAD PAGINA 2 Leidse Universiteit rouwt Grondlegger van de kindergeneeskunde In de ouderdom van 73 jaar is gis termorgen te zijnen huize overleden prof. dr. E. Gorteroud-hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Leidse Universiteit, grondlegger van de kindergeneeskunde als aparte tak van de medische wetenschap. Met zijn verscheiden verliest de Leidse Universiteit, die door dit overlijden in rouw gedompeld is, een van haar grootste geleerden van deze eeuw. Prof. Gorter was vermaard over de gehele wereld en dat de 20ste eêuw wel de eeuw vgn het kind genoemd wordt, is voor een niet gering deel aan zijn baanbrekend werk op het gebied van de kindergeneeskunde te danken. Evert Gorter is op 19 Februari 1881 in Utrecht geboren. Hij doorliep het Gymnasium te Arnhem in vier in vier in plaats van in zes jaren en liet zich op zeventienjarige leeftijd als medisch student aan de Leidse Uni versiteit inschrijven. In 1905 op 24-jarige leeftijd legde hij het artsexamen af. Negen maanden stu die in Parijs gingen vooraf aan een assistentschap bij de Leidse hoog leraar Nolen, die in 1907 zijn promo-i tor was toen Gorter cum laude de doctorsgraad verwierf. Reeds het jaar daarop volgde zijn toelating als privaatdocent voor interne kinder ziekten te Leiden. In 1916 kwam op zijn initiatief een nieuwe afdeling voor kindergenees kunde aan het Leidse Academisch Ziekenhuis tot stand. Een consequen tie daarvan was zijn benoeming tot lector in de kindergeneeskunde in 1917. In 1923 werd hij hoogleraar te Leiden. Als zodanig nam hij afscheid in 1951, toen hij de zeventigjarige leeftijd bereikte. Van 1935 tot 1939 was prof. Gorter tevens hoogleraar aan de Universi teit te Gent. Zijn polikliniek aldaar In snelle vaart vloog de voorzit- kreeg een grote toeloop en hij vorm- s»ter, mevr. C. Uphoff-Visser, door de de er de „School Gorter", die de be- agenda heen van de jaarvergadering. kring op het gebied der kinderge neeskunde op te bouwen. Direct na de bevrijding werd hij Bioscopen De films voor de komende week z^n door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Monsieur taxi", volwasse nen. Lido: „De romantische leeftijd", 14 jaar. Luxor: „De schatten van Dakari", 18 jaar. Trianon: „Scaramouche", 14 jaar. Rex: „Limelight", alle leeftij den. per ambulance reeds voor de oor log had rheuma hem allengs invalide gemaakt naar Leiden terugge haald. Daar werkte hij mede aan de wetenschappelijke en organisatorische wederopbouw van de Leidse Univer siteit. Ook heeft hij na de oorlog de leiding gehad van het internationaal congres voor stofwisselingsproblemen bij het kind. Hij maakte een reis naar Amerika op verzoek van de Amerikaanse wetenschappelijke we reld. Prof. Gorter heeft vele boeken over zuigelingenzorg en kinderge neeskunde geschreven. Hij was lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen en van de Gezondheidsraad, corresponderend lid van de Franse Academie voor Ge neeskunde, erelid van de „American Pediatrie Society" en van de „New York Academy", eredoctor van de Gentse universiteit en van de me dische faculteit te Parijs. Hij was Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. De crematie is Maandag a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 14-01. Lezing over de missie schikking kreeg over een afzonder lijk gebouw. Tijdens zijn verblijf te Gent hield hij zich actief bezig met de organisatie van het „nationale die de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, groep K.A.V., afd. Leiden, gister avond in De Harmonie hield. In snel le vaart, om zoveel mogelijk tijd te werk voor kinderwelzijn". Bij zijn laten aan father C. Saraber, Mill afscheid bood de Vereniging van Hill, die iets kwam vertellen over Wetenschap hem zijn bronzen beel tenis, vervaardigd door Gustaaf van den Meersche, aan. Internationaal werk Ook verder heeft prof. Gorter veel internationaal werk gedaan. Zo heeft hij in 1927 de leiding gehad van het Volkenbondsonderzoek naar de oor zaken van de zuigelingensterfte en in 1936 van de kindervoedingsconferen tie in Genève. Prof. Gorter was een der eerste Leidse hoogleraren, die in *de oorlog ontslag namen uit protest tegen de beknotting der geestelijke vrijheid in de academische wereld. Deze ontslag aanvrage leidde tot zijn verbanning door de Duitsers naar Winschoten. Prof. Gorter slaagde er in, zich in 't Noorden des lands een nieuwe werk- zijn missiewerk. De leden, die in zeer groot aantal waren opgekomen, hoorden na de opening het jaarverslag van de se cretaresse, mevr. C. Driessen-van Dijk, waarin vermeld stond, dat het ledental thans 439 bedraagt. Dit aan tal kan zeker verdubbeld worden wanneer alle leden moeite doen om ieder één nieuw lid aan te brengen. Wegens ziekte van de penning- meesteresse, mevr. M. de Groot-Hou- djjk, moest mevr. Driessen ook het financieel verslag uitbrengen. Zij meldde een batig saldo van 149.58. Mevr. Driessen ontving uit dank voor haar dubbele werk een prachtig bou quet bloemen. Besloten werd mevr. De Groot bij haar terugkomst uit Nieuwenoord een geschenk aan te bieden, uit dank voor haar vele aan de K.A.V. bewezen diensten. Vervolgens werd het nieuwe be stuurslid vacature mevr. De Groot voorgesteld. Het was mevr. C. M. van Polanen-Vermeulen. Mej. A. Neijenhuis werd penningmeesteresse en mevr. Van Polanen haar assisten te. De laatste werd door de voorzit ster hartelijk verwelkomd in het be stuur. 0|KiJ|0HH Mevr- Uphoff deelde mede, dat er schetsen. Hij was het die Nederland plannen waren om in de Vastentijd ET IS NIET DOENLIJK in en kele regels de wereldomvattende betekenis van Gorters arbeid te een uniek lage zuigelingensterfte gaf en die met zijn medewerkers ijverde voor de totstandkoming van consulta- tiebureaux voor zuigelingen en kleuters, bureaux voor tuberculose bestrijding, openluchtsoholen en niet in de laatste plaats het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. In honderden publicaties heeft hij anderen deelgenoot gemaakt van zijn rijke wetenschappelijke kennis en ervaring. Zijn werklust en ijver waren on begrensd, hetgeen des te meer be wondering afdwong omdat prof. Gorter reeds voor de laatste oor log door rheumatische aandoeningen gekweld werd, die hem het lopen on mogelijk maakten. Zittend in een in validenwagentje gaf hij college en woonde hij de academische plechtig heden bij, steeds vergezeld door zijn echtgenote, die hem verzorgde. Zijn invaliditeit was prof. Gorter geen belemmering om buitenlandse reizen te maken. Na de bevrijding, toen vele hoogleraren naar Amerika gingen om daar hun door de oorlog ontstane ach terstand in de wetenschap in te lo pen, werd ook prof. Gorter uitgeno digd. Echter niet om geïnstrueerd te worden, maar om zelf te instrueren. De Parjjse Sorbonne zag hem in 1950, gezeten in hetzelfde invaliden wagentje, het ere-<ïoctoraat in ont vangst nemen, waarbij men zich in de loffelijkste woorden uitliet over zóveel geestkracht ondanks zó'n lichamelijke constitutie. een Lof met Kruiswegoefening te houden, wanneer tenminste de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis hiervoor beschikbaar zou worden ge steld. De geestelijk adviseur, rector F. A. M. Bernefeld, knikte goedkeu rend. Nadat mevr. J. Kerstens-Kamphues verslag had uitgebracht van het we- duwenfonds, las mevr. C. v. d. Es- hof-v. d. Zon namens het werkco mité een les voor van mej. A. Strin- ga, waarin werd duidelijk gemaakt waarom er standsgroeperingen zijn gemaakt in de Kath. Vrouwenbewe ging en wat de taak van de K.A.V. is. In aansluiting hierop werd bij de rondvraag hulp gevraagd voor een ziek lid; onmiddellijk stelde een der leden zich beschikbaar. Medegedeeld werd nog, dat er vóór de a.s. zomer een kindermiddag wordt gehouden. Na de pauze sprak father Saraber 2.500.000 mensen wonen, van wie er 100.000 (4%) melaats zijn. Hij ver telde van de opofferende arbeid, die de zusters er verrichten met de ver pleging en genezing der melaatsen. Dit laatste is thans niet meer onmo gelijk, sedert er geneesmiddelen voor uitgevonden zijn, wanneer ten minste het proces nog niet al te ver gevorderd is. De aanwezigen zagen een aantal prachtige kleurenopnamen op het witte doek geprojecteerd, die een duidelijk beeld gaven van de fantas tische schoonheid der natuur en van de mooie kerken, seminaries, zieken huizen e.d., die de missie er gebouwd heeft Father Saraber is geen geboren verteller. Het werken in de missie ligt hem vermoedelijk beter dan het spreken. Maar het was juist de een voud van zijn woorden, die zo n grote indruk maakte. De dames leefden in tens mee met hetgeen hij onopge smukt verhaalde over de heldenstrijd, die pi'iesters en zusters thans bij gestaan door zeer goede inlandse fa thers dagelijks strijden. Vanzelf gingen de portemonnaies open en zonder dat father Saraber er om vroeg, offerden de dames wat zij missen konden voor de missie. Zij de den het gaarne, uit eerbied voor het werk van de missionarissen en uit medelijden met de melaatsen. Het was een prachtig slot van een ge slaagde avond. Leids Amateur Festival 1953-1954 Herziening wenselijk A FMETENDE naar de belangstel- ling, die gisteravond de Schouwburg gedemonstreerd werd, zou men moeten concluderen, dat uit gaand Leiden geen overdreven gene genheid voelt voor het door K. O. georganiseerde „Leidse Amateur Fes tival 19531954", dat daar zijn zesde ronde gaf. Wanneer men het programma be ziet, wekt dit niet zo heel veel ver wondering, want vier verschillende toneelstukken op één avond is wel 'n beetje al te veel van het goede voorop gesteld, dat alle met „goed" betiteld kunnen worden! De toneelvereniging „Nut en Ver maak" was haar drie concurrenten .verre de baas met het semi-historisch stuk in één bedrijf „Campbell of Kilmohr". Deze txagedie speelt o.i. in Schotland in de 17e eeuw (niet zoals het programma vermeldde in Ierland van een eeuw terug) en geeft een greep uit de vrijheidsstrijd. Een speelster en twee spelers toon den een verbluffend spel, terwijl de overige medespelenden hun volle medewerking gaven tot een geslaagd geheel. Mevr. S. de Jonghv. d. Ak ker als moeder van de vrijheidsheld, de heer J. Fuchs als haar zoon en last but net least J. Valentgoed als de commandant der regeringstroepen, toonden een begrip voor hun rollen, dat tot het beste amateurisme gere kend kan worden. Voorts was er veel zorg besteed aan de regie, waarvoor de heer Hans Paardekooper zorg droeg, terwijl het gekozen stuk ge tuigde van goede smaak. T\IT SPEL was een ware bemoe- diging na het niet bijster geslaag de begin, dat verzorgd werd door „Door Oefening Beter", die een on waarschijnlijke griezelgeschiedenis „Het Apenklauwtje" op zeer matige wijze over het voetlicht bracht; op vallend was het aantal regiefouten, die tijdens dit stuk gemaakt werden en het soms pijnlijke gebrek aan rol- kennis, terwijl men toch mag ver wachten, dat een toneelvereniging tijdens een festival bijzonder goed voor de dag zal komen. Na de pauze volgde een nieman- dalletje van „Ons Toneel", getiteld „Zo'n snaak"; het was inderdaad een beetje „snakerig" door te veelvul dige zoenpartijen en liefdesscènes, die evenals in het „harde" leven al leen maar gezellig zijn voor de be trokkenen! Men kon nog moeilijk van een ge animeerde stemming spreken, toen „De Speelgroep" uit de St. Leonar- duspai-ochie het sluitstuk van de avond moest verzorgen. De minder vasthoudenden hadden zich al huis waarts begeven en alleen al hiermede rekening gehouden, mag het een suc ces heten voor „De Speelgroep", dat zij er in slaagde de zaal zo nu en dan eens hartelijk te laten lachen. Het stuk, dat gespeeld werd, „Eindelijk iets om over te praten", blonk niet uit door inhoud, maar had vrij wat aardige vondsten, die door de spelers danig uitgebuit werden. De enige speler, die niet zo heel sterk spel vertoonde was „Wolf", de inbreker, die te veel met „blauwe bonen" werkte. Van de overige medespelen den viel vooral 't spel op van de heer F. v. d. Meyden, als laconieke edel man en van mej. B. v. Egmond, als spontane dochter. „Primus inter pares" kon „De Speel groep" niet worden, want daarvoor was de concurrentie van „Nut en Vermaak" te groot. Maar een eer volle tweede plaats stempelt haar nog altijd tot de goede amateur ver enigingen van Leiden. Het initiatief van K. O. om ama teurverenigingen te stimuleren, zal slechts allerwege waardering vinden. Maar toch verdient het o.i. aan beveling om deze aanmoediging niet in zijn geheel voor het publiek te brengen. Een selectie zal ongetwijfeld Plantkunde reikte Kerstprijzen uit De Kon. Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, af deling Leiden en omstreken, gaf gis teravond een programma van films op bloemen en plantengebied en een bedrijfsfilm tijdens een bijeenkomst in de Academie-filmzaal, die zeer goed bezocht was. Tevens werden de prijzen uitge reikt aan de inzenders, die op de Kerstshow de beste resultaten kon den laten zien. Zij kregen hun prij zen, nadat men o.m. de film „Bloe- menavontuur in Holland" had be wonderd. Na de pauze zag men een Engels equivalent ervan een docu mentaire over Kew Gardens, bene vens een film „Schaapherder in Ari zona" en „Kleur". De gelukkigen, die een prijs in ontvangst mochten nemen, waren in de afdeling vaklieden Hogewoning en v. d. Bosch uit Rijnsburg, K. de Groot uit Leiden en Hogervorst uit Oegstgeest. Liefhebbers: A. H. Kruit, Koudekerk, H. Koster, Leiden, W. v. Egmond, Boskoop, mevr. C. Kruit, Koudekerk, mevr. Brands, Boskoop, mevrouw W. v. d. Reyden, Boskoop, mevrouw Mossel, Boskoop mej. C. H. de Lange, Leiden, mevr. Somer- ville- v. d. Lee, Oegstgeest en W. Dool, Leiden. De heer Kriest kreeg als binder de beker toegewezen en de heer Riel de medaille. Er waren ook 11 jeugdige inzen ders, waarvan we de eerste vijf noe men: Teun Tol, Boskoop, Anneke de publieke belangstelling vermeer- Riel, Leiden, Pierre den Ouden, Bos deren. koop, Carla Kiel en Freddy en Jan L. S. Kopenen. GEZELLIGE FAMILIE-AVOND Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op piroef- schrift getiteld „De Rangeei'test", de heer C. Sanders, geboren te Rijswijk (Z.H.) en thans wonende te Oegst geest. LEIDSE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, op Maandag 1 Maart a.s. in openbare vergadering bijeenko men. De agenda hopen wij a.s. Dins dag te publiceren. Laatste kaartavond Onder grote belangstelling had gis terenavond in de Romanus-zaal ach ter de Hartebrugkerk de kruisjas- bekercompetitie plaats, georganiseerd door de parochiële contactcommissies van de Leidse K.A.B. De voorzitter van de Hartebrug, de heer Bruinis, opende met hartelijke woorden van welkom aan de belang stellenden. Voor de aanvang van de wedstrijd gaf de bekende goochelaar „Anverdi" enige fraaie staaltjes van vingervlug heid te zien. Hij toverde spelen kaarten en brandende sigaretten uit over zijn missie in Oeganda, waar. broekspijpen en binnenzakken. Het „Rampjaar 1953" was ook voor onze club een echt rampjaar. Na vele jaren in het St. Vincentiusgebouw op de Hooglandsekerkgracht een ka mer voor onze naai- en borduur- avond disponibel gehad te hebben, werd onverwacht, zonder nog van een andere localiteit voorzien te zijn, de ,OK NA ZIJN AFTREDEN als j beschikking over deze kamer opge- hoogleraar in 1951 bleef prof. ze«d» omdat deze nodig was voor op- Gortér doorwerken, bleef hij zijn grote gaven in dienst stellen van het kind, welks welzijn als zijn weten schappelijk werk heeft beheerst. Prof. Gorter werd hierbij gedi-even door een grote liefde voor het kind; daarvan getuigde de wijze waarop hij met kinderen placht om te gaan als een oudere vriend en bescher mer. Zelf geslagen door een onge neselijke kwaal heeft hij zijn leven gewijd aan de gezondheid van het kind. Aldus zal de Leidse Universiteit en de gehele wetenschappelijke we reld hem blijven herdenken; de gro te kindervriend Gorter, die zijn on uitwisbaar stempel op de kinderge neeskunde heeft gedrukt. slag van de rampgoederen van de Vincentiusvereniging. Toen bemerk ten wy pas hoe moeilijk 't was voor onze club een geschikt lokaal te vinden. Overal zijn we geweest, maar nergens hadden we resultaat, totdat kapelaan Thomas van de St. Petrus parochie, ons in zijn jeugd huis, Garenmarkt 36, gastvrij onder dak gaf. Hoe dankbaar we waren, laat zich goed begrijpen. We konden weer verder gaan met ons mooie ja, een jeugdhuis is nu eenmaal geen geschikte gelegenheid om er altijd te blijven, vooral vanwege de ruimte voor machines en kasten. We hebben ons daarom gericht tot het nieuwe bestuur van de St. Vincentius vereni ging en tot onze grote blijdschap heb ben wij ons vroegere locaal weer te rug gekregen, omdat het bestuur van de St Vincentiusvereniging onze nood inzag en zo welwillend was, de goederen, die er nog waren, zó te schikken, dat wij onze oude, ver trouwde zaal weer in gebruik kun nen nemen, en wel op Donderdag 25 Februari a.s.. Wij willen van deze gelegenheid dan ook gebruik maken, het bestuur van de St. Vincentius vereniging en ook kapelaan Thomas, onze hartelijke dank te betuigen. Evenzo aan onze donateurs van bin nen en buiten de stad, die ons ver werk, om de missionarissen, die naar trouwen op hen niet geschonden heb- de missie vertrekken of met verlof komen, paramenten, zoals kazuifels, diverse linnen goederen, enz., enz., mede te geven, dank zij de regelma tige steun, welke wij van onze vele donateurs mochten ontvangen. Maar ben. Moge onze missie naaivereniging „St. Franciscus Xaverius" nog vele jaren bloeien tot heil van de missie gebieden. HET BESTUUR Daarna kon worden overgegaan tot de harde, maar sportieve strijd om de prachtige wisselbeker die zoals ieder jaar weer, moest belanden bij de sterkste der vier parochies. Favo rieten werden genoemd de St. Jozef- en de Leonardus-parochie. Ieder deed z'n parochiële plicht. Later op de avond kwam de nieuwe voorzitter van de K.A.B., de heer K. F de Bree, persoonlijk de wisselbe ker aan de winnaar uitreiken. Men kon van de uitslag weinig zeggen; pas na telling bleek, dat de St. Leonarduspar. op sportieve wijze haar bezit had verdedigd en weder om de beker mee mocht nemen. De heer De Bree overhandigde de beker aan de voorzitter der par., C.C. van St. Leonardus, de heer J. Goldenberg, en feliciteerde hem har telijk, nu de beker voor de 2de maal naar deze parochie ging. Daarna sprak de heer De Bree de belangstel lenden toe als voorzitter der K.A.B. Hij wees er op, dat deze avonden niet alleen bedoeld waren voor het kaarten, doch in het bizonder om het contact met de K.A3. te onderhou den en de banden steviger te maken. Hij huldigde de organisatoren van deze avonden en vroeg de belangstel lenden in de naaste toekomst ook de andere avonden, vooral de vergade ringen van de K.A.B., die toch het belang van ieders gezin behartigen, te bezoeken, om hun mening in de K.A.B. te uiten. Zo leert men elkaar beter begrijpen en kan er voortge bouwd worden op een stevige basis. Vervolgens kon worden overge gaan tot uitreiking der prijzen voor persoonlijke prestaties in iedere paro chie afzonderlijk. Tenslotte werd overgegaan tot een gezellig samenzijn en een dansje. Het muzikale gedeelte werd weer tot ieders tevredenheid verzorgd door het K.A.B.-dansorkest. De uitslag is als volgt: 1. St. Leo narduspar. 82.227 pnt.; 2. Hartebrug- par.: 81.678 pnt.; 3. St. Jozefpar.: 81.126 pnt.; 4. St. Petruspar.: 79.678 pnt. Het was een uitstekend idee van het bestuur van de R.K. Houtbe- werkersbond „St. Antonius", afd. Leiden, om de jaarvergadering zo in te richten dat zij ook de echtgenoten van de leden, veel aantrekkelijks zou bieden. De opkomst is door een der gelijk initiatief veel groter, de sfeer gezelliger en de debatten worden onder het veelwetend oog van Eva, zo kort mogelijk gehouden- Werke lijk een voorbeeld, dat navolging verdient. De waarnemend voorzitter, de heer J. Driessen, opende met een spe ciaal welkomstwoord aan de dames. Ook in de toekomst, zo verzekerde hij, zal een bezoek van de echtgeno ten van de leden mogelijk en aan trekkelijk gemaakt worden. In het kort besprak hij vervolgens de ver schillende gebeurtenissen, die in het afgelopen jaar voor de bond belang rijk geweest waren De afdeling Lei den heeft, zo vervolgde de heer Driessen, in het afgelopen jaar haar voorzitter, de heer Nicolaï, vaarwel moeten zeggen. Een ander bestuurs lid de heer Jan Klein, is de eer te beurt gevallen tot gesalai'ieerd dis trictsbestuurslid benoemd te worden. Dit is voor hem echter geen reden geweest om zich bij de hierop vol gende bestuursverkiezing terug te trekken. Met twee andere periodiek aftredende leden, de heren H. A. Humme en J. Vogelezang, werd hij bij acclamatie herkozen. De geestelijke adviseur, kapelaan P. v. Ingen, hield hierna een korte maar krachtige inleiding over het ideale Katholieke gezin, waarvoor hij het Gezin van Nazareth als voor beeld stelde. Nieuwe hamer, nieuwe voorzitter In de pauze werd de waarn. voor zitter een nieuwe hamer aangeboden, die uiteraard aan afwerking niets te wensen overliet De krachtige slag die het program mapunt, de verkiezing van een nieuw bestuurslid en een voorzitter inleidde, kon de leden van de deug delijkheid van dit nuttige gebruiks voorwerp overtuigen. De heer C. G. Borst kon achter de groene tafel plaats nemen en waarn. voorzitter Driessen mag het komende jaar de voorzittershamer met nog meer autoriteit hanteren. Hiermede was het officiële ge.- deelte afgehandeld. Een gezellig sa menzijn waarbij uiteraard de dames meer stemrecht hadden dan bij de vergadering besloot de zeer geslaag de avond. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Mattheus Cor nells zn van C. Annard en E. A. l'Ami; Lenie, dr van P. A. Schouls en W. Rasser; Alida Cornelia Maria, dr van J. J. v. d. Poel en T. E. v. d. Geest; Ronald Emile, zn van M. G. Moojen en T. Agerbeek; Hendrika Adriana Cornelia dr van H. A. C. de Koning en O. Tegelaar. MONDACCORDEONVERENIGING „ACCELERANDO". Men is op de goede weg. De 1 November 1952 opgerichte Mondaccordeonvereniging „Accele rando". onder directie van de heer J. Scheffers, gaf gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een uitvoering. Alvorens men zich aan het musice ren zette, bracht de voorzitter, de heer G. Boswinkel, de dirigent hul de voor de wijze, waarop hij zijn taak opvat en waarin hij zich heeft doen kennen als een kundig leer meester. Als aandenken voor al zijn arbeid bood spr. hem een dirigeer stokje aan. In een zeer uitgebreid programma konden wjj deze avond kennis ne men van de muzikale kwaliteiten van dit ensemble. Uiteraard had „Accele rando" vele marsen op haar reper toire staan, doch daarnaast was ook een plaats ingeruimd voor wat meer bewerkelijke stukjes, zoals b.v. de Opera „Martha" van Von Flotow, in van een juist maatgevoel blijk gaven, Het viel toe te juichen, dat de diri gent steeds een korte explicatie gaf over het uit te voeren werkje, waar door de aanwezigen de opkomst was zeer bevredigend een inzicht kregen van het gebodene. Het muzikale gedeelte werd afge wisseld met het optreden van het Leids Ambtenarencabaret, dat in en kele aardige schetsjes zorgde voor een aangename onderbreking. Donderdag 18 Februari. Dinsdag en Woensdag heeft een aantal schooljongens niet minder dan 170 straatstenen uit het plaveisel van het Rapenburg gehaald om die op het ijs te gooien. Als U weet, dat de jaarlijkse schade, aangericht door de jeugd, die straatstenen in grachten e.d. gooit, enige duizenden guldens bedraagt, begrijpt U, dat de gemeen te 'belang heeft bij ernstig toezicht. De politie let er dan ook bijzonder op. De school, waar men de belha mels vinden kan, is bekend. De po litie zal er een onderzoek naar de daders instellen. Zij zullen er wel meer van horen. Zoals bekend, geeft het Sleutelkoor van de St. Petrusparochie heden avond een uitvoering in Den Burcht. Om teleurstelling te voorkomen, de len we mede, dat alle kaarten uit verkocht zijn. Men kan dus aan de zaal geen kaarten kopen. Laten zij, die wel kaarten hebben, het pro gramma niet vergeten, omdat dit tevens tekstboekje is Vandaag herdacht de opzichter bij de Markt- en Havendienst, de heer M. J. Verhagen, de dag waarop hij 25 jaren geleden als assistent-brug wachter in dienst der gemeente Lei den kwam. Nadat de jubilaris met de directeur, de adjunct-directeur, de collega's zijn echtgenote en dochter een intieme bijeenkomst had gehad, volgde om half twaalf de huldiging door het gehele corps. Wethouder D. van der Kwaak gaf een overzicht van de eervolle carrière van de heer Verhagen en ovei-handigde hem de gebruikelijke gratificatie met de oor konde. Hierna sprak directeur Weima woorden van waardering, evenals de voorzitter van het Jubileum-comité, de heer F. v. Dissel, die 'n enveibppe een arrangement van P. F. Kort. Re- aanbood. De heer Kooiman releveer- kening houdende met de jeugd van de, dat de heer Verhagen meer dan Accelerando, kan worden gezegd, dat I voldaan had aan de verwachtingen, dit gezelschap op de goede weg is en welke de directie van hem had ge- dat er reeds aardige vorderingen zijn koesterd. gemaakt. Er werd met ambitie ge- Onder auspiciën van K. en O. heeft speeld, terwijl de accordeonnisten drs. T. de Booy gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal gespro ken over „Naar onbestegen Andes- toppen", welke lezing hij met een film illustreerde. Aangezien hij deze lezing onlangs ook gehouden heeft voor de Kon. Ver. „Oost en West", waarvan een uitvoerig verslag in onze krant verscheen, kunnen we thans met een enkele regel volstaan. Er was veel belangstelling en grote aandacht voor het interessante on derwerp. STADSKOK.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2