Lang verwachte nota verschenen Middenstand in de „randbedrijven heeft het moeilijk Volwaardige bedrijven staan er niet slecht voor 5 30 Middenstandsbedrijven per 1000 inwoners Er is geen sprake van fiscale of sociale overbelasting Amsterdamse koopman hielp Tsjechische vluchtelingen 1 Hoe het geld besteed wordt Het Alastrim Trein ontspoord Wilder vank brandde op vier plaatsen tegelijk VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De situatie in een belangrijk deel van de middenstand is niet zo slecht, als veelal wordt beweerd. Men moet onderscheid maken tussen enerzijds het „randbedrijf", dat inderdaad in een ongunstige positie verkeert, en an derzijds de volwaardige ondernemingen, waarvan de inkomens een zoda nig ander beeld vertonen, dat er geen aanleiding tot pessimisme behoeft Ie zijn. De middenstand, voor zover volwaardig, staat er in het algemeen niet slecht voor, aldus luidt een van de conclusies van het Middenstands rapport, dat prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische zaken, en zijn staatssecretaris dr G. M. J. Veldkamp, aan de Tweede Kamer hebben aan- geboden. De bedoeling van de nota, waarvoor de gegevens grotendeels zijn ont leend aan de bedrijfstebing van 1950. is: de Tweede Kamer de middelen te verschaffen voor een afzonderlijk, uitgebreid debat over de middenstands- vi aagstukken. Verder omvat de nota de maatregelen, die de Regering op dit terrein in de naaste toekomst denkt te nemen. Zij geeft dus op deze manier een inzicht in het Regeringsbeleid ten aanzien van de middenstand voor de komende jaren. Deze politiek blijkt een voortzetting te zijn van het tot nu toe aan de hand van bijvoorbeeld Vestigingswet, Credietverschaffing, Winkelslui tingswet, enz., toegepaste beleid. De nota geeft tenslotte een opsomming van de straks te verwachten maatregelen: ♦t 3E POSITIE VAN DE MIDDENSTAND IN NEDERLAND Geen speciale belastingpolitiek Spoedige indiening van het wets ontwerp tot beteugeling van de uitwassen van het cadeaustelsel wordt -bepleit, evenals een technische wijziging van de winkelsluitingswet. Volgens de nota zal de taak van de overheid in de middenstandssector beperkt moeten blijven tot het schep pen van algemene voorwaarden, die het de voor zijn taak berekende on dernemer mogelijk maken zijn func tie uit te oefenen. Een speciale beschermende politiek is niet te verwachten: de regering is van oordeel, dat de middenstanders niet op de overheid dienen te steu nen, maar moeten leren te vertrou- Een omvangrijke middenstand' in wen op eigen kracht en zich dienen onze samenleving acht de regering aan te passen aan de maatschappe- j van grootste betekenis voor de lijke ontwikkeling. verzachting der maatschappelijke te- Tot de belangrijkste aanbevelin- genstelling, zo wordt in de gisteren gen in de nota behoren: uitgebrachte regeringsnota over de middenstand betoogd. Duidelijke scheiding tussen het, Maar toch zal de taak van de over- randbedrijf en de volwaardige heid, ten opzichte van de midden onderneming door invoering van een stand alleen liggen op een globaal j ingrijpen op strategische punten. Het na middenstandsbeleid mag er niet toe leiden, dat de normale concurrentie wek j wordt uitgeschakld. 3 BELASTINGEN: verlaging van! De inkomensverhoudingen geven de vereveningsheffing na tot- 3e regering aanleiding een volstrekt standkoming van de algemene ouder domsvoorziening. C Aanvulling of wijziging der wet- telijke regelingen betreffende het afbetalingssysteem. 7 Eventuele inschakeling van de zelfstandigen bij de kinderbij slagregeling. 8 Grote aandacht voor de midden standsexamens; niet te zware examens en kadervorming. Q Aanstelling van middenstands- consulenten bij een speciale voorlichtingsdienst voor de midden stand, ter verbetering van de orga nisatie en opvoering van de produc tiviteit. Verlening van faciliteiten bij vestiging van middenstands- bedrijven in nieuwe wijken. U Overwogen wordt, om de bij zondere credietverlening uit te breiden, zodat ook volwaardige bedrijven, die in liquiditeitsmoeilijk heden zijn komen te verkeren, een door de overheid gegarandeerd cre- diet kunnen ontvangen. 10 teljjk garant te stellen. Regionale middens tandsborgstellingsfondsen verleenen credieten tot en met 2000, terwijl de Nederlandsche Midden- standsbank grotendeels zorg draagt voor overheidscredieten boven dit bedrag. Overwogen wordt, om de bijzonde re credietverlening zo uit te breiden, dat ook in die gevallen, waarin liqui diteitsmoeilijkheden zijn ontstaan in volwaardige middenstandsonderne mingen, een door de overheid gega randeerd crediet kan worden ver leend. Het organisatiewezen van de mid denstand blijft belangrijk achter bij dat van de industrie en landbouw; 30 a 40 procent der middenstanders is tot lid van een standorganisatie toegetreden tegen 35 a 90 procent ge organiseerde industrieën en 70 pro cent landbouwers. Het percentage der georganiseerden in het ambacht ligt hoger dan dat in de detailhan del. ^Uitdrukkelijk stelt de regering, dat het niet aanvaardbaar is, dat op sub jectieve wijze door bedrijfsgenoten beslist wordt over de al of niet toe lating van concurrenten en dat het streven naar de sluiting van een be drijfstak uit het oogpunt van alge meen belang niet kan worden aan vaard. Wat de fiscale en sociale druk be treft, de nota wijst er op, dat in ver band met het geringe netto-rende ment van tal van zaken en de af we- Op elke 10.000 inwoners zijn er in Nederland 183 winkels, 97 ambachts- bedrijven en 30 Horeca-vestigingen, waaronder hotels, restaurants en ca fés vallen. Dit betekent dat er op iedere 10.000 Nederlanders in totaal 310 middenstandsondernemingen zijn. Er zijn bijna 120 verschillende branches, verdeeld over vier groepen: het ambacht, de handel, de Horeca-bedrijven en het vervoer. De handel omvat het grootste aantal vestigingen 52,5 per cent. Daarna volgen het ambacht met 32 percent, het vervoer met 7.8 per cent en de Horeca-bedrijven met 7,7 percent. De gemiddelde omzet van alle middenstandsvestigingen tezamen bedroeg in de jaren rond 1950 ongeveer 25.000 gulden. De gemiddelde omzet van ■alle middenstandswinkels bedroeg 33.100 gulden per winkel; van alle am bachtsvestigingen 13.800 gulden en van alle Horeca-bedrijven 16.000 gulden. Uit deze cijfers, welke aan de heden gepubliceerde Middenstandsnota zijn ontleend, blijkt welke belangrijke plaats de Middenstand inneemt zigheid_ van personeel, geen sprake van overbelasting is, omdat de eige naren, in het bijzonder wanneer zij kinderen hebben, voor wie kinderaf trek wordt genoten, in vele gevallen geen of weinig inkomstenbelasting verschuldigd zijn. Voor zelfstandigen, die in finan ciële moeilijkheden geraken en in hun bestaan worden bedreigd, is de sociaal-economische hulpverlening voor zelfstandigen in het leven ge roepen, waarvan de uitvoering be rust bij de gemeentebesturen. De in druk bestaat, dat zij met uitzondering van de grote steden wellicht in nog ruimere omvang toepassing zou kun nen vinden. GEMIDDELDE OMZETTEN IN DE DETAILHANDEL Jacht op diploma's Juwelen zoek ....zeggen ze dames door de toenmalige democra tische regering van president Be- nesj uit Tsjechoslowakije gewezen. „Je neemt het maar!" middenstandsstatistiek. 2 Herziening vestigingsbeleid totstandkoming der vestigings- cnuersckeid te maken tussen randbe drijven en volwaardige onderoemm- gen. Als een natuurlijk verschijnsel noemt de nota, dat de zelfstandige winkelier, bijv. in het kruideniersbe- drijf, zich uitstekend weet te hand haven tegen de coöperaties en de grootwikelbedrijven. De onderlinge samenwerking tus sen de middenstandsondernemingen door het vrijwillige filiaalbedrijf en door het deelnemen aan inkoopcom binaties leidt tot een belangrijke op voering der productiviteit. In 1953 waren 8000 kruideniers, dit is ruim 30 procent van het totale aantal, bij een vrijwillig filiaalbe drijf aangesloten. Van de 16.000 tex- tieidetaillisten zijn 2100 aangesloten bij een inkoopcombinatie, die onge veer 1/3 van de totale textielomzet verzorgde. Ook in de kruideniersbranche ko men de inkoopcombinaties vrij veel voor. Circa 11 procent van de totale In October j.l. werd een 64-jarige Amsterdamse koopman cloor de rechtbank tot een jaar gevangenis straf veroordeeld terzake van ver duistering van een aantal juwelen en gouden sieraden uit een partij van Zurich een aantal circa 60 stuks, die hij in de zomer van 1946 voor twee Tsjechische da mes (moeder en dochter) illegaal uit Tsjechoslowakije naar Nederland had overgebracht. levering aan particulieren wordt j - mogelijk door het aanhangige wets-oetbuven, in de jaren .w ais pauuen- ontwerp', dat minister Lieftinck in- stoeien ult dc Cr<m<! opgeschoten, als padden- j door deze ondernemingen verhandeld. 3> j Belastingen. dertijd 'kort voor zijn aftreden in-weer zuiien Sj I Het half milliard belastingver la- ende. I voor overneming vatbar z«n en de ging op j Januar, jL doorgevoerd, Verder wordt bepleit ruime aan-1 jJ^^oreieiJn/zullen kunnen gaan I alsmK'e de loonsverhoging, zullen, „rwir Ho nioncan van Ho miH- u0n^oorziemng zuilen Keg naar je overtuiging der regering, dacht voor de wensen van de mid- genieten denstand bij de algehele vereenvou-1 s diging van het belastingstelsel. j Anderzijds j stellig de middenstand ten goede ko- heeft er een omvor- De nieuwe Vestigingswet Be- 4 In voorbereiding is een regeling van de uitverkopen en opruimingen. Door het stellen van meer bindende regelen moet een eind worden gemaakt aan de vele misstanden en ontduikingen op dit gebied. 'wet totming plaats door combinaties met nevenwerkzaamheden of het verko pen van andere artikelen van rand bedrijf tot volwaardige onderneming. Gehandhaafd. Een verheugende verschijnsel De Nederlander brengt veruit zijn meeste geld naar de manufacturier en de kruidenier. Zij ontvangen beiden meer dan 100.per jaar van hem. Meer dan 50 gulden gaat naar de slager en het Horecabedrijf, tussen 25 en 50 gulden gaat naar de melkboer, de bakker, het metaalverwerkende am bacht, de groenteboer, de sigarenwindelier en de kolenhandelaar. Per hoofd van de bevolking wordt jaarlijks 723 gulden via de detailhan del, ruim 130 gulden via de ambachtsondernemingen en bijna 50 gulden via het Horecabedrijf besteed. Dit was althans omstreeks 1950 het gevaL In dat jaar-zette de totale detailhandel voor een waarde van bijna 7.5 mil liard gulden om. De ambachten verwerkten in 1947 een bedrag van ruim 1,3 milliard en de Horecabedrijven hadden in 1948 een omzet van bijna een half milliard. Bij de besteding van het geld speelt de woon- en leefwijze een belang rijke rol. Besteedt de gemiddelde Nederlander 723 gulden per jaar bij de detailhandel, voor het platteland is dit slechts 475 gulden, maar voor de stedeling 847 gulden. Het ambacht ontvangt van de plattelander 79 gulden per jaar en van de stedeling 159 gulden. Bij de Horecabedrijven daar be steedt de plattelandsbewoner slechts 21 tegen de stedling 63 gulden per jaar. drijven, welke nog bij de Eerste Ka mer aanhangig is, zal de mogelijk heid openen het gehele vestigings beleid na aanneming der wet nog maals te bezien. Tegen overlading, der examen-pro gramma's en het stellen van te hof. eisen voor middenstands- en vak diploma's zal de regering waken, om dat dit zou kunnen leiden tot een ongewenst geleidelijk sluiten van een branche. De jacht op het Middenstands diploma brengt de gehele midden standsopleiding in gevaar en na een africhting van enige maanden, waar door examenkennis zonder behoor lijke grondslag wordt verkregen, ont breekt elke basis voor verdere vak ontwikkeling. Credieten. De middenstand mag niet het slachtoffer worden van 'n organisatie van credietverenigingen, die niet be rekend is op de voorziening in be paalde belangrijke vermogensbehoef ten. Als een dergelijke lacune niet in de particuliere sfeer kan worden op gevuld, moet de overheid daarbij de helpende hand bieden, door zich in bepaalde gevallen geheel of gedeel- De koopman, die zich onschuldig veroordeeld achtte, ging in appél en gisteren werd de zaak door het Am sterdams gerechtshof behandeld. De verdachte hield vol, dat hij in 1949 een deel van de sieraden en een jaar later de rest aan de dochter had te ruggegeven. Hulp ln nood Op verzoek van een zakenrelatie, die de beide Tsjechische dames kende en wist dat zij in moeilijke omstan digheden verkeerden, ging de koop man ze in 1946 bezoeken om na te gaan of hij iets voor hen zou kunnen doen. Van wie het initiatief tot het naar Nederland in veiligheid brengen der juwelen was uitgegaan, werd ter zitting niet duidelijk. De koopman verstopte een deel der sieraden in zijn koffer en stak de rest los bij zich. Van Praag vloog hij naar Schip hol en passeerde zonder moeilijkhe den de douanecontroles. De afspraak was, dat hij de sieraden voor de da mes in Nederland in een safe zou op bergen. In October 1Ö46 werden de beide BEDRIJFSKOSTEN IN DE DETAILHANDEL in procenten van de omzet Bewegingsvrijheid van militairen beperkt Het ontdekken van een nieuw ge val van witte pokken in Den Haag heeft tot gevolg, dat de beperking van de bewegingsvrijheid van mili tairen in Den Haag met een periode van tenminste veertien dagen wordt verlengd- De recruten van de lichting 1954-1 uit Den Haag en randgemeenten, die gisteren verlaat zijn opgekomen, zul len worden ingeënt tegen pokken, on geacht of zij reeds eerder waren ge vaccineerd of niet. De advies-com- missie-immunisatie militairen heeft aldus besloten. Men wil op deze ma nier de zekerheid krijgen dat deze militairen, wannneer zij elders in het land worden gekazerneerd, geen bacillendragers zijn. Voorts is, met instemming van ge noemde commissie, gisteren een gar nizoensorder uitgevaardigd, dat de militairen die ten tijde van het uit breken van de alastrim niet naar hun garnizoenen konden terugkeren, zich moeten laten inenten. Het betreft hier een klein groepje, dat in de af gelopen vier weken niet veel meer te doen had dan zich dagelijks te melden in de oude Frederiks-ka- zerne. De leger-voorlichtingsdienst maakt er overigens op attent, dat van de beslissingen van de adviescommissie zowel op medische als op godsdien stige gronden beroep mogelijk is bij de daarvoor aangewezen twee com missies. De dochter, die speciaal voor deze zitting uit het buitenland was over gekomen, vertelde, dat zij eerst na herhaaldelijk aandringen in 1949 in de sieraden had teruggekregen en een jaar later nog een partij. Er ontbrak volgens haar nog een dozijn, de meest waar devolle sieraden, o.a. een ring met een bijzonder grote brillant. Voorts had zij een gouden ketting ontvan gen, waarvan de hanger ontbrak en een halve meter van de ketting was afgeknipt. De oud-secretaresse van de koop man, als getuige gehoord, verklaar de, dat zij het doosje met de siera den in de brandkast van de woning van haar patroon had zien staan. Voorts had zij de koopman een keer tot zijn vrouw horen zeggen: „Als je wat goud nodig hebt neemt het dan maar". De echtgenote, die voor een repa ratie toen wat goud nodig had, had inderdaad uit het doosje wat geno men. Volgens de getuige lagen in het bewuste doosje verscheidene stukjes goud van gebroken sieraden. Geen verduistering De procureur-generaal achtte de verduistering bewezen, doch zag op grond van het feit, dat het zo lang geleden gebeurd was, er van af een hogere straf te eisen dan de rechtbank had opgelegd (1 jaar) en vroeg bevestiging van het vonnis De raadsman van verdachte begon zijn pleidooi met de mededeling dat de beide dames nazi's zijn geweest en op grond daarvan na de bevrij ding van Tsjechoslowakije het land moesten verlaten. Hun zaak werd onder beheer ge steld en de goederen geconfiskeerd en de sieraden, die zij verborgen hadden, behoorden dus aan de staat. De koopman, aldus pleiter, had dus door misdrijf verkregen goederen onder zich, waardoor dus geen sprake is van verduistering en hij derhalve dient te worden vrijgesproken. Voor het geval het hof zijn cliënt toch schuldig zou bevinden, verzocht hij een voorwaardelijke straf op te leg gen. Het hof zal op 25 Februari ar rest wijzen. Geen slachtoffers Van een uit de richting Nijmegen komende goederentrein zijn tegen half acht vanochtend bij Boxmeer enkele wagens ontspoord. Het baan vak Cuyk-Boxmeer is daardoor ver sperd. Het vervoer wordt onderhou den met autobussen. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Dronken bestuurder doofde licht in Beerta De kantonrechter te Winschoten heeft eergisteren Jan T. uit Scheem- de bij verstek veroordeeld tot 10, of 4 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van vyf jaar. T. had in Januari 1953 des avonds met een door hem bestuurde perso nenauto een langs de hoofdweg te Beerta staande paal van het bo vengrondse electriciteitsnet geraakt en was een eindje verder tegen een andere paal van dit net gebotst. Het gevolg was, dat oen deel van Beer ta zonder stroom geraakt. De auto vloog na de botsing in brand en werd geheel vernield. De bestuurder had zich na het ongeval uit de voeten gemaakt, doch werd enkele uren la ter onder invloed van sterke drank in een woning te Winschoten aange troffen. De eis tegen T., die reeds verschillende keren voor een ver keersovertreding was gestraft, was 100,subs 30 d. h. en ontzegging voor de tijd van een half jaar. VIJFDE SLACHTOFFER IN ARNHEM. Baby maakt het goed. De gasverstikking te Arnhem heeft nog een vijfde slachtoffer ge- eist, nu het 9-jarige jongetje. Hij was, zoals men weet, in zorgwek kende toestand naar het gemeente ziekenhuis in Arnhem vervoerd. In leven is thans alleen nog het jong ste kind uit het gezin, de twee we ken oude baby Anne, die. doordat hij beneden sliep, geen nadelige ge volgen van het uitstromende gas blijkt te hebben ondervonden. Hij maakt het best. NIEUW PAARD OP KLEINE BOERENBEDRIJVEN? Op vele kleine boerenbedrijven in Drenthe en andere zandprovincies worden paarden gebruikt, die in vele gevallen niet rendabel zijn, omdat de boerderijtjes eigenlijk te klein zijn voor een werkpaard. De Stichting voor de Landbouw wil nu een proef nemen met het Noors Fjordenpaard, en klein en sterk paard, dat belang rijk minder voedsel nodig heeft dan het gebruikelijke Nederlandse trek paard. In Drente is een oproep ge daan tot de kleine boeren, om zich voor deze proef aan te melden. ERFGENAMEN WILLEN HUIZE DOORN TERUG. De erfgenamen van de voormalige Duitse keizer, die na 1918 zijn laatste levensjaren sleet op huize Doorn, zijn voornemens alle rechtsmiddelen aan te wenden, om te trachten weer in het bezit te komen van kasteel Doorn en van de zich daarin bevindende kostbaarheden, die na de oorlog door de Staat der Nederlanden in beslag zijn genomen. Huize Doorn met inhoud is in 1945 beschouwd als vijandelijk vermogen, dat aan de Staat der Nederlanden ten deel viel. De erfgenamen van de Duitse keizer betwisten deze inbe slagneming van de Staat. (Alg. Dgbl.). MISDAAD? In de nacht van Woensdag op Don derdag is een gedeelte van de groen- tendrogerij „de Nijverheid" te Wil- dervank uitgebrand. De brand is naar wordt aangenomen begonnen in het gebouw, waarin het kunstmatig dro gen van de groenten geschiedde. Het vuur vond in deze kurkdroge omge ving gretig voedsel. Terwijl de brandweer van Wilder- vank met de blussings werkzaamhe den bezig was, werden achtereen volgens op tamelijk ver van elkaar verwijderde plaatsen nog drie vuur haarden ontdekt. Twee daarvan kon den in de kiem gesmoord worden; de derde brand werd geconstateerd in een woonark, die achter het terrein in de vaart lag. Deze ark was het woonhuis van de heer Wortmann jr. een zoon van de directeur van de groentendrogerij. De heer Wortmann jr. was met zijn echtgenote afwezig. Het vaartuig ging met de gehele in boedel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De brandweer van Stadskanaal, die eveneens gealarmeerd werd, be hoefde geen dienst meer te doen. Vermoed wordt dat de branden zijn aangestoken. De rijkspolitie heeft nasporingen verricht met een politiehond. Om trent de resultaten kan men nog geen mededelingen doen. De oorzaak van branden die geruime tijd geleden in Wildervank zijn voorgekomen, zijn ook aan brandstichting toegeschre ven, maar dit vermoeden is tot nu toe niet bevestigd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5