WK? bickbhm. DUINSTREEK Wapenstilstand tot 1 |uli in het artsenconflict Helicopter-zomerdienst Brussel- R'dam boekte f 600.000 verlies Gearresteerde verdediger ontkent iedere scheld XwUe GOLF Het eeuwige ijs in de poolnacht VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Bl.AD - PAGINA 2 Na uitspraak ziekenfondsen; De Ziekenfondsraad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering goed keuring verleend aan een hem voor gelegde voorlopige overeenkomst in zake het basishonorarium voor huis artsen, die aan algemene ziekenfond sen medewerking verlenen. De tekst van deze overeenkomst is vastgesteld door het centraal overleg van zieken fondsorganisaties en de federatie van verenigde maatschappij-ziekenfond sen enerzijds en de landelijke huis artsen-vereniging van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst anderzijds. Oe overeenkomst houdt een voor- schotregeling in. De fondsenorganisaties en de lan delijke huisartsen-vereniging zullen namelijk een definitieve regeling van het basishonorarium van huisartsen uitwerken. Onderhandelingen daar over zullen worden gevoerd aan de hand van gegevens, mede ontleend aan een enquête bij huisartsen naar de grootte en de kosten van een huis artsenpraktijk. Die definitieve rege ling zal worden geacht, op 1 Juli 1D53 in werking te zyn getreden In afwachting nu van de definitieve regeling zullen de fondsen aan de huisartsen als voorschot over ten hoogste 3000 zielen per arts van 1 Juli 1953 af een honorarium van 7 per ziel per jaar betalen in plaats van het tot nu toe geldende honora rium van 5.46. Over het aantal zie len per arts boven 3000 tot en met 4000 blijft het honorarium voorshands vastgesteld op 5 per ziel per jaar. Voor wat betreft het aantal zielen boven 4000, wordt het honorarium van 5 per ziel voorlopig eveneens gehandhaafd, maar daarvan wordt een bedrag van 2 door de algemene ziekenfondsen gereserveerd. Aanvullende bepalingen. De fondsenorganisaties zullen be vorderen, dat de over het tweede halfjaar 1953 verschuldigde aanvul lende bepalingen zo spoedig mogelijk zullen plaats vinden. Na goedkeuring van de definitieve regeling door de ziekenfondsraad zal het eventuele verschil in honorarium tqssen deze regeling en de thans goedgekeurd voorschotregeling tus sen fondsen en huisartsen worden verrekend. De voorschotregeling maakt een onderdeel uit van een aan de zie kenfondsraad voorgelegde voor lopige standaard-overeenkomst, over de tekst waarvan overeenstemming is bereikt tussen de organisaties der fondsen en de landelijke huisartsen vereniging. Overeenkomsten worden gesloten tussen elk fonds en iedere huisarts, die aan dat fonds medewer king verleent. De ziekenfondsraad heeft besloten, dat zodanige indivi duele overeenkomsten kunnen wor den geacht, door de raad te zijn goed gekeurd. De voorlopige standaard overeenkomst bevat een algemene re geling van de rechten en verplichtin gen van fondsen en huisartsen. De voorlopige standaardovereen komst neemt een einde op 21 Decem ber 1954 met dien verstande, dat zij eindigt op 1 Juli 1954 voor het geval, dat vóór die datum de nadere over eenkomst nopens de grote fondsprak tijken niet tot stand is gekomen. (De datum van 1 Juli 1954 is als streef datum te beschouwen) Van het besluit van de Zieken fondsraad zal aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mededeling worden gedaan. VEREENVOUDIGING IN SPAARBANKBOEKJES. Een belangrijke tijdsbesparing aan de loketten der postkantoren is be reikt door een vereenvoudiging In de Rijkspostspaarbankboekjes bij het afboeken van opgevraagde geldsbe dragen. Tot nu toe werd na ondertekening van een formulier door de opvra- ger van gelden een zich daaraan be vindend strookje in het boekje ge plakt. Voortaan wordt dit achterwege ge laten en evenals bij de inbreng van gelden daarvan aantekening gehou den in het desbetreffende hokje van het boekje. Deze belangrijke administratieve vereenvoudiging is het resultaat van ideeen ontwikkeld op periodieke 'vergaderingen van loketambtenaren, ideeën, welke het hoofdbestuur van de P.T.T. altijd gaarne in overweging neemt. „Tel." RIJWIELPADEN TE SMAL. De A.N.W.B. heeft de 2500 ver- keersautoriteiten in ons land, die be moeiing hebben met de verkeersvei ligheid, gewezen op de noodzaak de breedte van de rijwielpaden langs verharde wegen aan te passen aan het zich steeds sterker ontwikkelen de gemengde verkeer van fietsen èn bromfietsen op deze paden. Tientallen jaren is de minimale breedte van rijwielpaden langs ver harde wegen 1.50 m. geweest, hetgeen gebaseerd was op het beginsel, dat een rijwiel 75 cm breedte nodig heeft, wanneer althans geen zijdelingse be lemmeringen in de vorm van bo men of hekken direct naast het rij wielpad gelegen zijn. Nu de rijwielpaden behalve door rijwielen ook door bromfietsen moe ten worden bereden, zal de minimale breedtemaat, zo meent de A.N.W.B. gewijzigd dienen te worden. Bij het bepalen van de minimale veilige breedte zal men thans moeten uit gaan van de overweging, dat een bromfietser een andere bromfietser zonder moei'e moet kunnen inhalen, óf, op een pad voor verker in beide richtingen, zonder gevaar moet kun nen passeren. De A.N.W.B. is van mening, dat daartoe een minimale breedte van 2 x 75 cm. onvoldoende is. Dit mi nimum zou, op grond van bedoelde overweging, op 2 x 1 meter gebracht dienen te worden. Daarnaast dient echter terdege re kening te worden gehouden met het in de practijk veel voorkomende verschijnsel, dat twee naast elkaar rijdende wielrijders vaak niet ge- negid zijn achter elkaar te gaan rij den, wanneer zij door een sneller rijdende bromfietser worden inge haald, hoewel zij hierop uteraard in feite wel verplicht zijn. Uitgaande van deze practijk heeft de A.N.W.B. de genoemde autoritei ten aanbevolen, waar enigszins mo gelijk, de minimale breedte van rij wielpaden langs verharde wegen te brengen op 2.50 m. en als uiterste minimum tenminste 2 meter aan te I houden. ALASTRIMPATIëNT OPGENOMEN. Het aantal alastrimge vallen te Den Haag is weer met een vermeerderd en bedraagt thans 28. Gebleken is, dat van de twee in observatie genomen personen er een in contact is geweest met een lijder aan witte pokken en zelf ook is aan getast. De andere patiënt, die gisteren in observatie was genomen, had water pokken en is huiswaarts gezonden. In observatie bevinden zich thans nog acht personen. Gistermorgen is het 12-jarig meis^ je Hennie S. nabij de openbare la gere school te Smilde bij het over steken van de verkeersweg door een passerende auto geraakt en tegen de straat gesmakt. Zij is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar zij spoedig na aankomst is overleden. Het ongeluk gebeurde tijdens het Er ligt ook in Nederland een ter rein braak voor het helicopter-ver- keer, maar men moet daarvoor in de toekomst zien en de hef schroef vlieg tuigen op het Nederlandse net moe ten aansluiting geven op de grote speelkwartier. Het meisje had aan I steden in de ons omringende landen, de kant van de Drentse hoofdvaart I Dit is de mening van de heer C. naar de ijspret staan kijken, stak Kolff, voorzitter van het Rotterdams toen onverhoeds de weg over methelicoptersyndicaat, die een rede hield een zesjarig meisje aan de hand. I voor het Ned. Verkeersinstutuut. Deze kleine bekwam geen letsel. 1 middel NCAWAN en nu eenmaal Z De Sikorsky 55, die de Sabena op jdfc lijn RotterdamBrussel gebruikt, kent nog vele onvolmaaktheden. De S 55 heeft onvoldoende kruis- j snelheid en is zo sterk afhankelijk i van windkracht en windrichting, dat bet tijdschema vaak in het gedrang komt. Het toestel heeft geen blindvlieg- instrumenten en kan daarom bij slecht weer niet vliegen. In Decem ber moesten 17 diensten Brussel Rotterdam worden geannuleerd. Het dat U een maag lifftG.CACHETS "AKKER J smaakloos, ■fi 11111111 i-Hbi".'. ■-.".T.ff (Advertentie) GEVAARLIJK VERVOER VAN KANONNEN Naar aanleiding van klachten heeft de ANWB zich gewend tot de chef van de generale staf en de aandacht gevestigd op de gevaren, die mili taire colonnes met stukken geschut bij duisternis blijken op te leveren. Wel zijn n.l. de trekkers voorzien van achterlichten, doch deze wor den afgedekt door de pantserplaten van de kanonnen, die zelf geen ver lichting hebben. Daar juist door de naar achteren gerichte kanonlopen ongelukken kunnen gebeuren, heeft de ANWB thans de chef van de generale staf gevraagd zodanige maatregelen te treffen, dat het achteropkomende verkeer op effectieve wijze wordt gewaarschuwd. In noodgevallen dient men, naar de mening van de ANWB, een voertuig met zeer opvallende achterverlichting achter elke colon ne te laten rijden. Anton Ruys directeur „Rotterdams Toneel" Het toneelgezelschap van de in September 1952 overleden Cor Ruys en zijn broer Anton, „Het Vrije To neel", zal op 1 September als gesub sidieerd gezelschap van de gemeen te Rotterdam de vaste bespeling van de Rotterdamse Schouwburg op zich nemen. it Vrije Toneel" bestaat dit jaar 15 jaren en Anton Ruys, die tot di recteur van het „Rotterdams To neel'' is benoemd, beleefde het af gelopen jaar ook al een jubileum; hy stond toen namelijk 40 jaren op de planken. Het gezelschap zal met enkele krachten worden uitgebreid; de artistieke leiding zal berusten bij Bob de Lange (klassiek repertoire) en Jan Teulings (modern repertoire). ZAL BERGEN-AAN-ZEE ZIJN „BELLO" BEHOUDEN? Naar bekend hebben de Neder landse Spoorwegen besloten de ex ploitatie van de lijn AlkmaarBer gen aan Zee op te geven, aangezien deze niet meer renderend was.. De dienst zal nog gedurende de zomer seizoenen van dit jaar en 1955 moe ten worden uitgevoerd, daarna zal de oude tram voorgoed verdwijnen. Over het vervoersprobleem zijn I intussen in de gemeenteraad van Bergen uitvoerige besprekingen ge voerd. Zal men moeten overgaan tot de aanleg van een grote en brede verkeersweg, dwars door Bergen en de duinen naar de zee, teneinde het vervoer van de duizenden badgas ten per bus en auto mogelijk te ma ken, of moet men uitzien nar een nieuwe „Bello"? Het thans door een der gemeen-1 Iin te nouaen. Men verwacht, dat de beide zaken Berkelse moordzaak Broer bekent De verdediger van de Berkelse arts, die de vorige week in hechtenis is genomen, ontkent pertinent de be ruchte briefjes, waarmede de zelf moord van de vermoorde vrouw be wezen moest worden, geschreven te hebben. Ondanks deze verklaringen heeft de Haagse rechtbank verlenging van de voorlopige hechtenis verzocht. De bewering van de verdediger, dat hij niets met de briefjes te maken heeft, wordt inmiddels al weer tegen gesproken, door een verklaring van de oudere broer van verdachte, die eveneens in hechtenis genomen is, en die thans verklaard heeft, de briefjes te hebben geschreven en aan de ver dediger ter hand gesteld. De verdediger van de gearresteerde advocaat meent ten slotte, dat zelfs al zou de advocaat iets met de brief jes hebben uit te staan, dit nog in het geheel geen strafbaar feit behoeft teraadsleden, een terzake kundige uit Amsterdam en een technicus uit Baarn ingediende nieuwe voorstel adviseert tot de laatste oplossing. De jeugdige „Bello" zou moeten rijden op smalspoor (spoorwijdte 75 cm) en bestaan uit een stoomtender- locomotief, voorzien van oliestook- inrichting, met daarachter een baga gewagen en een coupérijtuig. De ontwerpers hebben uitgere kend, dat bij aankoop van 4 twee dehands locomotieven (vsn de Gel derse Tramwegen en de Walden burgerbahn in Zwitserland), hetgeen in totaal 55.000,zou kosten, als mede van 12 nieuwe rijtuigen (waar voor van de N.V. Motorkracht te Hoogeveen een offerte is ontvangen voor 400.000,het in totaal te investeren bedrag, inclusief verbou- wingskosten van sooorlijn en alle andere kosten, 638.500,zou be dragen. De samenstellers menen, dat deze lawaai in de S 55 is bijzonder hin derlijk. Er kunnen maar 6 passa giers worden vervoerd. Het verlies op de zomerdienst Brussel-Rotterdam bedroeg 600.000 ook al door de onredelijk hoge af- schrijvingscoëfficient en de verze keringspremie, die hoger ligt dan voor ieder ander vliegtuig. De helicopter onderscheidt zich De technische ontwikkeling staat echter niet stil en in Amerika wordt momenteel een helicopter gebouwd voor 50 passagiers. De nieuwe S 56 zal 20 passagiers kunnen vervoeren en over blind- vlieginstrumenten beschikken. De kruissnelheid bedraagt 250 km per uur en het lawaai in de cabine zal aanzienlijk draaglijker zijn. In 1955 is het toestel gereed. De heer Kolff ziet de helicopter ajs de jLuchtbus" van 1960. REURSBESTUUR TREEDT At. Het dagelijks bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel heeft besloten zijn functie neer te leggen. Het beursbestuur is thans demissionnair. Dit besluit is genomen in verband met het. verwerpen van het voorstel om tot een landelijke organisatie van de effectenhandel in Nederland te geraken door de jong ste ledenvergadering. In de domaniale mijn te Kerkra- de is Donderdag de 20-jarige leerling houwer J. Stevens uit Bleijerheide bij stutwerkzaamheden door vallend gesteente gedood. Door de steeds verder voort schrijdende uitbreiding van Tilburg moet nabij het Leypark een vier en twintigste R.K. parochie worden ge sticht. zowel de vergiftiging als de ver- valsing wellicht reeds volgende op wedstrijd voor haar DE KWAKEL Geboren: Lambertus Petrus Lo- dewijk Sebastiaan z. van P. J. van Bunningen en W. J. M. Graven; Antonius Cornelis Maria z. van A. J. Kooijman en S. M. Verhoef. Ondertrouwd: Jacob Vork en Gijs- berta Grada' Helena Turk. OEGSTGEEST Geboren: Jacobus Hermanus z. van J. Plasmeijer en M. van der Meer; Carole Maria d. van J. W. van de Poel en M. J. J. Meuienberg; Anthonie Jan Willem z. van G. Brus- see en W. J. C. A. van Hattum. Ondertrouwd: G. van Velde 30 j. en H. Harte 23 j. Getrouwd: A. Beekman en E. H. Gravekamp. Overleden: J. de Bruin 72 j.; L. van de Velde 63 j.; G. E. Kolff 89 j.; A. van der Ploeg we*3. van H. van der Hoeven, 83 j.; Dorrepaal 88 j.; A. Heisterborg 76 j. VOORHOUT IJsclub Met veel genoegen kan het bestuur van „Voorhout's Usclub' leden (2e maal) in het hardrijden op de korte baan. De baan lag schitterend achter de hoge spoorbaan, die de vele toeschou- n de koude Oostenwind be schermde. Om de eer is dit keer meer gestre den dan voorgaande week. Meerdere malen moesten kampritten gereden In de Roosendaalse Vliet is maar j worden. Een uitzondering maakte liefst acht ton stookolie terecht ge- het bestuur voor mej. Nelly v. d. komen omdat één van de arbeiders Berg, welke als enigst meisje zou van de N.V. kandijfabriek Van Gilsemeerijden. Doordat zij direct een maand in openbare behandeling zul len worden genomen. Arbeider zette ijsbaan onder olie een afsluiter vergat dicht te draaien. Gewoonlijk wordt de olie uit een schip getankt en via een afsluiter in de kademuur naar de fabriek ge loodst. Doordat de Roosendaalse Vliet was dichtgevroren moest de olie met tankauto's worden aangevoerd. Voor het binnenvoeren van de olie, aan- ;evoerd per auto, werd een andere oplossing financieel gezien preferent afsluiter gebruikt dan voor de sche- moet zijn aan die van een grote ver keersweg. Immers, volgens een rap port van B. en W. der gemeente Bergen bedraagt de aanleg daarvan al bijna 1 millioen gulden, waarna de onderhoudskosten jaarlijks op 32.000,geschat worden. Terwijl men bij een tram' kan rekenen op minstens 150.00,aan ontvang sten, zijn de inkomsten van een ver keersweg nihil. Daar komt boven dien nog bij, dat zoals een stem ming heeft uitgewezen volgens de meeste Bergenaren een brede snel weg dwars door h^t rustieke Bergen vele aantrekkelijkheden van dit dorp teniet zou doen, terwijl een roman tisch trammetje deze kan verhogen. pen het geval is. De fabriek zal een dag stil moe ten liggen, omdat de stookolie eerst van het ijs verwijderd moet worden. De Roosendaalse brandweer durfde het risico niet te nemen om de olie in brand te steken. Dat er stookolie in de Vliet terecht kwam werd bemerkt toen de machi nes van het bedrijf in werking wer den gesteld. In plaats van water voor de afkoeling kwani er stook olie binnen. De schade voor het bedrijf loopt in de duizenden guldens. Talrijke meeuwen en duiven, neer komend op de oliemassa, lieten het leven. meerdere trof, viel ze in de eerste ronde af. Meerderen gaven haar ech ter een mooie kans. Uitslag: 1 .T. Bel; 2. Dick van Tol (16 jaar); 3. Bern. van Werkhoven, Pzn. Meerdere rijders kregen een troost- prestatieprijs volgens het nieuwe systeem in de prijzen. VOORSCHOTEN S.V.L.V. OP DE SCHAATSEN SVLV blijft in het komende week end de sport getrouw. Er staat een schaatswedstrijd op het programma. Een kortebaan schaatswedstrijd voor twee groepen: een A-groep voor de avond en Zondagavond geeft SVLV nog een feestavond, die geheel ver zorgd wordt door de junioren en ad- spiranten van SVLV afd. voetbal. Zaterdagavond is voor de Seniorle den en de donateurs. Zondagavond voor de afd. jeugd, ouders en geno digden. Er wordt precies om 8 uur begonnen, zodat men tijdig aanwe zig dient te zijn. De „Contactavond", die heden avond zou plaats hebben, komt dit keer te vervallen. De heer J. Balfoort heeft deel genomen aan de Elfstedentocht. Hij reed mee in de tourklasse. Binnen de gestelde tijd passeerde hij de fi nish. Voor zijn prestatie ontving hij het „Elfsteden-kruis". Geboren: Theodora Adr. M., d. van Van Haasteren en van B. M. J. Lindeman; Petrus C. M., z. van C. W. Valentijn en J. E. van der Meer; Hendrik, zr van Joh. Boxman en C. Kraan. Cornelia G. W., d. van C. G. van der Ham en A. Disselvelt: Ge- rarda T-h. J., d. van D. M. de Bruyn en C. H. Brederode; Clara, d. van B. van Vliet en M. Hoogendoorn; Hen drik S., z. van E. Kooijman en C. H. Breure; Anneke N. P., d. van P. de Jong en K. van den Heuvel. Ondertrouwd: J. H. Boetes 26 jaar te Den Haag en R. Smits 22 jaar; B. Lambco 29 jaar en E. Adr. van den Berg 30 jaar. Gehuwd: F. H.G. de Groot en G. Giliam; J. Smit en Tj. L. van Sant brink. Overleden: J. D., van Cuilenburg, 72 jaar, wedn. van C. Kooy. WASSENAAR ONGEVALLEN OP HET US De 9-jarige G. van Egmond, die op de Zijlwatering aan het ijshockeyen was, kwam te vallen en liep verwon dingen op aan rechterslaap en rech teroog. Per auto werd de jongen naar zijn ouderlijke woning overgebracht. Op de Paauwvijver struikelde de 23-jarige G. van K., toen hij de ijs baan verlaten wilde, over een houten plankier. Hij bezeerde zijn linker schouder zodanig, dat hij naar het Academisch Ziekenhuis moest wor den overgebracht. AUTO IN BRAND De groentehandelaar K., wonende aan de Ammonslaan, die zijn nieuwe jongeren van 1216 jaar, inschrijf- bestelauto voor bevriezen wilde be geld 0,25, en een Bijgroep voor de cuderen van 17 en ouder; inschrijf geld 0,75. Er wordt gereden om geldprijzen, die afhangen van het aantal deelnemers. De wedstrijd wordt gereden op de Korte Vliet nabij de woning van de heer van der Valk, Leidseweg 300. Zaterdag- De ware winter wordt gekenmerkt door duisternis en ijs. Soms kan het in Nederland al vroeg donker zijn, bijvoorbeeld in de maanden Decem ber en Januari. Soms ook is de wind snijdend als een scherp mes. De vro lijke natuur uit de zomer verstilt dan. Het is alsof de schepping de adem inhoudt, terwijl kanalen en riviertjes hun geklots en vrolijk ge- kabbel staken. Het water stolt in de wateraderen tot ijs. In een lekker middagzonnetje kan zo'n Nederlands winterlandschap het symbool zijn van vrede en rust. Maar meestal is de bewolkte lucht somber en dan kan de stille koude met sneeuw zo dreigend lijken, zo somber voor het mensdom, dat men geneigd is ontzag te krijgen voor de krachten der natuur. Wanneer u in zo'n stemming door de sneeuw of op het ijs loopt, krijgt u een voor proefje van de toestand in het hoge noorden in de wintermaanden. ROND DE POLEN ligt een grote ijskap. Alleen die van Groenland is 170 maal zo groot als Nederland. Het is een ijsmassa van 2 2 millioen km«! De koude in Nederland wordt voor het grootste deel veroorzaakt door deze massa, zo heeft men berekend. Die ijskap aan de polen heeft ve len aan het werk gezet. Men denke aan de talloze poolexpedities en de vele slachtoffers, die zij eisten. Maar de mensen zoeken het gevaar. Zy houden van oorlog tegen elkaar en tegen de elementen. Kou duisternis en ijs worden gevreesd in de pool streken. Niemand denkt er aan schaatsen in een witte ijstrui bij een temperatuur, die tot minus 86 gr. of nog lager kan dalen. Bovendien heerst er duisternis, bij dag en nacht. Die kou en de duisternis matten de sterkste mensen af en maken hen tot wrakken. Toen de Amerikanen een aantal bases wilden aanleggen op Groenland, kozen zij voor het werk 450 physiek geharde figuren uit, die gedurende enkele zomer maanden op de ijsmassa werkten. Na de zomer bleven slechts 40 van deze mensen om te overwinteren onder vrij luxe omstandigheden. Er was al een centrale verwarming en er stonden speciaal gebouwde huizen. De overigen waren geestelijk aan een rustperiode toe. Een tweede over wintering, zelfs onder gunstige om standigheden maakt niemand mee. Van lichaam en geest wordt te veel gevergd. Oorzaak der depressies? DE IJSKAP VAN GROENLAND wordt voor een groot deel verant woordelijk geacht voor al het slechte weer, dat wij in West-Europa bele ven. Om het oorzakelijk verband te leggen, doet men nu al jarenlang me teorologische onderzoekingen. Rond om Groenland zijn nu ongeveer 30 meteorologische stations. Elk station is door vier mensen bezet, die over een radioverbinding met de bewoon de wereld beschikken. In tijden van nood kan men direct hulp krijgen per vliegtuig. Toch vraagt men zich in weten schappelijke kringen af, of in deze ijskelder van de wereld de enige bron voor koud en guur weer in West-Europa moet worden gezien. In De Bilt vindt men tegenstanders van deze theorie. De Amerikanen willen echter het naadje van deze nog steeds een bijna onverdraaglijke kou, toch heeft men vastgesteld, dat deze streken langzaam „warmer" worden. Nansen, de bekende pool- rèiziger constateerde in de jaren 1893 tot 1895 een gemiddelde ijsdikte van 3,5 meter. Herhaaldelijk daalde het kwik tot meer dan 80 graden on der nuL Misschien zou hij het nu aan de polen wel .lekker" vinden, want het kwik bereikt nu slechts een mi nimum van -50 graden en de ijsdikte wordt gemiddeld nog op 2,15 meter geschat. De haven van Spitsbergen wordt nu zeven maanden per jaar voor schepen bereikbaar geacht. Een hal ve eeuw geleden vond men die haven acht var de twaalf maanden dicht gevroren. Een gedeelte van de mach tige ijskap over de polen smelt weg, zo heeft men geconstateerd. Zo zijn er op Groenland begraaf plaatsen ontdekt van Vikingen, die daar ongeveer zeven eeuwen gele den hebben gewoond. De graven hebben al die tijd „in de ijskast" ge zeten en kwamen er vrijwel onge schonden weer uit te voorschijn. De gemiddelde temperatuur in de lan den van het hoge Noorden is in de laatste eeuw met enkele graden ge stegen, in Finland bv. met 5 graden. De ijsmassa in Finland is daardoor tot op de helft verminderd. Nu kan het warmer worden van de noordelijke streken veel voordeel brengen, op de duur kan deze ont ijskous weten, omdat voor hen inwikkeling catastrofaal zijn voor de deze streken grote strategische en 1 gematigde luchtstreken, waartoe ook militaire belangen liggen. Men voor- Nederland behoort. Ook hier zou dan De temperatuur oefent ook grote malse weiden zouden dan in woes- invloed uit op het gebruikte mate-i tijnen worden omgetoverd. Geluk- riaal. Beton bijvoorbeeld, kan een kig is het zover nog lang niet. Intus- hevige kou niet weerstaan. sen blijkt hieruit, dat die koude-cen- i tra voor een groot deel van de we* Het wordt warmer. I reld ook zeer nuttige diensten be- J wijzen. AL HEERST aan de poolstreken spelt het weer reeds vijf dagen van tevoren, omdat dit van beslissende betekenis is voor militaire operaties, speciaal in de lucht. langzamerhand de temperatuur moe ten stijgen met het gevolg, dat de streken, die wij bewonen, een tro- pisoh klimaat kunnen krijgen. Onze Aparte wereld. ONDANKS ALLE MIDDELEN der moderne techniek is het aantal mensen, dat in de ijsvlakten kan le ven nog steeds zeer gering. Bewoners van warmere luchtstreken kunnen het daar slechts korte tijd volhou den. De permanente bewoners zijn practisch alleen de eskimo's. Gehard van geslacht op geslacht hebben zij hun levensstijl geheel aangepast aan de hevige koude. Men heeft de eskimo's als halve wilden gezien, die noodzakelijk met de moderne beschaving moesten ken nis maken. Voor een groot deel heeft men zijn oordeel over deze mensen moeten herzien. Het is gebleken, dat een aantal van hun gewoonten en „onhygiënische" gebruiken in deze streken onmisbaar waren, zodat zij door de beschaafde wereld worden overgenomen, wanneer deze zich op de „gladde" ijsvlakten begeven. Het land van kou, ijs en duisternis is een aparte wereld. Het moderne leven tracht deze te veroveren met machines, zeep en benzine. Maar wie het grote aantal bevroren auto's ziet, wanneer het kwik maar even onder het nulpunt daalt en de geweldige schade, die een beetje vorst toebrengt aan het moderne, comfortabele le ven, die kan zich wellicht van verre een voorstelling maken van de ge makken van een sneeuwhut voor es kimo's. Misschien glimlacht hy even bij de gedachte daaraan, maar bij alle bewondering voor technische voor uitgang zal men moeten toegeven: de centrale verwarming en het kunstlicht zijn gekomen; zij ver mochten noch de ijsvlakten der po len, noch de duisternis van maanden- hoeden door een petroleumtoestel in een kist onder het voertuig te plaat sen, zag tot zijn grote schrik, dat het voertuig in brand vloog. Hij probeer de de vlammen zelf te blussen, zon der succes. De brandweer kwam er aan te pas en kreeg met twee stralen op de waterleiding de brand onder de knie. Niet verhinderd kon echter worden, dat de auto vrijwel onher stelbaar verwoest werd. Het voertuig was niet verzekerd. Feestelijke Ruiteravond van lan delijke Rijvereniging. De twee ruiteravonden, die de Landelijke Rij vereniging ..Koningin Emma" deze week in het Verenigingsgebouw or ganiseerde, hadden een extra feeste lijk tintje, omdat het 20 jaar geleden is, dat deze plaatselijke vereniging werd opgericht. Terwijl een deel van de leden zich in hun rijcostuum rond het vaandel had opgesteld, sprak de voorz., de heer G. van der Marei, het openings woord. Enkele bijzonderheden uit de liistorie van de vereniging kwamen naar voren tijdens het korte cabaret programma, dat door eigen leden werd opgevoerd. Voordat begonnen werd aan de hoofdschotel van de avonden, de opvoering weer met eigen krach ten van het blijspel „Sproetje neemt de leiding" hadden nog enke le plechtigheden plaats. De heer J. Stijnis, die sedert de oprichting deel uitmaakt van het bestuur van de vereniging, werd tot ere-lid benoemd. En met enkele hartelijke woorden en een blijvend aandenken werd af scheid genomen van de heer G. W. D. van der Linden, die 8 jaar lang de voortreffelijke instructeur van de vereniging was.' Zijn opvolger, de heer C. H. de Roos. werd vervolgens aan de leden voorgesteld. Daarna amuseerde de zaal zich kostelijk met het blijspel, dat op zeer verdienstelijke wijze gespeeld werd. Wassenaars Damgenootschap. Het eerste tiental van Wassenaars Damgenootschap speelde een compe titiewedstrijd tegen Noordwijk en won met 128. Voor het tweede tiental waren twee competitiewed strijden vastgesteld een tegen KWZ. die door de Wassenaarse dammers met 119 verloren werd en een tegen Noordwijk, die eindigde met een 128 overwinning voor WDG 2.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6