DUINSTREEK Rijnstreek Wat de Leydse Courant vandaag honderd jaar geleden vertelde BEURTSCHEPEN Belangen botsen aan de Zuidpool D Een katholieke emigrant gaat ook om de wereld te kerstenen ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATWIJK AAN DEN RIJN TRAMDIENST GESTOORD. Gisteravond is dc electrische bo venleiding van dc tram van de paal in de Rijnstraat bij De Roskam los geraakt. Dc leiding kwam daardoor over de weg te hangen en de tram kon niet verder- rijden. Direct is de reparatiewagen uit de remise ver trokken en tot in de nacht had men werk, om de dradbreuk te herstel len. De tramdienst is de gehele avond van Katwijk a. d. Rijn naar Katwijk aan Zee onderhouden met busen van de N.Z.H.V.M.. IJs. De ringr^derij óp het ijs, aanvankelijk vastgesteld op 's avonds 8 uur. zal nu worden, gehouden des namiddags te drie uur. Geslaagd. Voor het instructeurs diploma slaagde de heer J. van der Haak, de instructeur van de Lande lijke Ruiter vereniging „Irene". KATWIJK AAN DEN RIJN BOERENLEENBANK Maandag 8 cn Dinsdag tl Februari, des namiddags de Spaarboekjes terug halen. (Advertentie). KATWIJK AAN DEN RIJN In het goud. „Waar werd op rechter trouwkan het echtpaar C. Zuyderduyn E. Zuyderduyn-Kralt, Molentuinvveg 11 met recht zeggen, want op 19 Febr. a.s. zal het 50 jaar in de echt verbonden zijn. Zo iets is het herdenken wel waard. Boffen. Weer is een groep echt paren dezer dagen verblijd met de officiële mededeling, dat zij een hun toegewezen nieuwe woning in een der huizenblokken bij de Wassenaar- se weg konden gaan betrekken. Al was het dan wat koud om „over te gaan" dit was het toch wel waard. En tegelijkertijd werd aldaar de froentewinkel van de heer van der wan, de enigste groentezaak in Zui delijk Katwijk a. d. Rijn, geopend, IJspret. Zaterdagavond te 8 uur zal er op de verlichte banen op de Rijn in de kom van Katwijk aan den Rijn ringrijderij op schaatsen ge houden worden. De ijspret zal door muziek opgeluisterd worden. De Zondagse dienst zal voor zo ver het betreft de patiënten van dok toren Bergman, Hueting en van der Laan, Zondag worden waargenomen door dr. Bergman, Valkenburgse weg la, Tel. 2921. DE KWAKEL Aanbesteding. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad van 12 eengezins woningen welke in de Mgr. Noordmanlaan zullen worden ge bouwd voor rekening van de gemeen te. Hoogste inschrijver Amst. Aanne mers Mij te Amsterdam voor 183009 de laagste was Sijsener. Hillegom voor 142.660.Aantal deelnemers 11. De gunning is aangehouden. LEIDSCHENDAM Geboren: John A. z. van P. A. Hoff en A. J. M. Okhuysen. Ondertrouwd: Gerardus A. A. Ligt- voet en Gijsbertha R. de Vries; Jo hannes J. J. van Nierop en Neeltje G. Qostwouder; Petrus J. Zonnen- veld en Wilhelmina J. Th. van Mar wijk; Cornelis J. Zonneveld en Al berta G. M. van Marwijk; Teunis Borst en Cornelia M. van Hoogda len. Getrouwd: Jacobus A. W. Bos te Zoetermeer en Adriana van der Eijk; Theodorus J. Gahrmann en Catharina A. M. van Loenen; Jaco bus M. A. van der Poel te Voorscho ten en Wilhelmina R. Gijben. Overleden: Leendert van der Reest 80 j. (te Rotterdam); Gerritje Eveleena 77 j., weduwe van C. Blee- ker; Maria A. van Eeden 71 j.. echt genote van W. Heijtveldt; Johanna Lammen» 78 j., echtg. van M. Vlier boom; Johannes van Driel 75 j., weduwnaar van T. Pellecaan (te Rotterdam); Marie de Liefde 87 j., weduwe van G. H. Tiddens. NOORDEN Kaartavond. Donderdagavond werd er in de zaal van de Wed. A. Kuyf een kaartavond gehouden welke was georganiseerd door de Sportver eniging N. S. V. in samenwerking met de plaatselijke rijvereniging „St. Martinus". Aan deze wedstrijd namen 22 koppels deel. De prijzen werden gewonnen door: 1. St. van CapelG. Schalkwenk; 2. N. VeenmanL. Vermey; 3. G. Vroon hofH. Rietveld; 4. W. FransenN. v. d. Helder. De taart van de gehou den verloting werd gewonnen door J. van Koert de overige prijzen gin gen naar Th. Pieterse, B. Vork en F. v. d. Zwet. NOORDWIJK HANDBALPROTEST AFGEWEZEN. hieraan verbonden, heeft de N.R.B. van ijs en het verdrinkingsgevaar op bruggen en gevaarlijke plaatsen reddingsboeien, "lijnen en zuurstof- koffers geplaatst. Men wordt verzocht er op toe te zien, dat deze reddings middelen vooral door ondoordachte handelingen van de jeugd, niet ge- schaadt worden, daar hierdoor men senlevens verloren kunnen gaan. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. de Graaf. De Duinrandapotheek i3 ge opend van 11.30-1 uur en van 4.30 5.30 uur. Voor spoedgevallen door lopend. NOORDWIJKERHOUT Agenda raadsvergadering. De raad dezer gemeente komt in open bare zitting bijeen op Dinsdag a.s. des middags te 3 uur. De agenda be vat o.m. de volgende punten: Voor stel van B. en W. tot aankoop van een tweetal stroken grond tot ver belering van de twee bochten in de Zilkerbinnenweg nabij het perceel Zilkerbinnenweg 32; het onderhands gunnen van het rioolwerk in de Zilk; het aankopen van een nieuwe vracht auto; aanbieding der begroting 1954 voor het grondbedrijf en voor de ge meente. SASSENHEIM Koppelwedstrijd voor heren. Gistermiddag om 2 uur vond onder grote belangstelling een koppelwed strijd plaats. Er waren 25 koppels, die 8 ronden moesten rijden. Er werd fel gestreden om de prijzen. Het ver schil was vaak miniem. De uitslag was: 1. A. en W. Mooyman, Noot dorp 100.2. Gebr. Wijnhout, Lis- serbroek 60.3. Sanders en Ver duinen, Nieuwkoop 25.—; 4. Gebr. v. d. Hoorn, Ter Aar, 10.Troost prijs gebr. Slingerland, Sassenheim. In Het Bruine Paarcl vond de prijs uitreiking plaats, waarbij de 2de voorz., de heer Breda, vooral dank bracht aan de gemeente en politie voor de medewerking. Hedenavond om 7.30 uur schoon- rij den voor paren in en buiten de gemeente, om mooie prijzen. STOMP WIJK Harddraverij. Na de goedge slaagde hararij wedstrijden van de IJsclub „Nut en Vermaak", organi seerde de ijsclub hardrijwedstrijden voor dames. De le prijs ging naar Rie de Winter, 2e pry's Corrie Baak, prijs Tilly de Winter. Ook jongens van 14 tot 17 jaar kwamen aan de beurt. Zij reden of hun leven er van af hing. le prijs Arn. v. d. Brink, 2e prijs W. v. d, Helm Qzn., 3e prijs Adr. Luk Azn. Ook de jaarlijkse kaartavond van ,Nut en Vermaak" vond gretig af trek. Bij de warme kachel in de zaal van de Bles werd gejast met als re sultaat dat uit de winnaarsronde de prijzen vielen bij: 1. B. van Esveld-^ A. de Luk: 2. M. DroogG. Vierens. MjTheo JansenJoh. Luk Azn; L. WaaijerC. van Santen. Verliezersronde: 1. Nic. v. d. Bosch A. A. van Vliet, 2. L. Janson- van Rijn, 3. M. WaaijerL. B. van Veen; 4. C. de Heij en C. Wijsman. De voetbalvereniging St. Boys, gaat zich op glad ijs begeven. Zondag middag 2 uur worden alle leden ver wacht op de Nieuwe Vaart om uit te malcen wie de snelst schaatsende voetballer van Stomp wijk is. beth M. J. d. van L. J. Kouwenho- ven en J. T. van Beek. Ondertrouwd: J. H. Boverhof cn E. M. H. Tax; J. van Veen en H, van Wissen; G. T. van der Kroft en H. M. Remmerswaal; H. J. Marsen en M. L. van der Meulen; J. D. Hof man en A. G. van Proosdij. Getrouwd: H. W. Bennink en C F. Muller; J. van Egmond en G. A, van Egmond; W. F. Kooper en A. Bakker; L. P. Bellekom en E. P. M. Gerse. Overleden: Jacobus B. Galle 74 Martinus J. W. A. Verhoeven 54 j.. Jan S. Flikweert 46 j.; Cornelis Raaphorst 78 j. ZOETERMEER De medische dienst wordt Zon dag waargenomen door dokter Vegt en voor de beide kruisvereni gingen door Zr. Rooij. WASSENAAR Van Zaterdagmiddag 4 uur tot Maandagmorgen 8 um- kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen M. de Haan, Lange Kerkdam 56 tel. 2501 en J. C. de Neef, van Heeckerenstraat 7, te lefoon 4018. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft de Was- senaarse Apotheek, Scbouwweg 32 tel. 2402 avond-, nacht- en Zondags dienst. Geboren: Lydia d. van H. J. Scheffer en A. van den Burg; Elisa- ALKEMADE De Zondagdienst voor doktoren wordt a.s. Zondag in dc gemeenten Alkemade en Leimuidan waargeno men door de artsen v. d. Bijl v. d. Werf. NIEUWKOOP NATIONALE KOPPELWEDSTRIJD OP DE NIEUWKOOPSE PLASSEN. De Nieuwkoopse IJsclub, aangeslo ten bij de K.N.S.B., organiseert op Dinsdag 9 Februari a.s. Nationale Koppel wedstrijden op haar ijsbaan achter liet dorp. Het aanvangsuur is bepaald op 2 uur n.ra. Deelnemers kunnen zich aanmel den tot en met Dinsdag 1 uur n.m. in hotel v. d. Bosch, telefoon K1725 118, de heer C. Kwakkenbos tel. K 1725 -254 of bij de heer N. A. de Pater tel. K 1725 131. Jaarvergadering „St. Eloy". ^T)i R.K. Metaalbewerkersbond hield ii het parochiehuis gisteravond haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer Alb. van Houten. De financiële commissiè voor 1954 zal bestaan uit de heren J. v. d. Berg, W. van Houten en als reserve de heer M. van Koert Mzn. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Vork en P. Zimmerman weer herkezen, terwijl in de vaca ture-F. de Jong werd gekozen de heer N. van Koert. Men besloot verder de feestavond dit jaar te houden op 26 Februari a.s. Tijdens de rondvraag nam de heer P. Zimmerman de gelegenheid te baat om eens een dankwoord te rich ten tot de voorzitter, voor diens vele en goede werk voor de bond gedaan. Stille Omgang. Naar wij Verne men zal het gezelschap van de Stille Omgang afdeling Nieuwkoop, dit jaar de bedevaart houden op 7 Maart e.k. tezamen met de afdelingen Noorden en Zevenhoven. De H. Mis zal wor den opgedragen in de kapel van de Zusters aan de Lauriersgracht. Fancy-Fair geopend. Vrijdag avond vond de officiële ooening plaats van de grote bazar, die 5, 6 en 7 Febr. wordt gehouden in het Pa rochiehuis en ten bate van dat ge bouw. In tegenwoordigheid van de burgemeester van Nieuwkoop en de besturen van diverse organisaties sprak pastoor Vloothuis het openings woord. Pastoor hoopte, dat de kwart jes en dubbeltjes gestadig zouden vloeien uit de beurzen van de bezoe kers ten bate var» het gebouw. Op zeer attractieve wijze kan men zijn geluk beproeven: sjoelen, grab belen, gewicht en aantallen raden, speerwerpen, vissen enz. enz. Ook zijn er heerlijke oliebollen te koop. En mocht U belangstellen in hetgeen U zo al boven Uw hoofd hangt, een paar uit het buitenland geïmporteer de waarzegsters verteller» U het haar fijn. Raadsagenda. De gemeenteraad komt Donderdag a.s. bijeen des voor middags om 9.30 uur. De agenda ver meldt 32 puntèn, waaronder vele sub. sidie-aanvragen. Verder zal behan deld worden het reglement met be trekking tot de huur en het gebruik van gemeentewoningen. Voorgesteld wordt dc verordening zodanig te wij zigen. dat het voor de bewoners nu mogelijk zal zijn kippen, konijnen of duiven te houden. Ook de bouw van het pënsiontehuis voor bejaarden zal weer ter tafel komen. Watersport. Ofschoon de plas sen nu nog dichtgevroren liggen, zijn de plannen voor het a.s. zomerseizoen al gereed. Wij willen hier noemen het voornemen van de Unie van Water toeristen om dit jaar haar gebruike lijke réunie, in verband met het 25- jarig bestaansfeest, in Nieuwkoop te houden. Belangrijk is, dat dit jaar de réunie over meerdere dagen zal wor den verspreid en dat het feest in plaats van in het voorjaar nu midden in de zomer zal plaatsvinden. Voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer is het een ge beurtenis van belang met een zeer propagandistische strekking. ROELOFARENDSVEEN DAPPER MEISJE redde drenkeling Vrijdagmorgen bij het uitgaan van de school liep het 4-jarig zoontje van de heer M. Turk over het ijs naar het huis van zijn oma. Bij de sluis geko men hacl het open water bij de sluis deuren blijkbaar zo'n aantrekkings kracht op de kleine, dat hij er par does in wandelde. Het 7-jarig doch tertje van de nabij wonende N. van Ruiten, die dit zag gebeuren, be dacht zich niet, liep tot op de rand van het ijs en wist de kleine dren keling bij de arm te pakken. Haar luid geroep om hulp werd gehoord door de gebr. Heemskerk, die in de nabijheid aan het werk waren. Het ijs bleek aan de rand sterk genoeg om de kleine te benaderen en hij was nu spoedig op het droge, waarna hij ten huize van de heer Van Ruiten droge kleding werd voorzien. Dank zij het onverschrokken en doortastend optreden van deze 7-jar. Marianne van Ruiten staat wel vast dat het ergste werd voorkomen, waarvoor zij een pluim verdient. Vastenavondviering Jeugdbeweging Onder leiding van de jeugdleiders werd in de Pancratiuszaal een Vas tenavondviering gehouden voor de K.J.B. Met kaart wedstrijden en brug- biljarten werd de avond op gezellige wijze doorgebracht. De uitslagen der diverse wedstrijden Werden; 6 FEBRUARI 1854. Lading Zwolle Dinsdag 7 Februari 12 uur schipper Naar Deventer Donderdag 9 Februari 12 uur schipper H. Dommelhoïs. Naar Kampen Donderdag 9 Februari 12 uur schipper K. de Haan. Naar Hoorn Vrijdag Februari 10 uur schipper J. Rajer. De vertrek-uren zijn opgegeven volgens de Reglementen, .echter komen sommige schepen wel eens later door. En 200 jaar terug 1754. 6 FEBRUARI 1754. Te Leyden bij Frans Du Wijn op de Zytgragt, naast de Ververy, in de Leydse Stoffe-Winkel, zyn in de Tweede Clasje der Generaliteits 33ste Lotery in Huur te bekomen Heele Loten tegen 8 Gulden het Lot. Bij dezelve kunnende Ongetrokke Lo ten verwiselds worden op dezelfde Nommers tot Zaterdag den 9 dezer Maand. De Koop-Loten zijn tot geen bepaalde Prijs, maar Prijs Courant te bekomen, alsmede bij hem de Conditen voor' Niet. GEM. AANKONDIGING WACHTVERBOD MAREKERKPLEÏN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten met ingang van heden een wachtverbofl in te stellen voor het plein, gelegen voor de Marekerk, aldaar. 5997 Kaartwedstrijden: Winnaarsronde: 1. Koos Verdel, Tonny l'Ami, 2. Jan de Jong, Jan Olijerhoek, 3. Jan Vol- vater, Jos de Jong, 4. Kees Verhaar, Piet Zaal. Verliezersronde: 1. Wil v. d. Meer, Henny l'Ami, 2. Huub Koek, Lucas v. d. Meêr, 3. Johan Klein, Wout Warmerdam, 4. Co Droog, Ton ny Wesselman. Brugbiljarten: 1. Wim Kerkvliet, 2. Jan Volwater, 3. Kees Bakker, 4. Sjef Hoogenboom, 5. Gerrit Koek, 6. Wil v. d. Meer, 7. Jan Olijerhoek, 8. Ge rard Termeulen. Schaatswedstrijden voor meisjes. Vrijdagmiddag organiseerde de ijs- club „Wilhelmina" op het Armen- water schaatswedstrijden voor de schoolgaande meisjes. Zowel deel name als 'belangstelling waren vrij behoorlijk. De heer Joh. v. Beek reikte met een toepasselijk woord, waarin hij de grote-strijd memoreer de, de prijzen uit. De uitslagen wer den: Meisjes 5e klas: 1. Jannie v. Rui- n, 2. Ini Warmerdam, 3. Tonny Klein. Meisjes 6e klas: 1. Sjaan van Beek, 2. Ida Klein, 3. Truus Poel. Meisjes 7e en 8e klas: 1. Ida Ver- meij, 2. Riet Loos, 3. Nel Wesselman, 4. Riet Klein. De groeiende betekenis van het zesde werelddeel i GROEIENDE BELANGSTEL- LING voor het Zuidpoolgebied, dateert eigenlijk eerst van het be gin van onze eeuw. Op het einde van de 16e eeuw ont dekte de Nederlander Dirk Gerrits lange strook land, die in 1832 door de Engelsman Bixoe werd her ontdekt en Ghahamsland werd ge noemd. Langzaam maar zeker drong de mens verder door in de barre wit te woestenij. Er kwamen steeds meer stippen op de kaart. Op het einde van de negentiende eeuw werd men plotseling erg actief en werden verschillende grote, goed uitgeruste, expedities uitgezonden, waarvan wij noemen de Belgica-ex- peditie onder leiding van de Belg Gerlache en de Engelse expeditie on der leiding van de Noor Borchgre- ving. De Engelsman Shackleton was de eerste, die er in slaagde, de on genaakbare bergrug van Victoria- land over te trekken. Vry plotseling -ontstond er een ware wedstrijd om te trachten als eerste de Zuidpool te bereiken. In 1910 startte in Engeland dë beroem- AANPASSING NODIG Het door DOS ingediende protest tegen een scheidsrechterlijke beslis sing in de wedstrijd MSV 1DOS I is Donderdag door de protestcom missie in Den Haag afgewezen, zodat de uitslag 21 blijft gehandhaafd. Door deze beslissing blijft MSV 1 met 8 gewonnen en 2 gelijk gespeelde wedstrijd een prachtkans op het kampioenschap van de afdeling be houden. Noordw. Reddingsbrigade. Voor het examen E.H.B.O., uitgaande van NJR.B.-cui-sus o.l.v. de heer J. W. Kraagt, slaagden alle cursisten. De geslaagden zijn: Dames: J. P. Boot-Koelewijn, M. Meijers, H. Dekker, C. v. Hoorn, L. v. Tilburg. Heren: K. Passchier, A. Algera, J. C. Kruz, J. Kortekaas en F. de Jong. In verband met de aanwezigheid rjfonder doorzettingsvermogen cmi greren is zeer zeker een hache lijk avontuur. Toch meen ik gerust te kunnen zeggen, dat men laas wei eens veel te veel dc na druk legt op alle mogelijke natuur lijke deugden en eigenschappen, wel ke men voor een geslaagde emigratie nodig zou hebben, en men te veel vergeet dat, wanneer men als een goed Christen gaat emigreren d.w.z. gegrepen en voortgedreven door een levend Geloof, dat zich uit in een daadwerkelijke Liefde naar het He mets Vaderland, dat dan ook onze eventuele aardse emigratie ook voor 100% veilig gesteld is, omdat het dan een „avontuur met God" is. Er zijn ongetwijfeld veel ouders, die bidden en vragen om de roeping tot priester- en klooster-leven voor een van hun kinderen. Wanneer onze ouders hun tijd goed begrijpen, en een open oog hebben voor de noden van onze tijd en de problemen pei len, vaar zij zelf en zeer zeker hun kinderen mee te doen krijgen, dan zouden zij zeker ook aan God vragen om de roeping voor emigratie voor een of meerdere van hun kinderen. En wanneer men meer en meer deze emigratie gaat zien als een roeping van God, zal men ook van die hoek uit de emigratie beter gaan voorbe reiden. Niet alleen door een taal- stoom-cursus, maar ook door een meer verwijderde voorbereiding, wel ke reeds zeer vroeg in het gezin zelf begint en welke door kerk en school wordt aangevuld. Er wordt af en toe, hier en daar, nog wel eens afgegeven op de emi gratievoorlichting. Mijns inziens zeel ten onrechte. Wel zou men het feit van de noodzaak van emigratie lang zamerhand in alle kringen en alle standen moeten aanvaarden en de ge hele opvoeding zowel ii» huisgezin als kerk en school aldus oriënte ren. De wereld kerstenen. Onze H. Vader de Paus komt er bij iedere gelegenheid weer op terug, dat wij de wereld in moeten gaan en daar met Gods genade trachten het milieu, waarin we leven, te kerstenen of te her-kerstenen. Dat is ook de opgaaf voor de Christen-emi grant, ook al zijn de motieven van zijn emigratie geïnspireerd door lou ter stoffelijke noodzaak. Het spreekt vanzelf, dat men zich voor zo'n apos tolaat dient voor te bereiden. Deze voorbereiding eindigt niet op het mo ment, dat men het vaderland ver laat en ook niet wanneer men het nieuwe vaderland binnenkomt. Die voor bereiding gaat nog minstens twee jaar door in het emigratieland. Met zeer grote voorzichtigheid en een breed aanpassingsvermogen zal men die eerste jaren goed moeten toekijken, met open oren luisteren en vooral niet te spoedig oordelen, noch veroordelen. Zeer zeker niet cri- tiseren, maar trachten op positieve wijze een weg te zoeken, om met de krachten ten goede mee te werken, i Bezielend Geloof. Er is in die landen nog van alles te doen, maar men moet dat dan niet op zijn Nederlands gaan doen, want dat neemt men nu eenmaal niet. Och, wanneer een bezielend Geloof aan wezig is, zoekt de Liefde vanzelf wel wegen om zich misschien niet op georganiseerde wijze te uiten. Maar Sint Paulus noemt ons de eigen schappen op, welke voor een ware liefde noodzakelijk zijn: lankmoedig heid, geduld, grootmoedigheid, ver draagzaamheid, enz. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat Nederlanders onderling elkaar verstaan noch begrijpen? En dan spreken zij nog wel eenzelfde taal. Moet men het geval heoben, dat een bo ven-Moerdijker tussen een stel goe de, brave Oost-Brabanders zit. In een minimum van tijd heeft hij zijn oor deel klaar: daar deugt niets van. Weet U waarom? Hij begrijpt de term „katholiek" nog niet eens. Be grijpt niet, dat bijzaken geen hoofd zaken zijn ën hoofdzaken geen bij- zaken. Mist eigenlijk de gezonde menselijke humor en weet daardoor de verschillende waarden niet tegen elkaar af te wegen. Om een goede en geslaagde emi grant te worden en om onder emi granten leiding te geven, is «eer ze ker nodig, dat men een goede en breed-denkende Christenmens Is, die niet met zijn handen in zijn zak naast de mensen gaat staan, maar die met zyn handen uit de mouwen tus sen de mensen staat. Van dat soort emigranten zijn er al verschillende vertrokken. ZU «uilen het verst ko men en tegelijkertijd vele anderen met zich meervoeren naar de laatste uP"fo'1'-i:,ke emigratie: naar de He mel. En daar gaat het per slot van rekening toch maar om. J. KARSKENS S.C.J. de Robert Falcon Scott met zijn ex peditie, weldra gevolgd door een Australische expeditie onder leiding van Mawson, een Duitse onder lei ding van Filchner en een Noord- Zweedse expeditie onder leiding van de bekende Poolvorser Roald Amundsen. Van verschillende pun ten vielen deze expedities omstreeks de zelfde tijd op de Zuidpool aan. Het werd een ware titanenstrijd. Van da» buitenwereld geïsoleerd in deze barre poolstreken zonder enige informatie over de vorderingen van de concurrenten, zwoegden de ex pedities zo hard als zij konden, om te trachten als eerste de pool te be reiken. Het is een ware tragedie ge worden. Als eerste bereikte Amund sen op 14 December 1911 de Zuid pool, terwijl op 17 Januari 1912 Scott haar bereikte. Hij vond daar reeds de Noorse vlag. Op de terug weg naar hun basis zijn Scott en zyn mannen erbarmelijk omgekomen. Bodemschatten. IS DIT ALLES WEL DE MOEITE waard geweest, zal men zich af vragen. Eigenlijk kunnen wij daar momenteel nog niet over oordelen, maar misschien zullen in de toe komst het werk en de offers van de ze pioniers ruimschoots de moeite waard gebleken zijn. Men is name lijk tot de ontdekking gekomen, dat het Zuidpoolgebied een groot vaste land is, waar zich naar alle waar schijnlijkheid verschillende grote voorraden delfstoffen in de grond bevinden, zoals olie, steenkool, ijzer erts enuranium. De wedloop om de schatten is be- fonnen. Wij mogen blij zijn, dat er in et Zuidpoolgebied geen inheemse bevolking woont, want dan was zeer waarschijnlijk voor hén het leed niet te overzien geweest, als de wals dei- beschaving met zijn onderlinge strijd over hen heen gekomen was. Nu is de twist ontbrand over een enorme barre woestenij, waar geen mens woont en In zekere zin is dit een ge luk. Australië, het land dat het dichtst bij het Zuidpoolgebied is gelegen, beschouwt dit gebied als dicht bij zyn achterdeur en heeft uit strate gische overwegingen er maar dade lijk een groot stuk van voor zich ge reserveerd cn tot territoriaalgébied verklaard. In verband hiermede trachten de Australiërs dit onher bergzame gebied zo snel mogelijk geheimen te ontfutselen. Regelmatig worden er grote wetenschappelijke expedities uitgerust en er is een per manent meteorologisch station inge richt. Ook Engeland ziet het nut van dit gebied in, althans voor de toe komst en heeft ook een uitgebreid gebied in bezit genomen, want waar schijnlijk zal binnen niet te lange tijd de kortste verbinding van Au stralië met Zuid-Afrika en Züïd- Amerika over de Zuidpool lopen. Voorts hebben de Noren, Fransen, Chilenen. Argentijnen en de Ver enigde Staten een deel in bezit ge nomen en daarmee was de koek ver deeld. Ja, de Argentijnen en Chile nen kwamen zelfs met de Engelsen in conflict, want hun aanspraken doorkruisten elkaar. Hiermede is het tumult losgebar sten. Eerst lieten de Engelsen de Chileense en Argentijnse activiteit op hun terrein oogluikend toe, maar toen vooral de Argentijnen het te bar maakten, werd ingegrepen, hun bases werden vernield en de aanwe zigen verwijderd. Het is bedoeld als een stille wenk. dat de Engelsen op hun standpunt staan en geen andere aanspraken zullen erkennen. Ook Rusland. F\EZE TERECHTWIJZING WAS echter niet alleen voor Argenti nië bedoeld. De Russen hebben na melijk plotseling ontdekt, dat zij ook enige, zy het zeer zwakke, aanspra ken kunnen doen gelden. Er is na melijk omstreeks 1820 een Balt ge- weest> die een klein eilandje vlak by Grahamsland heeft ontdekt en dit naar Peter I noemde.. De ontdekking was echter in vergetelheid geraakt en het eilandje is momenteel Noors bezit. Nu laten echter de Russen eigendomsrechten er op gelden. Het gaat echter niet alleen om dit onbeduidende eilandje, dta in de flank van Grahamsland, dus zeer dicht bij Engels gebied, maar door een bezitting in het Zuidpoolgebied wil Rusland medezeggenschap krij gen by de regeling van het Zuid- poolprobleem .De V.S. hebben ech ter duidelijk gemaakt ,dat zij er wei nig voor voelen, de koude oorlog ook tot het gebied van de Zuidpool uit te breiden en sindsdien zwijgen de Rus sen. Ongetwyfeld zal het gebied van de Zuidpool, het grote continent, dat wel eens het zesde werelddeel wordt genoemd, in de toekomst een Voor name rol in de geschiedenis en in het bijzonder in de politiek gaan spelen. Men komt steeds meer tot de ontdekking, dat dit gebied van een grote waarde is op velerlei gebied cn men weet, hoe het dan gaat. Er zullen nog wel meer aanspraken komen en de strijd is nog slechts in het beginstadium. Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN 5 Febr. Groente. Waspeen I 23.00—37.50: Waspeen II 15.00—24.00; Rode kool 3.60—12.50; Gele kool 13.20— 14.70; Groene kool 7.10—17.00; Boe renkool 8.0019.00; Spviuten I 50.85.—; Spruiten II 18—21; Uien 5.3012.20; Breekpeen 3.10 —10.20; Knolselderie 5.10—16.00. ROELOFARENDSVEEN 5 Febr. Bloemen. Crown Imperial ƒ0.29 —0.55, White Sail ƒ0.41—0.62, Rose Copland ƒ0.54—0.72, W. Copland ƒ0.48—0.64, Krelage ƒ0.30—0.49, Sc. Wonder ƒ0.450.71, Amidonette 0.520.60. Piquante 11.10, Over- dale 0.750.80, Benober 0.34 0.47, Pink Gem 0.53—0.62, v. d Eer den J'0.67—0.92, Delice ƒ0.58—0.62, E. Eddy ƒ0.801.Dubbele tulpen ƒ0.42—0.63, Hillegarda ƒ0.40—0.51, Golden Harvest ƒ0.801.Helios 0.28—0.41, Early Glory ƒ0.37—0.54. City of Harlem ƒ0.500.57, l'lnno- cense ƒ0.410.56, BI. Druifjes ƒ0.12 —0.30, Irissen 2.25—2.45. Groente. Witlof I 48—49.—, idem II ƒ2832.Spruiten-ƒ19 20.—, Uien 1—3.—. TER AAR, 5 Febr. Groente. Witlof I 0.41—0.57. idem II 0.30— 0.38, idem stek ƒ0.100.19, spruiten 0.31—0.34, idem B 0.22—0.26, Uien ƒ0.04—0.08, idem B ƒ0.01—0.02, al les per kg., bc_renkool ƒ0.50—0.85 per kist, knolselderij 0.180.25 per stuk. VINKEVEEN. 5 Febr. Groente. Op de Coöp. Groenten- en Fruitvei ling te Vinkeveen zijn op de veiling van 5 Februari de volgende prijzen besteed: Witlof I 5563 cent per kg. Witlof II 2447, Boerenkool 2128. Winterpeen 9, Uien 67, Selderij 2632 cent per bos. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER I Kruising voorrangs- weg met een weg welke geen voorrang

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2