tde\^2ici^cou^atu i De Berlijnse conferentie nog steeds op dood punt Op Westerse concessies werd niet eens gereageerd Teleurstelling brengt onrust in Oost-Duitsland DE KONINGIN IN NAARDEN Accoord Kleine Commissie Lichte verbetering in gezondheids toestand van de Paus Aardbeving in Mexico Zal de dooi het winnen de vorst? van Spijkers op laag water Op de grens van dooi en vorst m MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 M 9 I "1 45ste JAARGANG No. 131 directeur: c. m v. hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN °f dooien Hoofdredacteur: L. C. j. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5° Molotof produceert propaganda-voorstellen Molotof wenst de behandeling van het Duitse vraagstuk op de conferentie Geheime bijeenkomst Deze geheime bijeenkomst hoofdzakelijk belegd om te spreken der vier ministers nog voort te zetten, ofschoon ook Zaterdag geen spocover twee Sovjet-Russische voorstel- van toenadering tussen het Westelijke en het Russische standpunt was ontdekken. Zelfs een aanbod van Eden om het in 1942 tussen de Sovjet-Unie en Engeland gesloten verdrag van wederzijdse bijstand uit te breiden, bleek riet voldoende om de verstarde fronten in beweging te krijgen. Eden wilde jrfuet dit voorstel nogmaals duidelijk maken, dat de Westelijke militaire bond genootschappen van zuiver defensieve aard waren en dat de Sovjet-Unie er niets van behoefde te vrezen. De Westelijke ministers bleken voorts bereid de Russen enigszins tegemoet te komen door afstand te doen van hun oor spronkelijke eis van geallieerd toezicht bij verkiezingen in Duitsland. Zij waren bereid het toezicht op te dragen aan commissies, waarin naast een Duitser uit Oost en uit West ook een neutraal lid zou zitting hebben. NIET DE MOEITE WAARD De Sovjetdelegatie vond het niet eens waard deze beide toegevingen van Westelijke kant te vermelden in haar persconferentie. Molotof ging er ook ter zitting niet op in. Inplaats daarvan kwam hij met een voorstel om Duitsland te bevrijden van her stelbetalingen en van de terugbeta ling van na-oorlogse schulden. Bo vendien wilde Molotof de bezettings- kosten in alle zones tot vijf procent van het staatsbudget beperkt zien. De Westelijke delegaties hebben dit voorstel als een zuivere propaganda- manoeuvre opgevat. Zij zijn er nog niet op ingegaan. Wel heeft John Foster Dulles ter loops opgemerkt, dat zijn land aan West-Duitsland tot dusverre drie en een half milliard dollar steun heeft gegeven. Woordvoerders van" de Westelijke delegaties merken op, dat I in feite de herstelbetalingen van West-Duitsland reeds in 1950 wer den stopgezet. Zij verwachten nog meer van dergelijke voorstellen van Russische zijde, die bij voorbaat als niet voor bespreking vatbaar worden beschouwd, nu een algmeene rege ling voor Duitsland niet mogelijk is gebleken. In elk geval moesten de ministers op aandrang van Molotof besluiten Dinsdag verder te gaan met het uitzichtloze gesprek over Duits land. Eden had liever dit debat ten minste voorlopig maar beëindigd om het vraagstuk Oostenrijk aan te snijden. Wanneer dit zal gebeuren zal Maandag worden uitgemaakt op de eerste geheime zitting der ministers. len, namelijk het uitschrijven van een vijf-mogendhedenconferentie, met deelneming van communistisch China, ter bespreking van de huidige intenationale spanning, en het bij eenroepen van een wereld-ontwape ningsconferentie. De drie Westelijke mogendheden waren van plan op de besloten ver gadering besprekingen voor te stel len, waaraan behalve, de Grote Vier ook communistisch China en Noord en Zuid-Korea zullen deelnemen Deze conferentie zou dan in de plaats komen van de politieke con ferentie van landen, die bij de oorlog op Korea betrokken zijn, zoals voor zien in de Wapenstilstandsovereen komst. Verwacht wordt echter, dat zeer weinig van de bijeenkomst van Maandag, afgezien van een korte officiële» verklaring, bekend zal jvor- den. Russen nemen maatregelen Volgens berichten uit Oost-Duits- land heerst aldaar grote teleurstel ling over de klaarblijkelijke impas se, welke bij de behandeling van het vraagstuk der Duitse hereniging op de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" is ingetreden. Er gaat weer een golf van onrust De vulkaan Merapi op Java schijnt en verzet door oost-DuitsIand, wel nu wel tot rust gekomen te rijn, maar ke heinnneringen oproept aan de ar- volgens deskundigen is een uitbar- beidersopstand in Juni van het vorig ting onvermijdelijk en alle gegevens iaar In al|erijl zijn Russische troe- wijzen er op, dat deze heviger zal zijn naar Oost-Berlijn ontboden en Uitbarsting Merapi onvermijdelijk dan die van 1930 toen 30.000 mensen om het leven kwamen. Door de maat regelen van de regering is thans echter het grootste deel van de bevol king uit het bedreigde gebied ge- evacueerd. Aan de Westzijde van de krater zit een lava-prop, waarvan de inhoud ge schat wordt op 250.000 kubiele me ter. Wanneer deze prop omlaag komt, zal de streek tussen de kali Trising en de kali Wonowo even radicaal in 'een dorre, droge woestenij worden herschapen als nu het geval is met het gebied tussen Apu en Adjang. Doch naar alle waarschijnlijkheid zal de verwoesting gezien de om vang van de lavaprop zich dan veel en veel verder uitstrekken. Reeds nu is de prop groter dan in de rampza- dagen van 1930 en nog steeds de Oostduitse veiligheidspolitie doet buitengewoon zenuwachtig. Uit de vele, dikwijls tegenstrijdige berichten is nog geen overzicht te vormen over de werkelijke toestand. SCHEEPSRAMP IN INDIA Bij een scheepsramp in Indië zjjn 120 mensen, voor het grootste ge deelte vrouwen en kinderen, om het leven gekomen. Slechts achttien men sen zijn gered en van de omgekome nen zijn er maar 23 geborgen. Het ongeluk gebeurde met een scheepje dat pelgrims vervoerde. Het hoe vreemd het ook moge klinken meer £ensen aan boord probeerden te komen. Zij klommen tegelijk over de railing waardoor het vaartuig scheef kwam te liggen en vervolgens kapseisde. Het schip zou naar een eiland va- ren waar een godsdienstige plechtig heid zou worden gehouden. hoe eerder de lavaprop naar be neden komt, hoe beter het is. Eens moet die gloeiende klomp toch naar beneden komen' en iedere dag langer betekent een grotere om vang van de te verwachten cata strofe. H. M. de Koningin is Zaterdagmiddag in Naarden aanwezig geweest bij de viering van het zestig jarig bestaan van de Nederlande Vereniging voor Trouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap. De 80-jarige mevrouw W. Wynaendts Francken Dyserinck, een der oprichtsters der V ereniging bood H. M. de Koningin een pop aan, gekleed uit de tijd rond de eeuwwisseling. Uit Dresden, Chemnitz, Greiz en Oelsnitz worden incidenten gemeld. De geheime politie, volledig gemo biliseerd, heeft reeds vele arresta ties verricht. De tweeduizend arbeiders van de Leuna-fabrieken te Saxen-Anhalt hebben geweigerd een communisti sche resolutie aan te nemen. In plaats daarvan hebben zij zich uit gesproken voor het Westelijk plan oor algemene verkiezingen. In Rathenow is de communist! sche jeugdbweging slaags geraakt met een aantal boeren, die aan hun ontevredenheid lucht gaven over de Sovjet-voorstellen in Berlijn. Twee personen werden zwaar gewond. Over 't algemeen zijn de rode lei ders hevig verbolgen over het lijde lijk verzet der arbeiders. Van de 40 vergaderingen in fabrieken, uitge schreven door het communistische „Nationaal Front", moesten er 33 worden afgelast wegens gebrek aan belangstelling. De vergaderingen hadden tot doel de arbeiders te overtuigen van de Russische plannen, inzake Duitsland. Het Westduitse dagblad ,Telegraf" maakt melding van grootscheepse arbeidersdemonstraties in Halle, Leipzig, Gera, Dresden en Bitter- feld. Daarbij zouden borden zijn mee gevoerd met slagzinnen als „vrije verkiezingen" en „wij eisen vrij heid". Politie-wagens reden door de straten en door middel van luid sprekers werd de bevolking gewaar schuwd „zich niet te laten provoce ren door verraderlijke elementen". Het A.N.P. meldt uit Paramaribo, dat de Kleine Commissie op alle pun ten overeenstemming heeft bereikt. Zondag werden nog vergaderingen gehouden van de voorzitters der de legaties en de voltallige delegaties over de toelichting op het ontwerp statuut. De Arubaanse afgevaardigde Yraus- quin heeft alsnog de afscheidings kwestie van Aruba aan de orde ge steld. De uiterste geheimhouding wordt betracht aangaande het verloop van de conferentie. Minister Kernkamp zal na afloop van de conferentie nog enige dagen in Suriname blijven. De conferentie van de „Kleine Commissie" is hedenochtend plech tig door de gouverneur gesloten. NEERGESTORT IN IJZIG ALASKA. Een tweemotorige C-47 van de Ame rikaanse luchtmacht met zestien per sonen aan boord is ongeveer 120 ki lometer ten Noord-Oosten van An chorage in Alaska neergestort. Men weet, dat een aantal inzitten den het ongeluk heeft overleefd, maar het slechte weer en de felle kou belemmeren de reddingswerk zaamheden. Nader wordt gemeld, dat van de zestien inzittenden zes personen ge red zijn. Het wrak ligt in een woest berggebied. De zes geredden wisten niet, wat er met de overige inzittenden is ge beurd. Aan boord bevonden zich een bemanning van drie leden en der tien militaire passagiers. GROTE AMERIKAANSE STRAAL- BOMMENWERPER VERONGELUKT Een Amerikaanse bommenwerper met zes straalmotoren van het type B-47 is vandaag in een bos in de buurt van Oxford (Engeland) neer gestort. De bemanning van drie kop pen is om het leven gekomen. Het toestel vloog in brand toen het de bomen raakte. Scelba formateur De voormalige Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scel ba, heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet aanvaard. Mau Mau-generaal gedood Britse troepen in Kenia hebben Zondag 3 kilometer ten Zuiden van Njeri bij een gevecht met verzetslie den 17 Mau-Mau-leden, o.w. een „bri gade-generaal" gedood. Deze verzetsman was één der me dewerkers van „generaal China", die de vorige week ter dood veroordeeld is, aldus een bekendmaking van het Britse hoofdkwartier in Nairobi. Hoop op spoedige genezing In dc gezondheidstoestand van Z.H. de Paus is een lichte verbetering ingetreden. De patiënt heeft Zondag een rustige dag gehad en heeft naar verluidt zelfs enig vloeibaar voed sel tot zich kunnen nemen. Ook heeft de Paus gedurende een gedeelte van de dag het bed mogen verlaten en op een ligstoel gerust. Men neemt aan, dat de lijfarts van de Paus, prof. Galeazzi Lisi, en de Zwitserse specialist dr. Paul Niehaus om beurten bij de patiënt waken. Dr. Niehaus heeft de z.g. celtherapie op zijn naam staan, die bestaat uit het geven van injecties met levende cellen. Niettegenstaande zijn zwakke ge zondheidstoestand gaf de Paus Za terdag opdracht aan de pauselijke commissie van bijstand om een hoe- veedheid voedsel, kleding en genees middelen te zenden aan de bergdor pen ten Zuid-Westen van Rome, die onlangs door zware sneeuwstormen zijn getroffen. Prof. Lisi verklaarde Zondagavond, dat de aanhoudende verbetering van de gezondheidstoestand aantoont, dat de komende week wellicht hoop voor een spoedige genezing zal brengen. De Duitse Jezuiet pater Robert Lei- ber, S.J., 's Pausen secretaris en ar chivaris, heeft Zondag de H. Mis op gedragen in de slaapkamer van de Paus. Daarna las pater Leiber de Paus voor uit kranten. Het postkantoor van het Vaticaan heeft het abnormaal druk met de be- Vier stadjes Yajalon, Tila, Peta- cigo en Chilon, alle gelegen in de rijk beboste Mexicaanse staat Chia pas, zijn door een aardbeving vrij wel geheel verwoest, waarbij vol gens nog onbevestigde berichten minstens 100 personen zijn gedood en „duizenden" gewond. Een officiële woordvoerder ver klaarde evenwel, dat er „voor zover ik weet", slechts vijf doden waren. De aardbeving was bijzonder he vig. Op bepaalde plaatsen spleet de aarde open en huizen en hutten, mensen en vee werden verzwolgen. De bewoners, veelal Indianen, die werkzaam zijn op koffieplantages, vluchtten in paniek uit de steden en dorpen en zochten een schuilplaats op de heuvels of in het oerwoud. handeling van stapels brieven en te legrammen uit alle delen van de we reld, waarin o.a. doktershulp wordt aangeboden. Het K.N.P. meldt ons nog het vol gende uit Rome: De ogenblikkelijke toestand van Zijne Heiligheid de Paus verbetert voortdurend. Daar Hij gedurende de laatste dagen geen voedsel meer heeft kunnen verdragen wegens de nerveuze aandoeningen van Zijn maag, is een grote verzwakking ont staan, die van des te ernstiger aard is, omdat de Paus reeds een hoge leeftijd (77 j.) heeft bereikt en bo- dien vermoeid is door Zijn rusteloze en overmatige activiteit. Zaterdag heeft de Heilige Vader enig licht voedsel kunnen gebruiken, zonder dat Hij er hinder van heeft ondervonden; de hik is nu sinds en kele dagen geheel verdwenen; de hart-toestand is steeds goed. Het Vaticaanse Persbureau heeft Zaterdagmiddag reeds 'n verbetering in de toestand afgekondigd en deze in de loop der namiddag en nogmaals des Zondags bevestigd. De hoop is gewettigd, dat deze ver betering zich in de komende dagen zal voortzetten. Ondanks alle ver moeiingen blijft de Heilige Vader zich voor kerkelijke zake interes seren. Zaterdag ontving hij mgr. Montini, pro-secretaris en Zondag mgr. Tar- dini, eveneens pro-secretaris. Met mgr. Montini heeft de Paus een uur lang besprekingen gevoerd. Het is begrijpelijk, dat de zeer hoge leeftijd van de Heilige Vader, Zijn onafgebroken afmattende arbeids- tempo en de nu optredende verzwak king ten gevolge van voedselontbe- ring gedurende enkele dagen het Va ticaan met bezorgdheid hebben ver vuld. Vandaar ook, dat de pauselijke lijfarts, prof. Riccordo Galeazzi Lisi, gedurende 48 uur onafgebroken in de pauselijke apartementen verbleef. Sneeuw is ook lastig De dooi deed gisteren zijn intrede in Londen en nestelde zich in die om geving stevig. Ook in Parijs steeg gisteren het kwik boven het nul punt, voor het eerst sinds veertien dagen. Het einde van een lange en rake vorstperiode (Kanaalboten tus sen Engeland en Frankrijk moesten zich Zaterdag een weg banen door een ijsveld van drie kilometer voor de Franse kust) scheen in zicht. Evengoed woedde er gisteren in Lincolnshire een sneeuwstorm, die J. F. Faubel, de directeur van het Simpang Hotel te Soerabaja en agent van de Nederlandse Handelsbank is tot 20 dagen gevangenisstraf veroor deeld „omdat hij zonder vergpnning kamers verhuurde en aan de ingang van zijn hotel geen vergunnings bordje had geplaatst. De rechtbank te Soerabaja liet Faubel later op vrije voeten stellen in verband met de mogelijkheid van hoger beroep. Intussen worden nieuwe--arresta ties gemeld: het zijn de employé van Garuda Indonesian Airways Van der Broek te Djakarta en de jurist Mi chael, Nederlands staatsburger van Ferzische afkomst:. opruimingsploegen handen vol werk gaf,, om de wegen open te houden. Ook uit de Midlands en Wales werd sneeuwval gemeld. In Frankrijk herneemt het verkeer langzaam zijn normale loop, naar mate de massa's opgewaaide sneeuw smelten. In West-Duitsland scheen Zondag de zon, doch de temperatuur steeg niet boven het vriespunt en er werd gisteravond opnieuw strenge vorst voorspeld. Ruim duizend sche pen zijn in de Westduitse kanalen vastgevroren. Ook in het grootste gedeelte van België bleef het gisteren vriezen. Langs de kust viel des avonds sneeuw. De verkeerspolitie in Door nik is tegen de koude gewapend met draagbare verwarmingsapparaten. In Italië hebben Zondag twee vliegtuigen voedsel en levensmidde len neergeworpen bij zes dorpen in de Abruzzen, die door sneeuw zijn ingesloten. Eén dezer dorpen is reeds meer dan een maand geïsoleerd. In Wenen vroor het ook Zondag tussen vijf en tien graden. Uit het Oosten naderde een' nieuw koude- frond de stad. Uit Casablanca wordt gemeld, dat in het Atlasgebregte 5000 Marokka nen door de sneeuw zijn ingesloten. In een ander berggebied zijn 25 blan ke en 300 Marokkaanse houtskool branders ingesloten. In de Spaanse provincie Santander blijven sneeuwstormen woeden. In dit gebied is een aantal dorpen reeds zeven dagen van de buitenwereld afgesloten. In de vallei van Piebano zijn verscheidene huizen bezweken onder het gewicht van de sneeuw laag op de daken. Het spoorwegver keer tussen Santander en Madrid is gestremd. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer A. C. J. van Houten, als rector van de Weeshuizen in Rotterdam en als opvolger is be noemd de weleerw. heer G. A. de Bot. Tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara), is benoemd de weleerw. heer J. H. Sanberg, die kapelaan was te Weesp. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde traden belangrijke veranderingen in de al gemene luchtdrukverdeling op. Een depressiegebied op de Oceaan breidde zich over de Britse eilanden naar het Oosten uit en deed een aanval op het vorstgebied boven het vasteland. Dit ging gepaard met toenemende win den en veroorzaakte vooral in Enge land veel regen en sneeuw. In de loop van de nacht passeerde dit front langzaam in Oostelijke richting het grootste deel van ons land, waarbij enige sneeuw viel. Na de frontpas sage stroomde uit het Poolgebied af komstige lucht bij Noordwestelijke winden ons land binnen. Deze lucht is van oorsprong zeer koud, passeerde IJsland met een temperatuur van min 10 graden en arriveerde in Schotland en Engeland met een temperatuur van om het vriespunt. Tijdens opkla ringen kwam vannacht in Engeland en Schotland op vele plaatsen zeer lichte vorst voor. Ook in ons land daalde in de nacht het kwik op de meeste plaatsen tijdens opklaringen weer onder nul. De vorstgrens is nu teruggedrongen tot nabij onze Oost grens, waarbij het uiterste Noord oosten van het land nog in de vorst bleef. In Duitsland nam de vorst nog toe, daar uit de Balkan nieuwe hoe veelheden zeer koude lucht werden aangevoerd. Inmiddels naderen over de Britse eilanden nieuwe storingen. Deze zul len het weer in ons land morgen gaan storingen waarschijnlijk over ons land zal trekken, kunnen op korte afstanden grote verschillen in het weer voorkomen. Verwacht mag worden, dat ons land zich enkele da gen in het overgangsgebied van dooi en vorst zal bevinden, waarbij de kans op vorst in het Noordoosten van het land het grootst is, doch in het Zuidwesten de meeste kans op dooi is. Minimum temperaturen Maandag morgen: Groningen 4, Leeuwarden 4, Den Helder 0, Schiphol 5, Ypenburg 2, De Bilt 3, Twenthe 3, Vlissingen 3, Woensdrecht 4, Eindhoven 2, Vliegveld Zuid-Lim burg 2. (Geldig van Maandagavond j tot Dinsdagavond. Opgemaakt te t I 10 uur). VORSTGRENS OVER NEDERLAND Voor het Noordoosten van het l land: Meest matige wind hoofd- J zakelijk tussen Oost en Zuid. J Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige sneeuw. Overwe- J gend lichte vorst. Voor het Zuidwesten van het j land: Meest matige wind, hoofd zakelijk tussen West en Zuid. 1 Overwegend zwaar bewolkt met j tijdelijk sneeuw of regen. Tem- peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. 9 Febr.: zon op 8.08 en onder 17.42; maan op 9.56 en onder 0.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten ,van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. —7 C. OSLO geheel bew. —4 STOCKHOLM licht bew. —3 KOPENHAGEN zwaar bew. —5 LONDEN geheel bew. —1 AMSTERDAM onbewolkt —3 BRUSSEL onbewolkt —1 PARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX zwaar bew. 2 GRENOBLE geheel bew. —4 NICE zwaar bew. 3 WARSCHAU onbewolkt —15 BERLIJN nevel —13 FRANKFORT sneeuw —8 MUNCHEN nevel 12 ZURICH sneeuw —9 GENEVE nevel —5 LOCARNO geheel bew. 0 WENEN nevel —12 INNSBRUCK mist —15 ROME regen 4 Korreltje Met haat in het hart wordt nie* mand gelukkig.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1