Belangen botsen aan de Zuidpool Door de lucht naar de bollen Auto na botsing in brand Boerenleenbank te Leiderdorp in het goud De Elfstedentocht in nieuwe recordtijd volbracht WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE LUCHTVAART ONTDEKT DE NOORDPOOL 1MEI a.s. EEN IUCHTDIENST EUROPA-AMERfKA VIA DE NOORDPOOL Hof wor<>1HHé>p1 lang en men hoopt het af te leg' 11 Ct ZcbUc wemuueeii gen jn ca 24 uur. Als de dienst Dei SPOEDIG DE EERSTE LUCHTLIJN In steeds toenemende mate wordt het strategisch belang van de Noord pool groter. De kortste verbindingen tussen grote delen van Europa en Amerika lopen over de Noordpool. De kortste verbinding van Amerika en Rusland is een lijn over de Noord pool, evenzo Oost-Azië met Europa en Amerika. Een blik op een kaart die de wereld volgens de nieuwste projecties afbeeld maakt dit onmid- delijk duidelijk. De strategen hebben reeds lang de grote betekenis van de Noordpool begrepen en zeker niet inj Ook Engeland heeft grote plannen in die richting. Dit land heeft zich teruggetrokken uit de Pacific-lynen van de Qantas Empire Air Lines van Australië en ook de diensten tussen Sydney en San Francsico aan Austra lië over gegeven. Aangezien Enge land ook uit de Tasman Empire Air ways is getreden zullen er geen Brit se straalvliegtuigen meer in de Zui- delijke Pacific verschijnen want de het minst vanwege de kortste ver- j Qantas en de Tasman gaan met Ame- binding Rusland—Ver. Staten. In rikaanse modellen vliegen. Engeland JUBILEUM OP PALEIS SOESTDIJK. Gistermorgen is de heer A. Hulle- man, chef van de garages op paleis Soestdijk gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij gisteren 25 jaar in koninklijke dienst is. H.M. de koningin en prins Bern- hard woonden de huldigingsplechtig heid bij. De koningin speldde hem het zilveren erekruis van de huis orde van Oranje op, en de prins sprak de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, toe. Hierna voerden nog de eerste stalmeester de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck en diverse perso neelsleden het woord. De heer Hul- leman werden diverse cadeaux aan geboden. Van koningin èn prins ont ving hij een grasmaaimachine. gen in ca. 24 uur. Als de dienst per Zoals wij enige tijd geleden reeds 1 Mei a.s. wordt geopend zal men 2 j meldden, bestonden er plannen om diensten per week in beide richtin-tijdens het bollenseizoen de helicop- gen gaan onderhouden. De tijdsbe-j terelijn BrusselRotterdam door te sparing die men op difr traject ver- j trekken naar Lisse. Deze plannen zijn krijgt, vergeleken met de oude rou-er (hans door. te stelt men op ca. 8 a 9 uur. Thule heeft men dan ook een van de grootste luchtbasis ter wereld ge bouwd en het bestaan van nog an dere bases in het poolgebied is be kend. En men dit alles niet omdat men zo graag in het bezit van de ijs woestijnen van de pool is maar aan gezien men de Noordpool moet zien als een draaischijf van continenten Wie de Noordpool beheerst, beheerst de kortste verbindingen. Het zijn niet alleen militaire be langen die interesse voor de Noord pool bezitten, ook de burgerlucht vaart toont steeds meer belangstel ling voor de arctische gebieden. Men gaat de Noordpool ontdekken. De Scandinavische luchtvaartmaatschap pij SAS heeft reeds drie proefvluch ten gemaakt op een traject van Stockholm naar Los Angeles via het gebied van de pool. De resultaten waren zodanig dat de SAS per 1 Mei a.s. een lijn van Stockholm naar Amerika wil openen via de Noord pool. Men wacht alleen nog op de toestemming van Canada en Ameri ka, maar vermoedelijk zal deze toe stemming zonder veel bezwaar wor den verleend. Het ziet er dus naar uit dat wij per 1 Mei a.s. de* eerste regelmatige dienst over de Noord pool krijgen. Het traject is ca 9600 Losgeschoten plaat trof een arbeider De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen de 33-jarige Van B. uit Den Haag, die bij de N.V. dok- en werfmaatschappii Wilton-Feijenoord te Schiedam belast is nlbt het vast maken van hijswerk en het toezicht op het hijsen, vrijgesproken. Met een torenkraan moest des tijds een plaat ijzer in de machine kamer van een in aanbouw zijnd schip worden gehesen. De plaat schoot los, raakte een aan het schip bevestigde bouwstel- ling en trof toen een arbeider. Deze kwam twee meter lager terecht, waardoor hij een schedelbreuk en een breuk aan enige rugwervels op liep. Volgens de dagvaarding zou Van B. het ongeval hebben kunnen voorzien. De eis was een boete van ƒ40, subsidiair twintig dagen. Een bestelauto van de plaatselijke telefoondienst is gistermorgen op de hoek van de Schiedamsedijk en het Vasteland te Rotterdam in botsing gekomen met de bestelauto van de 48-jarige ijsfabrikant P. M. van W. De P.T.T.-wagen raakte in brand. De drie inzittenden konden nog net uit een door de botsing ontstaan gat in de voorruit de auto verlaten. Een van hen, de 16-jarige J. C. Pavert (leerling-electricien) van de Papa verstraat, moest met 'inwendige kneuzingen in het ziekenhuis Cool- singel worden opgenomen. De bè- stuurder van de andere wagen, P. M. van Waes, werd met hoofdwon den eveneens naar dit ziekenhuis wil zich concentreren op de ontwik keling van een nieuwe route voor straalverkeersvliegtuigcn van Lon den via Noord-Amerika naar Japan in een grote lijn om de poolcirkel heen. Er worden eveneens berichten vernomen van de plannen die de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft om een lijn te openen van Lon denThule (Noordpool)Ver. Sta ten. Men ziet dus dat de luchtvaart hard bezig is de Noordpool te ont dekken, een onderneming die nieu we ontwikkelingen met zich zal bren gen want de Noordpool is in alle op zichten een draaischijf van conti nenten. Van 10 April af zal de helicopterr, die omstreeks het middaguur in Rot terdam arriveert, doorvliegen naar LisseKeukenhof en van daar naar Haarlem. Van 28 April af zal de dienst ook worden doorgetrokken naar Zand voort Het toestel zal om 8 uur 's morgens uit Brussel vertrek ken en van Rotterdam uit drie vluch ten RotterdamLisse maken. Voorts wordt de mogelijkheid open gesteld rondvluchten te maken boven Lisse, Haarlem en Zandvoort. Men verwacht, dat vooral in België en Fra/ikryk verblijvende militairen van deze helicoptere-trip naar de bollen velden gebruik zullen maken. MINIMALE TOEWIJZING EMISSIE SIK KENS' LAKFABRIEKEN BISTEREN WAS HET 50 JAAR geleden, dat te Leiderdorp, nadat reeds in 1903 de destyds bestaande landbouwverenigingen zich hierover hadden verstaan, een Boerenleenbank werd opgericht, die zich aansloot bij de Cen trale Bank te Utrecht. Het aantal leden bedroeg 31, van wie er thans nog twee in leven zijn, n.l. de heren J. de Graaf en A. Rijnsburger Pzn; de eerste is op het ogenblik voorzitter van de raad van toezicht. Momenteel bedraagt het ledental 120. Kon bij de viering van het zilveren jubileum ge zegd worden dat de bank in een behoefte voorzag; niet minder is dit thans het geval. De ingelegde gelden bedragen nu reeds bijna 800.000 tegen 100.000 bij het 25-jarig bestaan. De oorlogsjaren hebben ook by de boe renleenbank hun invloed doen gelden en zijn de moeilijkste jaTen in het bestaan der bank geweest. nog in leven De receptie vond 's middags plaats van 35 uur in de grote zaal van het Dorpshuis, waar het podium en de bestuurstafel bijna verdwenen achter een haag van bloemen, die door zus terinstellingen waren gezonden. Te midden hiervan zette het bestuur, be staande uit de heren A. v. Leeuwen, voorz. P. J. Goedhart, secr., W. Ramp, J. de Graaf Wzn. en A. Muilwijk, als mede de kassier, de heer W. F. Kars tens en de raad van toezicht, waarin, behalve de reeds genoemde heer J. de Graaf Sr., ook zitting hebben de heren A. Roest en L. v. d. Sys. Reeds spoedig stroomden tal van belang stellenden en vooraanstaande perso nen de zaal binnen om het jubileren de bestuur hun gelukwensen aan te bieden. Vertegenwoordigd waren de boerenleenbank van Rijnstreek, Al phen, Oude-Wetering en Ter Aar. Tijdens het aanbieden van verversin gen maakten meerderen van de ge legenheid gebruik, om het bestuur toe te spreken. De eerste spr. was de heer H. H. Schroder, hoofdinspecteur van de Centr. Bank. „Bij een 50-jarig jubileum past een terugblik van wat is geschied, zo zeide spreker, en ook een blik in de toekomst, om zich te bezinnen op de komende taak. 50 Ja ren zijn eigenlijk een korte periode in de geschiedenis der eeuwen. Maar deze 50 jaar zijn e^n veel bewogen tijdperk. Niettemin kan de bank te Leiderdorp zich verheugen in een goede vooruitgang. Bij de:»3 mijl- Op de uitgifte van f 305.000 aan-1 paal past een woord van hulde aan delen in de Sikkens' Lakfabrieken bestuur en kassier. Zij hebben geen NV, waarvan reeds een bedrag van moeite en zorgen gespaard. De bank 85.000 op inschrijvings voor waard en is bovendien kerngezond en draagt was geplaatst, is voor een dusdanig bij tot de welvaart van Leiderdorp bedrag ingeschreven, dat de toewij zing slechts minimaal kan zijn, zo delen emittenten mede. Laatste Berichten J. VAN DER BERG UIT NIJBEETS WINNAAR Verhoeven dacht aan de eindstreep te zijn en werd gepasseerd De tyd van de winnaar, J. van der Berg, bedroeg 7 uur 32 min, waar door het in 1942 gevestigde record van 8 uur 44 min met niet minder dan 1 uur en 12 min. is verbeterd. (Deze tijd is nog niet officieel). J. v. d. Berg is 25 jaar oud, even als A. J. P. de Koning, die op de tweede plaats eindigde. De derde rivalen losgereden en forse streek ging hij aan het hoofd van het groep je in de richting van de eindstreep onder de Oldehove. Bij een consumptietent, in een van de bochten van de singel, dacht hij, dat hij de eindcontrole te pakken had. Even nog struikelde hy over een bos stro, herstelde zich echter dadelijk en reed toen met zegevie rende blik naar het houten tentje, waar men hem opgewonden toe schreeuwde dat hij door moest rij den. „Verderop, verderop", „nog 200 meter, dan heb je de eindstreep" schreeuwde men. Maar het was te laat. Verhoeven kon niet meer en zijn belagers waren al te dicht bij. en omgeving. Behalve de bloemen hulde bood spr. tevens een geschenk onder couvert aan. Een bijzonder woord van hulde richtte hij vervol gens tot de heer J. de Graaf Sr. als een 'der oprichters, die gedurende 43 jaar een bestuursfunctie vervulde. Hij overhandigde de heer De Graaf de oorkonde van de Centrale Raiffei- senbank als blijk van waardering. De heer Karstens dankte voor de hulde aan de bank gebracht en zeide de aanwezigheid van de heer Schro der zeer op prijs te stellen. Namens de kring Bollenstreek sprak de heer Tj. Kuiper woorden van waardering en hoopte dat het 60- jarig jubileum onder gelijke omstan digheden zou mogen worden ge vierd. Ook het gemeentebestuur was aan wezig en burgemeester v. Diepingen zeide op zo'n belangrijke dag gaarne van zijn belangstelling blijk te willen geven. Het is geen grote bank, maar een kleine gemeenschap heeft be hoefte aan een dergelijke instelling, die noodzakelijk is voor de land bouw. Mr. P. G. Knibbe sprak namens de Leidse Kamer van Koophandel en legde de nadruk op het contact tus sen K. v. K. en de boerenleenbank. Hij sprak zijn verheugenis uit, dat zoveel mensen gevonden worden om de financiële aangelegenheden van hun medemensen te behartigen. Hij wees ook op het persoonlijk vertroü- De man uit Dussen was zijn cadans pryswmnaar J. W. J. Charisius en dekwijt en hij kon ook de energie niet bezetter van de vierde plaats, J. Nau- meer opbrengen om nog eens aan te ta zijn elk 27 jaar oud. zetten om toch nog als eerste bin- Van der Berg vertelde, dat de i nen te komen. Hij sloeg de handen I wen, dat niet gemist kon worden en tocht hem erg was meegevallen. Devoor zijn ogen en terwijl van der hoopte dat Gods zegen zou mogen 25-jarige onderwijzer uit Nij Beets Berg, Charisius en de anderen hem rusten op het werk van het bestuur was tijdens de Elfmerentocht derde voorbij stoven, kon hij zich nog maar geworden en had op deze oefenrit nauwelijks op de been houden. Vol- gevoeld, dat hij tot meer in staat komen gedemoraliseerd, tranen big- was. „Ik had nooit geweten, dat ik j gelend over zijn wangen, kwam hij al aan zo'n snelle 200 km toe was. tenslotte als vijfde binnen. Toen het Maandag zo goed ging, kwam het plan onmiddellijk bij mij op om zo gauw ik kon my na de start bij de kop te voegen en daarbij te blijven. En dat is geloof ik nogal aardig gelukt. In 1947 had ik de Elf stedentocht al een keer gereden W. Samson, die vele jaren voorzitter is geweest en uiteenzette, hoe de op richting is tot stand gekomen. Hij schetste ook de moeilijkheden, welke in de eerste jaren moesten worden overwonnen. Een woord van hulde richtte hij tot de twee nog in leven zijnde oprichters, reeds eerder ge noemd, voor het goede werk, dat zij met die oprichting hebben tot stand gebracht. Hierna was het woord aan het gezelschap van de heer Arie Westgeest uit Noordwijk, een gezel schap, dat in Leiderdorp reeds een goede naam heeft en deze weer op nieuw bevestigde. BOSKOOP Geboren: Johannes Hermanus, z. v. J. H. van Oort en T. Z. Alphenaar; Johanna Ida, d. v. J. Treffers en I. Ellerbroek; Dirk Jacob, z. v. P. Goudriaan en H. A. Snel; Geertruida Johanna Maria, d. v. J. J. Houtman en J. M van der Louw; Leonard Rients, z. v. G. C. Tromp en C. M. van der Plas. Huwelijksaangiften: Willem Frede- rik Aniba, 24 jaar en Maria Euphe- nia Johanna Theodora Korver 28, jr. Overleden: Shirley van der Zwaard, 2 maanden. HAZERSWOUDE IJsclub. De Hazerswoudse IJs club organiseerde gistermiddag een wedstrijd voor paren. Er waren 14 deelnemers. De winnaars waren als volgs: 1. Jac. van Heemskerk en mej. Rie de Jong; 2. N. Quartel en mej. Annie Rietveld; 3. H. Verkleij en mej. M. Verdegaal. IJsclub. De ijsclub „Watergang" organiseerde een wedstrijd in het hardrijden voor meisjes en jongens j op de Watergang. De kinderen kre-1 gen een kans om een prijsje te win- j nen. Van de meisjes kregen een j prijs: Elly Rademaker, Rietje Laros, Cokky v. d. Werf, Nelly Hassefras, Ria van 't Wout, Toos Pannebakker, j Maaike Laros, Ria Pauw, Sjaantje v. j d. Lip, Ria v. Rijn en Nelly Pauw. Van de jongens kregen een prijs: Arie Rijkaart, Piet van 't Wout, Arie Harkes, Boudewijn v. d. Bosch, Henk de Groot, Wim v. d. Pol, Jos. Pels, Gijs v. d. Lip, A. v. d. Poel, Koos de Groot, Jan van 't Wout en Bram Bos. Hierna werd er een afvalwedstrijd gereden voor volwassenen. Er wa ren 26 deelnemers. De eerste prijs werd gewonnen door H. Wolvers van Hoogmade; 2e door G. Sanders van Nieuwkoop; 3e door H. Borst uit Zoeterwoude en-de 4e door J. van Tol Hazerswoude. Brand. Gistermiddag brak brand uit in een loods van gebr. Van Geme- ren, staande op de kwekerij aan de Voorweg. De brandweer rukte uit en was spoedig de brand meester. De loods brandde gedeeltelijk af en het materiaal, zoals rietmatten en ge reedschappen gingen door de brand verloren. Geboren: Gysberta Adriana Maria, dr van H. C. van Wijk en N, J. van der Laan; Jacobus Gijbertus, zn van W. Poot en A. I. Boer; Janna Cor nelia, dr van L. Laban en van W. J. Huisman; Maria, dr van V. Vernet en A. Schellingerhout. Getrouwd: W. J. van Wieringen 26 j. en N. C. Heemskerk 23 j. IJSWAL OP HET STRAND. Tengevolge van de strenge vorst heeft zich op vele punten langs de Noordzeekust ter hoogte van de wa- maar ik eindigde toen in de midden- 1 te„rl«n een fwal Se.v°rm?; SriI- groep. Natuurlijk ben ik blij, dat ik heeft hier en nu als winnaar hier in Leeuwarden ?aar..°P strand reeds een hoogte ben binnengekomen. Ik ben Fries j 5f_relkt van ""-geveer halve me- en het is fijn zo door je streekgenoten te worden toegejuicht". HET DRAMA VERHOEVEN. Voor de favoriet A. Verhoeven uit Dussen heeft de Elfstedentocht een dramatisch einde gehad. Steeds had hij op kop gelegen. Afwisselend met de andere vijf rijders van het leiden de peloton had hy het hoge tempo van de wedstrijd aangegeven en met Leeuwarden in zicht en nog massa's energie in zijn benen, stonden zijn gebracht. De P.T.D.-bestelwagenkansen voor de eerste prijs prachtig, brandde geheel uit. KRANKZINNIGE SCHOOT OP ZIJN VADER. De Groninger loodgieter H. loste na een woordenwisseling een aantal schoten op zijn vader, die gelukkig bijna alle hun doel misten. De Gro ninger rechtbank veroordeelde de zoon destijds tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Nadat het Gerechtshof te Leeu warden zich omtrent de geestestoe stand van de verdachte had laten voorlichten, ontsloeg het Hof de jon geman thans van alle rechtsvervol ging en gelastte diens plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de maximum-duur van een jaar, waarna ter beschikkingstelling van de rege ring zal volgen. Maar bij een van de bruggen over de singels in Leeuwarden, waar reeds duizenden op de wallen het laatste eind volgden, gebeurde het. Hij had zich enige meters van zijn „GENERAAL CHINA" TER DOOD VEROORDEELD. Waroehioe Itote, de 32-jarige Ki- koejoe die bekend is onder de naam „generaal China", is vandaag ter dood veroordeeld. Hij heeft bekend de lei ding te hebben gehad van meer dan 4.000 Mau Mau-leden. De veroordeelde heeft verklaard, dat by zijn weten, alleen een zekere Dan Kitahi boven hem stond als Mau Mau-leider. Itote is in de oorlog korporaal in het Britse leger geweest. t ter. SNEEUW TE MALAGA. In geheel Spanje heerst op het ogenblik een koudegolf. Te Malaga, in het uiterste Zuiden van het schiereiland, heeft het voor het eerst sinds 1£&2 gesneeuwd. GEDRANG AAN DE GANGES. Tweehonderd Hindoepelgrims, die nabij Allahabad deelnamen aan een zuiveringsplechtigheid aan de Gan ges, de heilige rivier van de Jlin- does, zijn Woensdagochtend, toen de menigte zich te water wilde begeven, in het gedrang om het leven geko men. Een dag eerder waren reeds zes pelgrims omgekomen en een veertig tal gewond in een gedrang by een brug die leidt naar de „choemb mela", de ..kruikenmarkt", nabij Al- lehabad. Drie millioen Hindoes zijn bijeen gekomen voor het „feest van de krui kenmarkt", dat eens in de twaalf jaar wordt gehouden. Woensdag was de eigenlijke dag van de plechtigheid, maar Dinsdag namen reeds tallozen een bad in de rivier ondanks de kou en stromende regen. De menigte kwam in beweging, toen zes „sahdoes", heilige mannen, langs de oever van de rivier liepen. in het belang van de aangeslotenen. Als laatste sprak de heer N. P. Kap- tein namens de Kring Rijnstreek een woord van gelukwens. De avondviering'. De herdenking werd 's avonds voortgezet met een feestelijke bijeen komst in het Dorpshuis waar ook burg. v. Diepingen met zijn echtge note aanwezig was, die door de heer De Graaf bijzonder welkom werden geheten, evenals weth. Boon. De boerenleenbank heeft bewezen, aldus de heer de Graaf, recht van bestaan te hebben en het vertrouwen te ge nieten van vele ingezetenen. Hij hoopt, dat dit vertrouwen in de boe renleenbanken zal blijven voortdu ren. Hij memoreerde in het kort de geschiedenis der bank in de afgelo pen jaren, waaruit bleek, dat het de boerenstand goed gaat. Maar toch wilde hij een waarschuwend woord laten horen, omdat er symptomen zijn, die wijzen op verandering. Op deze avond werd ook nog het woord BODEGRAVEN Diploma-uitreiking R.K. Land bouwschool. De cursus in Land bouwbedrijfsleer, die deze winter 's avonds werd gegeven in de R.K. Landbouwschool, is geëindigd. De namen der gediplomeerden zijn: Wim Bakker, Henri de Jong, Jan de Jong, Jan Vergeer uit De Meije; Jan Balvert, Piet van Rossum uit Bar- woutswaarder, Kees Mourits, Theo Mourits uit Reeuwijk, Martinus Stig- ter uit Ter Aar, Manfred Quist uit Zwammerdam, Nico Heemskerk, Louis Vergeer uit Alphen. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zyde toegestaan Keren en terugrijden verboden. NIEUWVEEN Hardrijden op de schaats. Gis termiddag werden op de ijsbaan schaatswedstrijden gehouden over een afstand van 1600 M. Ondanks de zeer ongunstige weersomstandighe den traden er toch nóg 12 deelne mers in het strijdperk- Na felle, doch sportieve strijd won G. Spring in 't Veld de eerste prijs. Tweede prijs Joop Meijer en derde prijs D. v. Leeuwen Pzn. In de ver liezersronde ging D. v. Leeuwen Hz. als eerste door de finish, gevolgd door Wim van Eijk. Geboren: Sara C., d. van K. Spik- man en J. A. Kraak; Jantien G., d. van K. Spikman en J. A. Kraak; Jan z. van D. A. Bos en M. v. d. Heden; Johannes M., z. van J. J. Verhaar en G. C. Schijf; Franciscus Maria, z. van J. J. Verhaar en G. C. Schijf; Alfred Joh. M., z. van J. Fransen en A. E. Rutten; Petronella E. M., d. van J. P. v. d. Vlugt en G. J. Wijfje. Overleden: Engel Edens, 67 jaar, ongehuwd. NIEUWKOOP KOPPELWEDSTRIJDEN OP DE SCHAATS TUUSSEN NIEUWKOOP EN NOORDEN Op de Nieuwkoopse Ijsbaan von den gistermiddag koppelwedstrijden plaats tussen Nieuwkoopse en Noor- d.ense schaatsers. Van elk dorp had den zich 8 koppels aangemeld en er werd een uur gereden. Aanvanke lijk gelukte het de meeste koppels in de kopgroep te blijven, doch al spoedig geraakten de minder sterke ploegen ten achter. De meer getrain de rijders moesten daarna alle zei len bijzetten om elkander niets toe te geven. Na de laatste ronde hadden de Noordenaars 535 ron "en gemaakt, terwyl de Nieuwkopers 501 ronden hadden gereden. Door deze uitslag kwam Noorden in het bezit van de wisselbeker. De snelste ronde werd gereden door het koppel G. Sanders en J. Eys, zij kregen elk een bekertje. Daarna kwam het koppel W. Fransen en W. v. d. Zwet uit Noorden, zij kregen een lauwerkrans je. Het eer ste koppel reed 74 ronden, het twee de eveneens 74 en vervolgens: 3. C. VerduynJ. Verhage 71 r., 4. H. FransenC. Schutter 69 r., 5. A. SchutterJ. Pieterse 68 r., 6. L. van KoertA. Stigter 68 r.f 7. C. v. d. WeydenJ. v. d. Weijden 67 r. (kop pels 4, 5, 6 en 7: Noorden). De gehele wedstrijd was span nend voor de vele toeschouwers, die ondanks de felle koude toch waren gekomen. NOORDEN i Jaarvergadering Handbalver. Mep. A. Maarsseveen opende de ver gadering en sprak haar spijt uit, dat er zo weinig meisjes aanwezig wa ren. Uit het jaarverslag van de se cretaresse bleek dat NSV 1 in de af gelopen competitie op de derde plaats was geëindigd het tweede daarentegen op de laatste. De penn. had een batig saldo van 206,18, doch hij noemde de vooruitzichten voor dit jaar niet rooskleurig. Voor al voor de afd. voetbal zal drastisch bezuinigd moeten worden. Annie Maarsseveen en Aletta Verhaar wer den bij acclamatie herkozen. Besloten werd om in de zomer weer een tour- nooi te organiseren. De elftalcom missie zal in de vergadering vóór de TER AAR ROODVONK De R.K. kleuterschool is met in gang van heden gesloten wegens roodvonk. Jeugdwedstrijden. Gisteren wa ren er op de banen van de Ter Aar- se IJsclub schoolwedstrijden, en een kortebaanwedstrijd voor jongens van 14 tot 18 jaar. Plet barre ijzig koude weer ten spijt konden de wedstrij den toch doorgang vinden. Alle drie de Ter Aarse scholen namen aan de strijd deel. De Chr. Nat. school, de School voor Chr. Volksonderwijs en de R.K. school waren elk met zes rij ders vertegenwoordigd. De strijd ging om een wisselbeter beschikbaar ge steld door de Ter Aarse IJsclub, welke na driemaal winnen eigendom wordt. Om in het bezit te komen van de begeerde beker hebben de jon gens gestreden of hun leven er van afhing. De uitslag was: Chr. Nat. School te Aardam 23 punten, R.K. school te Langeraar 24 punten, School voor Chr. Volksonderwijs Aardam 25 p. Hierna hebben de jongens van 14 tot 18 jaar elkaar de eer betwist van de sterkste te zijn. Voor deze wedstrijd op de korte baan waren 14 deelnemers. Uitslag: 1. C. J. Kroon, 2. Fr. Kraan, 3. J. v. d. Hoorn Gz., 4. A. Koeleman. OUD-ADE IJS WEDSTRIJD L. T. J. RijpweteringOud-Ade. Dinsdagmiddag was de baan op het Vennemeer weer het strijdtoneel, waar de schaatsenrijders uit Rijpwe tering en Oud-Ade elkaar sportief probeerden de loef af te steken. Der tig L. T. J.-ers verschenen aan de start, een formidabel aantal. Een beetje koud, maar een flinke wind in de rug, zodoende werden felle ritten gedemonstreerd. De prijswinnaars waren: 1. Leo v. d. Poel Hzn., 2. Jan v. d. Poel Jzn., 3. Gerard v. d. Poel Hzn., 4. Hein Heemskerk Mzn. Over het algemeen waren de Rijp- weteringers sterker op de schaats dan de L. T. J./ers uit Oud-Ade. Als de vorst aanhoudt is het misschien mo gelijk Oud-Ade nog eens de kans te geven voor revanche. Misschieh bij de komende kring- wedstrijd van de L. T. J.? Toneeluitvoering. Dinsdagavond gaf de toneelclub „Door Vriendschap Saamgebracht" haar traditionele vas tenavonduitvoering. De trouwe be zoekers, die de Siberische koude ge trotseerd hadden, werden onthaald op het avontuurlijke blijspel: „Wij zijn gezworen kameraden", een spel van twee avontuurlijke zwervers. In het vierde bedTijf, bij de naderende ont knoping, kwam er eerst goed leven in het stuk. In de voorgaande be drijven was weinig actie. Toch heb ben de spelers, door werkelijk goed spel, 't zijn zo zoetjes aan gerouti neerde krachten, er het beste van gemaakt. Ook de twee debutanten be loven iets goeds voor de toekomst. De costuums waren prima verzorgd, speciaal viel op de fleurige neger tante Carolina, met haar keurige permanent. Een product van goede grimeurkunst. ZOETERWOUDE DAMES OP DE KORTE BAAN. De IJsclub Zoeterwoude heeft Si berië (de Noord-Aa) verlaten en de luwte van de Miening tot wedstryd- baan gekozen. De verlichte ijsbaan van de Noord-Aa ligt ook verlaten, terwijl het op de Miening iedere avond druk is. De gistermiddag ge houden kortebaan wedstrijd voor da mes was niet interessant. De 20 deel neemsters reden allen op blokschaat- sen zodat geen krachtige streek gere den werd en by elke poging daartoe 'n valpartij volgde. Als de dames wil len hardrijden moeten de rechte Frie se of Noren ondergebonden en.ook daarop getraind worden. De uitslag was: le prijs Nel van der Geest, 2e prijs Joop v. d. Geest, 3e prijs Roos Groen, 4e prijs Riet de Jong en 5e prijs Jo Kraan. Donderdagmiddag rijden de school kinderen om het hardst en Zaterdag middag starten de jongens onder 16 jaar. Volgende week wordt een baan uit gelegd voor de 1500 m. en komen de lange baan en koppelwedstrijden aan de beurt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2