Vele kath. bouwvakarbeiders vierden gisteren hun jaarfeest Een stijlvolle feestavond bracht Middeleeuwen en de toekomst Sempre Avanti vierde het zilveren jubileum Han de Wilde nam afscheid van „Litteris" met ouderwets toneel Kath. Leidse slagerspatroons hadden genoegelijke ochtend Studiefonds St. Petrusparochie gaf een gezellige feestavond MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Hulde aan pioniers Vakbonden hebben ook nieuwe taken naar voren kwam en vertelde een voorbeeld uit de praktijk waaruit het belang van het overleg wel sterk bleek. Hij bepleitte voorts een groter vrij heid voor de loonvorming. De be drijfsgroepen zelf kunnen immers het beste beslissen welke lonen be- taald kunnen worden. Medezeg- bijna te klem Week voor het aantal genschap in de bedrijven, zo vei- Iprinti van Hi> Kath H/nnuxraIrarhm- volgde spreker, wil echter ook zeggen De dikke mist noch liet voor de Zondag vroege uur konden gister morgen verhinderen, dat de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis leden van de Kath. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph", afd. Leiden, die zijn jaarlijkse sociale Zondag morgen met 't opdragen van het H. Misoffer door de geestelijk adviseur, pater S. Keulaerds, inzette. Naar aanleiding van het Evangelie wees de g. a. in zijn predicatie de le den er op, dat ook zij arbeiders in de Wijngaard des Heren kunnen en moeten zyn. Zij kunnen door hun ar beid vele vruchten verzamelen. Spr. noemde daarvan naastenliefde, recht vaardigheid en Godsvertrouwen. Hij wekte tenslotte op om de H. Mis per soonlijk of in de geest bij te wonen als morgenoffer om de arbeid vrucht baar te maken, tot eer van God, tot heil van de maatschappij en tot eigen zaligheid. Grootse viering in voorbereiding Na de H. Mis waaronder de leden zich verenigden in een algemene H. Communie, maakte het gezelschap een kleine wandeling naar de grote zaal van Den Burcht, v/aar welvoor ziene tafels tot toetasten noodden. Weldra hoorde men niets anders dan het getik van het eetgerei, het geroe zemoes van opgewekte stemmen en het feestelijk geluid van de door de heer Gordijn bespeelde piano. Boven dien verried een rookgordijn, dat in dikte de mist buiten benaderde de aanwezigheid van een grote hoeveel heid iri genoegen omgezette sigaren. Toen dan ook voorzitter de heer C. J. van Leeuwen, het woord nam, was de gezelligheid ten top gestegen. Hij verwelkomde de afgevaardigden van het hoofd- en districtsbestuur, de heren H. Werkhoven en F. J. v. d. Meché, de heren K. de Bree en F. A. van Hees, namens het Leidse KAB- bestuur en de heer A. de Kruiff als afgevaardigde van de Centrale Volks bank. Nadat de voorzitter een grootse viering van het diamanten jubileum van de bond volgend jaar voorspeld had, gaf hij het woord aan de heer Werkhoven voor de huldiging van hen, die de bond vijftig en vijf en twintig jaar trouw gzweest waren. Pionier gehuldigd. Speciaal de heer F. P. J. Smit, die het langst van allen zijn beste krach ten vooral in de jeugdjaren van de bond, gegeven had, kreeg' de hulde die hij als pionier verdiende. Ook de heren J. de Haas, Corn. Uljée, Th. v. Steyn, Chr. Simonis, A. Slootjes, J. Mazurel, G. Hoeks en W. Rijsber- gen, mochten de dankbaarheid van alle aanwezigen in ontvangst nemen, voor de vijf en twintig jaren waarin zij deel hadden uitgemaakt van de nog steeds groeiende bond. De spreker die vervolgens het woord kreeg, was drs. J. M. Th. Loef- fen, economisch adviseur van de or ganisatie, die de leden met de nieu we taken van de vakbonden in ken nis bracht. Als we het over de nieuwe taken van de vakbonden hebben, aldus spr. dan houdt dit niet in, dat de oude losgelaten worden. Er is slechts spra ke van een uitbreiding van de taak, waarmede bijna zestig jaar geleden de pioniers zich belastten. De volko men willekeur van het liberale tijd perk maakte de oprichting van de vakbonden tot een noodzaak. Onderling overleg. Velen schaarden zich onder de ro de vaandels van de klassenstrijd Toch waren er in die tijd reeds men sen die deze strijd met liefde en rechtvaardigheid wilden pogen op te lossen. Dit waren zeker niet altijd mensen, die wijwater zweetten en wierook ademden, zoals de spreker zich plastisch uitdrukte. Hoe anders is de situatie nu. Werk gever en arbeider zitten aan een tafel om tot beider voordeel samen te wer ken. Vervolgens besprak de heer Loef- fen, de instellingen op allerlei niveau waarin deze samenwerking het meest meaeverantwoordelijkheid. Hiervoor is nodig, dat de arbeiders hun mening en inzicht kunnen vormen en naar voren brengen. Van ieder individueel wordt veel gevraagd in het belang van zichzelf en van de vakvereni ging. Na een kopje koffie kwamen nog enige vragen los, die door de spre ker naar volle tevredenheid beant woord werden. In zijn nieuwe functie van geeste lijk adviseur richtte pater Keulaerds zich hierna voor het eerste tot de le den,wiens medewerking hij verzocht om het katholieke principe uit te dra gen. Evenals hij, wenste ook de dis trictsbestuurder, de heer A. J. v. d. Meché, de jubilarissen van harte ge luk. De laatste hoopte bovendien, dat de leden in de toekomst hun vrou wen voor de politiek zouden kunnen interesseren. De voorzitter van de KAB, de heer K. de Bree, die de lan ge rij sprekers sloot, toonde zich ver heugd over de kennismaking. Hij hoopte de leden, die in zo'n groten getale opgekomen waren, ook eens op de KAB-vergaderingen te kunnen GEM. AANKONDIGING WACHTVERBOD KOORNBEURS. Burgemeeser en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten met ingang van heden een wachtverbod in te stellen voor de Koornbeurs. het grote belang, dat de KAB als overkoepelend orgaan heeft. De voorzitter kon in zijn sloot- woord op een volkomen geslaagde en zeer interessante morgen terug zien. De feestavond. De Kath. bouwvakarbeiders fees ten niet zo heel dikwijls in bonds- verband slechts eenmaal per jaar doch wanneer 2ij de bloemetjes buiten zetten, gebeurt dit ook ter dege. Dat de leden hiervan overtuigd zijn, bewees de enorme toeloop, waardoor gisteravond de grote zaal van „Den Burcht" tot de laatste plaats gevuld was. Voorzitter Van Leeuwen had maar net tijd om zijn welkomstwoord speciaal gericht tot pater Keulaerds uit te spreken, of de „Drie Mus ketiers", o.l.v. Cees Nat, bezetten de planken en brachten een stroom van grappen en liedjes de zaal in. Zij deelden hun tijd broederlijk met de acrobatengroep „De Wenty's". Doch daarna was de Musketierlei der nog niet uitgespeeld. Nauwelijks had de voorzitter na het cabaret zijn dankwoord uitgesproken, of Cees Nat liet de stoelen aan kant schuiven en gaf leiding aan een geanimeerd dans je we mogen wel zeggen „een dans", dat muzikaal ondersteund werd door zijn twee „wapenbroe ders". Het was al Maandagmorgen, toen de danslustige bouwers met hun charmant gezelschap de koele bui- begroeten. Verder wees hij nog op tenlucht weer opzochten. Mariacoagregatie Hartebrug in 't zilver Gedegen voorbereiding Geheel de Hartebrug-parochie heeft gisteren iu het teken van de meisjes- en damescongregatie ge staan en alhoewel pater S. v. Swelm onder de H. Missen voor zijn man nelijk jeugdwerk collecteerde het is hem meegevallen, hoorden we eisten de dames verder alle aan dacht voor zich op en niet ten on rechte! Niet alleen het zilveren jubileum van de congregatie, maar vooral de wijze, waarop de dames zich met een druk bezocht triduum hierop hebben voorbereid, vroegen een groots feest als sluitstuk. De feestgave van pastoor N. Lo- huis bestond uit een plechtige Hoog mis, die werd opgedragen door de directeur der congregatie, pater G. Hogenelst, met assistentie van pas toor Lohuis als diaken en pater A. Hildebrand, die het triduum geleid heeft, als subdiaken, en welke op voortreffelijke wijze door 't dames zangkoor van de congregatie o.l.v. de heer Jan Castelein gezongen werd. In de avonduren waren alle da mes en dametjes, na een plechtig sluitingslof, in het St. Antonius- clubhuis bijeen, waar het bestuur J van de congregatie demonstraties pokus" maakt; zijn spreken voor zich. Spectaculair. Het eerste deel van zijn optreden was populair ingesteld; geblind doekt beschreef hij het uiterlijk van enkele aanwezigen en schoot zelfs eveneens geblinddoekt bran dende sigaretten uit de mond van een der aanwezigen. Het tweede deel was meer specta culair. Aan de hand van foto's ver telde hij over het verleden van de gefotograifeerden en daaraan vast gekoppeld iets over de toekomst. De zuiverheid waarmede hij het verle den uittekende, geeft goede ver wachting voor zijn toekomstvoor spellingen, die voor enkele aanwe zigen zeer hoopvol waren. Het was al ver over „kinderbed tijd", toen pater Hogenelst na een dankwoord aan pastoor Lohuis en pater Hildebrand en een profi ciat voor Fernando aan dit ge slaagde feest een einde maakte. Uitmuntende zangprestatie HET ZILVEREN JUBILEUM van Sempre Avanti is op intieme wijze, maar kunstzinnig gevierd met een uitmuntende zangprestatie onder leiding van de dirigent Johan van den Broek. De Toonkunstzaal was geheel gevuld en er heerste 'n pret tige sfeer van vriendschap en waar dering, die dan ook verdiend was. De inzet „Veni Creator Spiritus" van Al- phons Diepenbrock bleek een heel gelukkige keuze te zijn. Deze hymne is als tekst en als compositie een prachtstuk en Sempre Avanti heeft het grote a cappella koor rein, wel luidend en geacheveerd gezongen. De acht heren onder leiding van de vita le dirigent Van den Broek hebben er alle eer van. Van de aanvang af heeft deze dirigent het bewind gevoerd; en, vitaal als hij is, houdt hij zonder merkbare druk, de teugels goed vast. Wij kunnen niet nalaten het octet met z'n dirigent nog vele jaren toe te wensen. Er waren naar voorzitter Van Duuren in zijn feestelijk woord vertelde nog meer jubilarissen, o.a. de heren Pijnacker, die er vocaal nog best wezen mogen. Een geluk wens eveneens aan hen en mogelijk ook aan andere zilveren feestelingen. Dan volgde het geweldig moeilijke „Requiem" van Roeske, waaraan evenals bij Diepenbrock's hymne het Gregoriaans ten grondslag ligt. Dit stemmingsvolle Requiem mocht eveneens aller goedkeuring hebben. „The Rosary" van E. Nevin, begeleid door de heer Franke, was een kolfje naar de hand van de twee eerste te noren, de heer Van der Broek Jr. en de heer Piet Pijnacker, die heel welluidend solieerden, a bouche fer- mée secundeerden de heren van 't kwartet. Merkbaar en terecht is er genoten. Dan maakten wij kennis met de so praanzangeres mevrouw J. Schoen maker, die een prachtige natuurstem bezit. Voortreffelijk door Iskar Aribo begeleid zong zij „Tre Giorno" van Pergolesi, „Letzter Frühling" van Grieg en „Haiden Röslein" van Schu bert. Van deze drie liederen trof zij ons in voordracht en stemvoering het meeste in Pergolesi. 't Was opvallend hoe homogeen er door de zangeres en de pianist gemusiceerd werd. Mooie bloemen en veel applaus als welverdiend loon. IVAN HADDEN WIJ T voorrecht U Iskar Aribo weer eens te mogen horen klavier spelen, iets, dat niet al te veel voorkomt te dezer stede. Mooie stukken, waarbij hij eerst een kleine, maar doeltreffende toelichting gaf, droeg hij voor „Dance rituelle du Feu" van Da Falla. kenmerkend Spaans, fanatiek de tot 20 keer her haalde drieklank aan 't plotselinge slot. Dan van Turina, die 'voor klavier altijd zeer dankbaar -schrijft, het „Meisje en de nachtegaal". Dit fijne werkje werd fris en kleurig voorge dragen. Als 3e Spanjaard Albeniz uit diens Suite Espagnole (van 8 stuk ken), de drukke Seguidillas „Castil- la", 't was prachtig en na de pauze speelde Aribo de 2e Prélude van Rachmaninoff. Ofschoon het heel an dere muziek is, ligt de Russische mu ziek deze pianist al even goed. Na deze Prélude was 't de „Nocturne" van Scriabine, welke zeer virtuoos maar niet minder muzikaal gespeeld werd. Ten slotte „Etude Tableau" met romantische geest en vaardig, naar de eis vertolkt. Het geschenk, dat Aribo ontving, heeft hij ten volle verdiend. Sempre Avanti mag zich gelukkig noemen, medewerking van zo'n uitmuntende solist te hebben gehad. In de pauze recipieerden de acht heren en hun dirigent en van de ge legenheid tot gelukwensen werd druk gebruik gemaakt. De voorzitter ver telde in zijn speech zo een en ander over het wel en weer van 't ensem ble, waarvan 't merendeel voorspoed is geweest. Zusterverenigingen er ensembles, zonder afgevaardigden, evenals K. en O., die beurtelings 't woord voerden, oud-leden, ere-leden, teveel om op te nemen. Na de pauze ging 't ensemble even fris door met de mooie en fraai ge zongen Psalm 23 van Schubert, waar bij de heer Franke een bescheiden ef fectieve begeleiding gaf. Ten slotte de uiterst moeilijke „Serénade d'Hi- ver", waarin Saint-Saëns zich ken merkt door eon uiterste beheersing van de klank, een geestig en voor naam werkje, dat aan de zangers geen kleine eisen stelt. Hulde aan di rigent en zangers, 't Was prettig dit te beluisteren. „Ondersteuning zij ons doel" 60 jaar Vrijdag was het precies 60 jaar geleden, dat vijf personen in het voormalige Hotel ,,Du Nord" aan de Steenstraat het initiatief namen tot de oprichting van de Ziekenvereni- ging „Ondersteuning zij ons doel". Ter gelegenheid van dit 60-jarig be staan werd Zaterdag in de vrijwel ge heel gevulde grote zaal van „Den Burcht" een feestavond gegeven, te vens bedoeld als hulde aan het be stuur, met name aan secretaris C. Hendriks, die het zeldzame feit her dacht, dat hij vóór 40 jaar met het secretariaat werd belast. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer A. W. Croese. huldigde het bestuur en de bode, de h eer Kop, die zeer veel van hun vrije tijd in het belang van de vereniging hebben op geofferd. Terwijl de heren met een rokertje werden verrast, werd aan hun resp. echtgenoten een bloemetje' ter hand gesteld. De heer Kop kreeg ook een vulpen. De vice-voorzitter, de heer- J. J. Mulder, huldigde de oprichters en weidde uit over de doelstelling van de vereniging. In deze 60 jaar heb benwij onze plicht gedaan, aldus spr. Waar dat al nodig was, zijn door de vereniging versterkende middelen verstrekt, terwijl ook een uitzending van hulp .in de huishouding plaats vond. In totaal werd in 60 jaar onge veer 150.000 aan geld uitgekeerd. Met name wekte spr. de jongere ge neratie op om het werk der ouderen krachtig voort te zetten, waardoor een achteruitgang in het ledental kan worden ingelopen. Tenslotte richtte de heer Mulder zich tot de secretaris, die hij met 40 dienstjaren een voorbeeld van een trouw en accuraat verenigingsbe stuurder noemde. Namens het be stuur bood spr. hem een enveloppe met inhoud aan. Nadat de heer Hendriks voor deze vriendelijke geste hartelijk had be dankt, bracht Mary Helvoirts cabaret v... een afwisselend en geslaagd pro- J. Kortmann. I gramma over het voetlicht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerkelijk Voor bereidend examen de heer A. J. Overbeeke te Leiden. PERFECT drukte zich na afloop van de voorstelling zeer kernachtig uit, toen hij sprak van „een echt ouderwets stuk", dat de bijna 100-jórige Leidse Amateurtoneelvereniging „Litteris Sacrum" Zaterdagavond in de Schouwburg voor het voetlicht heeft gebracht. De toneelbewerking van Neu manns beroemde novelle ,De Pa triot" geeft de ware tonelist een overdaad aan mogelijkheden om zich geheel te geven, maar zij is alleen bestemd voor de „sterken". Wanneer een middelmatig gezelschap dit dra ma ten tonele zou voeren, zou het als een pudding ineen zakken en zóu het een wanstaltige vertoning van Boterham voor allen De slagers behoren tot de best ge- een feestavond organiserde middenstanders.. Wei van uitstekende kwaliteit georgani- l'cht omdat hun belangen zozeer in- seerd had. Zowel pastoor Lohuis, j eengrijpen. Zij ontmoeten elkaar re- als de paters Vermeulen, Verstee- J gelmatig in het slachthuis en op de n, Hildebrar Baarle woonden deze feestavond bij. Klassieke opening. gen, Van Swelm, Hildebrand en Van j vergaderingen, waar het vooral de vakbelangen zijn, die hun volle aan dacht hebben. Gistermorgen echter kwamen deze belangen niet ter spra- Ontmoeting van katholieke jongelui bij de R.K. Harmonie Twee redenen had de R.K. Leidse Harmoniekapel om gisteravond de keurig opgeknapte zaal Maria Gij- zensteeg in een balzaal te verande ren: de Kath. jongelui van Leiden gelegenheid geven elkaar te ontmoe ten -beter dan op de Steenstraat! en bovendien propaganda maken in de hoop dat er uit de jongelui enige nieuwe leden zouden voortko men. In hoeverre het laatste inder daad het geval geweest is, weten we niet. Wel, dat een flink aantal zich als donateur opgaf. Ook het eerste doel werd bereikt, meer dan 100 meisjes en jongeman nen bewogen zich over de dansvloer, onder leiding van de heer P. Gies- ke. Namens'het bestuur van de R.K. Leidse Harmoniekapel sprak de heer J. Kok een welkomstwoord, waarna hij bovengenoemde doelen van deze avond uiteenzette. eVrvolgens liet de Beierse Kapel zich horen met een mars, gevolgd door een polonaise en een wals. Toen aldus de stem ming er in gebracht was, ruimde de kapel het veld voor de pick-up, op de muziek waarvan men .de avond dansend doorhuppelde. Na het openingswoord van pater Hogenelst bracht Henk Zoutendijk zijn bekende marionettenspel „Van de vos Reinaerde" voor het voetlicht Op buitengewoon aantrekkelijke wij ze doet Zoutendijk deze Middelne derlandse moraliteit weer herleven en het was werkelijk jammer, dat niet alle aanwezigen de vereiste rust konden opbrengen, die dit spel ver dient. Verreweg het merendeel volgde echter de sluwe Reinaerd gespannen en wellicht was de stof ook een klein beetje erg zwaar voor de jongere dametjes, die nog te wei nig van deze vorm van kunst ver st a.an. Greep naar de toekomst. Had Henk Zoutendijk terugge grepen naar de verzonken Middel eeuwen, Fernando reikte naar de toekomst, waarin wellicht zal blij ken, dat deze tijd een voorbereiding is voor een nieuwe wetenschap. In de laatste tijd is het probleem der para-psychologie weer buiten gemeen actueel geworden door de diverse rechtszaken, waarbij telkens blijkt, dat het juridische net niet meer past om de feiten, die op dit gebied bereikt worden. Men kan er natuurlijk bezwaar tegen maken, dat een serieuze wetenschap erkenning via het toneel zoektmaar ook de geneeskunst is als kermisattrac tie geboren. Toch behoeft de tegen woordige psychometrist geen ker- misclown te zijn en dit is feitelijk het enige (kleine) bezwaar, dat wij tegen Fernado's programma heb ben; zijn naam is potsierlijk, zijn taal wat gezwollen en zijn spreken zo nu en dan een weinig ongeculti veerd. Deze psychometrist, die gister avond heeft getoond in hoge mate een psycho-analytische aanleg te be zitten, zal in serieuze kring onge twijfeld meer belangstelling wek- ke, bleven althans op de achter grond, toen de R.K. Slagerspatroons- vereniging „St. Pelagius", afd. Lei den en omgeving een Sociale Zon dagmorgen hield, die in het teken stond van hun gemeenschappelijk katholiek-zijn. Om negen uur verzamelde een groot aantal leden zich met hun da> mes in de kapel van de zusters Car- melitessen aan de Oude Vest, om het H. Misoffer bij te wonen, dat door pater Wufram, O.Cap., uit Voor schoten, werd opgedragen tot inten tie van het onlangs overleden lid, de heer O. Zierikzee. Naar aanleiding van het Epistel van Zondag Septuagesima hield pa ter Wulfram voor zijn aandachtig ge hoor een predicatie over het lopen in de renbaan en over de vele of fers, die men brengt, om de erepalm te behalen. Offers, die veel zwaarder zijn dan men die men bereid is te brengen voor het behalen van eeuwigheid. Spr. spoorde zijn toe hoorders aan de betrekkelijkheid van het aardse duidelijker te gaan inzien en zich meer op hun toekomstig eeuwig leven te bezinnen. Ook in het zakenleven. Na de H. Mis stond in het St. An tonius Clubhuis een heerlijk ontbijt te wachten. Voorzitter G. Bergers hield niet van dralen en gaf direct het sein tot aanvaller- Pas nadat allen verzadigd waren, sprak hij de leden met een enkel woord toe en wees hen er op, dat zij niet alleen op een dergelijke Zondag morgen katholiek mopten zijn, maar ook in het zakenleven. Dus geen un faire concurrentie voeren en elkaar aldus het leven onmogelijk maken. Wanneer we het aantal inwoners van Leiden delen door het aantal Leidse slagers, aldus de heer Bergers, is de uitkomst zódanig, dat er voor iedere slager een boterah te verdienen minder, maar allemaal redelijk. Steun aart „St. Vincentius". Pater Wulfram die de wegens der gelijke werkzaamheden verhinderde geestelijk adviseur verving de voorzitter was hem er zeer dankbaar voor waagde het de bedelnap te voorschijn te halen ten bate van de Maria-conferentie van de St Vincen- tius-vereniging (voormalige Mon Père-parochie), die zeer veel behoef tige gezinnen moet helpen. B. en W. van Leiden hebben daarom een verloting goedgekeurd, met als hoofd prijs een reis naar Lourdes. Pater Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Johannes zn van G. de la Rie en W. Petit; Mari na dr van H. H. Vader en H. Schoo; Erik zn van J. Boom en J. C. Mar- tijn. Wulfram haalde een boekje met lo ten te voorschijn, waarna de heer Nol Bergers zijn taak overnam en binnen de korst mogelijke tijd het hele boekje uitverkocht! Onder het genot van een kopje koffie en nog iets pittigers bleven de dames en heren nog een uurtje ge zellig bijeen, pratend over koetjes en kalfjes, welke uitdrukking in dit mi lieu ook letterlijk van toepassing was. Aldus werd het een gezellige ochtend, waarop de kath. slagers el kaar in een niet-zakelijk gesprek ont moetten, hetgeen de onderlinge vriendschap zeker ten goede geko men is. ken, wanneer hij minder „hokus- valt; de een iets meer, de ander iets Het studiefonds-zakje is onder de Zondagse collecten in de kerk wel de minst bedeelde; wanneer men er iets in gooit, is het meestal niet meer dan een cent, aldus de heer J. A. Rosdorff, voorzitter van het Studie fonds van de St. Petrusparochie, toen hij gisteren in de Jacobazaal van Den Burcht de feestavond opende, die georganiseerd was om het fonds enige steun te geven. Pastoor Th. M- Beukers, die evenals deken M. A. Jansen een deel van de avond bijwoonde, hield een toespraakje om de aanwezigen duidelijk te maken, dat het studie fonds voor hoge lasten staat. De St. Petrusparochic heeft momenteel ruim 20 priesterstudenten. Van een aan tal kunnen de ouders dc studiekosten wel betalen, maar er zijn ook stu denten, wier ouders hiertoe niet in staat zijn. Toch moet het ook deze studenten mogelijk gemaakt worden hun roeping te volgen. Deze taak is de parochianen op de schouders ge legd via het Studiefonds. Pastoor Beukers vond deze gezel lige avond niet alleen belangrijk voor de goede geest in het studie fonds, maar ook voor de kas, die dringend behoefte had aan eèn ex- tra'tje. Hij dankte de collectanten van het studiefonds voor hun activi teit en spoorde de aanwezigen aan1 het studiefonds niet te vergeten. Het laatste heeft men indei'daad niet gedaan. Weliswaar was de toe gang gratis, maar daarmee heeft men slechts een visje uitgeworpen om de bekende kbeljauw te vangen. Die kabeljauw bestond uit een collecte (veel papier!) en een grote verlo ting, waarvan de loten gretig aftrek vonden. Kunst en amusement. Voor de pauze werd het program ma verzorgd door Joop Koevoets, die een maskerspel bracht, „Griezelige Historie", een eigen bewerking van een verhaal van Edgar Allan Poe. Mej. Loes Mosseveld begeleidde aan de piano. Het grotendeels jeugdige publiek volgde het spel met grote aandacht en had veel waardering voor de artistieke wijze, waarop Joop Koevoets het bracht. Na de pauze presenteerden enige jongelui een door Jan Men tink sa mengestelde revue, „HollandAme rika", waarin o.a. „The Moonliners" optraden en Koos Mentink enige liedjes zong. Genoegelijk amuse ment; een beetje jongensachtig, maar gezellig en geschikt om er een goe de stemming in te brengen voor het laatste deel: dansen op muziek van „The Moonliners". De jongelui ver maakten zich er mee tot ver na mid dernacht. onwaarschijnlijkheden worden. Het is immers geen geringe opdracht overtuigend voor te stellen, hoe in 1807 de waanzinnige Tsaar van Rus land, Paul I, door een samenzwering, waarin ziin gunsteling en vertrouw de, gouverneur Pahlen, de hoofdrol speelt, vermoord wordt, teneinde het beproefde land van en lugubere tirannie te bevrijden. De geschiede nis werd door „Litteris" in 9 tonelen tot leven gebracht. HET STUK een groot succes of een jammerlijke mislukking wordt, is in de eerste plaats afhan kelijk van de speler, die de rol van krankzinnige Tsaar vertolkt. Een weinig overdrijving maakt van de tragische figuur een clown en bij gebrek aan overtuiging kunnen de overige spelers het dramatisch ele ment niet voldoende'uitbuiten. De heer B. Hageman, die deze hoofdrol op zich genomen had, heeft hem welhaast perfect gespeeld. De Tsaar was Zaterdagavond een krank zinnige, een huiveringwekkend en diep-beklagenswaardig gedrocht. De wijze, waarop de heer Hageman zijn zware opdracht vervulde, kwam wel licht het beste tot uiting, toen de krankzinnige op de avond voor zijn dood zijn maitresse vroeg hem over zijn gepijnigd hoofd te strijken. Wa re de heer Hageman er niet in ge slaagd geweest de Tsaar tot een werkelijkheid te maken, de zaal zou ongetwijfeld gelachen hebben, nu heerste er een ademloze stilte, om dat men het tragische ogenblik ten .volle beleefde. rjOCH HET TONEELSTUK bergt nog meerdere mogelykheden tot mislukking. De tweede pijler was dc heer Han de Wilde, die de, rol van Pahlen spèelde, de koelberekenende graaf, die voor het heil des vader lands het complot smeedt en met iizersterke geest leiding geeft, wan neer anderen aarzelen of vrezen. Han de Wilde maakte van Pahlen geen supermens, die „keihard" door alle moeilijkheden heenbijt; hij maakte er een" mens van, die sterk is, maar mens blijft. De heer De Wilde neemt met deze rol afscheid van het ,Litteris"-toneel en het is een afscheid hem waardig. Mevr. C. HagemanVerhage was als Anna Osterman de geliefde van de Tsaar de enige medespeel ster en zij wist zich volkomen aan het spelpeil van de twee hoofdrol spelers aan te passen. De heer W. Blok had aan de zeer moeilijke vertolking van Tsarenwitsj handen vol werk en soms iets meer dan dat en ook in de „lagere" re gionen was een enkele keer waar neembaar, dat het stuk zeer hoge eisen stelde. Doch geen moment kon een dergelijke aarzeling het geheel aantasten; „Litteris" heeft hoog ge grepen met „De Patriot", maar ze ker niet boven haar macht. l^A AFLOOP werd de heer Han dc Wilde, die wegens drukke werk zaamheden niet meer met „Litteris" op de planken zal verschijnen, een spontane hulde gebracht voor de vele uitstekende prestaties, waarme de hij gedurende een grote reeks van jaren het „Litteris"-toneel ge steund heeft. Deze huldiging ging natuurlijk gepaard met toespraken, bloemen en kleine geschenken, maar minder normaal was het, dat Han de Wilde het erelidmaatschap van „Litteris" kreeg aangeboden, want deze eer viel in de afgelopen eeuw nog slechts aan twee personen te beurt. L. S.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2