LOURDES de laatste hoop op redding van millioenen zieken CROOTSTE PELGRIMSOORD TER WERELD Niet de genezingen zijn het grootste wonder van Lourd De „Ster" van de week KLEURIG DANSFEEST OP HET IJS TE MARKEN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA I MIDDEN in de ruige Pyreneeën, tussen naakte rotsen en woeste bergketens, ligt de stad Lourdes neergevleid aan de boorden van het riviertje de Gave, dat z'n water ont vangt van smalle kronkelende berg stroompjes. Honderd jaar geleden lag hier nog een liefelijk dorpje, mid den in de grootheid van Gods won dere schepping. Thans ligt er een wereldstad met alle comfort dat men zich wensen kan. Honderd jaar gele den waren het belgeklingel van een bergkoe en de schorre roep van qen schaapherder nog geluiden die op vielen. Thans zijn het de honderden treinen, duizenden autobussen en onafzienbare rijen touristen die er het lawaai bepalen. Lourdes, de veel omstreden stad, bekend over de ge hele wereld, centrum van Maria-ver- ering, de uitverkoren plaats waar in 1858 Maria verscheen aan Bernadette en zich bekend maakte met de on sterfelijke woorden: „Ik ben de On bevlekte Ontvangenis". Wat honderd jaar geleden nog een simpele landweg was, is nu grote esplanade. Wat in 1858 een kale en moeilijk te bereiken rots was, is thans een der meest betre den plekjes ter wereld. Heel oude mensen kunnen U er nog vertellen hoe Lourdes vroeger was, toen de moderne wereld nog niet haar gre tige vingers had uitgestoken naar de plaats der verschijningen. Toen er nog kleine huisjes stonden, waar men nu grote hotels vindt en souve nirwinkels, die een aanfluiting zijn van wat de katholieke wereld in Lourdes verheerlijkt. Het deed ons pijn dit alles te zien. We hadden er ons zoveel van voor gesteld. En toen we dan eindelijk in Lourdes waren, na een lange nacht in de trein, was het de koopmans geest die ons tegemoet waaide. Niet de heilige sfeer van het genade-oord, dat ons uit Nederland onweerstaan baar had aangetrokken. Men heeft er het wonder uitgebuit. De touristen eten er ijs „a la Sainte Marie" en hun restaurant heet „Sain te Bernadette". Zij slapen in hotel „A la ville catholique" en de lipp- stick draagt de beeltenis van Maria. Men vindt er zeep gemaakt van grotwater, broodschalen in de vorm van de grot, presse-papier met de Moeder-maagd onder vallende sneeuwvlokken, kortom de meest af grijselijke kitsch die men zich den ken kan. Vanzelfsprekend, de touristen moe ten er eten en slapen; er moeten dus restaurants en hotels zijn. De mensen willen graag een souvenir meenemen en wie enige uren heeft gebeden, wil wel eens een ijsje eten. Maar moet net daarom allemaal zó zijn? Snode lieden zijn enige jaren terug zelfs van plan geweest een Casino in Lourdes te bouwen. De bisschop van Tarbes was er zó verontwaar digd over, dat hij dreigde het hele heiligdom te slujten wanneer dit on zalige plan zou worden uitgevoerd. Het is gelukkig bij een plan en bij een dreiging gebleven. Doch bij de grot betraden wij een terrein, dat zuiver is ge bleven; geen winkels, geen souvenirs, geen wufte kleding, geen lawaai. Daar klopt het hart van Lourdes, de plaats die voor millioenen over de gehele wereld de laatste strohalm is waaraan zij zich kunnen vastgrijpen. Wie tracht weer te geven wat hij in Lourdes gezien, gevoeld en be leefd heeft, vast te leggen in zake lijke woorden op een koud stuk wit papier, staat voor een onmogelijke taak. Want Lourdes is niet te be schrijven; Lourdes moet men onder gaan. Men moet er één worden met de millioenen, die uit alle windstre ken naar de grot der verschijningen komen, waar zij bidden en smeken naar 's lands wijs. Een ontroerende manifestatie van geloof, hoop, en liefde. We hebben er Fransen, Spanjaar den, Italianen gezien, vurige, tempe ramentvolle Zuiderlingen, die bij de grot op hun knieën neervielen, de handen ophieven en luidkeels begon nen te bidden met een ons onbeken de overgave. Daarnaast Engelen, No ren en Nederlanders, mensen die zich graag nuohterlingen noemen en zich aanvankelijk ook als zodanig gedroegen. Maar ook zij werden ge grepen door de ban van Lourdes en op hun knieën gedrukt, om te bid den zoals zij wellicht nog nooit ge daan hadden. Ge staat dan bij de grot en ziet de kleine opening, waarin eens het licht der verschijningen geglansd heeft. Er branden honderden kaarsen die steeds vernieuwd worden. Priesters dragen de H. Mis op aan het buiten altaar in de grot. Duizenden pelgrims staan of knielen op het plein en bid den. Een golf. van smekingen stijgt ten hemel op. Rozenkransen en me dailles worden langs de grot aange streken. Heel veel menselijk opzicht ver dwijnt hier; maskers worden van de gezichten afgerukt. Men wordt ge grepen door de heilige sfeer, die tot bidden dwingt. Zacht en luid wordt in alle talen der wereld de hulp van Maria in geestelijke en stoffelijke nood afgesmeekt. Waar zou men dit beter kunnen doen dan op de plaats, die Maria eens heeft uitverkoren om de wereld aan te manen tot gebed en boete? ^AAST DE GROT WORDEN DE zieken gebaad in de piscines. Het is er een onafgebroken komen en gaan van ziekenwagentjes. Men blijft er z'n ontroering nauwelijks meester Links: de hoofdstraat van Lourdes, een drukke winkelstraat met talrijke winkels, restaurants en al het an dere, dat in een grote stad thuis hoort. Honderd jaar geleden was dit een dorpsweggetje Rechts: Een deel van de indruk wekkende verzameling krukken, cor- setten, enz., die zieken na hun ge nezing in Lourdes achterlieten om opgehangen naast de grote te ge tuigen van van Maria's voorspraak. (Foto's: „De Leidse Courant") DONDERDAG a^. vieren we het feest van Maria's ver schijningen te Lourdes. Een Ma- ria-feest, dat in het Maria-jaar 1954 ongetwij'c' l de bijzondere belangstelling ncl/jen zal. Voor al ook omdat meer mensen dan ooit tevoren zich opmaken dit jaar een bezoek te brengen aan Maria's grootste heiligdom, Lour des. Ter gelegenheid van dit al les gaven wij vorige week Za terdag in een onopgesmukt ver haal de geschiedenis weer van de begenadigde zieneres Bernadet te. Vandaag geeft een onzer re dacteuren zijn persoonlijke in drukken weer van een bezoek, dat hij aan Lourdes bracht. Moge het in de eerste plaats bijdragen tot waarachtige viering van het feest van a.s. Donderdag en ver volgens stimuleren tot het bij wonen van de grote Lourdes- avond, die Maandag 15 Februari a.s. in het St. Antonius Club huis, Mare, Leiden, wordt ge houden. ANTOINE de Saint Exupery Van de week moeten we de sterrenkijker heel hoog richten, want we gaan de lucht in, waai de ster van de week net als een echt sterretje, hoog door de wolken schiet. Antoine de Saint Exupery is een Fransman, die het liefste met zijn vliegtuig hoog boven de wolken zweeft en die verzot is op spannende avonturen. Als jongen viel Antoine niet zo heel erg op; hij slenterde met andere jongens langs de straat, dronk een glas bier of een bor rel, luisterde met een verveeld gezicht naar de muziek van een strijkje of gramofoon en had zo een leven, waarin niet veel slechte dingen gebeurden, maar waarin ook zo erg weinig goede daden een plaatsje vonden. Op zekere dag kreeg hij ge noeg van dat vervelende leven; hij ging hard studeren en werd vliegenier. Toen leerde hij hoe heerlijk het is om een doel in het leven te hebben. Het doel van Antoine werd om avonturen te beleven en daardoor de men sen te helpen. Hij ging naar Zuid Amerika en wilde daar een manier vinden om van Buenos Aires naar Patagonië te vliegen. Tussen deze twee plaatsen ligt het hoge, woeste Andesgebergte en het was nog nooit een vliege nier gelukt over deze hoge ber gen heen te vliegen. Toen An toine er met zijn vliegtuig bo ven kwam, stormde het ver schrikkelijk en felle sneeuwvla gen probeerden zijn vliegtuig te gen te houden, wat natuurlijk heel gevaarlijk is. Maar Antoine zette zijn tanden op elkaar en vond een weg door de lucht, waar het niet zo erg stormde en sneeuwde. Hij landde in Pata gonië en vertelde daar aan an dere piloten hoe hij precies ge vlogen had, zodat ook zij nu over het woeste gebergte heen konden vliegen. Op het ogenblik vliegen er doorlopend vliegtui gen van Buenos Aires naar Pa tagonië en dat is te danken aan* Antoine. Toen brak de oorlog uit en Antoine ging met zijn vlieg tuig de soldaten aan het front helpen. Dat deed hij zo goed, dat de generaal hem eens in het openbaar een pluimpje gaf: „Antoine Saint Exupery,'' zo zei de generaal, „is voor alle solda ten een voorbeeld van plicht en offerzin". En de generaal had groot ge lijk, toen hij deze woorden sprak, want Antoine was niet alleen een reuze knappe piloot, maar hij was ook altijd erg vriendelijk voo#p de mensen, die hij ont moette. Nooit zou hij opschep pen over de grote dingen, die hij gedaan had, maar altijd hielp hij andere piloten, wanneer ze iets niet zo erg goed wisten. Zo werd Antoine daar hoog in de lucht een sterretje; niet omdat hij zo goed kon vliegen, maar omdat hij zo'n fijne vent was, die slechts heel weinig aan zichzelf dacht en die altijd klaar stonc' om anderen te helpen. STERRENKIJKER. bij het zien van zóveel lijden, zóveel berusting, zóveel hoop. Zieken, die vaak met stervensgevaar de lange reis gemaakt hebben, liggen er met brandende ogen te staren. Ontroering belet hen te bidden; slechts de aan roeping „Maria, heil der zieken", komt hen over de lippen. Aangrijpend wonder. Niet in de eerste plaats de wonderbare gene zingen, 'die hier geconstateerd wor den door een staf van de beste ka tholieke en niet-katholieke medici ter wereld. Want dat aantal is zeer klein in verhouding tot de millioe- I nen zieken die naar Lourdes komen. Maar is het reeds geen wonder, dat i zij niet bezwijken tijdens de onder- I dompeling in het ijskoude water van de piscine? Zieken met zweren en open wonden overdekt, worden met I honderden gebaad in hetzelfde wa- i ter. De piscines worden slechts twee maal per dag ververst. In normale omstandigheden zou het water in I staat zijn zelfs gezonde mensen te j doen sterven. Zusters en pelgrims staan gereed om de zieken te helpen bij het ont kleden en de onderdompeling. On- dertussen bidt een priester de voor- 1 geschreven gebeden. Iedere dokter 1 moet. huiveren bij het zien van deze met alle hygiëne en wetenschap spot tende behandeling. Maar nog nooit is er één zieke aan gestorven; nooit is één ziekte verergerd door dit bad, dat een haard van besmetting zou moeten zijn. De zieken ondergaan dit alles met een vertrouwen, dat bewonderens waardig is. Ondanks al hun pijnen en ellende laten zij zich deze behan deling welgevallen, overtuigd dat dit hun laatste redmiddel is, indien God wil, dat zij genezen. Gelaten onder gaan zij deze beproeving en komen even later weer naar buiten op hun wagentjes. Op hun gezichten ligt een glans van berusting. Zij weten het laatste gedaan te hebben ,dat men selijkerwijze mogelijk is: gebaad in het water van de bron, die bij Ma ria's verschijning plotseling ont sprong. Wie dit alles als gezond mens ga deslaat kan de zieken slechts benij den om zoveel hoop en vertrouwen, ondanks alle menselijke -ellende, die er tentoongespreid wordt. De gezon de moet ziek geweest zijn om te we ten wat gezond-zijn is; hij moet Lourdes gezien hebben om te weten wat ziek-zijn is. Dan rest hem slechts één ding; hij valt op z'n knieën neer en schaart zich bij de duizenden an deren, die een machtig gebed aan heffen, dat de zieken naar de onder dompeling begeleidt. IN DE MIDDAGUREN TREKT DE grote Sacramentsprocessie langs de zieken, die onder schaduwrijke bomen in stoelen zitten of op wa gentjes liggen. Duizenden pelgrims lopen mee achter de Monstrans; tien duizenden zien toe hoe de H. Eucha ristie wordt rondgedragen door de grootste verzamelplaats van men selijk lijden die men zich denken kan. 's Avonds trekt iangs dezelfde rou te een feërieke lichtprocessie. Tien duizenden lopen mee, dragen een brandende kaars in hun hand en zin gen in alle talen der wereld het lied van Lourdes op de bergen, „Ave, Ave, Ave Maria". Hoe groots, hoe heerlijk, hoe on beschrijfelijk is Lourdes wanneer men het zó meemaakt. Wat een gran diose eenheid van geloof wordt er tentoongespreid. Men voelt zich op genomen in de sfeer, deel uitmakend van het wonder, dat sinds 1858 on afgebroken voortduurt. Alle aardse beslommeringen val len weg. Hoe klein zijn hier de da gelijkse zorgen waarmee men zich thuis plaagt. Hoe schamel blijkt hier het geloof, dat men in het leven van alledag met zich draagt; hoe gering j de godsvrucht, die men gewoonlijk opbrengt. Hier is alles groots, ver heven heilig. Hier voelt men zich in staat een beter mens te worden, een nieuw leven te beginnen. En terwijl de kralen van de Rozenkrans U door de vingers glijden, worden er voor nemens gemaakt, die U nooit meer zult vergeten. Want Lourdes blijft onuitwisbaar in Uw herinnering; ge zult er steeds aan blijven terugden- ken, ook wanneer het leven van alle dag weer zijn gewone gang herno men heeft. IS DIT NIET HET GROOTSTE wonder *van Lourdes? Laat on gelovigen smalend afgeven op de wonderbare genezingen, die naar hun mening niet echt kunnen zijn, al is er geen medicus ter wereld, die er een verklaring voor weet. Laat hen smalen, Lourdes is vooral een oord voor pelgrims, die tot stervens toe in hun ziel gewond er gene zing zullen vinden. Allemaal. Alle millioenen, die er jaarlijks komen. Hoevelen zijn er, die half ongelo vig de heilige plaats betreden en plotseling door onweerstaanbare krachten gedwongen worden neer te knielen voor de rots, waar eens Ber nadette knielde? Hoevelen zijn hier een nieuw en beter leven begonnen? Hier, waar het Ave Maria over de bergen klinkt, terwijl een bloedrode zon ten onder gaat en de rotsen in felle gloed zet. Wanneer de avond valt een avond in Lourdes, die men nooit vergeten zal en over de heilige plaats een mystieke sluier wordt gespreid van grijze nevel, die over de bergtoppen aan komt zwe ven, dan is het of de hemel haar heiligdom toedekt, waaruit morgen weer nieuwe genaden zullen stro men. De nacht valt snel in de bergen. Snel en zwart. In de hospitalen lig gen de zieken, gelukkig ondanks hun pijnen. In de huizen en hotels slapen de pelgrims. En Maria waakt. Maria, heil van de zieken. NIC SCHRAMA. Daniël in de leeuwenkuil Hij nam dekakatoemee! De recherche te Tilburg heeft een 45-jarige vrouw uit Tilburg en haar 16-jarige pleegzoon gearresteerd, verdacht van diefstal en het profi teren daarvan. Voorts heeft op ver zoek van de Tilburgse recherche de politie in Den Haag een 18-jarige kostganger van de gearresteerde vrouw aangehouden, die onder toe zicht van de voogdijraad stond. Tegenover de politie heeft de laat ste bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan een reeks diefstallen, onder meer van geld en materialen bij het schildersbedrijf waar hij werkzaam was alsmede van bouw materialen. De materialen werden in de woning van de vrouw ver werkt. Bij de diefstallen van bouw materialen zou de pleegzoon hebben geassisteerd. Voorts zou de pleeg zoon zich hebben vergrepen aan kip pen, vogels en wol en zelfs zou hij kans hebben gezien een kakatoe, die in de leeuwenkooi van het Tilburg se dierenpark was opgesloten, te be machtigen. Bij een bakker zou hij tenslotte boter, hammen en peper koeken hebben weggenomen. Zijn pleegmoeder zou van deze diefstal len geweten en er van geprofiteerd hebben. Bij de vergijpen zijn nog enkele andere minderjarige betrok ken, doch dezen zijn niet in arrest gehouden. In de haven van Marken ging het Vrijdagmiddag vrolijk toe. Op het ijs dansten de jongemeisjes en jongemannen van het eiland, gestoken in hun karakteristieke kleding volksdansen, d:e door velen met plezier werden bezien.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6