75 Procent acht volledige instemming beginselprogram gewenst met Hard-arren en -draven op 't ijs Bij een onverhoopt nieuwe ramp is het leger paraat UnmEfi DINSDAG 9 FEBRUAP' 954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 1 Wat de K+VJP+-werkgroepen willen Maar niet met werkprogram Een rapport is samengesteld aan de hand van binnengekomen antwoor den op de enquête, welke onder de werkgroepen der Kath. Volkspartij is gehouden over de Eenheid der Ka tholieke Nederlanders op politiek ge bied. Aan deze enquête namen 100 werkgroepen deel, die gezamenlijk 1500 leden tellen. De antwoorden geven het volgend beeld. Vraag Ia: Meet het beginselprogram der K.V.P. op ieder punt de volledige instemming hebben van een lid der Partij? 75% is 'van mening, dat een lid van de K.V.P. met ieder punt van het Be ginselprogram volledig dient in te stemmen, terwijl 10% deze vraag ontkennend beantwoordt. De overige groepen hebben het niet bij een een voudig ja of nee gelaten, maar som men voorwaarden op, waarvan vol gens hen de beantwoording afhanke lijk is. De meest voorkomende voorwaar de is, dat het Beginselprogram alleen dan op ieder punt de volledige in stemming van een partijlid behoeft te hebben, wanneer dit program al leen bevat die katholieke beginselen omtrent staats- en maatschappijleer, waaraan iedere katholiek zonder twijfel gebonden is. Volgens hen is de huidige redactie van het Begin selprogram te breed uitgeschreven met het gevolg, dat het punten bevat, waarover men als katholiek van me ning zou kunnen verschillen. Andere groepen onderstrepen, dat in de Partijraad van December 1945 de K.V.P. uitdrukkelijk werd open gesteld voor niet-katholieken, welke het werkprogram om zijn innerlijke redelijkheid wensen te aanvaarden. Mag men van deze niet-katholieke partijleden eisen, dat zij het Begin selprogram. bij de opstelling waar van de K.V.P. aanvaardt de uitspra ken van het Kerkelijk Leergezag om trent de natuurlijke zedewet en de Goddelijke Openbaring, op ieder punt volledig onderschrijven? Vraag I b.: Moet het werkprogram, ge bouwd op het beginselprogram, op ieder punt de volledige in stemming hebben van een lid der Partij? Het is opvallend, dat de antwoor den op deze vraag practisch omge keerd evenredig zijn aan de antwoor den op de vorige vraag. 75% eist de ze instemming niet, 12% wel. Het ligt voor de hand, dat ook de beant woording van deze vraag weer aan leiding heeft gegeven tot het stellen van verschillende voorwaarden en het geven van argumentaties. Zo wordt er op gewezen, dat vele punten van het Beginselprogram op verschillende wijzen verwerkelijkt kunnen worden. Men kan b.v. gerust van mening verschillen over de con crete uitwerking, de volgorde van ur gentie, het al of niet compleet-zijn van het werkprogram. Vraag II a: Heeft een volksvertegenwoor diger, gekozen op een lijst der K. V.P., het recht de inhoud dei- werkprograms van de Partij (voor Rijk, Provincie en Ge meente) naar eigen inzicht te in terpreteren? De volksvertegenwoordiger geko zen op een lijst van de K.V.P. wil men doorgaans wel sterker aan het programma binden dan een gewoon lid der Partij. Dit moge blijken uit het feit, dat 51% der groepen vraag Ha bevestigend beantwoordt, terwijl slechts 27% een eigen interpretatie van het werkprogram door de volks vertegenwoordigers onjuist acht. De bemerkingen bij de beantwoor ding van deze vraag gemaakt, kun nen worden samengevat tot deze twee: 1. de volkvertegenwoordiger dient in alle gevallen te handelen naar eigen eer en geweten en met in achtneming van het beginselpro gram. Inzonderheid kunnen ver anderde omstandigheden de nood zaak meebrengen, dat de vertegen woordiger anders handelt dan in het program werd bepaald op een ogenblik waarop de veranderde omstandigheden niet konden wor den voorzien. 2. Een eigen interpretatie mag de eenheid van optreden van een fractie met onnodig schaden. Voorts is opgemerkt, dat een eigen interpretatie niet geoorloofd is, wan neer een officiële interpretatie van een programpunt is gegeven. Vraag n b: Houdt de reglementair voorge schreven ondertekening, van een werkprogram der K.V.P. door de candidaten der Partij in, dat zij alle punten van het program zon der uitzondering onderschrijven? Over deze kwestie zijn de menin gen zeer verdeeld. 34% acht de on dertekening wel noodzakelijk, 39% niet. De overige groepen zijn van me ning, dat alleen de grote lijnen, voor zover deze voortvloeien uit het be ginselprogram, moeten worden on derschreven; de details niet. Het moet de candidaat mogelijk gemaakt wor den bij de ondertekening voorbehou den te maken, welke voorbehouden ter beoordeling dienen te staan van bevoegde instanties. Vraag III: kiezingen mogen worden betrokken, Daar de K.V.P. tot doel heeft wordt toch onder de antwoorden de de bevordering van het algemeen welzijn van het gehele Neder landse volk, wordt gevraagd: aan wélke algemene eisen zal een werkprogram der Partij met het oog hierop moeten voldoen? Deze vraag is door de werkgroepen van twee zijden benaderd. Enerzijds suggestie gevonden de leiders van de sociale organisaties ambtshalve in het Partijbestuur zitting t,e doen nemen. Een opmerkelijk idee in deze is het volgende: De in de Partij bestaande standen commissies zouden overkoepeld kun nen worden door een raad, waarin worden verlangens kenbaar gemaakt deze standen-commissies sameniwer- betreffende de vorm van het pro- ken. gram, anderzijds betreffende de in houd daarvan. Aangaande de vorm komen de vol gende wensen naar voren: 1. de formulering dient duidelijk, beknopt, concreet en eenvoudig te zijn; 2. de redactie zij vertrouwenwek kend en aansprekend; 3. in het werkprogram moet worden aangegeven in hoeverre de pro grampunten delen vormen van de doeleinden, welke de K.V.P. krachtens haar beginselen na streeft. De verlangens gesteld ten aanzien van de inhoud zijn alle terug te vin den in het huidige werkprogram der K.V.P. Als opmerkelijk punt kan gewezen worden op het feit, dat 56% van de antwoorden vooropstelt, dat de K.V. P het algemeen belang van het ge hele Nederlandse volk te dienen heeft. Deze groepen zijn van oordeel, dat allerlei speciale verlangens on- dergeordend dienen te zijn aan het algemeen belang. Fnkele Groenen wensen Ge sociale verzekeringswetten niet alleen uit te breiden, maar ook te verbeteren. Anderen wijzen er op, dat voor de opstelling van een degelijk politiek werkprogram, een sociaal-economisch program, opgesteld door de gezamen lijke katholieke sociale organisaties, kwalijk kan worden gemist. Vraag IV a: Aan welke eisen moet de Par tij-organisatie voldoen, wil de K. V.P. voor de Katholieke Neder landers uit alle regionale en maatschappelijke groeperingen aanvaardbaar zijn: a. Wat betreft de samenstelling van het Partijbestuur en de Besturen der Kringen? Het eerste deel van vraag IV heb ben de groepen verschillend opgevat. Sommigen hebben als antwoord hier op kenbaar gemaakt hun ideeën aan gaande de eisen waaraan personen, die tot bestuurderen gekozen worden moeten voldoen; anderen gaven hum Opvattingen over de manier, waarop de besturen tot stand moeten komen. Ten aanzien van de samenstelling is 70% van mening, dat het Partij bestuur een afspiegeling moet vor men van alle sociale en regionale groeperingen in ons katholieke volksdeel. 20% legt de nadruk erop, dat de eerste eis, welke aan een lid van het Partijbestuur moet worden gesteld, is: dat hij over voldoende capacitei ten beschikt om deze functie naar be horen te vervullen. Met de bestaande wijze van verkie zing der bestuursleden verklaart 90% zich zonder meer accoord. Sterk wordt benadrukt, dat de verkiezing ook in feite zo democratisch mogelijk dient te geschieden. Een tweetal groepen verlangt, dat ook de afdelingen bij de verkiezing van het Partijbestuur worden inge schakeld. Hoewel doorgaans het standpunt wordt ingenomen, dat de sociale or ganisaties als zodanig'niet bij de ver- De commissies zouden dan als technische en studie-commissies on derling in de overkoepelende raad be handeling vinden en al of niet wor den aangenomen. (Wordt vervolgd). Nieuw besluit ontslagaanvragen Volgens de nieuwe richtlijnen voor de toepassing van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945, welke 1 Februari door de arbeids bureaus worden toegepast, wordt oortaan slechts de ontslagvergun- ning gedateerd en de geldigheids duur ervan beperkt. Naarmate de opzeggingstermijn langer is, wordt ook de geldigheidsduur van de toe stemming verlengd, zodat uiterlijk op de laatste dag van de geldigheids duur nog geldig kan worden opge zegd. Klachten over het ontbreken van wederzijds goedvinden bij een ontslag zullen niet meer in behan deling worden genomen, indien niet binnen redelijke tijd bij de weder partij bezwaar is gemaakt. In de nieuwe richtlijnen wordt de nadruk er op gelegd, dat ten aanzien van een ontslagzaak steeds behoort te wor den nagegaan, of inderdaad weder zijds goedvinden ontbreekt, althans onvoldoende vaststaat. Is dat het geval, dan wordt op verzoek van be langhebbende een beslissing geno men door de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau. Meldingssysteem De waarschuwingsdienst voor voor stormvloed, georganiseerd door de directie algemene dienst van de rijkswaterstaat, strekt zich ook uit tot onderdelen van de Koninklijke Landmacht. Tot de adressen, waar aan in bepaalde omstandigheden per telegram kennis wordt gegeven van de hoogwaterstanden, behoren ook die van de garnizoens-commandanten te Bergen op Zoom, Breda, 's-Herto- genbosch en Utrecht. Telegram a, inhoudende het bericht van een mogelijke overschrijding van een bepaalde waterstand, betekent voor de betrokken commandanten alleen een kennisgeving en vereist van hen geen bijzondere maatrege len. Bij ontvangst van telegram b be richt van hogere waterstand dan be doeld onder a houdt de comman dant de beschikbare troepen gereed Nu uitzondering geworden en kan dus bijvoorbeeld consignatie gelasten. Bij ontvangst van telegram c bericht van hogere waterstand dan bedoeld onder b kunnen de troe pen onmiddellijk worden ingezet voor bijstand. De plaatselijke autori teiten van de rijkswaterstaat kunnen hiertoe rechtstreeks een verzoek richten tot de betrokken garnizoens commandanten. In elk van de vier garnizoenen zal te allen tijde tenmin ste een bezetting van «400 man voor onmiddellijke bijstand aanwezig zijn. Indien versterking van de troe pen uit de bovengenoemde garnizoe nen noodzakelijk zijn, kunnen door de legerkorps- en de divisie-comman dant ook parateeenheden ter be schikking worden gesteld voor het verlenen van bijstand. SLACHTOFFERTJE VAN HET IJS De' 7-jarige Bennie Mulder, die gistermorgen te Enkhuizenop het ijs aan het spelen was, is in een bijt terecht gekomen en verdronken. Door de vorst van de laatste da gen zijn vele wilde zwijnen uit het Duitse Reichswald naar meer be woonde streken getrokken, onder meer naar de omgeving van Nij megen. Nijmeegse jagers hebben reeds enkele dieren neergelegd. DE strenge winters in het verleden wijden, getiteld laadden veel leed en ellende on de Maas". En dit begint direct al met de paarden. Luistert slechts: laadden veel leed en ellende op de schouders der armen. In romans en romantische verhalen moge een strenge winder ons dan bijzonder aantrekken de werkelijkheid, vooral in üe „goede oude tijd" was wel héél anders. Men leze er Herman de Man's „De Barre winter van '90" j maar eens op na. Zulke winters brachten niet alleen het economische leven uit zijn voegen, doch evenzeer j raakten mede daardoor de; geesten in de war. De winterse koude schiep behoefte aan ontspanning en er was voor al voor het platteland een ont spanning mogelijk, welke tegelijk goedkoop en sportief was: de ijs- sport. Deze sport kon men op verschil lende wijzen beoefenen en één der vormen maar daar had men dik ijs voor nodig of een dikke laag sneeuw was het arren, waarbij de „tikkers" met één of twee paarden bespannen, voor langere of kortere ritten over ijs of sneeuw gebruikt werden. Ook waren de harddraverijen op het ijs een zeer geliefde bezigheid •in vroegere dagen. Het „hard-arren" bracht duizenden kijkers op de baan en menig schilderij, gedicht of proza stuk heeft zulk een festiviteit voor het nageslacht vastgelegd. Zijn de harddraverijen typische Nederlandse (Hollandse en Friese) liefhebberijen, de draverijen op ijs of sneeuw zijn het dès te meer. In het jaar 1855 was het in Fe bruari bitter koud, zó koud, dat de 'Maas voor Rotterdam dicht vroor en de ijslaag zó sterk was, dat zij dui zenden wandelaars en schaatsenrij ders kon torsen. Toen het er naar uitzag, dat de vorst nog wel even zou aanhouden, werd besloten een •kermis op het ijs te houden en daar aan een „narrensledewedstrijd" te verbinden. Dit was in hetzelfde jaar, waarin enkele weken later ramp en rouw zou worden gebracht door een watersnood, welke drie provinciën teisteren zou. Maar op 25 Februari 1855 dacht men daaraan nog niet. De wateren waren in kluisters van ijs gevangen en men maakte zich op voor het houden van een draverij, welke zulk een indruk maakte op de dichter Van Zeggelen, dat hij niet kon na laten daaraan een kloek gedicht t( De harddraverij op zijn paardenfokkerij en zo vinden we het in de annalen nog wel eens in dit verband terug. Zo lazen we dezer dagen in een oud hippisch blad iets over een be roemde arretocht vanuit Ameland on dernomen in de winter van '90. „Ameland arde en er was een bes te, vrolijke stemming. Michiel Groe- newoud arde met de burgemeester „Goed gescherpt en mild gevoederd. „Trotsch op pluim en bellenkleed, Staan de viervoet kampioenen „Tot de spelevaart gereed. „Luistrend naar de stem des meesters, ,,'t Oor gespitst of krom genekt, „Spellen ze allen moed en strijdlust, „Door den proefrit opgewekt. „Met den teugel nauw bedwongen, „Meet de voorhoef reeds den grond, „En het neusgat blaast een schuimvlok „Als een andre sneeuwjacht. rond En dan de start: „Maar't signaal klinkt luid in 't ronde „En de hoefslag kerft het ijs: ,,'t Is Uw wisselende triomftocht „Vos en Zwart en Bruin en Grijs; „Veertien dravers wachten trappelend „Naar het hun te geven sein: „Doortje, David en de Leuken, „Boer,Annetje met Piet Hein, „Vlugge, Dikke, Bruin en Hector, „Polka, 't Boertje, Flink en Piet „Wraken door hun kracht en vlugheid, „Wie van zessen klaar is, niet......" De dichter heeft zich kostelijk ge amuseerd. Dat blijkt uit alles, wan neer men het gedicht leest. Maar de uitslag en het verloop van de „nar- rensleevaart" gaf hem zelfs de vol gende opvoedkundige conclusies in •cie pen (naar aanleiding van het feit, dat één der favorieten galopperend door de finish ging). „Ik leidde hier de leerling af, „Die mij mijn geest te peinzen gaf: „Dat, wie vooruit wil, vast en vlug, „Al draagt hij 't zaal niet op den rug, „Int 't..streven naar een zeker wit, „De spoed niet in de furie zit: „Dat onbesuisde drift licht schaadt, „Maar stage draf het zekerst gaat." Dichtgevroren wadden zijn in de naar Holwerd. Op zee gekomen bleek daar een dikke mist te hangen. Schaap keek bedenkelijk, want er zijn verhalen genoeg bekend van lie den, die bij mistig weer, in korte tijd de richting volkomen bijster zijn op de grote onafzienbare ijsvlakte zon der oriëntatiepunten. Siderius zette uc uui' cmccouci. echter door, doch weldra raakte men van Ameland en zo al arrende rijpte 1aeJ spoor reeds kwijt. De hoge ijs- schotsen maakte het arren met tot een °enoe*en en men besloot in hun beider brein het plan om een tocht per ar te maken over de Wad den. Zulk een tocht was in geen jaren gemaakt en het was toch altijd aan trekkelijk eens een vlug bezoek aan de vaste wal te maken. Normaliter was daar niet zoveel gelegenheid voor. De burgemeester kon de tocht niet meemaken en zó werd de be kende schipper Metz daartoe bereid gevonden. Op 30 December men kan zien hoe vroeg het toen reeds winterde werd de tocht naar Hol werd heen en terug volbracht. Met de ar over de Wadden. deeltelijk te voet te gaan. Het meest crit;eke moment van de gehele tocht was wel toen een der naarden met de achterbenen door het ijs schoot. Na vele omzwervingen kwam het gezelschap des middags om half vier toch nog in Nes aan, waar een ge weldig feest op touw gezet werd en de Schiedammer rijkelijk vloeide. De volgende dag om een uur of twaalf aanvaardde men de terug tocht, thans bij zonnig weer en hel der zicht, zodat men in rechte lijn op Holwerd kon aansturen. Diezelf de Zondagavond kwam het gezel- Het pad was zeer oneffen, zoals J schap weer te Leeuwarden aan. dat meestal op de Waddenzee (en het i We nemen aan, dat nadien zulk IJsselmeer) het geval is. Het zicht was echter goed en de hoge schot sen, welke zo nu en dan „genomen" moesten worden, bleken tenslotte overkoombare hindernissen te zijn. Na deze eerste tocht was het hek van de dam en op Nieuwjaarsdag werd te Holwerd op zee een hard draverij gehouden, waaraan 15 arren deelnamen. G. de With, bekend in draverskringen reed hier. zijn paard als overwinnaar over de eindstreep. Op de hierop volgende 9e Januari brachten de Holwerder boeren een tegenbezoek aan Ameland door met 9 arren naar Nes over te steken, waar hen een gulle; ontvangst wachtte. Op het gerucht van al die spor tieve gebeuren besloten twee in de harddraverswereld toenmaals zeer bekende figuren t.w. Herman Schaap, toentertijd stalhouder te Leeuwar den en Abe Siderius, bekend pi- een tocht niet meer ondernomen werd of het moet zijn gèweest in de winter van '29. In 1930 moet het ook al een druk te van belang zijn geweest tussen Ameland 'en Iiolv/erd, want ook toen vroor het dat het kraakte en de Wadden zaten dicht. De annalen ver melden vele tochten, welke toen werden ondernomen over het ijs, waarbij men 'zelfs sjezen opmerkte en boerenwagens met twee paarden bespannen, elk met 10 a 12 personen bevracht Ook deze winter zullen zij het nog sporadisch de trouwe vier voeters tot vermaak der menigte weer op het ijs komen en er zal als vanouds gehard-ard en gehard draafd worden, al zal men helaas dit vermaak door de vele mogelijk heden tot afleiding en ontspanning, welke men tegenwoordig heeft, niet meer zó waarderen als zulks een geschiedenis der barre winters ook al keur, tevens herbergier met de rij- halve eeuw geleden nog het geval geen uitzondering. In de winter van tuigmaker De Hoo en hun aller ga- was. 1890 op '91 vroren de 'Wadden in' des, benevens drie ongehuwde jon- het Noorden van ons land potdicht, gemannen met een grote bakslede, Op Ameland kende men nog geen bespannen met4 paarden, van Op het gladde ïis zijn in Surhuister- verharde wegen en paarden behoef-1 Leeuwarden uit ook eens een uit-) veen 'Fr.) wedstrijden voor arre- den derhalve op dit eiland niet be- stapje naar Ameland te maken. Het sleden gehouden. Op de foto: twee slagen te worden. Ameland was van ging op de 10e Januari langs het.. \an de deelnemers in het „heetst" oudsher een eiland, vermaard om Dokkumer Ee en de Holwerde vaart van de strijd. Dameshanden v ra gen De „witte pokken" Schadeve g sding aan geageerde dienstplichtigen De minister van Oorlog heeft een schadevergoedingsregeling vastgesteld voor de dienstplichtigen uit 's Gra- venhage (Kijkduin, Loos duinen en Scheveningen inbegrepen), Voorburg, Rijswijk en Wassenaar, wier opkomst met het oog op de witte pokken moest worden uitgesteld. Deze rege ling geldt voor hen, die hun burger betrekking hebben opgezegd en daar in niet direct konden terugkeren, of niet terstond een andere gelijkwaar dige betrekking konden krijgen, zo dat zij door het uitstellen van de op komst geldelijk nadeel hebben on dervonden. Wegens gemis van voeding en kle ding van rijkswege, wordt een ver goeding van 1.50 per dag toegekend, gerekend van voor opkomst bepaalde datum af. Indien bij opkomst aan spraak zou hebben bestaan op kost winnersvergoeding, dan wordt deze toegekend alsof de opkomst normaal is doorgegaan. Aan kamerbewoners, die bij ver wanten inwonen en aan wie geen kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, wordt als vergoeding we gens gemis van voeding en kleding, van rijkswege een bedrag van drie gulden per dag uitgekeerd. Eigen in komsten worden op de vergoeding in mindering gebracht. t

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6