l£IÓ5€^hutspot Jaarvergadering van Kath* Leidse Landarbeidersbond Veelbelovende namen en nieuwe methoden bewijzen levenskracht Auto in brand Leids Amateur Festival vanK.enO. Nieuw laboratorium in het Boerhaave - complex gereed VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI AD PAGINA 3 PROPAGANDA NODIG 50 jaar geleden, toen het liberalisme hoogtij vierde, en aan de roep van de Pausen om sociale rechtvaardig heid. De pioniers hebben die roep verstaan en veel bereikt. Maar we zijn er nog niet, aldus de heer Mees ter. Hij drong aan op beter vergade- ringbezoek en op meer ontwikke ling, het laatste speciaal voor de jongeren, die straks leidende func ties zullen moeten bekleden. Katholiek en arbeid De geestelijk adviseur, pater S. Keulaerds, O.F.M., sloot zich bij de heer Meester aan en benadrukte het katholieke cachet van de bond, die ook tot taak heeft de katholieke ge dachte in de maatschappij te doen doordringen. Dit eist, dat de leden persoonlijk zich hiervan bewust zijn en zich aldus gedragen. Sprekend over de arbeid, wees spr. er op, dat die slechts vrucht baar kan zijn, wanneer we arbeiden zoals God het wil. met het oog ge richt op ons eeuwig einddoel. Na de pauze, die enige spanning bracht vanwege de jaarlijkse verlo ting, werden in de rondvraag nog enige kwesties betreffende de lonen behandeld. .Jammer, dat zoveel leden zich nog aan de sociale toestanden van niet voldoende bewust zijn van de i-— ï--* uuu betekenis van het lidmaatschap van vakbond en standsorganisatie", aldus de heer J. Hogeling, voorzitter van de R.K. Landarbeidersbond, afd. Lei den, ter inleiding van de jaarverga dering, die gisteravond in het St. Leonardushuis aan de Haagweg werd gehouden. Dat de bond allerlei belangen van de leden behartigt, toonde de voor zitter aan met het voorbeeld van een Hieuw lid, wiens patroon weigerde het achterstallige loon te betalen. De poging van de bond leverde direct succes op en tijdens de vergadering mocht het lid zijn rechtmatige 25 gulden uit handen van het bestuur ontvangen. Nog een voorbeeld. Iemand had enige jaren geleden zijn lidmaatschap opgezegd en smeekte nu weer lid te mogen worden, des noods met betaling van alle achter stallige contributie van die jaren. Waarom? Zijn dochtertje moest in het sanatorium opgenomen worden en zonder lidmaatschap van de K. A. B. zou „Herwonnen Levens kracht" vanzelfsprekend niets beta- Laten de leden daarom propagan da maken onder de niet-georgani- seerde collega's. Het bestuur kent hun adressen niet en zou deze graag van de leden ontvangen om die mensen te bewerken. De propagan- da-actie heeft reeds succes gehad, maar het ledental kan nog veel ho ger zijn. Hoe groot het ledental is, bleek uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. G. de Jeu. Het aan tal bedraagt momente.l 54. De penningmeester, de heer G. Turk, meldde per 31 Dec. '53 een batig saldo van 336,62. In Januari heeft de afdeling echter het jubi leumfeest gevierd, hetgeen voor de kas een flinke aderlating betekende. Na dankwoorden aan secretaris en penningmeester stelde de voor zitter de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden wa ren de heren G. Turk en W. van Wetten. Er waren geen nieuwe can- aidaten ingediend, zodat beiden her kozen werden. De beruchte 5 Een bijzonder puilt op de agenda was de toespraak van het hoofdbe stuurslid, de heer Th. Meester, die de beruchte 5 loonsverhoging be sprak en er op wees, dat deze ver hoging op onbevredigende wijze tot stand gekomen is. Nadat de arbei ders acht jaar bijna op het bestaans minimum geleefd hadden, om de Gaat een 17e eeuwse trapgevel verdwijnen Naar het bestuur van de Vereni ging „Oud-Leiden" ons meedeelt, heelt dc directie van de Twentache Bank te Leiden het voornemen bin nenkort over te gaan tot sloping van het naast de bank gelegen pand Bree- straat 79, hoek Diefsteeg, in verband met een ontworpen uitbreiding van het bankgebouw aan de zijde van de Diefsteeg. Het te slopen pand, dat vermeld staat op de Rijks Monumen Hutspot-nieuws kan tot 1.30 our telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Vrijdag 12 Februari. Vandaag is het de dag, waarde stadgenoten, waarop het 25 jaar ge- tenltist, dateert uit 1862. Het heeft ]eden dat h(t Leidse stadhuis een een fraaie trapgevel met zes trappen' - met zandstenen dekstukken, cordon banden en boven de ramen sluitstuk ken met kopjes. In de gevel bevindt zich de gevelsteen „De Oranjehoed". Indertijd heeft wijlen de heer Gey- tenbeek de hoed weer zijn oorspron kelijke oranjetint hergeven, waar door menig Leidenaar tijdens de Duitse overheersing een stille blik op de Oranjehoed kon werpen. „Oud-Leiden" j.eeft zich thans tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend, met het verzoek de voorgenomen sloping krachtens het bepaalde bij de Tij delijke Wet Monumentenzorg te ver hinderen. prooi der vlammen werd. Wij schre ven er vorige week uitvoerig over en komen er bovendien morgen nog even op terug. Vandaag willen we slechts heel even stilstaan bij dit feit. Ach neen, ons past geen droefheid meer om v/at verloren is gegaan. De tijd heelt alle wonden, ook deze. Het oude stadhuis is voor de oudere Lel- denaars nog slechts een dierbare her innering voor de jongeren is het niets meer dan iets dat zij van horen-zeg gen hebben. Bovendien, er staat een nieuw stadhuis. En wat voor een! Dat is onze trots van vandaag, de trots van Leiden anno 1954. Een nieuw stadhuis, waarin de glorie van het oude voortleeft, omdat de voor gevel behouden kon blijven. Op deze gedenkwaardige dag, nu het precies Naar wij reeds eerder van de di rectie van de bank vernamen, bevin- o__o7 den de plannen zich nog in het eerste 25 jaar geleden is, hebben wij ons stadium van bespreking tussen direc-1 naar het stadhuis gespoed om een tie en hoofddirectie. Het staat dusstille hulde te brengen aan het ge- nog niet vast, dat het hoekpand gaat j bouw, waarin thans het hart van Lei verdwijnen; er zouden zelfs nog geen tekeningen van de nieuwe plannen bestaan. TENTOONSTELLING VAN ARS HET STEDELIJK MUSEUM ten te „De Lakenhal" is gisteren door zijn de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de traditio nele tentoonstelling van het Leidse schilder- en tekengenootschap „Ars Aemula Naturae" geopend. Ook dit jaar heeft men weer een collectie bijeengebracht, die repre sentatief mag heten voor wat in Leiden op het gebied der beeldende kunsten gepresteerd wordt. Nieuwe veeibelovende namen en nieuwe me thoden getuigen op deze tentoonstel ling van de grote levenskracht van dit eeuwenoude genootschap. Voordat de burgemeester de ope ningsplechtigheid verrichtte, spra ken de directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem, en de voorzitter van Ars, de heer J. B. Vol kers. Hoewel men nu niet direct kan spreken van nieuwe grootmeesters, iiuiiiiuuui tjeiceiu nuuueu, um ue zoals de gouden eeuw in Leiden ge- Nederlandse economie gelegenheid kend heeft, aldus de heer van Wes- te geven zich te herstellen, hadden j sem, is de grote kracht van Ars het treffen. Minder enthousiast over het werk van W. H. zij van de werkgevers minder strijd verwacht bij het verdelen van de thans iets grotere welvaart. Desalniettemin mag het resultaat er zijn, temeer omdat ook de kinder bijslag verhoogd werd en de moge lijkheid werd geopend om het uur loon van geschoolde krachten te verhogen, terwijl de gemeente-clas sificatie ingekrompen werd. In de nieuwe C.A.O. zal het basis-uurloon voor de landbouw met meer dan 5 verhoogd worden. De hoofdbestuurder wees tevens op het onlangs gevierde gouden feest van de bond, ter gelegenheid waar van deze vergadering met muziek werd opgeluisterd. Hij herinnerde trouw blijven aan de door de eeuwen heen gegroeide traditie. De heer Volkers wees op de pret tige sfeer die de bijeenkomsten van Ars steeds kenmerken. Het verken nen van nieuwe wegen gebeurt in stilte en bedachtzaamheid. Hoofd zaak blijft, aldus spr., de vreugde van het schilderen. In zijn openingswoord meende bur gemeester Van Kinschot, dat het! Leidse kunstleven zonder de jaar lijkse tentoonstelling van Ars een belangrijke 'kleur op zijn palet zou j missen, „Ars Aemula Naturae" is een van de weinige genootschappen, die zich uit de Gouden Beuw heeft kun- nen handhaven. Ket genootschap j Müllstaff. Zijn stillevens getuigen van een grote nauwkeurigheid, die echter een zekere ongeïnspireerdheid niet kan verdoezelen. Het werk is wat stijf. A. C. Mieog is vertegenwoor digd met een sterk aan de realisti sche stijl van Willink c.s. herinne rend wintergezicht. Lode Sengers is na zijn langdurige ziekte slechts met één werk voor de dag gekomen. Het thema „Christus ontmoet zijn moeder" is, hoewel wat mat van kleur, knap uitgewerkt. De Spaanse studies van L. Verkoren boeien door de goed aangevoelde sfeertekening van dat warme land. De grootste veri-assing van deze tentoonstelling is de inzending van Jaap van der Post. Met een aan de Chinese calligrafie denkende zwier, weet hij met enige krijtlijnen de be grippen paria en puber levend; te maken. Aan de andere kant lijkt hij ook sterk onder invloed te staan van Steinberg en andere hedendaagse lijnkunstenaars. Het werk maakt een frisse en oorspronkelijke indruk, zonder de toeschouwer in een onbe grijpelijk lijnenspel te verstrikken. In een bij zaaltje valt nog enig veel belovend werk van adspirantleden te bewonderen. Tot 12 Maart heeft men gelegen heid deze prachtig verzorgde en in gerichte tentoonstelling te bezoeken. bode of de burgemeester? Wij komen er niet uit. Maar het boompje stond er. En dat deed ons goed. Omdat het vandaag 12 Februari is! Laat ons verder gaan. We kunnen niet de hele dag bij dat boompje stil staan We moeten nog vertellen, dat gistermorgen om half elf een vrachtwagen op de Zuidsingel reed en op de hoek Waardgracnt slipte. De wagen gleed, totdat op een gege ven moment het linker voorwiel bo ven de gracht zweefde. De chauffeur durfde noch voor- noch achteruit te rijden, uit vrees, dat de wagen ver der zou glijden, de gracht in. Enfin, de brandweer werd er bijgehaald, die met een kraanwagen de auto weer op het rechte pad trok. En gistermorgen om half tien is de 53-jarige wielrijder J. L.. wonend in de Madoerastraat. op het Leven daal uitgegleden. Hij ontwrichtte zijn rechter schouder en werd dooi de E. H. D. naar het Acad. Zieken huis gebracht. Gisteren heeft de fa. J. J. van der Wiel haar geheel gemoderniseerd be drijf op de Nieuwe Rijn (nuumer 62) heropend. De opticien-instrument maker mocht vele bezoekers ontvan gen, vrienden, klanten, zakenrela- - men Rechten de heren H. Brand te ties e.d., die om strijd de keurige in- Voorburg; A. C. E. Landman te richting prezen. Volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag wordt in de stadsge hoorzaal een D.K.W.-auto-tentoon- stelling gehouden door Marel's Auto mobielbedrijf uit Wassenaar. En a.s. Zondagavond organiseert de R.K- Leidse Harmonie een ge zellige vastenavond voor de kath. jongelui in de gerestaureerde zaal Maria Gijzensteeg. De Beierse Kapel, zal zorgen voor muziek en vrolijk heid. De jongelui begrijpen dit wel; zij behoeven niet de hele avond op een stoel te zitten. STADSKOK. KOKSCHOOL ZAG „DE ONZICHTBARE FAMILIE" Het personeel en militairen van de Kokschool hebben gisteren in het Laatste Berichten Bus met kinderen onder trein Tegen half één vanmiddag is tus sen Harderwijk en Hulsthorst dc sneltrein van twaalf uur uit Zwolle op een onbewaakte overweg in bot sing gekomen met een autobus, waar- t in voornamelijk schoolkinderen wa- St. Antonxus Clubhuis genoten van ren gezeUn. Volgens de eerste, zeer ^ES LEIDSE HARMONIE en Fan farecorpsen verzorgden het mu- blijft springlevend, vervolgde spr. en j ziekfeest, dat gisteravond gegeven Th. J. Hannema 25 jaar bij het L. D. Vandaag vierde onze collega, v/eet ons ieder opnieuw te verrassen. j werd in de Gehoorzaal, door K. en O. De hoop uitsprekend, dat Ars ds ge- i georganiseerd en gestimuleerd. Er i vestigde traditie ook in de toekoms was veel belangstelling en de leden iR' hoog zou weten te houden, verklaar- i van de verschillende muziekgezel- de spr. de tentoonstelling geopend. schappen interesseerden zich bij Pirno or t nv TOPAMr .1 voortduring voor de prestaties van EEDS BIJ DE INCAicu van de an(jere verenigingen. De jury bestond tentoonstellingszaal worcu men j weer ujt de musici Jos de Klerk en heer Th,. J. Harvnema, zijn zilveren getroffen door 'n grootse verbeelding j Gijsbert Nieuwland; hun taak is het jubileum als redacteur van het van de watersnood door J. B. Vol-1opvoedende bemerkingen te doen Leidsch Dagblad. Na enige jaren, kers. Het doek maakt door de Knap- j toekomen aan de verschillende diri- journalistieke arbeid in Wenen ver- j Pe en eenvoudige wyze waarop het genten rioht to hohh0n io is uitgewerkt, diepe indruk. Van Han, De jóngste onder de Leidse harmo- Werz kunnen we van zijn drie ge- niecorpsen opende de rij n.l. de „R.K. exposeerde werken t stuk de „Mou- - - - lin Rouge" het meest bewonderen. De schilder heeft in felle tinten de lawaaierige couleur locale van dit amusementscentrum uitstekend we- richt te hebben, kwam hij op 12 Fe bruari 1929 in Leiden, waar hij een onvergetelijke journalistieke vuur doop onderging, omdat juist op die dag het stadhuis was afgebrand. Hij werd redacteur-omgeving en na eni ge tijd ook muziek-verslaggever. En kele jaren later ruilde hij de omge ving-rubriek voor het binnenlands nieuws. Ir» al die jaren heeft de heer Han nema zich een uitstekend collega ge toond; vooral onze oudere redacteu ren hebben zijn vriendschappelijke omgang steeds op hoge prijs gesteld, terwijl de jongere collega's in dc heer Hannema een wijze en ervaren journalist ontdekte, die zich nooit te grootvoelde om met hen om te gaan. De heer Hannema is geen journa list, die veel aan de openbare weg timmert; hem ligt meer het rustige, weloverwogen schrijven. Vooral zijn muziekverslagen getuigen hiervan. De stijl verraadt de gevoelige mens, de inhoud zijn gedegen kennis van de muziek. Zijn enthousiasme werkt aanstekelijk en het is niet overdre ven te zeggen, dat zijn werk een bij zonder stimulerende invloed heeft op het Leidse muziekleven. De jubilaris werd hedenmorgen hartelijk gehuldigd. De directeur van het Leidsch Dagblad, de heer J. W. Henny, roemde zijn werk en bood een bromfiets aan. Namens de hoofd redactie sprak de heer B. W. Menk- horst, die de heer Hannema vooral prees om zijn prettige omgang, waar door de goede teamgeest nog ver sterkt wordt, en hem een fauteuil aanbood. Namens het technisch per soneel sprak de heer W. Kramer. Na dat ook de heren J. de Leeuw en J. Verwer gesproken hadden, bracht de jongste medewerker, Jan Ruyten- beek, de jubilaris een muzikale hul- de, door op zijn viool een „Hannema- symphonie" te spelen. Hartelijk J dankte de jubilaris voor de vele goe- jde woorden en blijken van medele- I ven op zijn zilveren feest. VOORSCHOTEN Gistermiddag is op de Leidseweg ter hoogte van huize Beresteijn, een vrachtauto gekanteld en in brand ge vlogen. De wagen Kwam uit de rich ting Voorschoten en is door een op heden nog onbekende oox'zaak gekan teld, waardoor de benzinetank in brand vloog. De chauffeur kwam er wonder boven wonder goed af. Hy wist zich uit de cabine te bevrijden en begon direct met het lossen van de lading: kisten met sinaasappelen. De brandweer was gewaarschuwd en binnen vijf minuten na de alarmering was de brandweer o.l.v. de comman dant, de heer J. Lekkerkerker, aan wezig. Het vuur werd eerst met schuimblussers aangetast, waarna i Leidse Harmoniekapel". Na zijn wel komstwoord deelde de heer Herman Stenz mede, dat er in de gelederen van de R.K. Leidse Harmoniekapel verschillende zieken waren. Zodoen de waren de groepen instrumenten minder bezet. Niettemin slaagde de uitvoering van een sprankelende mars en het stemmingsvolle „Vlam mende Heide" van Rogister, tot aller bevrediging onder leiding van de be scheiden maar flinke dirigent, de heer B. Veen. Ook de solopartij werd zui ver en beschaafd voorgedragen. Het Leidse Politiemuziekgezelschap heeft in zo'n uitvoering een kolfje naar z'n hand. Om te beginnen een mars, die de stemming er in brengt, en dan „Narcisses en Echo" van Boe- dijn. Kapelmeester Anderson heeft 't zijne gedaan om de moderne klanken, die de componist zo graag gebruikt, zo goed mogelijk te acheveren. Ka pelmeester Anderson moge dan door zelfstudie een te waarderen leidsman geworden zijn, 't dirigeren zit hem in 't bloed, omdat zijn vader kapel meester van de Post in Alkmaar was, De Chr. muziekvereniging Concordia speelde onder kapelmeester Van Bruggen. Na de mars, de Oosterse den klopt. Er was niets bijzonders te zien; er hingen geen vlaggen uit en de ambtenaren werkten er noch har der, noch langzamer dan anders. Maar boven in de toren zat de beiaar dier. Hij strooide feestelijke klanken uit boven de stal en deed de voor bijgaande Leldenaars even naar om hoog zien, naar de trotse toren die stond te druilen in de zurige Fe- bruari-kou. We hebben even stilge staan op de Breestraat en ons inge-- dacht hoe op diezelfde plaats 25 ge leden een radeloze burgemeester heen en weer holde, terwijl hij mach teloos toezag, dat het stadhuis door vuur verteerd werd. Op de plaats waar 25 jaar geleden Koningin Wil hel-mina stond, toen zij Leiden haar koninkljjke deelneming kwam betui gen bij de ramp. Waar dappere brandweerlieden een hopeloze strijd streden, en waar de Leidse bevol king vol ontzetting het lugubere schouwspel heeft gadegeslagen. We zagen niets bijzonders; het was een ochtend als alle andere. Een derge lijk feit leent zich trouwens niet om t feestelijk herdacht te worden. De j herdenking beperkte zich tot de ge voelige woerden, die burgemeester Van Kinschot Dinsdagmiddag in de gemeenteraad sprak. Maar tenslotte zagen we toch iets. Boven op het bor des stond een nietig buxis-feoompje in een houten pot. Het stond er zo maar te staan. En wij ons maar af vragen of dit een toevalligheid was of niet. Of soms een stadhuisbode ge- 0 dacht heeft: „Kom, ik zal dat de bekoring van het geld, nadat een boompje eens even buiten zetten, in rijke jongeman zich het lot van de de frisse lucht en de regen". Of dat familie aantrekt in verband met de de burgemeester gezegd heeft: „We aardige ogen van de dochter zulks kunnen eigenlijk niets doen, geen tot schade van de ietwat krenterige vlagen uitstekend, geen versiering j verloofde. Pa krijgt een goed be- aanbrengen. Maar we moeten toch i taalde baan en geeft zijn schaars laten merken, dat de brand vandaag betaalde maar zekere positie bij een 25 jaar oud is. Kom, zet een boompje koekfabriek eraan, ma hoeft de af- buiten". Dat boompje houdt ons van- was niet meer te doen en de dochter daag de hele dag bezig. Was het de krijgt de luxe, die ze het buurmeis je altijd zo benijd heeft. Het lot wil namelijk, dat de fami lie precies dezelfde ontwikkeling doormaakt als de familie, die zij naast zich hadden, tot het buurmeis je werd vermoord door haar ver loofde. omdat ze zich voor geld en luxe had laten inpalmen door Al fonso, de rijkaard, die thans zijn blikken op Louise, de dochter des huizes, gericht heeft. Het lijkt er in alles op of de geschiedenis zich gaat herhalen en de wat bekrompen ver loofde komt zelfs met een revolver op de proppen, maar dan is natuur lijk de clou, dat de familie inziet welke weg ze ingeslagen zijn, en al les keert zich ten goede: geld brengt geen geluk. De Koksschool krijgt op 22 Fe bruari weer een ander soort ontspan ning voorgezet, want dan komt het Haagse Operette gezelschap een ope rette-concert geven. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Beatrix Mar tha, d. v. H. P. M. Meskers en A. v. d. Luit; Helena Mathilda, d .v. A. y. Haarlem en G. v. d. Neut; Cornelia Willem, z. v. M. J. Torreman en J. K. Dogterom; Jan Willem Lodewjjk, z. v, N. van Dop en E. v. d. Vliet; Pieter, z. v. T. v. d. Plas en E. Jon ker; Henficus Cornells Maria, z. v. W. J. M. Nieuwesteeg en M. T. v. d. Heuvel; Elizabeth Maria, d. v. G. A. Montanus en J. M. Schrijvers; Geer- truida Maria, d. v. J. Jaspers en G. M. Bonnet; Petronella Theodora Ma- x'ia, d. v. L. de Lange en C. J. Bal ver; Lucia Maria, d. v. H. J. v. d. Weijden en J. G. M. van Bers; Jan Nicolaas, z. v. N. J. Sibie en M. Onos. Ondertrouwd: D. F. van Nes en E. F. van Oijen; H. A. Akexboom. en M. M. A. Kaulingfreks; S. J. Pijn acker en E. Orth; J. H. A. Goddtfn en M. J. T. Meijer; F. W. Eckenhausen en M. M. Lips; M. J. A. Basseleur en C. W. Damave; D. M. Optendrees en J. de Ruiter; T. Leyenaar en N. Klink hamer; F. Vink en P. T. Nagtegaal; B. F. Kemper en J. M. t\ de Mooi.j en J. C. Vijlbrief; J. L. F. v. d. Meijden en A. v. d. Walle; G. J. Simonis en G. A. Blaauw; C. W. Ven- drig en A. P. v. d. Helm. Overleden: M. J. A. Soetekouw, wed. van Vellekoop, 81 jaar; A. A. C. van Son, man, 66 jaar. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen archaelogie de heer J. Houtzager te Wassenaar; voor het candidaatsexa- Voorburg; D. H. van Vliet te Krom menie; P. J. Scheltema te Hoevela ken; A. F. M. Delemarre te Scheve- ningen; T. L. Stehouwer te Sommels- dijk; K. Panman te Delft; J. A. E. v. d. Does te Den Haag; J. L. Oster- man te Vlaardingen on G. W. v. d. Feltz te Nijmegen. hetgeen de dienst Welzijnszorg bracht. Ditmaal was dat het Amstel Toneel, met het blijspel „De onzicht bare familie". Het stuk handelt over één van de duizenden families, die achter één van de duizenden ramen in een van de duizenden huurkazernes ter' \ye- reld wonen. Vader, moeder en dochter raken onder de invloed van het gemak en voorlopige berichten, zijn onder de inzittenden van de bus enkele do den te betreuren. De treinverbinding tussen Nun- speet en Ermelo Is voorshands ge staakt. Dg stoptreinen uit Amersfoort en Zwolle rijden resp. tot Nunspeet en Ermelo. De doox'gaande sneltrei nen op dit traject zijn voorlopig uit gevallen. Naar later gemeld werd, zijn er drie doden, vijf ernstig gewonden en nog een aantal lichtgewonden. De namen zijn nog niet bekend. Het ongeluk is gebeurd met een autobus van de stadsdienst van Harderwijk. De bus is op de onbewaakte overweg aan dc Kampweg gegx'epcn. Last not least „Werkmans Wils kracht" met een fijne mars en In troductie en Polonaise op. 19 van Boedyn. Ditmaal stond de kapel niet onder leiding van dirigent Dik, die door ziekte niet kon optreden. In diens plaats diirgeerde de 2e kapel meester, de heer Van Dijk, wiens taak zeker niet gemakkelijk was, om de geliefde en bekwame le kapelmees ter te vervangen. Met aller toewij ding en volle medewerking" mocht hij slagen. Na een voortreffelijk klin kende mars als toegift, gingen de vele toehoorders die telkens weer door applaus hun waardering te kennen gaven) voldaan naar huis. J. KORTMANN. straal water op het motorblok werd Suite eveneens van Boedün. Behalve gericht. De materiele schade aan de <-je blaasinstrumenten moesten er ook wagen is vrij groot. Geboren: Cornelis J zn van J. G. Valentijn en W. M. v. Wijngaarden; Aio.i„.o ten Donkelaar en H. van Paauw; Margrieta Johanna dr van B. J. Bekkeman en L. van der Bent; Pe tronella dr van W. Fokker en L. M. Warmerhoven. Ondertrouwd J. Kraaij 27 jr. en A. L. Kraaij 35 jr; C. H. Karremans 31 jr en J. H. C. de Groot; P. C. van den Berg 26 jr te 's Gravenhage en Th. M. H. van Abswoude 29 jr Gehuwd: G. Selier té Leiden en J. de Ruijter; N. Segaar en J. Noort Overleden L. A. Mooy 44 jr echt genote van W. J. Vriend. verschillende slaginstrumenten be speeld worden. „Nieuw Leven" bracht een mars van Ros, die er zo goed inzat, dat merkbaar dirigeren onnodig bleek. De ouverture Marinelle van Fucik, arr. Stalmeier, stelde nodige eisen aan het muziekcorps en z'n dirigent „De Post" voerde de Florentiner mars uit van Fuci, om zich daarna met succes te vermeien in de Lüne- burger Suite van Jakma Sr. De diri gent, de heer D. Blokker, clarinettist van de Koninklijke Militaire Kapel, hield de teugels stevig in handen, zodat een alleszins te waarderen we dergave van de niet gemakkelijke werken gegeven werd. KOSTBAAR EN MODERN Volgende week Vrijdag zal dc of- |nen werd mogelijk gemaakt door een Marktberichten LEIDEN, 12 Febr. Vee. Aanvoer 6 stieren, 70 melkkoeien, 120 vette koeien, 122 vare koeien, 18 vette Kal veren, 211 nuchtere kalveren, 110 vette schapen, 850 vette lammeren, 3 weidelammeren, 28 zeugen, 242 Schrammen, 415 biggen, 21 geiten. Totaal 2216 stuks. Pryzen: Slachtstieren 700900; s. 2.352.70; melk koeien 800 1130; vette koeien 8001070; s. 2.203.00; vare koeien 550—780; pinken 360565; graskalveren 220 340; vette kalveren l.gew. 210 240; nuchtere klaveren (sl.) f 3854 l.gew. 110120; vette schapen 90 120; vette lammeren 85115; zeugen (drachtige 225-340; schram men f 60110; biggen f 3353; gei ten 1545. Handel: Stieren, melk- en vette koeien, nuchtern kalveren, levendig; voor koeivaarzen en pinken, gras kalveren, kalm; vette kalveren, scha pen en lammeren, stug; zeugen, schrammen en biggen, stug, duur; gelten, matig. TBC-vrije afd., zeer grote aanvoer. 12 Febr. Kaas Goudse le kw. 225233. Aangevoerde partijen: Goudse: 10 part. Handel: lui. Leidse 1 part. Handel: lui. ficiële opening plaatsvinden van het nieuwe laboratorium voor cytologie en experimentele histologie, dat in het tot op heden ongebruikte gebouw VI van het Acad. Ziekenhuis te Lei den is ingericht. Bij de bouw van het Boerhaave-complex is dit ge bouw geprojecteerd als paviljoen voor infectieziekten. Ten gevolge van een reorganisatie werd deze afdeling enige jaren geleden echter onderge bracht in de kliniek voor inwendige ziekten. Nu gebouw VI als laborato rium een bestemming heeft gekregen, staat alleen gebouw X nog onge bruikt; hierin zullen binnenkortde afdelingen van prof. Querido en prof. Rademaker worden ondergebracht. Reeds voor de oorlog heeft de me dische faculteit pogingen in het werk gesteld om gebouw VI in gebruik te mogen nemen. Er bleken echter geen gelden voor beschikbaar te zijn. Na de bevrijding werd aan prof. dr. P. J. Gaillard opdracht gegeven een la boratorium te projecteren, welke plannen werden goedgekeurd en na dien uitgevoerd met medewerking van de Rijksgebouwendienst, en de fa. Korswagen. Het nieuwe laboratorium is zeer modern ingericht en kan aldus wed ijveren met de meest vooraanstaan de inrichtingen op dit gebied in an- 1 dere landen. Uitvoering van de plan gift van 60.000 gulden van de Rocke feller Foundation en een bijdrage van het Rijk (160D00 gulden) voor de technische outillage, als aanvulling op de apparatuur van de experimen tele histologie, die tot voor kort el ders gehuisvest was en nu naar het nieuwe laboratorium is overgebracht. Drie-ledige taak. De leeropdracht in de experimen tele histologie var» prof. Gaillard is inmiddels uitgebreid tot de cytolo gie. Prof. Gaillard ziet de taak van het nieuwe laboratorium drie-ledig: de celleer ten dienste van de diag nostiek, de zuivere theoretische stu die van de levensuitingen van cellen en weefsels en het voorbereidend onderzoek op het gebied van weefsel transplantatie. In het nieuwe laboratorium zal een wetenschappelijke staf van 4 me dici, 9 studenten-assistenten en ge middeld 9 gasten werker». In het gebouw bevinden zich o.a, een afdeling micro-fotografie en mi- cro-cinematografie, een proefdieren- stal en een practicum voor 70 studen ten. Het kostbare en zeer moderne instrumentarium bevat talrijke appa. raten voor wetenschappelijk precisie werk, o.a. een apparaat dat het weef sel in coupures van één-duizendste milimeter dikte snijden kan. GROTE COLLECTIE Radiolampen Alle typen. Uit voorraad leverbaar Laat Uw lampen eens testen bij L. v. GEELEN HAARLEMMERSTR. 55 t.o. Rex - Tel. 20593 "Z? Jongste bediende ge- vraagd ,De Houthal". Ho- gewoerd 99 1460 IT Schuiftafels, bankstel, fauteuiltjes, tafeltjes, dres soirs, secretaire, theemeu bels, divan, armstoelen, schemerlamp, gasstel, trap roeden, typestoelen, lits- jumeaux, 1- en 2-pers. le dikanten, spiralen, opklap- bedden, electrische kachel. Jan Pluvm, Hooigracht 51 Tel. 25955. 6155 *2? Bureaux, tafels, stoelen enz., bureaux w.o. kleine, 2 armfaut. 4 stoelen, eiken tafels, linnenkasten, club fauteuils, divans, modern frituurfornuis, gasfornui zen, muurhandfraismachi- ne 220 volt, enz. Nieuwe Riin 60 tegenover Water- steeg. Tel. 22150. 1452

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3