RIJNSTREEK Jaarvergadering veiling Ter Aar De speeltuin in Avifauna Zal de Herenweg 4*5 of 5*5 meter breed worden 1 De Raad van Nieuwkoop stemde in met het plan voor bejaarden-tehuis Prettige beraadslagingen Omzet liep vergeleken met 1952 aanmerkelijk terug VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Zoals wij gisteren reeds meldden, 1st het stichtingsbestuur vogelpark „Avifauna" voornemens het park uit te breiden met een grote speel tuin en een kano vijver. De kosten hiervan zijn begroot op 100.000, welk bedrag het bestuur van de ge meente wil lenen. B. en W. van Al phen a. d. Rijn zijn, blijkens hun voorstel aan de raad, genegen dit bedrag te verstrekken, tegen bil lijke rente en 15-jaarlijkse- aflossin gen. De extra grond, die hiervoor no dig zal zijn, ter grootte van pl.m. 7.500 ca. willen B. en W. aan het be stuur kosteloos in gebruik geven voor de duur van 5 jaar. Indien de ge meenteraad ln zijn vergadering van heden, Vrijdagavond, hiertoe besluit, zal deze grootse uitbreiding nog vóór de zomervaoantie worden gereali seerd. Het tuin-architectenbureau Buijs-Meijers te 's-Hertogenbosch heeft in opdracht van het stichtings bestuur de desbetreffende plannen gereed gemaakt. Hoewel de meningen ten aanzien van dit plan in de commissie van bij stand voor de dienst van gemeente werken verdeeld zijn., achten B. en W. het van groot belang, dat overeen komstig de inzichten van het be stuur van de stichting vogelpark „Avifauna" wordt gehandeld. Dit be stuur is van oordeel, dat het inrich ten van een moderne speeltuin met variabele en attractieve speelwerk- tuigen voor de kinderen en het ma ken van een kanovijver een geschikt middel is om het recreatieve karakter van „Avifauna" te vergroten. Uitbreiding electrisch net Na dat de betreffende bewoners en de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn reeds meerdere malen erop hebben aangedrongen, zijn B. en W. thans voornemens de 14 aan de Woubrugseweg tussen de bedrijven F. P. Bos en D. van Oordt Co ge legen woningen, welke in het ge heel nog niet zijn voorzien van elec- triciteit en de zes woningen welke via een bovengrondse leiding aan het electriciteitsnet zijn aangesloten langs de normale leiding van elec- triciteit te voorzien. De directeur van de water- en llchtbedrljven raamt de kosten van vorenbedoelde uitbreiding op 10.530.en de bruto-jaarop brengst op 1320. De gemeente Leiden stemt erin toe, dat uit het fonds voor onrenda bele uitbreidingen, dat is volgestort (ƒ30.000.een bijdrage van twee derden van de aanlegkosten met een maximum van 8000wordt ver leend. B. en W. geven de raad in over weging te besluiten tot het beschik baar stellen van een bedrag ad ƒ3530ten laste van het electrici- teitsbedr. en van een bedrag ad f 7050.ten laste van genoemd fonds. Aangezien het de eerste vergade ring in 1954 is, gaf de voorz. een overzicht van de vele belangrijke besluiten in 1953 door de raad ge nomen. Spr. dacht daarbij aan de ankoop van het industrieterrein, de aankoop van gronden voor speelvelden, de ontsluiting van Vriesekoop, de bouw van de schooi met de Bijbel, de aan koop van het oude schoolgebouw en in verband daarmede de inrichting van eer. dornshuis annex gymnastiek lokaal en kleuterschool. Voorts dacht spr. aan de plannen tot verbetering van de weg Leimui- den-Aalsmeer langs de Westeinder- pas. Een grote verbetering is de ope ning van de provinciale weg ge weest; het dorp is nu van het druk ke verkeer ontlast. De raad besloot met ingang van 1 Jan. 1954 te benoemen tot leden van de Commissie tot Wering van schoolverzuim de heren T. M. Ob- deijn en J. H. Buter. Aan de schoolbesturen werden de volgende voorschotten toegestaan op de vergoeding ingevolge artikel 101 der L.o. wet 1920 voor "het jaar 1954. Bestuur R.K. Jongensschool ƒ3770, bestuur der R.K. meisjesschool f 5220, bestuur school met de Bijbel ƒ4370. Een subsidie van 125 werd ver- lend aan de R.K. Land- en Tuln- bouwbond, afd. Leimuiden-Rijnza- Huishoudelijke voorlichting Op !erwn',dp in van de land" instigatie van de gemeentelijke bouwcursus 1953-1954. dienst van sociale zaken werd on- J pun verbetermg Herenweg langs in het raadhuis te Alphen aan den Rijn samengesteld een pl. com missie voor huishoudelijke- en ge zinsvoorlichting. In deze commissie hebben zitting dames van alle ge loofsrichtingen ter plaatse. Deze commissie treedt alleen op in ge meenten, waar een huishoudschool aanwezig is en dan werkt ze nauw samen met deze school. Dat de com missie in een behoefte voor de huis vrouwen voorziet bleek Woensdag avond uit de grote belangstelling, die werd getoond, tijdens de eerste openbare bijeenkomst in de Land- bouwhuishoudschool in de Hofzicht- straat te Alphen aan den Rijn. Na een korte inleiding door mevr. Kromhout, zette mej. T. Duyven- da'k, landelijk directrice van de Stichting „Commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting" uit Den Haag, uiteen de vorm, doel en omvang van deze Instantie. Zij sprak verder breedvoerig over de doelmatige voeding. Met een tweetal films: „Goede voeding, gezonde mensen", een ma- rionettenbeeldfilm. en „Spel der kleuters", waarbij mej. Duyvendak expliceerde, werd het een en ander overduidelijk geïllustreerd. vanaf de oprichting penningmeester van de bond is geweest. De heer C. J. v. d. Bjjl werd als bestuurslid herkozen. De contributie werd vastgesteld op 0.55 per wo ning per lid. Tot administrateur van de bond werd door de vergadering benoemd de heer E. G. v. d. Vechte.Jongkindt Coninckstr. 13, Alphen a. d. Rijn. Arm gebroken. Mevr. Batelaan, wonende in de Wilhelminalaan, kwam Donderdagmorgen nabij haar woning zo ongelukkig uit te glij den, dat ze haar arm brak. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd de arm gespalkt. BOSKOOP TACHTIGJARIGE IN DE PRIKSLEE. Donderdagmiddag organiseerde de ijsclub Otweg tot besluit van de ijs- sport nog een wedstrijd in priksleden. Hiervoor hadden zich 28 deelnemers gemeld, onder wie de 80-jarige heer Kersbergen. Hoewel het hem niet lukte een der prijzen te bemachtigen, wist hij toch een behoorlijk resultaat te bereiken. De prijswinnaars waren: 1. B. van Elswijk, 2. D. v. Elswijk, 3. P. van Veen, 4. H. v. d. Born, 5. K. Bak huizen, 6. P. Bakhuizen, 7. A. van Wilgen. Jaarvergadering IJsclub „Boskoop". In zijn openingswoord memoreer de de voorz., de heer J. Nieuwesteeg, de ijspret van de laatste dagen. Hoe wel de financiële toestand gezond is, kan hier toch nog verbetering in ko men, wanneer meer plaatsgenoten lid worden. Dan bestaat ook de mo gelijkheid meer aan Ijssport voor de jeugd te doen. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende voorzitter en secretaris herkozen, terwijl in de vacature A. Spaargaren, die wegens vertrek niet herkiesbaar was, de heer C. Oosterwijk werd gekozen. Voorts werd het bestuur uitgebreid, waar voor de heer H. Peeters werd geko zen. De voorz. deelde nog mede, dat contact was opgenomen met de ijs- club Otweg om tot samenwerking te komen voor 'net organiseren van wedstrijden. In de rondvraag werd gewezen op de minder goede toestand van het materiaal. Hieraan zal de nodige aandacht worden besteed. Onder voorzitterschap van burge meester M. P. v. d. Weyden kwam de voltallige raad van Nieuwkoop Donderdagmorgen bijeen. Na de opening sprak de burge meester de nieuwjaarsrede uit, waar in hij de raadsleden en hun gezin nen, de ambtenaren en alle mede werkers van de gemeente de beste wensen deed voor het jaar 1954. Speciaal gold dit voor de gemeente- opzichter, de heer F. Pieterse, die momenteel ziek is. Vervolgens memoreerde de voorz. diverse gebeurtenissen uit het ach ter ons liggende jaar, en richtte de schijnwerper op de belangrijke pun ten welke in de gemeente werden afgehandeld. Spr. wees op de voor uitgang van de indultrie, de electri- ficatie van de Achttienkavels, de automatisering van de telefoon enz. Hoewel het bouwvolume voor deze gemeente nog steeds te laag geacht kan worden, was de burgemeester niet ontevreden over hetgeen op het gebied van de woningbouw werd be reikt. De heer F. Pieterse is, zoals boven reeds werd gezegd reeds geruime tijd ziek en hij heeft de wens te ken nen gegeven zo spoedig mogelijk van zijn functie als gemeente-archi- De raad van Leunulden kwam in stelde de voorz. voor, om deze weg tect ontheven te worden. B. en W. openoare vergadering bijeen onder inplaats van 4.5 meter een breedte*hebben intussen ter vervulling van Gemeenteraad Leimuiden van burgemeester te geven van 5.5 m.. De meerdere kosten zullen 75000 a 80.000 zijn. De provincie zal in deze meerkosten waarschijnlijk 2/3 bijdragen. De heer Tasseron zei, dat ook het onderhou den hoger zal worden. Hij zou deze zaak nog eens helemaal willen bekij ken alvorens een belissing te nemen. In een volgende vergadering zijn er waarschijnlijk meer gegevens. De raad kon met de plannen van de heer Tasseron accoord gaan, zodat een be slissing uitgesteld werd tot de vol gende vergadering. De raad besloot voor de financie ring van kapitaalsuitgaven, waar voor nog geen dekking aanwezig is de vacature sollicitanten opgeroepen en zij hopen binnenkort met een voordracht te komen. De heer A. van Vliet te Zevenhoven heeft de spoed eisende werkzaamheden van de heer Pieterse zoveel mogelijk overgeno men. De raad gaat met dit beleid ac- coort. De verordeningen wegbelasting en reinigingsrechten worden door de raad op voorstel van B. en W. weder om voor de duur van 5 jaren vast gesteld. Vreemdelingenverkeer. B. en W. delen hierna mede, dat alle leden van de raad van de heer W. Tijsterman alhier een brief ont- geldleningen aan te gaan van vingen, waarin maatregelen worden Nieuw gymnastieklokaal. B. en W. stellen de raad voor medewer- RIJP WETERING Jaarvergadering K.V.P. Het be kende Ripse kwartiertje groeide dit maal uit tot een halfuurtje. Een zeer netelig halfuurtje voor een voorz., die een precies op tijd aanwezig zijnde spreker moet binnenleiden in een practisch lege zaal. Vooral als er dan nog een vrij lange agenda valt af te werken, voordat deze zyn rede kan I beginnen. Gelukkig nam de heer Van Harteveld de zaak van de vrolijke kant op, maar dat neemt niet weg, dat de feiten blijven. Opening en notulen en verslag penn. en kascommissie gleden glad onder de denkbeeldige hamer door. Nadat de secretaris zijn jaarverslag had gelezen werd met algemene in stemming van de aanwezigen beslo ten dit pittige stukje de publicatie te geven die het verdiend. Inmiddels had de voorzitter ook nog het genoe- 300.000 a 3 3/8 pet rente af te los sen in 40 jaren en van ƒ73.000 a 3 1/8 pet. rente af tv. lossen in 15 ja ren. De voorz. deelde mede, dat thans voor de ontsluiting van Vriesekoop een oplossing is gevonden. De beweeg bare brug kan vervangen worden door een vaste brug. De raad stond een crediet toe om de banden van de motorspuit door nieuwe te vervangen. Bij de rondvraag deelde de heer Tasseron mede, dat hij het jammer vond, dat de gemeente-eigendommen voor de winter niet in de grondverf zijn gezet. OUD-ADE Voor het practijkexamen boek houden slaagde de heer G. v. Leeu wen Jzn. ZOETERWOUDE Kruisjasavond. Morgenavond is er om 8 uur in het Dan Boscohuis een groot prijsjasfestijn ten bate van het Lourdesfonds. Zowel dames als heren zijn van harte welkom. voorgesteld, welke kunnen dienen tot bevordering van het vreemde lingen verkeer ter plaatse. Het verlenen van een volledige vergunning aan adressant kan moei lik anders, dan door verhoging van het maximum geschieden. Op de lijst van candidaat-vergunninghouders komt de heer Tijsterman n.l. niet voor. Ook stelt adressant voor de brug in het Mijepad beweegbaar te ma ken ten behoeve van de zeilers en de brug te laten "bedienen door een zgn. parlevinker. B. en W. vinden dat bezwaarlijk, daar een parlevinker zijnklanten zal gaan opzoeken en dus niet bij die brug zal blijven. Overigens wordt over dit laatste uit voerig gesproken en men komt tot de slotsom dat dan pas aan de draai bare brug in het pad kan worden gedacht, wanneer men zekerheid heeft dat er iemand voor is te vin den, die de bediening daarvan op zich kan nemen. En men stelt als eis dat een eventuele wachter een zeer betrouwbaar persoon moet zijn. In de nieuwe Technische School wordt een bijdrage van de gemeen te. Besloten wordt een bijdrage van f 65.te verlenen, onder voorwaar de, dat alle andere aangezochte ge meenten hetzelfde doen. De volgende subsidies worden vervolgens door de raad goedge keurd: Ver. „Hendricjc de Keyser" 10,de R.K. Landbouwwinter- school te Voorhout 50,— en het gymnasium Missiecollege O. L. Vr. van Lourdes te Cadier en Keer 75. Voor de scholen geldt de subsidie per leerling afkomstig uit deze ge meente en per jaar. In de kosten verbonden aan de uit reiking van herinneringsplaquettes ter gelegenheid van de in de a.s. zo mer op onze plassen te houden réu- nie van de Unie van Watertouristen, besluit men een bedrag van 250, beschikbaar te stellen. Medewerking wordt voorts ver leend aan de Chr. School voor de aanschaffing van leermiddelen tot een bedrag van 1.298,10 en aan de R.K. Meisjesschool zal medewerking worden gegeven tot het aanschaffen van diverse leermiddelen tot een be drag van 2.339,35. Het reglement met betrekking tot de, huur en het gebruik van ge meentewoningen wordt gewijzigd in dier voege dat op zeker.e voorwaar den: kippen, duiven of konijnen mo gen worden gehouden, terwijl men ook een zichtbare radioantenne mag aanbrengen, zonder gevaar te lopen een bekeuring te krijgen. Gemeentewoningen. Over de huren van de gemeente woningen welke werden vastgesteld wordt nog al het een en ander ge vraagd. Na enige verhelderende uit eenzettingen gaat de raad er mee ac coord. Op het ogenblik zou het in Nieuw koop zo zijn, dat wanneer iemand koopt in een winkel na sluitingstijd, hij ook kan worden vervolgd wegens overtreding van de wet. Deze bepa lingen zijn evenwel in strijd met de wet, zoals uit de lotgevallen van de zelfde verordening in de gemeente Den Bosch valt op te maken. B. en W. stellen voor de verordening in te trekken, aangezien het niet op de weg van de gemeenteraden ligt om de koper strafbaar te stellen, waar de wetgever het opzettelijk niet heeft gewild. Op verzoek van jhr. H. A. Gras- winckel, heeft de Hoofdingenieur van de Wederopbouw en Volkshuisves ting in deze provincie een onderzoek ingesteld naar de bewoonbaarheid van de woningen gemerkt Noorden- Pijn bier scheuten daar en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische on- genakken kunt U met Kruschen te lijf Berust ei niet in, 't Wordt v/el erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer, Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on- te Woerden zal een "gebrandschilderd 1 dervindt zelf het heilzaam effect, raam worden aangebracht. Gevraagd! (Advertentie) Op de jaarvergadering heeft de di recteur van de veiling, de heer C. Hoogervorst, het jaarverslag uitge bracht In dit jaarverslag werd een algemene indruk gegeven van het v. ,vwx«.re4 w*. ..uk ..c gciiuc- verloop van zaken gedurende 1953. gen gehad het volledig bestuur van I Punten als afzetmoeilijkheden, weersomstandigheden, export enz. de afdeling Oud-Ade te mogen ver welkomen; prachtige demonstratie van eensgezinde samenwerking der beide besturen. De afgevaardigde naar de Kring vergaderingen, de heer H. P. v. d. Poel bracht daarna verslag uit van drie door hem bijgewoonde vergade- king te verlenen en de nodige gelden rin2en te Leiden en Gouda, waarvan beschikbaar te stellen voor de bouw imet E10*6 belangstelling werd kennis van gymnastieklokaal ten behoeve gnomen. van de bijz. school voor g.l.o. aan de Bij de ingekomen stukken werd Da Costastraat aan de Lage Zijde.vooral de op 28 Februari a.s. te hou- Het bedoelde schoolbestuur wil het den grósUjststemming onder de aan- nieuw te stichten lokaal ook gaan gebruiken voor het onderwijs in lichamel ke oefening aan de leerlin gen van de bijz. school aan de Steek- terweg. Zij zelf maakte tot heden gebruik van het gebouw van de gym nastiekvereniging „Houvast" aan de Hoge Zijde. De school aan de Steek- terweg oefende in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente, het geen een noodoplossing is. Er is in de gemeente een nijpend tekort aan goed ingerichte gymnastieklokalen. Daarom valt het initiatief van boven genoemde school te worden ge schraagd. Temeer omdat zich nu de mogelijkheid voordoet om het mede gebruik van het te stichten lokaal met de zich daarin bevindende gym- nastiektoestellen en werktuigen aan te bieden aan andere in deze ge meente gevestigde scholen en corpo raties. Verhuurdersbond. In hotel dacht gebracht (zes hokjes moeten worden zwart gemaakt). De contri butie werd wederom vastgesteld op 2 gulden per jaar. De heer P. C. Baak bracht verslag uit van het door hem bijgewoonde Kaderweekend te Baarn, waaruit overduidelijk bleek, dat hier voor de jongerengarde de zo dringend nood zakelijke politieke ontwikkeling voor het grijpen ligt, als er maar wat meer waren die daar naar wilden streven. Na een korte pauze hield toen de heer W. van Harteveld zijn lezing over het Sociaal-economisch rapport, zoals dit door verschillende deskun dige instanties voor de gemeente Al kemade is samengesteld, en het doet deugd eens by monde van een inge wijde te vernemen, met welk een toe wijding er naar gestreefd wordt, hier uit lering en nut te trekken. De moeilijkheden zijn groot, maar met evengrote voortvarendheid wjjdt het m__ j» T"uw vuu.ivoicuuiiciu WIJUL nel „loor bield de Alphense Verhuur- gemeentebestuur zich aan zyn moei- dersbond Donderdagavond onder Ivoorzitterschap van de heer E. J. v. d Neut, zijn jaarvergadering. Enkele ogenblikken stilte werden jin acht genomen ter nagedachtenis 'van wylen de heer J. Gesman, die lijke taak. Met een warm applaus werd aan de spreker dank gebracht. De rondvraag ontwikkelde zich tot een geanimeerd heen en weer ge sprek en vele dingen werden daarbij nog meer belicht. werden afzonderlijk onder de loupe genomen. Van de veilingomzet zeide de direc teur in zjjn verslag, dat als men deze als maatstaf neemt, men de re sultaten onbevredigend moet noe- men.Want ondanks uitbreiding .van het glasareaal is de omzet vergeleken met het vorige jaar verminderd met 13 procent. Mogen de glasteelten overwegend voldoening hebben gegeven, de uit komsten van de koude grond waren teleurstellend. Een vergelijking van de uitkomsten van 10 koude-grond- bedrijven, en 10 bedrijven van de zelfde grootte mei kas toont aan, dat de koudegrond-bedrijven het slechtst uit de bus kwamen. De eerste geven een vermindering te zien van 36 pro cent de laatste van 10 procent. Dit alles in vergelijking met 1952. Verder handelt het verslag over minimumprijzen, sortering en kwali teit en emballage, waarbij aansluit het volgende gedetailleerde over zicht. Van de aanvoer is geëxporteerd: Engeland: 4320 st. sla, 18265 kg. augurken D, 2841 kg. augurken E, 225 kg augurken C-D, 400 kg. C en 50 kg. B; 790 kg. pronkbonen, 61740 kg. tomaten. Zweden; 688 kg tomaten. België: 162577 kg. snijbonen, in hoofdzaak kas-snijbonen, 5562 kg. tomaten, 650 kg. peulen, 1872 st. bos- peen en 5840 kg. augurken E. Luxemburg: 9480 leg. snijbonen en 625 kg. tomaten. Duitsland: 12875 kg. tomaten, 6880 kg. augurken D, 5690 kg. pronkbonen en 1120 kg. peen. Ierland: 5318 kg. tomaten. Van de geboden gelegenheid een derde gedeelte van de verse oogst tuinbonen in de periode van 15 tot en met 30 Juni te leveren tegen de prijs van 22 cl en 18 cl per kg., is door 22 leden gebruik gemaakt. In totaal is op contract geleverd 10050 kg. Op de 12e Juni was de hoogste aan voer peulen, 21000 kg. De hoogste dag-aanvoer van tuinbonen was op 8 Juli, 80000 kg.; van Snijbonen op de 14e Augustus e. wel 50500 kg. en augurken op 15 Augustus, 104000 kg. Volgens de binnengekomen opga- Glasproducten Andijvie Spinazie Sla I II Bloemkool Snij bonen-voor j aar Snijbonen-najaar Tomaten Bospeen Peulen Koude grond Sla Spinazie Bloemkool Bospeen Waspeen III Peulen Capucljners Tuinbonen Snijbonen Pronkbonen Stambonen Witlof I Witlof II Andijvie I—II Aardappelen Er zijn 65 verschillende producten aangevoerd. 1953: 7.724.587 kg. of stuks met een opbrengst van 1.878.402.31. 1952: 7.495.793 kg. of stuks met een opbrengst v«n ƒ2.155.626.15. 1953 1953 1952 1952 Glasproducten 1.627.744 kg-st. 621.637.—; 1.420.271 kg-st. 552.416.86 Koude grond 6.096.843 kg-st. „1.296.765.81; 6.075.522 kg-st. 1 603.209.29 In procenten uitgedrukt: 1953 opbrengst glas 33 en koude grond 67 van de totale omzet. 1952 opbrengst glas 24 en koude grond 76 van de totale omzet. De gehele omzet is 277.223.84 lager dan 1952 of 13 procent. seweg 74 en 76, resp. bewoond door het gezin Immerzeel en tot voor kort G. Marinus. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat beide woningen niet meer ge schikt zijn voor bewoning en deswe ge wordt aan de raad voorgesteld om de percelen onbewoonbaar te ver klaren. Overeenkomstig dit voorstel besluit de raad. 1 Hierna komt weer ter tafel dc bouw van een Pensiontehuis voor Bejaarden. Aan de raad is een be groting overgelegd, waaruit blijkt dat er uitgegeven zal worden een be drag van 74.526,hetgeen gedekt wordt door Rijkssubsidie van 62 x 73 is 4.526,en pensiongelden n.I. 50 x 1400,— is 70.000,—. De bouwkosten zullen naar schatting bedragen de som van 390.500, De heer Markman spreekt namens de K.V.P.-fractie en zegt, dat hij twijfelt aan de juistheid van de be groting. B.v. 4 verpleeghulpen elk a 1.000 per jaar acht hij onmoge lijk. De voeding welke werd begroot op 1.per dag per persoon lijkt hem te weinig. Verder begrijpt bij niet hoe men bij de voeding 57 per sonen rekent, terwijl bij ontvangsten aan subsidie wordt geraamd 62 x 73.Namens zijn fractie deelt de heer Markman verder mede dat zij niet accoord gaan met het volledige risico voor de gemeente. Ook de Stichting Aer en Amstel (de geza menlijke diaconiëen) dient een ze ker percentage risico op zich te ne men. De ervaring heeft volgens de heer Stoppelenburg, geleerd dat het loon voor de verpleeghulpen voldoende is. De leiding dient in handen te komen van een directrice, die vol komen deskundig is. Wat de opmer king van de heer Markman betref fende de subsidie aangaat, deelt de heer Stoppelenburg mede, dat die Wordt berekend ijaar het aantal vertrekken. De voeding van 1. per dag is volgens hem voldoende, aangezien de practijk heeft geleerd dat het werkelijk daarvoor kan. Aan de hand van verschillende voorbeel den toont de heer Stoppelenburg de juistheid van zijn betoog aan. Dat het pensiontehuis niet geheel bezet zal zijn, daarover is de heer Stop pelenburg het niet eens. Nu reeds overtreffen de aanvragen de ruimte. Het risico. Nog verschillende aspecten van het geval worden besproken, maar over het risico is men het nog lang niet eens. Aan de K.V.P.-fractie wordt gevraagd cijfers te noemen, waarmede men wel accoord kan gaan. Dit kan de heer Markman niet doen, alvorens men in de fractie de zaak nog eens heeft bekeken. Hij begrijpt niet, dat wanneer het risi co zo uiterste gering is, men de ge meente nodig heeft om het risico te dragen. Van de andere kant kan de heer Bloos niet snappen, dat men hier zo traag kan besluiten. Alle an dere gemeenten namen toch ook zonder slag of stoot het risico. De K.V.P. blijft echter op haar stand punt staan. Er zit niet anders op dan dat de fractie van de K.V.P. nogmaals even de kwestie onder het oog zal zien en inderdaad zondert deze fractie zich af om over een en ander te be raadslagen. Na enige tijd was de raad weer voltallig en deelde de heer Mark man mede dat de fractie het volgen de had besloten: 1. de landelijke Hervormde Bouwcorporatie dient als tussenlichaam te worden uitgescha- keld en de overeenkomst moet wor- ven was de beteelde oppervlakte den aangegaan tussen de gemeente - en de Stichting Aar en Amstel (dus de gezamenlijke diaconiëen), 2. liet risico van het exploitatie-tekort dient door de Stichting eveneens voor 50% te worden gedragen. De heer Stoppelenburg (tevens secretaris van Aar en Amstel) heeft terwijl de K.V.P. apart vergaderde ruggespraak gehouden met de voor zitter van de Stichting en verklaart nu dat het wel eens goed is wan neer men apart gaat en hij brengt dank aan de K.V.P. voor hun mede werking. De voorwaarden, gesteld door de K.V.P. kan hij namens de Stichting aanvaarden en hiermede is het dus een feit dat het Pension tehuis voor bejaarden er zal komen. Ook de burgemeester uit zijn gro te dankbaarheid en waardering voor de wijze waarop dc discussies zijn verlopen. Hij spreekt de hoop uit dat alles zal z(jn tot heil van de Ouden van Dagen en in het belang van de gemeente Nieuwkoop. NIEUWVEEN Bloedtransfusie uitgesteld. De afname van bloed, welke hedenavond en 17 Februari zou worden gehou den door het Roode Kruis in het Nutsgebouw te Alphen a. d. Rijn is uitgesteld tot Mei. IJsclub vierde feest. Gisteravond hield de Nieuwkoopse IJsclub in de zaal van de heer Bosman een ge slaagde feestavond, die verzorgd werd het duo Herman uit Noordwijk. Vooral het optreden van de humorist conferencier Henk Steenvoorden, viel in de smaak. Het muzikale gedeelte werd op goede wijze verzorgd door Martien Herman met zijn assistenten. WOUBRUGGE Botsingen. Tengevolge van mist en gladheid van de weg kwamen gis terenmorgen op het kruispunt van de Heerenweg 2 auto's met elkaar in botsing. Terwijl de Verkeerspolitie bezig was het verkeer te regelen, re den nog 2 auto's op elkander in. Nog dezelfde dag kwamen op ge noemd kruispunt 2 auto's met elkaar in botsing. Gelukkig deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De materiële schade bleef beperkt. met augurken: 1951, 26 ha., 1952 50 ha. en 1953 65 ha. De totale opper vlakte in Nederland bedroeg in 1952, 976 ha. en in l9:-3, 1268 ha. Op 31 December 1953 waren er 367 leden. Volgens besluit van de om algemene vergadering, d.d. 6 Maart jjjT 1 1953, zijn 25 leden afgevoerd, 2 over leden, en 18 kwekers zijn toegetre den. Van de aanvoer is met betrekking tot de geldelijke omzet 79 procent geplaatst in het binnenland, als volgt verdeeld: 35 pet. grossiers, 32 indus trie en 12 ct. kleinhandel; 17 pett aan export en 4.pet. doordraai. In het afgelopen jaar zijn 188 vei lingen gehouden. De grootste omzet werd genoteerd op 24 Juni, nl. ƒ34838,04 en de kleinste omzet op 16 November, ƒ512.06. 1953 1953 1953 1952 1952 1952 Aanvoer Opbr. Doorsnee Aanvoer Opbr. Doorsnee 71007 13533.10 19.06 31155 10136.68 32.54 27428 8947.69 32.62 25971 8440.64 32.52 570323 46551.65 8.16 390442 33081.65 8.47 38339 13115.47 34.20 40802 12578.22 30.83 162007 238246.99 147.06 158833 192599.32 121.25 38053 26166.10 68.76 25390 23757.89 93.57 49B791 193283.07 38.98 491258 171299.50 34.87 50634 12602.28 23.89 39395 10194.41 25.88 7873 18161.05 230.68 6734 11278.97 167.49 378905 15808.67 4.17 492811 19857.62 4.03 36614 5154.41 14.08 24783 3893.54 15.71 74475 10665.58 14.32 114140 19079.08 16.72 21055 2782.94 13.22 42437 5497.50 12.95 471820 32628.47 6.92 514374 52474.01 10.20 247680 111537.97 45.03 208365 129603.61 62.20 133009 40561.12 30.50 138155 50641.40 36.66 25601 7787.62 30.42 17165 7801.25 45.45 1012733 100754.59 9.95 608844 126375.44 20.76 755502 280340.30 37.11 822198 338142.— 41.13 117262 14740.07 12.57 105486 16370.47 15.52 113155 15867.88 14.02 86333 20351.24 23.57 20802 9025.01 43.39 40701 23991.68 58.95 261890 96544.80 36.86 158497 64686.78 40.81 83392 20031.77 24.02 39847 11343.93 28.47 93603 7168.90 7.66 133527 12834.02 9.62 77368 10623.96 13.73 136600 15421.30 11.29 1827788 410723.21 22.47 1516413 574569.13 37.89

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2