Toestand in Indo-China wordt langzamerhand wat beter HET 1 WINTERT WEER j En de dagen gingen voorbij Ministers kwamen geen stap verder inzake het Oostenrijkse staatsverdrag „CONCESSIE" van Molotof: „In 1955 nog eens praten" 4 doden en 65 gewonden bij relletje^ in Calcutta JVieuw tecatd diepzeeduiken Dictator Winter naakt weer Korreltje Het blijft vriezen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13121 PapengTacht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" DE CHRISTELIJKE LIJN propaganda zou mogen geloven, dan zijn wij al aardig op de goede weg om te breken met wat ons al meer dan een halve eeuw logisch en doelmatig heeft toegeschenen, name lijk de staatkundige organisatie naar de beginselen die ons gehele leven moeten beheersen en daarmede ook de inrichting van onze samenleving De redenering wordt steeds sim peler: de schoolstrijd noodzaakte tot de vorming van confessionele poli tieke partijen. Nu die strijd ten ein de is, is daarmee het bestaansrecht van die politieke verbanden komen te vervallen. Een hergroepering der formaties voltrekt zich thans. En voor de keuze der nieuwe formatie mag niet meer de katholieke, de christelijke lijn bepalend zijn maar de al dan niet vooruitstrevende in stelling. Welnu, bij het democrati sche socialisme van de P.v.d.A. zul len alle vooruitstrevende elementen in den lande zich wèl voelen. En ieder van hen kan er zeker van zijn, dat hij zijn eigen maatschappij- ideaal daar het best verwezenlijkt zal vinden. Inderdaad simpel, maar voor wie in de politiek iets verder kijkt dan zijn neus lang is, iets té simpel. Dat de geloofsovertuiging op zich genomen geen voldoende binding behoeft op te leveren voor een poli tiek samengaan, daarmede kunnen wij instemmen. Maar dat het omge keerd het democratische socialisme zou zijn, dat die binding tussen christenen van diverse gezindten tot en met god-loochenaars toe wél geeft, dat komt ons toch beslist on waarschijnlijk voor Vooral wanneer wij zien hoe de socialisten, naar hun leiders zelf verklaren, zich moeten inspannen om aan hun wereldbe schouwing een vaste inhoud te ge ven. En uit de practijk van de afzon derlijke werkgemeenschappen Voor katholieken, protestanten en huma nisten in de P.v.d.A. valt eerder tot verstarring van het geheel te con cluderen dan tot binding. Over logisch en doelmatig gespro ken: wij worden dan toch maar lie ver bij de vooruitstrevende conser vatieven. ingedeeld jlie aan de chris telijke lijn vasthouden. En wanneer wij in de politiek ons doel niet be reiken ligt dat bepaald niet aan on ze beginselen maar wel aan de be leving daarvan, in en buiten onze organisaties. Wat daaraan mankeert kunnen wijzelf dagelijks controle ren. Weer zijn Dinsdag de ministers het niet eens geworden over het Oosten rijkse staatsverdrag, doch zij hebben nog een kansje open gelaten, dat op de laatste dag van de conferentie nog een compromis gevonden zal worden. Molotof heelt ook Dinsdag, ondanks een nieuw viervoudig beroep van zijn tegenstanders, vastgehouden aan zijn eisen van een militaire neutraliteit van Oostenrijk en van een voortzetting van de bezetting totdat een vredes verdrag met Duitsland gesloten zal zijn. De enige concessie, die hij aan het einde van de zitting deed, was dat de Sowjet-Unic zich bereid verklaarde in 1955 nog eens te onderhandelen over het tijdstip, waarop' de troepen uit Oostenrijk zouden worden teruggeroepen. Dulles antwoordde daarop echter, dat deze concessie in werkelijkheid niets te betekenen had, daar de Sow- ,iet-Unie in staat zou blijven ook in 1955 een ontruiming van het land te weigeren. Ondanks het feit, dat de standpunten niet nader tot elkaar kon den worden gebracht, besloten de ministers Donderdag, op de laatste dag van de conferentie, nogmaals het debat over Oostenrijk te hervatten. IN dit verband is het interessant te constateren hoe op het interna tionale niveau de geesten nog lang niet toe zijn aan de verlichte ideëen van onze socialisten. Daar scharen liberalen zich bij liberalen, socialis ten bij socialisten en christenen bij christenen. En deze laatsten zijn het er met elkaar volledig over eens dat het de eigen beginselen zijn waarop de practische politiek moet wordep gebaseerd en niet die der socialisten of liberalen. De pauselijke uitspra ken zijn voor de katholieken ook te talrijk en te duidelijk geweest om daaraan nog te kunnen twijfelen. Nog dezer dagen is weer eens ge bleken, hoe de christelijke samen- werking in Europa steeds beter groeit. De Unie van Christelijke De- j mocraten heeft namelijk op een be- stuursvergadering te Brussel haar i organisatie versterkt. Omdat het se- ,j cretariaat te Parijs is gevestigd kan onder de Frans-sprekenden uiter aard een sterker actie worden ge voerd dan onder degenen, die zich in hoofdzaak van de Duitse taal be dienen zoals de Oostenrijkse en de Zwitserse afdelingen naast de Duit sers zelf. Na overleg tussen deze laatste groepen is nu besloten een actie centrum op te richten in Bonn, om in deze ontwikkeling het nodige evenwicht te brengen. En om tot de oplossing van het hoofdprobleem van de Europese eenwording, de Frans-Duitse toenadering, bij te dragen, zal ernaar worden gestreefd om aan de Franse secretaris-generaal te Parijs een Duitssprekende mede werker toe te voegen zoals daar thans ook reeds een Nederlander werkzaam is. Deze Unie-samenwerking waaraan van Nederlandse zijde de drie grote christelijke partijen, de A.R., de CH. en de K.V.P., deelnemen is een ver heugend verschijnsel. Geen gewron gen combinatie, zoals van socialisti sche zijde wel wordt gesuggereerd, maar een geheel natuurlijke. En wij volgen nog altijd liever de christelijke lijn, die onze beginselen ons aangeven, dan een lijn die ons wel verrassingen zal brengen maar zeker niet de verrassing van een christelijke maatschappij. Figl: Onaanvaardbaar i De ministers zijn -hedenochtend wederom in geheime zitting bijeen gekomen, om de mogelijkheid van een conferentie over Korea, met deelneming van Rood China, onder het oogte zien. Dit is volgens een verklaring van Franse zijde „het enige punt, waarover op de confe rentie werkelijk onderhandeld is." Vanmiddag werd de Europese vei ligheid nogmaals aan de orde ge steld. De zitting van Dinsdag werd met met ongewone belangstelling tege- ftioet gezien, aangezien dr Figl, de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, voor de vergadering zowel Dulles als Molotof had ge sproken. Verrassingen bleven echter ook nu uit. Onaanvaardbaar. Dr. Figl bracht de conferentie het oordeel van de Oostenrijkse rege ring over de Russische eisen. Het bleef een „plechtig" onaanvaardbaar i tegenover de beide Russische ver langens. Het krachtigst klonk de afwijzing van de eis om de bezetting voorlopig te laten voortduren. „Dit zou Oostenrijk beroven van de voor naamste voordelen van het verdrag" aldus Figl. De afwijzing van een neutraliteits- j verplichting in het verdrag werd i echter door Figl opnieuw gekleed in I een plechtige verzekering, dat Oos tenrijk uit zichzelf de weg der neu traliteit zal kiezen. „Ik heb over duidelijk gezegd, dat Oostenrijk al les zal doen wat het kan om zichzelf vrij te houden van alle vreemde mi litaire invloeden. Alle drie de Westelijke ministers hebben ook Dinsdag het standpunt der Oostenrijkse regering met kracht ondersteund, zonder daarbij echter nieuwe argumenten in het geding te brengen. Bidamt ging in op Molotofs argu ment, dat het voor Oostenrijk beter was tachtig procent onafhankelijk heid te verwerven dan dc controle door de vier mogendheden te laten voortbestaan. Tachtig procent onaf hankelijkheid bestond volgens Bi- aault niet. Daarop repliceerde Mo lotof. dat de Fransen zich dan moes ten afvragen of zij wel voor hon derd procent onafhankelijk waren, zolang zij ook zelf vreemde militai re bases in hun land hadden toege laten. Eerst aan het einde van het debat kwam Molotof met zijn nieuwe voorstel om de aftocht der troepen uit Oostenrijk in 1955 opnieuw in overweging te nemen. De woordvoerder van de Russische delegatie verklaarde na afloop der zitting, dat Molotof daarmee een belangrijke concessie had gedaan. De Britse woordvoerder concludeerde echter, dat men ook in deze zitting n streep verder gekomen was. Volgens de spreker der Franse de legatie voerde Molotof obstructie. Het besluit om Donderdag de bespre kingen nog voor te zetten werd op uitdrukkelijk veiuangen van Molotof genomen. Demoustraties. Berlijn bereidt zich nu voor op de aftocht der ministers. De vakbond voor West-Bprlijn heeft zijn leden opgeroepen om. Don derdagavond een zwijgzame fakkel optocht te organiseren teneinde de teleurstelling over het negatieve verloop der besprekingen over het Duitse probleem tot uitdrukking te brengen. Volgende week zal de bondsregering haar nieuwe parolen aan de bevolking van Oost-Duits- land uitgeven. Dr. Adenauer zal daartoe persoonlijk naar Berlijn ko men en over de omroep spreken om de teleurgestelde bevolking aan te manen, haar geloof in een toekom stige hereniging levendig te houden. Voordien zal de bondskanselier de Amerikaanse minister van buiten landse zaken kort hebben ontmoet en wel op het vliegveld van Wahn bij Keulen, waar Foster Dulles Don derdagavond een uur zal vertoeven alvorens zijn reis naar de Verenig de Staten voort te zetten. Van de aan Bonn toegeschreven plannen om in aansluiting aan de conferentie een i samenkomst van Adenauer en de drie westelijke ministers te organi seren komt, naar Dinsdag officieel medegedeeld is, echter niets. Eden en Bidault willen regelrecht naar hun land reizen. DE MENS in 't KLEIN j Westelijke deskundigen ioer- ken op het ogenblik aan voor- stellen tot een kleine oplossing" van de Duitse kwestie. Naar verluidt, overweegt het Westen in de slotfase van de Berlijnse conferentie de Sowjets bepaalde verruimingen in het verkeer en de handel tussen J Oost- en West-Duitsland voor te S stellen. Er wordt daarbij ook aan Berlijn gedacht. NIEUWE AMERIKAANSE WAPENS. De stafchef van het Amerikaanse ieger generaal Ridgway, heeft in een redevoering over twee nieuwe wa pens gesproken. Het ene was een ra ket met een draagwijdte van onge- veerf 27 k.m., waarvan het effect ge lijk was aan honderden artillerie granaten. Verder noemde hij een draadloos bestuurbaar projectiel met een draagwijdte van 80 km. Prinses Marijke 7 jaai Op 18 Februari a.s. zal Prinses Marijke haar zevende verjaardag vieren. FOTO JOS ZANDVOORT Nadat het wat rustiger was gewor den, maakte de overheid van West- Bengalen bekend, dat zij de eis van de onderwijzers tot salarisverhoging zou inwilligen. onderwijzers, 23.000 in getal Nieuwe wapens jn Amerika In Calcutta is het gisteren rumoe- rig geweest. De politie moest van J zijn al van 10 Februari af in staking! Zij worden gesteund door de linksge oriënteerde politieke partijen. De Westbengaalse regering ver- bood Dinsdagavond samenscholingen onderwijzers. De betogers staken j van vijf of meer personen in Calcut- trams en autobussen in brand, sloe- ta. Ook mag men geen wapens bijrnissiechefs der Amerikaanse gene- traangas en de vuurwapens gebruik maken, om de mensen in bedwang te houden, die protesteerden tegen de arrestatie van een aantal stakende Van Parijse militaire zijde wordt vernomen, dat men verwacht dat de Vietminh eerst alles in het werk zal stellen om het Franse bolwerk Moeong Sai te veroveren, alvorens Loeang Prabang zelf aan te vallen. Moeong Sai betekent, in Franse handen, een bedreiging van de lin kerflank der communistische hoofd macht. De Vietminh heeft het reeds herhaaldelijk aangevallen, doch krachtige Franse luchtaanvallen en het leggen van een artillerie-spervuur maakten Dinsdag dat de druk der re bellen afnam. Opmars tegengehouden. Franse officieren verklaren dat het Vietminh-offensief, datf eind Decem ber verleden jaar begon met een op mars naar de Mekong, is tegengehou den. Doch het schijnt, dat de opperbevel hebber dezer communisten, generaal Vo Ngoejen Giap, nog niet alle hoop heeft laten varen om Loeang Prabang met een frontale aanval in te nemen. Vietminh-eenheden in het gebied rondom de Laotiaanse hoofdstad speuren stelselmatig naar eventuele zwakke plekken in haar verdedi gingsstelsel. Walter Bedell Smith, voorz. com gen ruiten in, vernielden winkels en lichtmasten. zioh hebben. In twee stadswijken waren deze bepalingen reeds van kracht. Volgens gegevens van Reuter zijn vier personen om het leven geko men en 65 gewond. In een communiqué van de rege ring wordt gezegd, dat men met be hulp van soldaten de toestand tegen middernacht onder controle had. Het i aantal arrestaties bedroeg 44. Acht j van de gearresteerden zijn leden van I de wetgevende raad van West-Ben- galen. Na middernacht werden achttien onderwijzers gearresteerd wegens overtreding van het verbod op sa- méns dholingen. In zes uur tijds werd de brand weer van Calcutta 20 maal gealar meerd. In twaalf gevallen kon geen hulp worden verleend door het op treden van de menigte. rale staven verklaarde gisteren: „De communistische Vietminh heeft het nodig geoordeeld om, samenvallend met de Berlijnse besprekingen, te po gen een geest van onrust in Indo- Chiraa te scheppen, doch zij heeft, in militair opzicht, geen werkelijke vor deringen gemaakt. Het is niet de bedoeling Ameri kaanse grondstrijdkrachten naar In do-China te zenden. De Amerikaanse politiek t.a.v. In do-China is gebaseerd op het plan- Navarre, dat voorziet in het toevoe gen van ruim zestig bataljons aan de 54, die in 1953 werden gevormd. De V.S. hebben op zich genomen de kos ten voor uitrusting dezer troepen te dragen". Admiraal Redford zeide gisteren voor de Senaatscommissie: „De huidi ge militaire toestand in Indo-China is bevredigend. Van militair stand punt gezien is de thans door de com- STAKING IN BELGISCHE SPRINGSTOFFENFABRIEKEN. De vier Belgische fabrieken van ontplofbare stoffen liggen sedert ver leden week Maandag geheel stil. De bijna 2000 arbeiders eisen een loons verhoging met 10 procent tot fr. 25.05 per uur en betere veiligheids maatregelen. Zij verklaren* dat het percentage dodelijke ongevallen in deze fabrieken nog groter is dan in de mijnen. De vakbonden voeren thans onderhandelingen met de werkgevers. De Franse marine-officieren die Maandag het werelddiepterecord hebben gebroken door 4.050 meter te duiken, willen in hun diepzeeduik- toestel afdalen tot het diepste punt, dat er bestaat. „Wij willen tot 11.000 meter onder de zeespiegel van de Oceaan komen", zeide Georges Houot toen hij het vorige diepterecord met bijna 1 km. gebroken had.' Zijn metgezel Pierre Willm ver telde nog dat het diepzeetoestel een uur op de zeebodem was gebleven. „We kwamen terecht op een bed glibberig zand, we zetten de motoren aan om een beetje rond te gaan, maar het water werd troebel. Op een gegeven moment stond ik oog aan oog met een soort haai van 3 meter lang, gelukkig zat er een dikke pa trijspoort tussen". Beide officieren zeiden dat de duiktoöht goed was verlopen en dat zij er van overtuigd waren dat zij met het toestel grotere diepten kun nen halen. Professor Auguste Piccard heeft Dinsdag medegedeeld dat hij van plan is met zijn diepzeeduikapparaat de „Trieste" dit jaa.r opnieuw duiktoch- ten te ondernemen. Kort voordat zij vertrokken om hun recordpoging te wagen met het diepteschip F.N.R.S. III werden de scheepsbouwkundig ingenieur Henri Willm (links) en korvettenkapitein Nicolas Houot (midden) door een ra dioreporter geïnterviewd. Dooi verdreven Nog vulden de juichkreten, waar mede de aftocht van Koning Winter warm werd omlijst, de lucht, of uit Noorwegen kwam het bericht, dat daar een plotseline vorstperiode van 15 graden was ingetreden en alhoe wel de vorst nooit zo koud is als hij gemeld wordt, heeft gistermiddag toch overal in Nederland de dooi plaats moeten maken voor een nieu we bezetting van de vorst. Ameland vond het wel een kleine opluchting, want vriesweer brengt geen of heel weinig mist mee en daardoor konden gisteren maar liefst 18 vliegtuigen van het vaste land op het vliegveldje landen, waar zij post en levensmiddelen vooral meel brachten. De diverse veerdiensten, die juist kalm op gang begonnen te komen, zijn weer lamgelegd, maar daar staat tegenover, dat enkele ijswegen, die door de dooi tot de gewone vloei bare toestand dreigden te worden te ruggebracht, weer stevig sterk be gaanbaar zijn. Voor het hoge noorden en de Achterhoek betekent de nieuw inge vallen vorst ook weer een tijdelijke opheffing van de moeilijkheden. Want terwijl de dooi enkele dagen geleden de secundaire wegen daar tot een onsmakelijk modderpad had gemaakt, zorgde de vorst voor mooie harde wegen, waarop vandaag de autobussen weer vreugdevol de rei zigers vervoeren. Inmiddels is een sprookje op Zeeuws Vlaanderen waarheid ge worden. Daar werd de vorige week verteld, dat er wilde zwijnen rond slopen. Iedereen lachte eens recht hartelijk, maar gisteren heeft een ze kere meneer Schutter twee zwijntjes neergelegd en sindsdien is het geen sprookje meer. Waar de beesten van daan komen is iedereen een raadsel: „Mischien wel uit de Ardennen, waar ze het te koud vinden op het ogen blik". gist men in Zeeuws Vlaande ren en zo krijgt Koning Winter ook hiervan de schuld. Naar radio Praag heeft bericht, heeft president Zapotocky van Tsje- cho-Slowakije twee Zwitsers, Erwin Herta en F. Prazak, die door Tsje- choslowaakse rechtbanken waren veroordeeld, de rest van hun straf kwijtgescholden. Zij zijn Dinsdag in vrijheid gesteld. Humor, waarom men glimlacht is dikwijls beter, dan humor waarom men schatert. munistische opstandelingen bedreigde hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, van geen belang. Bovendien zijn Franse en Laotiaanse leiders van me ning Loeang Prabang te kunnen hou den". weer Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND. Plaatselijk opklaringen. In het Noorden en Westen van het land kans op lichte sneeuwval. Wei nig wind. In de nacht en ochtend lichte, op enkele plaatsen ma tige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om 1 vriespunt. 18 Febr.: zon op 7.51 en onder 17.58; maan op 19.09 en onder 7 44 uur. Het weer in Europa HELSINKI licht bewolkt —11 C. OSLO sneeuw —11 STOCKHOLM sneeuw —11 KOPENHAGEN sneeuw —5 LONDEN mist 1 AMSTERDAM geheel bew. —2 BRUSSEL geheel bew. —2 PARIJS geheel bew. —o BORDEAUX geheel bew. 2 NICE zwaar bew. 10 WARSCHAU zwaar bew. —14 BERLIJN zwaar bew. —12 FRANKFORT nevel 1 MUNCHEN sneeuw -3 ZURICH poolsneeuw —1 GENEVE geheel bew. 1 LOCARNO onbewolkt 6 INNSBRUCK sneeuw 2 ROME regen 7 Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Noord-Europa bevindt zich een krachtig gebied van hoge lucht druk, dat in vrijwel geheel Noorwe gen, Zweden en Finland, strenge vorst veroorzaakt. In de buurt van Stockholm vroor het vanmorgen 20 graden, in het midden van Finland 25 tot 26 graden. Langs de Zuidkant van het hogedrukgebied is de laatste dagen veel koude lucht over Polen en Noord-Duitsland naar het Westen gestroomd, zodat in Stettin vanmor gen het kwik eveneens op 20 gra den stond. Kouder werd het ook in Noordwest Duitsland en in het Noor den van het land, in welke streken de aanwezige bewolking grotendeels oploste. Tien graden vorst werd ge meld uit Hamburg, 11 graden uit Hannover, 7 graden uit Groningen en Leeuwarden. Elders in Nederland vroor het 2 tot 5 graden. Doordat het weer in ons land nu onder invloed is gekomen van een rug van hoge luchtdruk, die zich uit strekt van Noorwegen tot over de Golf van Biscaye, wordt de wind steeds zwakker en komt er een einde aan de aanvoer van kou uit het Oosten. Over de Britse eilanden nadert heel langzaam het front van een bij IJs land gelegen depressie. Dit front zal ons morgen niet bereiken, maar wel is het mogelijk, dat het de bewolking weer doet toenemen. Dr-ondanks zal in het hele land de vorst zich weten te handhaven. Er is enige kans, dat het de komende nacht in het Zuid oosten van het land harder vriest dan in het Noorden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1