S)e £cicbe(Boii^cmt De ministers te Berlijn maken er een eind aan De H. Vader Zaterdag voor de radio Paus, herstellend van zware ziekte, bemoedigde de zieken over de wereld Er bloeit nog 'n levendige handel in mensen Werd Molotofs leven bedreigd? Rendieren op reis Op inspectie in Indo-China DONDERDAG A-S- SLUITING VAN DE CONFERENTIE Geen oplossing voor Oostenrijks probleem De vorst keert terug Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13119 De Vier gaan Donderdag naar huis Papcngracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5n TOEN WIJ IN SEPTEMBER ge hoor gevend aan de hemelse in spiratie het Mariale Jaar hebben af gekondigd en op het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen dit in de Maria Maggiore plechtig hebben geopend door aan de voeten van Ma ria de smeekbede van het Romeinse volk en van alle volkeren ter we reld neer te leggen hebben wij bij zonder gedacht aan U, dierbare zo nen en dochters, die met een spe ciaal recht een zeer eigen plaats in ons hart en in onze geest^ innemen. Over U buigt zich Maria met de Moe derlijke tederheid neder tot U, die vluchten in haar schoot als in een veilige haven. Op U rekent de Kerk, die de meest kostbare juwelen zijt omdat ge een waardevolle bron van energie zijt. Op U rekent ook de Plaatsbekleder van Christus opdat voor de Kerk en voor de mensheid de veelvuldige vruchten mogen wor den verkregen, waarover gesproken is in de encycliek Fulgens Corona. Zo begon de Paus Zijn toespraak ter gelegenheid van de internationale ziekendag op Zondag 14 Februari. Zijn stem klonk zwak en de woorden kwamen langzaam en misten de hel dere en vurige klank, die voorheen zijn spreekwijze typeerde. De H. Va der, zelf herstellend van een zware ziekte, sprak uit zijn particulier ver trek. Deze levendige hoop brengt ons ertoe, zo vervolgde de Paus, heden het woord tot U te richten om U on der de gemeenschappelijke bescher ming van de Moeder en Maagd te stellen en U te omgeven met bid dende liefde en U te herinneren aan de zending, welke gij te vervullen hebt en waartoe de goddelijke voor zienigheid U door Uw ziekte heeft voorbestemd. Dank zij de middelen van de mo derne techniek kunnen wij ons di rect tot vele zieken wenden, en zul len wij degenen die wij niet kunnen bereiken met andere middelen trach ten te vinden. Wij zouden wel Gods Alomtegenwoordigheid willen bezit ten, wij zouden ieder van U, dierba re zonen en dochters willen bezoe ken die lijdende zijt in een kleine kamer of in ziekenhuizen of in ka zernes en in gevangenissen of op ne derige zolderkamertjes. Kinderen met bleke gezichten, die opgroeien als bloemen zonder zon; jonge man nen, die zelden glimlachen, rijpere mannen, die de dynamiek van hun leven hebben verloren, ouden van dagen, aan wiè het lijden naast de gebreken van hun ouderdom nog on gemakken heeft toegevoegd. WIJ HEBBEN JEZUS gebeden ons hart in zekere mate gelijk te ma ken aan Zijn Hart, goed en zacht moedig, open voor elk lijden en el ke smart. Maar hoe zouden wij zo ver kunnen komen, dat wij ook maar slechts de weerschijn zouden bezitten van Zijn Almachtig Hart. Hoe gaarne zouden wij rondgaan on der U, en temidden van U vertoe ven om de tranen te stillen, om de wonden te helen, kracht en gezond heid weer te geven. Wij moeten ons er echter tevre den mee stellen op deze wijze bij U dierbare kinderen, te zijn, met het hart van een moeder. Aan ieder geven wij onze zegen en wij bidden God den Almachtige Vader dat Hij U geve, door middel van deze zegen, datgene wat in de orde van Zijn Hei lige Voorzienigheid voor is geko zen. En moge God geven, dat gij na ons kort en mystiek verblijf onder u ieder geestelijk en materieel voor deel moge hebben van het woord, dat Wij tot bemoediging van allen tot U hebben willen richten. l^ADAT DE H. VADER deze korte 1^ toespraak had beëindigd, ging de Italiaanse spreker van de Vaticaanse Radio voort met het voorlezen van de rede van de H. Vader. Hij sprak daarin op drie manieren, waarop de zieken tegenover het lijden kun nen staan. In het eerste deel schijnt het de Paus toe, dat Hij zich geplaatst ziet tegenover een zieke jongeling, die tegen het lijden, dat hem overkomt in opstand gekomen is. Hem echter herinnert de Paus aan de blinde uit het Evangelie, toen de omstanders ook vroegen naar de schuld van dit lijden, maar Jezus hun antwoordde, dat dit lijden hem was overkomen, opdat de werken van God zouden worden geopenbaard. De Paus spoor de hem verder aan Maria tot voor beeld te nemen zijn geweten te on derzoeken en zo hijzelf niet ge zondigd heeft zijn lijden tot uit boeting der zonder van anderen op te dragen. In de tweede categorie zo ging de spreker voort richt de Paus zich tot de zieken, die het lijden zoeken. Hij herinnerde zich daarbij een ziek meisje van omstreeks twin tig jaar, over wie Hij in het Heilig Jaar gehoord had. Zij was bijzonder schoon, maar verzocht haar schoon heid en gezondheid aan God te mo gen offeren, omdat zij om haar schoonheid voor iemand aanleiding tot zonde was. God heeft dit offer aanvaard en zij leeft nu nog en zij lijdt om de gerechtigheid en de lief de van God te verkrijgen. Waarom heeft zij het gezocht? Omdat zij zich als werkzaam offer aan God wil ge ven. fENSLOTTE NOEMDE de spreker de derde categorie, de berusten de zieken, die de ziekte beleven als een offer voor hun zaligheid en voor die van anderen. De kleine ziekenka mer wordt groot door het geloof waarmede het lijden wordt aanvaard uit de hand van God. Deze zieken offeren hun lijden op voor de zon daars, voor de vervolmaking van de goeden; zij offeren him lijden op als een martelaarschap en trachten op deze manier gelijkvormig te worden aan Jezus. Het offer van de zieken wordt op deze wijze verenigd met het offer van de Goddelijke Meester. In de hemel later zullen de gezon den vernemen, hoeveel zij aan het lij der der zieken te danken hebben. Hierna heeft de Paus in het Latijn de apostolische zegen gegeven. Kinderhandel in Canada In Canada verwacht men dat in de komende dagen voortdurend arresta ties zullen worden uitgevoerd in een geruchtmakende affaire van zwarte handel in babies. De autoriteiten hebben verklaard dat zij snel zullen handelen om aan deze ontstellende activiteit een eind te maken. Vier personen zijn reeds aangehouden. Politiekringen zeggen dat het kom- plot al tien jaar werkte vanuit Mon treal en dat het vele vertakkingen had. Blijkens de eerste resultaten van het onderzoek zijn minstens duizend babies die in Montereal onwettig ge boren waren, aan kinderloze echtpa ren in de Verenigde Staten verkocht tegen prijzen oplopend tot 3000 dol lar. De meeste kinderen werden in New York verkocht. Het bestaan van het komplot werd door de politie onthuld, na arresta tie va'n Herman Buller, een 38-jarige advocaat uit Montreal. Hij werd ge- arresteeerd op beschuldiging geboorte bewijzen vervalst te hebben. SLAVENHANDEL IN JAPAN. slaagt er met onmenselijk harde ar beid maar nauwelijks in om zijn hoofd boven water te houden. In de semi-feodale sfeer van het Japanse platteland zien de kinderen het zelf vaak als een nobele daad hun vrij heid voor hun familie op te offeren. De strijd van de overheid tegen de slavenhandel wordt vooral belem merd door de onwil van de slachtof fers om hun omstandigheden bekend te maken. Hun leven is vaak ellen dig, nadat zij als slaaf of slavin ver kocht zijn, maar niet minder ellen dig was het leven dat zij thuis moes ten leiden. Als slaaf krijgen zij ten minste te eten. De slavenhandelaars zijn uitste kend georganiseerd. Er bestaat geen wet die het kopen en verkopen van mensen strafbaar stelt. Officieren van de Russische vei ligheidsdienst hebben bij hun Weste lijke collega's ministens vijf gevallen aangegeven van bedreiging van het leven van minister Molotof. Enkele van deze gevallen zijn niet anders dan citaten uit propaganda geschriften van anti-communistische Westberlijnse organisaties. In Westelijke kringen wordt ech ter toegegeven, dat de veiligheids maatregelen zowel in West- als in Oost-Berlijn hier en daar onvoldoen de zijn geweest. Op recepties in de Russische am bassade in Oost-Berlijn en op een ontvangst ter ere van Molotof in het conferentiegebouw in de Amerikaan se sector konden personen binnen dringen, die geen uitnodiging hadden ontvangen. Maar een bericht in de „New York Daily News", dat Donderdag een sa menzwering zou zijn ontdekt om Molotof te vermoorden, wordt van Westelijke zijde als „uit de lucht ge grepen" en „pure fantasie" geken schetst. De aanslag had plaats moe ten hebben tijdens de eerder genoem de receptie in het Westelijke confe rentiegebouw. Nadat zij was ontdekt, zouden de veiligheidsmaatregelen tijdens de ontvangst zijn verdubbeld. Dit bericht wordt door de feiten gelogenstraft. Molotof wandelde on bekommerd om zijn eigen veiligheid door de zalen en zijn Russische lijf wacht hield zich steeds op grote af- stand van hem. Duizend rendieren zijn Zondag jl. in twaalf open wagons, waarvan de vloeren met een laag sneeuw waren bedekt, uit Zweden naar het Noor se berggebied nabij Handanger ver trokken. Men had de dieren aanvankelijk als kudden over he^ land willen overbrengen, dodh dit mislukte, daar zij steeds weer naar hun wei den in Zweden terugkeerden. Daar op werd besloten de verhuizing per trein te doen geschieden. De rendie ren krijgen onderweg hun geliefde mos. De sneeuwlaag zal gedurende de lange reis van tijd tot tijd ver nieuwd worden. Tenslotte rijdt de trein bij dit merkwaardige transport niet voor, doch achteraan, duwend in plaats van trekkend, om te voorkomen dat de rendieren in tunnels door de rook- rookontwikkeling zouden stikken. Westerse ministers confereren De drie Westerse Ministers, die te Berlijn met him Russische collega con fereren, hebben vóór het Verdrag met Oostenrijk onder het nauwkeurig onderzoek van de Vier Mogendheden Conferentie kwam, een bespreking gehad met Minister Figl van Oostenrijk. We zien hier tijdens deze bespreking, welke te Berlijn werd gehouden van links naar rechts: Minister J. Foster Dulles, Minister Eden, Minister Figl en Minister Bidault. Mare Jaquet, de Franse staatsse cretaris voor de verbonden staten in Indo-China, is teruggekeerd uit In do-China en heeft naar verluidt een tamelijk pessimistisch rapport uit gebracht. Het kabinet heeft het rap port aangehoord maar zal er pas over spreken wanneer Pleven, de minister van defensie, ook uit Indo-China te rug is. Volgens Jaquet functionneert het Franse bestuur in Indo-China slecht. Er bestaan conflicten tussen het mi litaire en het burgerlijke bestuur en verder zijn er grote moeilijkheden in de binnenlandse politiek van Vietnam. Minister Pleven heeft gisteren een bezoek gebracht aan het bedreigde Loeang Prabang, de residentie van Laos. Na afloop zei hij dat er geen sprake van kan zijn dat de troepen van de Franse Unie de stad zullen ontruimen. Pleven maakte de eerste beschieting van de stad door de vij andelijke artillerie mee. De Fransen verwachten dat zij vol doende troepen en materieel in de stad hebben verzameld om een beleg te kunnen weerstaan. Pleven is in Indo-Ch'ina aangeko men met de machtiging van het Franse kabinet om er alle maatrege len te treffen die hij nodig acht. Nog ontstellender is hetgeen ditj week-einde gemeld is uit Japan,; Opnieuw is een agenda-punt van de Berlijnse conferentie vastgelopen, waar de politie opdracht heeft ge-Na zondagavond is ook de laatste schijn van kans op het sluiten van een kregen strenger opte treden tegen j ^redesverdrag met Oostenrijk verkeken. Daarmee is tevens de hoop ver vlogen, dat Berlijn nog enig resultaat zal opleveren. De vier ministers heb ben dan ook de consequentie getrokken en op voorstel van Molotof in be ginsel besloten de conferentie Donderdag a.s. te beëindigen. De drie Westerse ministers hebben Molotof een geduchte poets gebakken door eensgezind te verklaren, dat zij het Russische ontwerp van een ver drag met Oostenrijk, waarvoor de Russen vijf jaar lang hadden gevochten, voetstoots wilden aanvaarden en Donderdag a.s. wilden tekenen. Molotof handhaafde echter in de zitting van Zondag zijn eis, dat Oostenrijk perma nent geneutraliseerd wordt en dathet voor onbepaalde tijd buitenlandse troepen op zijn grondgebied blijft huisvesten. De ministers Dulles, Eden, Bidault en Fiffl hebben deze eisen in scherpe woorden van de hand gewezen. slavenhandel. De verkoop van kinderen is daar sterk toegenomen als gevolg van het feit, dat de rijst oogst in 60 jaar niet zo slecht is ge west. Makelaars gaan in de arme plat telandsgebieden van Japan van huis tot huis om over de prijs van een aardig jong meisje of een jongetje te onderhandelen alsof het om een zak rijst ging. Volgens de cijfers van de politie zijn 90 procent van de verhandelde kinderen meisjes. Zeventien jarigen brengen het meest op. Volgens de officieele cijfers zijn er vorig jaar 15.000 kinderen verhan deld, maar het werkelijke aantal is vele malen groter. De gemiddelde boer in Japan Havenstaking in Djakarta Kantoor- en havenpersoneel van de KPM te Djakarta is in staking ge gaan, om de eisen betreffende verhoging van salarissen, kracht bij te zeb ten. Tijdens een vergadering van het stakende personeel, gehouden voor het hoofdkantoor van de KPM te Djakarta. Bidault en Figl hebben deze eisen i VANDAAG CHINESE KWESTIE Gistermorgen is er opnieuw een geheime zitting gewijd aan punt één der agenda, de Chinese kwestie. Het Westen heeft voorgesteld, dat in April te Genève een vijfmogendhe- denconferentie wordt gehouden, ech ter alleen over de Koreaanse kwes tie en met deelneming van andere belanghebbende landen. Deze con ferentie zou dan later kunnen wor den gevolgd door een soortgelijke conferentie, gewijd aan de Indochi- nese oorlog. Ten aanzien van Oostenrijk heeft Molotof één schijnbare concessie ge daan. Hij maakte zijn bezwaren in zake de geallieerde „bases" in Triëst los van de behandeling van het Oos tenrijkse vredesverdrag en drong er op aan, dat de vier mogendheden deze kwestie voor de Veiligheidsraad zouden brengen. IVSaar hij hield vol, dat er ook na de sluiting van het vredesverdrag troepen in Oostenrijk zouden moeten blijven Figl ontgoocheld, In de zitting van Zaterdag heeft de Oostenrijkse minister Figl deze eis „met diepe ontgoocheling" ver worpen: „Onder vrijheid verstaan wij in de eerste plaats het einde van de bezetting". Met nadruk ontkende hij, dat er in Oostenrijk een bewe ging ten gunste van een nieuwe An schluss zou bestaan. Dulles noemde Molotof's voorstel een sandwich met vergif er tussen. Een neutrale sta tus was eervol, maar indien opge legd vernederen. Molotof wilde klaar blijkelijk Russische troepen houden in Hongarije en Roemenië. Eden noemde de eisen geheel en al on aanvaardbaar. Zo sprak ook Bidault Molotof, die van een zekere ont steltenis blijk had gegeven, toen het Westen de Russische lezing aan vaardde van al de artikelen van het (Geldig van Maandagavond tot J Dindagavond. Opgemaakt te 10 t uur). IETS KOUDER. Zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar wat motregen. Ma- i; tige, vannacht tijdelijk zwakke j: Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. Lichte vorst tot tempera- tuur om het vriespunt. 16 Jan.: zon op 7.55 en onder 17.54; maan op 16.43 en onder 7.12 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: oude verdragsontwerp, waarover men het vijf jaar lang niet eens was geworden, verdedigde zijn nieuwe eisen uitvoerig. De troepen zouden volstrekt geen bezettingstroepen meer zijn. Minister Kaiser had in Bonn een Anschluss gepropageerd. De Sowjet-Unie was wel gedwongen troepen in Oostenrijk te handhaven omdat Amerika in Europa wel hon derd bases had. Hierop repliceerde Dulles, dat men dat niet kon verge lijken. Amerika had geen steunpun- ten in enig land, dat deze niet wilde j ZURICH hebben. Een Amerikaanse woordvoerder zeide gisteren: „Nooit scheen de sluiting van het Oostenrijkse ver- d:ag zo dicht bij en nooit scheen het zo ver weg". Zo is het wel duidelijk geworden dat de Berlijnse conferentie geen succes zal zijn. De ministers hebben nog vier vergaderingen geprojec teerd: vandaag en Woensdag in de Oostberlijnse Sowjet-ambassade, Dinsdag en Donderdag in het West berlijnse gebouw van de Geallieerde Bestuursraad. Tenzij er een wonder gebeurt zal dan de zitting van Don derdag de laatste zijn. weer temp. HELSINKI mist —21 C. OSLO onbewolkt —24 STOCKHOLM poolsneeuw —16 KOPENHAGEN zwaar bew. —2 LONDEN geheel bew. 4 AMSTERDAM mist —0 BRUSSEL mist 3 PARIJS geheel bew. 5 BORDEAUX geheel bew. 7 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU motsneeuw 1 BERLIJN motsneeuw —o FRANKFORT nevel —o MUNCHEN mist —2 ZURICH nevel —0 GENEVE nevel —o LOCARNO regen 4 WENEN nevel —2 INNSBRUCK zwaar bew. 1 ROME licht bew. 8 Terug uit Suriname Zaterdagmorgen keerden de manschappen van de helft van het eerste detachement Suriname Compagnie, dat verleden jaar als eerste naar Suri name vertrok, in Nederland met het s.s. „Bonaire" van de KNSM, terug. Na aankomst, in de haven van Amsterdam, „huistoe" HET KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde hebben zich in de luchtdrukverdeling boven West-Europa belangrijke verande ringen voltrokken. Zaterdag nog lag er boven de Britse eilanden een la gedrukgebied, waaromheen door Zuidenwinden betrekkelijk zachte lucht naar Nederland werd gevoerd. In het Zuiden en midden van het land liep de temperatuur op tot ze ven a acht graden. In het Noorden tot 5 a 6 graden. Het lage drukge- bied verplaatste zich naar de Mid dellandse Zee en nam in betekenis af, waardoor bij ons de luchtdruk- verschillen geringer werden en de wind nagenoeg geheel ging liggen. In de vochtige lucht ontstond daar door Zondag in een groot deel van het land een hardnekkige mist. In tussen kwam er boven Scandinavië een nieluw gebied van hogelucht- druk tot ontwikkeling, dat de wind over Nederland en Noord-Duitsland naar het Oosten deed draaien. Kou dere en drogere lucht wordt nu aan gevoerd. De mist gaat dientengevol ge verdwijnen en de temperatuur zal geleidelijk verder gaan dalen, zodat de komende dagen op lichte vorst moet worden gerekend. Het is ech ter mogelijk, dat de vorst niet tot in het uiterste Zuid-Westen van 't land terugkeert. In het Noordoosten be staat daarentegen enige kans, dat de tempex-atuur zelfs overdag niet boven het vriespunt komt. Korreltje Als men wil weten, moet men ook de prijs er voor willen betalen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1