S)e £eicbe6on^aAit Vandaag komt kwestie Oostenrijk aan de orde geheimen j Verdrag zou in een half uur klaar kunnen zijn Olie experts in Abadan Prinses breide zelf baby-uitzet POLITIE IN DE KUNST Voor een hitte van 4000 graden Niet bang zijn in de Noordpoolkou VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13117 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN te Berlijn Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. I Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" Voortzetting overleg in geheime zittingen De vier ministers van buitenlandse zaken zullen zich vandaag te Berlijn aan het Oostenrijkse staatsverdrag wijden. Alle deskundigen zijn het er over eens. dat het verdrag, dat een einde moet maken aan de bezetting van Oostenrijk, binnen een half uur gereed zou kunnen liggen voor ondertekening. Toch is de ondertekening sedert) 1949 steeds maar uitgesteld, omdat /3 Russen weigerden het met de tegen partij eens te worden over enkele kleinere, in hoofdzaak financiële eisen. Of het op deze conferentie zal gelukken aan de in hoofdzaak nog slechts symbolische bezetting van Oostenrijk een einde te maken, hangt naar de mening van de Oostenrijkse -delegatie voornamelijk af van de stemming, waarin de Sowjet-minister aan het einde van de Berlijnse conferentie ver keert. NIET AL TE OPTIMISTISCH I mag worden behouden en welk deel zij zullen moeten verkopen aan de In -dit opzicht menen de Oostenrij- Oostenrijkse regering, kers reden te hebben om niet al te I De Russen zullen onder meer 60 optimistisch te zijn. De „Prawda" procent van de olieconcessies houden heeft hen namelijk in de afgelopen en een groot deel van de eigendom- weken voorgehouden, dat zij zelf men der vroegere Donau-scheepvaart schuld hebben aan de vertraging, bij Maatschappij. Oostenrijk moet 150 de voltooiing van het verdrag door j millioen dollar betalen voor de te- nieuwe moeilijkheden, die zij op- rugkoop van andere voormalige werpen. Duitse eigendommen. In 1949 waren Oostenrijk is namelijk met het ver- de Oostenrijkers met deze voorwaar - drag al lang niet meer tevreden. Hetden ingenomen, daar de bezetting beschouwt het in 1949 opgestelde i hen toen nog zeer zwaar viel. stuk als reeds verouderd vóór het) Nu er vijf jaar vérstreken zijn en in werking is getreden. De nieuwe j de omstandigheden zich hébben ge- Oostenrijkse bezwaren gaan tegen, wijzigd, menen zij, dat zij recht héb- wat men in Wenen noemt „de dikkeben op een herziening. De terug te hond" van het verdrag, namelijk het j kopen eigendommen, zo luidt het ar- artikel waarin wordt vastgelegd gument, zijn na vijf jaren Russisch welk deel van de in Oostenrijk aan-1 „beheer" nog slechts 35 millioen dol- getroffen oorlogsbuit door de Russen lar waard. Daarbij is de afkeer tegen Ihet voortbestaan van de Russische oliecónsessies toegenomen. De Oos tenrijkse regering zal daarom herzie ning van het verdrag vragen, ook al CO CO S - EXPOSITIE bij... HAARLEMMERSTR. 172-174-179 MHZ A-BONNEN voor onze cüön». (Advertentie) j weet zij, dat zij daarmee de Russen een argument voor verdere vertra- ging in de hand speelt. TWEEDE GEHEIME BIJEENKOMST De ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" zijn Donderdag voor de tweede maal in geheime zit ting bijeen gekomen. Gesproken werd over de internationale span ning en een vijf-mogendhedencon- i ferentie met communistisch China, aldus is officieel na afloop van de bijeenkomst bekendgemaakt. Besloten is het geheime overleg conferentie met de regering van Pe king over de actuele vraagstukken, waarbij China rechtstreeks betrok ken is, nl. Korea en Indo-China. Alhoewel Molotof op deze sugges ties nog geen duidelijk omlijnd ant woord heeft gegeven, wordt het niet onmogelijk geacht, dat hij zijn ver dergaande voorstellen zal laten rus ten en vooreerst genoegen zal ne men met aanknoping van een gesprek met Peking over nauwkeurig om lijnde Aziatische problemen. De voortzetting van de discussies in geheime zitting wordt al een be moedigend teken beschouwd. WESTELIJK TEGENVOORSTEL? Naar Donderdag in Berlijn ver luidde, zouden de Westelijke minis ters Molotofs voorstel voor een col lectief Europees Veiligheids verdrag willen beantwoorden met een voor stel voor verbinding van bestaande regionale veiligheidsstelsels. De Wes telijken zouden denken aan verbin ding van de N.A.V.O., de E.V.G. en de Gemeenschap van Oost-Europese landen, waarbij ervan uitgegaan zou worden, dat deze regionale blokken j weer als gelijkberechtigd worden erkend, gen. Twintig experts op het gebied van oliewinning, verscheidene grote olie- maatschappen vertegenwoordigend, zijn gisteren per vliegtuig te Abadan aangekomen om de raffinaderijen daar, die tot voor kort de grootste ter wereld waren, in ogenschouw te ne men. Hun onderzoek zal tien dagen duren. Zeven van hen zijn mensen van de Anglo-Iranian, wier eigendom de raffinaderijen waren tot de naasting door de Perzische regering onder Mossadeq. De anderen zijn vertegen woordigers van de Koninklijke Shell, de Standard Oil of New Jersey, Socony Vacuum, Gulf Oil, Califor nia Oil, Texas Oil en de Compagnie frangaise de pétroles. Het zal hun taak zijn te schatten hoeveel geld en hoeveel tijd er nodig zijn om het reusachtige bedrijf, waar heel Perzië eigenlijk van moet le ven, weer op gang te brengen. De genoemde maatschappijen zullen pro beren gezamenlijk de Perzische olie de wereldmarkt te bren- op v e DcMUluIl io I1CI gCHvllllC Ut Koning van Noorwegen, vrijdagochtend voort te zetten. komt naar Nederland ben\4rive™tsttegeen mSS nemen om China in een algemene Het Ministerie van Buitenlandse bespreking over wereldvraagstukken Zaken deelt mede: Z. M. de Koning! te betrekken. Een ontwapeningscon- ferentie, zoals door Molotof voorge steld, hebben zij verworpen, aange zien daardoor de competentie van de Verenigde Naties zou worden on dermijnd. In de loop der voorgaande discus sies hebben de Westelijke ministers zich evenwel onder bepaalde voor waarden bereid verklaard tot een van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni a.s. een staatsbezoek aan Ne derland brengen. Z. M. zal reizen in het koninklijke jacht „Norge", dat te Amsterdam voor anker zal gaan. Omtrent het programma voor die da gen kunnen in afwachting van de te treffen regelingen vooralsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld Spanning in Luxemburg Prinses Josephine Charlotte, die gehuwd is met prins Jan van Luxem burg, verwacht dezer dagen haar eerste baby. De a.s. blijde gebeurte nis brengt in Luxemburg heel wat drukte teweeg, als voorbereiding voor de te verwachten feestelijkheden. Rond het kasteel Betzdorf, de re sidentie van het groot-hertogelijk paar, heerst evenwel nog steeds een diepe, landelijke stilte. Het ongeveer 30 kamers tellend kasteel werd in 1912 gebouwd en werd persoonlijk door de prinses en haar gemaal ingericht. De thans 26-jarige prinses, die vorig jaar door Britse en Amerir kaanse kranten en tijdschriften de lieftalligste bruid van het jaar werd genoemd het huwelijk werd op 9 April 1953 gesloten heeft het grootste deel van haar baby-uitzet zelf gebreid. Breien en tuinieren zijn haar voornaamste hobbies." Over de inrichting van de kinder kamer, welke ook geheel door de prinses werd verzorgd, wordt nog de grootste geheimhouding bewaard. Het vrouwelijke deel der Luxem burgse bevolking zou wel graag wil len weten, welke kleuren de prinses voor de babykamer en de uitzet heeft gekozen, lichtblauw of rose. Binnen een paar dagen zullen ze waarschijnlijk het antwoord kunnen vinden in het officiële communiqué van het groot-hertogelijk paleis. De bedreiging van Loeang Prabang De V iet minh-opstandelingen blij ven langzaam oprukken naar Loeang Prabang, de koninklijke hoofdstad van Laos, ondanks aanhoudende Dacht U, dat de kunst geen weerklank vindt bij de politie-agenten, die barse mannen met boze ogen. Geloofde U, dat zij slechts konden rinkelen met handboeien, of zag U nog steeds in hen, de mannen, die U „zo maar" naar U naam vragen, U kunnen meenemen naar het bureau en U kunnen opsluiten? Niets daarvan, U was er altijd naast. Deze foto bewijst U, dat agenten zelfs in uniform ook aan andere zaken kunnen denken, dan aan alles dat met hun beroep heeft te maken. Deze beide Franse gendar mes, vinden in hun vrije tijd afleiding in de kunst. Indrukken opge daan tijdens de „rondes" in hun wijken, hebben ze met grote zorg en veel inspiratie vastgelegd op het linnen. Zij zijn van plan hun schilderijen in te zenden op de jaarlijkse Kunsttentoonstelling van de Franse politie, die dit keer in Parijs zal worden gehouden. Operatie draadnagel Bisschop van Haarlem spijkerde duchtig bij Het succes van de „Operatie Draad nagel" belooft enorm te worden. Na dat Zijne Eminentie Johannes kar dinaal De Jong, als eerste zijn zegen luchtaanvallen door Franse vliegtui- aan het „heilzaam werk" van „Thuis- gen in de afgelopen 24 uur, waardoor front" gaf, zoals de kardinaal het zij zware verliezen leden, aldus is noemde en eerste koper vande reeds nu befaamde Thuisfront-Spijker werd, bracht nu een vorstelijke gift Medicamenten tekort achter Ijzeren Gordijn Te Wenen aangekomen reizigers uit Oost-Europese landen hebben ver teld, dat er in deze landen een te kort aan medicamenten is. Volgens deze reizigers wordt de invoer van medicamenten uit het Westen tegengegaan en staat de eigen productie, zowel wat de hoeveelheid als de hoedanigheid aangaat, op een laag peil. Speciaal enkele geneesmiddelen ter bestrijding van de TBC zouden zeer schaars zijn. Ook vertelden de reizigers, dat dokters omstreeks Kerstmis bij de bestrijding van een diphtherie-epi- demie aan de Poolse Oostzeekust gebruik hebben gemaakt van oude geneesmiddelen, die geen uitwerking rneer hadden. Er zouden tamelijk veel patiënten zijn overleden. De enige Tsjecho-Slowaakse fa briek, die op grote schaal anti-biotica maakt voert het grootste deel van zijn voorraden uit naar de Sovjet- Unie, aldus deze reizigers. Donderdagavond te Saigon door het Franse opperbevel bekend gemaakt. De post Borikhane, 210 km. ten Zuidoosten van Loeang Prabang bij de Thailandse grens gelegen, is door de Fransen ontruimd. Volgens berichten van de opstan delingen zelf zijn bij de opmars naar Loeang Prabang door het dal van de Nam Hoe 17 compagnieën van de Franse Uniestrijdkrachten buiten ge vecht gesteld. De „verzetsregering van Laos" maakte bekend, dat het „door de volkslegers bevrijde" ge bied zich uitstrekt tot de Pak Hoe en bisschop van Haarlem vreugde bij Katholiek Thuisfront. Deze gift van Haarlems Bisschop, welhaast de grootste in het gehele Thuisfrontbestaan, is een flinke ha merslag naar het succes voor de „Operatie Draadnagel" en tevens een morele steun, omdat eens te meer wordt bewezen met welk een actieve sympathie ons episcopaat meeleeft met de nog zeer grote geestelijke be hoeften van onze militairen. Zonder twijfel zullen de katho lieken van Nederland niet aarzelen, de Pak Soeong, zijrivieren van deom het voorbeeld van hun geeste- Nam Hoe en de Makong op een af-1 lijke leiders na te volgen en even stand van 20 km. van Loeang Pra- eens in de „Operatie Draadnagel" bang. „bijspijkeren" voor onze militairen. Oefening-.Bibber" HARING Een spook? Nee, een mens, gekleed in de allernieuwste vinding op heU gebied van vuurvaste kleding! Zonder enige last te ondervinden van hitte of vuur staat de uitvinder van het pak temidden van de hoog oplaaiende vlammen, waarmede hij de bij de proef aanwezige technici van het Franse leger, de Luchtmacht en de Marine het bewijs levert van de uitstekende kwaliteit van het materiaal, een soort plastic, bestreken met een speciaal in Zwitserland vervaardigde verf. Het pak kan een hitte weerstaan van 4240 graden Fahrenheit. De technici hebben tevreden, en toch ook wel een beetje opgelucht geknikt, toen de „voorstelling" was afgelopen. Een breedvoelende vader uit Koog aan de Zaan, stuurde zijn zoon in Parijs een pakje met 16 haringen om de honger van eventuele katers, waarmee je in deze uitgaansstad allicht eens thuiskomt, te stillen. Hij betaalde voor deze gladde visjes een redelijk bedrag van drie gulden met 1.65 vracht van Koog tot Roosendaal. Om te voorkomen dat de visjes in deze grensplaats wat al te lang voor zich uit zouden liggen te rieken, moest de man nogmaals ƒ6.50 i betalen, waardoor de haringen i zich in het schijnsel van de I Lichtstad zouden kunnen baden. I Toen het inmiddels door de on- i gemakkelijke houding wat stijf I geworden zeebanket de aal- staande consument uiteindelijk werden aangeboden, mocht hij nogmaals drie gulden bijpassen. Zestien haringen voor 16 gulden. i Toch vinden wij het niet eens zo duur, als je er om verlegen I zit.... De Canadese luchtmacht zal dit voorjaar 600 man op een barre voor post in het Noorupoolgebied aan hun lot overlaten om hen te leren hoe zij zich in geval van vliegtuigongeluk ken of verdwalen in de Poolstreken in het leven kunnen houden. De mannen zullen aldus bericht de „Volkskrant" in groepen van 40 één week lang moeten leven in door hen zelf te maken sneeuwhutten en van voedsel, dat zij zelf uit de ijs woestijn zullen moeten halen. De „verongelukten" zullen per vliegtuig naar Cambridge Bay worden ge bracht en daar niets anders vinden dan twee instructeurs van de Cana dese luchtmacht en twee Eskimo's. Eerst zullen zij tien kilometer moe ten marcheren naar een bevroren meer, waar zij hun kamp zullen op slaan. De temperatuur zal van 35 tot 50 graden Celsius onder nul zijn. De hele uitrusting zal bestaan uit een nood voedselpakket en een primus. Bij het meer zal een der Eskimo's een sneeuwhut bouwen, terwijl de mannen hun eigen sneeuwhutten zul len moeten maken om een minimum aan beschutting te hebben tegen de onbarmhartige koude. Hun voor naamste voedsel zal forel uit het meer zijn maar de vis zit onder twee meter dik ijs. Verder moeten de „ge strande bemanningen" maar hopen wat vogels tegen te komen of kleine Poolmuizen. die onder de sneeuw le ven. Behalve voedsel zoeken staat er op het programma het verbeteren Rotterdamse lassers hebben loongeschil De bonafide vakorganisaties en de directie van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij te Rotterdam zijn besprekingen begonnen om te trach ten een oplossing te vinden voor een loonkwestie, die gerezen is tus sen ongeveer driehonderd electrische lassers en de directie van genoemd bedrijf. De lassers hebben opgemerkt, dat er een verschil, dat voor hen nade- dig zou zyn, bestaat tussen hun loon- tarief en dat van de (jzerwerkers, Het verschil zouden zij graag zien opgeheven. Het gevolg van het geschil tussen werknemers en directie van ge noemd bedrijf was, dat de lassers dezer dagen enige uren het werk hebben neergelegd, doch na overleg met hun vakorganisaties hervatten zij de arbeid. van de onderkomens en het uitleg gen van noodsignalen. Ook zullen zij visnetten moeten maken en uit meegebrachte vliegtuigwrakken bruik bare onderdelen demonteren en deze dienstbaar maken aan hun overle- vingspogingen. De cursus is vooral bedoeld om de mannen de funda mentele begrippen der „overwinte ring" bij te brengen. Zonder deze zouden Canadese piloten of soldaten in noodgevallen in dit gebied binnen enkele uren verloren zijn. Een der grootse problemen van in het Poolgebied gestrande personen is het overwinnen van de angst voor de koude. De cursus is ontworpen door Scott Alexander, hoofd van de opleidingsschool van de Canadese luchtmacht. Tien jaren als „Mountie" (bereden politieman) in het barre Noorden hebben Alexander de oplei ding gegeven, die hem de aangewe zen man maakte om deze bijzondere school te leiden. Een aantal man schappen van de Amerikaanse lucht macht zal aan deze excursies deelne- weer (Geldig van Vrijdagavond toi Zaterdagavond. Opgem. te 10 u.) LATER OVERAL DOOI. Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en aanvankelijk enkele verspreide opklaringen, later van het Zuidwesten uit regen. Aanvankelijk zwakke, later ma tige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. In het Noorden van het land vannacht lichte vorst, morgen later op de dag lichte dooi. In het Zuiden van het land vannacht tempe raturen om het vriespunt en morgen flinke dooi. 13 Febr.: zon op 8.01 en onder 17.49. maan oj 12.59 en onder 5.39 uur. Het weer in Europa Kermis - snufjes verbrand Gistermiddag is te Purmerend door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in een pakhuis van de heer Adam van Veen, uitvin der van kermisattracties. In het pak huis, dat tot de grond toe afbrandde, bevonden zich kermisbenodigdheden ter waarde van ongeveer 100.000. Enige nieuwe uitvindingen op ker- misgebied, o.a. een „cocktail" en een „cyclotron" verbranden eveneens. De schade wordt door verzekering gedekt. OSLO poolsneeuw 5C. STOCKHOLM sneeuw —6 KOPENHAGEN licht bew. —4 LONDEN nevel 7 AMSTERDAM mist 3 BRUSSEL regen 9 PARIJS nevel 9 BORDEAUX regenbui 18 NICE zwaar bew. 9 WARSCHAU geh. bew. —4 BERLIJN nevel —1 FRANKFORT regen 6 MUNCHEN nevel 7 GENEVE mist 6 ZURICH motregen 1 LOCARNO sneeuw 3 WENEN nevel 3 INNSBRUCK geh. bew. 5 ROME regen 9 Korreltje De pijl van een dwaas is spoedig afgeschoten. Shakespeare.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1