Uiösc&hutspot DUINSTREEK Verzamelaars ontmoeten vrienden op de ruilbeurs Voortreffelijke uitvoering van „A Child of our Time" VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE Bl.AD - PAGINA 3 Gisteravond in Leiden Zo democratisch als 't maar zijn Ervaringen werden uitgewisseld, re- kan, ging het er gisteravond in Bel- levue aan toe, waar de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" een ruilbeurs had georganiseerd. Een be kend medicus boog zich over de prentbriefkaartverzameling van een een stoere kerel, die vroeger op cle grote vaart geweest was. Samen spraken zij als vrienden over hun gemeenschappelijke hobby: verza melen. Alle scheidslijnen van stan den vielen weg; alleen de prent briefkaarten waren van belang. Dat hieruit een beter wederzijds begrip en nieuwe vriendschappen voortko men, is een nuttige bijkomstigheid, die de vereniging wel gaarne accep teert, maar niet als hoofddoel ziet; het gaat om de verzamelaars en ver zamelingen. Men kan lang discussiëren over de vraag of het verzamelen van luci fersmerken, proefflesjes, sluitzegelsj bierviltjes, doeken, enz. enig nut heeft. Maar wie de vraag stelt, geelt al direct te kennen, dat hij geen verzamelaar is. Er valt niet over te praten; men heeft het of men heeft het niet. Zij die het hebben, vinden er een prettige tijdspassering in en* zijn er bovendien van overtuigd, dat hun hobby nuttig is voor hun ont wikkeling. Dit laatste klinkt misschien over dreven. Maar neemt u dan maar eens het voorbeeld van lucifersmerken. Ogenschijnlijk onbenullige dingen. Wie deze merken echter verzamelt en met buitenlanders uitwisselt, komt tot de ontdekking, dat vele landen hun grote gebeurtenissen even als op postzegels ook op luci fersdoosjes in herinnering brengen. De geografische en historische ken nis wordt er door vergroot. Boven dien volgen er contacten met het buitenland uit, gepaard met brieven in vreemde talen, wederzijdse ont moetingen enz., die de talenkennis bevorderen. Aldus kan het verzame len van lucifersmerken nuttig zijn. Vooral prentbriefkaarten De mensen uit Leiden en omge ving, die gisteravond naar Bellevue kwamen, hebben zich hierover het hoofd echter niet gebroken. £ij ont moetten er mede-verzamelaars en waren al spoedig in druk gesprek gewikkeld. Er werd volop geruild, vooral prentbriefkaarten met stads gezichten van oud Leiden. Boven dien bierviltjes, munten, sigaren bandjes, postzegels, sluitzegels, enz. Burgerlijke Stand Geboren: Bergita Hermina, dr van W. Kok en H. C. M. Fortrie; Johan nes Harm zn van N. R. v. d. Heyden en A. B. A. Kamerling; Klem, zn van J. v. d. Plas en L. Plug; Anna Eli sabeth dr van P. van Dam en A. E. v. Burik; Johannes Michael Maria, zn van J. P. v. d. Zon en C. M. Mooij- man; Arie zn van W. S. de Vreugd en A. W. Zwaan. Ondertrouwd: J. M. Burghouwt en J. H. Baak; J. W. I. Delfos en A. H. Boelee; A. J. Frentrop en C. H. Juf fermans; L. H. W. Kronenburg en B. J. Nievaart; C. Meijers en J. Kar- reman; J. P. Nievaart hn J. A. de Mooijer; A. A. Owel en G. v. Heij- ningen; M. de Ridder en C. Leuge- ring; T. Versteeg en C. J. Boom; J. P. van Zegveld en T. C. Schaap. la ties aangeknoopt en tips gegeven. Als nieuwe vrienden scheidden zij. De Vereniging heeft in enige gro te plaatsen van het land reeds afde lingen. Bovendien houdt zij hier en daar tentoonstellingen, gecombineerd n.et een ruilbeurs. Het ligt in de be doeling ook in Leiden tot oprichting van een afdeling te komen, maar dan moet eerst de belangstelling nog iets groter worden. De eerste stap is gisteravond echter reeds gezet. TENTOONSTELLING CHINESE KUNST VERLENGD. Grote belangstelling heeft de di rectie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden besloten de tentoonstelling „7 Eeuwen Chinese Calligraphie en Schilderkunst" te verlengen t/m Zondag 28 Febr. a.s. DELFTSE HOGESCHOOL. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat een ieder kosteloos inlichtingen uit het kie- zersregister kan verkrijgen, ten ein de te beoordelen, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet be hoorlijk is opgenomen. Leiden, 5 Februari 1954. 5914 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. AANBESTEDING. Vandaag heeft de openbare aanbe steding plaats gehad van de uit te voeren riolerings- en bestratingswer- ken c.a. in het verlengde van de An- dries Schotkade. De uitslag was als volgt: J. A. Stomphorst (Utrecht) 48888.Fa. C. Westdijk en Zn (Woubrugge) 30000.L. P. v. d. Geer (Leiden) 29500.Fa. Gebr. H. en G. Lagen dijk (Rotterdam) f 28800.N. van Splunders Aann. Mij. (Ridderkerk) 28780.Aannemersbedrijf gebr. Schouls N.V. (Leiderdorp) f 28800. J. M. Samson (Oegstgeest) f 28000. N.V. Aanneming Mij v.h. Gebr. Kee- vel (Amsterdam) 27360.A. van Halem (Leiden) 26440.A. Th. examen werktuigkundig ingenieur de j Stuifzand (Leiden) 25900.—; F.. J. heer D. Kanbier uit Leiden. Stam (Voorschoten) 25440.—. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Vrijdag 5 Februari, worden. Zondag a.s. organiseert de R.K. Voetbalvereniging „Docos" schaats wedstrijden op het Galgewater, ach ter de molen van Noordman. De adspiranien rijden om een uur. Zij kunnen zich melden bij de heer A. van Schie, Hoge Morsweg 66. De junioren, senioren en overige leden beginnen om half drie. Zij kunnen zich opgeven op Morsweg 103 (tel.) 26659) en op Hoge Morsweg 58 (tel. 26232). De aanmelding sluit onher roepelijk Zaterdagavond. Er wordt op de kortebaan en op de lange baan gereden. Bovendien zijn er wed strijden voor paren; ook de dames zijn dus welkom. Inschrijfgeld: een kwartje. En hedenavond om half acht wor den de leden van de biljartclub van Behalve de openbare ijsbaan op de Zoeterwoudse Singel is er op het Schuttersveld ook nog een ijsbaan van de Leidse IJsclub. Deze baan is hedenavond van 7 tot 10 uur ge opend, morgenavond eveneens (met muziek) en Zondagmiddag (niet Zon dagavond) eveneens met muziek. Gisteravond is een aantal kath. amateur-toneelspelers uit Leiden en omgeving bijeen geweest in „In den Vergulden Turk", ter voorbereiding van het spel „Het Gastmaal der Kin deren" van Henri Ghéon, dat zal wor den opgevoerd ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Vrien denkring van het Allerheiligste Sa crament. De regie is in handen ge legd van de bekende Anton Sweers, die gisteravond aanwezig was om de spelers (sters) te keuren. Het aan bod was zó groot en de kwaliteit zó goed, dat hij een dubbele bezetting heeft aangewezen. Voor iedere rol dus twee spelers. Wanneer beide groepen goed blijken te voldoen op de komende repetities, zullen beide het spel een keer mogen opvoeren, hetgeen in de maand Juni zal ge schieden. Het Leids Schilder- en Tekenge nootschap „Ars Aemula Naturae" houdt in de Lakenhal een tentoonstel ling van werken zijner leden en ad- spirantleden, die Donderdag 11 Febr. om half vijf door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot geopend zal HAARLEMMERMEER WETHOUDER WERD RIDDER. B. K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau F. F. H. Bos, wethouder der gemeente Haar lemmermeer, wonende te Zwanen burg. Geboren: Gerarda Cornelia d. van C. Slootweg en G. de Jong; Ilse Geralda d. van J. H. Biemond en W. Nieuwenhuis; Hermanus z. van H. Schalk en M. Groeneveld; Johan nes z. van J. J. Overbeek en D. E. Schutte; Rijk Ronnie z. van J. Bui tenhuis en L. Verwoert; Hendrik Jacobus z. van H. M. van Lubek en D. Sol; Anna Maria d. van J. Hou- weling en I. J. M. Oudejans; Dirk Jan z. van C. Hofmans en M. A. van Veen; Frits Wiepco Kees z. van P. G. Stolker en A. Boels. Ondertrouwd: Boudewijn Jacobus Captein 29 j. en Cecilia Hendrika Stokman 26 j.; Leendert Barendregt 32 j. en Zwaantje Witte 23 j.; Wil lem Claij 27 j. en Maartje Emmy Nieuwenhuijs 22 j.J Jacob Buiten 21 j. en Johanna van Kuijk 18 j.; Francois Cornelisse 23 j. en Hendri ka van Dam 23 j.; Aalbertus Heeren 32 j. en Geertje Weij 24 j. Getrouwd: Allie Hero Ponne en Trijntje Bilstra; Pieter van Wirdum en Johanna Tates; Bernardus Hen- drikus Broxterman en Apollonia Jo hanna Tebbens; Gerardus Spekkers en Everdina Jentina Amama; Mari- nus Jan Lubbersen en Catharina van Oene; Wilhelmus Johannes Eve- rardus Linnebank en Trijntje Eve- leens. Overleden: Cornelis van Marsber gen 74 j., echtg. van C. van Saarloos; Petrus Steevens 86 j., echtg. van A. van Wissen. HILLEGOM GOUDEN JUBILEUM In Maart zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Coöp Raiffeisenbank al hier werd opgericht Na Pasen zal dit jubileum luisterrijk worden gevierd. R. K. Harmonie Gisteravond gaf „Crescendo" een uitvoerng voor do- noemd de heer K. de Jong. De kin deren der leden 180 in getal hebben een prettige feestmiddag ge had op Zaterdag j.l. De heer F. W. v. d. Plóeg bepleitte een plaatselijke bejaardenzorg. Nog werd een discus sie gehouden rond de K.V.P.-propa- ganda. DE KAAG Koppelwedstrijd In De Kaag werd gisteren een nationale koppel wedstrijd gehouden met een zeer sterke bezetting. Kok v. d. Eist en Van 't Oever vormden hier het kop pel, dat niet te overwinnen was. De Lissenaai', met zijn Rotterdamse sportvriend, ging dan ook met de le prijs strijken. KATWIJK AAN DEN RIJN IJswedstrifden Door de ysclub „Voorwaarts" werden gisteren wed strijden in hardrijden uitgeschreven voor jongelui (en ouderen) boven 16 jaar. Het was wel koud, maar de ba nen lagen nogal in de luwte, zodat er ook nog een flinke opkomst was van belangstellenden. Het werd een span nende strijd, waarvan de uitslag was dat de militair van het vliegveld, J. Ploege, nr. 1 werd met een prijs van 15; nr. 2 was De Koning, die 10 in de wacht sleepte; nr. 3 was weer een militair, die het met 7,50 moest doen. D es avonds zijn de banen, midden in het dorp, electrisch verlicht, zodat j de animo om te schaatsen ook des' avonds groot is. NOORD WIJK Dammen. Vanavond zullen de wedstrijden beginnen om het kam pioenschap van Noord wijk. Er zal ge speeld worden in 4 afdelingen en wel: Hoofdklasse, le, 2e en 3e klasse. Tevens wordt het Jeugdkampioen schap verspeeld. Ook spelers van bui ten Noordwijk zullen in .de gelegen heid gesteld worden, om aan deze wedstrijden deel te nemen. Opgaven bij Th. Zwetsloot, v. Limburg Stirum- straat 12 en bij H. de Reus, Lange- velderweg 7, Noordwijkerhout. Het vierde Prinsenkind. Gis teravond werden in het Casino en- Laatste Berichten Proefalarm van ramporganisatie Zoals bekend heeft Zuid-Holland een net van telefoons, mobilofoons en telexen, met een parate organisa tie daarachter, om bij rampen, spe ciaal watersnood, onmiddellijk in werking te treden. Hoofd dezer or ganisatie is de commissaris der ko ningin, mr. L. A. Kesper. Vanmorgen om 6 uur kwam er een proexdiarm. Er werd een tele gram van het K. N. M. I. te De Bilt ontvangen, diat het sein was tot het oproepen van de medewerkers aan aeze organisatie. In het Provinciehuis te Den naag is het hart van de or ganisatie. in het hart van de orga nisatie. De concierge, die dag en nacht in het Provinciehuis aanwezig is of zijn vervanger gaf het sein onmiodellijk door. De cnauffeur werd uit zijn bed getrommeld en haalde óe te.efoniste en zo ging het verder. De hoofden van de extern* en interne organisatie, de comman danten van de ploegen en anderen werden gewaarschuwd en na onge veer 40 minuten was dit deel van de organisatie in het Provinciehuis aan wezig en ging men de verbindingen leggen met ae gemeentebesturen, met de reeds gewaarschuwde hulp verlenende rijks- en provinciale in stanties. Als straks de commissaris het einde van het proefalarm bekend heeft gemaakt, zal men kunnen nagaan, of alles naar wens marcheerde, waar er eventuele gebreken waren en wat er nog verder aan de organisatie zal kunnen worden verbeterd. nateurs. De voorz. deelde mee, datkele films vertoond, die een kijkje de vereniging binnenkort zal optre- j gaven in de kampen van het Vierde den voor de KRO. De oud-voorzitter, j Prinsenkind. Deze kampen zijn na de heer L. Seysener werd tot ere-de oorlog gesticht voor invalide kin- Voorzitter benoemd. DE ZILK KAB De afd. Zilk hield gister avond haar jaarvergadering. Voorz. Markman deelde mee, dat de heer J. worden gegeven!' deren, tengevolge van de oorlog. De uitslag van deze avond was, dat aan deze stichting het mooie bedrag van 810.03 kon worden afgedragen. Volgende week zal voor hetzelfde doel in Noordwijk-binnen een avond C. v. d. Meer, districtsbestuurder, het Jongensgilde van de parochie verhinderd was de spreekbeurt te O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jo-1 vervullen. De diverse jaarverslagen seph in de zaal Maria Gijzenstëeg I werden uitgebracht. Tot nieuw lid verwacht. STADSKOK der kascontroleoommisse werd be- Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: C. Tissing 35 p. le klasse; P. Borst 37 p., 2e klasse; mevr. Was sing 31 p., 3e klasse. J>AT WILLEM MIZéE het onderno- men heeft, het moderne Orato rium „A Child of our Time" van Mi chael Tippett uit te voeren, is een tekenend bewijs voor de durf en on- „I have no money for my bread", was van aanvoeling zeer fijn. Mea Naberman heeft haar aartdeel bijzon der fraai vertolkt, niet alleen steu nend op de pracht van haar wellui derneming van deze dirigent. Hij dende sopraanstem, maar zij heeft bracht dit Oratorium in samenwer king met Henk Geirnaert, die de om vangrijke en moeilijke orkestpartij voortreffelijk aan het Leidse Toon- kunstorkest instudeerde. Het lijdt geen twijfel of de volle Gehoorzaal De Foyer van de Stadsgehoorzaal f. van z.egveia en r. <j. öcnaap. i ^as Sistercn goed bezet met een be- 3CC11 lWjyiCi UL ue vuuc vreiKJurcacu Gehuwd: D. Reitsma en B. J. Of- langsteUend puDiiek, waarvan een{s ^e beide dirigenten erkentelijk ge- r I gr°oi deel bestond uit liefhebbers weest voor de uitvoering van giste- Overleden: F. C. van Beukering, i !'a"d0 f?*°gr.?"e en da-kennis kwam vrouw 46 jr; C. van Ceen, vrouw 84 "em0n v?n d0 "«uitaten, die een jr; A. Laman man 81 jr; F. W. Klooa j rt,™ 3 fi0 td n/r-,-I-O„f pn met-dure klasse en een kleu- wUtJ3 1 renfiim. De amateur-demonstrant 1- Habraken, man 75 jr. was de heer H du Mée en de plaatjeSi T-X T7IT TOATIkTTO TA.T die hlJ op het doek Projecteerde, 1 JuilNiNlo 1JLN 'moeten inderdaad voor hem wel een speciale herinnering POLITIEBUREAU Gisteravond hebben de bekende tafeltennissers Cor du Buy en Will van Zoelen in liet Bureau van Poli tie te Leiden een tafeltennisdemon- stratie gegeven. Inspecteur G. A. N. Cornelisse, plv. voorzitter van de Leidse Politie Sportvereniging, heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder de beide demonstrerende spelers. Hij dankte sportinstructeur J. Westbroek voor de organisatie van deze avond. Er werd eerst een wedstrijd ge speeld door P. den Hollander en C. Langelaan, beiden lid van de L.P. S.V„ die door eerstgenoemde werd gewonnen. Daarna kregen de L.P.S.V. cracks vormen aan hetgeen hij in Zwitserland en de Rivièra heeft gezien en bewonderd. Misschien was het juist omdat deze foto's een intiem karakter droegen en stempel van de reizende natuur liefhebber, die niet fotografeert voor mooie prentbriefkaarten, maar voor een herinnering, dat de aanwezigen zich echt meegenomen voelden. De kwaliteit van zijn werk was prima. De avond werd aangeboden door de Agfa fabriek in samenwerking met enkele plaatselijke fotohandelaren. TULPENRAILLY-I953 IN BEELD. Terwijl momenteel veler belang stelling uitgaat naar de ijssport en allen nog vervuld zijn van de kranige prestaties, die de Elfstedenrijders le verden, werd de aandacht gisteravond Habraken en Westbroek een lesje. ~[e geheei gevulde Burchtzaal ge- politiemannen hebben zich zo goed mogelijk geweerd. Het was geen schande, dat Habraken met 210 en 216 tegen Will van Zoe len aan het kortste eind trok. West broek verloor van Cor du Buy met de eervolle score 2115 en 219. Voorts fungeerden twee L.P.S.V.- ers als partner in een dubbelspel. Cor du Buy en J. Westbroek speel den tegen Will van Zoelen en W. Handgraaf, waarbij het eerstgenoem de. koppel de wedstrijd in hun voor deel wist te beslissen. Na de pau2e kreeg het publiek het hoogtepunt van de avond te zien. Du Buy en Van Zoelen lieten nog eens overduidelijk zien, dat de tijd van het ping-pong al lang voorbij is en dat tafeltennis zich met iedere tak van sport kan meten. In een buitengewoon mooie wedstrijd, waar bij het publiek zijn bewondering niet onder stoelen of banken stak, wist Cor du Duy over Will van Zoe len te zegevieren. Het doel, propaganda te maken voor de tafeltennissport, is op deze avond ten volle bereikt. Onder de belangstellenden bevond zich ook de Commissaris van politie, de heer R. J. Meijer. vraagd voor een film vereniging, welke het wel en wee van de deel nemers aan de Tulpenrallye 1953 in beeld bracht. Het wel was meer dan het wee, want de RAC-West had ook ditmaal voor een perfecte organisatie zorg gedragen. Wij zagen de deelne mers aan de diverse start- en con troleplaatsen, terwijl in deze film ook een ruime plaats was ingeruimd voor de aankomst bij de finish in Noord- wijk. Hoewel de film in opdracht van de N.V. Tyrosoles, een bedrijf, dat zich gespecialiseerd heeft op het aan brengen van een nieuw loopvlak op oude autobanden, was vervaardigd, bleef het reclame-element in deze film nagenoeg achterwege, hetgeen haar des te aantrekkelijker maakte. De avond werd afgewisseld met een filmpje over veilig verkeer, dat voor af ging aan hersengymnastiek, waar bij een tiental aanwezigen werd ge test op hun kennis van de verkeers regels, twee muzikale filmpjes, o.a. één van het orkest van Cab Calloway en een bedrijfsfilm van de Tyrosoles, van welk bedrijf de heer K. Sterken, chef van de filmdienst, een toelich ting gaf. De heer C. de Weyert van de firma Van Uden sprak een inlei dend woord. ren. Wij ondervonden, dat de beide zangverenigingen het Alma Mater koor en de Voorburgse Stem, door Mizée gedirigeerd, op hun best wa ren. In een opmerkelijke beheersing van de enorme technische moeilijk heden handhaafden de koren zich uit muntend. Als gevolg van de velerlei besprekingen in de Leidse bladen ge geven, was men genoeg ingelicht over de bedoelingen van de compo nist, zodat de inleiding door dr. Eerenstman in zekere zin overbodig was, al zullen er ongetwijfeld con certbezoekers geweest zijn. die een laatste voorlichting op prijs gesteld hebben. Geheel afwijkend van het Orato- torium, zoals wij dat kennen, heeft Tippet toch wel zijn werk in navol ging van de klassieke meesters op gebouwd. Koor en dubbelkoor, een verteller, solisten, Oudtestamenti sche teksten, meditatie en in- plaats van het choraal, de gewijde negerzangen, terwijl polyphonie niet ontbreekt. Het koors-andeel is tegen over dat van de solisten in prachtig evenwicht. Een korte inleiding voor orkest en dan schildert het le koor, de trooste loze misère van wat er gaat gebeu ren „The world turns out. iets dark side". Men moet even wennen aan de moderne klanken, doch al gauw be gint men de schoonheid ervan te waarderen. De altsoliste, in casu me vrouw Roos Boelsma, begint met het „uitgangspunt van alles" vast te leg gen, n.L het verstoten van God en hoe de mens van kwaad tot erger gekomen is. Dan het voortreffelijk beschouwende koor: Is het kwade dan goed? Sterk schilderend is hier koor en orkest en het daaropvolgend koor bewijst, dat Tippelt in polypho nie goed thuis is. Dan Lourens Bogtman welk een grandioos recitator aangrijpend in zijn eenvoudige dramatische expres sie, nobel in muzikaal machtsvertoon. Welluidend klinkt het koor van de verdrukten. De Engelse tenor France stond voor een moeilijke taak met zijn betr ':kelijk kleine stem (meer barytonaal getint) zich boven het grote apparaat van koor en orkest te handhaven, maar 't wil ons voorko men, dat hij zich tot een zeer han dig zanger zal ontwikkelen. De klacht ook bewezen hoezeer haar mooie partij haar na aan het hart ligt. •TIPPETT HEEFT AAN DE sopraan wel de meest dankbare partij toebedacht en men heeft van haar voordracht volop kunnen genieten. De alt vertolkt de ondoordringbare duisternis van ellende, waarmede de mensheid bezwaard is; minder dank baar is haar taak evenwel sympathiek volbracht. Graag gebruikt de compo nist de contrafagot in zijn orkest schildering. Prachtig zong Bogtman „de woorden der Wijsheid", hij en 't koor te zamen. En dan de opgang, het voorlaat ste koor met solisten. De inleiding voor fluiten, althobo door Gijs Reins en clarinet, die de vreugde van de blijvende hope vertolken. Hier heeft Tippett de ontroerend zijnde Negro- Spirituals, voornaam geïnstrumen teerd en ook ontroerend gezongen. Voor dit alles brengen wij hulde aan Willem Mizée, en de hulde, die hem van uit de zaal werd gebracht was alleszins verklaarbaar. In het orkest zat nederig verscholen bij de 2e violen de orkestdirigent Henk Geirnaert, die het amateur orkest tot de hoogte van het beroepsorkest bracht, zelfs nog te stellen boven dit, om de toewijding en liefde waarmede gemusiceerd wordt Slechts vier in strumenten werden door professio nals gespeeld. Voor 't eerst in Neder land begeleidt een amateur-orkest zo'n moeilijk werk. De lauwerkran sen voor de beide dirigenten waren alleszins verdiend. De solisten wer den fijn in de bloemen gezet. De voorzitter van Toonkunst liet zich ook niet onbetuigd de beide dirigen ten te complimenteren. En in de zaal daverde het van toejuichingen voor het hoogstaand ensemble kunstzinnige leiders. J. KORTMANN. „The Grass Harp" als Dies-voorstelling Ter gelegenheid van de Dies-vie ring der Leidse Universiteit voerde gisteravond het Leids Studentento neel in samenwerking met de to neelclub der V.V.SX. in de Schouw burg een stuk van de Amerikaanse auteur Truman Capote op, getiteld „The Grass Harp". De titel slaat op het gegeven, dat de hoofdpersonen van het spel zich terugtrekken in een bos om de wereld en de mens heid te ontvluchten. Zij leren daar echter evenzeer de mensen kennen, hun medemensen, en ook zichzelf, hetgeen hen vergevensgezind maakt jegens anderen. Dit is de onder, grond, het Leitmotiv van het verhaal, dat weliswaar niet in alle opzichten bevredigt, maar toch wel weet te treffen. Onder leiding van Jan Retèl, die de regie op zich had genomen, heb ben de leden van het Studentento neel en van de V.V.S.L. een uit stekende vertolking gegeven van dit Amerikaanse toneelwerk, waarbij vooral geloofd dient te worden het spel van de hoofdfiguur, zoals de beide gezusters Dolly en Verena, de Indiaanse negerin Catherine en dr. Ritz. De décors, welke in dit spel een bijzondere rol spelen, waren voor treffelijk verzorgd. Zoals gebruikelijk werden na af loop de nodige huldigingen gebracht, kransen en bloemen aangeboden en be-releidende speeches afgestoken. Vanavond en morgenavond wordt de opvoering herhaald. Marktberichten Kath. Bevolkingsbureau wordt verplaatst Met ingang van Maandag 8 Febr. a.s. wordt het Kath. Bevolkingsbu reau van Leiden verplaatst van Hu- go De Vriesstraat 74 naar Lage Mors weg 13. Als beheerder wordt de heer P. Heemskerk opgevolgd door de J. Diebeis, die tot voor enige jaren hoofd van de afdeling bevolking op het Leidse stadhuis was. Het tele foonnummer blijft 25677. LEIDEN, 5 Febr. Vee. Aanvoer: 6 stieren, 20 melkkoeien, 180 vette koeien, 128 varekoeien, 13 vette kal veren, 198 nuchtere kalveren, 100 vette schapen, 1107 vette lammeren, 17 varkens (zeugen), 178 schrammen, 277 biggen en 8 geiten. Totaal 2232. Prijzen: slachtstieren 7001000 per 'dè stuk, 2.402.70 per kg. schoon ge- 1 wicht, melkkoeien 8001140, vette koeien 8201060 per stuk, 2.20 3.per kg. schoin gewicht; vare koeien 570790, vaarzen 600 900, pinken 370580, graskalveren 200350 per stuk, vette kalveren 2.202.65 per kg. levend gewicht, nuchtere slachtkalveren 35—55 en 1.101.20 per kg. levend gewicht, vette schapen 90120, weidelam- meren 85120, zeugen (drachtige) 220325, schrammen 60105, big gen 3552 en geiten 1530 per stuk. Handel: stieren, melk- en va-ar - koeien, vaarzen en pinken matig; vet te koeien, vette kalveren en nuchtere kalveren vrij goed; schapen en lam meren willig; zeugen, schrammen en biggen kalm. TBC-vrije afd. gewone aanvoer. Kaas. Aangevoerd 9 partijen Goudse. Prijzen le kwaliteit 2.26 2.31 per kg., Handel matig, KONINGIN JULIANA OP DE SCHAATS. Koningin Juliana heeft gistermid dag enige uren in een restaurant te Zaandam doorgebracht, ns-dat zij met ongeveer tien dames en heren van haar gevolg een schaatstocht door de. Zaanstreek en het Waterland had gemaakt. Teruggekomen in Zaandam bleek, dat een der portieren van de auto onklaar was geraakt. Dit euvel werd in een garage te Zaandam verholpen, gedurende welke tijd het gezelschap in Zaandam wachtte. Tij dens de schaatstocht reden enige auto's van het gezelschap mee. De koningin werd in Zaandam vrij snel herkend, doch men respecteerde het verlangen der landvrouwe onge stoord te kunnen schaatsrijden. Van enige hinderlijke belangstelling was dan ook geen sprake. 87-JARIGE VIEL UIT BOOM. Een 87-jarige te Schipluiden viel gistermiddag, toen hij bezig was de bomen langs de R.K. begraafplaats te snoeien uit een boom en was vrijwel op slag dood. ZOETERMEER L.T.B. HOUDT HAAR JAARVERGADERING Gisteren vierde de L.T.B. zijn gro te dag van het jaar, de dag der jaar vergadering en de jaarlijkse feest avond. De L.T.J., die deze dag ge heel verzorgd heeft, heeft er voor gezorgd, dat alles prima in orde was. Te acht uur was er een gezongen H. Mis in de parochiekerk, die door pastoor J. A. Voorham opgedragen werd, voor de levende en overleden leden van de L.T.B. Vele leden wa- i en hierbij tegenwoordig. In „De Jonge Prins" werd het ge zamenlijk ontbijt genuttigd, waarna werd overgegaan tot het zakelijke gedeelte. Onder leiding van voorz. Jac. J. Vollebregt werden de ver schillende agendapunten vlot afge werkt. De penn. sloot het jaar af met een batig saldo van 68, Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren J. L. L. de Groot en J. M. Adegeest met algemene stemmen herkozen. De heer J. M. Adegeest die reeds gedurende ruim 20 jaren de? functie van secretaris- penningmeester bekleedt, meende te moeten bedanken doch op verzoek ner vergadering bleef hij aan, waar bij werd toegezegd een oplossing te zoeken voor de bestaande moeilijk heden. Hierna werd een inleiding gehou den over het belastingvraagstuk, waarbij een uitvoerig overzicht werd gegeven van de directe belastingen. Ook andere vraagstukken als: extra afschrijving van nieuw investerings kapitaal. Kinderaftrek en loonbelas ting werden breedvoerig besproken. Een waardig besluit van de mor genbijeenkomst. Te half acht-'s avonds waren de* leden met hun dames weer present voor de feestavond. Pater Engelbertus O.F.M.Cap. hield een pakkende toespraak onder de ti tel: „De oogst". Hierin gaf spreker wijze lessen over de opvoeding der jeugd, waarbij hij voor de jongeren vooral wees op het lidmaatschap der standsorganisaties, die een hecht bol werk moeten zijn in onze samenle ving. Op de hem eigen gemoedelijke wijze wist hij zijn gehoor zeer te boeien. Hierna was de beurt aan de L.T.J. om voor het voetlicht te treden met twee komische één acters n.l. „Piet je", die een bedillerige oudere zuster van een rentenier bleek te zijn en „Mijnheer Pumpo als stierenvech ter" een kolderspelletje. Het ging er leuk naar toe. Henk Jansen zorgde voor de vrolijke noot, wat hem best toevertrouwd is. Na afloop was er gezellig samenzijn. Pastoor J. A. Voorham en kap. J. Hamen gaven blijk van hun belangstelling.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3