DE DOLLE MUSKETIERS9' m De moordenaar van Varseveld winterhanden? hoorde weer levenslang eisen Warmondse kampioenschappen het Schaakspel Het wonder fi. 3D f ;'f:j ig a§ i 1 A DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE B1.AD - PAGINA 2 Psychiaters verschilden met elkaar van mening De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof heeft gistermid dag in de voortgezette behandeling van de zaak tegen de 54-jarige land bouwer uit Heelweg bij Varsse- veld bevestiging van het vonnis vai de Arnhemse vechtbank geëist: le venslange gevangenisstraf. De procu reur-generaal achtte het primair ten laste gelegde, moord met voorbc dachte rade, bewezen. Zoals bekend wordt verdachte vervolgd wegens het veroorzaken van de dood van drie huurlieden, twee broers en een zuster Te Lindert, door tijdens hun afwezigheid vergif in hun eten te strooien. Deze zaak was op 29 Januari jl. uitgesteld, teneinde professor dr. mr. P. A. H. Baan te Utrecht gelegen heid te geven zijn over verdachte uitgebrachte psychiatrisch rapport (toe te lichten. De conclusie van dit rapport was, dat verdachte als ver minderd toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. Deze conclusie is in strijd met die van de eerste .psychiater. „Veiligheid". Professor Baan meende de vraag, of verdachte in staat was, in vrijheid zijn wil te bepalen, ontkennend te moeten beantwoorden; er is sprake van een ziekelijke stoornis. De psy chiater meent, dat verdachte uitge gaan is van de gedachte de mensen Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. Voor de huisvr. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. (9.30 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram» 13.00 Nws 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en Hawaiian muz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philharm* Sext. 17.15 Gram. 17.30 Instr. kwint. 17.50 Regerings- uitz.: Dr. J. Hulsker: „Nederlandse kunstmanifestaties in het buitenland" 18.00 Nws. en comm. 18.20 „Het vol le pond", caus. 18.35 Dansmuz. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 „De Katholie ken en het Socialisme", toespr. 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00, Nws. 20.05 Pol. overz. 20.15 Marinierska pel. 20.50 „Bjerg Eivind en zijn vrouw", hoorsp. 22.05 Cabaret. 22.40 „Kosmische stralen", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Es peranto. 23.20 Orgelspel. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 'n Woord v. d. dag 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „Het Mannetje", hoor spel» 12.07 Pianotrio. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoli- ne-ens. 13.50 Gram. 15.00- Gamba en clavecimbel. 15.40 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgel- conc. 18.00 Mil. rep. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Spectrum v. h. Christ. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en soliste. 21.25 „Een oud land in een nieuw gewaad", caus. 21.45 Salonork. 22.10 „Her vormd-Gereformeerd", studiogesprek 22.30 Negro-spirituals. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Voordr. en muz. 23.3524.00 Gram. te bedwelmen en niet van de opzet hen te doden. Hij wilde zich meester (maken van het geld, niet omdat hij daarom verlegen was, maar omdat dit hem een gevoel van veiligheid gaf. Voorzichtig voor de koe! De eerste deskundige handhaafde de conclusie van zijn rapport: Ver dachte is van zijn persoon uit tot de moord gekomen. Al zes jaar gele den noemde getuige hem in een rap port een koude misdadiger en de fei ten hebben hem in het gelijk ge steld. In zijn requisitoir zeide de proc.- generaal, dat de voorbedachte rade vaststond Verd. bedacht het plan en voerde het uit: Hij strooide vergif in •het eten om het geld te kunnen weg pakken en daarmede een hypotheek af te lossen. De werking van het vergif kende hij; hij had het niet willen gebrui ken voor het bespuiten van het ge was, omdat hij bevreesd was voor het vergiftigen van de koe. „In koelen bloede". Hij had het geld kunnen wegha len, toen de Te Linderts buitenshuis waren; maar hij wilde geen getui gen. Verdachte heeft in koelen bloede gedood: We hebben te maken, aldus de procureur-generaal, met een gro- ■te deugniet, die niet in de maat schappij thuis hoort. De verdediger vroeg zich af, of verdachte een kille moordenaar of een ziekelijk gestoorde is. Pleiter wees er op, dat er meer slachtoffers hadden kunnen vallen; het had wei nig gescheeld of een vrouw en ver- dachte's broer hadden meegegeten •met de Te Linderts. Op zijn broer was hii zeer gesteld: Zou hij met die mogelijkheid rekening hebben gehou den in geval van voorbedachte rade? Pleiter meende, dat het alleen de bedoeling van verd. was de mensen te bedwelmen; hij had niet de opzet te doden. Uitspraak op 18 Febr. a.s. SPORT De Engelse Football Association heeft een telegram van de Russische Voetbal bond ontvangen, waarin Arsenal uitge nodigd wordt voor wedstrijden tegen Russische clubs op 2 en 5 Augustus van dit jaar in Rusland. Arsenal heeft deze uitnodiging in beraad genomen. De Russische bond zal in October of November een club naar Engeland sfu- om daar enige wedstrijden te spe len. Sedert het bezoek van de Dynamo's in 1945 heeft geen enkele Russische ploeg meer in Engeland gespeeld. INCIDENTEN TE ZAGREB. De wedstrijd tussen de Argentijnse club „Racing Buenos Aires" en de plaat selijke club van Zagreb „Dynamo", ein digde in een flinke ruzie tussen de Zuid- Slavische scheidsrechter Podoupski er de Argentijnse keeper Domingues, di( daarbij geholpen werd door zijn mede spelers. Tevoren hadden de Argentijnen reeds verschillende malen, geprotesteerd tegen de beslissingen van de scheidsrechter, die zij onrechtvaardig vonden en bij het verlaten van het veld weigerden zij de drie doelpunten van de Zuid Slaviërs, die in de tweede helft gemaakt waren, te erkennen. De voorzitter van de Argentijnse club, de heer José Fernandez, verklaarde ech ter. dat de overwinning van de Zuid Slaviërs (3—0) volkomen verdiend was en dat hij de relletjes betreurde. Het besluit om binnenkort de mana gers van de League clubs bijeen te roe pen voor een bespreking met als onder werp de verbetering van het voetbalpeil in Engeland in het algemeen en van het Engels elftal in het bijzonder, heeft in Engeland veel weerklank gevonden. Het besluit was genomen als resultaat van een soort ronde tafel-conferentie tussen vertegenwoordigers van alle geledingen in het Engelse voetbal. Volgens de reac ties in de sportrubrieken der bladen zal de bijeenkomst, nog juist op tijd kunnen komen om een te grote daling van het Engelse voetbalprestige tegen te houden. Op 22 Maart zal de bespreking worden gehouden en hoewel de vergadering geen bepaalde „macht" zal hebben, verwacht men. dat de uitwisseling van gedachten zal leiden tot het opstellen van richt lijnen, die uiteindelijk effect zullen sor teren. Boekenweek opent in 's Gravenhage Ook dit jaar zal de traditionele boekenweek ingewijd worden met een officiële openingsavond, die mede ter gelegenheid van het 100- jarige bestaan van de 's-Gravenhaag- se beek handelaarsvereniging op Vrij dag 26 Maart gehouden zal worden in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Den Haag. Het programma op deze avond „Het boek en de muzen" wordt voor de pauze verzorgd door de stichting Bal let Recital met medewerking van de leden van het Residentie-Orkest. On der meer zal de première gegeven worden van het speciaal voor deze gelegenheid gemaakte „Ballet van de lezer", muziek Jurriaan Andriessen, scenario Jan Huiskerk, choreografie Sonia Gaskell. Na de pauze treden leden van de Haagse Comedie en leden van het Residentie-Orkest op in „De ge schiedenis van een soldaat", tekst C. F. Ramuz, muziek I. F. Strawinsky, vertaling M. Nyhoff. De regie berust bij Paul Steenbergen, de muzikale leiding bij Jurriaan Andriessen. De avond zal worden besloten met het traditionele schrijversbal. De heer F. H. C. Dalderup, se cretaris-penningmeester van de Sint Maarteskliniek te Ubbergen bij Nij megen is gister door de Paus ter ge legenheid van zyn 65e verjaardag benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Groote. Van het Tafeltennisfront Joop v. d. Zwet won over alle linies Een sportgebeurtenis, die zich ieder jaar weer mag verheugen in een grote belangstelling en deelname van de be woners uit het zo rustige Warmond, is wel het jaarlijks terugkerende War mondse kampioenschap tafeltennis, geor ganiseerd door „Steeds Vooruit". Om even 12 uur opende de voorzitter, de heer H. G. Derriks, met een hartelijk welkomstwoord dit tournooi, en gaf een uiteenzetting over het wedstrijdschema. Dit jaar voor het eerst was er aan dit toumooi een verliezersronde verbonden. Er werd tijdens dit tournooi op 4 tafels gespeeld. Hierna namen de eerste ronden een aanvang, en reeds direct bleek, dat het tournooi niet alleen een groot aantal deelnemers getrokken had, maar dat het zeer zeker ook een moeilijke opgave was om door zoveel sterke en vaak ook zeer geroutineerde spelers dc weg naar de finale te bereiken. v. d. Zwet de geweldige Vooral in de klasse heren-leden enkel spel waren spannende wedstrijden te be wonderen. Zo schakelde v. d. Zwet al direct G. v. d. Horst uit. Maar ook de „oudjes" de in andere jaren sterke spe lers als Zoetemelk en Hekker, maakten het de candidaten voor de titel zeer moeilijk. Menige speler moest het dan ook afleggen tegen deze „buikrondige" oud-leden en zagen hun kans op de titel in rook opgaan. Ook bij de heren niet-leden was de strijd zwaar en hevig. Ook hier werd de huid zeer duur verkocht. Het was een lust om te zien hoe menig boordje en das werden afgedaan, om zich geheel te kunnen geven aan deze kampioen schappen. Bij de dames-leden moesten de twee dames, die kans konden maken op de wisselbeker, elkaar in de eerste ronde j al betwisten, zodat in deze ronde al de beslissing moest vallen. Dit was jammer, daar de finale dan niet het treffen kon krijgen tussen de topspeelsters Tynman en Heemskerk. Maar er is toch volop gestreden in deze klasse van de dames en de finale bracht uiteindelijk A. Heemskerk en L. Bakker, tegenover el kaar, die door mej. A. Heemskerk in een goede wedstrijd werd gewonnen, zodat zij voor een jaar de wisselbeker bij de dames mee naar huis mocht nemen. In het dubbel gingen de prijzen naar C. v. d. VoorenG. v. d. Horst. Om even 10 uur mocht de voorzitter van „Steeds Vooruit" aan de gelukkige winnaars de prijzen uitdelen. „Steeds Vooruit" kan tevreden zijn over het verloop van deze Warmondse kampioenschappen, die weer een groot succes zijn geweest voor de steeds groter wordende vereniging. De wedstrijdleiding was ook nu weer in goede handen. De tijden, waarop ge speeld moest worden, klopten tot op de minuut. De ruim 70 deelnemers aan dit tournooi konden op de aangegeven tij den beginnen. Toen de voorzitter van „Steeds Vooruit" deze sportdag besloot, gingen spelers en speelsters en het pu bliek voldaan huiswaarts. Hier zijn de uitslagen: Adspiranten: le. Jan Mulder, 2e. Jan v. d. Hulst. Junioren: le. KI. Schavenmaker, 2e. Joop v. d. Horst. Heren niet-leden: le. J. v. Noort, 2e. J. Kokshoorn. Heren-leden: le. Joop v. d. Zwet, 2e. H. G. Derriks. Dames-leden: le. A. Heemskerk, 2c. L. Bakker. Algemeen dubbel: le. C. v. d. Vooren— G. v. d. Horst; 2e. C. TuynmanJ. v. d. Zwet. Titel kampioen van Warmond tussen J. van NoortJ. v. d. Zwet, werd voor 1954 uitgereikt aan J. v. d.,Zwet. WIL VAN ZOELEN NAAR SCYLLA. De geruchten, die vorig jaar reeds de ronde deden, zijn nu eindelijk bevestigd door een officiële publicatie in „Tafel- tennis". Wil van Zoelen, de bekende in ternationaal en een van de sterkste spe lers van Nederland, gaat volgend seizoen voor de Leidse Overgangsklasse Scylla spelen. De Leidenaars krijgen hierdoor een zeer sterk team met Verkerk en v. d. Voort en de kans moet dan groot worden geacht, dat zij Leiden aan een Hoofdklasseteam helpen SCHAATSENRIJDEN. Dc Nederlandse en Noorse schaatsen rijders. die aan het Europese kampioen schap te Davos hebben deelgenomen en vandaag te Kralingen wederom tegen over elkaar op het ijs moesten staan, zijn gisteravond na een reis zonder bij zondere wederwaardigheden per vlieg tuig op Schiphol gearriveerd, waar zij verwelkomd werden door de heren W. Egas, A. D. Leewis en W. H. Taconis namens de KNSB. dr. A. G. M. Carlier en, wat de Nederlandse rijders betreft, door een aantal familieleden. Het Noorse gezelschap waarvan de heren M. Simonsen en H. Haraldsen lei ders zijn. bestond uit Hjallis Andersen. Roald Aas, Knut Johannesen, Armand Karstensen, Vigo K. Hansen, Arne Jo- hansen en Torsten Seiersten. Ook Arve Sinnerud. in de Nederlandse schaatsen rijderswereld bijna even bekend als in zijn eigen land. had de reis meegemaakt. Met het Nederlandse zestal: Kees Broek man, Wim van der Voort. Wim de Graaff, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Henk Schüler, waren Henny Roos, voorzitter van de technische commissie hardrijden langebaan, en Klaas Schenk, lid van die commissie en coach van de ploeg, mee gekomen. In het Americanhotel, waar de rijders logeren, is 's avonds dc loting verricht voor de 500 meter van de wedstrijden te Kralingen welke in elk geval door zou den gaan. De wedstrijden om het Nederlandse kampioenschap korte baan junioren, welke voor heden door de koninklijke vereniging „De IJsclub" te Leeuwarden waren georganiseerd, zijn in verband met de weersomstandigheden tot nader order uitgesteld. WIELRENNEN. De besprekingen tussen de organisato ren van de Ronde van Italië en Kees Pellenaars over de Nederlandse deelne ming aan de Giro 1954 (22 Mei—13 Juni) hebben een voor beide partijen bevre digend resultaat opgeleverd. De Neder landse ploeg zal naar alle waarschijnlijk heid bestaan uit Wim van Est. Wout Wagtmans, Gerrit en Adri Voorting, Jan Nolten, Hein van Breenen en Thys Roks. Er is nog een kleine moeilijkheid wat het uitkomen betreft van Nolten, in ver band met diens contract met Antonin Magne, maar het laat zich aanzien, dat hiervoor een oplossing zal worden ge vonden. DE ZESDAAGSE TE GENT. Op de eerste avond van de zesdaagse te Gent luidde de stand na de sprints: 1. BruylandGlorieux (België) 24 pun ten: 2. StromMockridge (Australië) 7 punten. Op 1 ronde: 3. LernoRijckaert (België) 18 punten: 4. GillenTerruzzi (Luxemburg-Italië) 12 punten; 5. Schulte Peters (Nederland) 6 punten; 6. Koblet Van Buren (Zwitserland) 1 punt; 7. OckersVan Steenbergen (België) 1 punt; 8. De BeukelaereVandevelde (België) 0 punten. De overige equipes hadden twee en meer ronden achter stand. VOLLEYBAL. Dc competitie. De Politiesportver- eniging te Alphen aan den Rijn heeft haar zegetocht in de volleybalcompetitie van de Leidse Bond voortgezet. Gister avond won zij de match tegen de Leidse Politie met 31. Biekbellum, zeg m>J eens hoe hef komt, aal Lam biek en zon gezellen, zon der dab ik hen een belo ning beloofde, zich mei hart en ziel Wefjviaiesteil, om dal heb voor hen de grootste}" Daar alleen kan liefde wonen, beloning is le weten dat ze iemand gelukkigDaar alleen is 't leven zoel - gemaakt hebben! Vera tel niet dal z;J lot jY gec/7 volk behoren, 'ah van die spreuken lheeft als.., Waar men stil en ongedwongen^ 8Hes voor elkander doel.* AUTOMOBILISME. VILLORESI REED TEGEN MUUR. Op het Ospedaletti circuit bij San Remo is de Italiaanse autocoureur Luigi Villoresi tijdens een proefrit met een nieuw Bancia sportwagen 3300 cc. in volle vaart tegen een muur gereden. De rijder bleef ongedeerd, maar de wagen werd totaal vernield. De auto was ont worpen voor de 12 uur race van Sebring in Florida, welke in Maart zal worden gehouden. Villoresi geraakte op een steil en nauw muildierpad doordat hij uit de bocht vloog, en reed tegen de wegafras- tering, voordat hij zijn Lancia tot stil stand kon brengen. Juist op tijd, want het pad ging daar bijna verticaal omlaag naar de meters dieper gelegen hoofdweg. BRIDGE. Bridgeclub „V.O.G.". Dc uitslag der viertallencompetitie, 9e ronde, is: Hoofdklasse: Team Epskamp wint van team Nolles met 15 punten; team Tjal- kens wint van team Schilthuizen met 30 punten: team Crama wint van team Smit met 15 punten: team Oudshoorn wint van team Horrée met 63 punten. Eerste klas: Team Baarda wint van team Caro met 25 punten; team Blom wint van team Bosscha met 10 punten: team Planje wint van team Uphof met 11 punten: team Raar gelijk met team Nieuwland. Tweede klas: Team Kooiker wint van team v. Gelderen met 7 punten; team Brakel wint van team Adama met 13 punten; team Zwart wint van team Grommé met 19 punten; team Kruizinga wint van team v. Weizen met 13 punten. De schaakliteratuur is kort geleden verrijkt met een buitengewoon mooi werk van dc wereldkampioen Dr. Alexander Aljechin. Het boek is ge schreven door Hans Mliller en A. Pa- welczak. Laatstgenoemde was een per soonlijk vriend van wijlen de wereld kampioen terwijl Müller behalve een sterk meester tevens een bijzonder be kwaam schaakschrijver is. In enige ru brieken zullen we uit dit boek enige interessante gegevens vermelden en en kele fraaie scheppingen van deze geniale grootmeester plaatsen. Ter inleiding het volgende miniatuur: Wit: Aljechin. Zwart: Köhnlein.. Diisseldorf 1908. 1. d2d4, d7d5; 2. Pgl—13, e7—e6: 3 e2e3, Pg8—f6; 4. Lfl—d3, Pb8—d7 (Wanneer wit geen c2c4 speelt dan moet zwart 't doen. Hier was dus c7c5 de zet geweest) 5. Pbl—d2. Lf8—d6? (Nog was c7c5 dc zet». 6. e3c4, d5xe4: 7. Pd2xe4, Pf6xe4; 8. Ld3xe4, 00; 9. Lelg5, Dd8e8. („Pas op voor onbedachte damezetten" is de opmerking uit het boek). 10. 0—0, f7—f5; 11. Le4— d3, c6—e5; 12. d4xe5. Pd7xe5; 13. Tfl- el! (Op. 13Pxf3t volgt 14. Dxf3, Dg6; 15. Lc4t. Kh8; 16. Lc7. Lxe7; 17. Txe7, c6; 18. Tadl of 13. Dg6; 14. Pxe5, Lxe5; 15. Lc4t. Kh8; 16. Le7>. 13De8h5; 14. Pf3xe5, Dh5xg5; 15. Ld3c4t, Kg8h8. A B L U E \DER L1EFDE\ door Otwell Binns 50) Helemaal niet, was het lachend gegeven antwoord. De hotelier in Al- cira had het er ook al over, één de zer dagen. De tuin zal met lampions verlicht zijn en er zijn artisten be steld, de beste, die er voor geld maar te krijgen zijn. Ik denk niet, dat we ons zullen vervelen. Hij voegde er niet aan toe, wat hij nog meer dacht; n.L dat Stella Duero er misschien ook wel zou zijn. Toen ze bij het huis van hun gastheer aan kwamen zei hij dan ook: Maak je over mij maar niet be zorgd, Tabarez. Ga je eigen gang. Ik zal best iemand ontmoeten, die ik ken. En als ik een introductie nodig heb, zal ik je wel opsporen. Toen ze het grote huis binnentra den, schudde Cabados de hand van de eigenaar, feliciteerde de erfgenaam met zijn eenentwintigste verjaardag en keek da->r?s "it een hoek van de hall om ziet! Ztwn. Toen deed hij een verrassende ontdekking. Aan de voet van de grote trap stond de danseres Lucille Fernay. Terwijl hij zich af vroeg, wat zij in dat gezelschap deed, kreeg zij hem in het oog en kwam glimlachend op hem toe. Ah, monsieur Badosca, zei ze, dus u komt hier met Jan-en-alleman om mij te zien dansen. Dus dat brengt u hiei', made moiselle Fernay; ik vroeg mij al af, wat Dat, en iets anders. Er is hier een vriend, die ik zou willen spre ken. Vanavond zal hij hier zijn. En ik zie ah daar, is hij! Ik ga. Ze schoot weg en Juan Cabados' blik volgde haar. Hij zag haar de hall doorgaan en haar hand leggen op de arm van een man. De man keerde zich om en toen hij het gezicht zag bemerkte de schilder dat het Carlos Cabados was. Blijkbaar was het deze geen speciaal genoegen de Parasienne te zien, want hy fronste zijn* voor hoofd. Juan zag de vrouw met zijn neef spreken en de laatste zijn hoofd schudden. Hij zag ook de flikkering welke daarna in de ogen van de vrouw kwam en vroeg zich af wat er aan de hand zou zijn. De danseres nam Carlos by de arm en leidde hem door de grote deur naar buiten, op het terras. Toen ze de deur doorgin gen gebeurde er iets, wat de schilder niet zag. Stella en haar tante kwa men juist de trap naar het bordes op en ze keken Carlos en zijn begeleid ster vlak in hun gezicht. De danseres staarde de beide dames bijna onbe schaamd aan, terwijl deze van haar kant haar geheel en al negeerden en Carlos slechts een klein vormelijk knikje gaven. Toen ze voorbij waren lachte de danseres schriL Ah, Carlos, het babygezichtje mag me met en met jouw schynt ze ook niet in haar schik, neen! Carlos antwoordde niet. Er lag een sombere uitdrukking op zijn gelaat. De waarheid van Lucille's woorden kon niet worden ontkend en, denkend aan zijn laatste gesprek met Stella, voelde hij, dat zijn relatie met de danseres meer te maken had met Stella's veranderde houding jegens hem, dan het meisje had willen toe geven. Het verbitterde hem boven mate, dat hy voor de eerste maal sinds hun breuk Stella onder zUlke omstandigheden moest ontmoeten. Toen de danseres hem naar een klein prieel voerde, verlicht met gekleur de lampions, voelde hy zich geneigd zijn wc«de te koelen op haar, die hij beschouwde als de oorzaak van de verbreking van zyn verloving. De danseres lachte om zijn stilzwijgen. Ze is erg koel, het bafcygezichtje. Waarom maak je je bezorgd over haar? Ze kan niet van je houden, zo als ik. Ze is een marmeren beeld. Nog steeds zei Carlos niets en Lu cille gluurde hem van terzijde met haar listige ogen aan. Toen ze weer sprak was de lachende toon uit haar stem verdwenen. Je bent niet beminnelijk van avond, en daar houd ik niet van. Je moet vrolijk zijn. Je moet praten met me. Praten! herhaalde Carlos ruw. Over wie? Over Pedro soms? Als je daar zin in hebt, ja, lach te de danseres, het kan me piet sche len. Ja, Pedro, vertel me, waarom je wilde, dat hij die man doodde. Zwyg! riep Carlos met een snelle blik om zich heen. Wees niet bang, spotte de dan seres. Er is niemand ie de buurt. En je kunt fluisteren, dan hoort zeker niemand je. Ik wens niet te spreken over dingen die beter vergeten kunnen worden, hernam de Spanjaard. Goed! lachte Lucille. Dan zullen we over Pedro niet spreken. Dan maar over onszelf, over de dagen in Parys en Melun. Je herinnert ze je toch, nietwaar? Carlos herinnerde ze zich zeer goed I maar hij had geen lust er over te praten. Er zijn andere dingen, behalve Pedro, die eveneens vergeten kun nen worden, zei hij kort af. Ach, ja! antwoordde zij scherp. Maar je kunt niet alles vergeten! Wat bedoel je? vroeg haar met gezel snel. Niets, behalve dat ik niets ver geet en dat het soms goed is, je be paalde dingen te herinneren. Laten we praten over de man, die je door Pedro wou laten doden, hij Wat is er met hem? viel Carlos haar in de rede. Hij draagt jouw naam! Je wou hem gedood hebben waarvoor? Dat heb ik me al dikwijls afge- vx-aagd. Zeg je het me niet? Neen, antwoordde hy woedend. Als je dat weten wilt moet je dat zelf maar uitzoeken. Mademoiselle Fernay lachte zelf genoegzaam. Dat zou niet ex-g moeilijk zyn. Zie je, ik ben te weten gekomen, dat hy op het ogenblik een andere naam draagt en ik ken hem. Ik heb hem gesproken, een minuut voor jij bin nenkwam. Is hij hier? vroeg Cabados. Ja, hij is hier. Ik behoef slechts naar binnen te gaan en hem te zeg Er volgt nu een fraaie beslissing. De 16-jarige meester speelde 16. Ddlxd6! Op cxd6 volgt Pf7t, Txi'7 en Te8 mat. 16Dg5xg2 i Het bekende schaak der wrake! 17. Kxg2 en zwart gaf op. TER OPLOSSING. X 1 .U'» e A V Wit speelt en wint. Mat in 12 zetten. 8Md TI TOR 'UMd 01 -tfCI '6 H9»d 8 •9Jd 'L UfiJd '9 '99a s UfrOd T> IfrPd 'S 1®X 'ICPd Z :iqx '80(1 'I tfuissojdQ gen: „monsieur Badosca, uw neef Carlos probeerde u te vermoorden in Parijs. Waarom?" en hij zal het mjj zeggen. Misschien antwoordde Carlos, en hij trachtte de vrees, die hij in zich voelde opkomen, le verbergen. Maar dat zul je niet doen .Lucille. Mijn neef is niet zonder verstand. Hij zou je vragen hoe je het wist en je zou je zelf blootgeven als medeplich tige. Hij 7DU naar de politie gaan en je zou in hetzelfde schuitje varen als Pedro en ik. Neen, ik denk, dat je beter niet naar mijn neef kunt gaan. Ik heb er ook geen zin in, lachte de danseres. Met jou, zijn neef, ben ik tevreden. Kijk, hier is een bank, laten we daar gaan zitten. De bank, die zij aanwees, stond half verborgen in een rustieke boog, be groeid met klimrozen. Carlos, besef fend, dat verzet gelijk stond met het in gevaar brengen van eigen belan gen, volgde haar gedwee. Geen van beiden merkte iets van een gestalte, die hen onder de schaduw van de bomen had gevolgd en die zich nu geluidloos over het gras bewoog naar de achterkant van het prieel en daar in luisterende houding neerhurkte. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5