DUINSTREEK Buitenlandse handel had een bevredigend verloop Slachtoffers van kolendamp in kerk en school Na felle raadsdebatten tot liquidatie Hawoma besloten Vogelleed op de bevroren plassen PASTOOR F. J. W. HANSEN+ Krantlezen bij een fles met lichtende bacteriën 50.000ste Deventenaar krijgt een studiebeurs DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Geen depressie verwacht Het ziet er niet naar uit, dat reeds op korte termijn een ernstige eco nomische inzinking te verwachten zou zijn. Dit deelt de Regering aan de Eerste Kamer mede in haar Me morie van Antwoord. De ontwikke ling van de internationale handel liep bevredigend. Wel is er aanlei ding, zo schrijft de Regering, de pro ductie en de voorraadvorming van sommige goederen nauwgezet gade te slaan. De voorraden katoen zijn sterk toegenomen. Op internationaal ni veau zal echter worden nagegaan hoe het overschot weggewerkt zal kunnen worden. De productie van kolen en staal steeg het afgelopen jaar in Nederland. In de overige landen van de Kolen- en Staalge meenschap nam die productie enigs zins af. De ontwikkeling van de wol positie ziet de Regering niet pessi mistisch. Voldoende werkobjecten. De Regering verwacht over enige jaren een minder sterke bezetting van de Nederlandse scheepswer ven. Voorlopig zal echter nog op vrij ruime schaal vervanging kunnen plaats vinden van de oude en ver ouderde schepen. De Regering ziet thans dan ook nog geen reden om met het bedrijfsleven overleg te Winter bracht geringe stijging van werklozen Het aantal werkloze mannen nam in de loop van Januari voorname lijk als gevolg van het wintersei zoen toe van 91.229 tot 101.070. Het aantal personen, werkzaam op door de rijksdienst voor de uitvoering van werken gesubsidieerde objecten steeg van 20.403 tot 22.502. Het di rect beschikbaar aanbod nam der halve toe van 111.632 tot 123.572. Het aantal zgn. vorstwerklozen is hieronder niet begrepen. Behalve door het winterweer ver minderde de werkgelegenheid eni germate ten gevolge van het aflopen van de werkzaamheden aan 't dijk herstel. In de meeste bedrijfstakken evenwel handhaafde de werkgele genheid zich op een behoorlijk peil, hetgeen blijkt uit het feit, dat de werkloosheidsstijging in de seizoen- gevoelige bedrijven gering was en dat het aantal openstaande- aan vragen voor mannelijke arbeids krachten toenam van 21.019 tot 24.633. Het beschikbaar aanbod van bouw vakarbeiders steeg van 19.646 tot 22.214, veenarbeiders van 2281 tot 2497, metaalarbeiders van 5887 tot 6089. landarbeiders van 22.572 tot 26.636, transportarbeiders van 6873 tot 7921 en losse arbeiders van 20.680 tot 25.038. Dc trein reed door Verrassing in Ven ray Zaterdagavond beleefde het sta tion Venray een bijzondere sensa tie, toen de trein uit Roermond, die op doorreis naar Hengelo gewoonlijk te Venray stopt, het perron voorbij reed. De verrassing voor de wagenvoer der van de trein uit Nijmegen, die geduldig buiten het Venrayse sta tion stond te wachten, tot hij binnen mocht komen, was nog groter, want Venray heeft enkel spoor en de trein uit Roermond kwam regelrecht op de Nijmeegse trein aan. De Nijmegenaar trok zich beschei den enkele honderden meters terug en spoorwegmannen in de Roer- mondse trein, die het Venrayse sta tion langs zagen schieten, begrepen, dat er iets niet in de haak was en trokken aan de noodrem. Enkele meters voor de Nijmeegse trein kwam de baldadige Roermon- cier tot stilstand en een onderzoek wees uit, dat de remmen geweigerd hadden. De reizigers kwamen er met de schrik en een uur vertra ging af. plegen over eventueel te nemen maatregelen. Met betrekking tot de openbare werkenpolitiek schrijft de Regering dat er thans een redelijk aantal pro jecten voor openbare werken ter beschikking staat. Zo nodig zullen ze op korte termyn uitgevoerd kun nen worden EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... lijkt een onbereikbaar Ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint, al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbal sem betekent onmiddellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het Ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitstekend wrljfmlddel bij rheumatiek. spit en spierpijn. (Advertentie) NAASTENLIEFDE IN PRAKTIJK Een winkelende vrouw kwam Za terdagmiddag aan de Nieuwe Bin nenweg te Rotterdam tot de ont dekking, dat zij haar - portemonnaie miste waarin zich 60.bevond. De vrouw die het thuis niet breed heeft, begon wanhopig te huilen. Dit trok de aandacht van een voorbij ganger, hij vroeg wat er aan de hand was en uit medelijden gaf hij haar spontaan een bedrag van ƒ50.—. In de loop van de middag werd de portemonnaie, bij de vrouw thuis bezorgd doordat de vinder in de portemonnaie een briefje met het adres van de vrouw had aange troffen. Al het geld zat er nog in. Direct ging de vrouw naar het po litiebureau om daar de ƒ50.weer ter beschikking van de edele gever te stellen. H.M. de koningin heeft gister morgen ten paleize enige vrouwelij ke officieren van het Leger des Heils ontvangen. Zij liet zich voorlichten over de verscheidene activiteiten van het Leger des Heils. Pastoor onwel geworden Tijdens het opdragen van de H. Mis is Zondagmorgen pastoor J. M. van Schaik van de parochie van 't Loo bij Duiven, onwel geworden en van de altaartreden afgestort. Op het zelfde ogenblik werden ook enige kerkbezoekers niet goed en moesten zich naar buiten bege ven. Later bleek, dat een grote kachel in de kerk kolendamp ver spreidde. Pastoor van Schaik zal enige dagen 't bed moeten houden, de overige bedwelmden kwamen in de buitenlucht weer op verhaal. Een soortgelijk geval speelde zich gisteren in een ambachtsschool te Amsterdam af. Hier was de oorzaak een mankementje aan de kachelpijp Bredase R.K. Middenstand becritiseert pater Loop Tijdens het gouden jubileumcon gres, dat de R. K. Middenstandsbond in het bisdom Breda, gisteren in de Bredase schouwburg „Concordia" ge houden heeft, heeft de voorzitter, de heer J. Koops, zich afkeurend uitge laten over het lichtbaken dat pater Loop Zaterdag j.l. voor de radio uit gesproken heeft. Pater Loop heeft Zaterdag j.l. een beschouwing gehouden over het sur plus aan belastingontvangsten, het geen zou wijzen op een te zwarè be lastingdruk, waarvan vooral de mid denstand de dupe zou worden. De heer Koops meende, dat deze be schouwing wel op een zeer ongele gen moment gehouden is, daar de re gering juist door belangrijke belas tingverlagingen de middenstand te gemoet is gekomen. Wielrijder gleed tegen autobus op Dodelijk ongeval bij Waddinxveen Gisteravond om ongeveer kwart over zes is op de Bloemendaalseweg in de gemeente Waddinxveen een verkeersongeval gebeurd, waardoor een 23-jarige fabrieksarbeider uit Gouda, om het leven is gekomen. De fabrieksarbeider reed per fiets in de richting Waddinxveen, toen hij aan het begin van de Bloemendaalse weg een bus van de lijndienst Bos koopJReeuwyk.Gouda tegenkwam. Waarschijnlijk als gevolg van de gladheid van de weg, is de wielrijder geslipt, tegen deze bus aangereden en daarna op de weg gevallen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het van Iterson-ziekenhuis te Gouda, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het onderzoek is in han den van de rijkspolitie te Waddinx veen. De Haagse woningbouwvereniging In dc vergadering van de Haagse gemeenteraad is fel gedebatteerd naar aanleiding van de toestand van faillissement, waarin de Haagse wo- >nngDouwmaatscnappij „nawoma opgericht met aandelenkapitaal van de gemeente is gekomen. De heer Smitskamp (A.R.) heeft een motie ingediend, waarin hij er bij B. en W. op aandringt te bevor deren, dat de aandeelhoudersverga dering van de „Hawoma" direct overgaat tot liquidatie van deze maatschappij. De heer Buys (P. v. d. A.) wilde zover niet gaan en stel de voor het besluit te nemen tot afbouw van de onderhanden zijnde werken van „Hawoma". zulks op fi nanciële gronden. Beide sprekers waren het er over eens dat de bii- stortingen en vorderingen door de gemeente moeten worden voldaan. Van afbouw onder auspiciën van de bestaande maatschappij wilde de heer Smitskamp echter niets weten. Zyn motie werd gesteund door zijn fractiegenoten en door leden van de C.H., de V.V.D. en de K.N.P. De heer Mens Fiers Smeding (V.V.D.) die de motie steunde, kwam met een tweede motie, waarin werd voorge steld de liquidateurs de afbouw van de onderhanden zijnde complexen op te dragen. Mf. G. J. de Lint (C. II.) deed een scherpe aanval op wethouder ir. L. J. M. Feber, die hij als president-commissaris van de Hawoma" voor de gang van zaken verantwoordelijk achtte. Aan het begin van de avondver gadering heeft wethouder Feber meegedeeld, dat de meerderheid van het college van B. en W. de moties Smitskamp en Mens Fiers Smeding, inhoudende een zo snel mogelijke liquidatie van de „Hawoma" en het benoemen van liquidateuren, onder wie de twee nog in aanbouw zijnde blokken moeten worden afgebouwd, hebben overgenomen. in de tekenzaal. Daar werd gister morgen gewoon les gegeven. Maar steeds meer kinderen begonnen te klagen over misselijkheid en derge lijke, veroorzaakt door kolendamp. De jongelui werden snel in de bui tenlucht gebracht, maar drie van hen moesten naar het Wilhelmina- gasthuis worden vervoerd voor een behandeling. Zij konden later op de dag naar huis terugkeren. Bij een onderzoek bleek, dat de kachelpijp te ver in de schoorsteen was geduwd, waardoor de kolen damp niet naar buiten kon ont snappen, maar zich verspreidde in de zaal. Door de pijp iets terug te halen werd de afvoer weer normaal TWEEDUIZEND HORLOGE BANDJES GESTOLEN De Amsterdamse recherche heeft de hand kunnen leggen op een meis je, dat in enkele dagen tyds kans heeft gezien tweeduizend horloge bandjes te ontvreemden bij een gro te firma in Amsterdam. De bandjes, waarde ongeveer 4500, bleken te zijn gestolen door een 22-jarige verkoopster, die in deze zaak werkte. Ook de heler is inmid dels achterhaald, hij is een 40-jarige Amsterdammer, die het grootste deel van de partij reeds had weten door te verkopen. Beiden zullen voor de officier van Justitie worden geleid. In de leeftijd van 102 jaar is gisternacht de oudste inwoonster van Zwolle, mevr. D. Jonker-Sluiter, alias „Dette-meuje", overleden. Terwijl Koning Winter regeert en de uitgestrekte watervlakten van ons Hollandse landschap herschept in één ijsmassa, terwijl oud en jong zich dan inspannen om zoveel mogelijk te genieten van de schaatssport en hele slierten opgewekte mensen trektochten houden, voltrekt zich een groot drama in de op en rond de plassen levende dierenwereld. Wij bedoelen hier vooral de vogels. Toen we Zondag eens op verkenning uitgingen, ontdekten wij dan ook tientallen vogels in een smartelijke toestand. Versuft van honger en koude waggelden ze weg voor de mensen, ze vluchtten nog weg die roerdomp en die meerkoet en nog vele andere vogels. Beter ware het, dat ze zich over konden geven aan die mensen. Vele vogels waren reeds gestorven en lagen hier of daar op het ijs, in de nabijheid van een wak, zich vast grijpend aan de liaatste „strohalm",n.l. de kans op een visje in het wak. Maar ook die kans was er niet meer, want het wak was ook bedekt met een laag ijs. We vonden er een paar, betrekkelijk dicht bij elkaar en om de lezers een beeld van de ellende te geven, werd deze foto gemaakt van drie doodgevroren vogels, slacht offers van de strenge winter: een reiger, een kraai en een meerkoet. We behoeven niet veel meer te zeggen hierover, maar wij menen te weten, dat in Nieuwkoop onlangs een vogelwacht werd opgericht, welke ten doel heeft de vogelstand zoveel mogelijk te beschermen. De Nieuw- koopse bevolking zal zeker alle medewerking willen verlenen en dus is het enkel nog maar een kwestie, dat er onmiddellijk plannen worden uitgewerkt om ook hier de dood te bestrijden. Foto: Ruiterman Nieuwkoop. VALKENBURG KREEG TWEEDE ZENDING „NEPTUNES". Twee van de vier Lockheed-„Nep- tunes" van de Marineluchtvaartdienst zijn gistermiddag omstreeks kwart over drie geland op het vliegkamp Valkenburg. De andere twee zijn ten gevolge van de dichte sneeuwva1 doorgestuurd naar de vliegbasis Leeuwarden van de Koninklijke Luchtmacht. Dit is de tweede zending van deze soort, die Nederland ontvangt. De eerste vier Neptunes zijn, zoals men weet, December j.l. in ons land aan gekomen. De vliegtuigen die gister zijn aangekomen, werden door de zelfde bemanning gevlogen, die de eerste zending van Amerika naar Ne derland overbrachten. Zoals is ge meld zullen deze bemanningen nog enige malen naar Seattle gaan, om de Vuurvlieg en electriciteit „Het aardige bij de vuurvliegen is, dat het licht dat deze versprei den, uitsluitend en niet anders dan „licht" is. Een electrische lamp ge bruikt immers de energie niet hele maal alleen om licht te verspreiden maar er worden ook ultra-violette en andere stralen en ook warmte opgewekt. Maar het licht, dat de vuurvlieg verspreidt is alleen maar „zichtbaar licht". En nu is de wetenschap erop uit aan dat eenvoudige vuurvliegje zijn geheim te ontfutselen. Dat gebeurt met zuiver wetenschappelijke be doelingen, dus louter en alleen om dat geheim te kennen. Dit onder zoek kan natuurlijk tevens de mo gelijkheid openen uit de resultaten in de toekomst eventueel practische lessen te trekken. Het perspectief daarvoor is echter niet zo heel roos kleurig, want het experimenteren met vuurvliegen is duur: men moet die insecten er speciaal voor van gen. -Experimenteel is men er. even wel allang in geslaagd in een labo ratorium op grote schaal bijv. licht gevende bacteriën te kweken. Indrukwekkend schouwspel Ook die geven „veel licht". In Utrecht in het physisch laborato rium heeft men dan ook wel eens De vader en moeder van de 50.000e Deventernaar, Lambertus Johannes Kwakkel, hebben na langdurig over leg met de burgemeester van Deven ter, mr. H. W. Bloemers, besloten dat bet bedrag, door gemeente en bur gerij bijgedragen voor hun zoon, be steed zal worden voor een studie fonds. Daar de ouders reeds thans een behoorlijk huis tot hun beschik king hebben, waarin binnenkort geen inwoning meer zal zijn, en dat zij wellicht uit Deventer kunnen ver trekken, achtte de heer Kwakkel een studiefondskeuzc verkieselijker. De schenking der burgerij zou aan vankelijk in een bouwkas worden gestort. De vader achtte echter de daaraan verbonden bezwaren en lasten te groot, zodat hij definitief de studiefondskeuze heeft vastgelegd. een proef genomen met een 10-liter fles vol vloeistof met lichtende bac teriën. Daar kon je toe heel goed de krant bij lezen. Ik vond het zelfs een heel indrukwekkend schouw spel." Dr C. J. P. Spruit, wetenschappe lijk ambtenaar bij het laboratorium voor physiologie der planten te Wa- geningen, die opgaat in de bioche mie, vertelde dit aan een redacteur van het ANP. Dr. Spruit zal binnen kort voor enige maanden naar de Verenigde Staten vertrekken. Op uitnodiging van de National Scien ce foundation zal hij er de conferen tie voor „luminescene" bijwonen, die wordt gehouden in Pacific Gro ve (Cal.). Daar komt een aantal wetenschappelijke onedrzoekers op het gebied van het organisch licht gevend vermogen bijeen. Verhoging kolenbijslag voor werklozen i Minister J. G. Suurhoff heelt de gemeentebesturen in verband met de abnormale afmetingen, welke de koude de laatste weken heeft aange nomen, meegedeeld, er geen bezwaar tegen te hebben, dat aan kostwinners en alleenwonenden, die onder de sociale voorzieningsregeling vallen, een uitkering van 7,20 en aan kost gangers een van 3.60 over de week van 1 tot 6 Februari wordt uitbe taald. Dit betekent een verdubbeling van de kolenbijslag. Wanneer de weersomstandigheden deze week ongunstig blijven en de vorst zou blijven aanhouden, zal over een zelfde uitkering nog nader be slist worden. Weinig winst op suikerbietenteelt Het suikerbieten beleid van de re gering heeft grote teleurstelling ge wekt in kringen van de Stichting voor de Landbouw, met het oog op de thans vastgestelde basisprijs van 47 gulden per honderd kg suiker af fabriek. Daaruit zal een bietenprijs van ongeveer 41.30 gulden per ton ble ten resulteren bij een normaal sui kergehalte; bij een geringer gehalte Hedenmorgen is in de Maria-stich- ting te Haarlem overleden pastoor F. J. W. Hansen, herder van de paro chie van het H. Hart van Jezus in De Zilk sinds 30 Januari 1937. Een week geleden werd pastoor Hansen in de Maria-stichting opgeno men en gisteren bleek, dat operatief ingrijpen noodzakelijk was. Voor de operatie werd de pastoor bediend. In de loop van deze ochtend is de pa tiënt overleden. Pastoor Hansen werd geboren op 11 Juli 1889 te Stompwijk. Op 9 Augustus 1914 in verband met de oorlog was de wijdingsdatum ver schoven werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens was de thans ont slapene assistent in de St. Pancra- tiusparochie te Sassenheim en kape laan te Middelburg en Watergraafs meer. Om gezondheidsredenen moest kapelaan Hansen uit laatstgenoemde standplaats worden overgeplaatst naar een minder druk arbeidsterrein. Hij was van 17 Sept. '23 tot 22 Aug. '25 assistent te Wassenaar, waar hij belast was met de zielzorg in de St. Jacobusstichting, en later werd hij assistent te Warmond. Zijn gezond heidstoestand was na vier jaar aan merkelijk verbeterd, zodat hy be noemd werd tot rector van het St. Petrus Canisius-retraitehuis te Ber gen (N.-H.). In deze functie had hij een belangrijk aandeel in de organi satie van retraites. Tenslotte was hij nog assistent te Poeldijk en kapelaan te Zierikzee, waar hy hoofdzakelijk belast was met de zielzorg in het St. Jozefzie kenhuis. In 1933 werd de thans overleden KATWIJK AAN DEN RIJN BOTSINGEN DOOR DE GLADHEID. Op het kruispunt Kerkstraat Achterweg kwam een volkswagen met een zware legerauto in botsing, doordat de legerauto, die aan de volkswagen voorrang moest verlenen, aan het glijden ging. De zijwand van de volkswagen werd flink inge deukt maar het zware gevaarte kwam er goed af, evenals de beide bestuurders. De materiale schade was niet gering. In de Rijnstraat hoek Turfmarkt kwamen twee luxe auto's met el kaar in botsing, maar ook hier bleef het by materiale schade. Geb.: Hendrik J. z. v. H. J. v. Leeuwen en A. Ouwehand. Teunis C. z. v. C. Guyt en A. Haasnoot. Arie z. v H. A. Nuijgh en A. van den Oever. Johannes z. v. A. S. Verhoog en M. Abbink. Theodorus A. z. v. J. A. Slootbeek en G. J. Verbij. Krijn z.v. G. Guyt en W. C. Schipper. Gezina A. d. van J. Driese en A. Seinster. Overl. E. G. van Rijn 84 jaar, echtg. van C. L. Wijsman. F. R. J. Knetsch 77 J. wedr. van D. Verhoef. komt men aan 40.40 gulden per ton bieten. Volgens de Stichting zal alleen in gebieden met lage kostprijs nog enige winst op de suikerbietenteelt mogelyk zijn. In gebieden b.v. in het veen koloniale bedrijf waar de teelt boven de gemiddelde kostprijs ligt zal een moeilijke toestand ontstaan en zullen maatregelen moeten wor den genomen om de boeren een re delijke bestaansmogelijkheid te be zorgen. herder benoemd tot pastoor in Schermerhorn en vier jaar later, op 30 Jan. '37 tot pastoor van de paro chie van het H. Hart van Jezus, waar hij tot zijn dood bleef. Schoolschaatswedstrijden. Groep 1 jongens le en 2e klasse: 1. Japie Pijpefs; 2. Aad van der Linden. Groep 2 jongens 3e en 4e klasse: 1. Adrie de Groot; 2. Dick de Boer; 3. Jacob Meiland. Groep 3 jongens 5e en 6e klasse: 1. Jan van der Linden; 2. Henri de Groot; 3. André van Elk; 4. Jan Ruigrok; 5. Henk Nederstigt; 6. J. de Boer. Groep 1 meisjes 3e en 4e klasse: 1. Willie v. d. Berg; 2. Alie Meskers; 3. Marianne Smit. Groep 2 meisjes 5e en 6e klasse: 1. Ellie Langeveld; 2. Rietje v. d. Berg; 3. Ria van Berkel. HILLEGOM Geboren: z. van H. W. Piket en Th. V. M. Beerkens; z. van H. Eels en T. Thoma; z. van D. Bruinenberg en C. van Leeuwen; z. van W. A. de Groot en S. J. van Graas; z. van J. van Lierop en A. J. Reeuwijk; d. \an J. C. Duwel en A. Klinkenberg; z. van A. van der Zwet en P. van Tol; d. varr L. A. Fransen en M. Roodzand. Ondertrouwd: B. G. Stonchill en E. A. Assendelft; C. J. Luijsterberg en H. C. Barnhoorn; C. Plooij en A. H. P. der Nederlanden. Getrouwd: C. P. Kauffman en A. Chr. van der Linden; M. W. van Lierop en A. M. Meijer. Overleden: J. H. Hendriks echtg. van J. P. Avé, vr. 63 j.; R. Kreeft m. 65 jaar. Schaatswedstrijden. Op de baan van de IJsclub „de Tol" werden wedstrijden gehouden voor de jeugd. De uitslag was als volgt: Jongens van 912 jaar: 1. A. v. d. Akker; 2. J. Tonnekreek; 3. Th. v. d. Weijden. Jongens van 1215 jaar: 1. H. v. d. Weijden; 2. P. Verbeek; 3. P. Huisman. Meisjes van 912 jaar: 1. Nelly van Loon; 2. Trudi Hopman; 3. Jan- ny v. d. Weijden. Meisjes van 1215 jaar: 1. Willy Verbeek; 2. Rie Alders. VOORHOUT Uitvoering „St. Caecilia". .,St. Caecilia" had de donateurs en begun stigers uitgenodigd voor haar jaar lijkse uitvoering. Een uitgebreid pro gramma werd afgewerkt, waarvan allen volop genoten. Bij ontstentenis van de voorz. heer- te de heer Jirka alleh welkom, spe ciaal pastoor Bresser. Spr. richtte zich speciaal tot de heer Th. Jansen, dc directeur, om hem te danken voor zijn prima leiding. Begonnen werd met een mars, waarin de» kleine tamboers ook eens voor het zoeklicht kwamen. De- Ouverture Le chevalier du Temple en Dans Suite hadden de volle aandacht. Hierna volgde nog de wals „Ver smade Liefde", om te besluiten met de mars Lynwood. Na de pauze werd door de toneel vereniging „Nut en Vermaak", on- derafd. van de K.A.B. uit Warmond, opgevoerd het toneelspel in 3. be drijven „De Chinese Sluier onder regie van de heer J. G. van Vliei. Het spel handelde over alle ellende- uit de oorlogsjaren. De heer Jirka was bij het einde de tolk van allen, om de tonelisten te danken voor hun medewerking te' het slagen van deze avond.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2