Voorzichtig met bevroren lichaamsdelen CkefarineA ABDIJSIROOP Wederom geen recordtijden bij de wedstrijden in Davos Zes Noorse rijders naar Nederland Crescendo gaat eerste lustrum herdenken n \Jnze öamrubriek 9 m sr it m a m m WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Bl.AD - PAGINA 3 NEDERLANDSE DEKENS VOOR PARUSE DAKLOZEN. Gevaar dreigt op schaatstochten Niet iedereen heeft in een vorst periode evenveel van de koude te1 dooien". De beste eerste hulp wordt duchten. Neem bijvoorbeeld de kan-1 verleend, door de getroffene in een toorheren, die de sehe.e dag „innen,. huis verblijven. ^ls men dit doet en als men het Velen van hen gebruiken op de weg j bevroren lichaamsdeel verder met naar en van hun werk zelfs nog een rust laat, zal het in het merendeel team of een autobus. Zulke lieden be-^n|»™'^-enby dcze eerste hull' hoeven zich niet in acht te nemenJjn er, 'na'dat de zieke weer zo'n voor het krijgen van bevroren beetje op temperatuur gekomen is, lichaamsdelen. I blaren wonden of verkleuringen te zien, dan is medische hulp noodza- Anders is het gesteld met koetsiers, J kelijk, want ernstige bevriezingen fletsjongens, melksters en poSt„o-| bMï. des. Hun lichaam is tijdens een vorst- Dr. H. W. Scalonge. periode telkens lange tijd achter- een aan zeer lage temperaturen blootgesteld. DE MEESTE KOU lopen de schaat- Bewoners van woonschepen wordt senrijders op. We denken daarbij niet in herinnering gebracht dat ijsvor- alleen aan de kinderen en de vol- ming rondom een schip ook een wassenen, die 'n baantje rijden op de woonschip ernstig gevaar voor «innt nr-ht.far hpf Vmic of nn pen ken- indrukking meebrengt. Men kan dit I Naar aanleiding van het verzoek I van abbé Pierre Grouès om dekens voor de Parijse daklozen heeft het doen. Allerlei huishoudelijke recep-Nederlandse Roode Kruis 250 dekens ten, zoals wrijven met vet, hebben ter beschikking gesteld. De K.L.M. een averechtse uitwerking. j heeft deze dekens inmiddels al naar Ook moet het dringend worden ont- Parijs gebracht, raden, de patiënten vlak naast een warme kachel te zetten en te „ont- IJS RONDOM SCHEPEN LOSHAKKEN. sloot achter het huis of op een keu rig ingerichte ijsclub. Als het om bevroren lichaamsde len gaat, zijn het vooral de tochten- makers op de schaats, die gevaar lo pen. Wij bedoelen diegenen, die ver van moeders pappot en ver van alle koffie- en chocoladetentjes hun weg zoeken door ons wijde en eenzame I polderlandschap. gevaar slechts ontgaan door er voor te zorgen dat het ijs in de directe nabijheid De Utrechtse rechtbank heeft in de zaak van de brandstichting in café-restaurant .Djumpol" in Loos- drecht de 33-jarige gérant D. G. B. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde uitlokking. De 26-jarige D. H. M., vertegen woordiger uit Hilversum, werd ver oordeeld tot een jaar met aftrek we gens opzettelijke brandstichting. De eis was een jaar met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelijk. Wegens uitlokking tot brandstich ting kreeg de 38-jarige botenbouwer F. V. uit Loosdrecht een jaar en drie maanden met aftrek. De eis was conform, echter zonder aftrek. DE „WITTE POKKEN". Twee nieuwe observatie-gevallen. Het aantal aan alastrim lijdende personen in het ziekenhuis bedraagt nog steeds 27. Gisteren zijn twee nieuwe patiënten, die geen contact j met zieken hebben gehad, in obser- i vatie genomen, één uit Den Haag en j Egbert van 't Oever Z.H.-kampioen Het provinciaal kampioenschap van Zuid Holland lange baan, dat te Wate ringen werd gehouden, is gewonnen door de nationale kampioen Egbert van 't Oever uit Lisse. Twee van de drie af standen, de 1500 en de 5000 meter, nam hij voor zijn rekening. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Olsthoom (Naaldwijk) 50.sec.: 2. Van 't Oever (Lisse) 51.9 sec.; 3. Van Hoorn (Ter Aar) 52.3 sec.; 4. W.ervers (Rotterdam) 52.4 sec.; 5. De Kreek Cs Gravendeel) 54.1 sec. 1500 meter: 1. Van 't Oever 2.44.4; 2. Olsthoorn 2.47.4; 3. Wervers 2.59.4; 4. A. van der Voort ('s Gravenzande) 3.07.1; 5. Dullart (Rotterdam) 3.07.2. pOOO meter: 1. Van 't Oever 9.46.2; 2. Olsthoorn 9.57.1; 3. Wervers 10.18.4; 4. Bestebreurtje (Barendrecht) 10.30.2; 5. De Kreek 11.08.8. Het eindklassement luidde: 1. en kam pioen van Zuid Holland: Van 't Oever 165.320 pnt; 2. Olsthoorn 165.510 pnt; 3. Wervers 174.040 pnt; 4. De Kreek 178.913 pnt.; 5. Bestebreurtje 180.500 pnt. WATERPOLO. wordt losgehakt. bi? «.hm vnnrtrtiïrpnH één uit Scheveningen. Mogelijk be- het schip voortduiend - Pf.htf»r wprfpr opvallen van Vier bondgenoten tegen pijnen en gr.ep treft het echter weder gevallen van waterpokken. KOEIENKWAKZALVER BEBOET De 50-jarige koopman M. J. B. uit Purmerend, is door de Amsterdamse - - rechtbank veroordeeld tot een maxi- i Zmdpoolexpeditie. bestanddelen van Chetarine mumboete van i 300 subs, een maand j IN .^STALINGRAD;', het beroemd „4" tezamen in één tah'.el verenigd geworden boek van Plevier, ia te Ie- vormen hel beioernde geneesmiddel, In e3rste instantie wa5 hem door dat vaalt uilkomst brengt, waar de kantonrechter f 50 opgelegd tegen i welk vonnis liet O.M. hoger beroep aantekende. zen, hoe in de Russische koude vrij wel ongemerkt hele voeten kunnen afvriezen. In het dagboek van kapitein Scott wordt beschreven, hoe tijdens zijn Zuidpoolexpeditie het vocht in de blaren van de bevroren handen tot ijs werd tijdens het optornen tegen een storm bij een temperatuur van 60 graden onder nul. In ons gematigde klimaat ziet men dergelijke uitgebreide bevriezingen zelden of nooit ontstaan. Daarvoor is het in West-Europa gelukkig nooit koud genoeg. Hier te lande behoeft men eigen lijk alleen maar rekening te houden met bevroren oren, neuzen, tenen en vingers. Maar deze minder ernstige j vormen van bevriezing komen in een tijd, dat er ijs ligt, dan ook herhaal delijk voor. Het is nuttig, dit goed in zich op te nemen, want het bevriezen van deze „uitstekende lichaamsdelen" is altijd nog ernstig genoeg, om alle maatregelen te nemen, die deze pijn lijke aandoeningen kunnen voorko men. Niet voor de aardigheid. GEROUTINEERDE schaatsenrijders dragen niet alleen krantenpapier on der hun kleding, zij trekken voor- lan ge tochten dikwijls wollen hand schoenen en sokken aan, die ge drenkt zijn in vaseline. Bovendien beschermen zij de oren voldoende tegen de snijdende wind, die zij kun nen ontmoeten. Over het algemeen kondigt de be dient dan geen aanbeveling daar uit misplaatst heldendom geen acht op te slaan, want het lichaam waar schuwt niet voor de aardigheid. M andere middelen falen. 'n 4bs doet wonderen! (Advertentie) Uit getuigenverklaringen was ge bleken, dat de koopman voorgaf, zieke koe'en te kunnen genezen. Hij schreef druppels voor, streek de koeien over de uiers en had tabletten verstrekt, die bij een nader onder zoek slechts uit melksuiker bleken te bestaan. SCHERPE HOEST I maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - SLEUTELSTAD—BPC (DAMES) 4—0. Een vlotte wedstrijd voor de thuisclub. Voor rust wist A Oostrom met 2 doel punten de stand op 20 te brengen en na rust bracht haar clubgenote L. Wol- ters eveneens met 2 doelpunten de eind stand op 40. BRIDGE. Toch goede Nederlandse prestaties Helaas waren de weersomstandig heden, eu de conditie van het ijs op de derde wedstrijddag van de hardrijweek van Davos wederom niet van dien aard, dat het wereldrecord op de 1000 meter, noch op dat van de 5000 meter kon wor den verbeterd. Wij zijn er overigens van overtuigd, dat- met minder hard ijs, een warm zonnetje en dampvrije lucht het record van Clas Thunberg op de 1000 meter ongetwijfeld door vijf of zes rij ders zou zijn verbeterd. Ook door onze landgenoten Wim van der Voort en Gerard Maarse, die uitstekende tijden op dit ongebruikelijke nummer hebben gemaakt. Het moet voor Grishin een te leurstellende ervaring zijn geweest, dat hij met zijn rustige stijl, zijn hoog be wegingstempo, zijn rythmiseh bochten werk niettemin 0.1 sec. boven het we reldrecord van Thunberg is gebleven. Voor Wim van der Voort was er, afge zien van zijn tijd van 1 min 29.4 sec. op de kilometer, nog meer winst te no teren op deze dag. Hij p volkomen beheerste laatsti 33.9 sec. uit, de snelste laatste ronde van alle deelnemers op de 1000 meter een bewijs, dat die laatste 400 meter, snel en bekend van zijn 1500 meter, is terugge keerd een belofte tevens voor de a.s. Het is goed om te weten, dat in Europese kampioenschappen. zo'n situatie knellende kleren of schoenen door de plaatselijke druk, die zij uitoefenen, een funeste in vloed hebben. Het bewegen van de bedreigde lichaamsdelen is iets, dat veel onheil kan voorkomen. Bij pijn in de tenen is het dus „afbinden" (van de schaatsen!) geblazen, totdat men zyn onderdanen weer in goede con ditie heeft gekregen. Geen huismiddeltjes. ZIJN ER eenmaal lichaamsdelen bevoren, dan gaat het er vooral om, daar geen verkeerde dingen mee te De aantrekkingskracht van het uniform Een korporaal-chauffeur, die in de nacht van Zaterdag op Zondag j.l., dienstrit veronderstellen wij, op zijn chef stond te wachten, zag omstreeks twee uur plotseling zijn in de Vijzel straat te Amsterdam geparkeerde auto in beweging komen. Hij ging naar de autowachter,, die hem vertel de dat even tevoren een onbekende man hem in het Engels had gevraagd, of hij even mede wilde helpen de auto op het parkeerterrein te duwen. De man zeide dat hij een borrel had gedronken en niet meer met zijn auto verder wilde rijden. Toen de korporaal-chauffeur na derbij kwam, ging de man er van door. De autobewaker had gezien dat hij even tevoren in de auto was ge weest. Het bleek dat een schoudertas van de chauffeur en een officierstu- niek uit de auto verdwenen waren. De chauffeur ging de man na en het gelukte hem deze op de Herengracht bij de Vijzelstraat in te halen. De schoudertas had hij bij zich cn de tuniek droeg hij onder zijn colbert en overjas. De man, die niet ge ?el nuchter was, werd door -de politie ge arresteerd. Het bleek te zijn een 20- jarig varensgezel, die reeds eerder met de politie in aanraking was ge- iweest. Hij is naar het bureau Singel 'overgebracht en zal voor de officier van justitie worden gele-4 Maar er viel nog meer winst te boe ken. Kees Broekman, reed een vol maakte 5000 meter. Hij gleed gemakke lijk, ondanks het wat harde ijs, noteerde tien slagen op de rechte einden en ver deelde zijn krachten uitstekend. Na 22 sec. voor de eerste 200 meter te hebben genoteerd dat deden Sakunenko en Sverre Haugli, de winnaar van dit num mer, ook liet hij 38.5 sec. voor de vol gende ronde afdrukken. Vervolgens 7 maal 40.sec. precies, gevolgd door een ronde van 40.5 sec., weer één sec., een voorlaatste 400 meter van 41.5 sec. en een finish van 39.1 sec. Indien hij gedurende de laatste drie ronden geen hinder had ondervonden van een lichte wind. welke plotseling kwam op zetten, zou hij een nog snellere tijd heb ben gemaakt en het nummer hebben ge wonnen. Nu ging Sverre Haugli, de beer van Noorwegen, die als altijd een onre gelmatige rit reed en na een zeer snel begin in de tweede helft terug viel, met de eer strijken. In zijn rit tegen Wim van der Voort was de wind geheel gaan liggen, waarvan Haugli dankbaar profi teerde om met een tijd van 8 min. 21.1 sec. de zege te behalen. Dmitri Sakunenko, de comlngman van Rusland, die overigens niet aan de Euro pese kampioenschappen zal deelnemen, had een zeer snelle eerste helft op de 5000 meter, maar zijn korte slag 14 slagen op de rechte stukken kostte deze soepele rijder toch te veel energie om het hoge tempo tot aan de laatste ronden te kunnen volhouden. Anton Huiskes kwam drie ronden voor het einde adem te kort en zat „dood" in de bochten. Wim de Graaff knabbelde weer wat van zijn persoonlijk record af en plaatste het nu op 8 min. 36.8 sec. Zijn puntentotaal over de vier klassieke af standen bedraagt 198.832 pnt.. waarmede hij Koops van de achtste plaats in het klassement der Nederlandse rijders heeft verdrongen en hij thans achter Heiden staat. En Henk Schüler, die in moeilijke omstandigheden tijdens zijn rit tegen Seiersten was de wind op zijn hevigst 8 min. 40. sec. liet afdrukken, verbe terde ook al zijn persoonlijk record, dat hij Zondag jl. juist scherper had ge steld. Met 46.9 sec. over 500 meter, 2 m. 26.5 sec. over 1500 meter, 8 min. 40.op de 5000 meter en 18 min. 31.2 sec. over 10.000 meter heeft de dertigjarige Ne derlandse rijder zich op de ranglijst ge plaatst met 203.243 punten, waarmede hij Jan Charisius achter zich laat, en ook Piet Keyzer en Aad de Koning, en als veertiende staat geklasseerd achter Jaap Eden. De uitslagen zijn: 500 meter invitatie: 1. Farstad 43.6; 2. Gerard Maarse 43.9; 3. Soefterland 44.1; 4. Johansen 44.4. 1000 meter: 1. Grishin 1.28.5; 2. Aas 1.29.3. Van der Voort en Haugli 1.29.4; 5. Sakunenko 1.29.5; 6. Elvenes 1.30.7. Maarse 1.30.4; 8. Anderóen 1.30.6; 9. Tangen 1.31.4; 10. Johannesen 1.31.—; 11. Kristiansen 1.31.4; 12. Broek man 1.31.6; de tijden van de over'ge Ne derlanders waren: Wim de Graaff 1.32.8; Huiskes 1.33.9 en Schüller 1.34.2. 5000 meter: 1. Haugli 8.21.1; 2. Broek man 8.22.1; 3. Sakunenko 8.23.8; 4. Van der Voort 8.30.4; 5. Tangen 8.33,7; 6. Cronshey 8.33.1; 7. De Graaff 8.36.8; 8. Schüler 8.40.—; 9. Huiskes 8.40.3; 10. Cffenberger 8.42.7; 11. Mannsbarth 8.44.6'; 12. Nielsen 8.45.3. Het totaalklassement over de 1000 en de 5000 meter luidde: 1. Haugli 94.810 pnt; 2. Sakunenko 95.130 pnt; 3. Van der Voort 95.740 pnt; 4. Broekman 96.010 pnt; 5. Tangen 96.420 pnt; 6. Cronshey 97.510 pnt: 7. Elvenes 97.810 pnt; 8. De Graaff 93.080 pnt; 9. Offenberger 98.820 pnt; 10. Nielsen 98.930 pnt; 11. Huiskes 98.980 pnt; 12. Schüler 99.100 pnt. HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP. Nu de inschrijvingen voor de Euro pese schaatskampioenschappen die Za terdag en Zondag te Davos worden ge houden, zijn gesloten blijkt, dat er 44 rijders uit twaalf landen staan inge schreven. Het opmerkelijkste van de ge publiceerde lijst is evenwel, dat de Rus sen slechts met drie rijders hebben in geschreven: Gonsjalenko, Chilkov en Grishin. Sakunenko, die eveneens in Davos is en gisteren in de wedstrijden is uitgekomen, schijnt dus niet te mo gen starten. Een reden hiervoor is niet gegeven. Voor Nederland starten de zes rijders, die hier aanwezig zijn: Broekman. De Graaff, Huiskes, Maarse, Schüler en Van der Voort. De Noren komen met Andersen. Haug li, Hodt, Johannessen en Seiersten, dus slechts met vijf rijders. De veelbeloven de Martinsen, die na zijn terugkeer uit Japan, zijn vorm totaal verloren heeft, is thuis gebleven. De Zweden zijn er eveneens met vijf, onder wie Ericsson en Pajor; de Finnen met drie, onder wie de jonge belofte Juhani en Jervinen. De overigen, En gelsen, Belgen. Fransen, Italianen, Duit sers, Oostenrijkers en Zwitsers spelen in dit spel niet mee. Kokkie van der Eist is voor de tweede maal binnen enkele dagen onder het Nederlands record op de 500 meter ge bleven. En evenals vorige week Vrijdag te Middelstum reed hij tijdens nationale langebaanwedstrijden op de in het Asser-bos fraai gelegén baan de sprint in 46.3 sec., wederom dus 0.3 sec. sneller dan de tijd, waarmee Teun Hooftman sinds 1933 het nationale record op zijn naam heeft staan. Er is gdede hoop, dat de prectatie van de Rotterdammer als nieuw record erkend zal worden, daar 4 officiële tijdwaarnemers de 46.3 sec. hebben genoteerd en onmiddellijk na Van der Elst's rit de baan is opgemeten. Ook de 1500 meter was voor Van der Eist in 2 min. 34.2 sec. Op de 3000 meter moest hij rret de derde plaats genoegen nemen, maar dat kon toch niet verhin deren, dat hij met 153.667 pnt boven aan in het totaalklassement eindigde. NEDERLAND—VER. STATEN. De bridge-wedstrijden, die onder grote belangstelling te Amsterdam worden ge speeld door het Amerikaanse kampioens team tegen een sterke Amsterdamse combinatie, hebben een voor onze land genoten gunstig verloop. Zoals gisteren werd medegedeeld, was de stand na de eerste zitting 50—38 m.p. voor Holland, nadat in de eerste helft een achterstand ontstaan van 4 m.p. (2125). In de tweede helft bleken de Amsterdammers de situatie behoorlijk te hebben verkend en zij scoorden 2913 m.p. Maandagavond ging de strijd gelijk 2120 m.p. in de eerste helft en 2424 m.p. in de tweede. De totaalstand werd daardoor 9582 m.p. voor de Am sterdamse combinatie. Bij 96 spellen is de gelijk-spel-marge 12 m.p. Nadat Dinsdagavond zestien ronden gespeeld waren, had Nederland met 1713 de leiding. De totaalstand was toen Nederland 112—Amerika 95. De wedstrijd is na 96 spellen geëindigd in een overwinning voor Nederland. Nederland heeft een totaal van 140 matchpunten, de Verenigde Staten kre gen 119 matchpunten. Het Amerikaanse team, dat deze drie dagen in de Union Club te Amsterdam heeft gespeeld, is de kampioansploeg, die onlangs in Monte Carlo Frankrijk heeft verslagen. BRIDGECLUB „SANS ATOUT". De uitslagen der parencompetitie zijn: Groep A: 1. Ginjaarv. Rhijn 42; 2. Mej. v. RijnBrakel 36J^; 3. Staay— Kins 36; 4/5. Echtp. Bik 30; 4/5. Echtp. Werter 30; 6. MekelBonnet 28>^; 7. TielkemeijerBonnet 27y2', 8. Nleuwen- huizenWinterkamp 21 p. Groep B: 1. Echtp. Kleefstra 26 2. NieuwenhuizenWinterkamp 25; 3. Echtp. De Leeuw 24; 4. Tielkemeijer Pauw 23^; 5. v. EgmondBik 23; 6. Brunéev. d. Zeeuw 22 p. Te Molenaarsgraaf werd het kam pioenschap van Zuid Holland korte baan voor mannen gehouden. Er namen 16 rijders deel. Het ijs bevond zich in prima staat en de rijders hadden geen last van de wind, want de baan lag her schut. Voor de wedstrijden bestond bij het publiek grote belangstelling. Winnaar werd Lekkerkerke uit Berg ambacht. Als tweede klasseerde zich Kroon uit Giesendam en Van der Hek uit Groot Ammers werd derde, terwijl Sevelaar (Papendrecht) op de vierde plaats kwam. Naar het ANP verneemt heeft het be stuur van de IJsvereniging Groningen aan de KNSB toestemming gevraagd op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari te Groningen een uitdagingswedstrijd te organiseren, waaraan zullen deelnemen de zes Nederlandse rijders, die zich op het ogenblik te Davos bevinden nl. Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Wim de Graaff en Henk Schüler, en de zes hoogst ge- klasseerden van de nationale kampioen schappen, welke te Zwolle zijn gehouden nl. de Nederlandse kampioen Egbert van 't Oever (Lisse), Kokkie van der Eist (Rotterdam), Jan Wervers (Rotter dam), Nico Olsthoorn (Naaldwijk), Tinus Roozendaal (Warmenhuizen) en Van den Berg (Nijenbeek). De klassieke afstan den de 500 en de 5000 meter op de eerste dag .en de 1500 en de 10.000 meter op de tweede dag zouden op het program ma komen te staan. Het plan gaat uit van de voorzitter van de ysvereniging „Groningen", mr. S. J. W. Nijhoff, die zich op het ogenblik te Davos bevindt. Dinsdagavond hebben de Noorse rij ders te Davos een beslissing genomen in verband met het verzoek van de Neder landse officials, die zich op het ogenblik in de Zwitserse wintersportplaats bevin den, om volgende week een ploeg van Noorse hardrijders bij doorgaand vrie zend weer naar Nederland te zenden. De Noorse r(jders, die in getale van vijftien zich momenteel in Davos bevinden, wil den allen gaarne naar Nederland komen, hetgeen natuurlijk practische moeilijk heden met zich zou meebrengen. Daar om besloten de Noorse leiders om te loten. De loting had tot resultaat, dat de volgende Noorse rijders Maandag, bij doorgaand vriezend weer, per vliegtuig van Zürich naar Schiphol vertrekken: Hjallis Andersen, Knut Johannessen, Jan Kristiansen. Sverre Farstad. Vigo K. Hansen en Ame Johansen. Als reserve is aangewezen Torsten Seiersten. De voorwaarde is gesteld, dat tjjallis An dersen, Knut Johannessen en Jan Kris tiansen uitsluitend op Dinsdag 9 Febr. in Nederland mogen starten. Woensdag 10 Februari zullen zij per vliegtuig van Amsterdam naar Oslo moeten vertrek ken. Sverre Farstad, Wigo K. Hansen en Ame Johansen zullen evenwel op Woens dag 10 Februari in Nederland aan de start kunnen verschijnen en zelfs zijn de Noorse leiders bereid, dat dit drietal ook nog zal deelnemen aan een derde wedstrijd in ons land op Donderdag 11 Februari. De bedoeling is, dat op de eerste dag de 500 en de 5000 meter op het programma wordt geplaatst en dat de rijders Farstad, Vigo K. Hansen en Arne Johansen op de tweede dag nog een 1500 en een 3000 meter zullen rijden. ATHLETIEK. ATHLETIEK VOOR KOMEND SEIZOEN. Nd" gehouden besprekingen met het L.A.K.-bestuur is het athletlekprogram- ma voor het komend seizoen als volgt samengesteld: 14 Febr.: Bosloop Bataven. 21 Febr.: Bosloop Warmunda. 27 Febr.: Nat. Duin- en Strandcross Noordwijk N.A.C. 27 Maart: Duinloop W.LK. Wassenaar. 4 April: Nat. Sleutelloop Holland. 22 of 29 Mei: Juniorendag L.A.K. 6 Juni: Regionale wedstrijden Bataven. 23 Juni: Nat. avondwedstrijden Holland. 4 Juli: Interregionale R.K. wedstrijden Bataven. 2 Oct.: Dwars door Leiden, Holland. 10 Oct.: Bosloop Sportief. 30 Oct.: Singelloop Bataven. Crescendo gaat in September haar eerste lustrum vieren. In verband hier mede hield zij dezer dagen een kader bijeenkomst De opzet van het bestuur voor deze avond was. dat alle commissies hun ideeën voor dit feest naar voren zouden brengen. Er heerste een gezel lige sfeer, waarbij in het begin meer aan schaatsen, dan aan een lustrum werd gedacht. Toch was deze sfeer nodig om onge dwongen verschillende punten te be spreken. Het kader immers wordt ge vormd door die leden, die iets meer voor de vereniging doen dan alleen het spe len van wedstrijden of training. Voor 't maken van propaganda voor de enige korfbalvereniging voor R.K. werd een prachtig plan vastgesteld, dat met alge mene stemmen werd aanvaard. De feestcommissie hield echter alles nog geheim, zij wilde de sluier nog niet oplichten. De feestavond zal zijn op 13 September, hetgeen het enige was, dat zij ons wilde vertellen. Ook de adspiranten werden onder de loupe genomen. Crescendo hoopt, dat zij in de a.s. zo- mervacantie opnieuw schoolwedstrijden zou mogen organiseren, niet alleen voor de lagere scholen, maar ook voor Ulo etc. Verschillende aanwezigen gaven zich reeds op, om een dag voor deze wedstrijden disponibel te houden. Alle ideeën werden genoteerd en zullen door het bestuur in een vergadering worden besproken. Het was reeds laat toen de vergade ring door de voorzitter, de heer Uljee, werd gesloten. Alle orrespondentie betreffende deze ubrie. gelieve men te zenden aan W J v d Voort, Rustoordstraat S, Nieuw v.nnep LADDER-WEDSTRIJD. (Voor geoefenden). Nu te beginnen met deze rubriek ook voor de minder geoefende oplossers, een ladderwedstrijd wordt geopend, zal in 't vervolg ook voor deze afdeling weke lijks een probleem op diagram en één in cijferstand gepubliceerd worden. Wij beginnen deze week met een Alexje van onze medewerker Jos Kol lenburg, waaro zwart op verdienstelijke wijze tot staan wordt gebracht. Wedstrijd-probleem no. 277. Auteur: Jos v. Kollenburg, Tilburg. Ie publicatie. matlsch toegewezen, mits alles correct blijkt Degenen die op het eind van elke maand de meeste punten bereikt heeft (bij gelijk aankomen bij loting), ont vangt een prijs van ƒ3,—. Deze prijs winnaar verliest zijn behaalde punten en begint weer vanaf de onderste sport, terwijl de overige deelnemers hun pun ten behouden en allen weer gewoon doorgaan. Wij rekenen op een groot aan tal deelnemers, minstens nog zoveel als zich reeds hiervoor hebben opgegeven. Daarom hopen wij op de volle medewer king van onze lezersschaar. Wij openen deze wedstrijd met een aardig meerslag-probleempje van de heer De Koning, waarvan het slotspel echter niet behoeft aangegeven te wor den. Wedstrijd-probleem no. 1. Auteur: J. W. Koning, Rotterdam. Ie publicatie. Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 1, 6, 8/10, 13, 16, 20. 25, 29, 33, 35, 36 en 38. Wit 13 schijven op: 18, 22, 26/28. 37, 39/42, 44, 47 en 49. Vervolgens een product van de heer B. J. Pranger, waaraan een leerzame slotbewerking verbonden is. Wedstrijd-probleem no. 278. Auteur: B. J. Pranger, Den Haag. Ie publicatie. Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 7, 8, 10, 12, 18, 19, 24. 27. 31. 34. 36 en 40. Wit 12 schijven op: 16, 21, 25, 26, 28, 32. 37. 38, 41/43 en 47. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet, tot uiterlijk 23 Febr. a.s., aan bovengenoemd adres. Oplossingen pro. no. 269/270. No. 269. Auteur: A. P. de Zwart zijde om met de Noren tezamen naar j Wit wint door: 3731, 3329, 36x27, Nederland te komen, van de hand heb ben gewezen. Zij staan nl. op het stand punt, dat de Russische ploeg na de Europese kampioenschappen te Davos volkomen rust moet hebben. Naar men weet zal de Russische ploeg op 13 en 14 Februari te Oslo tegen Noorwegen in een officiële landenwedstrijd uitkomen. Aan de andere kant bestaat de mogelijk heid, dat de Zweedse kampioen, Sigge Ericsson, met de Noorse en Nederlandse ploeg Maandag a.s. naar Nederland zal komen. Onderhandelingen hierover zul len vandaag of morgen worden gevoerd. Van Nederlandse zijde te Davos is de eis gesteld, dat de belde wedstrijden in Nederland zullen moeten worden gehou den op een baan, welke tenminste acht a tienduizend man accomodatie geeft. Verder bestaan er plannen, dat de prijzen voor deze wedstrijden uit origi nele Nederlandse souvenirs zullen be staan. 16—11, 11x4 en 4x26. Mooi. No. 270. Auteur: Th. de Zwart. Wit wint door: 2721 (x26x) 4944. 3530, 44—40, 50x30, 4&—39, 42—38, 37x6, 6—1 en 1x2. Voor een beginnende problemist een aardige bewerking met een goede sleutelzet. LADDER-WEDSTRIJD. (Voor minder geoef enden). Thans maken wij een begin met een wedstrijd (een z.g. ladderwedstrijd in het oplossen van vraagstukken) voor onze beginners. Voor e.v. bijoplossingen zullen geen extra punten worden toege kend. Wie een winnende oplossing in zendt. krijgt 2 punten toegekend, hetzij van de auteurs- of van de bijoplossing, met een radicale winst en volledig uit gewerkt. Zij, die voor de wedstrijd ge publiceerde vraagstukken hebben inge zonden, krijgen hun twee punten auto- tm, ■//M mi PK Éf /S* ^ppl!§ Stand in cijfers: Zwart 7 schijven op: 8, 9, 12, 14, 15, 21 en 36. Wit 7 schijven op: 23. 24. 29, 32, 38, 41 en 48. Wedstrijd-probleem no. 2. Auteur: Th. de Zwart, Sassenheim. Ie publicatie. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 9, 10, 12, 15, 16, 18, 22. 23 en 28. Wit 10 schijven op: 20, 21, 24. 31, 34, 38. 37 39 46 en 47. In bovenstaand vraagstuk komt één maal meerslag voor waarna enkele tempozetten alsmede een paar slagen waardoor zwart totaal van de kaart ge veegd wordt. Voor beide vraagstukjes geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk 23 Febr. a.s. aan bovengenoemd adres. MOEILIJKE VRAAGSTUKKEN. Op verzoek van onze lezers tot het publiceren van ingewikkelde vraagstuk ken, volgen hieronder een drietal vraag stukken, welke zeker niet gemakkelijk zijn. Alle drie. zijn destijds ontleend aan de „Telegraaf". No. 1. Auteur: P. Kleute. Zwart: 1. 3/5, 9. 12, 13. 17, 22. 24. 28 en 32 en 4 dammen op 2, 10, 14 en 27. Wit: 6, 11, 15, 16, 20, 23, 25. 26, 29 en 40/50. Wit wint in 17 zetten. No. 2. Auteur: G. L. Gortmans. Zwart: 1. 3. 5, 6, 8/10, 11, 12, 14, 18/20, 23, 24. 26 en 45. Wit: 25. 27, 28. 32/38. 42/44 en 47/50. Wit wint In 13 zetten. No. 3. Auteur: J. v. Mil. Zwart: 1, 5. 7. 9, 12, 13, 18, 19. 22/24, 28. 29, 33 en 36. Wit- 15. 16. 20. 21, 26. 27, 35, 37/39, 42/44, 47. 48 en 50. Wit wint in 13 zetten. CORRESPONDENTIE. Th. de Z. te S., no. 3 wordt geplaatst, doch no. 4 is ongeschikt wegens zwart na 4742 niet gedwongen is om 38x47 te slaan. Zwart kan beter 36x47, 914 en 47x3 spelen. Wat eindspel betreft, dit is dan toch geen le publicatie. A. C. v. V. te V., toevallig vond u er elke week maar één!

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7