De Kieswet weer ingewikkelder geworden Bezoldiging en pensionering politieambtenaren te laag DAMPO Humorist met zes stemmen ruïneerde per telefoon bejaarde deurwaarder ZWAAR WERK OP DE GROTE RIVIEREN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER In de Tweede Kanier was gisteren aan de orde het wetsontwerp Wijzi ging van wet op de bedrijfsorganisa tie en voorzieningen in verband' met het volledig in werking treden van artikel 145, eerste lid, dier wet. De heer KOERSEN (KVP) betoogt, dat de ontwikkeling van de P.B.O. veel te moeizaam is. Bij deze ont wikkeling moeten we de traagheids factor kwijt raken. Spreker kan dit wetsontwerp wel aanvaarden, maar moet er op aandringen, dat de nodige voortgang zal worden gemaakt en dat de minister zal nakomen, wat hij heeft beloofd. De minister voor de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, de heer DE BRUIJN, zegt, dat aan dit wetsont werp redelijkerwijs niet was te ont komen. De instelling van de schap pen vraagt nu eenmaal meer tijd dan werd verwacht. De regering heeft weinig invloed op de vrijwillige tot standkoming van de P.B.O. in de verschillende sectoren. Deze vrijwil ligheid vraagt tijd. De invloed van de minister is dus maar van betrek kelijke aard, maar wat hij doen moet, wordt gedaan. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening, dat de communis ten hebben tegengestemd. Wijziging Kieswet. Aan de orde is het wetsontwerp: derde wijziging van de Kieswet. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) is teleurgesteld over de drastische beperkingen, die zijn voorgesteld in zake het stemmen bij volmacht. Waarom is tevoren geen overleg ge pleegd over deze kwestie met de ge organiseerde politieke partijen? Deze beperkingen houden in, dat men nu een familielid zal moeten laten stem men, dat wel een andere politieke overtuiging kan hebben. Bovendien wordt het nu hele bevolkingsgroe pen, als schippers en vissers, onmo gelijk gemaakt om te stemmen. De heer BEERNINK (C.H.) vraagt of niet een ruimere mogelijkheid voor het stemmen bij volmacht kan worden toegestaan dan thans wordt voorgesteld. Hoe denkt de minister zich het stemmen voor de schippers? De heer OUD (V.V.D.) zegt, dat onze Kieswet hoe langer hoe inge wikkelder wordt. Men gaat daarmee hoe langer hoe verder: als een kie zer dom doet, is er aanleiding om de Kieswet te wijzigen. Nu hebben som mige kiezers zich weer vergist met de B-lijsten en prompt wordt er weer een wijziging voorgesteld met als gevolg: enorm grote stembiljetten. Waarom zijn we niet rustig naar het systeem der kieskringen terugge gaan? Het afschaffen van de kies kringen is fout geweest: daarbij was deze hele moeilijkheid niet nodig ge weest en had iedere partij rustig veertig, en zelf zestig namen op een lijst kunnen zetten. Spreker sluit zich aan bij degenen, die aan de mi nisters zullen verzoeken de bepalin gen over het stemmen bij volmacht terug te nemen. De heer MAENEN (K.V.P.) kan het niet eens zijn met de heer Oud, die het hele stelsel van het stemmen bij volmacht aan de kant wil zetten, al acht hij het evenzeer van groot belang, dat elk individu zijn stem persoonlijk uitbrengt. Een perfect sluitend systeem is moeilijk te ver wezenlijken. Slechts in de noodzake lijke gevallen dient stemmen bij vol macht te worden toegestaan. Spreker juichf het toe1, dat de geneeskundige verklaring komt te vervallen. Kan de minister niet de voorgestelde be perkingen inzake het stemmen bij volmacht door de familieleden tot in de derde graad terugnemen? Spreker vraagt naar $e mogelijk om stembu- reaux op de stations te vestigen. Mej. ZEELENBERG (PvdA) wil geen verruiming van het begrip „huisgenoot", dat zij met de minis ter eng wil interpreteren. Het bij volmacht stemmen is een instituut met veel bezwaren. Ook spreekster meent, zij het niet zo scherp als de heer Oud, dat het stemmen bij vol- mach dient te verdwijnen. Zij ziet dit als een laatste poging, om het stemmen bij volmacht te kanaliseren. Zij wil dit wetsontwerp wel aan vaarden, zij het met weinig vertrou wen in de uitwerking. Dit wetsont werp zal wel geen lang leven bescho ren zijn. De heer HAKEN (C.P.N.) meent,[gen is niet te vergelijken met een dat het voorgestelde wetsontwerp eventuele bijdrage aan gemeenten, over het algemeen een verbetering Er kan geen sprake zijn van inciden- zal betekenen. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, zegt, dat met dit wetsontwerp inderdaad niet alle on effenheden uit de weg zullen zijn geruimd. Het zal ondoenlijk zijn, om aan de wensen uit de Kamer tege moet te komen nu bijvoorbeeld in zake het begrip „huisgenoot" en in zake het stemmen bij volmacht de meest uiteenlopende meningen in de Kamer blijken te bestaan. Wel zal spreker willen overwegen, om in de toekomst de politieke partijen te raadplegen bij eventuele wijzigingen van de Kieswet. Ook wil hij bezien of geen verbeteringen zijn aan te bren gen voor de schippers enkele ande re categorieën, waarvoor moeilijk heden zijn gerezen. In het algemeen zullen echter de beperkende bepa lingen inzake het stemmen bij vol macht niet kunnen worden terugge nomen. Spreker is het wel met de heer Oud eens, in zoverre, dat het stemmen bij volmacht zoveel mogelijk moet worden beperkt. Aan de orde is stemming over pa ragraaf 9 van art. 1 van het wets ontwerp waarvan de tekst luidt: Als gemachtigde kan slechts wor den aangewezen de echtgenoot of echtgenote, een der bloed- of aan verwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huis genoten van de volmachtgever. Paragraaf 9 wordt aangenomen met 47 tegen 24 stemmen (tegen stemmen de V.V.D.-, A.R.-, C.H.U.- en S.G.P.-fracties. De heer OUD (V.V.D.) zegt, dat de aanvaarding van paragraaf 9 door de Kamer reden is voor zijn politie ke vrienden en hem, die menen dat hierdoor de zuiverheid van het kies recht in gevaar wordt gebracht, om aantekening te vragen, dat zij tegen dit wetsontwerp hebben gestemd. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard on der boven vermelde aantekening. De vergadering wordt voor enige minu ten geschorst. Verkeersfonds. Na de hervatting xs aan de orde het wetsontwerp verlenging termijn waarvoor is bepaald, dat de midde len en uitgaven als bedoeld in de ar tikelen 2 en 3 van de wet tot instel ling van het Verkeersfonds ten bate van de Rijksmiddelen respectieve lijk ten laste van de rijksbegroting van de uitgaven komen. De heer VAN DER WEIJDEN (K. V.P.) zegt, dat enige twijfel thans wel gerechtvaardigd is, nu na zoveel jaren nog steeds geen definitieve re geling van de financiering voor de wegen tot stand is gekomen. Hij vraagt van de regering bijdragen voor de niet-planwegen van de ge meenten, die thans onvoldoende fi nanciële steun krijgen. De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) betoogt, dat bij een defini tieve regeling een einde moet wor den gemaakt aan het niet betalen van wegenbelasting door het mili taire wagenpark, dat toch een druk gebruik maakt van de wegen. De heer VERKERK (A.R.) zegt na mens zijn, politieke vrienden veel prijs te stellen op een spoedige de finitieve regeling van het wegen financieringsvraagstuk. De heer POSTUMUS (PvdA) kan zich wel aansluiten bij de mening van de regering, dat het vraagstuk van de wegenfinanciering niet los gezien kan worden van de financiële verhouding tussen Rijk en de lagere organen. Spreker is benieuwd naar het antwoord van de regering op hetgeen de heer Van der Weijden heeft gezegd over de bijdrage voor de gemeentelijke niet-planwegen. De heer GORTZAK (C.P.N.) acht het noodzakelijk, dat zo spoedig mo gelijk een betere financieringsrege ling voor de wegen tot stand zal ko men. De minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT, zegt het onder be staande omstandigheden redelijk te vinden, dat de regering bestendiging vraagt van de huidige regeling. Het feit, dat aan enkele waterschappen een bijdxrage is verleend voor de we- tele bijdragen aan sommige gemeen ten, omdet zulks in de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten niet past. Spr. zou het opleggen van de wegenbelasting voor het militaire wagenpark niet juist achten. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt om kwart over vijf gesloten. REISDEVIEZEN. Het ministerie van siciale zaken en volksgezondheid geeft met ingang van gisteren geen verklaringen meer af voor het bijwonen van congressen en vergaderingen op sociaal en me disch gebied of voor een tijdelijk ver blijf buitenslands om gezondheidsre denen. Wanneer iemand voor deze doel einden over reisdeviezen wil be schikken moet hij een aanvrage bij de Nederlandsche Bank indienen. Voor zover het redelijke bedragen betreft zullen deze aanvragenn in het algemeen worden ingewilligd. Wan neer het nodig blijkt, zal echter tot het inwinnen van nadere inlichtingen v/orden overgegaan. Politiebond ,,St. Michaël" 40 jaar Geen ongepaste grapjes meer In de grote zaal van het Kurhaus te Scheveningen heeft bondsvoorzitter Jos P. H. Körner, Dinsdag 2 Februari het drie dagen durende congres ge opend ter viering van het 40-jarig bestaansjubileum van de Katholieke Politiebond „St. Michel". De bond telt thans ruim 5000 leden en omvat 98 pet van alle katholieke politieambte naren. Na een korte plechtige ontvangst bij de gemeentelijke en politionele autoriteiten van Den Haag en de kranslegging bij het gedenkteken voor de Haagse politieambtenaren, die in de bezettingsjaren zijn gevallen, sprak de heer Körner zijn openings rede voor ongeveer 270 deelnemers uit. Allereerst moet ons van het hart, aldus de heer Körner, de teleurstél- ling om het uitblijven van een defini tief rapport van de reeds in 1951 door het Nederlands Episcopaat in gestelde Commissie de Beaufort, wel ke -commissie het Hooogwaardig Epis copaat moet adviseren aangaande de structuur en de ontwikkelingsmoge lijkheden van de 'vak- en standsorga nisaties hier te lande. KOU, GRIEP, zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slgm.snuift en wrijft U weg met Spr. vroeg zich ernstig af, of in de boezem van de commissie wel vol doende raakvlakken liggen om tot elkander te komen. Blijkbaar zijn de meningsverschillen onder elkaar zo groot, dat geen overeenstemming mo gelijk is. Maar als dit het geval is, dan dient de vraag gesteld of nu nie mand kan ingrijpen om de vastgelo pen wagen weer rijdbaar te maken. Tegelijkertijd zou dan tevens het hoofdbestuur van St. Michael, dat zich in deze materie mede-belangheb bende acht, tot toetreden kunnen worden geïnviteerd. We kunnen nu al wel zeggen, aldus de heer Körner, dat we deze invitatie gaarne en di rect zouden accepteren. Beduidende achterstelling Over de bezoldiging en pensioen regeling der politieambtenaren ver klaarde spr. de regering erkentelijk te zijn nu de eerste stap op de weg der denivellering is gezet. Dit wil niet zeggen, dat men nu tevreden kan zijn. Nog steeds er van een niet onbe duidende achterstand sprake. De so ciale en verdedigende rechtvaardig heid eist, dat deze stap, en wel zo gauw als de economische omstandig heden het gedogen, door meerdere wordt gevolgd en St. Michael zal met kracht blijven ijveren,totdat de ni vellerende tendenzen in de overheids- bezoldiging tot het verleden zullen behoren. Voor de laagst bezoldigden zijn verder strekkende maatregelen WINTER IN DE BERGEN. den der politie meent te moeten stel len, moeten in de bezoldiging worden verdisconteerd. Dit geldt in nog ster kere mate voor het „oude zeer", de vroegtijdige pensionnering der poli tieambtenaren. Hierover merkte de heer KÖrner op: „Het lijkt mij goed, nog eens uitdrukkelijk vast te leggen het standpunt dat ons hoofdbestuur inneemt ten opzichte van de pension nering. Het is onze wens, dat het per soneel op 60-jarige leeftijd de dienst met pensioen kan en moet verlaten en niet, dan wel in zeer bijzondere gevallen, mag hier van worden afge weken. Maar als wij vaststellen, dat het politieambt zulke zware psychise en physieke eisen stelt aan de amb tenaar, dan stellen we meteen vast, dat daar, in welke vorm dan ook, een compensatie gevonden moet wor den, voor de onmogelijkheid ooit het zVn veraer sireKKenae maarregelen maxiirum pensioen te behalen. Dat nodig. Aan verdere demyellering deze nmpeFmtie reeds in het saia. ris tot uitdrukking komt is niet meer moet een verhoging van het inkomen der zgn. minimumlijders voorafgaan. De heer Körner beklemde voorts, dat de bezwaren, die aan het beroep van politie-ambtenaar kleven, niet I voldoende in de salariëring tot uit drukking komen. Ook de steeds ho- (Advertentxe) gere eisen, die de regering aan de le- te accepteren. Beklagenswaardige stakkerds Men spreekt momenteel veel over de nood der gepensionneerden. En te recht. Maar ik zou vanaf deze plaats De cost ging voor de baet uit!" 99 In 1947 stapte een man bij een toen 64 jaar oude deurwaarder te Amster dam binnen en vertelde hem, dat hij gewikkeld was in grote erfeniskwes ties te Brabant, die in de vele duizenden guldens liepen. Hij vroeg de deurwaarder of deze er niets in zag deze bezittingen voor hem te veilen en natuurlijk zag de deurwaarder daar wat in, want het zou hem een aardig kapitaaltje opleveren. Nu was de zaak nog in beginstadium en er moest wat contant geld zijn om de lopende kosten te dekken. „De cost gaat voor de baet uit", dacht de deurwaarder en schoot de mian een paar honderd gulden voor. Dezelfde week werd hij opgebeld door een notaris uit Echteld, die zich be last had met de afwikkeling van de boedelscheiding en deze had een ernstig onderhoud met hem, waardoor het de Amsterdamse deurwaarder niet ver baasde, dat zijn klant een paar dagen later weer om een voorschot kwam. Collega's onder elkaar Het bleek een ingewikkelde kwes tie te zijn, want er werden meerdere notarissen, advocaten en deurwaar den in gemengd, die allen met elkaar telefonisch contact onderhielden, al thans dat maakte de Amsterdamse deurwaarder op uit al de telefoon tjes, die hij van verschillende perso nen ontving. De klant kreeg meerdere boedels onder zijn beheer, die alle geveild zouden worden door de Amsterdam se deurwaarder, maar steeds was er geld nodig en de veilingen werden om de een of andere zeer aanneme lijke reden steeds maar uitgesteld. Waarschuwing. De deurwaarder had een speciale boekhouding van deze klant aange legd en toen de bedragen steeds maar hoger werden en ten slotte de 75 mille naderden, sprak hij er zo ter loops eens met een collega over, want hij had al een aanzienlijk be drag moeten lenen om de lopende kosten te kunnen blijven financieren. De collega vertrouwde het zaakje helemaal niet, maar de deurwaarder kon zich niet voorstellen, dat er enig bedrog in het spel was, daar hij een doorlopend contact had met zijn col lega's uit de streken, waar de boedels zich bevonden. Na lang aandringen besloot hij ech ter met de klant een tochtje naar de bezittingen te maken en toen de klant weer eens een keertje langs kwam hij was onderhand kind in huis ge worden bij de deurwaarder, wachtte daar een rechercheur in burger, die te samen met tweetal in een auto naar Brabant stapte. „Draai de wagen miar". De klant was heel opgwekt, maar toen men Brabant naderde, zei hij plotseling: „Draai de wagen maar om, er zijn geen bezittingen". De deurwaarder wilde het niet ge loven en dacht met een wrange grap te doen te hebben. Zijn gehele ver mogen plus een aanzienlijk bedrag aan geleend geld had hij in de af faire gestoken. Ook thans, nu alles opgelost is, weigert de 70-jarige het te geloven. Zijn klant is echter een derderangs Zwaar werk wordt op het ogenolik verricht op de grote rivieren, waar ijsbrekers ervoor moeten zorgen dat cabaret-artist, die 6 stemmen heeft, het water bevaarbaar blijft. IJsbrekers van Rijkswaterstaat breken het ijs op de Nieuwe Merwede bij de Moer- In al die jaren heeft hij door de tele- dijkbrug. Zo houdt men het ijs gebroken, terwijl men er ook voor zorgt, dat het zich niet vastzet om de pijlers |foon van de verschillende stemmen 'van de brug. 'gebruik gemaakt en de deurwaarder meende, dat hij steeds een ander aan de lijn had. Ook nu is de deurwaar der niet overtuigd, dat deze oplichter alleen een spel gespeeld heeft. „Het is een bende, die mij geruïneerd heeft", zei de deurwaarder gister wanhopig tegen de Amsterdamse rechter. Financieel gebroken. Maar het staat nu wel vast, dat de humorist met zijn zes stemmen ge heel alleen de oude man financieel gebroken heeft. De officier van justitie meende, dat het een van de laagste gevallen was, die hij ooit te behandelen had ge kregen en vond het aan de andere kant onbegrijpelijk, dat een deur waarder, die toch zijn gehele leven met de zelfkant van het leven ken nismaakt, zo kortzichtig had kunnen zijn. Hij eiste een gevangenisstraf van 3 jaar, maar de verdedigster, die het in grote lijn wel met de officier eens was, meende tegen deze straf be zwaar te moeten maken. De pleitster betoogde, dat de man feitelijk niet geheel aansprakelijk gesteld kan wor den voor zijn daad, daar hij als op lichter geboren is, of zoals het psychiatrisch rapoprt vermeldde dat hij hoort tot de „hogere debie len". Zij vroeg een lichtere straf en ge deeltelijk voorwaardelijk, te meer, daar verdachte beloofd heeft zolang de deurwaarder leeft hem 20 pet. van hetgeen hii en z'n vrouw verdienen, uit te betalen. Toen als laatste de oplichter zelf het woord kreeg, vertelde hij. dat hij in moeilijkheden was geraakt door speelschulden, doch dat de hartstocht tot het spel hem zo te pakken had, hij het niet meer laten kon. VERBODEN ROULETTE OPGEROLD Zaterdagnacht omstreeks half een heeft de politie van het bureau Stad houderskade een inval gedaan in een woning aan de le Jacob van Campen- straat, waar roulette werd gespeeld. Het „balletje" rolde nog, toen drie rechercheurs de „speelkamer" bin nendrongen. De toegang tot het huis kreeg de politie zonder moeite, want toen er iémand uit ging, stapte zij naar binnen. De vijf spelers werden naar het bureau Stadhouderskade gebracht en verhoord. Vier zijn inmiddels op vrije voeten gesteld, één is er in bewaring gebleven. De speel-attributen zijn in beslag genomen. (Tel.) tot de bevoegde autoriteiten de ern stige vraag willen richten, hoe het dan wel gesteld moet zijn in de ge zinnen van onze gepensionneerde po litieambtenaren, die practisch allen op 55-jarige leeftijd de dienst moeten verlaten. Deze stakkerds, ik kan ze niet anders noemen, hebben plm. 30 voor pensioentellende dienstjaren en hebben een grondslag berekend naar een loon, dat met de sterk verhoogde levensstandaard van nu, geen enkel reëel aanknopingspunt meer heeft Deze mensen zijn met een 5 pet. toe slag niet te helpen en ik vraag uit drukkelijk voor onze reeds gepen sionneerde collega's hen toch mens waardig te laten leven." Weinig hoopvols kon spr. mede delen over de opleiding. De politie organisaties willen gaarne haar mede werking geven, doch de overheid dient te begrijpen, dat zij financiëel zeer nauw aan het vraagstuk der op leiding verbonden is. Een oplossing voor het probleem inzake de rechts positie van het administratief en technisch personeel is voorts volgens de heer Körner nog niet gauw te ver wachten. „Geen stommeling met hangsnor" De heer Körner sprak zijn vreugde uit over de verbeterde houding van politie en pers. Hij vestigde echter nu de aandacht op een ander ver schijnsel, dat het gezag en de pres tige der politie nadelig beïnvloedt, namelijk de drakerige toneelstukken, waarin met politiemannen wel heel erg gesold wordt. Zelfs de radio en ook de onvolprezen KRO, aldus spr., maken zich hieraan nog wel eens schuldig. Daarin wordt dan de poli tieman uitgebeeld als een half imbe ciele, voor een sigaar om te kopen en zich aan allerlei verkeerde prak tijken schuldig makende en van een enorme hangsnor voorziene stomme ling. En als hij nog een volkstaaltje spreekt dan is het portret geschilderd van een politieambtenaar, waar de goede gemeente eens hartelijk en medelij dend-begrij pen d om moet lachen. Zonder al te flauw te zijn, aldus de heer Körner, moet het mij toch van het hart, dat de~e grappen te ver gaan. Ons werk, I ikbaar zo uiterst moeilijk door de massa te be grijpen, zo ontstellend weinig ge waardeerd en zo traag geaccepteerd, wordt nog moeilijker door dit gesol met mensen, die het overheidsgezag moeten hooghouden en die zonder 'n volledig geschonken vertrouwen door het volk, hun opvoedende, instrueren de en opvoedende taak haast niet kunnen vervullen. VOORSCHOTTEN OP HOGER PENSIOEN BIJ DE N. S. De Nederlandse Spoorwegen zullen in een circulaire de bijzonderheden bekend maken van een voorschot op de nieuwe pensioentoeslag. In het algemeen zal het voorschot 5 per cent van het pensioen plus de toe lagen bedragen. Voor de gepension neerden van de dochtermaatschap pijen der Spoorwegen, die hun pen sioen ontlenen aan de Pensioenwet 1922, zullen soortgelijke maatrege len worden genomen aldus meldt de „Volkskr.". De gepensionneerden, die vóór 1 Januari jongstleden met pensioen zijn gegaan, zullen bij de betaling over Februari (dus aan het einde van deze maand) de 5 percent ver hoging over de eerste drie maanden van dit jaar ontvangen. Bij de pen sioenbetalingen, die van April af worden verricht, zal het 'voorschot maandelijks met do pensioenen wor den voldaan. Verder geldt voor de gepensionneerden der Spoorwegen, die op of na 1 Januari werden ge- pensionneerd, dat zij eind Februari I' eveneens een voorschot zullen ont vangen, zij het dan niet over 3, maar over 2 maanden. Zij ontvangen ver der de maandelijkse betaling met ingang van Maart. Doordat zij te dicht bij een rood gloeiend gestookt kacheltje kwam, zijn de kleren van een vijf-jarig meisje S. J. te Hengelo in brand ge raakt. Bij aankomst in het zieken huis van Hengelo bleek het kind aan de brandwonden te zijn overle den.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5