Leids ere-doctoraat voor dr P+J+ van Waardenburg Laösc^hutspot Koninginnedag Leiden viert dezer dagen zilveren feest RIJNSTREEK Avifauna en de Zondagsrust DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Dh LE1DSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 Slot van de Dies-viering ONDERZOEK ERFEUJKHEIDSVRAAGSTUK Als besluit van de Diesviering van de Leidse Universiteit is Maandag middag na afloop van de gebruike lijke oratie door de rector-magnificus in de Stadsgehoorzaal het eredocto raat in de geneeskunde uitgereikt aa ndr. P. J. Waardenburg uit Arn hem. Bij deze promotie trad prof. dr. H. W. Siemens als promotor op. Dr. Waardenburg is de zevende van de tegenwoordige eredoctoren van de Leidse Universiteit Voor deze erepromotie bestond grote belangstelling. Behalve cura toren, rector en hoogleraren waren eveneens aanwezig de gezanten van Portugal en Israël in ons land, als mede enige belangstellenden uit Arn hem. De promotor achtte in zijn toe spraak tot dr. Waardenburg deze zeldzame onderscheiding ten volle gerechtvaardigd, gezien het feit, dat hij de erfelijkheidsleer en het on derzoek van het erfelijkheidsvraag- stuk in ons land als een apart onder deel van de medische wetenschap heeft geïntroduceerd. Hij deed dit terwijl nog geen van de medici in ons land deze tak van wetenschap als een apart vak erkende. Zijn liefde voor het wetenschappelijk onderzoek in deze richting verminderde niet, toen hij zich naast deze wetenschapsbe oefening gesteld zag voor een uitge breide praktijk in Arnhem. Meer dan 200 publicaties verschenen van zijn hand, waarvan meer dan 160 op het gebied van de erfelijkheidsleer. Spr. herinnerde aan de talloze bijzondere vondsten van dr. Waardenburg op medisch terrein en legde de nadruk op de grote internationale naam, die hij zich verwierf, waarvan vele bin nen- en buitenlandse onderscheidin gen het gevolg waren. Leidse Senaat kan beschikken: het eredoctoraat. Nadat prof. Siemens als promotor de bul van het eredoctoraat aan dr. Waardenburg had uitgereikt, herin nerde hij nog aan de persoonlijke wetenschappelijke contacten met de eredoctor, waarna hij er de nadruk op legde, dat het eredoctoraat tevens de erkenning is van de grote beteke nis van het specialisme van dr. Waar- denburg. Dr. Waardenburg dankte voor de hem bewezen eer en achtte deze te vens een erkenning van het streven van de Vereniging van Antbropo- genie. Prof. mr. J. M. van Bemmelen, de rector-magneficus bood de eredoctor eveneens zijn gelukwensen aan alvo rens de plechtigheid werd gesloten. Na afloop was er 'n druk bezochte re- Burgemeester herdacht stadhuisbrand Bij de opening van de hedenmiddag se gemeenteraad heeft de burgemees- gehouden vergadering van de Leid- ter, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, her innerd aan het feit, dat deze week 25 jaar geleden Leiden getroffen werd door de ramp van de Stadhuis brand. Een vergelijking trekkend tus sen de toestand van toen en nu, kon spr. met dankbaarheid constateren, dat het Stadhuis als een Phoenix uit haar as is herrezen en dat onze 20e eeuw een bouwwerk heeft voortge bracht, waarop wij allen trots kunnen zijn. De burgemeester besloot met de wens, dat het Stadhuis in volle glorie tot in lengte van eeuv/en de stad Lei den moge blijven verrijken. (Ap plaus). VRAGEN OVER STADSBUSSEN. De heer Questroo (Prot. Chr.) heeft aan het college van B. en W. schriftelijk vragen gesteld met be trekking tot het in beslagnemen van een autobus van het stadsverkeer, die verregaande gebreken vertoonde. Gevraagd werd, welke maatregelen B. en W. denken te nemen. Boven dien werd gevraagd of B. en W. wil len bevorderen, dat de busverbingen met Mors- en Haagwegkwartier in beide richtingen gereden wordt, aan gezien de huidige verbinding onvol doende geacht wordt, en dat er een overeenkomst komt tussen de Eltax ceptie. Velen hebben daar dr. Waar- en N.Z.H.V.M., betreffende over- denburg persoonlijk gelukgewenst. stapjes op beider buslijnen. Te weinig. Niettemin was de situatie aan de Nederlandse universiteiten tot nog toe zodanig, dat een professoraat in de menselijke erfelijkheidsleer niet voor dr. Waardenburg was wegge legd. Dit is in het belang van het me disch onderricht zeer te betreuren. Verheugend is, dat hem in 1934 een privaat-docentschap in de medische erfelijkheidsleer werd toevertrouwd in Utrecht, terwijl dr. Waardenburg in 1952 benoemd werd tot adviseur van de anthropogenetische afdeling van het Instituut voor Preventieve Geneeskunde in Leiden. Bovendien kreeg hij in Leiden een leeroodracht in de anthropogenetische erfelijkheids leer. Voldoende eerbewijs voor zo veel belangrijk werk in zo'n weinig beoefend en toch zo belangrijk om derdeel van de medische wetenschap was dit echter niet. Daartoe kan slechts dienen de hoogste eer, waar over de medische faculteit en de Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Feestavond van "St. Bonifaciust, Bij de veelsoortige belastingen, die Nederland reeds kent, hebben we gisteravond 'n nieuwe ontdekt: Vrij gezellen-belasting! Deze wordt alleen geheven van vrijgezellen, die niet geestelijk gestoord zijn. Vrijgezellen, die defe belasting willen ontlopen, moeten aan de inspecteur kunnen bewijzen, dat zij driemaal 'n blauwtje gelopen hebben en dus buiten hun schuld vrijgezel zijn. Het komt de lezer vermoedelijk een beetje eigenaardig voor en dat is be grijpelijk. Want we ontdekten deze nieuwe belasting gisteravond in de klucht „Trouwen of .Betalen" van Walter Kalkus, vertaald door Jos Joosten, die door „Die Blauwe Schuyte" in het St. Antonius Club huis werd opgevoerd voor de leden van de R.K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius'afd. Lei den. Het was het besluit van de Sociale Zondag met jaarvergadering, die de afdeling eergisteren had ge houden. Ook gisteravond mocht voor zitter A. Spierings een groot aantal leden verwelkomen, bovendien ver tegenwoordigers van K.A.B., K.A.V. en K.A.J. De klucht speelde op een Vlaams boerenbedrijf. Twee boeren en een barbier voelden de dreiging van deze nieuwe belasting en trachtten deze te ontlopen. De barbier deed het door zich als een „getikte" aan te stellen, de beide boeren door huwelijksaan zoeken te doen, waarvan zij tevoren wisten, dat ze afgewezen zouden worden, o.a. door de pastoorsmeid. Mis ging het, toen een van de boeren een oude bedelares ten huwelijk vroeg en zij, geheel tegen de ver wachting, haai- ja-woord gaf. Enfin, de lezer begrijpt, dat er dolle situa ties ontstonden, waaruit tenslotte twee gelukkige huwelijken te voor schijn kwamen. Onder regie van de heer G. Brus sel gaf het gezelschap een aanvaard bare vertolkiug van dit zeer onwaar schijnlijke spel, dat in enkele passa ges een beetje te boertig was. Met flair sloegen de spelers zich door de haperingen heen, wanneer de rol- kennis hen een enkele keer in de steek liet. De heer M. Spadon was de rol van getikte barbier op het lijf geschreven, mej. F. Ramb speelde een uitstekende „haai-baai" als zus ter van de boer, die door de regisseur zelf op de planken gezet werd. „De Riwa's" o.Lv. mevr. Want brachten tussen de bedrijven door vrolijke muziek en zorgden aldus met het toneelgezelschap voor een geslaagde en gezellige avond. samengesteld, goed te doen slagen. De organisatoren laten niets na om alles zo goed mogelijk te organiseren; laten de katholieken van Leiden en Oegstgeest hiervoor hun erkente lijkheid tonen door een grote op komst! Ten bate van het Studiefonds der St. Petrusparochie zal a.s. Zondag in de Jacobazaal van Den Burcht een feestavond gehouden worden. Het programma wordt verzorgd door het Jongeren-cabaret-gezelschap, met me dewerking van de Moonliners. Ieder een is er welkom. De leden van het Alma Mater-koor worden erop attent gemaakt, dat er morgen geen repetitite is van dit Bijzonder feest op 30 April den allen weer verwacht. Zondag heeft de Leidse brandweer gewaarschuwd door dierenvrien den een grote bijt gehakt in het water bij de Lammenschansbrug om de talrijke watervogels in die omge ving aan leefruimte te helpen. Gistermorgen om kwart over tien is in de J. P. Blokstraat een paard op hol geslagen, dat voor de groentewa- Dinsdag 9 Februari. Op advies van de vereniging „Oud Leiden" heeft het gemeentebestuur besloten een wachtverbod voor auto's in te stellen onder de Korenbeurs. Deze maatregel beoogt verhoging van het stadsschoon ter plaatse. Morgenavond om kwart over acht zal in" „In den Vergulden Turk" de oprichtingsvergadering plaats vin den van de Leidse Modelbouwers club. Het ligt in de bedoeling van de initiatiefnemers het voorlopig bestuur in een definitief bestuur om te zet ten. De heer Jacobi zal een causerie houden over deze hobby en over de eenvoudige middelen waarmee men vliegtuigmodellen, scheepsmodellen, machines, e.d. kan maken. Iedereen is welkom. En Donderdagavond vergadert de R.K. Landarbeidersbond, afd. Leiden, in het St. Leonardushuis aan de Haagweg. De agenda, die afgewisseld wordt met muziek en zang, vermeldt o.a. bestuursverkiezing. De parochianen van de Hartebrug kunnen er op rekenen, dat zij dezer dagen bezoek krijgen van een broe der Capucijn uit Voorschoten, die' gen van dc heer J. H. was gespannen, zijn jaarlijkse rondgang maakt. J Het dier vloog de Fruin'.aan in en ver- Overbodig de parochianen aai? te volgde zijn woeste tocht over de Zoe- sporen deze broeder niet met lege I terwoudse Singel, waar de 54-jarige handen verder te laten gaan. arbeider IJ. II. S. uit de Gortestraat In het kader van de viering van j een poging deed het paard tot stil- het Maria-Jaar organiseert de Ned. stand te brengen. Hij kreeg echter R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, een trap tegen z'n linkerknie, zodat op Maandag 15 Februari om 8 uurhij naar huis gebracht moest worden, in het St. Antonius Clubhuis eenEnige tientallen meters verder werd Lourdesavond, waarop niet alleen dehet paard door de gemeentewerkman leden, maar alle katholieken uit Lei-W. F. tot stilstand gebracht, den en Oegstgeest van harte welkomCT.nM zijn. De grote feestrede zal uitge- j oirvijoivuis.. sproken worden door niemand min-FTT.CF KRFFr< der dan de bekende redenaar, pas-LE™S.EV S toor H. A. J. Drost uit Heemstede.VAN ZOMERPOSTZEGELS Bovendien zal er een werkelijkVan de Stichting Zomerpostzegels boeiende kleurenfilm over Lourdesheeft het Sint Franciscus Liefde- vertoond worden. En alsof dit alles werk te Leiden een nog niet genoeg is, zal het Sleutel koor van de St. Petrusparochie wie kent dit uitstekende jongenskoor nog niet? de avond opluisteren. We mogen onze lezers wel dringend aansporen deze prachtige avond te bezoeken. Niet alleen omdat het een goede avond belooft te worden,, waarvan zij veel zullen meenemen, maar ook om het grote programma, dat ter gelegenheid van het Maria- Jaar voor Leiden en Oegstgeest is Het was op een feestavond van de Chr. Oranjevereniging, dat wijlen burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen de wens uitte om de ver jaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus in Leiden daadwerkelijk te vieren. Op initiatief van de Chr. Oranjevereniging werd toen in 1928 een commissie bijeengeroe pen, die met veel pijn en moeite in dat jaar een bescheiden koninginne- feest organiseerde, speciaal voor de kinderen. Geldgebrek en het gemis aan een vaste basis deden de commis sie inzien, dat het zo niet langer kon. Daarom werd op 19 Februari 1929 besloten tot oprichting van de Ver eniging Koninginnedag, die dezer da gen dus het zilve.ren jubileum viert. De commissie werd omgezet in een bestuur, waarvan de heer L. Questroo voorzitter bleef. De andere bestuurs leden waren de heren J. Geijtenbeek, L. Boekkooi. Ph. van der Lof, P. J. Jansen en H. van Sittert, terwijl bur gemeester Van de Sande Bakhuyzen het ere-voorzitterschap bekleedde. Een jaar later werd de heer P. C. Labrijn tot voorzitter gekozen, ter wijl de heer Questroo bestuurslid bleef. Hij is dat tot op de dag van vandaag als vice-voorzitter. In 1934 nam mr. A. J. Romijn het voorzitter schap over. waarna in 1936 de hui dige voorzitter, dr ir. P. C. Linden- bergh, dezé functie op zich nam. De veren ie ine heeft steeds met be scheiden middelen moeten werken; het ledental is nooit bijzonder groot geweest, terwijl de Leidenaars met alle eerbied overigens voor de Ko ningin en haar verjaardag het Ko- nincinnefeest nooit als een bijzonder grote dag hebben gezien, omdat zij 3 October als de grote feestdag van het jaar vieren. Vooral de kinderen. Koninginnedag heeft zich daarom voornamelijk beziggehouden met festiviteiten voor kinderen, die op 3 October minder aan hun trekken ko men. 's Morgens is er steeds een aubade op het Stadhuisplein, gevolgd door een feest in de Stadsgehoorzaal, wedstrijden aan de Zoetervvoudsesin- gel. tractatie, e.d. De laatste jaren is het programma steeds uitvoeriger geworden, o.a. met bijzondere voet balwedstrijden, e.d. Hoogtepunten in de gesfchiedenis Bescheiden viering. Het zilveren jubileum zal op be scheiden wijze gevierd worden. Za terdag a.s. is er van 4 tot 5 uur re ceptie in Het Gulden Vlies. Tevoren zal op een der graven van overleden bestuursleden op Rhijnhof een krans gelegd worden. Donderdag 18 Februari zal de jaar vergadering gehouden worden, waar op het bestuur mededelingen zal doen over de feestviering op 30 April, die in verband met dit jubileum een bij zonder feestelijk karakter zal dra gen. SCHAATSWEDSTRIJDEN SCHOOL PIETERSKERKSTRAAT Gisteren werden op de openbare ijsbaan aan de Zoeterwoudse singel schaatswedstrijden gehouden voor voor leerlingen van de school Pie terskerkstraat. De Leidse Politie zorgde voor de uitstekende afzetting van de baan en werklieden van de Gemeente reiniging hielden de baan schoon. De uitslagen waren: Jongens 1213 jaar: 1. Koos de Zwart, 2. Jan Staal, 3. W. Condeur. 1415 jaar: 1. Wim de Wolf, 2. D. Pander, 3. J. Korswagen, 4. A. Col- lee. Ouder dan 15 jaar: 1. Ton Klut- tel, 2. Jan Spoor, 3. L. van Wijk. Totaal-uitslag: 1. W. de Wolf, 2. Ton Kluttel, 3. K. Zwart. Meisjes 1213 jaar: 1. Nelly v. d. Tuyn, 2. W. Blote, 3. H. de Leen. 1415 jaar: 1. Elly Stouten; 2. Ellen Cortel, 3. Sany Beekman. Ouder dan 15 jaar 1. A. van Schooten, 2. B. Wolring. Totaal-uitslag: 1. Annie v. Schoo ten, 2. Elly Stouten, 3. Nelly v. d. Tuyn. Laatste Berichten HERHALINGSOEFENINGEN UITGESTELD. De herhalingsoefeningen van de 44e regiment gevechtsgroep, welke zouden worden gehouden van 8 Maart tot 3 April a.s., zijn uitgesteld tot begin Augustus, aangezien door de strenge vorstperiode de nodige voor bereidingen voor de legering zo ern- waren de viering van het 40- en 50- j stig zijn gestagneerd, dat deze niet jarig regerinesjubileum van H.M. tijdig gereed konden komem Maat- koor Volgende week Woensdag wor-1 Koningin Wilhelmina in 1938 en regelen zijn genomen voor de on- Koor. voi0eiiae ween vvueiiauag w I 1lo.irlrlAlli.lr-P ivsarschnwinp van de St^nd Geboren: Cornelis z. van C. Goud kuil en C. den Hertog; Maria Catha- rina d. van J. Siebert en L. Ramak; Willem Frederik z. van E. J. Mugge en J. S. Bekooy; Carel z. van P. Faas en W. T. v. d. Berg; Simon z. van P. P. Hoogstraten en A. Brus- see; Gemma Maria Elizabeth d. van G. Kok en A. van Polanen; Andrina d van A. du Prie en E. Rozier; Ger- rit z. van C. van Duijn en C. A. Vooijs; Olga Alexandra d. van J. Rijnsburger en J. M. C. Goddijn: Catharina Wilhelmina d. van L. M. Lensen en A. v. d. Wijngaard; Jean- nette Cornelia d. van C. de Meen en H. Burgemeester; Geralda Siebrig d. van E. H. Broekema en A. Bree- baart; Anna d. van W. Remmelzwaal en M. v. d. Luijt; Hendrica Cornelia Thelma d. van H. de Gier en T. Grootendorst; Martina Maria Chris tina d. van P. v. d. Endt en M. S. van den Berg; Dorine Leny d. van A. Cebol en L. J. Brocaar; Lydia Simonia d. van T. v. d. Holst en W. van den Berg; Hans z. van A. Lin- schooten en H. Spies; Alieta Fran- cina d. van J. Dokter en S. A. Bok- kinga; Rijkje Egberdina d. van J. H. T. van Beest en M. R. Vlasblom; Maria Catharine Beatrice Josephine Elisabeth d. van C. B. A. J. Puy- laert en E. A. W. C. M. Raijmakers; Peter Wilhelmus z. van P. C. Ket- tenis en N. van Strien; Johan z. van W. Marinus en G. Bouwknegt; Dirk Cornelis Leendert z. van A. Hon- ders en A. M. Driessen. Gehuwd: G. F. Douma en C. J. Zirkzee. Overleden: T. van Ryn z. 9 mnd. 1.000,— ontvangen uit de zsgelop- brengst van 1953. Dergelijke bedra gen worden toegekend aan maat schappelijke jeugd-instellingen, die door bijzondere omstandigheden eni ge extra steun nodig hebben. Het Leidse S.F.L. kwam hiervoor in aanmerking wegens de grote strop, die de stichting enige maanden ge leden moest noteren, toen op het eigen buitencentrum De Blink" te Noordwij-kerhout een grote olietank van de centrale verwarming kapot raakte, waardoor 5.000 liter olie verloren ging. Bovendien moest er een nieuwe tank worden aange schaft. De stichting hoopt een en ander met deze welkome gift te kunnen betalen. de laatste keer samenvallend met de troonsbestijging van H.M. Ko ningin Juliana. Ook de geboorten van de prinsessen (behalve prinses Margriet) werden in Leiden op bij zondere wijze gevierd. Het huidi°e bestuur wordt gevormd door de heren dr. ir. P. C. Lin^en- bergh, voorzitter; J. C. J. Lamber- mont, secretaris; J. F. Voorbij, pen ningmeester; L. Questroo. 2e voorzit ter; C. A. de Bruyn, P. Herfkens. C. Lau, C. J. van Leeuwen. A. van der Neut. J. C. F. Coers, W. H. Pott Hof stede (Leids Studenten Corps) en orof dr. J. H. Bakhuizen van den Brink (Senaat van de Leidse Uni versiteit). CONRECTOR P. VAN BAKEL BEDIEND. Gisteravond is de weleerw. heer P. van Bakel, conrector van het St Elisabeth-ziekenhuis, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien, nadat hij door een hart-aanval getroffen was. De bediening ge schiedde door rector F. A. M. Berne- feld. Hedenmorgen was de toestand van de patiënt iets gunstiger. GELDKISTJES GESTOLEN. Tussen Zaterdagmiddag en Maan dagmorgen zijn uit het Bureau Bui tenlandse Studenten-betrekkingen, gevestigd op de tweede verdieping van het Prytaneum, Rapenburg 6, twee geldkistjes ontvreemd, waarin zich een bedrag van ƒ320,bevond, voor de helft in buitenlandse bank biljetten. De lege kistjes werden Maandagmorgen teruggevQnden op de stoep van de school Pieterskerk- gracht. middellijke waarschuwing van betrokken officieren, onderofficie ren, korporaals en manschappen. ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Op een niet van een flikkerlicht voorziene onbewaakte overweg in de Ilolwierderweg bij Appingedam is hedenmorgen te omstreeks half acht de achterzijde van een met stro beladen auto met aanhangwagen gegrepen door een uit Delfzijl ko mende dieseltrein. Er hing op die tijd ter plaatse een dichte mist, waar door de bestuurder van de vracht auto de naderende trein te laat heeft opgemerkt. Hij en zijn mede- inzittende kwamen met de schrik vrij, evenals de bestuurder van de trein. De aanhangwagen werd bij de botsing een eind weggeslingerd. De trein liep aan de voorzijde aan zienlijke schade op, doch zette met ruim 20 minuten vertraging de reis naar Groningen voort. SCHAATSENRIJDEN HET RECORD 500 METER TWEEMAAL VERBETERD. Tijdens de hedenmiddag op Kralin gen gehouden wedstrijden verbeterde Wim van der Voort het Ned. record 500 -meter door een tijd te maken van 46 sec. Gerard Maarse, die in de 7e rit tegen Seiersten uitkwam, ver beterde het recoid opnieuw met 0.1 sec. Het oude record stond sedert 8 De cember 1953 op naam van Tinus Hooftman met 46.6 sec. Op 29 Januari 1.1. liet Kokkie van der Eist te Mid- delstum een tijd van 46.3 sec. voor zich afdrukken. Op 2 Februari jl. deed hij te Assen over de 500 meter eveneens 46.3 sec. Tragisch geval van gasverstikking Vier personen overleden Door gasverstikking zijn te Arn hem vier personen om het leven ge komen. Buren van het gezin R. in do Hazelaarstraat 33 namen in de woning een gaslucht waar. Bij onder zoek trof men in de woning de reeds ontzielde lichamen aan van het echt paar R. (de man was 37 jaar, zijn vrouw 31) alsmede van twee kinde ren, een jongetje van zeven jaar en een meisje van drie jaar. Twee an dere kinderen, van negen jaar en van twee weken .karen in bewuste loze toestand. Zij zijn in allerijl naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis vervoerd- De oorzaak van het tragische onge val, dat grote ontsteltenis heeft te weeggebracht, is te'wijten aan het losgaan van de gasslang naar het gas komfoor, terwijl de gaskraan ge opend was. BROKKELIG AMSTERDAM. 122 aanrijdingen in 24 uur. Van Zondagmorgen tot Maandag morgen jl. kwamen bij de Amster damse politic 122 meldingen van aanrijdingen binnen, hoofdzakelijk als gevolg van de gladheid. Over het algemeen was het lichamelijk letsel gering, doch de veroorzaakte schade loopt in de tienduizenden guldens. Frankrijk staakt weer Thans de weerkundigen Het personeel van de meteorolo gische dienst op de Parijsc vliegvel den Le Bourget en Orly zijn vandaag voor onbepaalde tijd in staking ge gaan ter ondersteuning van loon eisen. Het luchtverkeer ondervindt vertraging, doch niet zo zeer als ge volg van deze staking als wel tenge volge van slechte weersomstandig heden. De stakingsoproep, die oorspronke lijk van dc katholieke, de socialis tische cn de communistische vakbond was uitgegaan, is alleen door laatst genoemde organisatie gehandhaafd, nadat de socialistische en de katho lieke vakverenigingsleiders hadden besloten, nog enige dagen te wachten met het oog op een mogelijk verge lijk. Het merendeel van het betrok ken personeel heeft echter aan de oproep gehoor gegeven. Slechts een kleine groep is op het werk versche nen om op te treden in geval van nood. In totaal zijn 1.800 employe's bij de staking betrokken van wie som migen niet meer dan ongeveer 250 gulden per maand verdienen. Volgens het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. is de staking te Marignane, bij Marseille, Lyon, Bordeaux en op de twee Parijse vliegvelden volkomen. Tijdens de openbare bijeenkomst van de A. Rwelke gisteravond in hotel „Centraal" was beleerd, heeft wethouder A. J. Dekker de vragen rondom Avifauna, i.v.m. de Zoncags- rust en Zondagsheiliging, aan een diepgaande beschouwing onderwor pen. Nadrukkelijk wees de heer Dekker op het kenmerkend verschil in deze zaak, n.l. dat Alphen een vogelpark had en Apeldoorn tot de stichting ervan nog moest besluiten. Voor het behoud van Avifauna te Alphen aan den Rijn pleitten de vol gende overwegingen: de president van de Amsterdamse rechtbank heeft destijds verklaard, dat de opheffing van Avifauna, waarvan de waarde op anderhalf millioen gulden werd getaxeerd, het vernietigen zou bete kenen van een nationaal bezit. dat de gevraagde prijs, 400.000, zeer billijk was. Wat de Zondagskwestie in het ver leden betreft, merkte spr. op, dat de ze kant van de zaak wel heel erg moeilijk was. Als overheid staat men hier anders tegenover dan als parti culier. De overheid heeft primair tot taaie te zorgen, dat omwonenden niet in hun Zondagsheiliging gestoord worden. Zij, de overheid, bevordere daarom de Zondagsrust. Dat deed de plaatselijke overheid dan ook, toen bijv. in het tweede jaar van het be staan van Avifauna, uitgebreide par keerterreinen werden aangelegd, toen vooral des Zondags de auto's in lange rijen langs de straten moesten wor den geparkeerd en men aldus de nor male kerkgang belemmerde. De hin derlijke muziek, die in de omtrek te horen was, werd verboden. En dat blijft nu verboden, aldus weth. Dek- Voorts werd overwogen, dat Zuid-1 ker, evenals het dansen op Zondag. Holland, heel in het bijzonder Al- I.d.v. had spr. grote waardering phen aan den Rijn, temidden van de voor de medewerking van de KVP, randsteden van Holland arm is aan 1 welker fractie-voorzitter, weth. C. M. recreatiemogelijkheden. Daarbij komt Deerenberg, namens het gemeentebe- Marktberichten LEIDEN, 9 Febr. Varkens. Aan voer 504 stuks. Prijzen: zware 1.92 —1.88, zwagers varkens 1.94—1.90, zouters 1.801.88, zeugen 1.70 1.80 per kg. Trage aanvoer tengevol ge van weersomstandigheden. Daar door onoverzichtelijke markt, slepen de handel en aflopende prijzen. Bo vendien 7 nuchtere kalveren 35 50.per stuk. ROTTERDAM, 9 Februari. Vee. Aanvoer: 3467 (5302) totaal, waarvan 625 vette koeien, 669 (291) gebruiks- vee, 65 vette kalveren, 147 (140) gras- kalveren, 1475 nuchtere kalveren, 51 varkens, 30 biggen, 109 paarden, 8 veulens, 261 senapen, en 27 bokken. Prijzen: vette koeien 2.883.06, 2.68—2.84, 2.40—2.52; vette kal veren 2.602.70, 2.502.60 en 2.20—2.40 per kg. levend gewicht; graskalveren f 420350240, nuch tere kalveren 504538; biggen 504035 per stuk; slachtpaarden 1.85, 1.75 en 1.60 per kg. levend gewichi; schapen 14012590. lam meren 1109585; kalf- en melk koeien 1125940780, varekoeien 780650575, vaarzen 870700 575; pinken 585548375 per stuk. Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm, niet geheel prijshoudend, pri ma's boven notering; vette kalveren aanvoer gewoon, handel redelijk, prijze iets minder; graskalveren aan voer iets kleiner, handel lui, prijzen onveranderd; puchtere kalveren aan voer groter, handel kalm, dalende prijzen; biggen aanvoer klein, han del matig, prijzen als vorige week; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijshoudend; schapen en lammeren aanvoer even stuur als voorzitter optreedt van het stichtingsbestuur vogelpark Avifauna. Nu heeft de gemeente de gang van zaken rondom dit park in eigen hand en zij zal het een en ander nu ook regelen, zoals de overheid het moet zien. De geest, die in Avifauna geblazen i n o T5°:_,v v,ct senapen en lammeren aanvoer even was, toen de heer G. v. d. Brink het handpl mpH h«ttP kwalitei- park als particulier leidde, moet wor-1 *orttr- handel goed, beste xwaJitei L, nlt v.„ ten ivat hoger verder onveranderd; den veranderd. Dit kan thans door het gemeentelijk Stichtingsbestuur, waarin van elk der vier grootste frac ties (CH, AR, KVP en PvdA) één raadslid zitting heeft. Mede om deze redenen heeft het Stichtingsbestuur afgezien van het aanvankelijk voor nemen om het park te verpachten. Dit strekt tot voldoening, aldus weth. Dekker, die van mening is, dat een goede exploitatie van Avifauna mo gelijk moet zijn. Uiteraard zal de gemeente bijdra gen moeten ontvangen voor rente en aflossing van het geïnvesteerde ka pitaal. De eventuele winsten zullen worden aangewend tot verbetering en verfraaiing van het park en zijn uit breiding. Naast zijn landelijk en wellicht in ternationaal karakter zal het vogel park tevens dienen als recreatieoord voor de gemeentenaren. Om dit laat ste in belangrijke mate mogelijk te maken zullen gezinskaarten voor in gezetenen worden verstrekt tegen billijke prijs. kalfkoeien en melkkoeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen onver anderd; varekoeien aanvoer iets meer, handel slepend, prijzen vooral niet hoger; vaarzen en pinken aan voer als vorige week, handel stroef, prijzen stabiel. TBC-vri^ aanvoer groter, handel kalm, prijzen onver anderd. BODEGRAVEN, 9 Febr. Kaas. I Aangevoerd 16 partijen. Prijzen 2.26 2.33 per kg. Handel goed. TER AAR, 8 Febr. Groente. Witlof I 49—57 cent, idem 2 27—41 cent, idem stek 23 cent, spruiten 20 23 cent, idem B 1819 cent, uien 46 cent, idem B 12 cent alles per kg., knolselderij 1321 cent alles per s»ik VINKEVEEN, 8 Febr. Groente. Witlof I 5761 cent, witlof n 3348 cent, boerenkool 5 -22 cent, winter peen 78 cent per kg., peterselie 27 cent en selderij 20 cent per bos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3