Waarom lief is de wereld geen Luilekkerland Wetenschappelijk onderzoek successen van magnetiseurs Genezende warmte verjnagt kou' verkoudheidszalf Verhoging van de productiviteit in de landbouw Amsterdammers bieden hulp aan hun hongerende vogels ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Club van Vrije Vrijdenkers IV |?r was eens 'n vriendelijk cn goed- aardig man met 'n groene slaap muts op. Hij woonde in 'n klein geriefe lijk huis met een badkamer, stromend warm en koud water, êen telefoon naast bed, een radio, 'n pick-up en een televisietoestel. Rond dat kleine, geriefelijke huis lag een mooie tuin en rond de mooie tuin stond aan alle kanten een liguster-haag, zó hoog, dat niemand in de tuin kón kijken en de man met de slaapmuts er ook niet overheen kon kijken om te zien wat er buiten gebeurde. Dat deerde hem ook geen zier, want deze man meende het middelpunt van alles te zyh. Denk niet, dat deze man een mispunt was. Vriendelijk voor ieder een, goedaardig om de nood te leni gen bij rampen, leefde hij tevreden en gelukkig, en.zo is hij ook gestorven en begraven, met een krans blauwe vergeet-me-nietjes boven <op zijn kist. |"\it verhaaltje een ietsje-pietsje aangedikt om het smakelijk te maken is het verhaal van datgene wat de grote menigte der moderne mensen als een ideaal nastreven. Of schoon zij, met hun kennis opgedaan in de hoogste klas van de lagere school, heel goed weten, dat de aar de niet het middelpunt van het heelal, en te nauwernood een puntje in het heelal is, blijven zij hardnelckig de middeleeuwse opvatting aanhan gen, dat de zon, de maan en de ster ren rond de aarde en rond hen draaien. Zij verwarren de schijnbare beweging der hemellichamen voor een blijkbare, omdat zij alles beoor delen vanuit de gezichtskring hun* ner eigen belangrijkheid. Het middel- {>unt van het heelal is de mensheid, ïun eigen ik, hun eigen bestaan en daaromheen planten zij een zó hoge haag, dat niemand er meer overheen kan of zelfs mèg kijken. Over het hek van de dierentuin knusse huiselijke omtuinde rnens- heids-beschouwing geen genoegen nemen. Zij hebben de groene slaap muts laten liggen en tóch over de haag gekeken en zij hebben over die haag heen een horizon gezien, welke hen in bizondere mate boeit.' Toen wij nog een knaapje waren, stonden wij vaak voor een van de bovenra men van ons huis te kijken naar die horizon, waar hemel en aarde inéén vloeien, en eens zijn we tot ongerust held van onze ouders op stap ge gaan om dat punt tc bereiken. Mis schien hebben allé kleine jongetjes zulke aanvechtingen en zijn ook zij, evenals wij, wat dié nieuwsgierig heid naar de horizon betreft, kleine jongetjes gebleven. De horizon van het menselijk be* staan, van ons eigen bestaan ons eigen ik, wijkt steeds terug, indien we er heen willen wandelen. Want de horizon van het menselijk bestaan is de eindeloze diepte van 't Godde lijk Wezen, van de Eerst- en Al- Zfjnde. Het zien van deze goddelijke hori zon, maar ook 't erkennen van onze ontoereikendheid haar op eigen be nen te bereiken, is mens-zijn in de volle maat, mens-zijn in de allerhoog ste graad. Een mens is slechts een redelijk dier wanneer hij zich laat opsluiten in de hagen en omheiningen van de dierentuin der menselijke sa menleving. Maar een vrije vrijden ker springt, gedreven door zijn zucht naar vrijheid, over de omheiningen heen. Wanneer ge uitgaande van uw eigen persoonlijk bestaan (hoe, dié hebben wij voorheen omstandig aan gegeven) overspringt naar het God delijk Bestaan, bevrijdt gè uzelf van de bekrompen omheining, waarin redelijke dieren 'n goedaardig en ge riefelijk, van alle gemakken van mo derne techniek voorzien leven trach ten te leiden; dan voelt ge u opge lucht en verheven tot heel wat hoger waardigheid dan een denkende koe. Wanneer gij niet dóór hebt, welk binnenpretje wij hier tot een bui tenpretje maken, moet ge 't ons niet kwalijk nemen dat wij niet van plan zijn er meer van te zeggen. Anders is de aardigheid eraf voor degenen, Voor wie het bestemd is. Gun ons dit pretje, zonder verdere navraag. Maar ge hebt 't wel door! Wees mens spring over de heg en wandel vermenselijkt voort met het lichaam in de ruimteloze ruimte der schepping, met de geest in ondoorgrondelijke, grondeloze heerlijkheid van de scheppende Al macht. Wees mens wees kind van God. lUIAAR NU ZOU de heer Nurks in de Haarlemmerhout tóch wel eens willen weten, waarom God in Zijn Almacht zo'n beroerde wereld heeft geschapen, met hongersnood ziekte, ellende, kwaadaardige bacil len, verscheurende dieren en wat dies meer op aarde vertoond wordt. Geachte heer Nurks! Het stellen van deze vraag siert u. Zij getuigt Immers van een hoge opvatting om trent de Goddelijke Almacht. Van daar uw teleurstelling, dat van de wereld niet gemaakt is wat er van maken was. Lag het aan u of ons, de wereld ware een Luilekkerland in een zacht en zonnig, maar weer niet al te zonnig klimaateen stille Zondagmiddag in Bei de eii gezondheid Nuchtere vrijdenkers als wij zijn, zullen we niét voortgaan met dro men, hoe het allemaal had kunnen zijn. Wij «uilen ons dapper moeten neerleggen bij wat er tot stand kwam. Ér is, dunkt ohs, geen aan leiding de bestaande toestand ingewik keld góed té praten. Er wordt óp de aarde ontzettend veel smart gele den. Iédere medaille heeft echter haar keerzijde. Öök deze. Willen wij eerlijk blijven, dan zullen we oók moéten constateren, dat er op de aarde ontzettend veel plezier ge smaakt wordt. Het is een oord Van lijden en verblijden. Zowel lijden als verblijden zijn kenmerkende eigenschappen van dé meer bewuste lèvêhsvOrmeh. De sterren èn ijsbloemen op de ramen hebben nooit plezier, de plan ten misschien, héél, héél vaag, maar de dieren kennen in opgaande trap vreugde en lijden êen vis heel wat minder dan één hond en tenslotte 4is daar aan hét einde van de levens ontplooiing de mens, die in verhevig de mate déél heeft in lijden en ver blijden. De mens neemt daar op zijn eigen J houtje nog een extra groté pórtiè I Vaft door medelijden en ook me- de-verblijden. Medelijden ook mèt dieren is bfj het overige geschapene onbe kend. Een mens zónder medelijden wordt echter algeméén geacht te zijn een verdorven mens. Maar hier be treden wij een wég, Wélke heel er- gehs anders heen vóert. Laten wfj ons bepalen tot het lij den en verblijden in de natuur al mogen wij u reeds nu niét onthou- en, dat menselijk medelijden een onbeperkt .goddelijk medelijden vóór- opbelt. Te gewoontjes om gewoon te zijn A AN ZIJN INWONING in de sterf- "felijke schepping en krachtens die inwoning is de mens heel ge woontjes onderworpen aan de Wet ten, wélke het heelal ordenen en in stahd houden. De passagiers van êen neerstortend vliegtuig b.v. sterven in de greep van die wetten. Enigermate kan de mens die wet ten ombuigen en ten eigen bate uit buiten dóór de techniek. Inbreuk maken erop, afwijken in speciale gevallen van die wetten kan alleen de Wetgevende Macht, en soms ge beurt dat zeer beslist oók. Daar* over later. Overigens Daar staan we nu met onze kofele redenering over hatuurï ke wetma tigheid! Zij splijt uiteen tot een kloof, dié We niet kUnhen over* bruggen. Oils klein verstand schiet hier tekort en als eerlijke vrijden* kérs moeten we daarin berusten in de geest van het diepzinnig volks gezegde „Er is een troost; 't Zijn ftiét mengen, die het je aandoen." O! wat doelmatig! lyien HEEFT op sympathieke wfj* zen getracht het lijden in dezé wereld te verklaren, maar als u 't órts op de man af vraagt: we gelo ven niet, dat deze studeerkamer-be togen erg bevredigend zijn voor men* sen, die heel diep in de ellende zit* ten. We kunnen ons niet indenken, dat de Canadees, die in de wildernis door de wolven werd Verslonden, het natuurwèttelijk-doêlmatig heeft gevonden, toen de wolven hem zo onvriendelijk bejegenden. Maar wat we ohs wel kunnen in denken: dat hij daar in de sneeuw lig gend, terwijl de wolven joelden in het duistere woud, gesmeekt heeft: „Vader, indien het mogelijk is, laat deze verschrikking aan mij voorbij* gaan". Wé kunheh ons ook indenken, dat hij, dapper vechtend voor zijn lé ven, in een asem van een seconde adempauze verzucht heeft:maar Uw Wil geschiede Öf, zo hij a~l zijn hoöp vergeefs ge stéld had op verhoring van zijh sme king, Uitriep: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten!'' De Canadees had voor hij bezweek kans gezien een paar wölven te wor gen. Deze wolvgn Stieryen als die ren, De man stierf als mens, met de kroon der menselijkheid gekroond. Ook al zou hij de voor ingewijden welbekende klanken niet hebben geuit, hij stierf, met zijn natuurlijk instinct vechtende voor zijn leven, in overgave aan de voor mensen On doorgrondelijke Wil eh Wijsheid vart Hem die het al beweegt. Zulk leven, zulk Sterven in nederige overgave is de hoogste vorm van mens-zijn. Zij, die zo leven, hebben over de haag gekeken en in de steeds wij kende horizon der oneindigheid hun eigen Ontoereikendheid erkend. De Welbekende klanken, welke wij de bezwijkende Cahadêés in de mond légdën, zij u alvast, eën Voorbode, dat God op totaal andere wijze dan ménsen dachten, een goddelijke pleis ter legde op de ópen wonde van hét lijden dézer wereld. MARIUB. Medewerking gevraagd Door de rechtzaken, die in de laat ste maailderl behahdelfl zijn, is het probleem van het genezen door nlfet- academisch gevormden, gerezen, weer eens in het volle licht der publieke belangstelling gekomen en thans is bekend geworden, dat een commissie deskundigen reeds enige tijd bezig is het Werk van de „paranormale ge neeswijze" ernstig te onderzoeken. Prof. dr. Tenhaeff aan de Utrecht se universiteit stelt al sinds geruime tijd eeli onderzoek in naar de werk wijze en resultaten van de „para normale genezers" en thans is ook eert commissie in het leven geroepen, die zich Vooral zal bezighouden met de resultaten van de magnetiseurs. Dit onderzoek kan alléén slagen, wanneer zoWel genezer als patiënt volledig medewerken, terwijl men tevéhs eeii intensief contact zal moe ten onderhouden niet de behande lend geneesheer. De te Volgen gedragslijn is als volgt: Men stelt zich met medeweten van de behandelend geneesheer on der behandeling van een „paranor male genezer", die een soortgelijke administratie als dé artsen zal moe ten aanleggen, voor ieder van zijn patiënten afzonderlijk. De eventueel verkregen resultaten ie vastzit, Zwitsarub Bij alle verkoudheidsklacMen, zoals hardnekkige hoest, heuscatafrh enz, wonderen. Goed Ingewreven op borst en rug, r voorhoofd, werkt Zwltsarqb zowel van buiten-af binnen-uit. Weldadige, pijbverzachtendé warmte diep onder de huid. De hinderlijke hoestprikkel vermindert direct door inademing der heilzame Zwitsarub-dampen. Vraag naar da voordelige introductie-verpakking bestaande uit: 1 doos ZWITSARUB 1 doos ZWITSAL Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H, Apothekers dn Drogisten (Advertentie) zyn Verschenen is de memorie van Ant* woord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het elfde hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienst* J jaar 1S53. Dit wetsontwerp heeft betrekking, opzienbarende of i op uitgaven van voorlichtend karak* wonderbare reddingen altijd uitstel i ter gericht op verhoging van de pro* van executie. Toen in 1512 deductiviteit in de landbouw eh de toren vah de Pieterskerk te Lei-kennis van de landbouwhuishoud- den ineenzakte, kwam het enormekunde. "zerèn kruis terecht op het bed van de rèetor van het Gefaliede Begij nenhof die rustig lag te slapen. Hij werd, zegt de kroniek „door Gods uitzonderlijke gratie" geréd, hetgeen niet wegneemt, dat de rector er niet meer is. Hij ging de weg van alle vlees. De mens is heel gewoontjes onder* worpen aan de wet, welke het gehele leven op aarde beheerst. Alles wat leeft, gaat na korter of langer tijd sterven. De uitwerking Van de ontwikke lingsplannen, waai- zeer vele leden blijkens het voorlopige verslag, aar zelend tegenover staan en waarover zij gaarne uitvoerige nadere inlieh* tingen ontvangen, heeft betrekking op de buurtschappen Rottevalle in Zuidoost-Friesland en Kerkhoven bij OisterWijk in Noord-Brabant. Het uitgetrokken bedrag van pijn. 300.000 is een definitieve uitgave en dient in gevolge de voorwaarden, waaronder het ter beschikking werd Maar de rectar van het Gefaliede gesteld, voor 1 Juni 1954 te zijn be- Begijnenhof maakt nu net een ult-isteed. De mening van deze leden, dat zondering op een andere levensrè- - - ftel, welke de voortzetting van het even door middel van de voortplan ting op de meest vernuftige wijze een vogel uit een ei! een vlinder uit een popi veilig stelt. Er zijn behalve allerhande dik wijls hoogst onaangename leven-be- nadelênde en léven-vernietigende ook een eveneens zeer uitgebreide col lectie leven-beschermende en leven- bevorderende factoren aan het werk. Deze ganse levende werkzaamheid geschiedt (zoals wij reeds eerder na speurden) langs gestroomlijnde wet ten Van een met overleg gestuwd mechanisme. In zekere mate kan de mens zich tegen de werking dezer wetten ver weren en ze tot eigen welzijn om buigen (de gehele medische weten schap getuigt er van). Ontheffing er van vermag alleen de Wetgever te verlenen. UUANNEÈR ge langzamerhand er- van overtuigd zijt, dat het heel gewoon is, dat de mens, inwonend in de schepping, gewoonweg onder hevig is aan de wetten, welke die schepping in haar veelvormigheid or denen, voeren wij u in gedachten naar een kinderkliniek, met al die huilènde kindertjes. Ge zöudt er alles voor over Kob ben zo'n gepijnigde en benauwde krullebol te helpen en te troosten en de Goddelijke Voorzienigheid, welke alles weet en alles vermag, doet het.niet. De Voorzienigheid wordt niet ver murwd tot een wonder, en .de dok ter moet onvermurwd ingrijpen. Maar deze tweeledige onvermurw- baarheid voor het blijkbaar onver mijdelijke, sluit medelijden niet uit. het stichten van z.g. voorbeelddorpen zou kunnen- leiden tot ongewenste staatsbemoeiing, kan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening niet delen. De organisatie, welke is Opgezet, staat hier borg voor. De z.g. voorbeelddorpen hebben een experimenteel karakter. Het is de bedoeling hiermede te trachten de al gehele bedrijfsvoering in het hele ge bied var» voornamelijk kleinere ge mengde zandbêdrijven te verbeteren. Gehoopt wordt, dat de stimulerende werking, welke van een dergelijk project uitgaat, op een hoger peil zul len komen. Tevens wordt met deze methode een effectieve coördinatie van de werkzaamheden van de voor lichtingsdiensten bereikt. Dit moet beschouwd worden als een normale ontwikkeling in de voorlichtings methodiek van demonstratieveldjes naar voorbeêlpercelen en van voor- Koning Boude wijn vai» België heeft Vrijdagmiddag aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns. het grootlint van de Leo poldsorde uitgereikt, de hoogste Bel gische onderscheiding. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, reikte tijdens een lunch dezelfde orde uit aan de Ne derlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten. Het grootlint van de kroonorde reik te hij bij de2è gelegenheid uit aan de Nederlandse ministers Van de Kieft en Zijlstra. Tenslotte overhan digde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Luns aar» de heer Van Zeeland het grootlint vanH de orde van de Nederlandse Leeuw. wennen. beeldbedrijven tot voorbeeldbuurt schappen. Van de ter beschikking gestelde gel den kan geen bedrag worden uitge trokken voor de verbetering van de z.g. irreversibele indrogende gron den. Het beschikbaar gestelde kapi taal is hiervoor niet toereikend, ter wijl een dergelijk project buiten het kader valt waarvoor deze middelen zijn verleend. Het oordeel van sommige leden, dat er weinig reden is dank uit te spre ken Ban de Amerikaanse autoriteiten, kan de minister in het gêheel niet delen. Dé plannen zyn door de Ne derlandse autoriteiten Opgesteld en door de Amerikaanse instanties, wél de gelden beschikbaar stélden, goedgekeurd. KOFFIE NIET AL TE DUUR DOOR GOEDE MELANGE De prijs van de koffie in ons land ligt, ondanks de prijsverhoging in December en Januari, nog belang rijk beneden de prijs van de koffie op de internationale markt, hetgeen vooral is te danken aan het vakman schap van de commissie van koffie- bf anders. Voor een, overigens geringe, bij menging van koffie wordt de zoge naamde Novo-Rodöndo-koffie ge bruikt. Dit is een goedkopere kwa liteit koffie afkomstig uit Angola (Afrika), waarvan belangrijke par tijen zijn geïmporteerd. Op deze wijze wordt getracht zo deze wyz< lang mogelijk voor een redelijke prijs koffie in ons land op de markt te brengen en het hoofd te bieden aan nieuwe verhogingen, tenzij in middels de prijs op de internationale koffiemarkt zou zakken. Bruiloft op het ijs lijke wegen geweest zijn; vanuit Duixenden vogels in en om Am-| Monnikendam vertrekt men per ar- sterdam. die door de aanhoudende reslee naar Marken en een paartje voret de hongerdood dreigen te ster ven, kunnen op liulp van de Amster damse bevolking rekenen. De actie, ingezet door agenten van het bureau Admiraal de Ruytenvêg in samenwerking met de Nederland se vereniging tot bescherming van dieren, heeft tot resultaat gehad, dat reeds enkele uren na de oproep zak ken vol brood aan de politiepost wer den afgeleverd. Een aantal bakke rijen deed de toezegging 200 versge bakken broden voor de dieren te zul len bezorgen. Zelfs kwamen geld- aanbledingen voor de aankoop van brood *binnen. Zodra de agenten na de straatdienst het bureau binnen komen, beginnen zij de enorme hoe veelheden brood te snijden. Gister middag is reeds een aanvang ge maakt met de veredeling. Vanoch tend ls de actie evenwel officieel in gezet. "Om negen uur vertrok een volgeladen stationcar van het hoofd bureau naar de „zwaarst getroffen gebieden", waartoe o.a. de Erasmus- gracht behoort. Hier bevinden zich 8 a 900 eenden, die met smart wach ten op de gulle gaven van de Am sterdammers. Per arrestee naar Marken. Zo tracht Nederland zich zo goed mogelijk te schikken onder de vorste lijke dictatuur en als Koning Winter nog lang in ons land blijft, zal het gewoon een hele aanpassing vergen om weer aan normale toestanden te op dit eiland hoopt, dat de vorst nog minstens tot 12 Febr. duren zal want op die dag wil het zijn bruiloft op het ijs vieren. De eilanden hebben nu een vrij re gelmatige verbinding met het vaste land; ijsbrekers doen in de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren hun dienst en de luchtbrug naar Ameland is al een vertrouwde lijndienst geworden. Ook het aantal ijs-ongelukken schijnt af te nemen, alhoewel dit voor velen wel een raadsel moet zijn, wanneer zij de lieve jeugd op de grachten en kloten precies daar zien balanceren, waar de politie het ijs afgezet heeft wegens zwakke plek ken. GEEN ELECTRISCHE KACHELTJES BIJ HET BADEN. Het baden in deze koude weken is niet altijd even aanlokkelijk. Bad kamers en douche-cellen hebben veel weg Van „Siberië in het klein". In verband hiermede is een ernstige waarschuwing op haar plaats. Vele mensen trachten de temperatuur in hun badgelegenheid wat dragel ij kei- te maken door het plaatsen van de bekende electrische kacheltjes. In de loop van de week zijn hierdoor reeds enige dodelijke ongevallen voorge komen. Men kan er van overtuigd zijn, dat in het hier genoemde geval koude te verkiezen is boven gevaar lijke warmtebronnen. moetèn opgetekend ell dóór de be handelend geneesheer gecontroleerd woPdén, terwijl dê „paranormale ge nezer" tevens zijn eigen visie op het ziekteverloop schriftelijk vast dient te leggen. Tevens heêft de „Nederlandse werkgroep Paranormale begaafd heid" thans richtlijnen- Samengesteld om de werkgroep onder controle te brengen. De genezers dienen de werkgroep op de hoogte té houden van hun re sultaten en alléeli aaii hem, die in één jaar 20 van hun patiënten ge nezen of 50 een aanmerkelijke verbetering in hun toestand bezorgd heeft, wordt het „erkende lidmaat schap" uitgereikt. Momenteel zijn reeds 12.000 contffc- lê-kaarten aan ongeveer honderd „paranormale genezers" verzonden. Aan geèn van hen is echter tot nu toe het „erkende lidmaatschap" ver strekt. KONINKLIJK PAAR NAAR EVVITSERLAND Koningin Juliana en prins Bern* hard zullen in de tweede helft van April een bezoek brengen aan Zwit serland om, indien mogelijk, nog wat te kunnen genieten van winter sport. Dit bezoek aan Zwitserland zou voornamelijk vóór de Prins zijn, om dat zijn laatste verblijf aldaar zo kort was en hij niet in de gelegen heid was te genieten van natuur en omgeving. Mr. Kan staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken Bij K.B. van 5 Februari ta mei in- gang van 1 Juli a.s„ de datum waarop de tegenwoordige secretaris-generaal van het Departement van Binnen landse Zaken dr. M. J. Prinsen zijn ambt van commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland «al aanvaarden, tot secretaris-generaal van dit ministerie benoemd mr. j. M. Kan, raadadviseur in algemene dienst hij het departement van bin nenlandse zaken, chef van de afde ling binnenlands bestuur. De heer Kan werd 12 Januari 1905 te 's-Gravenhage geboren. Na het gymnasium te hebben afgelopen stu deerde hij rechten. Hij ving zijn loop baan Op 1 Juni 1930 aan als commies bij de luchtvaartdienst. Op 1 Januari 1938 Vólgde zijn benoeming als hoofd commies bij Binnenlandse Zaken. Hij is secretaris van de raad vOor de luchtvaart. Van zijn hand verschenen verschei dene tijdschriftartiekelen op staats rechtelijk en administratiefrechtelijk terrein. HAARLEM—-UTRECHT PER BUS. Öp 1 Maart zal de autobusonderne- ming Maarsè en Kroon een dienst Haarlem—Utrecht Openen. De bussen zullen ieder heel uur uit Haarlem en Utrecht vertrekken. De rijtijd is een Uur en 45 minuten. De dienst is mogelijk geworden door de tijdelijke vergunning die de onderneming heeft gekregen voor het onderhouden van een dienst tussen Vinkeveen en Utrecht via Rijksweg 2 en de Vleutenseweg. In Vinkeveen wordt aangesloten op de bestaande dienst naar Haarlem. door gasverstikking omgekomen In een woning te Amsterdam is het stoffelijk overschot aangetroffen van de 25-jarige mej. H. B. Zij is Waarschijnlijk door gasverstikking om het leven gekomen. Vermoede lijk is de in haar kamer staande gas kachel door de lage druk van het gas uitgegaan, zodat het gas vrij u-eg kon stromen toen de druk wat hoger werd. Vrijspraak door Krijgsraad Geen dood door schuld Een militaire chauffeur, tegen wie de auditeur-militair van de krijgs raad te Arnhem wegens het veroor zaken van een aanrijding met dode lijke afloop op 1 Juli J.l. te* Wijchen, Vrijdag een hechtenisstrai' van vier maanden heeft geëist is door de krijgsraad vrijgesproken. Doordat verdachte, volgens zijn zeggen, plotseling verblind werd door een tegenligger, was hij op de vrij donkere avond van die dag te gen een geparkeerde truck met op legger gereden. De commandant van het troepen- onderdeel van verdachte zei ten panzien van het ongeval, waarbij de mede-inzittende militair om het le ven kwam, dat het hier een samen loop van omstandigheden is. Dit is echter uiterst zelden het geval, al dus de auditeur en hij voegde er aan toe, dat hier weer een van die droe vige ongevallen in het geding is, waarbij een mede-in2ittende het slachtoffer is geworden. Zijns in ziens viel het noodlottig gebeuren toe te schrijven aan te snel en te onoplettend rijden. De raadsman voerde aan, dat be klaagde reeds jaren op de weg is en rog nimmer een aanrijding heeft gehad. Hij betwijfelde verder of het achterlicht van de vrachtwagen op het fatale ogenblik wel heeft ge brand en, hij achtte ten aanzien van. het ten laste gelegde het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Daarom bepleitte hij beklaagde hier van vrij te spreken. Na raadkamer werd de vrysprr i.»t gesproken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8