Lastige erfenis van koning Vorst Jan Bromt Ned. boeken voor Finse Universiteit Record aantal woningen in 1953 gereedgekomen Politie maakte einde aan bloeiende costume-handel N.S. wilde beperking van goederenvervoer Treinbotsing met goede afloop Gevaarlijk spel Twee nieuwe gevallen MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Wegen als modderbaden Terwijl het vaste deel van Neder land bijna vergeten is, dat Koning Vorst twee weken geleden zijn zware knoet op het land legde, zocht Ame land nog steeds onder de ijzige tirannie. Een poging van vliegtuigen van de luchtmachtbasis Leeuwarden om Za terdagmiddag vijf passasgiers van Ameland te halen, die noodzakelijk naar de vastewal moesten, is mis lukt door de mist. Een landing onder deze weersomstandigheden bleek te gevaarlijk t$ zijn. Het waddeneiland is wederom geïsoleerd. Het ijs, dat het eiland omringt, be let de veerboot Nes-Holwerd nog steeds het uitvaren. Eerst Zater dag trad op het eiland een flinke dooi in, doch zijn invloed is nog niet merkbaar op de ijsmassa's. Alleen als de wind West wordt m^t een groot watergetij zal de boot kunnen varen, anders kan het echter nog dagen du ren. Ook de beurtschepen van Ame land zijn door het ijs tot werkeloos heid gedoemd. Zwaar verkeer verboden. De gemeentesecretaris te Het Bildt (Fr.) deelt mede, dat de lage temperaturen van de laatste weken oorzaak zijn geweest, dat de vorst diep in de grond is gedrongen, op sommige plaatsen tot 40 cm. en meer. Nu de dooi is ingetreden heeft dit tot gevolg, dat vele wegen in door weekte toestand komen te verkeren. Vele gemeentebesturen in het noor den van Friesland hebben zich daar door genoodzaakt gezien de wegen vöor zwaar verkeer te sluiten. Dit heeft tot gevolg, dat ook de autobus diensten met ingang van Dinsdag a.s. in enkele gemeenten reeds Maandag, tot nader aankondiging moeten wor den gestaakt. Dit zal o.a. geschieden in de ge- .meenten Het Bildt, Menaldumadeel, Ferwerderadeel. Ook de Achterhoek. Ook in de Achterhoek zijn vooral in de omgeving van Doetinchem, Vor- den en Ruurlo tal van wegen tenge volge van de opdooi in moeilijk be rijdbare toestand. De wegbeheerders hebben daarom een rijverbod afgekondigd voor alle verkeer met voertuigen zwaarder dan 2.000 kg. Voor bespannen wa gens met ijzeren wielen is het maxi mum gewicht op 1.000 kg. gesteld. De voornaamste wegen waarop dit ver bod betrekking heeft zijn de wegen LochemRuurlo; RuurloHengelo (Gld.); RuurloDoetinchem; Doetin chemElten en alle verharde wegen in de gemeente Vorden. Gisteravond omstreeks half zeven is in de Lek bij het veer van Wijk bij Duurstede iemand (waarschijn lijk een man) door het ijs gezakt en vermoedelijk verdronken. In de mist werd het plassen van water gehoord en twee malen een zwakker wordend hulpgeroep. Ondanks de waarschuwingen was het ijs 's middags nog benut om er over naar de overkant te fietsen. Een speciaal aangebraohte rode lamp geeft het gevaar aan. EERSTE KAMER Een goede dag begint met bezoek Tante Pos „De eerste postbestelling komt veel te laat" klagen enkele Eerste Ka merleden, die de begroting van de P.T.T. in studie genomen hebben. De post moet vóór negen uur op de kantoren zijn en iemand, die om half negen van huis gaat, moet 's morgens eerst nog een vluchtige blik in de hem toegezonden post kunnen wer pen. „Wij willen graag de dag laten be ginnen met de post", vertellen de bedoelde Kamerleden verder, „en als het dan niet anders gaat, ifioet de tweede bestelling maar verval len; alles is goed, als we de eerste bestelling maar vroeger krijgen." Zwendelaar in liturgische boeken Een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest, zomede voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, heeft de of ficier van justitie b|| de rechtbank te Utrecht gisteren geëist tegen een 38-jarige importeur van liturgische uitgaven te Amersfoort, verdacht van het plegen van oplichting en ver duistering, meermalen gepleegd. Met het voorwendsel, van een kloosterdrukkerij te Rome een aantal breviers tegen zeer voordelige prijs te kunnen betrekken met goede kans op grote winsten, wist S. een inge zetene uit Amersfoort te bewegen hem een bedrag van 35 mille te le nen. Enige tijd later begaf hij zich naar drie zusterkloosters in Noord- Brabant en wist daar nog een bedrag van 29 mille machtig te worden, volgens zijn zeggen bestemd voor betaling van invoerrechten en voor de deviezen-regeling. Tenslotte kwam er echter van de levering der liturgische boeken niets terecht. De verdachte erkende ter zitting de oplichting ten nadele van de drie zusterkloosters, door hem in Januari 1951 gepleegd. Wat het geld betreft, verklaarde hij deze som aan een hem onbekende pater Franciscaan in het gastenverblijf van een klooster te Weert te hebben overhandigd. Deze pated zou dit bedrag aan de druk kerij „Pax et Bonum" te Rome over maken, verklaarde verd. thans. Dit verhaal vond echter bij de rechtbank geen ingang. Over verdachte uitgebrachte re- classerings- en psyöhiatrischre rap porten, achtte de verdachte niet ge heel toerekenbaar. De verdediger bepleitte de grootst mogelijke clementie. De heer Th. J. M. Schaepman, te Wassenaar, oud-önder-directeur en oud-parlementair redacteur van de Maasbode en oud-lid v. d. Tweede Ka mer, zal op 20 Februari as. zijn 75ste verjaardag vieren. In het jaar 1953 zijn 59.597 wonin gen voltooid. Hetgeen een record- productie is voor een jaar. De vorige recordproductie werd gehaald in het jaar 1951 met 58.666 woningen. Met de woonruimte in de duplexwonm gen, die in 1953 werden gebouwd iul 2020. raedegeteld, werd in het afgelopen jaar voor 61.617 gezinnen woonruimte geschapen. Het aantal in December 1953 ge reed gekomen woningen 6969, is een record voor alle maanden na de be vrijding. Het wordt gevolgd door het in December 1948 aantal gereed ge komen woningen van 6679. In het aantal van 6969 zijn begre pen 244 'duplexwoningen, zodat in December 1953 door nieuwbouw voor 7213 gezinnen woonruimte be schikbaar is gekomen. In de over eenkomstige maanden van de jaren 1945 t/m 1951 kwamen resp. gereed: 40, 299, 1640, 6679 (191), 5399 (322), 3580 (394), 5416 (296) en 4298 (1381 woningen. De tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de duplexwo ningen aan, die in de genoemde aantallen gereed gekomen woningen zijn begrepen. 310.571 woningen sedert de bevrijding Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1953, werden 310.571 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 15.013 als duplexwoning zijn inge richt, zodat er voor 325.584 gezin nen woonruimte is beschikbaar geko men. De in December en in het gehele jaar 1953 voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de jaarcijfers van 1953); Groningen 138 (1709); Friesland 166 (1773); Drenthe 294 (2263); Over ijssel 392 (3550); Gelderland 705 (7315); Utrecht 253 (3148); Noord- Holland (excl. Amsterdam) 896 (6443); Zuid-Holland (excl. 's-Gra- venhage en Rotterdam) 877 (7677); Zeeland 323 (1281); Noord-Brabant 948 8631); Limburg 698 (5517); Am sterdam 365 (2943); 's-Gravenhage 435 (3322); Rotterdam 454 (3439); N. O. Polder 25 (586); Nederland 6969 (59.597). Ook record steenlegging. In December 1953 werd begonnen aan 7751 woningen (4184 meer dan in December 1952), waarin begrepen zijn 49 duplexwoningen. In geheel 1953 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 77.160 woningen (een nieuw record), niet minder dan 7788 meer dan in het vorig jaar, toen Schiedamse meisjes vormden jeugdbende Dezer dagen kwam een klein meis je in Schiedam triomphantelijk met een snuisterijtje thuis. Haar vader, die niet kon begrijpen, hoe zijn kind aan dit geschenkje kwam, voelde het kind eens duchtig aan de tand en het resultaat was, dat onder een stort vloed van tranen verteld werd, dat zij dagelijks met enkele meisjes op roof tocht uitging. Het complot werd geleid door oudere meisjes, die de kleintjes afge richt hadden op het stelen van win kelwaren, terwijl zij de eigenaars aan de praat hielden. Dit gebeurde op zo geraffineerde wijze, dat de winkeliers tot dan toe niets van de diefstallen bemerkt hadden. De vader van het meisje ging na de bekentenis naar de vader van een der andere meisjes en te zamen gin gen zij naar de politie, die 7 meisjes tussen 6 en 15 jaar in arrest nam. De jongsten werden spoedig vrijge laten, maar de drie oudsten zijn in arrest gehouden. Vlotte bekentenis Enige tijd geleden verklaarde de directeur een een Haags kledinkgma- gazijn, tijdens een demonstratie in zijn zaak, plechtig, dat er bij hem nooit gestolen werd, doch voordat 's avonds de demonstratie afgelopen was, waren zijn rekken met enkele costuums verlicht Dit is een van de tientallen geval len, die de afgelopen twee jaren een 35-jarige koopman bezigheid ver schaft hebben, in welke arbeid hij trouw geassisteerd werd door zijn 23- jarige echtgenote. Zaterdag is aan deze bloeiende practijk een einde gekomen, door dat de Haagse politie argwaan op vatte tegen een man, die met keurige costuums zonder etiket aan het leu ren was. Na arrestatie bekende de man vlot, dat hij al sinds enkele jaren in plaatsen door het gehele land o.m. Leiden, Den Haag en Woerden costuums stal en deze voor ongeveer een derde van de prijs doorverkocht aan particulieren of opkopers. In verband hiermede zijn in Den Haag verscheidene helers gearres teerd. Het is de politie echter een raadsel hoe de man zolang heeft kunnen stelen, terwijl geen van de benadeelde zaken een aanklacht in diende. reeds het aantal van 69.372 aange vangen woningen een record was. Daar het aantal in December in uitvoering genomen woningen gro ter was dan het aantal, dat gereed kwam steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen en wel van 67.724 op het eind van November tot 68.472 op het eind van December 1953. Het aantal in aanbouw zijnde duplex woningen daalde echter, n.l. van 1307 tot 1112 op genoemde tijdstip pen. Scheepvaart protesteert Dezer dagen nam de N.S. het be sluit om in verband met de zeer grote drukte op Maandag, Dinsdag en Woensdag geen wagonladingen bestemd voor Amsterdam, Rotterdam en omliggende plaatsen meer te ver voeren. De scheepvaartvereniging Noord te Amsterdam heeft thans tegen deze maatregelen geprotesteerd met een telegram aan de betreffende minis ter. Z\j betoogt hierin, dat de scheep vaart door 'Zaterdagmiddagwerk in staat is voor ledige wagons te zor gen en zij vindt het onbegrijpelijk, dat de Spoorwegen deze beslissing geheel zonder enig overleg genomen hebber*. Zij verzoekt derhalve de minister opheffing van deze beperkende maat regel te willen bevorderen. STRENG OPTREDEN TEGEN NALATIGHEID. De ANWB heeft er bij de minister van Justitie op gewezen, dat tegen het wettelijk voorschrift „bij mist overdag groot licht" uitermate veel vuldig wordt gezondigd. Hoewel dit belangrijke veilig heidvoorschrift bij voortduring on der de aandacht van het publiek wordt gebracht, moet worden gecon stateerd, dat het grootste deel van het gemotoriseerde wegverkeer in dit opzicht nalatig blijft. Vooral de jongste mistperiode heeft dit weer duidelijk gedemonstreerd. De A.N. W.B. heeft de minister tihans met klem gevraagd opdracht te willen geven tot het uitoefening van een strenge controle op de naleving van deze bepaling. Ruim 19 millioert kippen en hanen kakelen in Nederland In December 1953 waren er in Ne derland ruim 19 millioen hoenders tegen ruim 15^ millioen stuks in December 1952. Het grootste deel van het pluimvee wordt gehouden op de gemengde bedrijven. De opbreng sten van het pluimvee vormen een van de pijlers van deze bedrijven. Naar de mening van de Stichting voor de Landbouw ontmoet deze be drijfstak noch bij de overheid noch bij de organisaties de belangstelling, welke zij verdient. De waarde van de opbrengsten van het pluimvee kan men vergelijken met die van groenten en fruit. Vergelijkt men daarnaast datgene, wat op het ge bied van onderzoek, onderwijs en voorlichting voor deze beide be drijfstakken wordtgedaan, dan komt de pluimveehouderij achteraan. Er zijn te weinig proefbedrijven, te wei nig vakscholen, te weinig consulen ten. Ook aan de Landbouwhogeschool te Wageningen zou men meer aan dacht aan de pluimveehouderij moe ten besteden, want een van de be langrijkste nadelen voor onze pluim veehouderij is het gebrek aan des kundige voorlichters. Op 63-jarige leeftijd is Zondag overleden de in binnen- en buiten- land bekende Jan Eloy Brom, telg uit het vermaarde Utrechtse geslacht van edelsmeden. Zijn werk is van grote i betekenis geweest voor de ontwik- keling van de edelsmeedkunst, met name op religieus gebied. Brom was drager van de gouden erering van het internationaal Genootschap ter bevordering van de Goudsmeed kunst. Door een misstap op een Londens toneel, waar hij momenteel een con certenreeks geeft, heeft Eduard van Beinum een lichte verwonding op gelopen, die hem genoodzaakt heeft zijn tournee tijdelijk te onderbreken. Hij moet ongeveer veertien dagen rust houden. Zeer binnenkort is de benoeming tot hoogleraar in het dierkundig deel van de plantenziektenkunde aan de Het Nederlandse Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen landbouw hogeschool te Wapeningen I en het Prins Bernhardfonds hebben aan de bibliotheek van de Universiteit te verwachten van dr J. de Wilde, I van Helsinki een aantal Nederlandse boeken geschonken, wetenschappe- conservator aan het laboratorium ,iJke werken, zowel als literatuur. Namens de Nederlandse regering en het voor vergelijkende physiologie te p"ns Bernhardfonds, trad op de echtgenote van de eerste gezantschaps- Amsterdam. Dr. De Wilde wordt de secretaris van het Nederlandse gezantschap in Finland, mevrouw C. Ver opvolger van professor W. K. J. donck Huffnagel, die de gift overhandigde aan de vertegenwoordigers van Roepke, die onlangs afscheid namde Universiteit. als hoogleraar wegens het bereiken Bij dezelfde gelegenheid bood de eerste gezantschapssecretaris, de heer van de pensioengerechtigde leeftijd.Vcrdonck Huffnagel, de versierselen behorend bij de Orde van Oranje- SCHILDER. i Nassau aan professor Emil Ohmann, hoogleraar aan de Universiteit van De subsidieregeling winterwerk] Helsinki, aan. voor schilders, die in dit seizoen voor de derde keer is toegepast, heeft goe-1 de resultaten opgeleverd. In totaal! **1 i werd voor 6 millioen 387.639 vier- t^leinZOOn StOORte VUUrtje kante meter schilderwerk subsidie aangevraagd. Dit omvat een bedrag van 16,5 millioen gulden. Dit resultaat heeft de werkgelegen heid van de schildersgezellen in be langrijke mate vermeerderd, voor- boven oma's hoofd Het bezoek, dat mevrouw W. uit de Haagse Meloenstraat gisteren van haar zoon en kleinzoon kreeg, zal al in de subsid'e-maanden Novem-1 haar nog lang heugen. Terwijl de fa- berDecember 1953 en Januari— milie gezellig het Zondagse kopje kof- Februari 1954. De thans bekende cij- fie nuttigde mocht de zevenjarige fers geven al aan, dat de werkloos-1 Robbie op een zolderkamer spelen, heid dit winterseizoen belangrijk j Het knaapje vermaakte zich met lu- minder is geweest dan in het vorig cifers en oud panier, waarmee hij een seizoen. lm Ooi brandje stichtte. I Dat brandje werd echter hoe lan ger hoe groter. Robbie zag geen kans tot blussen, sloop de trap af en ging zijn het in ietwat benepen stem ming bij de buren op bezoek. Weldra brandde de zolder van oma's huis in de rustige moderne Haagse straat lustig. Rookwolken spi raalden uit het dak, hetgeen tegen een uur door overburen werd gezien. Op de melding „uitslaande brand" rukten een ladderwagen, twee motor spuiten en een materiaalwagen uit. Terwijl via de ladderwagen de aard van de brand werd verkend, plaatsten brandweerlieden op de lager "gelegen verdiepingen van het huis haastig zei len, zodat de blussingswerkzaamhe- den betrekkelijk weinig schade op de onderste verdiepingen veroorzaakten. Het blussen duurde een klein half uurtje. De zolderverdieping en een deel van het dak verbrandden. Huis en inboedel zijn verzekerd. Kleine jongens uit de Haagse vruchtenbuurt, die met hun neuzen voorop bij dit brandje stonden, acht ten het lot van Robbie allerminst be nijdenswaard. Zaterdagnacht is op het goederen emplacement te Amersfoort een uit de richting Utrecht komende goede rentrein door nog onbeicende oor zaak in zijdelingse aanrijding geko men met een rangerende goederen trein. De machinist van de Utrecht se trein liep een hersenscnudding c*een conducteur kreeg enkele schaafwonden. Van beide treinen ontspoorden enkele wagens. Het rei zigersverkeer ondervond geen ge volgen van deze botsing. Kinderen staken 't huis in brand Zondagavond omstreeks half zes is brand uitgebroken in een houten noodwoning te Nij kerker veen. Het bleek dat de vijf kinderen bij afwe zigheid van de ouders een brandend stuk hout uit de kachel hadden ge haald en dit hadden neergelegd in de houtbak. De kinderen snelden toen de brand uitbrak naar buiten. Een buurman droeg er zorg voor dat het op stal staande vee werd gered. Een bij de noodwoning liggend slaaDge deelte bleef behouden. De noodwo ning zelf kon door.de Nij kerker veen- se brandweer niet worden behouden. De schade wordt niet door verzeke ring gedekt. De „witte pokken" Alhoewel velen menen, dat het ge vaar voor „witte pokken" thans ge heel verdwenen is, wordt deze me ning herhaaldelijk tegengesproken door de feiten. De vorige week Dinsdag moest een der verplegers van het Zuidwal-zie- kenhuis te Den Haag opgenomen worden wegens de hardnekkige ziek te en in het afgelopen weekend zijn wederom twee personen, die in ob servatie gehouden werden, ziek be vonden. Daar de verpleger werkzaam was op de t.b.c.-afdeling van het Zuidwal-ziekenhuis, is ieder bezoek aan deze afdeling tot nader order verboden. HET KRUISBEELD IN DE R.K. KERK TE NEERBOSCH. Tijdens de gisteren in Nijmegen gehouden jaarvergadering van de vereniging tot beoefening van Gel derse geschiedenis, oudheidkunde en recht, heeft prof. dr. F. van der Meer, hoogleraar in de Christelijke archaeologie en liturgie aan de R.K. universiteit te Nijmegen een weten- schapDelijke beschouwing gehouden over het middeleeuwse kruisbeeld in de parochiekerk van Hees-Neer bosch. In zijn beschouwing behandelde spreker ook de geschiedenis van de gestalte van Christus. Hij wees er op, dat de middeleeuwen geen indruk wekkender crucifix heeft nagelaten dan het kruisbeeld van Neerbosch, dat omstreeks 1520 door een kunste naar uit Calcar is vervaardigd. Naast de grootheid van Christus, aldus spre ker, komt in dit crucifix ook het lij den van Christus tot uitdrukking. Het heeft volgens hem lang geduurd, voordat men od het aangezicht van Christus de trekken van smart heeft uitgebeeld, hoewel de kerk dit nooit heeft verboden. GEKNOEI MET ONGEVALLENWET. Een 23-jarige autospuiter uit Nu- mansdorp is Zaterdagmiddag in Dordrecht gearresteerd en in het hoofdbureau van politie te Rotterdam opgesloten. Hij zou in Rotterdam en Krimpen aan de-lek formulieren van de rijks verzekeringsbank vals hebben inge vuld en ondertekend. Ten onrechte kreeg hij zodoende uitkeringen van de ongevallenwet. Deze bedragen zijn opgelopen tot een totaal van ƒ700. KONINKLIJK GEZIN WOONDE TONEELAVOND BIJ. In tegenwoordigheid van H.M. de koningin, Z. K. H. prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene heeft het amateurtoneelgezelschap „De Plankeniers" uit Naarden, dat in Fe bruari 1946 voor de eerste maal voor het voetlicht trad, gisteravond zijn 500e uitvoering gegeven in „Astoria" Baarn. Opgevoerd werd „Het )k van Canrterville", een toneelbe werking van de novelle van Oscar Wilde. De voorstelling, die werd georgani seerd door het bestuur van de sport vereniging „Koninklijk Paleis Soest- dijk" oogstte zeer hartelijke bijval. FORTUNA STROOIT WEER. 100.000 er uit. KAREL DE GROTE KOMT WEER IN NIJMEGEN. In Mei zal het Nijmeegse studen tencorps „Carolus Magnus" op groot scheepse wijze zijn zesde lustrum vieren. Ten einde naast de universi teit, het corps en de reünisten ook de Nijmeegse burgerij zoveel moge lijk in de feestelijkheden te betrek ken is de lustrumviering 1954 ge bouwd rond de centrale figuur van Keizer Karei. In de middaguren van deze dag is hij voornemens een rondgang te ma ken door de stad ter beoordeling van een etalagewedstrijd, die in Caro- lingische sty 1 voor deze gelegen heid door de Nijmeegse middenstand wordt georganiseerd. Tot slot zal hij een massale openbare maaltijd voor zitten op een van de historische plaat sen van de stad, waar brood, bier en ter plaatse aan het spit gebraden os zullen worden geconsumeerd. B.L.O. SCHOOL IN SANATORIUM DE KLOKKENBERG. Het Katholieke santorium „De Klokkenberg", dat kortgeleden uit Tilburg is weggetrokken en nabij Breda een prachtig nieuw gebouwen complex heeft betrokken, is sinds eni ge dagen in het bezit van een school voor buitengewoon lager onderwijs, bestemd voor kinderen, die in het sanatorium worden verpleegd. De school wordt momenteel bezocht door 31 kinderen. Het bestuur van „De Klokkenberg" heeft aan het gemeentebestuur van Breda om medewerking voor deze school gevraagd. B. en W. hebben voorgesteld deze medewerking te ver lenen. In de 522ste staatsloterij, eerste lijst, vierde klasse, is de prijs van ƒ100.060 gevallen op lot 21349. Het lot is verkocht wat betreft serie a te Amersfoort; wat betreft serie b te Harderwijk; wat betreft serie c te Goes en wat betreft serie d te Rot terdam. Serie C van lot 21349 is verkocht door de heer H. Bakker te Goes, doch niet in zijn geheel, zodat velen zich met een bescheiden aandeel tevreden moesten stellen. De heer Bakker heeft drie kwart gedeelte van het lot in twintigjes en tientjes in Goes verkocht, terwijl het resterende gedeelte door hem is doorverkocht aan een agent in Ier- seke. Deze heeft dit gedeelte op zijn •beurt weer in twintigjes en tientjes verkocht aan personen uit Ierseke en omgeving. Het blijkt, dat twee series, name lijk A en B in Harderwijk zijn te recht gekomen. Was serie B recht streeks door de collecteur van de Staatsloterij aldaar aan de man ge bracht, ook serie A is in Harderwijk verkocht. De Amersfoortse collecteur de heer W Scheick heeft deze serie namelijk doorverkocht aan zijn Har derwijker agente, mevr. de weduwe Schmidt. Watersnoodslachtoffers door arbeider bestolen Hij had toestemming! „De administrateur heeft gezegd, dat je je helemaal in het nieuw mocht steken en dat je iedere dag wat mee naar huis mocht nemen", vertelde Vrijdag een 30-jarige los- arbeider uit Geertruidenberg aan de Bredase rechter, die zijn zaak diefstal van goederen bestemd voor watersnoodslachtoffers in hoger beroep te behandelen kreeg. Vanwege de z.g. vrijbrief, die de administrateur van het inzamelde- pót, waar verdachte tijdens de ramp werkte, gegeven zou hebben, werd de zaak een half jaar geleden aan gehouden, doch de administrateur, thans glhoord, verklaarde nooit iets dergelijks te hebben gezegd. De officier achtte diefstal bewezen en eiste een jaar. Een mogelijk vermoeden van de trouw zal wel helemaal verdwenen z*jn, toen de man even later weer voor het hekje verscheen, waar hij zich verantwoorden moest wegens het stelen van een portemonnaie uit het werkjasje van een zijner collega's. Hiervoor vroeg de officier 8 maan den. Over 14 dagen valt in beide zaken het vonnis. RAPPORT v. d. GRINTEN WORDT BESTUDEERD. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in zijn Zaterdag ge houden vergadering uit zijn midden een commissie benoemd ter bestude ring van het rapport Van der Grin ten van het „centrum voor staatkun dige vorming", met de opdracht, aan dit bestuur spoedig rapport uit te brengen over de verschillende hoofd zaken van dat rapport. Aan de com missie is tevens verzocht bij haar stu die aandacht te schenken aan het re sultaat van de enquête onder de werkgroepen der partij over de een heid. TIENDE PAROCHIE IN HAARLEM. Bij bisschoppelijk besluit is giste ren de tiende parochie in Haarlem opgericht. Bouwpastoor A. van Rijn is officieel tot pastoor benoemd en de parochie is onder de schutse ge steld van de H.H. Petrus en Paulus. De noodkerk, welke aan de Geuzen vesperstraat komt te staan, wordt dit jaar hopelijk op 29 Juni ingewijd. De nieuwe parochie omvat een af gescheiden gedeelte van de bestaande parochie van O. L. Vr. van Zeven Smarten en de St. Bavo in Haarlem- Noord (Oud-Schoten).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8