Elfstedentocht maar weinig trok ditmaal deelnemers t Koude Pool weer schrikte vele rijders af Jonge Parijzenaar zoekt wanhopig het Hollandse meisje, dat hem verliet Vandaag de jubileum-merentochlen van de Zuid Hollandse IJsbond WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 „ÊIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Het loopt, maar het loopt niet hard met de inschrijvingen in ..De Groene Weide" te Leeuwarden, aldus werd ons gistermiddag gemeld. Regelmatig, soms, wanneer zojuist een trein uit de provincie ouit „Holland" is aangekomen, met groepjes tegelijk, meldden de deelnemers zich aan de lange tafels in de feestzaal van het hotel aan de Harlingersingel. Maar van een werkelijk grote toeloop was geen sprake. Om 7 uur Dinsdagavond hadden nog geen 80 wedstrijdrijders zich laten in schrijven. En het laatste bericht tafels, waar de deelnemers aan de tocht hun kaarten kwamen halen, luidde: „ongeveer 1000". Er zijn verschillende oorzaken voor deze (tot nu toe) geringe inschrijvin gen aan te geven. Op de eerste plaats schrikken de weerberichten en de laat ste gegevens over de toestand van het ijs velen af. De strenge vorst houdt aan is het oordeel van de Bilt en dat betekent, dat de ijzige oostenwind voor lopig zal blijven waaien. Enkele boeren, weerkenners bij uitstek, die zich voor de tocht kwamen melden, wisten zelfs te voorspellen, dat het op de grote dag, nog harder zou gaan waaien. Over de toestand van het ijs waren de berichten evenmin gunstig. Hier en daar waren de trajecten goed berijdbaar, maar ook bevonden zich gedeelten in de route, vooral in het noordelijke district, waar zand, wakken en bevroren schotsen tal van moeilijkheden voor de deelnemers beloofden. Deze wetenschap, gevoegd bij de felle koude heeft tallozen afgeschrikt, de trein, de bus of de schaats naar „Ljou- wert" te nemen. Zij pasten er voor hedenmorgen in alle vroegte en duisternis aan het 200 km. lange gevecht tegen de elementen en de eenzaamheid te beginnen. „De Elfmerentocht van Maandag gaat ons de das omdoen, let eens op", was de mening van een der bestuursleden van de Friese Elfstedenvereniging. En dit kon wel eens waar zijn ook, want tijdens deze grote tocht door het Friese merendistrict, waaraan bijna 900 enthou siasten deelnamen zijn de omstandig heden zó zwaar geweest, dat 800 de strijd staakten, ziek van het martelen te gen de Poolwind in en op het slechte ijs. Voor velen was de Elfmerentocht als laatste training bedoeld voor het grote evenement langs de elf steden, maar voor de meesten is het de aanleiding ge weest van het voornemen om in te schrijven af te zien. Intussen hadden zich enkele bekende lange afstandsspecialisten gemeld. Het zijn W. Vermeulen en J. van der Hoorn, beiden uit Ter Aar. Van der Hoorn is „titelhouder". Hij werd in 1947, de laatst gehouden tocht, tot winnaar uitgeroepen. Als vijfde was hij toen door de finish gegaan, doch later besloten de wedstrijd commissarissen de nrs. 1 (Bosman uit Breukelen) 2, 3, en 4 wegens „opleggen" te disqualificeren. Dc 30-jarige Van der Hoorn had er voor de wedstrijd van heden weinig hoop op. „Ik heb met mekaar nog geen 100 km. gereden", vertelde hij ons, „en de beker en de gouden plak zullen mijn neus dit keer zo vast als een huis voor bij gaan". Verder had Jan Charisius, de Leeu wardenaar, die ook wel eens deel heeft uitgemaakt van de trainingsploeg van de KNSB in Noorwegen zich voor de wedstrijd opgegeven. Voorts behoorden tot de favorieten de bekende rijder K. Schipper en de winnaar van de Elf merentocht van Maandag, A. Verhoeven uit Overschie. DE START DER 138 DEELNEMERS. Het schouwspel, dat de start van de Elfstedentocht bood. was om nooit te vergeten. Daar trokken stoere harde kerels de duisternis in, de 200 km. en het slechte ijs tegemoet. Vol vertrouwen in eigen kunnen, maar toch met angst in het hart zullen zij er aan zyn begon nen. dankbaar zullen de 138 marathon rijders echter geweest zijn, toen zij van morgen in de barre vroegte buiten kwa men en bemerkten, dat de ijzige ooster- storm was geluwd tot een gewone frisse wind. Vanaf kwart over vijf was de fabrieks- loods van het carrosseriebedrijf bij het Van Harinxmakanaal opengesteld en het duurde ook niet lang of de eerste rijders verschenen. Achter in de fabriek was de zgn. droogtunnel met infra-rode lampen opengesteld en dankbaar maakten vele deelnemers van de gelegenheid gebruik zich nog voor de start heerlijk door te warmen. Intussen begon ook de publieke be langstelling buiten de loods te groeien en toen het tegen zessen liep, stonden duizenden vroeg uit de veren gekropen geestdriftige kijkers op de glooiende wallen van de Zwette. De startplaats bij de brug was hel verlicht door enkele De vraag, waar de 25-ja rige Leilie Eriksen uit Rotterdam gebleven is, zal U hoogstwaarschijnlijk niet dag en nacht kwellen, want U zult Leilie niet kennen en dit verklaart •jeze ongeïnteresseerdheid Maar de arme 28-jarige Julien Gérard uit Parijs heeft sinds October geen zorgeloos uur meer gekend en dat, terwijl hij zeer kort vóór die datum dacht de hemel binnen te gaan. Deze tocht naar hogere regionen wilde de jonge Parijse kleermaker maken met de 25-jarige Neder landse Eilie, die als secre taresse in Parijs woonde en die hij eens op een par- tijtje ontmoet had. Eilie vond Julien wel een aardige jongen en Ju lien kon de gehele avond zijn ogen niet van het Hol landse meisje afhouden. Amor maakte zijn plan nen en Cupido schoot raak: Eilie en Julien gin gen eens een avondje uit, raakten verloofd en ten slotte werd de gewichtige datum vastgesteld. Maar toen toen de op getogen Julien op het drempeltje van de hemel stond, struikelde hij; hij kwam op een avond met 'n boze bui bij Leilie, werd over een of ander futi- liteitje een beetje kwaad, maakte zich toen hoe lan ger hoe meer kwaad en het slot was een vreselijke herrie, die Eilie zo aan het schrikken heeft gemaakt, grote schijnwerpers en magnesiumfak- dat zij de volgende morgen De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding en Sport van het ministerie van Onderwijs, K. en W., achtten het gisteren nodig, gezien de weersomstan digheden een extra ernstige waarschu wing te moeten richten tot hen, die aan de Elfstedentocht en -wedstrijd wensten deel te nemen en tot hen die niet licha melijk getraind waren of niet in prima lichamelijke conditie verkeerden. Hun werd aangeraden niet aan deze tocht deel te nemen. Aan alle deelne mers. zowel aan de wedstrijd als aan de tocht werd aangeraden, nauwlettend acht te slaan op goede en doelmatige kleding en goed en doelmatig schoeisel. kels werden ontstoken om de talrijke fotografen en filmmensen bij hun werk zaamheden bij te lichten. In de loods, ongeveer 200 meter van de start, werd de groep, die zich trap pelend van ongeduld achter het gespan nen touw begon op te stellen, steeds groter. In allerlei kledij waren de deel nemers gestoken. In truien en windjak- ken, in schaatspakken, sommigen met 'n korte broek er over, anderen weer in plus four. Wij zagen er met gewone hoge leren schoenen om er de Friese doorlopers onder te binden, doch de meesten droegen over de schouders hun prachtige, messcherpe en als kinderen vertroetelde Noren. Opvallend was het verschil in type, dat wij onder de wedstrijdrijders aan troffen. Er waren er, van wie men nooit zou denken, dat zij ae schaatskunst machtig waren, laat staan, dat zij in staat waren een Elfstedentocht uit te rijden. Daartussen torenden kerels als bomen, karakteristieke Friezen van het slag, dat de stoerheid van de Oldehove zelf bezit. De grimmige koppen met een vastberaden blik in de ogen, gericht op de grote deuren, die enkele minuten voor zes zouden openzwaaien. Jan Charisius stond, het gezicht glim mend van het vet, om zo weinig moge lijk last van de ochtendkou te hebben, vooraan. Verhoeven. Keijzer, Vermeulen, Van der Hoorn, Wijnia, allen kanspaar den, waren in zijn buurt bij het touw te vinden. Starter J. de Jong, een bekende figuur Het vertrek uit Leeuwarden. uit de gymnastiekwereld, gaf nog even enkele instructies aan de rijders, toen gingen de deuren open, het touw als bij een paardenrace omhoog en als een troep briesende paarden stortten de wed strijdrijders zich naar buiten, de weg naar het kanaal op. Luid schreeuwend en elkaar verdringend ging het de schuine weg af. Sommigen struikelden over de bevroren karresporen en ook bij het betreden van de ijsvlakte waren er enkele valpartijen. Het was gelijk een goldrush en hol derdebolder zochten de rijders zich een plaatsje op een van de banken om zo gauw mogelijk te kunnen onderbinden en zo snel mogelijk weg te kunnen rij den. Het was nauwelijks zes uur, toen in een spookachtig schijnsel van schijn werpers en fakkels de eerste rijders op de ijsvlakte verschijnen. Een slechte ijsvlakte was het, dat eerste gedeelte van de Zwette in de richting Sneek, maar langs de oostelijke oever, waar de wind niet zoveel invloed bij de bevrie zing van het water had kunnen hebben, was een smalle baan, die uit goed ijs bestond en het was dan ook deze kant van de Zwette, die door de rijders werd gekozen. Voort ging het de donkerte in naar Sneek. Binnen enkele minuten wa ren alle 138 man op weg, al hadden en kelen bij het opbinden even vertraging ondervonden door het breken van een riempje of een veter. DE SITUATIE IN DE WEDSTRIJD. In Sneek was de controle druk bezet door officials en belangstellenden. Zo druk was het op het ijs, tussen de inge vroren schuiten, dat een hevig gekraak velen plotseling van het ijs deed vluch ten. Om ongeveer 8 minuten voor zeven kwam daar de eerste groep, wild en nerveus en elkaar de voorrang bij het afstempelen betwistend, binnenstuiven. Verhoeven, Charisius, Wijnia, Klaas Schipper, zij waren allen in de kop groep, die nog geen minuut later weer in de nu begonnen ochtendschemering was vertrokken. Over Ijlst ging het over het slechte ijs van het Slotermeer naar het vriendelijke stadje Sloten, waar op het grachtje bij de hoge stenen brug, omgeven door de prachtige geveltjes en met de molen op de achtergrond tegen de glorende lucht afstekend, de controle was ingericht. Weer hetzelfde schouw spel met dezelfde figuren in de hoofd- toI. Vol vuur en energie waren de man nen nog en met de grootste haast werd in de volgende etappe begonnen. Intussen trok de machtig grote en bont gekleurde sliert toerrijders door het vlakke Friese landschap, genietend van het fraaie weer. maar af en toe met een bedenkelijk gezicht de lucht afturend, waar vanuit het Noorden een loodgrijs gekleurd wolkendek het zwerk begon dicht te trekken. Sneeuw?? Uit Sloten werd ons hedenmorgen ge meld: Volgens de officiële controle was de situatie in de voorste gelederen van de wedstrijd als volgt. Aan de kop gin gen: A. Verhoeven uit Dussen, Volle broek uit Hilversum, Koen uit Jubbega, Van der Berg uit Nijbeest, N. A. de Koning uit Beemsterburgwal, J. Nauta uit Wartena, P. Zwart uit Warga, Hoog- schagen uit Alkmaar, P. Keyzer uit Werkhoven, Vossegat uit Barneveld, A. de Vries uit Giekerk, W. Vermeulen uit Ter Aar en W. Wijnia uit Cornwerd. Op 1 minuut volgden: Klaas Schipper uit Steenwijkerwold en J. Vermeulen uit Breukelen. Op 2 minuten volgden: Woudstra uit Britsum, Van der Sluis uit Roermond en Beijen uit Ammsterdam. Op 3 minuten kwamen: Van der Pol uit Hilversum en De Waard uit Utrecht. In'Galamadammen tussen de Fluessen en de Morra lagen aan de kop: W. Wijnia uit Cornwerd, J. Nauta uit War tena. Klaas Schipper uit Steenwijker wold, Vollebroek uit Hilversum en Lam berts uit Wageningen. Dit bericht is op de officiële post in Leeuwarden binnengekomen via de mo bilofoon, die deze keer voor het eerst wordt gebruikt. Om 8.24 uur liet Charisius uit Leeu warden als eerste zijn kaart afstempe len in Stavoren. Hij was de eerste van een groep van' 13 man, onder wie A. Verhoeven uit Dussen. Frederiks uit Utrecht en W. Wijnia uit Cornwerd. De kopgroep wordt groter. Heel Hindelopen was uitgelopen om de wedstrijdleiders te verwelkomen, die daar bij het gemeentehuis hun kaarten moeten laten afstempelen. Om 8.52 arriveerde hier een groep van plus minus 25 man, waarvan A. Verhoe ven als eerste hel stempel kreeg. Tn de groep zitten voorts: W. Vermeulen, A. de Koning, Wijnhout, Scheer, Segers, Piet Keyzer, Beijen, J. Vermeulen, Van Woudenberg, Van der Pol, Van der Vin den, Van Aarsen, Schipper, Charisius en Zwart. In Workum, 9 km. voorbij Hindelopen, lagen nog steeds dezelfde rijders op kop. De groep van plus minus 25 man pas seerde Workum om kwart over negen. De eerste uitvallers. De eerste uitvallers van de wedstrijd waren vanmorgen om half tien al weer in Leeuwarden terug. Van de Zwaag uit Oudwoude, op een na de oudste deelnemer, is bij IJlst op zijn mond gevallen. Hij kreeg hierdoor ernstige wenden, die in het ziekenhuis te Sneek gehecht zijn. Hij kon op eigen gelegenheid naar Leeuwarden terug keren. Van een voortzetten van de wed strijd was geen sprake. Het tweede slachtoffer was een der jongeren, Van Rhijn uit Wassenaar, die tussen Sneek en IJlst een spier kwetste en toen moest opgeven. Voor zover bekend is het eerste slachtoffer van het slechte ijs de Haar lemmer Weiland, die Dinsdagavond laat als een der laatsten voor de wedstrijd had ingeschreven. Kort na de start reed Weiland in een scheur in het ijs, waar door een van zijn schaatsen kapot ging. Hij had wel reserveschaatsen bij zich, maar durfde de tocht toch niet voort te zetten, nu hij zijn reservepaar al zo spoedig zou moeten gebruiken. De eerste helft. In Bolsward, op de helft vail de wed strijd passeerde de grote kopgroep om bijna kwart 'voor tien. De wedstrijd gaat tot nu toe bijzonder snel en als er zich geen bijzonder zware moeilijkheden voordoen worden de eerste rijders van middag in recordtijd in Leeuwarden ver wacht. Te Harlingen i op kop. Op het laatste stuk voor Harlingen is de strijd in de kopgroep ontbrand. Was het tot nog toe zo, dat de rijders angstvallig bij elkaar bleven en geen pogingen deden geen serieuze pogin gen althans om weg te lopen, toen de moeilijke overgang over het Van Harinxmakanaal naderde, liepen zes man weg en namen een voorsprong. Om 10.28 uur kwamen als eersten dus in Harlingen door: K. Leffertstra uit Stob- bega, A. de Koning uit Beemsterburg wal, Van der Berg uit Nijbeets, Cha risius uit Leeuwarden, J. Nauta uit Wartena en A. Verhoeven uit Dussen- Van Herk uitgevallen. toen Julien met een grote bos bloemen en een berouwvol hart het weer goed wilde maken met de Noorderzon verdwenen was. Julien was de wanhoop nabij. Hij schreef dikke brieven naar Rotterdam, die ongeopend terugkwa men, hij rende naar ken nissen, waar hij Leilie wij dulden, „zo sprak deze Foët onvervaard (en in het rans natuurlijk), „dat jij hier ten gronde gaat, als wij niet alles geprobeerd hebben, om dat koppige Hollandse meisje bij jou terug te brengen?" Dat nooit! Dus ging de vriend naar zijn Muze en vond bij de ze godin een willig oor: Tientallen zangers, honderden radiozenders en duizenden gramofoonplaten roepen haar aangetroffen had hij maar alles tevergeefs: Lei lie was weg en niemand kon of wilae hem vertel len, waar de prinses van zijn hart zich schuilhield. „Gaat wel over, joh!" vertelden hem zijn vrien den-met-ervaring. „Over enkele dagen zie je een ander meisje en dan ben je die hele Eilie vergeten". Nu, Julien betwijfelde het en zijn vrees bleek ge- grond. Er gingen dagen, weken en maanden voor bij, maar Eilie bleef in zijn hart. Een van zijn vrienden, een ware hulp in nood en toevallig een liedjesdich ter, kon het ten slotte niet langer aanzien: „Zullen Hij kreeg een pracht in spiratie en vertelde in een liedje aan Leilie, dat Ju lien haar nooit en nooit en nooit vergeten kon en dat zij de redster van zijn le ven kon worden, wanneer zij hem vlug een briefje schreef. Een lied met zoveel goe de bedoelingen geschreven moet wel een succes wor den en het wérd een suc ces. Beroemde zangers ep zangeressen uit de Licht stad momenteel al méér dan 50 grepen het liedje en zongen het op de meest gevoelige manier. Maar misschien was Leilie niet meer in Parijs en dan zou zij het nog niet horen. Ra dio-studio's zagen dit in. Bewogen tot een edele strijd in dienst der Grote Liefde, plaatsten zij het liedje op hun programma, en spoedig werd het een succesnummer. Jacques Dalès, die het liedje schreef, was op slag beroemd: Een Amerikaan se gramafoonplatenkoning kocht de rechten en zo be gon de roep om Leilie ook via de gramofoonplaat zijn tocht over de wereld. Hoe graag hadden we U bericht, dat op een goede dag Leilie treurend om de verloren liefde de gramofoonplaat hoorde, in snikken uitbarstte, per vliegtuig naar Parijs en in Juliens armen vloog, ter wijl een koor van trouba dours op de achtergrond de lof der onoverwinnelij ke en nooitversagende Liefde zong. Helaasnog steeds sterft Julien in Parijs zijn langzame dood aan een ge broken hart en nog steeds is Leilie onvindbaar. Troost U echter, het lied cn de berichten over de smar# van de Parijzenaar zijn eerst kort tot Holland doorgedrongenwe mo gen dus nog hopen. En we moeten blijven hopen, want een liefde, zo gezuiverd door de smart, moet wel weerklank vin den, zelfs in het hart van Leilie, die op de bewuste rampavond van October zo erg kwaad is geweest op de thans lijdende Julieri. Sneek was de eerste controlepost op de ongeveer 200 km. lange route van de vanochtend begonnen Elfstedentocht. Als eerste arriveerde daar de rijder W. Wijnia uit Cornwerd. Herk uit Berkel, is met zijn rechterhand in verband, pijn in de rug en een ge blesseerde knie in Leeuwarden terugge keerd. Van Herk is bij Woudsend door hem onbekende oorzaak gevallen en moest opgeven. Hij was al met pech ge start, want voor de race begon had hij zijn controlekaart verloren. De stempels had hij nu op zijn gezicht laten drukken, maar tevergeefs. Het einde kwam voor hem spoediger dan hij gewild had. De achtervolging van de kopgroep. Na de kopgroep van zes man, die in Harlingen als eerste binnenkwam, volg den op 2 minuten de rijders Wijnia uit Cornwerd, Van der Hoorn uit Ter Aar, W. Vermeulen uit Ter Aar en Lamberts uit Wageningen. Op 4 min. kwamen: Segers (Purme- rend), Van der Pol (Hilversum), Scheer (Amsterdam), Zwart (Warga), Wijnhout (Haarlemmermeer), W. van Zandvoort (Eindhoven) en Van Aarsen (Schoter zijl). Kopgroep vergro'ot de voorsprong. De kopgroep van zes man, die zich „j een titanenstrijd voor Harlingen uit de grote groep had losgewerkt Klaas Schipper moest achterblijven omdat hij een paar maal viel en die in. Har lingen twee minuten voorsprong had genomen, heeft deze voorsprong op weg naar Franeker belangrijk vergroot. In Franeker kwamen de zes, geleid door Jan Charisius, met 5}4 minuut voorsprong door op drie rijders, t.w. Lamberts, Van der Hoorn en Wijnia. Vermeulen, die in Harlingen nog in de tweede groep zat, was nu teruggevallen. Het tempo, waarin de rijders over het gladde circuit gaan, is zo hoog, dat de mogelijkheid steeds groter wordt van een verbetering van het in 1942 geves tigde record van 8 uur 44 min. De kop groep is steeds ver op het berekende tijdschema. In Harlingen zou men om elf uur moeten doorkomen, het werd even voor half elf. Na Franeker is de toestand iets ver slechterd en uit Dongjum, een paar kilometer naar het Noorden wördt ge meld, dat de rijders daar in een dikke sneeuwbui zitten. Vollebroek uitgevallen. De Hilversummer Vollebroek, die de eerste 100 km. van de wedstrijd zijn partijtje in de kopgroep heeft meege- blazen, is vóór Harlingen uitgevallen. Hij kwam met zijn Noren in eer scheur terecht en viel. Niet alleen werd hij aan beide benen gelukkig niet ernstig gewond, maar bovendien was een van zijn schaatsen dermate ontzet, dat verder rijden onmogelijk was. Dokkum gepasseerd. De kopgroep van zes man is om 12.44 uur Dokkum gepasseerd en keert nu naar Leeuwarden terug. DE TOERTOCHT. Voor de toertocht zijn ongeveer 2600 deelnemers gestart, onder wie 30 dames. Onder de velen, die aanvankelijk in de wedstrijd wilden meedoen, maar door de gestelde tijdslimiet van 2 uur aan komen na de winnaar en de gisteren ongunstig uitziende weersomstandig heden ingeschreven hebben voor de toertocht, bevinden zich in dit grote ge zelschap ook tal van sterke rijders. Dit blijkt wel uit de doorkomst van de eer ste toerrijders in Sloten om 8.10 uur vanmorgen. Hierbij moet men bedenken, dat de eerste toerrijders pas om half zeven zijn gestart. De eerste dame. Onder de deelnemers aan de toertocht bevinden zich ook de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de commissa ris van de Koningin in de provincie Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, die gezamenlijk de tocht maken. Zij zijn om 11.40 Bolsward gepasseerd. Intussen zijn de toerrijders Bolsward al lang gepasseerd en om kwart over elf meldde zich daar ook de eerste dame. Van der Berg wint Elfstedentocht De winnaar van de Elftedentocht is Van der Berg uit Nijbeets. Op de tweede plaats kwam A. J. P. de Ko ning uit Purmerend, derde werd Cha risius uit Leeuwarden, vierde Nauta uit Wartena. OEGSTGEEST DIJBEEN GEBROKEN Op het ijs is de kapper H. Onder water gevallen en heeft zijn dijbeen gebroken. Hij moest in het zieken huis worden opgenomen. Politiebond Op uitnodiging van de afdelingen Leiden, Noordwijk, Voorschoten en Oegstgeest van de Alg. Ned. Politiebond hield dr. P. S. Pels, secretaris van de Economische raad, een causerie in het Witte Huis. Na een inleidend woord van wacht meester KI. de Groot, was het woord aan de spreker, die de sociaal eco nomische vraagstukken, zeer in het bijzonder de loonpolitiek, aan een be schouwing onderwierp. Hierna ging spr. de stichting, sa menstelling en werkwijze na van de Stichtong van de Arbeid en de Sociaal Economische Raad en stond uitvoerig stil bij de na-oorlogse opbouw van het bedrijfsleven en de loonvorming. Ook gaf spr. zijn gehoor een in zicht in de PBO en de te vormen be drijfschappen. Spr. had een aandachtig gehoor en de voorzitter was de tolk der aanwe zigen, toen hij dr. Pels dank bracht voor zijn leerzaam betoog. VOORSCHOTEN Geboren: Maria Elizabeth Helena, d. v. A. N. Adrichem en C. M. P. Vermin; Neeltje Johanna, d. v. B. Blok en E. M. Wassenaar. Geboren te Leiden: Johanna Maria, d. v. J. Geijlswijk en A. J. Zoete melk; Meeuwis Louis, z. v. C. van Rijswijk en E. M. Crozet. Ondertrouwd: Gerard Selier, 24 jr., te Leiden en Johanna de Ruyter, 23 jaar; Nicolaas Segaar, 22 jaar en Janny Noort, 21 jaar; Johannes Ber- tus Saarberg, 23 jaar, te Delft en Anna Dijkstra, 20 jaar. Gehuwd: Willem Timmer en Dirkje Post. Overleden: Beatrix Overdevest, 80 jaar; Gerrit van den Born, 7Q jaar, echtg. van E. G. Dukino; Johanna de Wolf, 82 jaar, wed. van H. van der Velden. Overweldigende belangstelling Ondanks de concurrentie van de Elf stedentochten, ondanks die van de me- rentochten in het noorden, ondanks kam pioenschappen en allerlei nationale en andere wedstrijden, blijft de overwel digende belangstelling voor de rheren- tochten van het Hollands Merendistrict, het gewest Zuid Holland van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, onvermin derd voortduren. Vandaagde jubileumtocht vanwege het zestigjarig bestaan van de ZHY en dus nog groter belangstelling voor de merentochten, omdat velen er op gebrand waren het extra-insigne van het jubi leum te verdienen. In drommen kwamen de schaatsliefhebbers naar Bellevue, waar het wedstrijdcomité handen te kort kwam om de deelnemers van start- en routekaartjes te voorzien. Onder hen za gen we ook de gebroeders Meeuwissen uit Voorburg, die gisteren zulk een uit stekende 90 km. gereden hadden. En vandaag trokken ze er weer vol goede moed op uit. En nu kwamen de deelnemers van heinde en verre. Uit Amersfoort kwam een troep van 27 huzaren. Zij waren in een open legerwagen naar Leiden geko men om deel te nemen aan de jubileum- tochten van de Zuid Hollandse Ijsbond. Vanzelfsprekend kwamen ze koud en verkleumd hier aan en in „Bellevue" moesten ze eerst wat op verhaal komen alvorens zij aan de tocht begonnen. De koffie en de erwtensoep lieten zich na tuurlijk uitstekend smaken. De deelname was vandaag zo groot, dat de autobus sen van Maarse en Kroon het vervoer naar de Driegatenburg niet aan konden. Soms reden er drie wagens tegelijk met honderden deelnemers weg. Van groepen gesprokenGisteren kwam er een groep van 28 dames en heren uit Utrecht, die gezamenlijk de Merentocht aanvaardden. Onderweg zoals het gewoonlijk wel gaat verloor men in de grote drukte op de ijswegen het contact met elkaar en gisteravond half zeven zaten 25 leden van het gezel schap in „Bellevue" nog steeds te wach ten op de 3 andere leden van de groep. Na eindeloos getelefoneer kwam men te weten, dat zij in Ter Aar waren blijven stekenPer autobus kwamen ze toen naar Leiden en gezamenlijk werd de terugreis aanvaard

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8