De loting voor de Europese kampioenschappen Vandaag en morgen hete strijd na rustdag WAAR LIGT DE GRENS Vele katholieken moeten weg naar Kath* Emigratiebureaux nog vinden De Kath. Haarlemse Gymnastiek- bond in 1954 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 l» - DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Van het schaatsfront in Davos Geen rijder, die vandaag en morgen deelneemt aan de Europese kampioen schappen te Davos, heeft gisteren de schaatsen onder gehad. Het was een dag van volkomen rust, van afzondering en concentratie, teneinde voldoende licha melijke en geestelijke krachten te ver zamelen voor de zeer zware strijd, welke te wachten stond. Niet alleen, dat het aantal deelnemers numeriek groter is dan ooit 44 namen staan op de in- schrijvingslijst maar ook kwalitatief is de titel wedstrijd bijzonder sterk bezet. De meningen lopen uiteen, maar men zal er niet ver vanaf zijn, als in het eindklassement Zondagavond, waarop reglementair slechts 12 namen kunnen verschijnen, de Russen Goncharenko, Shilkov en Grishin zullen voorkomen, verder de Noren Andersen, Haugli en Aas, voorts onze landgenoten Broekman en Van der Voort, natuurlijk ook Erics son, de Zweedse kampioen, terwijl voor de overige drie plaatsen Knut Johan- nessen, Anton Huiskes, Wim de Graaff, Gerard Maarse, Kornel Pajor, Johnny Cronshey en Franz Offenberger in aan merking komen. Onze landgenoten hebben de dag in volledige rust doorgebracht. Het is jam mer, dat het hotel, waarin de rijders logeren, volkomen bezet is met Neder landse officials, journalisten en suppor ters, waardoor de jongens te veel beken den zien en spreken (over schaatsen rijden natuurlijk!), hetgeen geestelijk vermoeit. Al moeten wij toegeven, dat de jongens op dat punt nogal wat ge wend zijn en harder voor zichzelf zijn en dus ten opzichte van anderen, dan menigeen denkt. Verscheidene buitenlandse rijders heb ben van de stralende zonnedag op het Davoser ijs zouden gistermiddag heel wat persoonlijke records zijn gesneuveld, ja misschien wel wereldrecords zijn ver beterd, indien er wedstrijden zouden zijn gehouden benut door met de ka belbaan naar het bijna 3000 meter hoge Weissflühjoch te gaan, waar men met een onbedekte hemeld en een lichte bergwind een prachtig uitzicht had op het grootse alpengebied. In de middaguren werden de buiten landse gasten op het raadhuis van Davos ontvangen. Onder de eregasten merkten wij op de oude professor Julius Weyler ATHLETIEK. Het was slechts een gering aantal le den, dat de voorz. van de R.K. Atle tiekvereniging „De Bataven", de heer P. L. van der Geest, kon welkom heten op de jaarvergadering en hij deed dit te recht met enige spijt in het hart, omdat de leden toch moeten begrijpen, dat een jaarbijeenkomst, waar een terugblik wordt geworpen over het'afgelopen jaar en de blik weer gericht wordt op de toekomst, een van de hoogtepunten is in de vereniging. Spr. hoopte niettemin, dat ajle leden zonder uitzondering in het komende jaar hun krachten weer zullen geven. De notulen en ingekomen stukken le verden weinig stof tot bespreking op. waarna de secretaris, de heer H. Men- tink een keurig verzorgd jaarverslag uitbracht. Na het dieptepunt, waar vereniging door moest gaan, is er geluk kig weer wat opleving gekomen, n de laksheid van velen een algemeen verschijnsel vervulde de secretaris toch met zorg. De winst van 1952 is niet vergeefs geweest, al bleef er een grote schommeling in het ledental. Er werd evenwel een goede kern van jeugdige leden gevormd en de onderlinge geest is uitstekend. De training is op het ogenblik zowel voor dames als heren geheel in handen van de heer Brabers. De beker van verdienste in het afge lopen jaar kon worden uitgereikt aan mej. Mia Schroder, de prestatiebeker aan Jos Berbee bij de heren voor hoog springen, bij de dames aan Plonie Veld hoven voor discuswerpen. Het wedstrijdseizoen was wederom druk bezet, doch de voor de KNAU ge organiseerde B-kampioenschappen le verden een belangrijk verlies op. zodat het organiseren van officiële KNAU- wedstrijden wel bezwaarlijk wordt voor de vereniging. Verkiezingen en jaarprogram. Het financieel verslag wordt goedge keurd en de aftredende bestuursleden, mej. A. Gieske en de heer P. Rizevoort, werden herkozen. Ook de technische commissie werd in haar geheel herkozen, waarna het pro gramma voor 1954 aan de orde kwam. Voor de Bosloop op Zondag 18 Febr. hebben zich reeds bijna 100 deelnemers opgegeven. Op 27 Maart zal een trainingsweekend voor de heren worden gehouden, indien hiervoor voldoende belangstelling be staat. Opgave vóór 28 Februari. Op 24 en 25 April wordt weer een weekend voor de dames gehouden, tezamen met DEM uit Beverwijk. Opgave bij mej. A. Gieske. Op 16 Mei wordt de R.K. Sportdag te Alkmaar gehouden, op 30 Mei vindt de herdenking van het 23-jarig bestaan plaats met eenzelfde viering als vorig jaar. De regionale wedstrijden zullen waar schijnlijk in Augustus worden gehouden, terwijl de interregionale wedstrijden voor R.K. verenigingen op 4 Juli zijn geprojecteerd. De jaarlijkse autobustocht vindt plaats op 11 Juli, gecombineerd met wedstrijden te Zeist, de ontmoeting met DES op 15 Aug., de nationale sin gelloop op 30 October. De voorz. wekte daarna allen op zich op te geven voor de medische sportkeu ring en na de rondvraag sprak rector Vester nog een woord van opwekking tot de leden, om allen toch mede te wer ken de vereniging groot te maken. Daartoe behoort, dat men geregeld de training bezoekt en zich daar ook als een waardig Bataaf gedraagt. Men moet zorgen voor een hechte eenheid, een vriendschapsband onder elkaar. Dan kan men leden winnen. Dat moet geschieden door ieder in zijn naaste omgeving. Met optimisme moet men deze taak vervul len, dan gaat het weer goed met De Ba taven. Na deze woorden werd de vergadering gesloten. De avond was begonnen met een filmvoorstelling door pater R. Sasse van IJsselt. die enkele bijzonder interes sante wereldsportgebeurtenissen uit 1948 en 1949 aan de toeschouwers vertoonde. uit München, die in de negentiger jaren nog tegen Jaap Eden heeft gereden en in 1986 (Hamburg) en 1897 (Amster dam) de Europese titel heeft behaald. In het Grand hotel Belvedère vond des avonds de loting plaats, waaraan de in gesloten enveloppe ingeleverde groeps indeling van de rijders der diverse lan den was voorafgegaan. Klaas Schenk had met de rijders besproken, in welke groepen de jongens zouden worden in gedeeld, zowel voor de 500 als voor de 5000 meter, welke afstanden voor Zater dag, de eerste dag van de Europese kampioenschappen, op het programma staan. Het opmerkelijke bij de groepsinde ling was, dat op de 5000 meter de Rus sische officials hun beste rijders Gon charenko en Shilkov respectievelijk in groep 3 en 4 hadden geplaatst, in tegen stelling met de Nederlanders, Noren en Zweden, die him beste stayers in groep 1 lieten uitkomen. Er werden gissingen gedaan, waarom de Russische leiders deze maatregel hadden genomen en al gemeen was men het er over eens, dat de Russische rijders blijkbaar het warme zonnetje van de eerste middaguren vreesden (minder hard ijs), en aange- zij er zeker van wilden zijn, dat hun stayers hard. ijs zouden treffen, ko zen zij groep 3 en 4. Met 22 paren zit er immers een tijdverschil van niet min der dan drie uur tussen het eerste paar (Hjalmar AndersenFranz Offenber ger) en het 20e paar (Boris Shilkov Hans Keiler). Aan de andere kant be staat ook de mogelijkheid, dat bij warm weer de Russische 5000 meter rijders zullen moeten starten op stukgereden ijs, dat weer bevroren is, hetgeen be paald geen voordeel kan zijn. Maar mis schien hebben de Russen ook wel ge speculeerd op het feit, dat alle andere sterke stayers eerst aan de beurt zouden komen, zodat Goncharenko en Shilkov op de tijden van voorgangers (Andersen, Ericsson, Haugli en Broekman) hun schema zouden kunnen vaststellen. Ove rigens kwamen er weinig spannende ritten, zowel op de 500 als op de 5000 meter, uit de bus. In de meeste gevallen lootte een sterke sprinter tegen een stayer of een goede stayer op de 5000 meter tegen een rijder van zwakke klasse. Alleen de ritten tussen Andersen en Offenberger, Grishin en Ericsson, Haugli en Broekman, alle ritten op de 3000 meter, vormden een gunstige uit zondering, voor Broekman nog een extra voordeel, omdat hij na deze con currenten rijdt. In totaal nemen 43 rijders aan de Europese kampioenschappen deel. De Belg Guyhys liet verstek gaan. Voor de Nederlanders had de loting het volgende resultaat: 500 meter: 5e rit: Aas (Noorw.) Schüler; 7e rit: Rohrbach (Zwits.)De Graaff; 14e rit: HuiskesStröm (Zwe den) 17e rit: Rapple (Duitsl.)Broek man; 19e rit: Hardmeier (Zwitserl.) Maarse; 20e rit: Guilloz (Frankrijk) Van der Voort. 5000 méter: 4e rit: Stevens (Eng.) Van der Voort; 5e rit: Haugli (Noorw.) Broekman; 8e rit: Citterio (It.)Huis kes; 9e rit: Laoubee (Belg.)De Graaff; 17e rit: MaarseGuilloz (Fr.)22e rit: Schüller alleen. de schaatssport? ui DE ST'JGING VD. PRESTATIES OP DE SCHAATS Het is verbluffend te zien dat de men selijke kracht in de sport schijnbaar begrensd lijkt. Steeds grotere prestaties worden door het menselijk lichaam be reikt en het ziet er ook nog niet naar uit dat de grens is behaald. Steeds op nieuw worden er wereldrecords geves tigd, die ook steeds weer opnieuw worden gebroken. Bezien wij de records in de schaatssport dan merken wij dat op enkele uitzonderingen na de wereld records elkaar snel opvolgden. Zowel op de korte als op de lange afstand werden (en worden) de prestaties steeds groter Te Heerenveen werd een nationale lange baanwedstrijd gehouden om Falkema-wisselbeker. Op de eerste plaats werd beslag gelegd door Nico Olsthoorn. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Dijkstra (Heerenveen) 48.8 sec.; 2. Olsthoorn (Naaldwijk) 50. sec.; 3. Brouwer (Grouw) 52.8 sec. 1500 meter: 1. Olsthoorn 2.37.3; 2. Dijk stra 2.43.3. Terpstra (Huizum) 2.53.1. 3000 meter: 1. Olsthoorn 5.27.9; 2. Dijkstra 5.38.2; 3. Terpstra 5.52.9. Het eindklassement luidde: 1. Olst hoorn 157.083; 2. Dijkstra 159.499; 3. Terpstra 171.716. De invitatiewedstrijd op Zondag te Veendam op de lange baan hardrijden 500, 1500, 5000 meter gaat niet door. VAN T OEVER WON TE BLEISWIJK. Onder grote belangstelling werd te Bleiswijk een nationale lange baanwed strijd gehouden. Winnaar werd Van Oever vóór de Rotterdammer Wervers. De belangrijkste uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van 't Oever (Lisse) 48.5 sec.; 2. Wervers (R'dam) 50.6 sec. 1500 meter: 1. Van 't Oever 2.38.6; 2. Wervers 2.42. 3000 meter: 1. Van 't Oever 5.28. 2 Wervers 5.35.2. Het eindklassement luidde: 1. Van 't Oever 155.367 pnt.; 2. Wervers 160.450 p. Naar het ANP verneemt zijn bespre kingen geopend tussen de Oostenrijkse official dr. Sponn en de KNSB om ook de Weense hardrijders Franz Offenber ger en Arthur Mannsbarth naar Neder land te laten komen met de bedoeling, dat dit tweetal Dinsdag a.s. te Rotter dam aan de start verschijnt, verder Woensdag 10 Februari te Heerenveen en Donderdag 11 Februari te Almelo, Zowel Offenberger als Mannsbarth komen dus in genoemde drie steden uit tegen de beste Nederlandse en Noorse rijders. Of fenberger en Mannsbarth zullen echter alleen naar Nederland komen, indien zij te Davos bij de Europese kampioen schappen relatief een goed figuur slaan. LYDIA STOPPELMAN GEWOND. Tijdens de training op de ijsbaan te Davos is de vroegere kampioene van Nederland in 't kunstrijden Lydia Stop pelman gevallen, waardoor zij haar enkel bezeerde en zich onder behandeling van een dokter te Davos heeft moeten stel len. Na de Europese kampioenschappen te Bolzano is Lydia Stoppelman naar Davos gegaan om daar enkele lessen te nemen van de bekende Zwitserse trainer Gershwiler. en overtreffen de resultaten elkaar in een snel tempo. Hoe snel? Op deze vraag geeft deze statistiek U een duidelijk antwoord. In de tekening willen wij nu eens niet de gemaakte tijden in beeld brengen, maar de mate waarin de pres taties elkaar overtroffen. Immers als wij alleen de gemaakte tijden in grafiek brengen krijgen wij altijd de indruk alsof de grote afstanden ook de beste prestaties leveren. Wij willen de pres taties echter in verhouding zien. Als basis hebben wij de geldende tijden van 1893 genomen. (Het jaar waarin Jaap Eden het record van de 1500 meter op zijn naam stelde). Voor de in de gra fiek genoemde jaren is nu berekend hoeveel de div. prestaties zijn gestagen. zien dan dat de grootste prestatie in zijn totaal, is geleverd door de 10.000 Hier is de mens thans gekomen tot stijging van totaal 19%! Na de grootste afstand komt de kleinste af stand als tweede uit de bus. Hier be draagt de stijging totaal ruim 14 terwijl de stijging van de prestaties op de 1500 m. hier weinig voor onder heb ben gedaan maar toch nog onder de prestatiestijging van de 500 m. zijn ge bleven. In de 5000 m. is de stijging van de prestaties het laagste gebleven. Hier is men tot op heden op een goede 10 gekomen. Behalve de voortdurende belangstel ling voor de Merentochten gisteren waren er weer 700 deelnemers, van wie er 75 de 90 km-tocht aflegden bestond er vandaag ook grote belangstelling voor de BloemenstadSleutelstadtocht, eeri tocht van Leiden naar Aalsmeer v.v., groot 'circa 70 km. Dertien controle posten wezen de route aan, welke van Aalsmeer uit als volgt is: Aalsmeer, Blauwe Beugel, Herenweg Leimuiden, Braassemermeer, Wijde A Woubrugge, Rijpwetering, Kaag, Leiden, Hoogmade, Rijnsaterwoude, Langeraar, Bilderdam, Kudelstaart. Voor morgen wordt op een massa deelname gerekend. WATERPOLO. RPC II—LWV (DAMES) 2—4. Zowel voor als na de rust waren de Leidse dames sterker, maar door inval- keepster van Leiden werd het 10 en Truus Lambooy maakte nog voor rust gelijk (11). Na de hervatting werd het door een nieuwe fout van de LWV-keepster 21 en door Truus Lambooy weer gelijk (22), waarna door twee goede doel punten van dezelfde speelster de eind stand 42 voor LWV werd. SCHAKEN. Leidse Schaakbond. De Hazers- woudse Schaakclub speelde een compe titiewedstrijd tegen LCC. De uitslag was als volgt: W. van OfwegenL. van Pla- terink YiM. J. RavensbergT d. Berg xx; Jac. HarkesJ. A. Jong- mans 1—0; B. Cok—A. W. v. d. Burg xx; J. Ruis (res.)Dr. Boersma x A. RavensbergF. Galj aart 01; J. P. Cok—J. C. de Wilde 10; J. van Dorp J. Bonsel ]/2\ M. de Haan—W. J. v Katwijk 01; H. MadernA. van Kat wijk xx. Voorl. 33. Te Cairo werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Egypte en Hongarije. De Hongaren wonnen met 20, ruststand 1—0. Niet alleen voorlichting EERST DEGELIJKE VOORBEREIDING 2EDS EERDER IS IN DIT BLAD GESCHREVEN over emigratie en aan welke eisen men moet kunnen voldoen, om te kunnen beslissen tot emigratie, die verantwoord is. Meer uitvoerig is daarbij uitgeweid over de NOODZAAK, welke altijd min of meer aanwezig moet zijn, omdat niemand ooit gemakshalve tot emigratie mag besluiten; over de eigenschappen, welke iedere emigrant MOET bezitten, naast ijver en vakbekwaamheid, nl.l AAN- PASSINGS- en DOORZETTINGSVERMOGEN, over de juiste emigratie mentaliteit, over de ABSOLUTE ZEKERHEID, dat de vrouw voor de volle 100 achter de man staat en volkomen, maar dan ook VOLKOMEN met de emigratie-plannen accoord gaat. Immers, emigreren is voor de vrouw veel moeilijker dan voor de man! Uitvoerig is geschreven over het vertrekken van jonggehuwden, ver loofden en vrijgezellen-emigranten, voornamelijk over het grote vrijge- zellen-proibleem in de emigratie-lan den. Het kan niet genoeg benadrukt worden, van welk een ongelooflijk belang een goede voorlichting is, die altijd objectief moet zijn en voor on ze katholieke emigranten ook prin cipieel. Hoe gemakkelijk springt men in de practijk in vele gevallen met de voorlichting om? Hoe weinig in teresse tonen velen voor enige moeite om deze goede, onmisbare voorlich ting in te winnen? Men vraagt veel al uitsluitend naar klimaat en sala ris, sociale voorzieningen en arbeids voorwaarden. Hangt daarvan uitslui tend het geluk af? Of die voorlich ting voldoet aan de eisen: objectief én principieel, dat interesseert velen minder! Vanwaar anders de verklaring, dat nog zovelen onder de katholieke ad- spirant-emigranten zich voor hun aanvrage voor emigratie wenden tot andere dan de Katholieke Emigratie Bureaux van hun eigen katholieke standsorganisaties! Is het wel vol doende bekend, dat deze bureaux niet uitsluitend tot taak hebben, voor lichting te geven, maar dat zij ook zorg dragen voor de gehele dossier vorming? Is het wel genoegzaam be kend, dat onze katholieke bureaux inzake de emigratie, dezelfde be voegdheden bezitten als de Gewes telijke Arbeidsbureaux? Alleen met dit verschil, dat men bij de eigen bureaux, naast objectieve, tevens principiële voorlichting krijgt, dank zij ook een uitgebreid wereldomvat tend contact met de vele emigrantpn- aalmoezeniers in de vreemde. Het moet worden gezegd, dat met de jaren de toeloop tot de eigen bu reaux groeit, doch een feit blijft het, dat velen de juiste weg nog niet we ten te vinden. Serieuze voorbereiding Wanneer wij mogen spreken van het grote belang van de goede voor lichting, dan mag zeker niet gezwe gen worden over de noodzaak van een serieuze voorbereiding. Onvoor bereid, zonder vakkennis, naar de fa briek gaan, betekent: als ongeschoold arbeider beginnen, met alle gevolgen en risico's daaraan verbonden! Zon der goede voorbereiding emigreren betekent: ongeschoold vertrekken, zich storten in een avontuur, een on verantwoordelijke daad stellen. Zich gereedmaken voor emigratie wil zeggen: de taal van het emigratie- land leren, opdat u zich verstaanbaar kunt maken in uw nieuwe vaderland, een gesprek kunt voeren en uw werk gever kunt verstaan. Het valt niet te beschrijven hoe men zich moet voelen in een vreemd land, wanneer men de taal niet verstaat en spreekt. Ik heb ze zien staan in Halifax, onze emigranten, nadat ze het kleine stukje Nederland, dat hen de Oceaan veilig had overgebracht, hadden ver laten. Ik heb ze daar zien staan, voor het eerst op vreemde bodem, temid den van Canadese beambten van de douane, spoorwegen, PTT, enz. Hoe zielig, onder de massa ook emigranten te zien, die onvoorbereid als stumperds met de mond vol tan den stonden en totaal afhankelijk waren van het handjevol Nederlan ders, dat kon bemiddelen in het taal verschil. Deze arme emigranten be ginnen hun nieuwe leven met angst en vrees om de toekomst, omdat zij zich onzeker als hulpeloze kinderen gevoelen bang om niet gezien en niet gehoord te worden, om onder te gaan in de massa! Niet alleen de taal Waarom neemt men toch niet aan, dat een serieuze voorbereiding ook op ander terrein dan dat van de taal een absolute vereiste is? Waarom weten alleen onze emigranten, die ons reeds zijn voorgegaan naar een nieuw vaderland, dit? Hoe is het te verklaren, dat velen geen gehoor ge ven aan de gelegenheid, welke de Emigratie Bureaux bieden met hun emigranten-cursussen. Beter dan wie ook, kunnen de reeds eerder geëmigreerde landgenoten de noodzaak van een goede voorberei ding beoordelen. Zij zijn immers in de praktijk getoetst om hrn al dan niet voorbereid „uitkomen". Zij zijn het ook, die in vrijwel elke brief aan toekomstige emigranten hun raad ge ven „leer Engels", „bereid je voor". Zij zijn de beste propagandisten voor de voorbereiding, want zij vormen hier de stem uit de praktijk. Emigreren is in feite een „vak", vandaar, dat niet ieder mens geschikt is om te emigreren. En zo men zich voor een vak voorbereidt door middel van scholing, zo zal men zich ook dienen voor te bereiden voor „het vak emigreren". Het is mogelijk dat u bij de voorlichting precies wordt verteld, hoe u alles precies zult aan treffen, wat u precies te wacht staat, welke moeilijkheden u precies zult ondervinden, enz. En wanneer u als „vakman" emigreert, kunnen zich ook moeilijkheden voordoen, doch door uw „vakmanschap" zult u deze kunnen overwinnen! Moge de naaste toekomst bewijzen, dat de katholieke adspirant-emigrant de weg weet te vinden naar de emi gratie bureaux van de N'RKIM, J. P. Coenstraat 12, 's-Gravenhage; van de KAB, Ant. Duyckstraat 91, 's-Gra- venhage; van de LTB, Parklaan 12, •Haarlem; allen samenwerkende in de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting. Vraagt desgewenst aan uw or ganisatie nadere informaties inzake regionaal verspreide „bijkantoren", zitdagen, enz. J. G. M. BOSMAN Directeur Emigratie Dienst LTB Haarlem. URK KRIJGT EEN SPORTPARK. De voetbalsport wordt al jarenlang op Urk beoefend, doch op een primitief veld. Sinds kort spelen de voetballers in de competitiewedstrijden van de afdeling Overijssel van de KNVB en het gebrek aan een sportpark liet zich danig voelen. Onlangs heeft de gemeenteraad van Urk besloten over te gaan tot het doen aanleggen van een sportpark, dat 2 voetbalvelden, een korfbalveld en een ijsbaan zou omvatten. Bramav. Wieringen 2739 p.; Van Aken TAFELTENNIS. Schelvis 2735 p.; Echtpaar Bodar 2636 De HaasKoelewijn 2618 p.; Bakker Keizer 2614 p.; Echtpaar Kroon 2505 Bekev. d. Veek 2476 p.; Meijer Broekhof 2426 p.; Mej. KroonVan Nes 2254 p. Turk—Smit 2221 p. Mevr. Turk- Broekhof 2150 p. PAARDENSPORT. Vier bekende springpaarden, waarmee op nationale en internationale concour sen hippique voor Nederland menig suc ces werd behaald, zijn naar Amerika verkocht. Het zijn de paarden „Ernica II", „Maiglocke" en „Uranie" van de heer D. H. Pasman uit Aerdenhout en „Pontius Pilatus" van de heer G. van Spaendonck uit Tilburg. De paarden zullen op 13 Februari a.s. met de „Noordam" naar New York wor den vervoerd. Vandaar gaan ze per vliegtuig naar San Francisco. BRIDGE. LEIDSE BRIDGECLUB DDS. In de 4e ronde van de viertallencom petitie van DDS waren de uitslagen: Groep zwart: Team Verboog wint van team Leenhouts met 29 p.; team v. d. Zanden w. v. team Dieben met 9 p.; team Parmentier w. v. team Waasdorp met 11 p. Groep rood: Team v. Ommen w. v. team de la Court met 17 p.; team Kan bier w. v. team mevr. Rijnbende met 6 p.; team mevr. Brouwer w. v. team Leenhouts met 38 p. „Het juiste bod" (N'hout). De stand van de competitie na de 15e ronde is: KapteinVermin 3068 p.; Seysener Heemskerk 2937 p.; Van KampenDe Winter 2876 p.; ZandbergenDe Winter 2856 p.; v. Noortv. d. uBrg 2833 p.; Echtpaar Zoetendaal 2792 p.; Schreurs De Lincel 2749 p.; KosterBrama 2744 p.; De GrootDuivenvoorde 2741 p.; Bondsvoorz. Warmerdam treedt op jaarvergadering af De jaarlijkse algemene vergadering van de Ned. Katholieke Sportbond, afd. gymnastiek, zal op Zondag 7 Maart wor den gehouden in café-rest. „Brinkman" te Haarlem. Op deze vergadering zal een nieuwe bondsvoorzitter worden gekozen, aange zien de heer J. van Warmerdam de wens te kennen heeft gegeven geen her benoeming te zullen aanvaarden. In zijn plaats is door het bestuur als candidaat gesteld de heer C. Mineur te Den Haag. De heer Mineur had reeds blijkens het jaarverslag zitting in het bestuur, omdat hij tussentijds door het bestuur was benoemd als afgevaardigde van de R.K. Haagse Turnkring wegens het af treden van de heer B. v. Wees. Het jaar 1953 gaf wederom een stij ging te zien van het aantal leden. Waren er in 1952 126 verenigingen met een totaal aantal leden van 23884, voor 1953 bedroeg dit aantal 24374. Hieronder volgt een vergelijkende staat tussen de jaren 1952 en 1953 voor de Kring Rijnland, dat in ledental ach teruitging. Verenigingen: 15 15 Meisjes en jongens tot 12 j. 1474 1519 Meisjes, 12—17 jaar 666 622 Dames boven 17 jaar 360 354 Jongens 1217 jaar 147 134 Heren boven 17 jaar 121 110 2768 2739 Het totaal-overzicht over de verschil lende groepen geeft het volgende beeld: Verenigingen 126 126 Meisjes en jongens tot 12 j. 13261 13832 Meisjes 1217 jaar Dames boven 17 jaar Jongens 1217 jaar Heren boven 17 jaar 5219 3177 1368 BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. Het programma van de Leidse Biljart bond voor a.s. week luidt als volgt: le klas. Maandag 8 Febr.: Carambole 1 Carambole 2; Spijkerbak 1Spijker- bak 2; Rijnegom 1Rijnegom 2; UVS 1 UVS 2; DOS 1—DOS 2; TOG 1—Cen trum 1. 2e klas, Maandag 8 Febr.: Zuid 1 Spoortje 2; Morschpoort 2TOP 1; Sport 1Drei Pottekens 1; DVH 1 TOG 2. 2e klas, Dinsdag 9 Febr.: DOS 3 Vriendschap 1. 3e klas, Woensdag 10 Febr.: Rijnegom 3Vierkantje 1; Sport 2—Royal 1; De Valk 1Carambole 3; Centrum 2De Heul 1. 4e klas, Dinsdag 9 Febr.: Spoortje 3 UVS 4; De Valk 2—DVH 2; Centrum 3— Spijkerbak 3; UVS 3—Drei Pott. 2. 4e klas, Woensdag 10 Febr.: TOG 3 Morschpoort 4. 5e klas, Donderdag 11 Febr.: Zuid 2 Morschpoort 5. 5e klas, Vrijdag 12 Febr.: Vriendschap 2—Spijkerbak 4; UVS 5—DOS 4; Royal 2Drei Pott 3; De Heul 2Zuid 3. 6e klas: Donderdag 11 Febr.: De Valk 3Morschpoort 6; De Sport 3Spoortje 4Morschpoort 7Vriendschap 3TOP 2 —MBO 1. 6e klas, Vrijdag 12 Febr.: MBO 2— Carambole 4. WIELRENNEN. Swift-combinatie. Morgen wordt het schaatskampioenschap van de Swift- combinatie verreden voor leden en dona teurs. De start is 10 uur nabij de Drie- gatenbrug aan de Zijl. ATTCWilskracht. De Alphenaren konden het weer niet tot een overwin ning brengen en verloren ditmaal met 91 van Wilskracht uit Noordwijk. De thuisclub speelde met één invaller na melijk G. Demoet, die P. v. Gent ver ving. D. Riemens was goed op dreef en speelde 2 partijen in drie games, name lijk tegen v. d. Ploeg en tegen v. d. Put ten. P. v. d. Laken kon het ook niet tot een overwinning brengen hij speelde 1 partij in drie games namelijk tegen v. d. Ploeg, die hij met de cijfers 2117, 1721, 1421 verloor. Ook zeer span nend was de wedstrijd G. Demoetv. d. Ploeg. Eerstgenoemde verloor deze wed strijd met 2325 en 1821. Verdere uit slagen zijn: P. v. d. LakenPuijk 0—1; G. Demoetv. d. Putten 01; D. Rie mensv. d. Ploeg 01; G. Demoet Puijk 01; P. v. d. LakenPloeg 01; D. Riemensv. d. Putten 01; G. De moetv. d. Ploeg 01; D. Riemens Puijk 01; P. v. d. Lakenv. d. Putten 01. Het dubbelspel is door Wilskracht gewonnen gegeven, want anders kwa men ze te laat voor'de trein. Esso SCATTC 1. De Alphense dames doen het heel wat beter dan de heren, want nog steeds staan ze boven aan in de 3e klas. Ook deze wedstrijd werd een overwinning en wel 73. Zo als gewoonlijk won St. Blaauw haar drie partijen. G. Blaauw won er één en speelde er 1 in drie games, n.l. tegen J. Dekkers, die ze met de cijfers 2114, 2321 en 2022 verloo. N. Schreuders won er twee en speelde er één in drie games nl. tegen J. Dekkers; de eerstge noemde won deze spannende wedstrijd met de cijfers 12—21, 21—15 en 22—20. Verdere uitslagen zijn: I. EernisseSt. Blaauw 01; M. KribbeN. Schreuders 01; J. DekkersG. Blaauw 10; M. KribbeSt. Blaauw 01; I. Eernisse G. Blaauw 10; J. Dekkers—N. Schreu ders 01; M. KribbeG. Blaauw 0—1; J. DekkersSt. Blaauw 01; I. Eernisse N. Schreuders 10. Dubbelspel J." Dekkers en I. EernisseSt. Blaauw en G. Blaauw 01. Wielerkampioenen op het gladde vlak Totaal vooruitgang leden 490. j Als de winter komt, schakelen vele aanhangers van de zomersporten over op een of ander .typische wintersport. Zoals dit plaatje uit Arosa laat zien houden ook de wielerkampioenen wel van een dergelijke verandering. Een groepe van deze bijzonder snelle mensen op twee wielen, liet zich door een van de groten op ski-gebied onderwijzen in deze schone sport. Vitter Zog V.ad er de handen vol aan. Van links naar rechts: Stan Ockers, Rik van Steenbergen, Kurt Zaugg en de Zwitserse nationale-held-op-de-fiets, Ferdi Ktibler.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12