N.E.S-B.-leidcrs werden door gerechtshof vrijgesproken Wat zal de Minister doen Waarom de kappers hun tarieven verhoogden Handel in valse „Perzen" Oudercomite's noch klachtenbureaux, noch kankerinstituten Moedige Hagenaar redde gisteren twee drenkelingen Schoenmaker niet bij zijn in N O P. kon leest blijven VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 ur LEIDsfc COURANT i WbF.DE BI AD - PAGINA I De N.E.S.B. wordt door het Amster damse Gerechtshof niet strijdig ge acht met de openbare orde en dus niet verboden, en de leiders mr. J. A. Wolthuis en Paul van Tienen zijn vrijgesproken. Het hof acht niet be wezen, dat de N.E.S.B. de doelstellin gen van de N.S.B., zijnde een lands verraderlij ke organisatie, tracht voort te zetten. Het vonnis van de Amster damse rechtbank, waarbij Van Tie nen en Wolthuis werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, is vernietigd. De procureur-generaal zal echter cassatie aantekenen tegen deze uitspraak van het Hof. In de overwegingen bij de uit spraak van het Hof wordt wel ge zegd, dat de N.E.S.B. op verscheidene punten overeenstemt met de N.S.B., maar de beweging van Van Tienen zou geen rassendiscriminatie nastre ven en geen leidersbeginsel aanhan gen. De N.E.S.B., aldus het arrest, wordt bestuurd door een algemeen leider, tezamen met werkleiders voor de Nederlandse en Vlaamse organisa tie, terwijl de N.E.S.B. deel uitmaakt vari de te MalmÖ in 1953 opgerichte Europese Sociale Beweging, een or ganisatie met een uit meerdere per-1 sonen bestaand hoofdbestuur. Van Tienen en Wolthuis kregen geen gelijk in hun bewering, als zou het Koninklijk Besluit E 102, waar op de officier van justitie destijds de vervolging instelde, geen rechts kracht meer bezitten. Dat besluit kan alleen door een latere wettelijke regeling zijn kracht verliezen, aldus het hof. De procureur-generaal had tegen beide verdachten twee (inmiddels al uitgezeten) maanden rechtenis ge vraagd, zijnde bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Wettelijke aanvullingen? In zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Justitie heeft mi nister Donker ruim twee maanden geleden medegedeeld, dat hij het re sultaat van het gerechtelijk onder zoek tegen de N.E.S.B.-leiders wilde afwachten alvorens te bepalen wel-- ke verdere maatregelen genomen zullen worden „ter bestrijding van het neo-fascisme". Hij maakte toen echter tevens be kend, dat hij, indien het resultaat van de ingestelde vervolging nega tief mocht zijn, de totstandkoming van wijzigingen en aanvullingen van de bestaande wettelijke voorschrif ten zal bevorderen om te voorkomen dat dergelijke organisaties zich on gestoord zouden kunnen ontwikke len. In de afgelopen zomer, dus nog vóór zijn arrestatie, had Paul van Tienen bekend gemaakt, dat het in zijn bedoeling lag met de N.E.S.B. in 1956 deel te nemen aan de Kamer verkiezingen. Vele leden van zijn partij zijn oud-SS'ers en andere voor malige politieke delinquenten, aan wie voor geruime tijd de kiesrechten zijn ontzegd, „doch", zo voegde Van Tienen hier aan toe, „velen van onze leden zijn nimmer uit de kiesrechten ontzet",anderen slechts voor 10 jaar. Zij zullen in 1956 allen weer hun stem mogen uitbrengen". Van Tienen zelf, ook oud-SS'er, is nimmer uit de. kiesrechten ontzet, hoewel hij wel door een bijzonder gerechtshof veroordeeld is. Hij viel onder de z.g. jeugdgevallen, omdat hij nog minderjarig was, toen hij zich bij de SS meldde. Hij is thans 32 jaar oud. GEVAREN DOOR STILSTAANRE AUTO'S OP DE WEG. Een ernstig ongeluk op de Rijks weg tussen Ede en Arnhem, waarbij een dode viel te betreuren, heelt weer eens de aandacht gevestigd op een verkeersvraagstuk, waarin niet wettelijk is voorzien. Het ging hierbij nl. om het feit, dat een personenauto in volle vaart op een rechts op de weg stilstaande vrachtauto is gereden. Dergelijke gevallen kunnen -zich meer voordoen omdat, zelfs al voert een stilstaande wagen een brandend rood achterlicht, het voor een be stuurder van een achter opkomende auto niet dan veel te laat valt te constateren of de wagen stilstaat dan v/el rijdende is. De K. N. A. C. acht het in dergelijke gevallen om der wille van de veiligheid van het ver keer nuttig en gewenst, dat ook al is zulks niet wettelijk voorgeschre ven, de bestuurder van een stilstaan de vracht- of personenauto waarvan het achterlicht wel brandt, toch op 30 meter achter de wagen een vei- liigheidsdriehoek ter waarschuwing van het naderend verkeer zou plaat sen. Prins Bernhard naar Zuid-Afrika Z. K. H. Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uitge nodigd dit jaar een officieel bezoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou eventueel gebracht worden in het najaar, zo vernemen wij van welingelichte zijde. Regering ongerust over melksanering Ongezonde toestand Aan het slot van zijn rede voor de Gelderse maatschappij van landbouw, die Donderdag te Arphem haar 115e algemene vergaering heeft gehou den, heeft minister S. L. Mansholt gezegd, dat de regering ernstig verontrust is over de uitwerking, die de saneringsmaatregelen op het ge bied der melkslijterij hebben gehad. Ter bereiking van een gezonde toe stand kunnen bepaalde maatregelen niet achterwege blijven, zei hij, maar er mag nooit een monopoliepositie ontstaan. Gebeurt dit wel, dan kan ingrijpen der regering niet achter wege blijven. Daarbij zal o.a. de vestigingsvrijheid onder het oog moe ten worden gezien, aldus de minis ter. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruys" (8 Febr.). Ned. Nw-Guinea: ms „Willem Ruys" (8 Febr.). Ned. Antillen: ms „Oranjestad" (16 Febr.). Suriname: ms „Nestor" (17 Febr.). Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afri ka: ms „Jagersfontein" (9 Febr.). Canada: ms „Prins Willem van Oranje" (8 Fbr.). Argentinië en Chili: ms „Yapaegu" (11 Febr.). Uruguay: ms „Brasil Star" (8 Fe bruari). Brazilië: ms „Alhena" (10 Febr.). Australië: ss „Strathmore" (6 Fe bruari). Nieuw-Zeeland: via Engeland (6 Februari). De kappers hebben onlangs hun tarieven verhoogd; en nu menen sommigen, dat men eerst recht bij de neus wordt genomen. Zullen deze verhogingen op hoog niveau ter sprake komen, als de Tweede Ka mer 9 Februari a.s. een interpella tie over prijsstijgingen in het alge meen gaat bespreken?, zo heeft men ons gevraagd. Gelukkig is de indruk, dat de kap pers de geboden gelegenheid zullen misbruiken om nu ineens flink te gaan verhogen, echt niet waar, aldus de heer J. Huis, secretaris van de federatie van kapperspatroonsbon- den. En hij heeft ons verzekerd, dat de tarieven slechts redelijk zijn ver hoogd en voor zover noodazkelijk. Alleen reeds de mogelijkheid van dreigende consumptiebeperking weer houdt de kappers van onnodige ta riefsverhoging. Indien dan toch een kapper de laatste tijd tot dubbele verhoging is overgegaan, is de oor zaak gelegen in het feit, dat hy de vorige verhoging niet heeft toege past. De prijsstijging, aldus onze zegs man, zou ernstiger zijn, indien er slechts één tarief bestond, want dan zou het publiek geen keus hebben. Doch overal bestaat een veelheid van tarieven. Intussen moge men begrip hebben voor de kappers, ten Goedgelovige Hagenaars Buiten en behalve de enige kleedjes koopman, die in Den Haag ventver gunning heeft, schijnt een aantal mannen zich met deze handel bezig te houden, waarbij zich verschijnse len voordoen, die naar mening van de Haagse politie tot voorzichtigheid manen. In het verloop van enkele dagen komen enige kooplieden aan kennelijk uitgezochte adressen kle den verkopen en ruilen, waarbij zij ook „Perzen" en „Smyrna's" aanbie den, die, achteraf bekeken, fabrieks- goederen blijken te zijn. Hierover zijn klachten binnengekomen. Bij een slachtoffer werden bovendien een collier - en andere voorwerpen van waarde vermist. Aan een ander adres werd een kleed bezorgd, tvaarvoor een jongen van 15 jaar, die alleen thuis was, 100 gulden betaalde, „om dat het kleed besteld was". Zijn ouders hadden echter niets besteld. De politie stelt een onderzoek naar de onbekende handelaren in. Koor van Sixtijnse kapel naar Kerkrade Het koor van de Sixtijnse kapel te Rome zal tijdens het wereldmuziek concours, dat van 6 tot en met 31 Augustus a.s. te Kerkrade wordt ge houden, een pontificale Hoogmis opluisteren, die op 26 Augustus plattelande bijvoorbeeld hen, die 35 percent en meer improductieve uren hebben. Vooral voor dezen is de jongste tariefsherziening bittere noodzaak. Ook moet men beseffen, dat de materiaalprijzen, stroomtarieven en sociale lesten zijn verhoogd en dat de jongste regeringsmaatregelen voor het kappersbedrijf geen compensa tie inhouden. Tenslotte heeft de heer Huis verzekerd, dat de invloed van de kapperstarieven op de algemene loonvorming vrijwel nihil is. Motie Politiebond Hoger salaris voor politiepersoneel Bij de slotzitting van het jubileum congres in het Kurhaus te Scheve- ningen van de Katholieke Politie bond St. Michaël heeft de algemene vergadering Donderdagochtend met algemene stemmen een motie aan genomen, waarvan de tekst als volgt luidt: „De Katholieke Politiebond St. Mi chaël in algemene vergadering bij een in het Kurhaus te Scheveningen; gehoord de besprekingen over de salarissen van het politiepersoneel in bet algemeen; overwegende, dat de belangrijkste plaats, die het in de Nederlandse ge- meens-nap ais gezagarsöenu ur6^an moet innemen, zeer noge e.sen stelt aan de leden van dit gezagsorgaan; overwegende, dat om oe handha ving der openbare orde en veiligheid op een juiste wijze en met een juist inzicht te doen geschieden, een grote mate van persoonlijke verantwoor delijkheid en moed wordt geëist. overwegenoe, aat aeze verant woordelijkheid alleen ten volle kan worden gedragen door hen, die bij de uitoefening van hun taak beschik ken over een grote mate van para te theoretische en practische kennis. gelet op het feit, dat van de poli man, nog meer dan van elke andere categorie van ambtenaren worden ge- eist, een volkomen intregriteit, het inboeten van veel persoonlijke vrij heid, ook buiten de dienst, het ver richten van zware en ongeregelde diensten ook op Zon- en Feestdagen, vervolgens het recht op loon naar arbeid en de onmogelijkheid tot het verkrijgen vari bijverdiensten; gelet op het feit, dat de politieman door zijn vroegtijdige pensionnering het maximum pensioen nimmer be haalt, enz. enz. overwegende dat de genoemde in- convenienten op volstrekt onvoldoen de wijze in het salaris zijn verdiscon teerd en de huidige economische om standigheden een aanmerkelijke ver hoging van de politiesalarissen reeds zouden rechtvaardigen; draagt het hoofdbestuur op met al de hem ten dienste staande geoorloof de middelen bij de overheid stappen te doen tot een spoedige vervulling van dit verlangen en gaat over tot de orde van de dag." VIER MAAL ELF IN ZWOLLE Morgen viert de Zwolse vierling zijn elfde verjaardag. Zoals de vier kinderen Kiffers hier opgewekt en blozend naar de ijsbaan stappen doen ze maar weinig denken aan de „kasplantjes" van elf jaar geleden. Wat ze uit die tijd nog hebben bewaard is de sprekende gelijkenis, die vooral bij de drie meisjes opvallend is. Van links naar rechts: Dorothee, Han, Elly en Rini Kiffers. Mgr. Op de Coul beantwoordt critiek op bisschoppelijk reglement „Oudercomite's zijn als opbouwen- Het begint te vervelen De berichten over de abnormale koude, die momenteel al ruim een week over Nederland waart, begin nen de verkleumde mensheid lang zamerhand te vervelen en behou dens de schaaisenthousiasten en ko lenhandelaren verlangt iedereen nog maar naar het berichtje van het koude-front, dat de ondergang van Koning Vorst aankondigt. Ondertussen schijnt dit berichtje nog helemaal geen haast te maken, want alhoewel er opwekkende ge ruchten uit Engeland komen, en de barometer merkwaardige spronge tjes maakt, berichten andere weer stations, dat er nog geen kyk op is, dat de vlucht van Koning Winter aanstaande is. Daarom moeten we weer vertellen, hoe bar en boos de dictatuur der koude overal zijn gesel slaat. Geen water op Noord-Beveland. Noord Beveland zit zonder water, omdat de plastic buis die na de ramp voor de watertoevoer zorgde, bevro ren is en Goerree Overflakkee is he vig teleurgesteld over de geringe medewerking, die het ondervindt van hogere autoriteiten tijdens het isolement, Vooral over de service van Tante Pos zijn ze daar op Goeree maar slecht te spreken. Tante Pos wil de post niet per vliegtuig sturen, om dat dit te veel kost en schijnt van de gedachte uit te gaan^dat zij haar plicht gedaan heeft wanneer de post huis opgenomen worden en de moe dige Redder zal. zelf ook wel enkele dagep moeten gaan rusten, want hij liep tijdens de barre onderneming verschillende kneuzingen op aan ar men en enkels. de grote muziekhal wordt opgedra-j maar overkomtwanneer en hoe gen door de Bisschop van Roermond of door diens coadjutor. Het koor voert dan een zesstemmige mis van zijn dirigent maestro monsignore Bar- talucci uit. Ook geeft het op 26 Aug. te Kerkrade een galaconcert. Illusies van zeeman strandden op spaarbank Wilt U iets weten? Vraag: Benjomino Gigli. Antwoord: Geboren in 1890 te Re- canati (It.). Hij debuteerde in 1914 in La Gioconda van Poncielli. Gigli j is nog steeds een der grootste Ita liaanse tenoren. lang de brieven dus onderweg zijn, schijnt minder belangrijk te zijn. De Rijn in het ijs. De scheepvaart op de Rijn is vol ledig bevroren, de andere grote rivieren delen dit lot en alleen op de Nieuwe Waterdeg varen de sche pen nog, zij het dan, dat ook daar niet alles als een kalm kabbelend beekje gaat. teïen Zf t teren voor de Rotterdamse politie-1 d t hy gisteren 20wei een agent rechter twee weken gevangenisstraf als een uit het wa- en zes weken voorwaardelijk met ,er heeft Jeha|,d een proeftijd van drie jaar tegen De heers van TeHeien 2at gezellig zich vragen. Deze waardering heeft - - -• zij te danken aan de geraffineerde wijze, waarop zij een nobel zeeman van zijn spaargeld beroofd heeft. De vrouw had de zoon van de man, bij wie zij als huishoudster werk zaam was, weten te bewegen een deel van zijn maandelijkse gage als zee man telkens aan haar op te zen den. achter een snorrende kachel, toen hij buiten lawaai hoorde. Op het ijs aan de Melis Stokelaan stond een verza meling mensen in hevige beroering bijeen, want er was een knaapje door het ijs gezakt en een agent, die te hulp gesneld was, had dit lot ge deeld. De roerige mensenmassa was ech- i ter kennelijk meer onder de indruk Zij zou het op een spaarbankboekje Van het koude water, dan van het storten, maar kwam niet'verder dan| feit, dat zowel de agent als het kind tot het wegbrengen van de eerstein de grootste nood verkeerden-- geldzending. De rest besteedde zij De heer Van Teffeien bedacht zich ten eigen bate, o.a. voor de aankoop geen moment, rende in hemdmou- van een ameublement. wen vanachter zijn kachel vandaan,- De zeeman, die trouwplannen had nam een duik en belandde na een en daarom zijn spaabankboekje op- ijzige tocht onder enkele ijsschqtsen vroeg, ontdekte dat bedrog. In zijn door bij de twee drenkelingen, "voor vonnis bepaalde de politierechter dan wie de hulp geen moment te Vroég ook, dat de vrouw het geld aan de kwam. zeeman zal moeten terugbetalen. Het knaapje moest in hét ziekerf- Agent wilde tussenbeide komen Ernstig mishandeld „Ga achteruit of ik schiet" met deze woorden wist een agent van politie te Rotterdam zich tenslotte van de 29-jarige W., de 33-jarige K., beiden schippers en de 24-jarige scheepsbe vrachter S., allen uit Rotterdam te bevrijden, zo verklaarde hij gister middag voor de rechtbank te Rotter dam. Genoemde knapen hadden zich te verantwoorden, omdat zij op 13 De cember jl. 's avonds de agent hadden gemolesteerd en wel zodanig, dat de politieman drie weken thuis moest blijven. De agent was op een vecht partij afgekomen, die in een café- portiek gaande was en waarbij de drie verdachten betrokken waren. Z(j keerden zich toen tegen hem. Voor de rechtbank wisten zij zich niets meer te herinneren, want ze hadden verschillende café's bèzocht en ongeveer 12 a 14 glazen bier ge dronken. De officier van justitie, die op merkte, dat dit een nasleep van Rot- terdam-Lichthaven was, meende, dat verdachten in plaats van naar de lichtjes te kijken, te diep in het glaasje hadden gekeken. Hij eiste te gen W. een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, tegen K. vier maanden met aftrek en tegen S. veertien dagen. raadslieden van verdachten brachten verzachtende omstandighe den naar voren. Uitspraak over veertien dagen. de elementen in het schoolwezen be doeld, niet als klachtenbureanx en nog veel minder als kankerinstituten. Daarom is het tegen de hele opzet van deze instellingen, wanneer het contact met de Besturen of met de leerkrachten ontbreekt. Tussen deze drie organen dient een innige, voort durende samenwerking te bestaan en het is een zegen, dat een Bestuur een Oudercomité kan desavoueren, wan neer dit zoals is voorgekomen samenwerking hetzij met het Bestuur hetzij met de leerkrachten van de school weigert". Dit schrijft mgr. dr. Fr. Op de Coul in het Februari-nummer van „Hei Schoolbestuur", uitgegeven door het Katholiek Centraal Bureau vior On derwijs en Opvoeding te Den Haag, naar aanleiding van de crit'eK geuit in verband met de gang van zaken j bij de vorming van oudercomités en het Reglement, in 1952 uitgevaardigd door de bisschoppen. Het spreekt vanzelf, aldu- mgr. Op de Coul, dat sindsdien vele Ouderco- mité's zijn opgericht welke tot volle bevrediging werken en het is even eens duidelijk, dat deze geen behoef te hebben hiervan openlijk getuige nis af te leggen. Voor zover uit de gepubliceerde critiek valt op te ma ken, zijn er echter geen gevallen ge signaleerd, waarin men tot Ouder- comité's wilde komen en deze door de Schoolbesturen zijn afgewezen. Van de andere kant zijn wel gevallen bekend waarin oprichting geen door gang kon vinden door te weinig be langstelling van de zijde der ouders. Eveneens zijn gevallen bekend, waar in de Schoolbesturen eigener bewe ging tot oprichting van een comité wilden overgaan, doch hiervoor geen medewerking van de zijde der Ouders ontvingen. „Wat echter in de geuite critiek", schrijft mgr. Op de Coul, „het meest frappeert, is een onwelwillende toon, welke er uit opklinkt. In plaats van de gegeven mogelijkheid met beide handen aan te pakken, ja, uit te bui ten, valt men over het feit, dat be paald is, dat het initiatief van de Schoolbesturen moet uitgaan, alsof deze alle in een ivoren toren zitten opgesloten, ongenaakbaar en per se vijandig gestemd tegen iedere po ging om tot Oudercomité's te komen. Mgr. Op de Coul wijst er voorts op, dat de bevoegdheden van het Be stuur niet zo ver gaan als in menige critiek wordt verondersteld. Van meer waarde echter is het feit, dat Rechter verzoende hem met de Staat Voor de Zwolse rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend, dat aanhangig was gemaakt door de Staat der Nederlanden tegen een schoenmaker te Ens (N.O.P.). De staat eist van de schoenmaker stopzetting van de verkoop van be paalde artikelen, die niet genoemd worden in het huurcontract, dat af gesloten is voor zijn perceel te Ens. Hij verkocht n.l. behalve schoenen, fournituren en lederwaren, wat hem contractueel was toegestaan, ook nog huishoudelijke artikelen, byoute- rieën, souvenirs, enz. Hiertoe was hij overgegaan, nadat hem was geble ken, dat hij er van de schoenmakerij en het herstellen van schoenen in Ens niet kon komen. De raadsman van de schoenmaker deelde mee, dat. zijn cliënt zeer in zijn verwachtingen omtrent de mo gelijkheden in Ens was teleurge steld. De schoenmaker kon onmo gelijk een bestaansgrond vinden met de toegestane artikelen alleen. Be sprekingen over uitbereiding van bet assortiment bleven zonder resul taat. Met de verkoop van de andere artikelen erbij ging het veel beter. De raadsman van de eisende partij vertelde, dat de directie van de Wie- ringermeer niet anders vraagt dan nakoming van de gesloten overeen komst. Door bemiddeling van de presi dent is door beide partijen overeen stemming bereikt over een aantal artikelen buiten de contractueel toe gestane om. De president zal nader uitspraak doen inzake de kosten van het geding. ook hier de ondervinding heeft uit gewezen, dat deze bepaling geenszins in de weg behoeft te staan aan het tot stand komen van een Ouder comité, dat een breed terrein voor vruchtbaar werk kan vinden. Mgr. Op de Coul adviseert alle belangheb benden eerst serieus te proberen tot een goed Oudercomité aan iedere school met een ruime opdracht van werkzaamheden te geraken en de cri tiek pas te uiten, wanneer deze ern stige pogingen door de houding van het schoolbestuur werkelijk mislukt zijn. Wanneer men suggereert, dat dit Reglement aan de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad is opgedrongen en juist zo is geredigeerd om de Oudercomité's zo gering mogelijke kans te geven, dan is dat beslist on waar, aldus de schrijver. De maat regelen zijn genomen om een wilde groei te voorkomen of om het ont staan van zich beconcurrerende orga nen te- beletten. Dit getuigt, aldus mgr. Op de Coul, enkel van deskun dige ervaring bij degenen, van wie het initiatief in deze moest uitgaan. „Wanneer men", zo besluit mgr. Op de Coul, „in plaats van al te cri- tisch op de letter, op de geest en de bedoeling van het Reglement tot vor ming van Oudercomité's had gelet, zou zonder twijfel in de loop van 1954 het katholieke pendant van No roio haar beslag krijgen een ver wachting, welke de initiatiefnemers va;: dit Reglement steeds gekoesterd hebben. Nog is zulks mogelijk, maar dan dient men eensgezind aan de ar beid te gaan en een houding van af wachten en oritiek te doen plaats ma ken voor die van de gegeven moge lijkheden aangrijpen en samen op bouwen. Een Nationale Ouderraad voor het katholieke onderwijs zal dan, zo mo gelijk in organisatorische binding met de „Katholieke Bond voor het Ge zin", spoedig het resultaat zijn van de bundeling der Oudercomité's". DIEFSTAL UIT KANTOOR VAN GARAGE. Woensdagmorgen hebben onbeken den kans gezien uit een kantoor van een garage in de Hamonylaan te Amsterdam een metalen geldkistje met een inhoud van 2378.76, alsme de verschillende papieren en con tactsleuteltjes te ontvreemden. De garagehouder, die de eigenaar van de zaken was, deed aangifte bij de po litie. De dieven hebben het gemak kelijk gehad, want de deur van het kantoor was niet op slot. Ieder spoor van hen ontbreekt tot nu toe. Motor aangereden duo-passagier gedood De officier van justitie te 's-Gra- venhage heeft Donderdagmorgen 'n maand gevangenisstraf geëist tegen de chauffeur uit Weesperkarspel Van V. Hem was ten laste gelegd, dat hij als chauffeur van een vrachtauto op 10 Juli 1953 op de rijksweg tus sen Rotterdam en Den Haag een aanrijding had veroorzaakt met een tweewielig motorrijwiel. De gevol gen van dezeaanrijding waren ern stig, want de duopassagier, een zeke re Van Haestert, liet ten gevolge hiervan het leven. Verdachte zeide, dat hij op de ge noemde datum en weg een motorrij der wilde inhalen. Op het moment van inhalen werd verdachte door een luxe auto gepasseerd en de motor rijder zou tegelijkertijd iets naar links hebben uitgehaald. Van V. kon door het passeren van de luxe auto niet meer naar links uitwijken en het motorijwiel en de vrachtauto kwamen met elkaar in botsing. Er werden in deze zaak vier getuigen gehoord, onder v/ie de bewuste mo torrijder. Deze kon zich van het geval niets meer herinneren. Hij had een tik ge voeld en was toen gevallen. De verdediger meende dat het ten laste gelegde niet bewezen was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 18 Fe bruari.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5