Wolven komen niet alleen in sprookjesverhalen voor groene talel! „DE DOLLE M Zij zijn weer dicht in de buurt Merentochten blijven trekken Het wonder VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD PAGINA 3 GRIEZELIGE VERHALEN DE wolf heeft in het volksgeloof en derhalve in het volksverhaal steeds een grote rol gespeeld. Ook heden nog, hoewel reeds meer dan een eeuw lang geen wolven zich meer in het wild op Nederlandse bo dem vertoond hebben. De wolf in het verhaal van Roodkapje, de wolf en de zeven geitjes en andere ver- haahvolven kent elk rechtgeaard Ne derlands kind. Ook voor hem is de wolf de verpersoonlijking van het kwade. Het kind spreekt dan ook over „de boze wolf". En zo was het oorspronkelijk ook bedoeld. De wolf was bij onze verre voorouders een weinig gezien dier en hij werd als het ware vereenzelvigd met het kwade, dat een mens kon overkomen. Maar behalve die in de dierentui nen kennen de kinderen tegenwoor dig geen wolven meer als gevaarlij ke dieren, welke men uit de weg dient te gaan. Toch waren die tij den er en zijn er nog steeds landen en landstreken, waar men vooral in tijden van bittere koude op zijn hoe de moet zijn voor deze soms zo bloeddorstige dieren. De pers meldde dezer dagen, dat de wolven in het Oosten Polen, Oostpruisen en Pommeren de laatste tijd aanzienlijk in aantal zijn toegenomen en dat zij danig huis gehouden hebben onder het vee, dat nog in de weide liep, terwijl zij op zoek naar meerder voedsel in Weste lijke richting trekken en de Oder gepasseerd zijn en daarmede onrust verwekken onder de boeren, wier hofsteden op hun marsroute liggen. Nu schijnt het, dat de wolven welke in Rusland en Polen nog veel vuldig voorkomen zich na elke oorlog sterk vermeerderen. Dat was na de oorlog van '14'18 het geval en dat is ook na deze oorlog weder-», om het geval. In hét vroegere Duitse Silezië komt de wolf thans als nor maal „wild" in de bossen voor. By Celle in Hannover zijn er reeds ge schoten en vooral nu de rivieren toe- gevroren zijn en de wolven niet zo gemakkelijk meer aan de kost kun nen komen moet men op een trek naar het Westen rekenen en op een driester optreden. Hetgeen natuur lijk nog niet zeggen wil, dat zij ook onze grenzen zullt schapen door de ondieren verslon den werden en ook Noord-Portugal wordt geteisterd door deze roofdieren (in 1945 werden er zelfs 11 kinderen door de wolven gedood). In de voorsteden van Moskou ver schijnen de laatste jaren ook reeds wolven. De jacht op wolven is echter niet zo eenvoudig, al past men de meest moderne middelen toe, zoals in Fin land gebeurde, waar men met auto's en zelfs met vliegtuigen drijfjachten op wolven organiseerde. De wolven werken nooit althans zelden individueel, doch meestal in „club verband". waarbij zij bijzonder wèl- overlegd te werk gaan. Om in voet baltermen te spreken: er wordt een best samenspel gespeeld, waarbij de krachten niet nodeloos verspild wor den. Zo is in Azië wolven, wanneer jagen, het dier op grote afstand om ringen. 2 of 3 wolven gaan dan het. stomme dier opjagen, dat natuurlijk uit angst binnen de kring der wacht houdende wolven blijft rondgaloppe- ren. Worden de jagende wolven moe dan worden ze weer afgelost door twee of drie uit de toeschouwers, die in de tussentijd rustig op hun ach terwerk het schouwspel gade slaan. Is de ezel tenslotte uitgeput dan komt het hele gezelschap naar voren en doet zich te goed. Toch schijnt het, dat de mensen over het algemeen een verkeerde indruk van de wolf er na houden. Volgens dr. Ernst Schafer, een bekend bioloog en ont dekkingsreiziger, is de wolf het schuwste, voorzichtigste en verstan digste van alle wilde dieren. De vos, populair „Reintje" genaamd, wordt wel eens als voorbeeld van sluwheid en geslepenheid beschouwd, doch de wolf is volgens deze onderzoeker veel Vwl de HAAGSE POLITIERECHTER. Beschonken automobilist. Na in een café te Leiden op 3 Januari jl. vier glazen jenever en twee Pils te hebben gedronken was een 42-jarige expediteur uit Rijpwetering met een «c, fij j kennis in zijn auto gestapt om huis- en passeren. In dit waarts te rijden. Hy was niet ver geval is ook West-Duitsland een „buf- gekomen want twee agenten had- ferstaat", waar men voor een opdrin- den hem bij de Nieuwe Beesten gen naar het Westen wel de wacht markt en de Turfmarkt aangehou- zal houden! den. Na de Napoleontische oorlogen De politierechter kreeg men in Duitsland ook veel over last van wolven en werden er in de toenmalige provincie Posen niet minder dan 28 mensen door de wol ven verscheurd. Men kan er op rekenen, dat men in West-Duitsland de actie tegen de wolven met kracht zal voeren. Zo- wees verdachte op het verkeerde van zijn gedrag en sluwer dan de vos. Hij wordt voor de mens pas ge vaarlijk in tijden van honger, vooral wanneer het streng wintert. Wanneer men met paarden, hetzij voor sle den, hetzij onder den zadel, in de door wolven onveilig gemaakte stre- ken reist, moet men er niet ver baasd van staan, wanneer plotseling een troep ondieren met vurige ogen zich op de arme dieren werpen en de stukken vlees uit het levende lijf rukken. Vele zijn de verhalen, wel ke in Rusland en andere Oostelijke landen de ronde doen, en waarin de wolven en de paarden een rol spe len. Het zijn romantische verhalen die men beter kan lezen en aanhoren bij een veilig haardvuur gezeten dan in werkelijkheid kan beleven. Want ook nü nog, in deze tijd van moder ne vuurwapens en motortechniek is en blijft de wolf gevaarlijk. SPORT Vanmorgen stonden de deelnemers weer in de rij Het is wonderlijk zo groot als de be langstelling voor de merentochten blijkt te zijn. Gisteren was de deelname na tuurlijk niet zo groot als Woensdag toen de Jubileumtochten werden gehouden. Niettemin waren er gisteren toch nog weer zo'n 500 toerrijder^ voor deze bij uitstek mooie tochten, van wie er 35 de tocht van 90. km. uitreden.En dat ondanks er weer een vrij koude wind over het Hollandse polderlandschap stond. En vanmorgenom half tien de start vangt eerst te 10 uur aan was het al zo vol in Hotel „Bellevue" aan de Steenstraat, dat er geen kip meer door kon, dat de deuren gesloten moes ten worden en zich buiten alweer een file vormde, wachtend, dat men aan de beurt was om in te schrijven, "t Was al weer een rij van zeker 250 liefhebbers en liefhebsters. Voor de toertocht BloemenstadSleu telstad op morgen en Zondag kan men rekenen op een massa-deelname, zoals het Hollands Merendistrict nog nimmer heeft gezien! Aan de internationale langebaanwed- strijden, welke Woensdag 10 Februari te Heerenveen worden gehouden en waar aan door de Noren Sverre Farstad, Wigo K. Hansen en Arae Johansen, benevens de Nederlandse ploeg, welke momenteel te Davos vertoeft, wordt deelgenomen, zal een kortebaanwedstrijd worden toe gevoegd. In deze wedstrijd over 160 m. zullen de Noor Sverre Farstad en Ge- deze gaf het volmonitg toe. Ten i rard Maarse tegen enkele Nederlandse overvloede werd nog een van de ver- kortebaan specialisten uitkomen. balisanten gehoord. Deze vertelde dat zat en half lag ach- geho verdachte half ter het stuur. Dé officier van Justitie vond het een frappant geval, al waren er ge- als gezegd werd in de omgeving van l lukkig geen ongelukken gebeurd. Celle een wolf geschoten; het was echter reeds de derde! De eerste was het beruchte „Ondier van Lichten- moor", dat na maanden jacht einde lijk in Augustus van 1948 werd neer gelegd, nadat het voor meer dan 200.000 mark aan vee had verslonden! Ook in Zwitserland werd eindelijk in 1947 een wolf geschoten, die 2 jaar lang de omgeving had onveilig ge maakt. Men vroeg zich wel af hoe die wolf in Zwitserland was terecht gekomen, want de laatste „inheem se" wolf was in Zwitserland al in 1872 geschoten.... In Montenegro (Joego-Slavië) werden in 1949 niet minder dan 11.300 stuks vee door de wolven ver slonden. Het is een plaag geworden, waarbij de regering zich genoodzaakt heeft gezien door het uitloven van geldpremiën (8000 dinariën per ge dode wolf) deze ramp te bestrijden. Als gevolg in 6 jaar tijds: 6400 ge sneuvelde wolven, hetgeeneen veel te gering aantal schy'nt te zijn. meer Oostelijke landen signa leert men wolven. Ook in Spanje, waar bijv. in één nacht tijds 110 Voor dit hoogst ernstige feit eiste hij een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De raadsman wees er op dat ver dachte in de 25 jaar dat hij auto rijdt nog nooit een ongeluk had gehad. Het vonnis luidde: 200,boete of 40 dagen, een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor een jaar. De rechter meende dat vooral de ont neming van een rijbewijs de ver dachte /voortdurend zou herinneren aan zyn misstap. Jas gestolen. Voor de Haagse Politierechter was een Leidse chauf feur gedagvaard. Hij was niet ver schenen en evenmin de getuige. De verdachte had erkend na een brui loft te Rijnsburg een jas te hebben meegenomen. In een vroeger reclas- seringsrapport werd niet gunstig over verdachte geoordeeld. De officier van justitie vond het gedrag van de chauffeur hoogst bedenkelijk. Na een eis van drie weken luidde het vonnis: ƒ30,boete of 12 dagen en veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk. Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Gelee! Advertentie^ Het is mogelijk, dat de tegenstanders van Maarse en Farstad beroepsrijders zullen zijn, doch aangezien het hier een demonstratie-wedstrijd geldt, Is dit, al dus vernemen wij van KNSB-zijde, geen bezwaar. DE ELFSTEDENTOCHT. In de loop van Donderdagavond heeft het bestuur van de Friese Elfstedenver- cniging bekend gemaakt, dat van de 2597 voor de toertocht vertrokken deel nemers, er 2091 op tijd zijn aangekomen. 560 Toerrijders hebben de tocht dus niet of niet binnen de tijdslimiet volbracht. IJSHOCKEY. INTERNATIONAAL TOURNOOI OP DE HOKY. Op 16. 17 en 18 Maart zal op de Hoky te Den Haag 'n internationaal ijshockey- tournooi worden gehouden om de Coupe de la Haye. De deelnemende ploegen zijn: het Finse kampioensteam Dammer- fors Bollklubb uit Tampere, de Italiaanse ijshockeyclub Bolzano tBolzano) en HHYC (Den Haag). De mogelijkheid bestaat, dat er een vierde club nl. Djurgarden uit Stock holm mee zal spelen. VOETBAL. NED. BONDSELFTAL NAAR WENEN. Gedachtig aan wat verleden jaar in het buitenland en speciaal ook door Oosten rijk (men denke aan de wedstrijd RapidMiddlesbrough) voor de slacht offers van de overstromingen gedaan is heeft het bestuur van de KNVB aange boden om op Woensdag 10 Maart a.s. een sterk Bondselftal te Wenen te doen spelen tegen Rapid, de leider van de Oostenrijkse eerste klas competitie. De opbrengst van de wedstrijd zal ten goede komen aan de slachtoffers van de la wines in Vorarlberg. Dit aanbod is door de Oostenrijkers aanvaard. Het Bondselftal zal hoofdzakelijk uit B-spelers bestaan en het wordt samen gesteld na de oefenwedstrijden van 17 Februari (te Rotterdam tegen een En gelse eerste divisieclub) en 24 Februari (in Den Bosch tegen de F.C. Köln). Het Nederlandse gezelschap vertrekt 9 Maart per chartervliegtuig van de K.L.M. naar Wenen en keert 11 Maart terug. De reis- en verblijfkosten komeii voor Nederlandse rekening. WIELRENNEN. DE KNWU EN DE TOUR DE FRANCE. In verband met berichten in Franse bladen als zou de KNWU omdat zij niet geraadpleegd was over het vertrek van de Tour de France uit Amsterdam, haar medewerking geweigerd hebben en zelfs voornemens zijn het vertrek uit Am sterdam te verbieden, vernemen wij van de zijde van de KNWU, dat deze berich ten alle grond missen. De KNWU is geenszins van plan het werk der orga nisatoren te bemoeilijken, integendeel. Zij heeft er 27 Jan. jl. slechts op gewe- zen dat het bericht, dat de start van de 1{m tour definitief in Amsterdam zou ge schieden, in deze vorm als voorbarig moest worden aangemerkt, omdat de organisatoren tot dan toe niet tot haar het verzoek hadden gericht tot het ver krijgen van de vergunning. Het gold hier een formaliteit, en sindsdien is de kwestie van de vergunning reeds in principe geregeld. ATHLETIEK. Hoewel de temperatuur niet van dien aard is, dat er aan athletieksport wordt gedacht, nadert de datum van de ope ning van het athletiekseizoen met rasse schreden en ter opening daarvan, zal de KAV De Bataven op Zondag 14 Fe bruari a.s. des middags om 12 uur in het Leidse Hout de jaarlijkse Nationale Bosloop organiseren. Deze wedstrijd trekt steeds veel belangstelling van de zijde der athleten en ook nu reeds ko men er een belangrijk aantal inschrij vingen binnen. De wedstrijd begint om 12 uur met een loop over 1000 m. voor B-jongens. Ver volgens staat er 1500 voor A-junioren op het programma. De C- en D-klassers zullen hierna een afstand van 3500 m. afleggen, terwijl de A- en B-klassers de strijd zullen aanbinden over een af stand van 5000 m. In de C- en D-klasse is beschikbaar gesteld de Royal Sanders- wisselbeker, voor die vereniging, die het eerst met 5 lopers binnen is. Verleden jaar won SVV uit Schiedam deze beker. Dit jaar zal deze vereniging trachten de beker wederom tc veroveren, doch er zijn verschillende andere verenigingen, die ook met een sterke groep naar Lei den komen. De volgende week hopen wij op een en ander terug te komen. Mededeling aan de leden van de Ba taven. De leden van de Btataven worden herinnerd aan de algemene ledenverga dering, welke hedenavond om half acht in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19 wordt gehouden. De agenda voor deze vergadering is zeer belangrijk i.v.m. de vele activiteiten, welke dit jaar op het programma staan, terwijl daarnaast Pater Raymond O.F.M. enkele films zal draaien. Er wordt op een grote opkomst gerekend. Dames! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handeu (Advertentie) BUD HELD KAN NOG BETER. Bud Held is niet ontmoedigd door het feit dat de IA AF zijn speerworp 80.41 meter niet als wereldrecord erkend heeft. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dit jaar meer dan eens een gro tere afstand te kunnen halen. De prestatie van Held is onlangs door de Amerikaanse amateur athletiek bond erkend als Amerikaans record. Dit gaf aanleiding tot ontevredenheid bij andere speerwerpers, die aanvoerden, dat Held voor zijn worp van 80.41 meter speer van eigen ontwerp had gebruikt met een stompe neus. Held van zijn kant verklaarde, dat hij de speer uit Finland had ontvangen. Het officiële wereldrecord staat nog altijd op naam van de Fin Yrjoe Nik- kanen met een worp van 78.70 meter DE RONDE VAN NEDERLAND. De Stichting Wielercontact deelt ons mede Kees Pellenaars te hebben ver zocht om de technische leiding van de Ronde van Nederland 1954 op zich te nemen. Pellenaars heeft verklaard deze leiding te willen aanvaarden. De eerste stappen betreffende het contracteren van de rennei-s zijn door hem reeds geno men. SCHAKEN. Leidse Schaakbond. Gisteravond werd in het Wapen van Leiderdorp de wedstrijd voor de Leidse Schaakbond gespeeld in de tweede klasse A tussen Leiderdorp en Roelofarendsveen. Lei derdorp wist een voorsprong te behalen en heeft met twee afgebr. partijen de winst reeds binnen. Uitslag: J. de Jong Th. Olijerhoek 01; D. BraamH. Bak ker P. C. V. d. Leek—G. A. var Rijn afgebr.Ch. SterkJoh. Olijerhoeli afgebr.; R. MarbusJ. C. v. d. Meei 1—0; H. S. Ginjaar—A. P. v. d. Pelt 01; M. Splintern.o. 10; C. v. Tol W. J. Groenendijk 10; A. Karstens P. Seip 1—0; J. v. d. Wijngaard—W. Oomen (res.) 10, Totaal 5 ESTENSTAD BRAK EEN BEEN. De Noorse skiloper Magnar Estenstad, een der favorieten voor het wereldkam pioenschap op do 50 km., heeft tijdens het Noors kampioenschap op de 30 km. zijn dijbeen gebroken. Estenstad behaal de tijdens de olympische spelen in 1952 de bronzen medaille op de 50 km. TAFELTENNIS. In de Aula van het Academisch Zie kenhuis werden de nationale studenten- tafeltenniskampioenschappen georgani seerd. Het heren-enkelspel werd gewon nen door de Amsterdammer Cogh, die in de eindstrijd Duin uit Delft sloeg. Ook de teamprijs bij de heren was voor Amsterdam, met Leiden op de tweede plaats. In het dames-enkelspel veroverde mej. F. B. Kriek voor Leiden het nationale kampioenschap, terwijl ook de teamprijs in Leidse handen kwam. Het heren-dubbelspel leverde een Leidse zege op voor S. Klinkenbergh en J. Karamoy en ook in het ge mengd dubbel waren de lauweren voor Leidenaars: mej. Kriek en Klinken bergh. Veni Vidi Vici (Lcldschcndain). Het le herenteam van VW moest met 7—3 de meerdere erkennen in Wfira 2. dat door deze overwinning de leiding in handen houdt. Zalmé wist voor VVV 2 overwinningen te behalen en Tetteroo 1. Heren 2 ging eveneens met 73 ten onder tegen Treffers 3. Heren 3 verloor met 73 van DSS 5. Heren 4 behoudt de eventuele kampioenskansen door Min- vor 2 met 100 te slaan. Dames 2 sneu velde met 73 tegen Swallows 1. Dames 4 bleef met 64 de meerdere over Assumy 2 en dames 5 verloren met 91 van Tactiek 1. Junioren a speelden met 55 gelijk tegen DSS a, jun. b verloren met 100 van Wilhelmus a en jun. c verloren met 73 van DSB a. Het programma voor de komende week luidt: Heren: 6 Febr. Sportief 5—VW 3; 8 Febr. VW 4—Razeo 1. Dames: 5 Febr. PTT 1—WV 1: As sumy 1—VW 3: 8 Febr. VW 1— Scylla 1; VW 4—Effect 2; Ford 2— VW 5; 11 Febr. Netbal 2—VW 3. Aetherklanken (107) ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgel spel. 8.55 Vpor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterat.). VPRO cans. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 11.30 Strijkkwartet. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Pianorecital. 15.00 „Eerst denken dan doen", caus. 15.15 Accordeon orkest. 15.45 Boekbespr. 16.00 Ka merorkest. 16.45 Radioweekjournaal. 17.15 U.S.A.-cabaret. 17.45 Sport. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Piano spel. 18.35 Dansmuz. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout", caus. 19.40 „Het Boek Han delingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pan nen", hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Verzoekprogr. HILVERSUM II, 398 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Musette-ork. en soliste. (12.3012.33 land- en tuinbjneded.). 12.33 Gram. 12.45 Europese schaats kampioenschappen. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Symphonet- te-ork., theaterkoor en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitz. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Prome nade Ork. en klein koor. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.40 Gcvar. muz. 18.40 Regèringsuitz.: „Atlantisch allerlei". 19.00 Nieuws. 19.10 Pianospel. 19.20 Parlementair overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 „Een mens kan wat mee maken". 22.30 „Wij luiden de Zon dag in!" Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Rotterdams Philharm. ork. 23.5524.00 Gram. DER L1EFDE\ door Olwell Binns 47) Neen. Maar het is zo. Toen hij een keer te diep in het glaasje had geke ken, heeft hij gepraat. Hij blufte, dat hij was omgekocht om mijn ontsnap ping te bewerkstelligen, maar tevens er voor te zorgen, dat ik tijdens de poging zou sterven. Er woont een man in Madrid, die me de hele ge schiedenis heeft verteld en toen ik ze hoorde, bevestigde ze volkomen de mening, die ikzelf had gekoesterd. Het is een leugen! riep Carlos 'buiten zichzelf uit. Neen, het is de waarheid en dat weet je. Er is nog een andere zaak, die om opheldering vraagt. Je geeft nu toe, dat ik je neef ben. Toen onze oom op zijn sterfbed lag heeft hy mij ontboden. Dat weet je natuur lijk. Neen, neen, dat wist ik niet. De schilder keek hem aan, onzeker in hoeverre hij die bewering kon aanvaarden. In zijn hart geloofde hij, dat de ander loog, maar hij ging er niet verder op in. Welnu, hij ontbood me, en ik zou juist naar Alcira gaan op de dag, dat de onbekende man op mijn atelier werd vermoord en ik voor de moord werd gearresteerd. Maar ofschoon ik nooit in Alcira kwam heeft mijn oom my toch in zijn testament bedacht, is 't niet? Het gelaat van Carlos Cabados was doodsbleek geworden. Hij trilde als een riet en stamelde: Hij heeft je een legaat nagela ten. Wat is daarvan geworden? Het het kwam aan mij, als de naaste bloedverwant. Er werd geen testament gevonden onder je bezit tingen in Parijs. Dan ben je dus twee millioen pe seta's rijker door mijn veronderstelde dood? De wijze waarop de schilder de vraag stelde was bijna een beschul diging, maar Carlos stoof niet op. Hij was blijkbaar overweldigd, door wat zijn neef zojuist had gezegd, en bang voor wat zou volgen. Juan Ca bados keek naai' hem, toen sprak hij weer en ditmaal was zyn houding openlijk vijandig en was de beschul digende toon in zijn stem zeer uitge sproken. Als je aan die twee millioen peseta's denk, kun je begrijpen waarom ik weiger te geloven, dat de bewaker de voornaamste verrader op lie Nou is geweest. Hij had weinig te winnen bij mijn dood, slechts de som, die je hem betaalde. Ik heb hem niets betaald, viel Carlos hem in de rede, zich vast klampend aan een strohalm. Je ont snapping werd gearrangeerd door een derde partij. Wat hij heeft gezegd, wat hij voor instructies heeft gege ven, weet ik niet. Ik moest op hem vertrouwen. Wie was die man? vroeg de ar tist snel. f Het was een man die gewoon was ontsnappingen op touw te zet ten. Een bekende handlanger. Jaques Sardonl Heette hij zo? De naam en de vraag kwamen van de lippen van de schilder als dub bele schoten uit een revolver. Zijn ogen vlamden op met plotseling be grijpen en zijn woede ontstelde zijn neef, die angstig in de verte stond te staren. Antwoord op mijn vraag! riep Juan Cabados scherp en streng. Was Jacques Sardon je handlanger? Het was ongeveer zo'n naam, hernam Carlos stamelend. Het was niet ongeveer zo, dat was de naam, hernam Juan Caba dos en lachte toen kort en grimmig. Het is wonderlijk, hoe verkeerd je plannen uitkomen. Jij gebruikte deze man als je handlanger en tenslotte was hij mijn redder, ofschoon dat niet je bedoeling was geweest. Je. Ik verzeker je, dat ik de bedoe ling had Het is niet nodig, langer te lie gen, viel de schilder hem in de rede. Ik weet meer dan je .denkt, en Sar-1 don ook, veronderstel ik. De man is niet gek. Terwijl ik in zijn huis was, heb ik een gesprek afgeluisterd, dat destijds zeer duister voor me was, maar dat me nu geheel duidelijk is geworden. Jacques Sardon was jouw handlanger en met hem trof je schik kingen voor mijn dood Neen! Neen! riep Carlos. Ik zeg ja, ja, antwoordde zijn neef. Hy was jouw handlanger, hij trof de schikkingen die hy wenste, maar zy misten doel en het lot bracht mij op zijn drempel of liever in zijn achtertuin juist toen ik op het punt stond opnieuw gevangen ge nomen te worden. Dat was zelfs ie mand als Sardon te machtig. Zijn ge meenheid bleek tenslotte haar gren zen te hebben. Hij, die betaald was om mij uit de weg te ruimen, werd mijn hulp. O, maar jij neemt aan Niets! Hij was jouw handlanger, maar jij was de werkelijke verrader, niet Sardon en niet de bewaker, die hij gebruikte. Zij hadden weinig te winnen bij mijn dood alleen de som die jij hun betaalde, terwijl voor jou mijn dood het onbetwiste bezit betekende van het legaat, dat onze oom mij had nagelaten en dat jij je reeds had toegeëigend O, maar dat was wettig. Je dood scheen buiten twijfel te zijn.... Maar toen je naar Noumea ver trok, wist je, dat ik niet dood was! Je vergeet één ding, stamelde Carlos en je neemt veel te veel aan op losse gronden. Inderdaad? Ik zal blij zijn, als je dat duidelijk wilt maken. En als je mijn vermoedens teniet kunt doen, geloof me, dan zal ik meer dan blij zyn. Je veronderstelt, dat ik wist, dat jij het was, die naar He Nou was ge gaan om voor de misdaad te Parijs te boeten. In werkelijkheid had ik slechts Stella's woord, dat een man, die jouw naam had opgegeven, daar- 1 heen was gezonden en er was in het geheel geen bewijs van het feit. Je vergeet iets, dat in het geheel geen kwestie van veronderstelling is, hernam Juan Cabados langzaam. Je ziet het feit over het hoofd, dat de be waker, voordat hij werd doodgescho ten, heeft bekend, dat hij werd be taald om mij te doden en wel door de persoon, die voorgaf mijn ontsnapping te willen bewerkstelligen. Je weet, wie dat was; het heeft geen nut, te trachten de feiten te verdoezelen. Als ie niet wist of geloofde dat ik Juan Cabados was. waarom kocht je de bewaker op lie Nou dan om om mij te doden? Wat voor andere reden kun je met mogelijkheid hebben ge had? Het was het legaat van mijn oom! Er zijn honderden mannen in de wereld, die een moord zouden la ten plegen of zelf plegen, voor zulk een grote som en ik veronderstel, dat jij tot die categorie behoort. Carlos 'Cabados besefte, dat de be wijsvoering te sterk voor hem was. Hij bestreed de bewering yan zijn neef niet. Hij stond een ogenblik ze nuwachtig met zyn stok in de grond te prikken, toen vroeg hij op ge smoorde toon: Wat ben je van plan te doen? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7